Bu yazımızda İsveç’in başkenti Stockholm hakkında konuşacağız. Stockholm Gezilecek Yerler üzerine hazırladığımız bu yazı, İskandinavya kültürünü tanımanıza büyük oranda katkı sağlayacaktır. Görülmeye değer birçok güzelliğe sahip olan Stockholm, her yıl binlerce Türk tarafından ziyaret edilmektedir.

Stockholm Gezi Rehberi içerisinde bahsettiğimiz yerlerin tamamı ülke tarihini öğrenmeniz için yeterlidir. Yapacağınız bu seyahat sanat başta olmak çağdaş akım ve galeri sanatının en güzel örneklerini görmeniz için yeterlidir. Konuyu daha fazla uzatmadan Stockholm’de Gezilecek Yerler hakkındaki listemize geçmek istiyoruz.

Gamla Stan (Eski Şehir) & Stortorget Meydanı

Stockholm yolculuğunuza ilk olarak Galma Stan & Stortorget Meydanı ile başlamanızı öneriyoruz. 1252 yılında temelleri atılan bu meydan şehirdeki en dikkat çekici yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Eski Şehir olarak adlandırılan bu meydanda Stockholm Katedrali, Kraliyet Sarayı, Nobel Müzesi ve Parlamento Binası gibi yapılara öncelik vermenizi öneririz.

1252 yılından bu yana kullanılan bu bölge ve meydanın hala Arnavut kaldırımları ile kaplı olduğunu göreceksiniz. Dolaşmaya çıktığınızda el yapımı ürün satan birçok dükkan, restoran ve bar olduğunu göreceksiniz. Tarihi meydan olmasından dolayı Stockholm’e gelen birçok kişi ilk gününü burada geçirmektedir.

Şehirdeki en eski meydanlardan birisi olan Gamla Stan, Stockholm’ün da merkez yerleşim bölgesidir. Meydanda günün herhangi bir saati fotoğraf çekmek için birbirleri ile yarışan kişileri görebilirsiniz. Özellikle meydanda bulunan çeşme önünden harika fotoğraflar çekebilme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Vasa Müzesi

Varsa Müzesi; Djurgarten Adası içerisinde yer alan en güzel yerlerden birisidir. Stockholm tarihinde oldukça önemli bir geçmişe sahip olan gemi içerisinde faaliyet gösteren müze içerisinde 10’dan fazla sergi alanı buluyor.

Müze olarak kullanılan geminin 69 metre uzunluğa sahip olduğunu göreceksiniz. İçerisinde taşıdığı eserler ile 1628 yılında batan gemi 1961 yılında keşfedilmiştir. Uzmanlar geminin sergiye hazır hale gelebilmesi için 30 yıl kadar çalışmış, batık gemiyi müze haline getirmeyi başarmışlardır.

Versa Müzesi içerisinde dünyanın herhangi bir yerinde göremeyeceğiniz birçok eser ve koleksiyon bulunmaktadır. Müzenin ziyarete açılması ise 1990 yılına dayanmaktadır. Gemi içerisindeki eserler, 1600’lü yılların Stockholm’ü hakkında bilgiler veriyor. Günlük yaşamdan ürünlerin sergilendiği gemide 13 dilde sürekli açıklamalar seslendiriliyor.

Dışarıdan baktığınızda basit gibi görünen Versa Müzesinin gerçekten çok kapsamlı bir yer olduğunu içerisine girince göreceksiniz. Müzeye ulaşım konusunda Gamla Stan’dan kalkan tekneleri kullanabilirsiniz.

 • Adres: Galärvarvsvägen 14, Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 130 SEK
 • Web Sitesi: vasamuseet.se/tr

Stockholm Sarayı (Royal Palace)

Dünyanın en popüler saraylarından birisi olan Stockholm Sarayı, 600 odası ile dillere destan olmaya devam ediyor. Daha önce “Tre Kronor” adlı kalenin bulunduğu bu bölgede büyük bir yangın çıkmıştır. Kalenin tamamen yıkılması ile beraber 1697 yılında Stockholm Sarayı inşa edilmiştir.

İtalyan Barok mimarisi ile tasarlanmış olan Stockholm Sarayı, günümüzdeki görünümünü 18. Yüzyılda başlatılan yenileme çalışmaları sonucunda kazanmıştır. İsveç kraliyet ailesi tarafından hala aktif olarak kullanılan saray içerisinde 5 müze bulunuyor.

Stockholm Sarayı içerisine girdiğinizde iç dekorun 18. Yüzyıl ve 19. Yüzyıldan kalma olduğunu göreceksiniz. Özellikle sarayın “kabul odası” olarak adlandırılan bölümünün büyüleyici bir tasarıma sahip olduğunu göreceksiniz. Sarayda en çok ziyaret edilen bölümler Kraliçe Kristina’ya ait gümüş taht, Rikssalen ve süvarileri tarafından hala kullanılmakta olan Ordenssalarna gün içerisinde birçok turist tarafından ziyaret ediliyor.

Kraliyet Sarayı her bölümü ziyarete açık değildir. Ziyarete açık olan bölümler içerisinde en dikkat çekeni ise III. Gustav tarafından kurulan Tre Kronor ve Hazine Odası bölümleridir. Özellikle eski kale ve antika eserlere merakınız varsa Tre Kronor bölümünü özellikle ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Stockholm Sarayı Silah Odası da ziyarete açıktır. Bu bölümde kraliyete ait kostümler ve silahları görebilirsiniz. Sarayda geçireceğiniz vakit sırasında muhafız değişimi ve askeri geçit törenlerini izlemeyi unutmayın.

 • Adres: Slottsbacken 1, Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 160 SEK
 • Web Sitesi: kungligaslotten.se/english.html

Stockholm Belediye Binası (The City Hall)

İsveç’in şehir simgelerinden birisi de Stockholm Belediye Binası yapısıdır. 8 milyon tuğla kullanılarak 1911 ile 1923 yılları arasında inşa edilmiş olan bu yapıyı ister rehberli iste rehbersiz olarak gezebilirsiniz.

Mimar Ragnar Östberg tarafından tasarlanan bu yapının 106 metre uzunluğunda bir kulesi bulunuyor. 365 basamağa sahip olan kule sadece yaz ayında ziyaret edilebiliyor. En üst kata çıktığınızda bol bol fotoğraf çekebileceğiniz eşsiz bir manzara sizleri bekliyor olacaktır.

The City Hall olarak da bilinen bu yapının kulesine kesinlikle çıkmanızı öneriyoruz. Gamla Stan bölgesinin manzarasını en iyi şekilde görebileceğiniz kule yukarıda da belirttiğimiz üzere sadece yaz aylarında ziyaretçi kabul etmektedir.

 • Adres: Hantverkargatan 1, Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 16:00
 • Giriş Ücreti: 110 SEK
 • Web Sitesi: international.stockholm.se/the-city-hall/

Skansen Açık Hava Müzesi

Stockholm’de Nereye Gidilir? listenizin bol zengin içerikli olmasını istediğinizin farkındayız. Bu nedenle elimizden geldiğince en iyi yerleri listemiz içerisine dahil etmeye çalıştık. Stockholm’de ziyaret edebileceğiniz bir diğer yer ise Arthur Hazellus tarafından 1891 yılında kurulmuş olan Skansen Açık Hava Müzesi’dir.

