Fransa sadece Paris'ten ibaret değildir. Avrupa turuna çıkan gezginlerin Paris'ten sonraki durakları genel olarak Strazburg olmaktadır. Özellikle Noel zamanı tercih edilen bu bölge masallarda anlatılan görüntüler sahip durumda. İlkbahar geldiğinde rengarenk görüntülerle ziyaretçilere ayrı bir görünüme sahip olan Strazburg, her dönem cıvıl cıvıl, misafir canlısı bir yerdir.

Strazburg konum olarak Almanya'nın hemen sınır komşusudur. Kendisi hem kültürel hem de mimari açıdan geliştiren bu şehirde mimarinin oldukça gelişmiş olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle Paris için yaptığımız cömertliği Strazburg için de yapmak istiyoruz. Avrupa turuna çıkan gezginler için hazırlanan bu yazıda kapsamlı Strazburg Gezilecek Yerler listesi göreceksiniz. Aynı zamanda rehber niteliği taşıyan yazımız bölge ile ilgili bilinmesi gereken tüm ayrıntılara sahiptir.

La Petite France

Strazburg'da Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında La Petite France yer alıyor. Kent merkezinin en çok ziyaret edilen bu bölgesi yerel halk taradından daha çok Quarties des Tanneurs olarak adlandırılıyor. Bölgede bulunan ahşap binaların tamamı Alsas Mimarisi ile inşa edilmiş durumda. Nehir kıyısında sıra sıra yer alan evler tam fotoğraf çekinmelik olduğunu söyleyebiliriz.

Strazburg aynı zamanda Küçük Fransa olarak da anılmaktadır. Birbirinden renkli yapılara sahip olan La Petite France bölgesinde ilk zamanlar balıkçılar, değirmenciler ve deri işleyen kişiler yaşıyormuş. Bölge sandığınızdan büyük bir alan kaplamaktadır. Bu nedenle nereden başlayacağınıza karar veremeyebilirsiniz. Bizlerin önerisi ise;

La Petite France bölgesine geldiyseniz gezintiye ilk olarak Reu du Bain-aux-Plantes caddesini önerebiliriz. Arnavut kaldırımların yer aldığı bu caddede Orta Çağdan kalma birçok ayrıntı göreceksiniz. Yerel mimariyi yakından tanıyabileceğiniz en iyi yer olan bu cadde bir zamanlar şehrin savunulduğu topraklar üzerine kurulmuş.

Bölge yukarıda da bahsettiğimiz üzere nehrin iki yakasına kurulmuş durumda. Bu nedenle üstü kapalı birçok köprü göreceksiniz. Yılların verdiği etkiye rağmen yapıların hala ayakta durması sizleri oldukça fazla etkileyecektir.

Cathedrale Notre Dame de Strasbourg

La Petite France bölgesinde güzelce yorulduktan sonra rotanızı Cathedrale Notre Dame de Strasbourg yapısına çevirmenizi öneriyoruz. Romanesk ve Gotik mimari ile tasarlanan bu katedralin inşası oldukça uzun sürmüştür. Yapınına 1015 yılında başlanmış olmasına karşın 1439 yılında ancak tamamlanabildiğini söyleyebiliriz. Bu denli uzun inşaatın sebebi elbette taht çekişmeleridir.

Kireç taşından inşa edilen Cathedrale Notre Dame de Strasbourg 227 yıl boyunca dünyanın en yüksek yapısı unvanına sahip olmuştur. Bu unvan sadece dini yapılar için değildir. 227 yıl boyunca dünya üzerindeki en yüksek yapı bu katedral olmuştur.

Strazburg Katedrali olarak da bilinen bu yapının oldukça dikkat çekici bölümleri bulunmaktadır. 12. yüzyılda ve 14. yüzyılda eklenen camlar katedralin göz alıcı olmalarını sağlamıştır. Bununla beraber birbirinden güzel süslü camlara sahip olan katedral doğal yapısını hala korumaya devam etmektedir.

