Avustralya, son zamanlarda gezginlerin yeni gözdesi olmaya başlamış durumda. Her yıl Türkiye'den de birçok kişinin ziyaret ettiği Sidney, dünyanın dört bir yanından farklı kültürler yaşayan insanlarla doludur. Bu yazımız içerisinde Sidney Gezilecek Yerler listesi oluşturarak Sidney turu planlamak üzere olan okuyucularımıza destek olmaya çalışacağız.

Aborjin kültürünün benimsendiği bu şehirde doğaya saygı duymak oldukça önemlidir. Asya, Akdeniz ve Anglosakson etkisinin oldukça yoğun olduğu Sidney'de kültür karmaşasının olduğunu dahi düşünebilirsiniz. Daha fazla uzatmadan Sidney Gezi Rehberi yazımıza geçmek istiyoruz.

Sidney Opera Binası

Sidney'de Nereye Gidilir? Listenizin ilk sırasında Sidney Opera Binası almalıdır. "Daha iyi ve aydınlatılmış bir topuluğun oluşturulmasına yardımcı olun." sözünden yola çıkarak inşa edilen opera binası 1973 yılında kullanıma açılmıştır.

Opera binasının oldukça değişik ve güzel bir tasarıma sahip olduğunu göreceksiniz. Bu tasarım Jørn Utzon tarafından uzun süren çalışma süresinin sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Dışarıdan bakıldığında sanki yelkenli bir teknenin karaya oturuşunu temsil eden bu yapı içerisinde 5 büyük salon bulunuyor. Bu salonlarda haftanın her günü opera, dans, tiyatro ve konser etkinlikleri düzenleniyor.

Sidney Opera Binası içerisine girdiğinizde oldukça büyük olduğunu vereceksin. Yapının tamamını anlayarak gezmek için rehberli turlara Katılmanızı öneririz. Güzel bir gösterinin ardından limanda bulunan restoranlardan güzel akşam yemeği yeme fırsatına da sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Bennelong Point, Sydney NSW 2000
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: $42 (Rehberli Tur)
 • Web Sitesi: sydneyoperahouse.com

Sidney Limanı Köprüsü

1932 yılında kullanıma açılan Sidney Limanı Köprüsü, türdeşlerine bakıldığı zaman dünyanın en büyüğü olarak gösteriliyor. Yerel halk tarafından elbise askısına benzetilen bu köprünün toplam yüksekliği 134 metredir. Hizmet açıldığı ilk günden bu yana yani halkın ilgisini kazanmış olan bu köprü zamanla çeşitli etkinlik ve aktivitelerinde yapıldığı bir yere dönüşmüştür.

Sidney Limanı Köprüsü üzerinde yürümek, bağlantı noktaları oturup piknik yapmak en çok tercih edilen aktivite türlerinden birisidir. Köprüde yürümeye başladınız zaman ana ara durup manzaranın fotoğrafını çekmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Adrenalin tutkunuz varsa Sidney Limanı Köprüsünün zirvesine tırmanma fırsatınızın da bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Gün içerisinde 3 kez düzenlenen tırmanma etkinliklerinde köprünün en üst noktasına kadar çıkıp tüm şehri ayaklarınızın altına alabilirsiniz.

Bondi Plajı

Sidney'de Gezip Görülmesi Gereken Yerler listelerinde Bondi Plajının hep üst sıralarda yer aldığını göreceksiniz. Ticaret bölgesinden çıkıp doğuya doğru 7 kilometre kadar gittiğinizde Bondi Plajının sizi karşıladığını göreceksiniz. Berrak denizi altın sarısı renk kumsala sahip olan bu plaj yıl içerisinde popülerliğini asla kaybetmiyor.

Su berrak olsa da aynı zamanda oldukça dalgalıdır. Bu nedenle her yıl dünyanın dört bir yanından sörf tutkunları Bondi Plajına gelerek sörf yapıyor. Sezon içerisinde sürekli kalabalık olan plaj, her yaş grubundan insanlara eğlence olanakları sunuyor.

Denizde güzel anlar yaşadıktan sonra alternatif eğlence arayışına girecek olursanız yürüyüş parkına doğru yönelebilirsiniz. Yürüyüş parkur sayesinde doğayı görecek, bölgeyi daha yakından tanıma fırsatına sahip olacaksınız.

Royal Botanic Gardens

Opera binasından çıktıktan sonra güney doğuya doğru yöneldiğinizde Royal Botanic Gardens sizleri karşılayacaktır. 30 hektarlık arazi üzerine 1816 yılında kurulmuş olan botanik bahçe, liman manzarası ile misafirlerini etkilemeye çalışıyor.

