Doğu Anadolu Bölgesinin yıldızı olan Şırnak, en çok ziyaret edilen yerler listelerinde büyük bir yükseliş yakalamıştır. 2019 itibari ile 530 bin nüfusa sahip olan Şırnak, her yıl Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi almaktadır. Doğu turuna çıkan kişiler için bu yazımız içerisinde Şırnak Gezilecek Yerler listesi oluşturmaya çalıştık. Birkaç günlük Şırnak turunda oldukça etkileyici doğal ve tarihi güzellikler ile karşılaşabilirsiniz.

Cizre Ulu Cami

Cizre Ulu Camisinin bulunduğu yapı ilk başlarda kilise olarak inşa edilmiştir. Kilise olarak hangi tarihte yapıldığı ise tam olarak belirli değildir. Abbasiler, 639 yılında bölgeye girdiğinde yapıyı camiye dönüştürmüştür. Caminin minaresi ise 1156 yılında yapılan tadilatta eklenmiştir.

Hem cami hem de minare tarih boyunca birçok kez bakım ve onarımdan geçmiştir. Cami kapısına geldiğinizde kapı üzerinde hadis ve ayetlerin yazılı olduğunu göreceksiniz. Ulu Cami kapısı koruma altına alınması için Topkapı Sarayı Müzesine taşınmıştır.

Nuh Peygamber Türbesi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yer alan Nuh Peygamber Türbesi bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Rivayete göre Tufandan sonra Hz. Nuh’un gemisi Cizre’ye, Cudi Dağına gelmiştir. Cizre bölgesine yerleşen Nuh Hz. Yaşamının sonuna kadar burada kalmıştır. Vefat ettiğinde ise cenazesi buraya, türbenin bulunduğu alana gömülmüştür. Gömüldüğü yere daha sonrasında kilise, 649 yılında da cami inşa edilmiştir.

Kırmızı Medrese

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yer alan Kırmızı Medresenin de çok eski bir yapı olduğu düşünülüyor. Üzerinde kitabe vs. Olmadığı için ne zaman yapıldığı asla belirli değildir. Ancak mimarisi 14. Yüzyıla ait bir eser olduğunu göstermektedir.

Medresenin avlusuna girdiğinizde bahçede Mela Ahmedi Ciziri’nin türbesinin bulunduğunu göreceksiniz. Kendi isteği ile buraya defnedilen Amedi Ciziri, Kırmızı Medresenin ön plana çıkmasını sağlamıştır.

İsmail Ebul-İz El Cezeri Müzesi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan İsmail Ebul-İz El Cezeri Müzesi, bölgede ziyaret edebileceğiniz en kilit yerlerden birisidir. İsmail Ebul-İz El Cezeri, 1153 yılında Cizre’de dünyada gelmiştir. Fizik alanında dünya çapında çalışmalar yapan El Cezeri, ismini bu alanda duyurmuş önemli birisidir.

İsmail Ebul-İz El Cezeri vefat ettiğinde Cizre’ye defnediliyor. El Cezeri’nin adının unutulmaması için başlatılan çalışmalarda onun adına bir müze açılmasına karar verilmiştir. İçerisinde El Cezeri’ye ait birçok eser, birçok çalışma yer almaktadır.

Cudi Dağı

Şırnak Gezilecek Yerler içerisinde Cudi Dağı da yer alıyor. Güney Doğu Anadolu Bölgesinin en önemli dağlarından birisi olan Cudi Dağı, İslamiyet Dininin de önemli bir yere sahiptir. 2,114 metre yüksekliğe sahip olan Cudi Dağı, tufan sonrasında Nuh Peygamberin gemisinin demirlediği yerdir. Cudi Dağına geldiğinizde harika bir doğa manzarası sizleri karşılayacaktır.

Nuh Nebi Cami Medrese

Şırnak’ın Silopi ilçesinde yer alan Nuh Nebi Cami Medresesi, kitabesi kaybolduğundan dolayı hangi tarihte yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Ancak bölgedeki insanlar bu caminin Selçuklular tarafından 13. Yüzyılda yaptırıldığını belirtmişlerdir.