İsveç kırsalında endüstriyel dönem öncesi günlük hayatın nasıl olduğunu gösteren bu müze, alanında dünyanın en eski müzelerinden birisidir. Olabildiğince gerçekçi görünümün olabilmesi için uğraşan müze ekibi, ülkenin çeşitli yerlerinden 150’den fazla konut ve çiftliği buraya taşımıştır.

Skansen Açık Hava Müzesi içerisinde gezerken hala aktif halde bulunan atölyelerde zanaatkarların çalışmalarını izleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Açık Hava Müzesi içerisinde aynı zamanda İskandinav topraklarına özgü birçok hayvanın sergilendiği hayvanat bahçesini de ziyaret edebilirsiniz.

Walpurgis Gecesi, Yaz Bayramı, Lucia Günü gibi birçok etkinlik ve kutlamalara ev sahipliği açık hava müzesi Noel zamanı renkli pazarlara da ev sahipliği yapıyor. Müze gezisine en az 3 sat vakit ayırmanızı öneririz. Müze içerisinde kaybolacak, daha önce görmediğiniz birçok güzelliğe şahit olacaksınız.

 • Adres: Djurgårdsslätten 49-51, 11521 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: 275 SEK (Kombine Bilet)
 • Web Sitesi: skansen.se/en/

Djurgarden Adası

Djurgarden Adası, Stockholm’ün neredeyse bir parçası haline gelmiştir. Hem gezginler hem de yerel halkın cazibe merkezi olan ada, gün içerisinde yüzlerce hatta binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

15. yüzyılda Kraliyet Mülkü haline gelen ada üzerinde birçok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır. ABBA: The Museum, Skansen, Vasa Müzesi ve Gröna Lund gibi birçok cazibe merkezinin bulunduğu ada yat limanı gibi birçok ilgi çekici bölüm bulunuyor. Ada içerisindeki yeşil alanların tamamı Ulusal Kent Parkı tarafından koruma altına alınmıştır.

Kent merkezinde olmasından dolayı adaya birçok yoldan ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Tramvay, otobüs veya feribot oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.  Listemiz içerisindeki birçok yer de bu ada içerisinde yer almaktadır.

Storkyrkan (Stockholm Cathedral)

Stockholm Gezilecek Yerler listemiz içerisinde yer alan Storkyrkan Stockholm resmi kayıtlarında Sankt Nikolai Kyrka olarak geçmektedir. Yerel halkın Stockholm Katedrali olarak bildiği kilise 1279 yılında inşa edilmiştir.

Gamla Stan bölgesinde yer alan katedral, Gotik mimarinin en güzel örneklerinden birisidir. Dış tarafı oldukça sade olan dini yapının iç tasarımının muhteşem ayrıntılar içerdiğini görebilirsiniz. Stockholm Cathedral içerisinde 1489 yılında yapılmış olan Aziz George ve Ejderha heykeli ile beraber Lena Lervik tarafından 2002 yılında yapılmış olan Yusuf ve Meryem heykelleri bulunmaktadır.

Kraliyet ailesinin birçok etkinlik ve töreni bu katedralde yapılmaktadır. En son 2010 yılında Prens Daniel ile Prenses Victora arasındaki evlilik töreni bu katedralde yapılmıştır. Kilise bölümünü ziyaret ettiğinizde Stockholm’ün 16. Yüzyıldaki halini gösteren Vädersoltavlan eserini inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Trångsund 1, 11129 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 40 SEK

Fotografiska

Stockholm Gezilecek Yerler listemizin sıradaki durağı 2010 yılında açılmış olan Fotografiska müzesidir. Södermalm Adası içerisinde faaliyet gösteren tarihi gümrük binasında faaliyet gösteren bu müzede 4 adet büyük, 20 adet ise küçük sergi bulunuyor.  Müze içerisinde aynı zamanda birçok konferans, eğitim ve çeşitli tematik etkinlikler de düzenleniyor.

Södermalm Adasında gezerken karnınız elbette acıkacaktır. Dünyanın en başarılı, en ünlü şeflerinden birisi olan Paul Svensson kontrolünde olan Altın Ejderha restoranında kesinlikle yemek yemenizi öneriyoruz.

 • Adres: Stadsgårdshamnen 22, Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 01:00
 • Giriş Ücreti: 145 SEK
 • Web Sitesi: fotografiska.com/sto

Moderna Museet

Skeppsholmen Adası üzerinde yer alan Moderna Museet 1958 yılında ziyarete açılmıştır. Yapı daha önce donanma akademisi olarak kullanılmıştır. Akademinin kapanması ile beraber müze ilk olarak bu binada ziyarete açılmıştır. Günümüzdeki müze binası ise mimar Rafael Moneo tarafından tasarlanmıştır.

Moderna Museet içerisindeki sergilerin bir kısmı kalıcı iken bir kısmı ise geçici olarak buraya getirilmektedir.  Çağdaş Sanat Akımı etkisinde tasarlanmış eserlerin büyük bir kısmı size sanatı büyük oranda sevdirecektir.

Moderna Museet içerisindeki kalıcı koleksiyon parçaları 20. Yüzyıldan günümüze kadar olan dönemde üretilmiş çalışmalara ev sahipliği yapıyor. Salvador Dali, Matisse ve Picasso’nun çok özel eserleri bu müzede sergilenmektedir.

 • Adres: Exercisplan 2, Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 150 SEK
 • Web Sitesi: modernamuseet.se/stockholm/en/

Vasterlanggatan Caddesi

Stockholm’da Gezilecek Yerler denilince birçok kişi Vasterlanggatan Caddesini önerecektir. Jarntorget ile Mynttorget meydanları arasında yer alan Vasterlanggatan Caddesi, Gamla Stan’ın en eski caddelerinden birisidir.

Stockholm’ün resmi kayıtlarına göre 15. Yüzyıldan önce şehrin batısında standart bir patika olan bu cadde, 15. Yüzyıldan sonra Stockholm’ün genişlemesi ile beraber şehir sınırlarına dahil edilmiştir. Şehrin büyüyüp genişlemesi ile beraber önce Arnavut kaldırımlar döşenmiş akabinde etrafına birçok ev ve dükkan inşa edilmeye başlanmıştır.

Tarihi dokusunun yanı sıra alışveriş ve restoranlar bakımından da oldukça zengin olan bu bölgede yerel kültürü yansıtan birçok ürün satın alabilirsiniz. Aynı zamanda töreye özgü lezzetleri de tatma imkanı bulunan caddede ticaretin de çok aktif olduğunu göreceksiniz.

Gröna Lund

Çocukluk hatıralarınızı canlandırmak istiyorsanız Stockholm’ün deniz kıyısında olan Gröna Lund eğlence parkını ziyaret edebilirsiniz. James Schultheiss önderliğinde 1883 yılında kurulmuş olan lunapark orijinal görünümünü hala koruduğu için ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Gröna Lund içerisine girdiğinizde 30’dan fazla oyuncak bulunduğunu göreceksiniz. Dilerseniz tüm bir günü burada geçirdikten sonra güzel bir akşam yemeği de yiyebilirsiniz. Eğer 30 oyuncak ilginizi çekmez ise dilerseniz düzenlenen konserler ile gününüzü daha eğlenceli ve renkli hale getirebilirsiniz.

İklim şartlarından ötürü tesis maalesef yılın 12 ayı hizmet veremiyor. Mart ayında açılan eğlence tesisi Eylül ayında ziyarete kapanıyor. Havanın durumuna göre daha erken ya da daha geç kapanma durumu elbette bulunmaktadır. İnternet sitesi üzerinden tesisin açık ya da kapalı olma durumuna göz atabilirsiniz.