Avustralya'da bulunan en eski bilim enstitüsü olan Royal Botanic Gardens aynı zamanda birbirinden değerli tematik alanlara sahip durumda. Bu alanlarda birbirinden farklı bitki türleri yetiştiren botanik bahçe yok olmaya yüz tutmuş bitki ve ağaçları yeniden hayata döndürüyor. Botanik bahçeyi gezerken 4 binden fazla ağaç ve 9 binden fazla bitki örtüsü sizlere selam verecektir.

Royal Botanic Gardens; Avustralya'da tarımsal faaliyetlerin ilk gerçekleştirildiği alan üzerine kurulmuştur. Rehber eşliğinde botanik bahçeyi gezerseniz birbirinden değerli bilgiler edinebilirsiniz.

 • Adres: Mrs Macquaries Rd, Sydney NSW 2000
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-18.00
 • Web Sitesi: rbgsyd.nsw.gov.au

The Rocks Mahallesi

Sidney Gezilecek Yerler listemizi daha yeni oluşturmaya başladık. The Rocks Mahallesi; Avrupa'dan gelen göçmenlerin Avustralya'da oluşturmuş oldukları ilk koloni mahallesidir. 1788 yılında kurulan mahalle öncesinde de bölgede yerleşim bulunuyordu. Yerel halk ulaşım ve maden ticareti gibi alışverişleri bu mahalle üzerinden yapıyordu.

Sidney konaklama merkezlerinin büyük bir bölümü bu mahallede bulunmaktadır. Şehrin gizli kalmış kültürel zenginliklerini görmek istiyorsanız bisiklet ile The Rocks Mahallesi turu yapmanızı öneririz.

Güneşin batışını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan bu mahallede akşam olunca yerel halk ile beraber publara giderek sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Darling Limanı

Sidney'de bulunan turistik yerlerden bir diğeri de Darling Limanıdır. Oldukça hareketli atmosfere sahip olan bu liman son yıllarda kentsel dönüşüm projelerinin merkezi olmuştur. Liman ismini 1825 ile 1831 yılları arasında Güney Galler bölgesinde vali olarak görev yapmış Ralph Darling adlı kişiden almaktadır.

Önceden kentte bulunan diğer yerleşim bölgelerine ulaşım bir hayli zordur. Bu nedenle Darling Limanının oldukça geniş yürüme yolları ve yaya dostu alanları bulunuyor. Limanda yürümek yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisidir.

Sidney Kulesi

Sidney özgün mimariye sahip bir şehirdir. Tüm şehri görmek, manzaranın tadına bakmak istiyorsanız 309 metre yüksekliğe sahip Sidney Kulesine çıkmanızı öneririz. Şehirdeki en yüksek yapı olan bu kule 1970'de 1981 yıllar arasında inşa edilmiştir.

Sidney Kulesi'nin en üst bölümüne "Atın Başlık" adı verilmiştir. 360 derece dönebilen gözlem terası sayesinde tüm şehri rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Teras katında aynı zamanda oldukça lüks restoranda bulunmaktadır.

Bu kulenin yapılma amacı aslında Sidney'in yüksek televizyon ve radyo sinyallerine sahip olmasını sağlamaktır. Televizyon kulesi olarak da bilinen bu kule gün içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Unutamayacağınız bir gün yaşamak istiyor ve Sidney'e hakim olmak istiyorsanız bu kule tam da sizlere göre.

 • Adres: 100 Market St, Sydney NSW 2000
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-21.00
 • Giriş Ücreti: $29
 • Web Sitesi: sydneytowereye.com.au

Queen Victoria Building

Queen Victoria Building, Sidney'in en çok ziyaret edilen yapılarından birisidir. 1898 yılında inşa edilmiş olan yapı geçmiş yıllarda birçok kez yıkılma tehlikesi yaşamıştır. Ancak 1980 yılında başlayan restorasyon çalışmaları ile güçlendirilmiş, bugünkü görünümü sağlanmıştır.

Queen Victoria Building aslında devasa bir alışveriş merkezidir. Sidney'de pazarların kurulduğu ilk bölüme inşa edilen bu yapı içerisinde 200'den fazla dükkana ev sahipliği yapıyor. İçerisine girdiğimiz an alışveriş yapmamanız imkânsızdır.

