Singapur, Dünya üzerinde bulunan çok az sayıdaki şehir devlerinden birisidir. Uzakdoğu’nun zenginliklerini ve güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız bu şehrin tam da sizlere göre olduğunu söyleyebiliriz. Singapur Gezilecek Yerler listesi, Singapur’u keşfetmeniz için özel olarak hazırlanmıştır.

Malezya’ya komşu olan Singapur’un hem doğal gem de geleneksel güzelliği bulunuyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı misafir eden Singapur, Türklerin de yeni gözdesidir. Şehrin geçmişi 11. Yüzyıla dayansa da bağımsızlığını 1965 yılında kazandığını söyleyebiliriz. Yüzölçümü olarak İstanbul’dan 9 kat küçük olan bu ülkenin ekonomik olarak Asya’nın en zenginlerinden olduğunu söyleyebiliriz. Singapur Gezi Rehberi üzerine hazırladığımız bu yazı oldukça değerli bilgileri içermektedir.

Merlion Heykeli

Singapur’da Nereye Gidilir? listemize Merlion Heykeli ile başlamak istiyoruz. Neredeyse 9 metre yüksekliğe sahip olan bu heykel şehrin en önemli simgelerinden birisidir. Yarısı balık yarısı aslan şeklinde olan heykel, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

Singapur’un orijinal adını biliyor musunuz? Orijinal adı Singapura olan bu şehrin İngilizce ismi Lion City yani aslan şehirdir. 70 ton ağırlığında olan bu heykeli ilk gördüğünüzde tatmin olmayabilirsiniz. Ancak heykelin önünde fotoğraf çekilmeden asla yol çıkmayın.

Heykelin tam arkasına baktığında şehrin bir diğer simgesi olan Marina Bay Sands Oteli yer alıyor. Her iki simge yapıyı içine alacak şekilde fotoğraf çektirmenizi öneriyoruz.

Marina Bay Sands Oteli & SkyPark

Singapur’un şehir simgelerinden birisi olan Marina Bay Sands Oteli 2010 yılında ziyarete açılmıştır. Bir otelin gezi listesinde neden olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu otelin inşası için tam 5,7 milyar dolar harcandığını öğrenince oldukça şaşıracaksınız. Sıra dışı mimariye sahip olan otel her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Singapur’un vazgeçilmezlerinden birisi olan bu otel 3 gökdelen üzerine yerleştirilmiş gemi figüründen oluştuğunu göreceksiniz. Her ne kadar burası otel olarak adlandırılsa da bütünü ile bir kompleks olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Yapı içerisine girdiğinizde otel ile beraber alışveriş merkezleri, gösteri merkezleri, restoranlar bulunduğunu göreceksiniz. Otelin en çok ve en dikkat çeken bölümü ise tepesinde yer alan sonsuzluk havuzlarıdır. Infinity Pool yani Sonsuzluk Havuzları yüzeni adeta sonsuzlukta yüzüyormuş hissi edinmelerine olanak sağlıyor.

En tepede bulunan havuz sadece otel müşterilerinin kullanımına aittir. Dışarıdan gelip ücret ödeyerek havuza girebilir miyim teklifi maalesef geçerli değildir. Otelde konaklama yapmanın oldukça pahalı olmadığını hatta diğer 5 yıldızlı oteller ile neredeyse aynı fiyatlara sahip olduğunu göreceksiniz.

Otelin en tepesine çıktığınızda ise SkyPark adı verilen seyir terası sizleri beklemektedir. Otelin müşterisi olmasanız bile seyir terasına çıkabilirsiniz. Seyir terasına çıktığınızda olağanüstü bir şehir manzarası sizleri beklemektedir.  Terasa çıkmak için ödemeniz gereken ücret 25 Singapur Dolarıdır. Terasa çıktıktan sonra vakit sıkıntınız bulunmamaktadır. Kapanana kadar terasta kalabilirsiniz.

Sentosa Adası

Singapur Gezilecek Yerler listemizdeki üçüncü yer Sentosa Adasıdır. Adaya giriş yaptığınızda birçok tema parkı, eğlence parkı ve gezi noktası sizleri bekliyor olacaktır. Singapur’un güneyinde yer alan bu adada turistlerin doyasıya eğlendiklerine şahit olacaksınız. Singapur’un döviz kazanmak için hayata geçirdiği projelerden birisi olan bu adanın oldukça güzel bir proje olduğunu söyleyebiliriz.

Eğlence Adası olarak da adlandırılan bu ada içerisinde aklınıza gelebilecek her türlü eğlence seçeneği bulunuyor. Bütçe ve zaman konusunda bir sıkınınız yoksa bu adada birkaç gün bile kalabilirsiniz.

Universal Studios, Madame Tussauds Balmumu Müzesi, Tiger Sky Tower, iFly Singapore Uçuş Simülatörü, Wave House, Trick Eye Museum ve MegaZip Adventure Park adada ziyaret edebileceğiniz yerler arasında yer alıyor. Aynı zamanda eğlenmek ve deniz keyfi yapmak isterseniz Siloso Beach’e uğrayabilirsiniz.

Gardens by the Bay

Birçok gezginin severek gezdiği yerler içerisinde Gardens by the Bay parkının oldukça ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bitkilerle insanların bir araya geldiği bu park tam 101 hektar büyüklüğünde! Sahip olduğu özelliklerden dolayı dünya üzerindeki en orijinal parklardan birisi olarak gösteriliyor.

Parkı ziyaret ettiğinizde yeşilin her renk tonunu görebilirsiniz. Oldukça ilginç bölümlere sahip olan Gardes by the Bay parkının en dikkat çeken bölümü ise içerisinde özel ağaçların bulunduğu SuperTrees bölümüdür. Parkın güne, yağmur. Suyu ve gölgelik gibi ihtiyaçları tamamen bu bölümde yer alan özel ağaçlardan karşılanıyor.

SuperTrees haricinde Cloud Forest adında da oldukça bir bölüm bulunuyor. Bu bölüme girdiğinizde 42 metre yüksekliğe sahip dünyanın en büyük iç mekan şelalesi sizleri karşılayacaktır.

Cloud Forest bölümü içerisinde aynı zamanda Lost World, Secret Garden gibi tematik alanlar bulunuyor. 20 Singapur Doları ödeyerek gireceğiniz bu alanda ortalama 1 saat vakit geçireceksiniz.

Parkın en ünlü bölümlerinden birisi de Flower Dome adı verilen bölümdür. Çiçekçiliğin oldukça güzel örnekleri bulunan bu bölümde bahçe sanatının geldiği noktayı görebilirsiniz. Bu bölüme giriş de ücretlidir.

Chinatown

Singapur’un en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi de Çin Mahallesi olarak adlandırılan Chinatown bölgesidir. Singapur nüfusunun neredeyse %70’i Çinli olmasından dolayı şehir içerisinde Çin mahallesi olmasının oldukça normal olduğunu düşünebilirsiniz. Çok fazla enik köken insanın bulunduğu bu şehirde her etnik kökenin kendisine has bir mahallesi ya da sokağı bulunuyor.

Singapur’da Nereye Gidilir? listelerinde yer alan gezilecek yerlerin bir bölümünün yer aldığı Çin Mahallesinde, Çin kültürünü tanımak istiyorsanız Chinese Heritage Center müzesine uğramanızı öneririz. Aynı zamanda Buddha Tooth Relic ve Sri Mariamma Temple gibi tapınaklara da uğrayabilirsiniz.

Alışveriş konusunda her gezginin uğradığı Chinatown’un tam bir cennet olduğunu söyleyebiliriz. Aklınıza gelebilecek her kategoride milyonlarca türün bulunduğu Chinatown’da tüm ürünlerin ekonomik olduğunu göreceksiniz. Singapur dönüşü eliniz boş olmasını istemiyorsanız bitkisel ilaç ve Çin çayı satın alabilirsiniz.

Buddha Tooth Relic Temple and Museum

Chinatown içerisindeki en dikkat çekici yapılardan birisi de Buddha Tooth Relic Temple yapısıdır. Bu tapınak; Singapur’da en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir.  Tapınağa giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Eğer ziyaretinizi ibadet saatine denk getirirseniz ibadet eden insanları seyredebilirsiniz.

