Yemek

Tek Tek Meyhanesi’nde Karides Güveç Keyfi, İzmir

Üstüne şiirler yazılmış ve şarkılar bestelenmiş İzmir’in Konak ilçesindeki Kordon her zevke hitap eden birçok işletmeye sahip. Genç yaşlı kadın erkek adeta tam bir panayır alanı olan Kordon, günbatımını izlemek isteyenlere de iyi yemek yemek isteyenlere de sıcak bir şeyler içip sohbet arayanlara da uygun bir turistik bölgedir. Sadece Kordon mekânlarını sıralamak bile oldukça güç; ancak bir tanesini şimdi aradan çıkarma zamanı geldi…

Alsancak limanından (körfez içi hat limanı) yük limanına doğru giderken sağda kalan Tek Tek Meyhanesi, özellikle balık severlerin uğrak noktalarından birisidir. İster İzmir’e veya Kordon’a ilk ziyaretiniz olsun isterseniz de İzmir’de yaşayıp hayat dolu bir muhitte mekân arıyor olun, Tek Tek’i önermek isteriz. Mekânda çipura ve levrek önerebiliriz. Ayrıca balıktan haz etmeyenler için tavuk ve kırmızı et ızgaraları da mevcut.

Mezeler, ara sıcaklar ve salatalar konusunda ortalama bir seviyede bulunan işletmede mutlaka denemeniz gereken ürün ise Türk mutfağına özgü bir lezzet olan karides güveç. Tereyağından da karidesten de çalmadıklarını rahatça ifade edebiliriz. Size bir de tüyo verelim: Masada yeteri kadar ekmeğiniz varken güvecinizi sipariş edin ki bir derece bile ısı kaybetmeden ekmeğinizi suyuna banıp yemeğin tadına varın. Ayrıca çok iştahlı bir gününüzde değilseniz, başka hiçbir şey sipariş etmeden, doğrudan karides güveç sipariş edip öğününüzü ağzınızın tadıyla tamamlayabilirsiniz.