Queen Victoria Building girişinde kraliçeyi temsil eden devasa heykeller bulunmaktadır. Ben yalnız gezemem, kaybolurum diyorsanız 45 dakika süren rehberli turlarla yapıyı gezebilirsiniz.

Rehberli turlar eşliğinde çok özel bölümleri de gezme fırsatına sahip olacaksınız. Queen Victoria Building içerisinde sadece gastronomi tutkunlarına

Ve çikolata severlere özel bölümler bulunmaktadır. Aynı zamanda akşam saatlerinde başlayan partilerle güzel bir gün kapanışı yapabilirsiniz.

 • Adres: 455 George St, Sydney NSW 2000
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
 • Web Sitesi: qvb.com.au

Taronga Zoo Sydney

Taronga Zoo Sydney hayvanat bahçesi, 1916 yılında ziyarete açılmıştır. Özellikle hafta sonu çocuklu aileler tarafından ziyaret edilen bu yerde 350 farklı hayvan türü bulunuyor. 4 binden fazla canlının yaşadığı Taronga Zoo Sydney hayvanat bahçesine ulaşım sadece feribot ile sağlanıyor.

Taronga Zoo Sydney hayvanat bahçesi 28 metrekarelik devasa alana sahiptir. İçerisinde koala, kanguru gibi yerel hayvan türlerinin bulunduğu hayvanat bahçesi nesilleri tükenmekte olan birçok hayvana da ev sahipliği yapmaktadır.

Kent merkezinde bulunan birçok organizasyon şirketi hayvanat bahçesi için turlar düzenlemektedir. İsterseniz bu turlardan satın alarak seyahatinizi daha renkli ve canlı hale getirebilirsiniz.

 • Adres: Bradleys Head Road, Mosman, Sydney
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
 • Giriş Ücreti: $42,30
 • Web Sitesi: taronga.org.au/sydney-zo

Blue Mountains

Şehirden 50 kilometre kadar uzaklaştığınızda Blue Mountains'i görmeye başlayacaksınız. Aborjin nüfusunun oldukça yoğun olduğu bölge enfes manzaralar sizi beklemektedir. Oldukça zengin bitki ve hayvan türünün bulunduğu bölge doğa sporları yapmak için en elverişli yerlerden birisidir.

Şehrin vermiş olduğu stres ve hareketlilikten az da olsa uzaklaşmak istiyorsanız Avustralya'nın batısındaki bu bölgeye gelebilirsiniz. Doğal ve ilkel hayatın hala devam ettiği bu bölgede gerçekten insan olduğunuzu hissedeceksiniz. Blue Mountains, belki de bu ülkede ziyaret edeceğiniz kültürel ve doğal zenginlikler içerisindeki en iyi yer olacaktır.

İsterseniz doğada yürüyüş yapabilir isterseniz de dağ tırmanışı yapabilirsiniz. Bireysel olarak gezebileceğiniz gibi turlar eşliğinde de bölgeye gelebilirsiniz. Turlar eşliğinde geldiğinizde ilkem yaşama ait birçok iz görebileceksiniz.

Hyde Park

Sidney Gezi Rehberi listesine çok önemli bir yer daha ekliyoruz. Hyde Park; Avustralya’da bulunan en eski parktır. 1810 ile 1927 yılları arasında inşa edilmiş olan bu parkın hem kuzey hem de güney bölümü bulunuyor.

Yerel halk tarafından birçok farklı isimle anılan bu park toplamda 16 hektarlık bir alan kaplamaktadır. İçerisinde sayısız bitki ve ağaç türü barındıran park Sindney’in kalbi, şehirden kaçış alanı olarak gösteriliyor.

Havanın güzel olduğu dönemlerde parkı ziyaret ederseniz birçok kişinin park içerisinde huzulurlu bir şekilde eğlendiğini göreceksiniz. Parkın kuzey bölümüne doğru giderseniz halka açık sanat eserlerinin sergilendiği bölümü göreceksiniz. Bolca yeşil alanların bulunduğu güney bölümünde ise Anzak Anıtı sıklıkla ziyaret ediliyor.

Sidney tatilinizi doğru zamanda yaparsanız park içerisinde düzenlenen Avustralya Günü, Sidney Festivali, Yiyecek ve Şarap Fuarı gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

 • Adres: Elizabeth St, Sydney NSW 2000

Manly Plajı & Manly Ferry Wharf

Dünya üzerindeki ilk sörf yarışması 1964 yılında burada, Manly Plajında düzenlenmiştir. Sörf tutkunlarının her yıl akın ettiği bu yer, zaman içerisinde oldukça gelişmiştir. Plaja geldiğinizde deniz keyfi yağabilir, atölye çalışmalarına katılabilir, golf ve alışveriş etkinliklerine katılabilirsiniz.