Tapınak içerisinde video ve fotoğraf çekimi konusunda herhangi bir kısıtlamanın olmadığını göreceksiniz. Gönül rahatlığı ile istediğiniz kadar video ve fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Tapınak; yağmur tanrısına adanmıştır. Dışı kadar içi de etkileyici olan bu tapınağın oldukça etkileyici olduğunu göreceksiniz.

Orchard Road

Singapur Gezilecek Yerler listemizin belki de en çok ziyaret edilen yeri Orchard Road caddesidir. 2,2 kilometre uzunluğa sahip olan bu cadde tamamen alışveriş merkezleri ile doludur.

Alışveriş tutkunları için bir fırsat olan Singapur’un en ünlü caddesiOrchard Road’dır.İçerisinde 22 adet AVM bulunan bu cadde Asya’nın en ünlü alışveriş noktalarından birisidir. Eğer alışveriş yapmaktan hoşlanıyorsanız bu caddeye kesinlikle uğramanızı öneririz.

Eğer alışveriş yapma gibi bir düşünceniz varsa ION Orchard alışveriş merkezine uğramanızı öneririz. Ülkenin en ünlü alışveriş merkezlerinden birisi olan bu caddede bunun yanı sıra 313@Somerset, Paragon gibi AVM’ler bulunuyor. Halka yönelik ekonomik ürünler alacaksanız Plaza Singapura alışveriş merkezine uğramanızı öneririz.

Şehir içerisindeki en kötü üne sahip AVM ise Lucky Plaza alışveriş merkezdir. Özellikle bu AVM’den elektronik eşya almamanızı öneririz. Satılan ürünlerin çoğu sahte ya da ikinci el ürün olarak gösterilmekteir.

Singapur Botanik ve Orkide Bahçesi

Asya’da ziyaret edebileceğiniz en güzel yeşil alanlardan birisi de Singapur Botanik Bahçesi alanıdır. UNESCO tarafından geçtiğimiz yıllarda Dünya Mirasları listesine dahil edilen bu park 1859 yılında kurulmuştur. Singapur’un gökdelenlerle dolu sesli halinden uzaklaşmak istiyorsanız buranın tam da sizlere göre olduğunu söyleyebiliriz.

Singapur zaten çok sıcak ve nemli bir havaya sahiptir. Parka giriş yaptığınızda havanın daha da sıcaklaştığını göreceksiniz. Bu nedenle yanınıza su almanızı öneririz. Aynı zamanda hava yağmurlu ise botanik bahçeyi es geçmenizi öneririz.

Botanik bahçeye giriş yaptığınızda en dikkat çeken bölümün Orkide Bahçesi olduğunu göreceksiniz. Botanik bahçeye giriş yaptıktan sonra 1,3 kilometre yürüdüğünüzde Orkide Bahçesini göreceksiniz. Dünya üzerindeki en geniş orkide bahçesi olan bu yerde toplam 1,200 tür bulunuyor. Singapur’un şehir simgelerinden birisi olan bu parka kesinlikle uğramanızı öneririz.

Parkın sonuna doğru ise hediyelik eşya bölümünü göreceksiniz. Buradan tamamen orijinal ürünler satın alabilirsiniz. Havanın sıcak olmasına aldırmadan park içerisinde yürümenizi öneririz.

Singapore Flyer

Singapur’un en ünlü yapılarından birisi de Singapore Flyer dönme dolabıdır. 165 metre yüksekliğe sahip olan bu dönme dolap 2008 ile 2014 yılları arasında dünyanın en yüksek dönme dolabı olarak gösterilmiştir. Bu unvanı elinde koruyamamış olan tesis, Singapur’un ikonik yapılarından birisidir.

Singapore Slyer için birçok tur seçeneği sunulduğunu göreceksiniz. Eğer amacınız sadece seyit ise seyir amaçlı turlar satın alabilirsiniz. Ancak yemekli turların da bulunduğunu göreceksiniz. Turlar ile ilgili detaylar;

Dönme dolap 08:30 ile 22:00 arası hizmet vermektedir. Dönme dolabın tam bir turu ortalama 30 dakika sürmektedir. Bilet ücreti ise 35 Singapur Dolarıdır. Eğer Londra’ya gidip London Eye’e bindiyseniz burayı es geçebilirsiniz.

Arab Quarter (Haji Lane)

Farklı ülkelerden insanların bir arada hoşgörülü bir şekilde yaşadığı Singapur’da her millete yönelik mahalle, sokak ve cadde olduğunu göreceksiniz. Bu kültürler içerisinde bizlere en yakın olması ise Arap Quarter bölgesidir. 19. Yüzyılda bölgeye inşa edilmiş olan Sultan Cami her gün binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Arab Quarter bölgesine girdiğinizde ise Haji Lane isimli bir sokak sizleri karşılayacaktır. Bu sokağa girdiğinizde birbirinden güzel, kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. Sokakta aynı zamanda kıyafet satın alabileceğiniz yüzlerce mağaza da bulunmaktadır.

Arab Street’e girdiğinizde sizleri aynı zamanda birçok Türk restoranı karşılayacaktır. Aynı zamanda hediyelik eşya, halı satın alabileceğiniz birçok dükkan da bulunmaktadır.

Little India

Singapur Gezilecek Yerler listemizin bir sonraki durağı Little India yani bir diğer adı ile Küçük Hindistan olacaktır. Singapur’un genel nüfusuna baktığımıza Hintlilerin oldukça fazla olduğunu göreceksiniz. Hintliler, sahip oldukları bu nüfusu kullanarak kendilerine özel bölge oluşturmuştur. Etnik gruplara oldukça fazla haklar tanıyan Singapur, büyükçe bir Hint mahallesinin oluşmasını sağlamıştır.

Bu ülkede her insan kendine ait kültürü kavgasız, gürültüsüz yaşayabilmektedir. Serangoon Road ana caddesine girdiğinizde Sri Veeramakaliamman Temple adındaki tapınak sizleri karşılıyor olacaktır.

Singapur’un en popüler alışveriş merkezlerinden birisi olan Mustafa Centre’de bu mahallede yer almaktadır. Çok katlı bir yapıya sahip olan Mustafa Centre 24 saat açıl olmasından dolayı gezginleri üzerine çekmektedir. İçerisinde aklınıza gelebilecek her türlü ürün bulunduran bu pasajda fiyatların ortalama olduğunu göreceksiniz.

Singapur Hayvanat Bahçesi

Singapur Hayvanat Bahçesi, 28 hektarlık alan üzerine kurulmuş oldukça güzel bir yerdir. 1973 yılında ziyarete açılan bu yer, Asya’nın en önemli hayvanat bahçelerinden birisidir. İçerisine girdiğinizde 315 farklı hayvan türünün bulunduğunu göreceksiniz. Her yıl ortalama 2 milyon  ziyaretçi alan hayvanat bahçesine kesinlikle uğramanızı öneririz.

Birçok insan hayvanat bahçelerinin hayvanlara eziyet olduğunu düşünür. Oysa Singapur Hayvanat Bahçesine girdiğinizde hayvanların tamamen kedilerini özgür hissedecekleri alanlara sahip olduğunu göreceksiniz. Vahşi hayvanları görmek isterseniz Night Safari turlarına katılmanızı öneririz.

Universal Studios Singapore

Sentosa Adasına indiğinizde Universal Studios sizleri bekleyecektir. Singapur’da eğlenebileceğiniz en güzel destinasyonlardan birisi olan bu tema parkını daha önce duymamış olmazsınız.

Universal Studios’un bazı bölümleri çocuklara yönelikken bazıları tamamen yetişkinlere yöneliktir. Lunaparklardan tek farkı ise burada ünlü film temalarının çeşitli bölümlerde ön planda olmasıdır. Yani bazı bölümlere girdiğinizde Transformers temasını görürken bazı bölümlerde Madagascar temasının bulunduğunu göreceksiniz.