Buraya olan ziyaretini 12:30 gibi yapmanızı öneririz. Zira bu saatte çalan çanlar katedralde bulunan figürlerin harekete geçirmektedir. Figür ziyafetinden sonra kuzey kulede bulunan seyir terasında enfes şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

 • Adres: Place de la Cathédrale, 67000 Strasbourg
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: 5 Euro
 • Web Sitesi: cathedrale-strasbourg.fr

Palais Rohan (Rohan Sarayı)

Palais Rohan Sarayı 1720'li yıllarda inşa edilmiştir. Dışarıdan bakıldığında küçük bir Versay sarayına benzeyen saray tasarımı ile ön plana çıkmaktadır.

Barok mimarisine sahip olan bu saray Strazburg presi Armand Gaston de Rohan-Soubise'nin ikamet etmesi için tasarlanmıştır. Sarayın yapımına 1732 yılında başlanmıştır. Fransız devrimi nedeni ile sarayın inşası ancak 1742 yılında bitebilmiştir.

Rohan Hanedanlığının merkezi olan bu gösterişli saray günümüzde 3 büyük müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Her müzeye ayrı ayrı giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. 12 Euro'luk giriş ücreti ile bu 3 müzeye giriş yapabilirsiniz.

Rohan Sarayın'da bulunan ilk müze Arkeoloji Müzesidir. Bodrum katta bulunan bu müzede tarihin en eski devirlerinden başlayarak M.S 800 yılına kadar çıkarılmış tarihi eserler listelenmektedir. Tarihi, müzeleri seven kişiler burayı gezmekten ayrı bir keyif alacaklardır.

Rohan Sarayında bulunan ikinci müze ise Dekoratif Sanatlar Müzesidir. 18. yüzyıl prens ve soyuluların yaşadığı gösterişli hayatı gözler önüne seren bu odada her yerin seramikler ile süslendiğini göreceksiniz. Dekoratif Sanatlar Müzesi sarayın zemin katında yer almaktadır.

Saraydaki son müze ise Güzel Sanatlar Müzesidir. Sarayın birinci katında olan bu müzede Felemenk, Fransız, İtalyan ve Flaman ustalar tarafından yapılmış eserlerin sergilendiğini görebilirsiniz.

 • Adres: 2 Place du Château, 67000 Strasbourg
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 12 Euro

Parc de l’Orangerie (Orangerie Parkı)

Strazburg'da Nereye Gidilir? konusunda sizlere çok güzel bir ortamdan bahsedeceğiz. Strazburg'da gezerken hareketli atmosfer sizleri az da olsa yorabilir. Hiç tanımadığınız, bilmediğiniz bu topraklarda nerede dinleceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Orangerie Parkı ferah dolu ortamı ile ruhunuzu ve bedenizi dinlendirerek sizleri sakinleştirecektir.

Strazburg'un en eski parkı olan Parc de l’Orangerie 19. yüzyılda İmparatoriçe Josephine adına oluşturulmuştur. Parkın ismi içerisinde bulunan 140 portakal ağacından gelmektedir. Bu ağaçların da elbette bir hikayesi bulunmaktadır.

Fransız devrimi sırasında birçok bölgede yangınlar çıkmış, doğal güzelliklere zarar verilmek istenmiştir. Chateau de Bouxwiller bölgesinde bulunan 140 portakal ağacının zarar görmemesi için sökülmesi, bu parka dikilmesine karar verilmiştir. Bu ağaçlardan sadece 3 tanesi günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Parc de l’Orangerie içerisinde portakal ağaçları dışında keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok alan bulunuyor. Hatta park içerisinde minik, sade bir hayvanat bahçesi ile bir çiftlik de bulunuyor. Çocukların da ilgisini çeken bu parkta piknik yapabilir, kendinizi az da olsa dinlendirebilirsiniz.

Orangerie Parkı içerisinde romantik anlar yaşayabileceğiniz alanlar da bulunuyor. Park içerisinde bulunan gölette romantik tekne turlarına çıkabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 07.00-20.00

European Parliament

II. Dünya Savaşı sonrasında barışın sembolü olan Strazburg yaşanılan olaylardan sonra Avrupa Birliğinin başkenti ilan edilmiştir. Avrupa Birliği parlamentosunun bulunduğu bu şehirde her köşenin barışla dolu olduğunu göreceksiniz.