Meryem Ana Kilisesi

Türkiye’de Meryem Ana Kilisesi adında birçok kilise bulunduğunu diğer rehber yazılarımızda birçok kez dile getirmiştik. Ancak aralarındaki en eski kilisenin tahminlere göre burası olduğunu söyleyebiliriz. Şırnak’ta bulunan Meryem Ana Kilisesinin 57. Yılında yapıldığı tespit edilmiştir. Hristiyanlar bu bölgeye gelip dinlerini yaymaya başladıklarında bölgedeki Süryani ailelerinin katkısı ile oldukça uzun süre faaliyet göstermiştir. Mübadele sonrasında bölgede Hristiyan kalmadığı için maalesef harabe durumuna gelmiştir.

Beyaz Köprü

Şırnak’ın Uludere ilçesinde yer alan Beyaz Köprü, Şırnak’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Üzerinde kitabe bulunmadığı için kim tarafından hangi tarih aralığında yapıldığı belirli değildir. Ancak yöre halkı tarafından bilinen hikayeleri size sunarak tarihine ışık tutmaya çalışacağız. Mimari açıdan ele alındığında köprünün Osmanlı mimari özelliği taşıdığı görülmektedir. Osmanlı eseri olarak söylense de genelde yöre halkı buranın farklı bir medeniyet tarafından inşa edildiğini belirtmektedir.

Doğu ile Batı arasında köprü vazifesi üstlenen Beyaz Köprünün 12,25 metre kadar kemer genişliğine sahiptir. Ayrıca 4,50 metre kemer açıklığı bulunan köprünün yüksekliği ise tam 5 metredir. Yapımı çok eskilere dayanan Beyaz Köprünün bir bölümü yıkılmış olsa da ana bölümünün günümüze kadar ulaştığını görüyoruz.

Kasrık Boğazı

Şırnak ile Cizre arasında yer alan Kasrık Boğazı, Şırnak’ta görüp görebileceğiniz en eşsiz manzaraya sahip mekandır. Tabiat tarafından tamamen doğal şartlar ile oluşan bu boğaz içerisinde birçok dinlenme tesisi bulunmaktadır. Burada yer alan iklim ile Şırnak merkezdeki iklim arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır.

Abdaliye Medresesi (Mir Abdal)

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yer alan Abdaliye Medresesi, 1437 yılında inşa edilmiştir. Tarih boyunca sayısız kez tadilattan geçen caminin günümüzde hala ibadete açık olduğunu görüyoruz.

Finik Ören Yeri ve Kalesi

Her yıl binlerce kişi Şırnak’a, Finik Ören Yeri ve Kalesini ziyaret etmek için gelmektedir. Ören yerini ziyaret ettiğinizde kayalıklar üzerinde kadın resimleri bulunduğunu göreceksiniz. İçerisinde zindan, sarnıç, medrese ve kalker taşlardan inşa edilmiş birçok evin bulunduğu ören yeri günümüzde biraz etkisini kaybetmiş durumdadır. Genelde birçok seyyah, Finik Ören Yeri ve Kalesini Şırnak Gezilecek Yerler listesine ilk sıralardan yer vermektedir.

Bazebde Ören Yeri

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yer alan Bazende Ören yeri, M.Ö döneme dayanan bir geçmişe sahiptir. Oldukça tarihi bir geçmişe sahip olan bu antik kentin ilk başlarda Dicle Nehri kıyısında olduğunu görüyoruz. Ancak zamanla nehrin yatağı değiştiğinden dolayı ören yerinin Suriye sınırına yakın bir yerde olduğunu görüyoruz. Bazebde Ören Yerini ziyaret ettiğinizde içerisinde il çağa ait birçok iz ve kalıntı görebilmeniz mümkündür.

Yılmaz Güney Parkı

Şırnak Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Silopi ilçesinde yer alan Yılmaz Güney Parkı yer alıyor. Bahar mevsimi ile beraber harika bir manzaraya sahip olan bu parkın görülmeye değer bir güzellik olduğunu gidince göreceksiniz.

Şırnak Gezilecek Yerler | Şırnak’ta Gezilecek 10 Yer!