Universal Studios’dan tam etki alabilmeniz için en az yarım gün burada takılmanız gerekmektedir. Bu eğlence tema parkının bilet ücretleri ise bilet türlerine göre değişiklik göstermektedir.

Clarke Quay

Singapur’da gece hayatının en hareketli noktalarından birisi de Clarke Quay bölgesidir. Nehrin kıyısına kurulmuş olan bu bölgede birçok restoran, gece kulübü olduğunu göreceksiniz. Eğlenceli bir gün yaşadıktan sonra karnınız acıkırsa bu bölgede bulunan restoranlardan karnınızı doyurabilirsiniz.

Singapur’daki gece hayatının merkezi olan bu bölgeye gündüz gittiğinizde ise tam bir hayalet kasabası olduğunu göreceksiniz. Gündüz bu bölgede insan olmadığını görebilirsiniz.

Bugis Street Market

Singapur Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Bugis Street Market yer alıyor. Çok katlı alışveriş merkezi olan Bugis Street market, içerisinde yüzlerce dükkan ve tezgah barındırıyor. Dışarından bakıldığında oldukça büyük, kapalı bir Pazar yeri olduğunu söyleyebiliriz.

Singapur’da yüzlerce lüks ve büyük alışveriş merkezi bulunuyor. Bugis Street Market’de ise daha çok halka yönelik ekonomik ürünler satılıyor. Pazarı baştan sona gezmeye başladığınızda muhakkak bütçenize uygun ürünler satıldığını görecek ve alacaksınız.

Eğer amacınız hediyelik eşya almak ise Chinatown bölgesine gitmenizi öneririz. Çin mahallesi içerisinde yüzlerce hediyelik ürünler satan dükkan bulunuyor. Bugis Street Market içerisinde ayakkabı, çanta ve aksesuar satışlarının yürütüldüğünü göreceksiniz.

Evet, Singapur’da Gezilecek Yerler listemiz sona ermiş bulunuyor. 15 destinasyondan oluşan güzel bir liste hazırlıyorken ihtiyacınız olan diğer bilgi ve verileri yazımızın devamında anlatmaya çalıştık.

Singapur’da Nerede Kalınır? Singapur Otel Tavsiyesi

Singapur gerçekten güzel bir şehir değil mi? Dünya üzerindeki sayılı birkaç şehir devletlerinden birisi olan Singapur’da lezzetli birçok yemek yiyebilir, lüks otellerde konaklayabilirsiniz. Alışveriş bakımından da oldukça başarılı olan bu şehrin gece hayatı konusunda da oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Singapur’da Nerede Kalınır? İle ilgili detaylar;

Singapur’un toplamda 5 milyon nüfusu bulunuyor. Bu nüfus içerisinde Bangladeş, Çin, Malezya, Hindistan kökenli halk bulunuyor. İçerisindeki nüfus çeşitliliği fazla olduğu için şehrin zengin bir kültürü bulunduğunu söyleyebiliriz. Ekonomik açıdan oldukça güçlü olan bu şehrin lüks otellerle dolu olduğunu göreceksiniz.

Singapur’da oteller 8 bölgeye dağılmış durumda. Seyahat planınızı erkenden oluşturacaksanız otel konusuna özel olarak dikkat etmenizi öneririm. Singapur’da otel seçiminizi Orchard Road, Marina Bay, Chinatown, Little India, Kampong Glam & Bugis, Clarke Quay, Sentosa Adası ve Geylang bölgelerinde bulunan otellerden yana kullanabilirsiniz. Singapur Otel Tavsiyesi;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Orchard Road bölgesinde bulunan Holiday Inn Express Singapore Orchard Road otelinde, Chinatown bölgesinde bulunan Hotel Mono otelinde, Little India bölgesinde bulunan Aqueen Heritage Hotel otelinde, Clarke Quay bölgesinde bulunan The Quay Hotel otelinde konaklayabilirsiniz. Lüks olanaklarla dolu olan bu şehirde 3 yıldızlı otel sayısı gerçekten azdır. Oteller ile ilgili fotoğraflara Booking üzerinden ulaşabilirsiniz. 8 ve üzeri puana sahip oteller 4 hatta 5 yıldız konseptinde hizmet vermektedirler.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Orchard Road bölgesinde bulunan YOTEL Singapore Orchard Road otelinde, Chinatown bölgesinde bulunan Oasia Hotel Downtown otelinde, Little India bölgesinde bulunan Hilton Garden Inn Singapore Serangoon otelinde, Kampong Glam & Bugis bölgesinde bulunan Destination Singapore Beach Road ve PARKROYAL on Beach Road otelinde, Clarke Quay bölgesinde bulunan Holiday Inn Express Singapore otelinde, Geylang bölgesinde bulunan ZEN Premium Kallang otelinde konaklayabilirsiniz. Otellerin nereyse tamamı 8,5 ve üzeri puana sahiptir. Tüm misafirlerden iyi derecede olumlu yorum alan bu oteller ultra lüks hizmetler vermektedir.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Orchard Road bölgesinde bulunan Mandarin Orchard Singapore otelinde, Marina Bay bölgesinde bulunan Marina Bay Sands, The Fullerton Hotel Singapore ve The Fullerton Bay Hotel Singapore otellerinde, Chinatown bölgesinde bulunan Six Senses Duxton otelinde, Little İndia bölgesinde bulunan One Farrer Hotel otelinde, Kampong Glam & Bugis bölgesinde bulunan Andaz Singapore – A Concept by Hyatt otelinde, Clarke Quay bölgesinde bulunan Swissotel Merchant Court Singapore otelinde, Sentosa Adası bölgesinde bulunan Le Méridien Singapore ve Capella Singapore otellerinde konaklayabilirsiniz. Görebildiğiniz üzere şehirde 5 yıldızlı otel sayısı gerçekten fazladır. Ultra lüks hizmetler veren bu otellerin 9 ve üzeri puana sahip olduğunu göreceksiniz. Otellerin fotoğraflarına Booking sayfaları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Singapur’da Ne Yapılır? Singapur’da Yapılacak Şeyler

Şimdi gelelim Singapur’da Ne Yapılır? konusuna… Bu şehir ile ilgili yapılacak şeyler listesi hazırlamak hem kolay hem de oldukça zor. Zira bütçenin çok önemli bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Zira Dünya’nın en pahalı şehirlerinden birisi olan Singapur’da yapacağınız aktiviteler tamamen bütçe ile ilgilidir. Singapur’da Yapılacak Şeyler listesine geçecek olursak;

Marina Bay’de Yürüyüş Yapın

Marina Bay; Singapur’un en popüler bölgelerinden birisidir. Şehir için önemli birçok mekana ev sahipliği yapan bu bölgenin 3,5 kilometre uzunluğunda bir yürüyüş yolu bulunuyor. Hem yerli hem de yabancı kişilerin keyifle vakit geçirdiği bu yeri listenizin ilk sırasına dahil etmenizi öneririz.

Singapur’da yürümenin mantıksız olduğunu düşünebilirsiniz. Aşırı sıcak, nemli ortamdan bunalan kişiler, tamamen çevre dostu tasarlanmış olan yürüyüş yolunda serinleyerek kendinizi serin havada yürüyüşe bırakabilirsiniz. Yürüyüş yolu üzerinde hareket sensörlü klimalar, yürüyüşçülerin serinlemelerine olanak sağlamaktadır.

Singapur tatilinizi çocuklarınız ile beraber yapıyorsanız Marina Bay’e kesinlikle uğramanızı öneririz. Zira siz yürürken çocuklarınız eğlenceli çeşmelerde oynayarak vakit geçirebilir. Eğer yoga kültürüne sahipseniz yürüyüş yolunun bitiminde açık hava yoga alanlarını göreceksiniz. Burada gün batımına karşı yoga yapabilir ya da bu alanda düzenlenen sanat performanslarını seyredebilirsiniz.