Avrupa Birliğinin parlamento binasının Strazburg'da olmasına karar verildikten sonra inşa çalışmalarına başlanmıştır. Henry Bernard tarafından çizilen tasarımın inşasına 1972 yılında başlanmıştır. 1977 yılında biten inşaat Avrupa'nın en gözde yapısını ortaya çıkartmıştır.

Nehir kenarında bulunan European Parliament binası hem kültürel hem de mimari olarak ön plana çıkıyor. Gezginlere tüm kapısını açan Avrupa Birliği Parlamento Binası Avrupa'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi haline gelmiştir. Bu nedenle bu yapı sizlerinde Strazburg Gezilecek Yerler listenizde yer almalıdır.

Parlamento binasını ziyaret eden kişilere Avrupa Birliği ile ilgili her konuda bilgi verilmektedir. Birliğin internet adresine giriş yaptığınızda bir etkinlik takvimi sizleri karşılayacaktır. Bu takvim üzerinden farklı temalara sahip ziyaret saatlerini öğrenip ziyaretinizi ona göre planlamalısınız.

 • Adres: Louise Weiss Building, 1 Allée du Printemps, 67070 Strasbourg
 • Ziyaret Saatleri: 11:30 – 17:00
 • Web Sitesi: europarl.europa.eu/visiting/en

Strasbourg le Barrage Vauban (Vauban Barajı)

Strazburg Gezilecek Yerler listemizin her yaş grubuna yönelik içeriği bulunuyor. 17. yüzyıl mühendisliği ile inşa edilen Strasbourg le Barrage Vauban şehrin manzarasını izleyebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir.

Kentin savunması için inşa edilen bu baraj ismini Fransız ordusunda görev yapan Sebastien Le Prestre de Vuban'dan almıştır. Bu yapı şehre yapılacak bir kuşatmada güneyden gelen düşmanları püskürtmek üzere inşa edilmiştir. Düşmanı su püskürterek saf dışı etmek isteyen Strazburg bu hamlesi ile oldukça başarılı olmuştur.

Strasbourg le Barrage Vauban'da bulunan pembe renkli kireç taşlar Vosges Dağlarından getirilmiştir. Günümüzde askeri önemini yitiren baraj tamamen turistik tesis olarak kullanılmaktadır.

Vauban Barajında bulunan savunma kulelerine çıktığınızda şehrin tüm önemli yapılarını tek kalemde görebileceksiniz. Bu nedenle buraya olabildiğince fazla vakit ayırmanızı tavsiye ederiz.

 • Adres: Place du Quartier Blanc, 67000 Strasbourg
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 21:00

Musée Alsacien (Alsas Müzesi)

Strazburg Gezilecek Yerler listenize şimdi çok güzel bir müze ekliyoruz. Alsas Kırsalındaki günlük yaşamın nasıl olduğunu öğrenmek isteyen kişiler Musée Alsacien (Alsas Müzesi) müzesini ziyaret edebilirler. 1902 yılında açılmış olan bu müzedeki tüm eserler 18. ve 19. yüzyıldan kalmadır.

Musée Alsacien müzesinin bulunduğu bu yapı 1500'lü yıllarda inşa edilmiştir. Müze içerisine girdiğinizde 5,000'den fazla eserin sergilendiğini göreceksiniz. Alsas Kırsalında yaşayan insanlara ait kostümler, mobilyalar, seramik eşyalar, oyuncaklar tamamen koruma altına alınmıştır.

Müze içerisinde aynı zamanda el sanatları ile tasarlanmış eşyalarda gözünüze çarpacaktır. Her eşya temasına uygun oda içerisinde sergilenmektedir. Müzenin kendisine has bir gelir kaynağı da bulunmaktadır. Müzenin kendisine ait mahzeninde üretilen şaraplardan satın alarak faaliyetlerine destekte bulunabilirsiniz.

 • Adres: 23-25 Quai Saint-Nicolas, 67000 Strasbourg
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 6,50 Euro

Ponts Couverts

Strazburg'da tarihi birçok savunma bölgesinin olduğunu göreceksiniz. Petite France yolu üzerinde yer alan Ponts Couverts toplamda 4 kule ve 3 köprüye sahip bir yerdir.

Ponts Couverts Orta çağ döneminde oluşturulmuş bir bölgedir. O dönemlerde kenti çevreleyen birçok savunma sistemi bulunuyordu. Ancak bunlar içerisinden çok azının günümüze kadar ulaştığını görüyoruz. Bunlardan birisi de ziyaret edeceğiniz Ponts Couverts bölgesidir.