 • Adres: Lilla Allmänna Gänd 9, 11521 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 23:00
 • Giriş Ücreti: 120 SEK
 • Web Sitesi: gronalund.com/en/

Nobel Müzesi

Storget üzerinde yer alan Nobel Müzesi 2001 yılından bu yana ziyaret edilebilmektedir. Storget, aslında Stockholm’ün en ünlü caddelerinden birisidir. Dönemin Danimarka Kralı II. Christian bu caddede Stockholm Katliamını gerçekleştirmiştir.

Nobel Müzesi günümüzde Stockholm’ün Eski Borsa Binası içerisinde faaliyet göstermektedir. Müze içerisinde Alfred Nobel tarafından başlatılan Nobel ödülleri ile ilgili birtakım eserler sergilenmektedir.

Müze içerisinde sergilenen koleksiyona baktığınızda Nobel Ödüllerini kazanan isimlerin çalışmalarına, bu çalışmaların renkli ve eğlenceli hikayelerine de göz atabilirsiniz. Müzeyi bireysel olarak gezebileceğiniz gibi rehberli olarak da gezebilirsiniz. Müze içerisinde aynı zamanda Nobel Kütüphanesi ve İsveç Akademisi de bulunmaktadır.

Müze ile ilgili çok beklentiniz olmasın. Hatta müze çıkışında verdiğiniz ücretten dahi pişman olabilirsiniz. Eğer kısıtlı bütçeniz varsa bu müzeyi listenizin en sonuna eklemenizi tavsiye ederiz.

 • Adres: Stortorget, 11129 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: 120 SEK
 • Web Sitesi: nobelcenter.se

ABBA: The Museum

Stockholm Gezilecek Yerler listemizin sıradaki durağı ABBA: The Museum müzesidir. 2013 yılında ziyarete açılmış olan bu kültürel tesis şehirle bütünleşmiş olan Djurgarden Adası içerisinde yer almaktadır.

Bu müzenin elbette bir kurulma hikayesi bulunuyor. Liverpool’da bulunan Beatles Müzesi ilham alınarak tasarlanan müze içerisinde İsveç Müzik Onur Listesi içerisinde en fazla ilgi duyan eserler sergileniyor. ABBA grubunun 1972 ile 1983 yılları arasında piyasaya sürdüğü albümler, kazandığı ödüller, ekibe ait kişisel eşyalar bu müze içerisinde sergilenmektedir.

 • Adres: Djurgårdsvägen 68, Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: 250 SEK
 • Web Sitesi: abbathemuseum.com/en/

National Museum

2014 yılında ziyarete kapatılan ve 4 yıl restorasyon çalışması alan National Museum, 2018 yılında yeniden ziyarete açılmıştır. Biasieholmen Adası üzerinde yer alan müze 1792 yılında kurulmuştur. Kurulduğu ilk dönem Kraliyet Müzesi olarak anılan müze, 1866 yılında bugün ki yerine taşınarak ismini Ulusal Müze olarak değiştirmiştir.

Deniz kıyısında oldukça gösterişli bir binada hizmet veren National Museum, Kuzey İtalya Rönesans mimari stiline sahiptir. Müze binasının tasarımı mimar Friedrich August Stüler tarafından yapılmıştır. Müzenin oluşturulmasında Carl Gustav ve III. Gustav gibi isimlerin bağışları oldukça etkili olmuştur.

Müzeyi ziyaret ettiğinizde içerisinde 500 binden fazla tablo olduğunu göreceksiniz. Orta Çağ ile 20. Yüzyıl arasında olan bu eserler müzenin kalıcı koleksiyonu haline gelmiştir. Tablolardan yanı sıra heykel, modern sanat eserleri ve birçok porselen türü bulunmaktadır.

 • Adres: Fredsgatan 12/Sergels Torg, Stockholm
 • Web Sitesi: nationalmuseum.se/en/

Östermalms Saluhall

Stockholm’de Gezilecek Yerler listemizdeki bir diğer durak Östermalms Saluhall yani Östermalms Pazar Yeri yer almaktadır. Stockholm mutfak kültürünü merak ediyor, keşfetmek istiyorsanız buranın tam da sizlere göre olduğunu göreceksiniz. Gastronomi tutkunu gezginler tarafından oldukça fazla ziyaret edilen Pazar yerinin çok popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Östermalms Pazar yeri, 1888 yılından bu yana düzenli olarak kurulmaktadır. İster çiftliklerden gelen taze ürünleri satın alabilir isterseniz de bu ürünlerden hazırlanan ürünlerin bulunduğu kafe ve restoranlardan lezzetli yemekler tadabilirsiniz. Yerel mutfak kültürünün en güzel ürün ve tarifleri bu pazarda sunulmaktadır.

Pazarın bulunduğu tarihi binada geçtiğimiz yıllarda yenileme çalışmaları başlamıştır. Bu nedenle yeme-içme alanları önümüzdeki yıla kadar Östermalmstorg bölgesinde kurulacaktır. Bu uyarıyı dikkate alarak pazara gitmenizi öneririz.

Pazar yerinin çalışma saatleri hakkında da bilgi vermek istiyoruz. Pazartesi ile Cuma arası 09:300 ile 19:00 arasında faaliyet gösteren Pazar yeri cumartesi günleri 09:30 ile 17:00 arasında açıktır. Pazar günü ise kapalıdır.

 • Adres: Östermalmstorg, 114 42 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 19:00
 • Web Sitesi: ostermalmshallen.se/en/

Stockholm Halk Kütüphanesi

Gunnar Asplund tarafından tasarlanan Stockholm Halk Kütüphanesi, İsveç zarafetini gösteren en ünlü yapılardan birisidir. 1928 yılında ziyarete açılan kütüphanenin iç tasarımı gerçekten mükemmeldir. Hatta dünya üzerindeki en başarılı kütüphanelerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Stockholm’de Nereye Gidilir? listenizde muhakkak olması gereken Stockholm Halk Kütüphanesi içerisinde 100 farklı dilden 2 milyon adet kitap bulunmaktadır. Bunun yanı 2,5 milyon multimedya bulunan kütüphanede istenilen her eserden bulabilmeniz mümkündür. Ücretsiz internet bağlantısı bulunan kütüphanede bilgi edinmek isteyen her kişiye yönelik eser bulunmaktadır.

 • Adres: Sveavägen 73, 113 50 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Web Sitesi: biblioteket.stockholm.se/en/

SkyView

Stockholm dünya üzerindeki en güzel coğrafyaya sahip durumda. Eğer geze geze fotoğraf çekme derdindeyseniz Ericsson Globe içerisinde yer alan SkyView’a binerek çok başarılı kareler çekebilirsiniz. Dünyaya benzer küre şeklinde olan bu küreye her gün binlerce kişi binmektedir.