Skypark’tan Şehri Seyredin

Singapur’da Ne Yapılır? listemizin ikinci sırasında Skypark yer alıyor. Marina Bay’e kadar uğramışken şehrin simge yapılarından birisi olan Marina Bay Sands Oteli’ne uğramanızı öneririz. Otelin 57. Katında bulunan seyir terası, tüm şehri kuşbakışı olarak seyretmenize olanak sağlamaktadır.

360 derece kuşbakışı seyir yapılabilen bu gözlem terası ağırlıkla gün batımında tercih edilmektedir. İstediğiniz herhangi bir saatte ziyaret edebileceğiniz kule için bazen uzun kuyruklar beklemeniz gerekebilir.

Skypark’tan şehri seyretmek isteye yetişkinler 25 Singapur Doları öderken 2 ile 12 yaş arası çocuklar 20 Singapur Doları ödemesi gerekmektedir.

Tekne Turu Yapın

Singapur’da yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden birisi de tekne turudur. Denizden şehrin o görkemli halini izlemenin çok keyifli olduğunu göreceksiniz. Singapur’da tekne turları Bumboat adı verilen küçük tekneler ile yapılmaktadır. İki farklı firma tarafından düzenlenen tekne turları ortalama 40 dakika sürmektedir. Tekne turu ücreti ise kişi başı 25 Singapur Dolarıdır.

Orchard Road’da Alışveriş Yapın

Singapur seyahatiniz sırasında eğer alışverişe yeterli oranda bütçe ayırdıysanız Orchard Road’a uğramanızı öneriyoruz. 2,2 kilometre uzunluğa sahip bu caddede 22 adet büyük AVM bulunuyor. Alışveriş merkezi, restoran ve mağazalarla dolu olan bu bölgede alışveriş yapmak gerçekten keyif dolu bir etkinlik olacaktır.

Gillman Barracks Galerilerini Gezin

Singapur’da Yapılacak Şeyler listenize sanat galerisi de eklemek istiyoruz. Sanatı seven birisiyseniz çok eskiden asker kışlası olarak kullanılan daha sonradan restore edilen Gillman Barracks, çağdaş sanat eserleri ile doldurulmuş oldukça zengin, güzel bir yerdir.

Sanat eserlerini ön plana çıkarmak için sanat galerisinin bütünü ile beyaza boyandığını göreceksiniz. Profesyonel ışıklandırma sistemine sahip olan galeride eserlerin tamamı dönem dönem sergilenmektedir.

Gillman Barracks, sanat galerisinin tamamını gezmek için tam bir gün ayırmanız gerekebilir. Eğer vaktiniz kısıtlı ise hangi bölümleri gezmeye önceden karar vermeniz gerekmektedir. Planlı olarak gezmek vakti doğru kullanmanız için yeterlidir.

East Coast Road’da Dolaşın

Singapur gökdelenlerle dolu bir şehirdir. Eğer şehrin modern, gökdelenlerle dolu yüzünden sıkıldıysanız sizleri East Coast Road’a uğramanızı öneririz. Asya’nın gerçek yüzünü gösteren bu cadde rengarenk eski binalar ile doludur. 3 kilometre uzunluğa sahip olan caddede eski kültüre yönelik birçok dükkan, kafe ve restoran bulunmaktadır.  Asya kültürüne dair daha fazla bilgiye ulaşmak için cadde üzerinde bulunan müze ve galerileri ziyaret edebilirsiniz.

Etnik Bölgeleri Görün

Singapur’da Ne Yapılır? Listenize etnik bölgeleri eklemek istiyoruz. Yazımızın birçok bölümünde Singapur’un birçok etnik kökene sahip insanlardan oluştuğundan bahsetmiştik. Bu etnik kökenlerin bulunduğu bölgelerden bazıları ise;

Chinatown; Singapur’da ziyaret edebileceğiniz ilk etnik bölgedir. Singapur nüfusunun %75’lik bölümü Çinlilerden oluştuğu için Çin mahallesinin olması oldukça normaldir. Çin kültürüne bağlı olunarak oluşturulmuş olan bu bölgede rengarenk dükkanlar, geleneksel Çin pazarları, çay evleri ile dolu olduğunu göreceksiniz. Şehir merkezine yakın olmasından dolayı bu bölgeyi ziyaret etmenizi öneririz.

Kampong Glam ise şehirdeki en popüler etnik bölgelerden birisidir. Şehirdeki Müslüman nüfusunun 1800’lü yıllarda yaşadığı bu bölge günümüzde bile İslami dokunuşu korumayı başarmıştır.  Vintage ürün satın almak, helal damgalı yiyecekler yemek ister, ibadet etmek için Kampong Glam bölgesini ziyaret edebilirsiniz.

Teleferiğe Binin

Singapur’da Ne Yapılır? Listemize manzara seyri de eklemek istiyoruz. Birçok kişi için keyif dolu olan teleferik, Singapur’da yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisidir. Sentosa ile Singapur arasında ulaşımı sağlamak için kurulan teleferiğin 2 hattı bulunuyor. Her hat üzerinde 3 istasyon bulunuyor. İster tüm istasyonları görebilir isterseniz de birinden binip diğerinden inebilirsiniz. Singapur, Sentosa Hattı, Mount Faber Dağı Hattı kullanılan 3 hattan birisidir.

Mount Faber Hattını kullandığınızda liman ve dağ manzarası karşınıza çıkacaktır. Sentosa hattında indiğinizde plaj manzarası sizleri bekliyor olacaktır. Teleferiğe binecek olan kişiler, 3 farklı bilet türünden birisini satın alarak teleferiğe binebilirler. Singapur teleferik biletleri; Mount Faber Bileti, Sentosa Bileti ve tüm hatta geçerli olan Cable Car Sky Pass Bilet türü bulunmaktadır.

Esplanade’de Performans Seyredin

Singapur’da Ne Yapılır listenize yine çok özel bir yer eklemek istiyoruz. Eğer performans sanatlarına karşı ilginiz varsa Asya’nın en güzel, en gözde sanat merkezlerinden birisi olan Esplanade – Theatres on the Bay’e uğramanızı öneriyoruz.

İçerisinde kocaman konser salonu bulunan performans salonunda aynı zamanda tiyatro salonu, konser salonu, açık hava konserlerinin yapıldığı bölümleri göreceksiniz. Oldukça etkileyici mimariye sahip olan salonda gösteri izlemenin çok keyifli olduğunu göreceksiniz.

Esplanade performans salonunda birbirinden farklı müzik türünden konserler, müzikaller düzenlenmektedir. Aynı zamanda birbirinden güzel tiyatro gösterileri, bale temsillerinin düzenlendiği bu gösteri merkezine kesinlikle bir performans seyredin.

Universal Studios’da Eğlenin

Uzakdoğu’nun da kendisine has eğlence ve tema merkezleri bulunuyor. Eğer çocuklarınız ile beraber tatile çıktıysanız Universal Studios Singapur’a uğramanızı öneriyoruz. Başta çocuklu aileler olmak üzere her yaş grubunun bu tematik parkta doyasıya eğlendiğini söyleyebiliriz.

Universal Studios içerisine girdiğinizde Dünyanın en yüksek Rollercoasterı, Susam Sokağı, Battlestar Galactica, Jurassic Park, Puss In Boots’ Giant Journey, Transformers, The Mummy gibi alanları gezebilirsiniz. Tema ve eğlence parkına giriş ücreti bilet tipine göre değişiklik göstermektedir.

Yerel Lezzetleri Tadın

Bir şehri, bir ülkeyi tanımanın en iyi yollarından birisi yerel lezzetlerine dokunmaktır. Yerel lezzetler, en kolay, en keyifli, en lezzetli ve en ucuz şeylerden birisidir. Yerel lezzetler kaliteli olmalarından dolayı Singapur listenizde kesinlikle yer almalıdır.

Singapur’da tadabileceğiniz en güzel yerel lezzetlerden birisi baharatlı yengeç, tavuk, pirinç, Malay ve Çin yemekleridir. Singapur’da Ne Yenir? Bölümünde yerel lezzetler hakkında bilgi verdik.