Bölgenin ismi savunma kulelerinin çatılarından geliyor. Orijinal yapsını korumayı başaran Ponts Couverts'da bir dönem kule çatıları kaldırılmıştır. Günümüzde şehrin en ilgi gören yerlerinden birisi olan bu bölgeye gelerek güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Place Kleber (Kleber Meydanı)

Strazburg'ta Nereye Gidilir diye çok fazla dert etmenize gerek yok. Şehrin en büyük meydanı Place Kleber'da çok güzel, eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Bu meydanda hem sosyal hayata karışabilir hem de alışveriş yapma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Kleber Meydanına hangi saat gelirseniz gelin bir hareket olduğunu göreceksiniz. Meydanın tam kalbinde çok eski dönemlerden kalma heykellerin bulunduğunu göreceksiniz. Heykellerin önünde birçok kişi fotoğraf çekinmektedir. Sizler de arlarına girebilirsiniz :)

Place Kleber meydanı aynı zamanda alışveriş tutkunlarına da büyük fırsatlar sunmaktadır. Dünyaca ünlü markaların mağazalarına girerek keyif dolu alışverişler yapabilirsiniz. Aynı zamanda meydanda ülkenin en iyi restoranları en iyi kafeleri bulunmaktadır.

Strazburg'a daha çok Noel zamanı gelmenizi öneririz. Noel zamanı kurulan dev çam ağaçları eşliğinde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Noel zamanı cidden şehrin bambaşka görüntüye sahip olduğunu göreceksiniz.

Christmas Market

Strazburg Gezilecek Yerler listemizin neredeyse yarısına gelmiş bulunuyoruz. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip bu şehir Noel zamanı oldukça farklı bir havaya bürünüyor. Noel zamanı hele de bir kar yağışı olursa değmeyin keyfinize! Her meydana kurulan dev çam ağaçları ve süslemeler turistlerin ayrı bir keyif yaşamalarına olanak sağlıyor.

Strazburg'da Noel adeta bir festival havasında yaşanıyor. Kökeni 1570'li yıllara dayanan Christmas Market Noel zamanı en çok ziyaret edilen yerler sırasında ilk sırada yer alıyor. Noel pazarı ilk kurulduğu dönemlerde bünyesinde sadece 300 tezgah bulunuyordu. Zamanla bu tezgahların sayısında büyük artış meydana gelmiştir.

Christmas Market Kasım ayı sonu gibi caddeleri süslemeye başlamaktadır. El yapımı ürünlerin sergilendiği bu pazarlardan hediyelik eşya satın alabilir, lezzetli yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz. Noel zamanı dışında gelen kişiler maalesef bu güzelliklerden faydalanamamaktadır.

Maison Kammerzell (Kammerzell Evi)

Alsas Mimarisinin en güzel örneklerinden birisi olan Maison Kammerzell Katedral Meydanında yer alıyor. Şehrin simgelerinden birisi olan bu yapı 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Yapının mimarisi oldukça değişik olup ilk görüşte sizi büyüleyebilecek güzelliktedir.

Maison Kammerzell'in ilk katı geleneksel taşlarla örülmüştür. Bu bölüm yapıldığı ilk dönem tüccarlar tarafından kullanılmıştır. İkinci kat ise ahşaptan inşa edilmiştir. Bu katta kurşundan yapılma pencereler, ahşap oyma süslemeler dikkatinizi hemen çekecektir. Günümüzde bu yapı gezginler tarafından kullanılan bir konaklama merkezine dönüştürülmüştür.

Maison Kammerzell aynı zamanda özel bir acente tarafından kullanılmaktadır. Bu acente yurtdışından gelen ziyaretçilere kültürel etkinlik ve aktiviteler düzenlemektedir. Bu nedenle bu yapıya ayrı bir önem vermenizi öneririz.

 • Adres: 16 Place de la Cathédrale, 67000 Strasbourg
 • Web Sitesi: maison-kammerzell.com

Musée Historique

Strazburg'da Gezilecek Yerler listemizin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Bölgenin en büyük kültürel tesislerinden birisi olan Musée Historique bir zamanlar et pazarının kurulduğu bir yerdi. Orta Çağ döneminden Rönesans'a kadar aktif olarak kullanılan yapı daha sonrasında pasif hale gelmiştir.