SkyView yolculuğu her 10 dakika bir düzenlenmektedir. Küre; denizden ortalama olarak 130 metre yükselmektedir. Tek hat üzerinden süren yolculuk ortalama 30 dakika sürmektedir. Bu yolculuk sırasında oldukça güzel, kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ericsson Küre 2010 yılından bu yana hizmet vermektedir. Çerisinde birbirinden güzel spor müsabakalarının da düzenlendiği bu alanda eğer şanslıysanız konser etkinliklerine de katılabilirsiniz. Aynı zamanda restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bu alanda çok kaliteli ve güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

 • Adres: Globentorget 2, 12177 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: 150 SEK
 • Web Sitesi: stockholmlive.com/en/skyview/about-skyview

Riddarholmen Kilisesi

Riddarholmen Kilisesi 1300’lü yılların başında inşa edilmiş, şehirdeki en eski dini yapılarından birisidir. Stockholm’de Orta Çağ’dan günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş tek kilise olan Riddarholmen bu özelliğinden ötürü çok kıymetli görünüyor.

Kraliyet Sarayına oldukça yakın olan Riddarholmen Kilisesinin aynı zamanda çok önemli özellikleri bulunuyor. Kraliçe Christina dışında İsveç hanedanlığına mensup hanedan üyelerinin mezarları bu kilisede yer almaktadır.

Kiliseyi ziyaret ettiğinizde hala duvarlarında Kral Frederick tarafından kurulmuş olan şövalye birliği üyelerine ait askeri armalar asılı durmaktadır. 800 yıllık kilisenin görünümü sizi büyük oranda etkileyecektir. Eylül ayına kadar düzenlenen sesli rehberli turlarına katılırsanız kilisenin tüm detaylarını ve geçmişini öğrenebilirsiniz.

 • Adres: Kungliga slottet, 107 70 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 50 SEK

Götgatan Caddesi

Stockholm’de bulunan en eski ve en uzun cadde Götgatan Caddesidir. Temelleri 12. Yüzyılda atılan caddenin bu isimle anılması 1640’lı yıllara dayanmaktadır.

Stockholm’de alışveriş yapabileceğiniz en güzel noktalardan birisi olan bu cadde yerel markalarla doludur. Aynı zamanda Greta Garbo’nun doğduğu yer olan bu caddeye girdiğinizde her sokağın ayrı bir fırsat barındırdığını göreceksiniz.

Götgatan Caddesi diğer popüler caddelere nazaran daha az ilgi görmektedir. Bunun nedeni popüler marka ve işletmelerin, kafe ve restoranların diğer caddelerde daha fazla ve etkin olmalarından dolayıdır.

Metro İstasyonları

Stockholm Gezilecek Yerler yazımızın son sırasında Metro İstasyonları yer alıyor. Stockholm’de toplu taşıma denildiğinde akla ilk olarak metro gelir. 100’den fazla istasyonun bulunduğu bu şehirde tüm metro istasyonlarının teknoloji ve mimari güzellikler ile dolu olduğunu göreceksiniz. Hatta buradaki metro istasyonlarının dünya üzerinde eşi veya benzeri bulunmuyor.

Stockholm’de bulunan metro istasyonlarına iniş yaptığınızda bekleme salonları başta olmak üzere duvarlarında birbirinden güzel çizimlerin yer aldığını göreceksiniz. Tasarımların tamamı 1957 yılında başlatılan metro genişletilmesi sırasında yaptırılmıştır.

100’den fazla istasyonun bulunduğu bu şehirde gezginlerin ilgi gösterdiği 14 popüler metro istasyonu bulunuyor. Mavi Hat, Yeşil Hat ve Kırmızı Hat bunlar arasındaki en popüler olanıdır. 1 bilet satın alındığınızda 1 saat içerisinde tüm istasyonları görme, dolaşma fırsatına sahip olabilirsiniz. Metro istasyonlarında fotoğraf çektirmek oldukça popülerdir.

Stockholm’de Gezilecek Yerler listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Listemizde yer alan 20 destinasyon güzel bir gezi planlamanız için sizlere yeterlidir. 1 haftalık gezi programınız için gerekli olan diğer bilgiler ise yazımızın devamında belirteceğiz.

Stockholm’de Nerede Kalınır? Stockholm Otel Tavsiyesi

Birbirine 50 adet köprü ile bağlanmış olan Stockholm toplamda 14 ada üzerine kurulmuştur. İsveç’in en büyük şehri olan Stockholm’de kaliteli, temiz bir otel bulabilmek elbette mümkündür. Rehberin bu bölümünde Stockholm’de Nerede Kalınır? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Daha önce Stockholm’e gitmişseniz şehrin yerleşimine az çok hakimsinizdir. Ancak daha önce Stockholm’e gitmediyseniz nerede ne yapılır, nerede kalınır konusunda tecrübeleriniz olmayabilir. Daha önce bu şehri gezmiş birisi olarak konaklamanın şehirde temiz, güvenilir konaklama merkezlerinin 4 bölgede bulunduğunu söyleyebiliriz.  Stockholm Otel Tavsiyesi listemizde yer alan oteller Norrmalm, Galma Stan, Östermalm, Södermalm bölgesinde yer alacaktır. Otel tavsiyesi konusundaki önerilerimiz;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Norrmalm bölgesinde bulunan Central Hotel otelinde, Galma Stan bölgesinde bulunan Hotel Sven Vintappare otelinde, Östermalm bölgesinde bulunan Pärlan Hotel otelinde, Södermalm bölgesinde bulunan Hotel Hellstens Malmgård otelinde konaklayabilirsiniz. Oteler ile ilgili detaylara elbette Booking üzerinden ulaşabilirsiniz. Listemiz içerisindeki otellerin hemen hemen tamamı 8 ve üst derecelendirme puanına sahip olup temiz ve güvenilir oteller olduklarını söyleyebiliriz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Norrmalm bölgesinde bulunan Radisson Blu Waterfront Hotel ve Downtown Camper by Scandic otellerinde, Galma Stan bölgesinde bulunan Collector’s Victory Hotel ve Collector’s Lady Hamilton Hotel otellerinde, Östermalm bölgesinde bulunan Mornington Hotel ve Scandic Anglais otellerinde, Södermalm bölgesinde bulunan Hilton Stockholm Slussen Hotel ve Hotel Rival otellerinde konaklayabilirsiniz. Merkezi konumda yer alan bu oteller, gezip görülecek yerlere oldukça yakın yerlerde yer almaktadır. Yine Booking üzerinden oteller ile ilgili derecelendirme, yorum ve puanlara göz atabilirsiniz.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Norrmalm bölgesinde bulunan Sheraton Stockholm Hotel otelinde, Östermalm bölgesinde bulunan Hotel Diplomat otellerinde konaklayabilirsiniz. Stockholm geziniz sırasında elbette birçok 5 yıldızlı otel göreceksiniz. Ancak en güvenilir, en temiz ve en lüks otellerin bu 2 otel olduğunu göreceksiniz. Booking üzerinden 9 ve üzeri puana sahip olan bu otellerin resim ve kullanıcı yorumlarına Booking üzerinden ulaşabilirsiniz.

Stockholm’de Ne Yapılır? Stockholm’de Yapılacak Şeyler

14 ada üzerine kurulmuş olan Stockholm, her mevsim ziyaretçilerine ayrı bir güzellik sunuyor. Baltık Denizi üzerinde birbirinden farklı güzelliğe sahip adalar üzerine kurulu olan bu şehirde birinden güzel müzeler, moda merkezleri ve alışveriş yapılacak yerler bulunuyor. Bu yazımız içerisinde Stockholm’de Ne Yapılır? Üzerine oldukça güzel bir liste sunmaya çalışacağız.