Gece Safarisi Yapın

Dünya üzerinde kurulmuş olan ilk safari parkı Singapur’da bulunmaktadır. Gece hayvanları üzerine kurulmuş olan Night Safari parkında 130 farklı türden 2,500 hayvan bulunuyor. Nesli tükenmekte olan birçok canlı türünü bu safari sırasında görebilirsiniz.

Night Safari parkına girdiğiniz zaman 7 farklı coğrafyanın özellikleri bulunduğunu göreceksiniz. Park içerisinde bulunan ücretsiz tramvay hattını kullanarak 7 bölgenin tamamını gezebilirsiniz. Tramvay kullanmadan isterseniz yürüyerek de bireysel safari yapabilirsiniz. Yürüyerek safari yaparken endemik çok özel hayvan türlerini saklandıkları yerde görebilirsiniz.

Clarke Quay’da Gece Hayatını Keşfedin

Singapur’da Ne Yapılır? lisemizde gece hayatının olmayacağını mı sandınız? Çok eskiden tüccarlar Boat Quay Limanına mal indiriyormuş. Limanda bulunan depolarda mal muhafaza edilen Clarke Quay Bölgesi, zamanla bu önemini yitirmiştir.

Geçmişe depo olarak kullanılan binalar güzelce restore edildikten sonra bar, kafe, pub, club olarak işletilmeye başlanmıştır. Instagram için harika fotoğraflar çekmek istiyorsanız bu bölgenin oldukça ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Clarke Quay Singapur’un hem gece hayatı merkezi hem de yeme ve içme merkezidir. Sabaha kadar alkol tüketip deliler gibi dans ederek kendinizi kaybedebilirsiniz.

Pulau Ubin Adası’na Kaçın

Yerel halk tarafından Granit Adası olarak bilinen Pualu Ubin, bir zamanlar sahip olduğu Granit ocaklar ile doludur. Changi Point Feribot Terminalinden kalkan feribotları kullanarak 10 dakikada ulaşabileceğiniz ada Singapur’un tam da 50 yıl önceki halini gözler önüne seriyor.

1970 yılında granit madenleri kapatılınca adada yaşayan halkın neredeyse tamamı adayı terk etmiş. Geri kalan 50 kişilik nüfus ise burayı turistik merkez haline getirmiştir. Son 20, 30 yıldır ada gezginlerin yeni gözdesi haline gelmiştir.

Adaya kaçamak yaptığınızda ilk başta etrafı tanıyın, yürüyün. Eğer adayı bütünü ile keşfetmek istiyorsanız bisiklet kiralayabilirsiniz. Ada içerisindeki en eski granit ocaklarını görebilir, plajda eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Sentosa’yı Keşfedin

Singapur’da Ne Yapılır? Listemizin son sırasında Sentosa yer alıyor. Ülkenin güneyinde yer alan bu ada Asya’nın en popüler oyun parkına ev sahipliği yapıyor. İçerisinde bulunan orman ve plajlar sayesinde buranın Las Vegas’a benzediğini söyleyebiliriz. Bu özelliklerinden dolayı adanın neye benzediğini az çok tahmin etmişsinizdir.

Sentosa Adası; 19. Yüzyılda Askeri kale olarak kullanılmış bir yerdir. İkinci Dünya Savaşından sonra üst olarak kullanılan bu adada günümüzde plajlar tema parkı bulunuyor. Her yıl milyonlarca turist buraya eğlenmeye geliyor.

Sentosa Adası içerisinde Universal Studios Singapore, S.E.A. Aquarium, Adventure Cove Waterpark, The Maritime Experiental Museum, Dolphin Island gibi eğlence alanları bulunuyor. Eğer adada deniz ve güneşin tadını çıkaracaksanız Tanjong Plajı, Siloso Pajı ve Palawan Plajında vakit geçirebilirsiniz

Singapur’dan Ne Alınır? Singapur Alışveriş Rehberi

Alışveriş konusunda dünyanın en prestijli ülkelerinden birisi de Singapur’dur. Şehrin ana caddesi olan Orchard Road’a girdiğinizde yan yana dizilmiş 22’den fazla AVM olduğunu göreceksiniz.

Birbirinden lüks ve ünlü markaların bulunduğu ülkede hediyelik eşyaları Chinatown bölgesinden satın alabilirsiniz. Singapur’dan Ne Alınır? Bölümünde başta sona alışveriş rehberi sunmaya çalışacağız.

Para Birimi: Singapur’un resmi para birimi “Singapur Doları” dır. “S$” ya da “SGD” simgesine sahip olan Singapur Doları, şehir içerisinde $ ile de simgelenmektedir. Alışveriş yaparken $ ile gördüğünüz fiyatlar tamamen Singapur Dolarıdır. 2020 Aralık itibari ile 1 Singapur Dolarının değeri 5,84 TL’dir.

Döviz Bozdurma: Singapur’da döviz bozduracak yer sayısının çok fazla olduğunu göreceksiniz. Havaalanına iner inmez döviz bozduracaksanız farklı kur oranlarının sunulduğunu göreceksiniz. Havalimanında sadece ihtiyacınız kadar tutar döviz bozdurmanızı öneririz.

Chinatown ya da Orchard Road üzerinde bulunan Lucky Plaza içerisinde döviz bozduracağının birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerde gönül rahatlığı ile döviz bozdurabilirsiniz.

Tax Free: Singapur’da da KDV uygulanmaktadır. GST olarak talep edilen bu vergi birçok yerde karşınıza çıkacaktır. Otel ve restoran harcamalarında GST oranının %7 olduğunu göreceksiniz. Yaptığınız alışverişlerde ödediğiniz GST tutarının bir kısmını ülkeden çıkarken geri alabilirsiniz. %7 olarak ödediğiniz GST’nin %6’lık kısmını geri alabiliyorsunuz. %1’lik kısım Singapur’da kalmaktadır.

Singapur’da Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Singapur’da alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı huşular bulunmaktadır. Örneğin ürünlerin etiketine bakmadan kesinlikle alışveriş yapmayın. Alacağınız ürün için birden fazla yerden fiyat alın. Zira ülkede fiyatların oldukça değişken olduğunu göreceksiniz. Samsung ve Aple ürünlerini kesinlikle büyük alışveriş merkezlerinden satın alın. Küçük işletmelerden alacağınız ürünlerin çakma olma ihtimali oldukça yüksektir.

Şehir içerisinde $ işareti gördüğünüzde aklınıza hemen Amerikan Doları gelmesin. Singapur Doları da şehirde $ ile temsil edilmektedir.

Teknolojik ürün satın almadan önce uluslararası garantisinin bulunup bulunmadığını öğrenin. Genelde çok uygun satılan ürünlerin uluslararası garantisi bulunmamaktadır. Eğer sorumluluk alacaksanız bu tarz ürünler de satın alabilirsiniz. Orijinal Sony ürünlerini örneğin Türkiye garantisi olmamasından dolayı çok ama çok uyguna satın alabilirsiniz. Alışveriş yapabileceğiniz bölgeler ise;

Singapur’da Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler

Singapur Alışveriş Rehberi konusunda sizlere ilk olarak alışveriş yapabileceğiniz yerler hakkında bilgi vermek istiyoruz;

Orchard Road: Singapur’da alışveriş yapabileceğiniz en hareketli yer Orchard Caddesidir. 2,2 kilometre uzunluğa sahip olan bu cadde, alışveriş konusunda Asya’nın en önemli caddelerinden birisidir. Caddeye girdiğinizde 22 adet AVM’nin yan yana sıralandığını göreceksiniz. Eğer AVM’lerde vakit geçirmek istiyorsanız cadde üzerinde de yürüyebilirsiniz. Dünya üzerinde ünlü tüm markaların mağazalarını cadde üzerinde görebilirsiniz.

Chinatown: Singapur’da ekonomik alışveriş yapacaksanız Çin Mahallesi olarak da bilinen Chinatown bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Oldukça fazla hediyelik ürünlerin bulunduğu bu bölgede sayısız seçenek sizleri bekleyecektir.