Rönesans sonrasında bu yapı içerisine Strazburg Tarih Müzesi kurulmuştur. Bu müze içerisinde başta silah olmak üzere Fransa tarihine dem durmuş b kıyafetler, heykeller, haritalar, sergilenmektedir. Sadece bu müzeyi gezmek bile Strazburg sosyal, kültürel ve ekonomik yapısının nasıl olduğunu göstermektedir.

Müze içerisindeki en popüler eser 80 metrekarelik Strazburg Maketidir. 1/600 ölçeğe sahip olan bu makette eski Strazburg yerleşimini en ayrıntılı noktasına kadar görebilirsiniz. Bu müzeye en azından birkaç saat vakit ayırmak sizlere oldukça iyi gelecektir.

 • Adres: 2 Rue du Vieux-Marché-aux-Poissons, 67000 Strasbourg
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 6,50 Euro

Strasbourg Museum of Modern and Contemporary Art

Fransa'da ziyaret edebileceğiniz en güzel müzelerden birisi de Strasbourg Museum of Modern and Contemporary Art müzesidir. 1973yılında ziyarete açılan bu tesis tam bir güzellik abidesidir. İçerisinde Güzel sanatlar başta olmak üzere fotoğraf koleksiyonları ve grafikler sergilenmektedir.

Strasbourg Museum of Modern and Contemporary Art içerisinde 17,000'den fazla modern ve çağdaş müze yer alıyor. Rodin, Monet, Kandinsky ve Picasso ustalara ait eserlerin yer aldığı müzeyi kesinlikle görmenizi öneririz.

Strazburg Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi aileniz ile beraber ziyaret edebileceğiniz bir müzedir. Müzeyi gezdikten sonra 1 katta bulunan teraslı kafede dinlenebilir, müzeye özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

 • Adres: 1 Place Hans-Jean-Arp, 67000 Strasbourg
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 10 Euro

Eglise Saint Thomas (Aziz Thomas Kilisesi)

Strazburg birçok kültürün bir arada bulunduğu zengin bir şehirdir. Geçmişi 6. yüzyıla kadar dayanan Aziz Thomas Kilisesi şehirde ziyaret edebileceğiniz en tarihi yerlerden birisidir.

Kendi halinde bir şapel olan Eglise Saint Thomas tarih sahnesine ilk olarak 11. yüzyılda çıkıyor. Büyük kaza sonucu büyük oranda hasar oran kilise 11. yüzyılda yeniden inşa edilmiştir. 1517 yılında başlayan reform hareketlerinde Luther'e inan kişilerin ibadet merkezi olmuştur.

Aziz Thomas Kilisesinin günümüzdeki görünümü 1520'li yıllara dayanmaktadır. Yapının mimari özellikler Fransa esintisinden ziyade Alman esintileri taşımaktadır. Kilisenin tarihi geçmişi ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz tur sırasında rehber hizmeti satın alabilirsiniz.

 • Adres: 11 Rue Martin Luther, 67000 Strasbourg
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Web Sitesi: saint-thomas-strasbourg.fr

Musée Archeologique (Arkeoloji Müzesi)

1885 yılında kurulan Arkeoloji Müzesi Strazburg'un en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Bu müzenin açılmasında büyük paya sahip olan Johannn Daniel Schöpflin öncü olabilmek adına tüm koleksiyonunu müzeye bağışlamıştır.

Bağışlanan koleksiyon ile beraber ziyarete açılan Musée Archeologique tarih öncesi zamandan başlayarak zengin koleksiyonu keşfetme fırsatına sahip olabilirler. Müze içerisinde aynı zamanda şehir merkezinde yürütülen kazı çalışmaları sırasında çıkarılan eserler de sergilenmektedir. Oldukça popüler bir yer olmasından dolayı yıl boyu oldukça kalabalık olmaktadır.

 • Adres: Palais Rohan, 2 Place du Château, 67000 Strasbourg
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 12 Euro

Colmar

Strazburg Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Colmar yer alıyor. Strazburg'un bir kasabası olan Colmar tren ile yaklaşık 30 dakika sürüyor. Tarihi dokusunu asla kaybetmeye bu kasaba bölgenin en popüler konaklama merkezlerine sahiptir.