Dünya üzerindeki en başarılı toplu taşıma sistemine sahip olan Stockholm, tüm şehri çok kısa süre içerisinde dolaşmanıza imkan sağlıyor. Toplu taşıma kullanarak hem gezilecek yerleri hem de Stockholm’de Yapılacak Şeyler listesini dolaşabilirsiniz. Daha fazla uzatmadan listemize geçmek istiyoruz;

Gamla Stan’da (Eski Şehir) Kaybolun

Stockholm’de Ne Yapılır? Listemize Gamla Stan ile başlamak istiyoruz. Stockholm’ün Old Town olarak adlandırılan bölgesi içerisinde yer alan Gamla Stan, listemiz içerisindeki birçok tarihi ve turistik bölgeye ev sahipliği yapıyor. Birkaç saat hatta bir tam günü buraya ayırmanız durumunda şehri keşfetmiş hale gelebilirsiniz.

Gamla Stan; tarihin çok eski dönemlerinden bu yana ticaret merkezi olarak kullanılmaktadır. İçerisinde birçok kilise, mağaza, dükkan ve kafelerin bulunduğu Gamla Stan bölgesinde sizin gibi birçok turistle karşılaşabilirsiniz.

Müzeleri Gezin

Stockholm’de Yapılacak Şeyler listenize müzeleri de ekleyebilirsiniz. Özellikle Stockholm’de çok başarılı müzeler bulunduğunu her birinin özel içeriklerle dolu olduğunu göreceksiniz. Birazdan belirteceğimiz müzelerin tamamını gezmeniz mümkün olmayabilir. Ancak en azından birkaçını gezebilirsiniz. Stockholm’de ziyaret edebileceğiniz müzeler;

 • Vasa Müzesi: Vasa Gemisi ile Titanic birbirine çok benzemektedir. Yapıldığı dönemde dünyanın en büyük, en güçlü savaş gemisi olarak tasarlanan Vasa Gemisi çıktığı ilk seferde batmıştır. 1960’lı yıllarda enkazı bulunan gemi 30 yıl gibi bir sürede restore edilerek Vasa Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.
 • Stockholm Modern Art Museum: Stockholm Modern Art Museum; Stockholm’de ziyaret edebileceğiniz en büyük sanat müzelerinden birisidir. Skeppsholmen Adası içerisinde yer alan müzede başta Picasso olmak üzere Dan Graham ve Alexander Calder gibi isimlerin eserleri sergileniyor.
 • The Medieval Museum: Norrbro Köprüsünün tam altına yeraltı otoparkı yapılırken bir anda antik çağlardan günümüze kadar gizlenen özel bir eser bulundu. Çıkarılan eserleri görmek istiyorsanız The Medieval Museum’u ziyaret edebilirsiniz.
 • The Swedish History Museum: Viking dönemini merak ediyorsanız Stockholm’de bulunan Thhe Swedish History Museum’u ziyaret edebilirsiniz.
 • Fotografiska: İçerisindeki koleksiyonun her geçen gün genişletip büyütüldüğü Fotografiska müzesi, dünyanın en başarılı fotoğraf galerilerinden birisidir.
 • ABBA Müzesi: Stockholm’ün en önemli müzik gruplarından birisi olan ABBA, İsveç tarihine ışık tutmaktadır. 2018 yılında müziğe geri dönem gruba ait birçok eser, ABBA Müzesi içerisinde sergilenmektedir.
 • Nordic Museum: İsveç’in kültürel tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Nordic Museum; içerisinde 16. Yüzyıldan kalma eserlerle oldu oldukça tarihi bir müzedir.
 • Hallywyl House: Antikalarla dolu olan Hallywyl House, Aristokrat Walter von Hallwyl’e ait olan eserlerle oluşturulmuş olan bir müzedir. Aristokratın ölümü sonrasında devlete bağışlanan eserler, bu güzel müzenin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Södermalm’ı Görün

Stockholm’ün en gözde yerlerinden birisi de Södermalm Adasıdır. Gezilmesi gereken yerlerin içerisine yer alan bu adada her sokağın ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu göreceksiniz. En trend mağazalar SoFa bölgesinde yer alan alırken eğlence merkezi Nytorget Meydanı içerisinde yer almaktadır. Eğer şehir manzarası izlemek istiyorsanız. Södra Teatern terasına çıkabilirsiniz. Stockholm’ü keşfetmek için başlı başına bu adayı gezmek yeterlidir.

Monteliusvagen’de Fotoğraf Çektirin

Stockholm’de fotoğraf çekebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Ancak bunlar içerisinde en iyisi hangisi diye soracak olursanız Monteliusvagen olduğunu söyleyebiliriz. Södermalm bölgesinin kuzeyinde yer alan bu bölgenin fotoğraf çekimine en uygun yer olduğunu söyleyebiliriz.

Arnavut kaldırımlı sokaklardan oluşan bu bölgenin dört bir yanı fotojenik öğeler içermektedir. Aynı zamanda Malaren Gölü manzarasından ötürü gezginleri üzerine çekmektedir. Eğer yanınızda profesyonel fotoğraf makinesi varsa çok kaliteli çekimler yapma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Masal Dünyası Junibacken’de Çocuklarınızı Eğlendirin

Stockholm seyahatinizi daha renkli ve daha canlı hale getirebilirsiniz. Astrid Lindgren bildiğiniz üzere dünyanın en başarılı çocuk kitaplarını hazırlayan yazardır. Onun kitaplarından esinlenilerek oluşturulan Junibacken Stockholm, çocuklarını ile ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir.

Astrid Lindgren tarafından kaleme alınan çocuk hikayelerindeki birçok karakter ve mekanın maketi burada yer almaktadır. Çocuklara özel bir mekan oluşturulmak istenmiş bu nedenle eğlence ve macera duygusu maksimuma çıkarılmıştır. Çocuğunuz ile beraber tatile çıktıysanız burayı kesinlikle gezi listenize ekleyin.

Gröna Lund’da Çocuklar Gibi Eğlenin

Stockholm’de Ne Yapılır? Diye düşünmenize aslında hiç gerek yok. Stockholm ‘de çocuklar kadar yetişkinlere yönelik eğlence fırsatları da bulabilmek mümkündür.  1883 yılında ziyarete açılan Gröna Lund, şehrin en önemli eğlence parklarından birisidir. İçerisinde Roller Coaster, Dönme Dolap, 12 metre yüksekliğe çıkan salıncak başta olmak üzere birçok eğlence aracı bulabilmeniz mümkündür.

İçerisinde birkaç saat vakit geçirebileceğiniz Gröna Lund, yaz ayının gelmesi ile bambaşka bir hal alıyor. Her akşam konserlerin düzenlendiği eğlence parkında geleceğin ünlüsü birçok kişiyi şimdiden görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Strandvagen’i Keşfedin

Stockholm’deki en estetik yerlerden birisi de Strandvagen’dir. Djurgarden Adası ile Stockholm’ü birbirine bağlayan bu bulvarın kendisine has bir meydanı bulunuyor. Şehir baştan sona estetik bir görünüme sahip ama buranın daha bir estetik görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Tekneyle Kanal Turu Yapın

Stockholm birbirine kanallar ile bağlanmış olan adalar üzerine kurulmuş bir şehirdir. Bu nedenle kanallar üzerinde tekne turu yapmanın oldukça popüler bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz.

Stockholm’de tekne turu yapan birçok şirket bulunmakta. Her birisinin rotası diğerine nazara farklıdır. Hangi şirket üzerinden kanal turu yaparsanız yapın kanallarda gezme keyfi yaşayacaksınız. Tekne turu ortalama olarak kişi başı 35 Euro gibi bir ücrete yapılmaktadır.