Çin mahallesine girdiğinizde up uzun bir cadde sizleri bekliyor olacaktır. Yan yana sıralanmış dükkanlarda fiyatlar kesinlikle sabittir. Bu bölgede pazarlığın maalesef işe yaramadığını göreceksiniz. Çin kültürünü yansıtan magnetler, biblo, Çin çayı ve kar kürelerini görüp satın alabilirsiniz. Burada ürünler 1 ile 2 Singapur Dolarından satılmaktadır.

Bugis Street Market: Bugis Street Market; içerisinde 800’den fazla tezgahın yer aldığı devasa bir bölgedir. Singapur’a gidip de bu bölgeye adım atmayan neredeyse yoktur. Dışarıdan baktığınızda bölgenin üstü kapalı sokak pazarı gibi görüldüğünü söyleyebiliriz.

Ucuz aksesuar, çanta, ayakkabı gibi ürünler alacaksanız tercihiniz bu bölgeden yana olmalıdır. Chinatown kadar olmasa da bu bölgenin de hediyelik eşya bakımından zengin olduğunu söyleyebiliriz. Turistler kadar yerel halkın da ilgi gösterdiği bu Pazar alanında 15 Singapur Dolarından giyim ürünü satın alabilirsiniz.

Little India: Küçük, Ufak Hindistan olarak da bilinen bu bölge Singapur Gezilecek Yerler listemiz içerisinde de yer almaktaydı. Serangoon Road caddesi üzerinde yer alan Little India’dan yöresel birçok kıyafet, elektronik eşya ve bir dizi hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Singapur Changi Havalimanı: Singapur’un dünyaca ünlü havalimanlarından birisi olan Changi Havalimanı, alışveriş konusunda da oldukça başarılıdır. Hatta şehir içerisinde bulunan birçok yerde bulamadığınız ürünleri buradan satın alabilirsiniz.

Arab Street: Çin mahallesi gibi Arapların da kendilerine özel bir mahallesi bulunmaktadır. Arab Street başta Arap yöresel kıyafetler olmak üzere halı, elbise, kumaş ve kilim gibi ürünler satın alabilirsiniz. Türkler tarafından kurulmuş dükkanlar da bu caddede yer almaktadır.

Haji Lane: Arab Quarter kadar ünlü bir sokak daha bulunuyor. Haji Lane sokağı, vintage ürün satan dükkanlarla doludur. Singapur’a özgü bir şey satın almak istiyorsanız buraya uğrayabilirsiniz.

Gardens by the Bay: Gardens by the Bay parkı, Singapur’da hediyelik ürün satın alabileceğiniz en iyi yerlerden birisidir. Bahçelerin de yer aldığı bu parkta gezerken dükkanların ihtişamından gözlerinizi alamayacaksınız.

Orkide Bahçesi: Singapur’da bulunan en ünlü yerlerden birisi de Botanik Parkı içerisinde yer alan Orkide Bahçesidir. Bu bahçeyi gezmeden şehirden ayrılmak olmaz değil mi? Şehrin simgelerinden birisi olan orkidenin yetiştiği bu bahçeden orkide temalı birçok ürün satın alabilirsiniz.

Singapur Alışveriş Merkezleri

Singapur, alışveriş konusunda dünyanın en dikkat çekici yerlerinden birisidir. Sadece şehrin en popüler caddesine girdiğinizde yan yana dizilmiş 22 adet AVM bulunduğunu göreceksiniz. Alışveriş yapacak kişilere Singapur’da bulunan AVM’ler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

ION Orchard: Singapur’da bulunan en ünlü, en büyük alışveriş merkezlerinden birisi de ION Orchard alışveriş merkezidir. Hatta dünyanın en dikkat çekici yapılarından birisi olan bu AVM’de dünyanın ünlü her markası bulunuyor. EpiCentre adındaki teknoloji mağazasından aklınıza gelebilecek her türlü teknolojik ürünü satın alabilirsiniz.

VivoCity: Singapur’daki en büyük alışveriş merkezlerindem birisi olan VivoCity, sanat galerisi başta olmak üzere bar ve restoranlarla dolu bir yerdir. İçerisine girdiğinizde oldukça büyük bir teknoloji mağasının bulunduğunu göreceksiniz.

Mustafa Centre: Mustafa Centre, Little India bölgesinde 24 saat açık olan nadir pasajlardan birisidir. İsminden de anlayabileceğiniz üzere buranın sahibi bir Türk’tür. Pasaj içerisinde girdiğinizde başta çakma iPhone şart aletleri olmak üzere çakma birçok çanta ve hediyelik eşya bulabilirsiniz. Hediyelik eşyadan yiyeceğe kadar aklınıza gelebilecek her türlü ürünü bulabileceğiniz bu pasajda ürünlerin indirimli olmadığını biliniz.

Lucky Plaza: İnternette Lucky Plaza ile ilgili yapılan yorumlarda hep sahte, ikinci el ürün sattığını göreceksiniz. Neredeyse adı çıkmış olan bu AVM’de alışveriş yaparken çok dikkatli olmanızı önerriz.

Funan DigitalLife: Singapur Alışveriş Merkezleri konusunda en popüler olanının Funan DigitalLife olduğunu söyleyebiliriz. Alışveriş merkezine girdiğinizde elektronik eşya satan mağazaların sayısını saymakta zorlanabilirsiniz. 7 katlı AVM’nin her katında teknoloji namına her ürünün satıldığını göreceksiniz.

Raffles Hotel: Singapur’un simge yapılarından birisi olan Raffles Hotel içerisinde oldukça güzel bir alışveriş merkezi bulunuyor. İçeresinde sayısız ürün bulunan otelden Raffles Hotel temalı hediyelik birçok ürün satın alabilirsiniz.

Peninsula Plaza: Peninsula Plaza; fotoğraf makinesi, kamera ve kamera ekipmanlarının satıldığı bir alışverişmerkezidir. Ürün satın alırken pazarlık yapmayın. Zira pazarlığa çok fazla ihtimal sağlamıyorlar.

Sim Lim Square: Elektronik ürün satın alacaksanız gideceğiniz yerlerden birisi de Sim Lim Square olmalıdır. İlk iki katında yer alan dükkanlardan alışveriş yaparken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Zira bazı ürünlerin sahte olduğunu göreceksiniz.

Tekka Centre: Singapur dönüşü Hint yöresel kıyafetlerini, Hint yemeklerinden satın almak istiyorsanız Little India bölgesinde bulunan Tekka Center’a uğramanızı öneririz.

Plaza Singapura: Orchard Road’ın sonuna doğru gitmeye başladığınızda Plaza Singapura alışveriş merkezini göreceksiniz. Burada daha çok halka yönelik ekonomik ürünler satılmaktadır. Birkaç popüler marka dışında hep halka yönelik markalar bulunduğunu göreceksiniz.

The Paragon: Orchard Road üzerinde yer alan bu alışveriş merkezinin de oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz.

313@Somerset: Singapur Alışveriş Merkezleri sayısı gerçekten fazladır. Şehrin en popüler alışveriş merkezleri içerisindeki en sonuncusu ise 313@Somerset alışveriş merkezidir. Orchard Road üzerinde yer alan bu alışveriş merkezinden istediğiniz her türlü ürünü satın alabilirsiniz.

Singapur’dan Ne Alınır?

Gelelim asıl konuya; Singapur’dan Ne Alınır? Kısmına… hem kendiniz hem de sevdikleriniz için satın alabileceğiniz birbirinden güzel ürünler sizleri bekliyor olacaktır. Alışveriş severler için tam bir cennet olan bu ülkede satın alabileceğiniz birçok hediyelik eşya bulunuyor. Singapur dönüşü alabileceğiniz hediyelik ürünlerden bazıları;

Orkide Kalıplar

Singapur’un şehir simgesi olan orkide yüzlerce farklı türde satılmaktadır. Hem kendinize hem de sevdiklerinize hediyelik ürünler satın alacaksanız orkide kalıbı satın almanızı öneririz. Kurutulan orkidelerden elde edilen kalıplar oldukça popülerdir.

Orkide kalıpları boyutlarına göre değişken fiyat aralıklarının uygulandığını göreceksiniz. Fiyatlar20 ile 35 Singapur Doları arasında değişiklik göstermektedir. Singapur Botanik Bahçesinde bulunan orkide bölümünden kalıp satın alabilirsiniz.