Strazburg tatilinizi olabildiğince uzatmanızı tavsiye ederiz. En azından birkaç günlük planlamayı bura üzerine kurmanız sizlere iyi gelecektir. Küçük bir Strazburg olan bu kasaba aynı zamanda Küçük Venedik'tir.

Colmar kasabasında daha önce hiçbir yerde çekmediğiniz fotoğrafları çekecek, doğa manzaraları ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle buraya en azından birkaç gün ayırmanızı öneririz.

Strazburg'da gezebileceğiniz yerler ile ilgili bizim diyeceklerimiz bu kadardır. Bundan sonraki bölümde ise şehrin konaklama merkezleri, etkinlikleri ve yemek kültürü hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Strazburg’da Nerede Kalınır?

Fransa'da tatil yapan kişiler konaklamayı daha çok Paris, Marsilya gibi bölgelerde yapmaktadır. Oysa; Strazburg içerisinde gizli kalmış birçok konaklama merkezi bulunmaktadır. Almanya sınırında olmasından dolayı Alman kültürünün olduğu bu şehirde birçok konaklama merkezi bulunuyor.

Strazburg’da Nerede Kalınır? konusunda öneri arayışında olan kişilere bu yazımız içerisinde güzel bir rehber seçeneği sunacağız. Strazburg'da konaklama Tarihi Şehir Merkezi, Cere Centrale Çevresi, Quartier Europeen ve Krutenau bölgelerine yoğunlaşmıştır. Kalabileceğiniz oteller;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Tarihi Şehir Merkezinde bulunan Le Kleber Hotel ve Citadines Kléber Strasbourg, Gare Centrale Çevresinde bulunan Hotel Arok ve Le Grand Hotel, Quartier Europeen bölgesinde bulunan MAISON LUTETIA R, Krutenau bölgesinde bulunan Hotel Roses ve Hôtel De L’Ill otellerinde konaklayabilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Tarihi Şehir Merkezinde bulunan Hotel Maison Rouge ve HANNONG Hotel & Wine Bar, Gare Centrale Çevresinde bulunan Best Western Plus Monopole Métropole, Quartier Europeen bölgesinde bulunan Boutique Hotel Des XV, Krutenau bölgesinde bulunan Hotel Beaucour otellerinde konaklayabilirsiniz.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Tarihi Şehir Merkezinde bulunan Sofitel Strasbourg Grande Ile, Gare Centrale Çevresinde bulunan Pavillon REGENT PETITE FRANCE, Quartier Europeen bölgesinde bulunan Garrigae Villa La Florangerie otellerinde konaklayabilirsiniz.

Strazburg’da Nerede Kalınır? bölümünde dile getirdiğimiz oteller Booking ve TripAdvisor üzerinden oldukça yüksek puan almışlardır. Binlerce pozitif puana sahip otelleri bizler de gönül rahatlığı ile sizlere sunuyoruz.

Strazburg'da Ne Yapılır?

Fransa'nın en güzel şehirlerinden birisi olan Strazburg'da birçok tatil fırsatları sizleri bekliyor. Şehrin popüler yerlerini gezdikten sonra yapacak ekstre aktivite arayışında olabilirsiniz. Yazımızın bu bölümünde ise Strazburg'da Ne Yapılır? hakkında bilgi vereceğiz.

Dört mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Strazburg'da yapılacak birçok etkinlik bulunmaktadır. Şehri gezmek için bol miktarda süreniz varsa yapabileceğiniz etkinlikleri sizlere sırası ile anlatmaya çalışacağız.