Vapurla Adalar Turu Yapın

Stockholm’de Ne Yapılır? Listenizde vapurda adalar turu yoksa o liste eksik demektir. İsveç’te ziyaret edip görebileceğiniz birçok ada bulunuyor. Bu adaların bir kısmını çıkacağız vapur turu ile görebilirsiniz.

3 saat süren Sandhamn Adası vapur yolculuğu sırasında birçok adayı göreceksiniz. Bazı adaların turistik bazı adaların rengarenk evlerle dolu olduğunu bazı adaların ormanlarla dolu olduğunu bazı adaların ise oldukça hareketli olduğunu göreceksiniz.

Kişi başı 30 Euro ücret ödeyerek rehberli takımadası turu satın alabilirsiniz. Yaklaşık 3 saat süren bu yolculuk sırasında şehrin etrafında bulunan tüm adaları görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Dans Edin

Stockholm ziyaretiniz eğer yaz ayında ise birbirinden güzel açık hava partileri sizleri beklemektedir. Södermalm ve Tradgarden bölgesinde bulunan eğlence merkezlerinde sabaha kadar eğlenip dans edebilirsiniz.

Hornstulls’da Sokak Yiyeceklerini Tadın

Stockholm’ün gastronomi açıdan oldukça gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Hornstull kıyıları sadece alışveriş ve hediyelik eşya için listenize olmasın. Bu bölge Nisan ile Eylül ayı arasında yemek yiyebileceğiniz muazzam bir bölgeye dönüşmektedir. Başta uluslararası atıştırmalıklar olmak üzere yerel lezzetler bulabileceğiniz tezgahlar, yemek konusundaki arayışlarınıza son verebilir.

Sauna’da Terleyin

Stockholm’de Ne Yapılır? Listemizin son sırasında Sauna yer alıyor. Kuzey ülkelerinde kış ve soğuğun uzun sürmesinden ötürü sauna kültürünün oldukça gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Stockholm’e kadar gitmişken sauna deneyimi yaşamadan asla geri dönmeyin.

Stockholm’de saunaya girmek için önünüzde yüzlerce seçenek olduğunu göreceksiniz. Kadınlar için ayrı erkekler için ayrı karışık olarak sunulan saunaların ise ayrı olduğunu göreceksiniz. Saunada bir müddet durduktan sonra kendinize ödül olarak SPA masajı verebilirsiniz

Stockholm’dan Ne Alınır? Stockholm Alışveriş Rehberi

Stockholm, medeniyetin en yüksek olduğu şehirlerden birisidir. İsveç’e başkentlik eden bu şehir, modern yapısı, doğası ve huzurlu ortamı ile insanları kendisine hayran bırakıyor. Bu bölüme kadar Stockholm ile ilgili birçok bilgi paylaştık. Bu bölümde ise Stockholm’den Ne Alınır? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Stockholm’de dünyanın en popüler markaları ile beraber İsveç modasına yer veren yerel markaların yarıştığını göreceksiniz. Devasa alışveriş merkezlerinden bir pazarlarına, butik mağazalardan sokak satıcılarına kadar her yerde alışveriş ruhu olan bu şehirde elinizin boş olması neredeyse imkansızdır. Stockholm Alışveriş Rehberi ile ilgili detaylar;

Stockholm Alışveriş Rehberi Hakkında Genel Bilgiler

Stockholm’de alışveriş yapmadan önce sizlere oldukça detaylı bir bölüm sunacağız. Bu bölümü dikkate alırsanız şehir içerisindeki alışverişlerinizi oldukça ekonomik hale getirebilirsiniz. Stockholm Alışveriş Rehberi hakkındaki genel bilgiler;

Para Birimi: Avrupa Birliğine üye olsa da İsveç kendi para birimi olan İsveç Kronu para birimini kullanmaktadır. Euro para birimi kullanımına karşı olan ülke, İsveç Kronu para birimini kullanmaya devam etmektedir. 2020 1 Aralık itibari ile 1 SEK 0,92 TL etmektedir.

Döviz Bozdurma: Şehir merkezi başta olmak üzere otel ve havaalanı içerisinde bulunan ofislerde döviz bozumu yapabilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan döviz ofisleri erken saatte kapanmaktadır. Otellerde ise komisyon oranının oldukça fazla alındığını göreceksiniz. Havaalanında ise durumun aynı olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle döviz işini Stockholm’e gelmeden önce yapmanız gerekmektedir. Aksi halde büyük oranda zarar edebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanımı: Kullanmış olduğunuz kredi kartı eğer yurtdışı alışverişlere açıksa; Stockholm’de kredi kartınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

KDV Muafiyeti: Ziyaret ettiğiniz mağazaların kapı girişinde “Global Blue Tax Free” yazıyorsa 200 SEK ve üzeri alışverişleriniz için %25 geri iade alma hakkınız bulunmaktadır. İade ücreti için Tax Free forumu doldurmanız ve ürün fişi ile beraber forumu havalanı içerisinde bulunan tax Free ofislerine teslim etmeniz gerekiyor. Şehir içerisinde yaptığınız alışverişlerin fişlerini kesinlikle saklamayın.

Stockholm Pahalı Mı?

Stockholm’e gitmeden önce ön araştırma yapmak isteyen birçok kişinin aklında tek bir soru var  Stockholm pahalı mı? Sorusu en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Başta konaklama olmak üzere yeme-içme, şehir içi ulaşım ve alışveriş konusunda Stockholm’ün pahalı bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Ancak seyahat planınızı doğru bir şekilde oluşturup bütçe planlaması yaparsanız bu şehir sizin için pahalı olmaktan tamamen çıkar.

Ekonomik bir gezi için plan oluşturuyorsanız iyi bir plan yapmanız gerekiyor. Mesela hediyelik eşya alacaksanız şehrin biraz dışına çıkmanız gerekmektedir. Sokak aralarında dolaşırsanız şehir içine nazaran daha uygun fiyatta satılan ürünler göreceksiniz. Bit pazarları hem en güzel ürünlerin hem de en lezzetli yemeklerin bulunduğu bir yerdir.

Stockholm’den Ne Alınır?

Gelelim en önemli konuya; Stockholm’den Ne Alınır? Sorusuna yanıt bulmanın aslında çok zor olduğunu göreceksiniz. Çünkü şehide alışveriş seçeneğiniz gerçekten çok ama çok fazla. Birazdan sizlere alışveriş yapabileceğiniz bölge, alışveriş merkezleri ve pazarları anlatırken ne kadar fazla yer olduğunu göreceksiniz. Eğer Stockholm’e özgü bir şey almak istiyorsanız cam işleme hediyelik ürünler satın alabilirsiniz. İsveç kültüründe önemli yere sahip olan cam ürünleri satın almak hediyelik eşya konusundaki arayışınıza çare olacaktır.

Stockholm’de Viking Kültürü ürünler ve el yapımı ahşap ürünlere de ilginin oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Hediyelik eşya almak yerine kendinize özel ürünler almak istiyorsanız vintage ürünler alabilirsiniz. Çanta başta olmak üzere tişört, ev eşyası bu ülkede birçok halde satılmaktadır.