Risis Orchard Marka Takılar

Yazımızın birçok yerinde Singapur’un şehir simgelerinden birisinin de orkide olduğunu dile getirmiştik. Risis Orchard markası dünyanın belki de en güzel takılarından birisini üretmektedir. Orkideleri güzel bir şekilde kurutan bu şirket daha sonra onları 22 ayar altınla kaplamaktadır. Oldukça orijinal bir ürün olan bu takının başlangıç fiyatı ise 100 Singapur Dolarıdır.

Marka Kıyafetler

Alışveriş konusunda dünyanın en iyi noktalarından birisi de Singapur’dur. Şehrin en popüler caddesi Orchard Road’a girdiğinizde birbirinden büyük 22 adet AVM’nin yer aldığını göreceksiniz.

Gucci başta olmak üzere Louis Vuitton ve Prada gibi dünyaca ünlü markaların şehir içerisinde birçok şubesi olduğunu göreceksiniz. Fiyatlar dünyanın her noktasında olduğu gibi Singapur’da da aynıdır.

Marka ürünleri alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz. Eğer otantik kumaşlardan yapılma ürünler arıyorsanız Little India, Chinatown, Mustafa Centre, Arab Qarter, Lucky Plaza gibi bölgeleri ziyaret edebilirsiniz. Yöresel kıyafetler ise 15 ile 25 Singapur Dolarından alabilirsiniz.

Elektronik Ürünler

Singapur’dan Ne Alınır? Konusunda birçok kişinin ilk tercihi elektronik ürünlerdir. Özellikle pahalı teknolojik ürün ihtiyacınız varsa Singapur oldukça ideal bir ülkedir. Singapur’da alışverişlerde %6 oranında KDV bulunmaktadır. Ödediğiniz bu KDV ücretini ülkeden çıkarken Tax Free olarak geri alabilirsiniz.

Bilgisayar alacaksanız Sim Lim Square, fotoğraf makinesi alacaksanız Peninsula Plaza, genel teknolojik ürünler alacaksanız Funan DigitalLife Mall alışveriş merkezlerine uğrayabilirsiniz. Ucuz diye her önünüze gelen ürünü almayın. Aynı zamanda alışverişlerinizi bilinen büyük markalardan yapmaya özen gösterin.

Singapur Temalı Ürünler

Hangi ülkeye hangi şehre giderseniz gidin o bölgenin ismi başta magnetler olmak üzere birçok ürün isminde yazılıdır. Singapur dönüşünde de başta magnet olmak üzere kartpostal, kar küresi, biblo, t-shirt ve anahtarlık gibi ürünler satın alabilirsiniz.

Birçok üründe olduğu gibi Singapur temalı ürünleri de Chinatown bölgesinden satın alabilirsiniz. Basit ürünler 1 Singapur Dolarına satılırken en pahalı ürünün 3 Singapur Dolarından satıldığını görebilirsiniz.

Merlion Temalı Ürünler

Singapur’un şehir simgelerinden birisi de “Merlion” adı verilen gövdesi balık, kafası aslan olan figürdür. Şehir merkezinde hemen hemen her dükkanda Merlion tasarımında anahtarlık, kar küresi, magnet satın alabilirsiniz. Aynı zamanda Chinatown bölgesinde 1, 2 Singapur Doları ödeyerek biblo da satın alabilirsiniz.

Çin Çayları

Singapur’dan dönerken yanınızda Çin Çayı olmasını istiyorsanız şehrin Chinatown bölgesini ziyaret etmenizi öneriyoruz. Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa Yixing Xuan Teahouse isimli dükkana uğramanızı öneririz.

Sago Caddesi üzerindeki tüm ara sokaklara uğrayabilirsiniz. Sırası ile dizilmiş dükkanlarda standart Çin çayı ile beraber yeşil, siyah, papatya çaylarının da satıldığını göreceksiniz. 50 gram çay için ortalama olarak 10 Singapur Doları ödemeniz gerekmektedir.

Çok ama çok kaliteli çaylar içmek isterseniz 357 gramlık paketlenmiş özel ürünler satın alabilirsiniz. Oldukça özel bu ürünlerin fiyatı ise 500 ile 1000 Singapur Doları ödemeniz gerekecektir.

Chinatowm bölgesinden basit, kalitesiz ürünler satın alabilirsiniz. 20 Singapur Dolarından satılan ürünlerin kalitesiz olduğunu göreceksinz.

Bitkisel Tıbbi Ürünler

Singapur aynı zamanda bitkisel ürün satışı konusunda da oldukça popüler bir şehirdir. Chinatown bölgesine indiğinizde bol miktarda dükkan olduğunu göreceksiniz. Adada en çok satın alınan ürün ise Çin Yağlarıdır. Bu yağlar genellikle 10 ile 15 Singapur Dolarından satılmaktadır.

En çok satılan ürünlerden bir diğeri ise Tiger Balm ürünüdür. Naneli krem olarak da bilinen bu ürünü şehrin her bir yanında görebilirsiniz. Ürünün fiyatı ise 2 ile 5 Singapur Doları arasındadır.

Yöresel Yiyecekler

Singapur dönüşünde hediye olarak yöresel yiyecekler de satın alabilirsiniz. Malay, Çin ve Hint külürüne ait yöresel lezzetlerin oldukça ön planda olduğunu ve genelde bu ürünlerin hediyelik olarak satın alındığını söyleyebiliriz. Singapur dönüşü alabileceğiniz yöresel yiyecekler;

  • Bakkwa: Kurutulmuş barbekü eti olan bu yemekÇin yemek kültürünün en güzel örneklerinden birisidir. Genel olarak tüm restoranlar bu yemeği domuz etinden hazırlamaktadır. İçerisinde aynı zamanda soya sosu, baharat ve şeker bulunan bu yemek fırında kurutulmaktadır. Domuz eti çok fazla tüketilse de zorlarsanız sığır ve koyun etinden hazırlanmasını isteyebilirsiniz.
  • Kaya: Ya Kun Kaya Toast adı verilen marketlerde satılan Kaya aslında Hindistan cevizi reçelidir. Aynı zamanda havalimanında bulunan marketlerde de satılmaktadır.
  • Laksa Paste: Malay ve Çin pişirme stili ile hazırlanan Laksa Paste aslında bildiğiniz Noddle çorbasıdır. Hem havalimanında hem de marketlerde oldukça yağın bir şekilde satıldığını göreceksiniz.
  • Singapore Sling: Singapur’un şehir simgelerinden birisi olan Raffles Hotel; 1900’lü yılları başında Singapore Sling kokteylini icat etmiştir. Alkol tüken kişiler için oldukça başarılı olan bu içeceğin özel tasarımlı halleri satılmaktadır.
  • Tropikal Meyveler: Tropikal meyveleri yerinde yemek oldukça kıymetlidir. Ekvator’a oldukça yakın mesafede olan Singapur, birbirinden güzel tropikal meyvelerin yetiştiği bir topraktır. Adaya kadar gitmişken tropikal meyvelerin de tadına bakmanızı öneriyoruz.
  • Singapur, hayatınızda ilk defa görebileceğini meyvelerin satıldığı bir yerdir. Bu adada meyveler kilo bazlı satıldığı gibi tane tane olarak da satılmaktadır. Turistik bölümlerde meyvelerin temizlenmiş, tane olarak paketlenmiş olarak satıldığını görebilirsiniz.

Rambutan, Mangostreen ve Durian şehirde tüketebileceğiniz en lezzetli meyvelerden birisidir. Hatta Durian meyvelerin şahı, kralı olarak gösterilmektedir. Ancak bu meyvenin ağır kokmasından dolayı istenilen her yerde tüketilemiyor.

Universal Studios Temalı Ürünler

Universal Studios gezginlerin en çok vakit geçirdiği yerler arasında yer alıyor. Dünyanın en ünlü tema parklarından birisi olan Universal Studios, birbirinden güzel oyuncaklara ev sahipliği yapıyor.