 • Tarte Flambe Yiyin: Strazburg'a kadar gelmişken Tarte Flambe yemeden asla geri dönmeyin. Şehrin en ünlü yiyeceği olan Tarte Flambe incecik hamurun üzerine çeşitli malzemelerin dökülmesi ile hazırlanan bir turtadır. Odun ateşinde hazırlanıyor olması bu yiyeceğin bu denli ünlü olmasını sağlamıştır.
 • Bisiklet Kiralayarak Şehri Gezin: Strazburg Fransız öğrencilerin bulunduğu bir şehirdir. Şehrin içerisinde bisiklet ana ulaşım araçlarından birisi olarak kullanılmaktadır. Şehir zaten araba ile gezecek kadar büyük değildir. Yapacağınız en güzel şey bisiklet kiralayıp tüm şehri gezmek olacaktır.
 • Petite France Kanallarında Gezin: Strazburg'un en çok ziyaret edilen yeri Petite France kanallarıdır. Ren nehrine kadar uzanan bu kanalların etrafı tarihi evlerle doludur. Strazburg'da boş vaktiniz varsa yapacağınız en iyi şeylerden birisi de Petite France kanallarını gezmek olacaktır.
 • Orangerie Parkında Dinlenin: Şehrin merkezi bir konumunda bulunan Orangerie parkında kısa süreli de olsa vakit geçirmeninizi öneriyoruz. Park içerisinde bulunan küçük gölette suya karşı ayaklarınızı uzatarak dinlenebilir, ağaç hışıltıları eşliğinde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.
 • Avrupa Birliği Binalarını Görün: Avrupa Birliğinin ikinci başkenti Strazburg'dur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Parlamento Binası ve Avrupa Konseyi Binası bu şehirde yer alıyor. Şehrin dört bir yanında Avrupa Birliğinin yönetim binaları bulunmaktadır. Turistik ziyaretiniz sırasında bu binalara da uğramanızı tavsiye ederiz.

Strazburg'da Ne Yenir?

Strazburg Gezilecek Yerler listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımızın bu bölümünde Strazburg'da Ne Yenir hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Gezmek ve eğlenmek için oldukça ideal bir ülke olan Strazburg'un kendisine has bir yemek kültürü de bulunmaktadır. Strazburg'da Yemek Yiyebileceğiniz Yerler;

Maison Naegel

Kathedral Notre Dame de Strasbourg'u gezdikten sonra yolunuza devam ettiğinizde karşınıza birçok pastane çıkacaktır. Pastane camlarına baktığınızda görsel bir şovun sizi karşıladığını göreceksiniz. Sandviç, tatlı ve pastaların yer aldığı pastaneler içerisinden elbette uğramanızı istediğimiz bir yer var. Maison Naegel dükkanına günün hangi saatinde uğrarsanız uğrayın taze, lezzetli atıştırmalıklarla karşılaşacaksınız.

L’épicerie

Bahar veya yaz aylarında bu mekana gelen kişiler L’épicerie mekanın dışında tatlı, küçük ve otantik masa ve sandalyeler görecekler. Mekana girdiğinizde kızakmış ekmek üzerine kurulu bir menü olduğunu göreceksiniz. Kızarmış ekmek deyip geçmeyin. Bu işletmede yüzlerce farklı ürün olduğunu göreceksiniz. Alkol tüketen birisi iseniz bu mekanda Fransa'nın eşsiz şaraplarını tadabileceğinizi de hatırlatmak istiyoruz.

Oh My Goodness

3 nesildir işletilen bir kahve dükkanından bahsetmek istiyoruz. Strazburg seyahatiniz sırasında yorulacak, dinlenecek, kahve içmek isteyeceksiniz. Oh My Goodness Fransa'da lezzetli kahve içebileceğiniz ender yerler arasında. Oldukça güzel kahvelere sahip bu işletme aynı zamanda tatlı üretiminde de bulunuyor.

Square Delicatessen

Fransa'da olmanıza karşın İtalyan lezzetlerinin tadına bakacağınız bir bistro önerisinde bulucağınız. Square Delicatessen dükkanında dilim pizza alarak kendinize bir lezzet şöleni oluşturabilirsiniz. Dilim pizzanın yanı sıra mozzarella peyniri ve şarap sunulmaktadır. Tüm hepsinin uygun fiyatlarla sunulduğunu görmek iştahınızı oldukça fazla kabartacaktır.

Strazburg Gezilecek Yerler listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız ki keyifle okumuşsunuzdur. Bu yazı sizlere seyahatiniz için bir rehber olacaktır. Herhangi bir aşamada sorun yaşar, yardıma ihtiyacınız olursa bizlere yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Strazburg Gezi Rehberi: Strazburg’da Gezilecek 15 Yer