Stockholm’den Ne Alınır? Listenize bir başka güzellik daha eklemek istiyoruz. Eğer kitap ve antika ürünlere merakınız varsa bu şehrin tam da sizlere göre olduğunu söyleyebiliriz. Bu şehirde istediğiniz kitabın istediğiniz basımını bulabilirsiniz. Antika ürün konusunda da yine önünüzde birçok seçenek olduğunu göreceksiniz.

Stockholm’de Alışveriş Yapılacak Bölgeler

Stockholm’de alışveriş yapmaya çıkacaksanız öncelikle şehre çok iyi hakim olmanız gerekiyor. Stockholm’de Alışveriş Yapılacak Bölgeler bölümü işinize yarayacak bilgilerle doludur. Alışverişe çıkmadan önce edinmeniz gereken bilgiler;

Gamla Stan: Stockholm’ün en eski bölgelerinden birisi olan Gamla Stan, şehre gelen ziyaretçilerin en çok vakit geçirdiği yerler arasında yer alıyor. İçerisinde yüzlerce mağaza bulunan bu bölgede iki caddenin çok öne çıktığını görüyoruz. Österlanggatan ve Vasterlanggatan mağazalarla dolu oldukça yoğun bir yerdir.

Gamla Stan sadece hediyelik eşya dükkanları olan bir yer değildir. Aynı zamanda kitapçı, müzik mağazaları ve kitapçılar ile de dolu olan bu bölgeden eliniz boş çıkma olasılığınız bulunmuyor. Eğer pazarlık yeteneğiniz varsa buradan ürünleri çok uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Normalm: Stockholm yerel halkının gün içerisinde en çok vakit geçirdiği yerlerden birisi de Normalm bölgesidir. İçerisinde bankalar başta olmak üzere sayısız dükkan, restoran ve alışveriş merkezinin bulunduğu bu bölgede atmosfer ve mimarinin oldukça güzel olduğunu göreceksiniz. Turistik yer olmasından ötürü             Stockholm Gezilecek Yerler içerisinde yer alan Normalm bölgesinde alışveriş konusunda tercih edebileceğiniz hareketli birçok sokak ve cadde bulunuyor.

Hamngatan, Drottninggatan, Vasagatan, Kungsgatan ve Biblioteksgatan şehirde alışveriş yapabileceğiniz en hareketli caddelerden birisidir. Caddeler birbirine oldukça yakın olmasından dolayı birinden çıkıp diğerine girebilir, mağaza raflarında kaybolabilirsiniz. Bu bölgede bulunan mağazalardan hediyelik eşya alıp yurda dönebilirsiniz.

Nordic Design: Stockholm alışveriş kültüründe moda akımının nasıl yürüdüğünü mera ediyorsanız Nordic Design bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Burada moda üzerine kurulu birçok işletme bulunmaktadır.

Lagerhaus: Stockholm’de ev eşyası almak ya da ev eşyası ürünlerine göz atmak istiyorsanız Lagerhaus bölgesini ziyaret edebilirsiniz.

Whyred: İsveç modasının ne kadar ünlü olduğunu biliyorsunuzdur. Şık kıyafetler satın almak istiyorsanız Whyred tam da sizlere yönelik bir bölgedir.

Weekday: Dünyanın en popüler mağaza zincirlerinden birisi olan H&M tarafından kurulmuş olan Weekday Stockholm’ün her sokağında bulunmaktadır. Modaya yönelik alışveriş yapacaksanız Weekday tam da sizlere göre!

Östermalm: Stockholm’de şık ve lüks bir alışveriş yapacaksanız en popüler bölgenin Östermalm bölgesi olduğunu söyleyebiliriz. Ara sokaklarında onlarca güzel mağazanın bulunduğu bu bölgede Riddargatan ve Birger Jarlsgatan caddelerinin oldukça hareketli olduğunu söyleyebiliriz.

Maruschka de Margot: Hem İsveç’in hem de dünyanın en popüler markaları Maruschka de Margot bölgesinde yer almaktadır.

J Lindeberg: Spor ürünleri satın almak istiyorsanız adresiniz J Lindeberg olacaktır. Tenis, golf gibi ürünlere ilginiz varsa çok şık ürünler satın alabilirsiniz.

Asplund: Eğer minimaliz tasarımlara ilginiz varsa Asplund bölgesi tam da sizlere göre! Asplund, kuzey ışılarının renklerinden tasarlanılarak oluşturulmuş bir yerdir.

Södernalm: Stockholm’ün trend merkezlerinden birisi olan Södernalm özellikle gençler tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Sokak modasına dair en trend ürünlerin bulunduğu bu bölge çok ilginç tasarım ürünleri pazarlıyor. Eğer antika, ikinci el ürün ve vintage ürünler barındıran bu bölgede çok enteresan ürünler satıldığını göreceksiniz.

Eğer popüler marka zincirlerinden sıkıldıysanız buranın çok iyi bir bölge olduğunu göreceksiniz. Yerel mağazaların sıralandığı bu bölgede özellikle Götgatan, Skanegatan, Hornsgatan ve Folkungagatan caddelerinde gezebilirsiniz. Yerel mağazalardan çok uyguna ürünler alabildiğizi görmek sizi oldukça mutlu edecektir.

Modern Retro: İçerisinde aksesuar başta olmak üzere mobilya, ayakkabı, ikinci el ürün ve kartpostallar bulunan bu bölge, farklı ürün keşfetmek isteyen kişilere çok iyi seçenekler sunuyor.

Beyond Retro: Retro konusunda bir cennet olan Beyond Retro, vintage ürün ve kıyafet satın alabileceğiniz en iyi yerlerden birisidir.

Konsthanverkarna: Geleneksel el işçiliği ürünlerinin modern hale getirilip sergilendiği Konsthanverkarna çok değişik ürünler satın alabileceğiniz bir pazardır.

Stockholm Alışveriş Merkezleri

Stockholm’de Alışveriş yapacaksanız sıradaki durağınız alışveriş merkezleri olacaktır. Caddeler alışveriş konusunda elbette elverişlidir. Fakat dünyanın önde gelen markalarından da ürün almak isterseniz alışveriş merkezlerine gitmeniz gerekecektir. Stockholm Alışveriş Merkezleri;

Mall of Scandinavia: Stockholm’de bulunan en büyük alışveriş merkezi Mall of Scandinavia AVM’dir. İçerisinde alışveriş namına her şeyin bulunduğu bu yer, her ihtiyacınızı karşılayacak içeriğe sahiptir.

NK – Nordiska Kompaniet: Stockholm’de bulunan en eski alışveriş merkezi NK – Nordiska Kompaniet’dir. 1915 yılında kullanıma açılmış olan bu alışveriş merkezi şehrin en lüks yeri olarak gösterilmekte.

Ahlens City: Stockholm’de alışveriş yapacak bütçeniz kısıtlıysa Ahlens City alışveriş merkezini ziyaret etmenizi öneririz. İçerisinde her bütçeye uygun mağazalar bulunan bu AVM, hediyelik eşya almak için en iyi yerdir.

Mood: 2012 yılında kullanıma açılan Mood, kısa süre içerisinde yerel halkın en çok ziyaret ettiği alışveriş merkezlerinden birisi olmuştur.