Madagascar, Transformers, The Lost World gibi tematik alanlarda vakit geçirebilir, orijinal magnet, oyuncak gibi hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Her tematik alanın kendisine özgü satış yeri bulunmaktadır. Bu bölümlerden ürünleri 8 Singapur Doları ile 40 Singapur Doları arasında satın alabilirsiniz.

Diğer Hediyelik Eşyalar

Singapur’dan Ne Alınır? Listemizin son sırasında Diğer Hediyelik Eşyalar yer alıyor. Peranakan Fayansları şehirde satın alabileceğiniz en özel hediyelik ürünlerden birisidir. Eski yapılardan kurtarılmış olan bu fayansların 100 yıllık geçmişi bulunuyor. Oldukça özel teknik ve malzemeler ile tasarlanmış olan bu fayansların artık yapılmadığını söyleyebiliriz.

Peranakan Fayansları üzerinde aslan, balık ve yarasa motifleri bulunuyormuş. Şehri gezerken bu ürünleri bulma konusunda biraz zorluk yaşayabilirsiniz. İnternetten fayansların ne kadar güzel göründüğünün farkındayız. İnternet üzerinden satış yapan yerlerden sipariş ederek seyahat dönüşü evinize getirebilirsiniz.

Yukarıda belirttiklerimizin dışında çeşitli minyatür, ipek kilim, shopstick, halı, mobilya ve Hint kültürüne ait birtakım objeler de satın alabilirsiniz.

Singapur’da Ne Yenir?

Singapur’u ziyaret ettiğinizde yemeklerinin alışagelmişin dışında olduğunu göreceksiniz. Seyahatiniz sırasında Singapur’a özgü yiyecekler yemek istiyorsanız listemizin devamına göz atmanızı öneririz. Singapur’da Ne Yenir? Üzerine liste oluşturuyorsanız;

Singapur’un kendisine haz bir yemek kültürü olmadığını söyleyebiliriz. Genelde Asya mutfağına özgü yemekler bulunan bu ülkede Avrupa mutfağı ve Fast Food kültürlerinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Karışık kültür bulunduğu için 30 farklı ülkeden esintiler bulunduğunu söyleyebiliriz. Singapur’da yiyebileceğiniz yemeklerden bazıları;

Bak Kut Teh

Singapur’da yiyebileceğiniz en güzel yemeklerden birisi de Bak Kut Teh yemeğidir. Oldukça mütevazi olan bu yemeğin sokaklarda oldukça fazla satıldığını göreceksiniz. İçerisinde haşlanmış domuz eti bulunan yemeği yerli halk çok fazla tüketmektedir. Eğer domuz etine karşı hassasiyetiniz varsa bu yemeği tercih etmeyebilirsiniz.

Deniz Ürünleri

Ada ülkesi olan Singapur’da deniz ürünlerinin çok yaygın tüketildiğini göreceksiniz. Özellikle kabuklu deniz ürünlerinin sevilerek tüketildiğini söyleyebiliriz. Ada ülkesinde birçok kişi sabah kahvaltıda bile deniz ürünleri tüketmektedir. Adaya özgü deniz ürünü yemek isterseniz istiridye omleti, Sushi deneyebilirsiniz. Bununla beraber Chili Crab adı verilen yengecin de tadına bakabilirsiniz.

Tavuklu Pilav

Singapur’da Ne Yenir? Listemizde tavuklu pilav gördüğünüze şaşırmayın. Singapur’da yaşayan insanlar tavuklu pilavı oldukça fazla tüketiyor. Ancak hazırlanan ürünler içerisinde kendilerine özgü dokunuşlar yaptıklarını söyleyebiliriz.

Tost

Singapur’da yemek kültürü dediğimiz gibi yok denilecek kadar azdır. Kahvaltı yapmayı tercih etmeyen ada insanları genelde bu öğünü geçiştiremeye çalışıyor. Süt ve süt ürünleri çok fazla tüketilen ürünler değildir. Genelde kahvaltıda tost tüketilmektedir. Fıstık ezmeli, tereyağlı tost en çok tüketilen tost türlerinden birisidir. Tost servis edilirken yanında haşlanmış yumurta servis edilmektedir.

Laksa

Malay ve Çin mutfağı bu ülkede iç içe girmiş durumdadır. Singapur’da tadına mutlaka bakmanızı istediğimiz bir çorba türü bulunuyor. Birçok farklı türü bulunsa da genelde karides, balık, Hindistan cevizi ve fasulye ile hazırlanan versiyonu tüketilmektedir.

Satay

Singapur’da Ne Yenir? Listenize güzel bir yemek ekliyoruz. Satay olarak bilinen bu yemek aslında şiş kebaptır. Şişe dizilen sığır, koyun, tavuk ve domuz etinden hazırlanır. Güzelce baharatlanan etler, yüksek ateşte pişirildikten sonra servis edilir.

Fast Food

Singapur yöresel lezzetleri damağınıza uygun gelmeyebilir veya domuz eti içeriğinden dolayı alternatif ürünler arayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda Fast Food ürünlere yönelebilirsiniz. Ülkede McDonalds, Burger King ya da birçok popüler Fast Food markasının şubelerini görebilirsiniz.

Malezya Mutfağı

Singapur’da 30 farklı ülkenin mutfağı bulunduğunu belirtmiştik. Malezya bu mutfaklar içerisinde en popüler olanıdır. Eğer farklı ülkelerin mutfağını keşfetmek istiyorsanız ülkede bulunan Malezya restoranlarını ziyaret edebilirsiniz. Malezya Mutfağı, ülkede tadabileceğiniz en güzel yemekleri pişirmektedir.

Noodle

Singapur’da Çin menşeili yemeklerde oldukça fazla tüketilmektedir. Örneğin Noodle şehirde oldukça yaygın tüketilen bir Çin yemeğidir. Öyle ki; Singapur nüfusunun %75’i Çinlilerden oluşmaktadır. Bu nedenle Çin yemeklerinin burada çok yaygın tüketildiğini söyleyebiliriz.

Durian Meyvesi

Singapur’da tadabileceğiniz en lezzetli meyvelerden birisi de Durian meyvesidir. Adada yaşayan kişilere göre tüm meyvelerin şahı olarak gösterilen bu meyvenin tadına bakmadan kesinlikle ülkeden ayrılmayın. Ada için oldukça önemli olan bu meyve için bazı yasaklar uygulandığını söyleyebiliriz. Öyle her istediğiniz zaman her istediğiniz yerde bu meyveyi maalesef tüketemiyorsunuz.

İçecekler

Singapur’da Ne Yenir? Listemizin sonunda içecekler bulunuyor. Ada ülkesi Singapur’da oldukça farklı içeceklerin bulunduğunu göreceksiniz. Gül şurubu ve süt ile hazırlanmış olan bundung, dondurma ve bira ile hazırlanmış olan sarsi, şeker kamışı suyu ve soya sütü ile hazırlanmış olan tiger ve Singapore Sling adı verilen kokteylleri tüketebilirsiniz.

Singapur Turları

Dünyanın sayılı şehir devletlerinden biri olan Singapur “Aslanlar Şehri” ve “Bahçeler Şehri” olarak da anılmaktadır. Gardens by the Bay, Sentosa Adası, Jurong Kuş Parkı gibi onlarca turistik destinasyona ve gece safarisi gibi farklı aktivite olanaklarına ev sahipliği yapan Singapur’da keyifli bir tatil yapmak istiyorsanız rehberli turları tercih edebilirsiniz.

Tatilinizi Singapur’da geçirmek istiyorsanız sizler için derlediğimiz turlara göz atabilirsiniz;

Tüm İstanbul çıkışlı Singapur Turları için tıklayınız.

Şöyle bir baktım da Singapur ile ilgili ne yazı hazırlamışız :) Singapur Gezilecek Yerler rehberimiz güzel bir seyahat planı oluşturabilmeniz için tasarlanmıştır. Yazdıklarımızı dikkate alırsanız güzel bir tatil sizi bekliyor olacaktır.

Singapur Gezilecek Yerler: Singapur’da Gezilecek 15 Yer