Gallerian: Kent merkezinde bulunan Gallerian, gün içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Stockholm Pazarları

Stockholm’ü keşfedebileceğiniz en güzel yerlerden birisi de pazarlardır. Stockholm içerisinde bit pazarı, yiyecek pazarı, açık hava pazarı başta olmak üzere birçok Pazar olduğunu göreceksiniz. Bu pazarları gezerken hiç tahmin etmeyeceğiniz türden şeylerle karşılaşabilirsiniz. Şehrin tarihine ışık tutan bu pazarlar, İsveç’i bütünü ile keşfetmeniz için yeterli olacaktır. Stockholm’de Alışveriş konusunda ziyaret edebileceğiniz pazarlardan bazıları;

Söderloppis Flea Market: Söderloppis Flea Market, Stockholm’de birin bodrum katında kurulmuş oldukça tatlı bir pazarıdır. Mutlaka görmeniz gereken bu bit pazarının oldukça değişik bir havası, atmosferi bulunmaktadır. İçerisinde bulunan enteresan ürünlerden ötürü Pazar unutulmaz bir hale gelmiştir. Bit pazarı içerisinde kıyafet başta olmak üzere mücevher, albüm ve oyuncaklar gibi her kategoriden ürünler bulabilmek mümkündür. Haftada bir gün yani sadece Pazar günleri 11:00 ile 16:00 arası açık olan bu pazarı kesinlikle görmenizi öneririz.

Bruno Vintage Market: Küçük ama günün her saati kalabalık olan Bruno Vintage Market, ikinci el kıyafet başta olmak üzere ikinci el kitap, ev eşyası ve çeşitli ürünlerle dolu olan bir pazardır. Eğer pazarlık etme yeteneğiniz varsa bu pazardan hiç tahmin etmediğiniz ürünleri yok parasına satın alabilirsiniz. Bruno Vintage Market de yine aynı şekilde sadece Pazar günleri açıktır. 12:00 ile 17:00 arası pazarı ziyaret ederek ürün satın alabilirsiniz.

Loppmarknaden: İskandinavya topraklarının en büyük bit pazarı ile karşı karşıyasınız. Pazardan ziyade mağaza havasına sahip olan Loppmarknaden, haftanın 7 günü hizmet vermektedir. Pazartesi 11:00 ile 18:00 arası açık olan Pazar, cumartesi günleri 10:00 ile 16:00 arası faaliyet göstermektedir. Pazar günü Loppmarknaden’e girmek isteyen kişiler 11:00 ile 16:00 arası pazara giriş yapabilirler.

Östermalms Saluhall: Stockholm’ün yöresel ve lezzetli yiyeceklerinin tadına bakmak istiyorsanız Östermalms Saluhall tam da sizlere göre! Bütünü ile yemek pazarı olan Saluhall genelde deniz ürünleri ile dolu bir yerdir. Dışarıdan baktığınızda da güzel bir mimariye sahip olan Saluhall, yemek yiyebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir.

Hornstulls Marknad: Stockholm Pazarları listemizin son sırasında Hornstulls Marknad yer alıyor. Denize sıfır bir alana kurulmuş olan Hornstulls, genç tasarımcıların ürünlerini pazarladıkları bir yer haline gelmiştir. Tasarım ürünlerinin yanı sıra vintage kıyafetler, ikinci el ürünlerin de satıldığı bu pazardan muhakkak bir şeyler satın almak isteyeceksiniz.

Stockholm’da Ne Yenir?

Stockholm rehberimizin son sırasında Stockholm’de Ne Yenir? Üzerine bilgi vereceğiz. Kendisine has birçok lezzete sahip olan Stockholm, gezginlerine lezzet dolu günler yaşatmaktadır. Daha fazla uzatmadan Stockholm’de Yenilecek Şeyler listemiz;

Yellow Pea Soup

Bezelyeyi seviyor, bezelyeden yapılma her lezzeti tüketmekten keyif alıyorsanız Stockholm’de sizin için çok lezzetli yemekler sunulduğunu göreceksiniz. Bezelyeden hazırlanan Yellow Pea Soup Stockholm’de tüketilen en popüler çorbalardan birisidir. Sadece İsveç değil Finlandiya, İrlanda ve Norveç’te de tüketilen bu çorba, Kuzey soğuklarından korunmanın en mantıklı yollarından birisidir.

Toast Skagen

Toast Skagen Stockholm’de tüketilen en yaygın atıştırmalık ürünlerden birisidir. Eğer deniz mahsulleri tüketmekten keyif alıyorsanız bu atıştırmalık tam da sizlere göre! Havyar ve karides ile hazırlanan bu tost bazı kişilerin damak tadına uygun olmayabilir.

Jonsson’s Temptation

Stockholm’de tüketebileceğiniz en lezzetli ana yemeklerden birisi de Jonsson’s Temptation’dur. Hamsi balığının patates ve soğan ile harmanlanarak fırında pişirilen bu yemek oldukça hafiftir. Hangi restorana giderseniz gidin bu yemeğin oldukça lezzetli olduğunu görebilirsiniz.

Marinated Salmon with Dill Potatoes

İsveç, Avrupa’daki en yüksek somon tüketiminin olduğu ülkelerden birisidir. Stockholm’de somon tüketeceğiniz en lezzetli yemeklerden birisi de Marinated Salmon with Dill Potatoes yemeğidir. Somon gerçekten hiç bu kadar lezzetli olmamıştır.

Knäckebröd

Kıtır ekmek anlamına gelen Knäckebröd hemen hemen tüm Avrupa’da tüketilen lezzetli bir atıştırmalıktır. Stockholm’de iken sipariş vereceğiniz bu atıştırmalık yanında birbirinden güzel, lezzetli sos ve krem peynir de servis edilmektedir.

Prinsesstårta

Stockholm’de tüketebileceğiniz en güzel tatlılardan birisi de Prinsesstarta tatlısıdır. Sünger kek arasında lezzetli krema üstünde de meyve reçelin bulunduğu bu lezzetli tatlı özellikle resmi ve özel günlerde çok fazla tüketilmektedir.

Swedish Pancakes

Pankek hamurunun incecik açıldığı Swedish Pancakes; krem şanti ve tatlı meyveler eşliğinde sunulmaktadır. Genelde birçok kişinin sabah kahvaltısında tükettiği bu lezzeti kesinlikle denemenizi öneriyoruz. Eğer tatlı kriziniz tutarsa Stockholm’de tüketebileceğiniz en güzel lezzetlerden birisi de bu tatlıdır.

Oat Milk Latte

Oat Milk Latte tamamen yulaf sütünden hazırlanan özel bir kahvedir. Özellikle son dönemde oldukça popüler hale gelen bu içeceğin üzerine istediğiniz desen ve şekil verilmektedir. Çok lezzetli ve şık görünen bu kahveyi dinlenmek istediğiniz her an içebilirsiniz.

Cinnamon Buns

Stockholm’de Ne Yenir? Üzerine son önerimiz ise Cinnamon Buns olacaktır. İsveç’in en çok tüketilen tatlılarından birisi olan bu tarçınlı çöreğin üstünde kremalı sos dökülerek servis edilmektedir. Hamur işi olmasından dolayı bu lezzetli yiyeceği çok fazla tüketmemenizi öneririz. Aksi halde Stockholm dönüşü çok fazla kilo alabilirsiniz 

Stockholm Gezilecek Yerler listemizi çok şükür ki bitirmiş bulunuyoruz  Oluşturduğumuz bu rehber 1 haftalık tatili dolu dolu yaşamanız için yeterlidir. Eğer daha da zengin bir liste oluşturmamızı istiyorsanız yorum bölümü üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Stockholm Gezilecek Yerler: Stockholm’da Gezilecek 20 Yer