Manly Plajına gitmek için Circular Quay'dan kalkan feribotlara binmeniz gerekiyor. Ortlama olarak 30 dakika süren yolculuk sırasında plajın birçok noktasını detaylı bir şekilde görebileceksiniz. Bölge, 1903 yılından bu yana deniz severlere hizmet veriyor.

Manly Plajına kadar gelmişken Arthur Baldwinson tarafından 1939 ile 1941 yılları arasında inşa edilmiş olan Manly Free Wharf feribot iskelesini de görmenizi istiyoruz.

Şehirdeki en eski feribot iskelesi olan Manly Ferry Wharf, sahip olduğu değerden ötürü Kültürel Miras statüsü içerisinde yer alıyor.

 • Web Sitesi: hellomanly.com.au

SEA LIFE Sydney Akvaryumu

Sidney Gezi Rehberi listende muhakkak olması gereken bir diğer yer ise SEA LIFE Sydney Akvaryumudur. Darling Limanında yer alan akvaryum, birbirinden güzel 12 tema alanı ile ziyaretçilerine Sidney su altı dünyasının zenginliklerini sergiliyor.

SEA LIFE Sydney Akvaryumu aslında kendi alannda dünyanın en büyük tesislerinden birisidir. İçerisinde 700 farklı deniz türünden 13 bin canlı bulunan akvaryum özellikle köpekbalığı türlerinden dolayı ziyaret ediliyor.

SEA LIFE Sydney Akvaryumunun 12 tema alanı olduğunu dile getirmiştik. Bu lanlardan Dugong Adası, Büyük Bariyer Resifi ve Köpekbalığı Vadisi gibi alanları kesinlikle görmenizi istiyoruz. Özellikle köpekbalıklarının beslenme saatlerini izlemek yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden birisi olacaktır.

 • Adres: 1-5 Wheat Rd, Sydney NSW 2000
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: $46
 • Web Sitesi: sydneyaquarium.com.au

Art Gallery of New South Wales

1874 yılında halk ziyaretine açılan Art Gallery of New South Wales, oldukça güzel bir parkın içerisinde bulunmaktadır. Bulunduğu konum itibari ile Sidney Limanına yukarıdan bakan bu yer, gün içerisinde yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Avustralya'da bulunan sanat müzeleri içerisinde en popüler olanın burası yani Art Gallery of New South Wales olduğunu göreceksiniz. Şehir merkezine 10 dakika yürüyüş mesafesinde olan tesis ülkedeki en büyük Aborjin koleksiyonuna sahip çıkıyor.

Türkçe anlamı Yeni Güney Galler Sanat Galerisi olan bu merkez yerel sanat üsluplarının yanı sıra bir dizi koleksiyon ürününe de ev sahipliği bakıyor. Sanat merkezini ziyaret ettiğinizde Avrupalı ustalar tarafından tasarlanmış eserler ve Asya sanat ürünlerini yakından görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Sidney'de geçireceğiniz zaman eğer çoksa Art Gallery of New South Wales sanat merkezinde düzenlenen ücretsiz müzik dinletilerine, film gösterimlerine ve söyleşilere de katılabilirsiniz.

 • Adres: Art Gallery Rd, Sydney NSW 2000
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Web Sitesi: artgallery.nsw.gov.au

Australian National Maritime Museum

Darling Limanı, Sidney'de en çok ziyaret edilen yerleden birisidir. Liman içerisinde kurulan bir diğer yapı ise Australian National Maritime Museum binasıdır. 1991 yılında ziyarete açılan yapı denizcilik ile ilgili akla gelebilecek her türlü ayrıntı ile dolu bir yerdir.

Australian National Maritime Museum içerisinde dünyanın en büyük denizcilik filosuna ev sahipliği yapıyor. Soğuk savaş döneminde aktif olarak görev almış HMAS Vampire destroyeri, HMAS Onslow denizaltısı ve Kaptan Cook tarafından keşiflerde kullanılan HMB Endeavour yelkenli gemisi filo içerisinde yer alıyor.

Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi bünyesinde bulunan filoyu ziyaret ettikten sonra müze içerisinde bulunan kalıcı sergi salonunda geçmenizi öneririz. Sergi alanı yine denizcilik ile ilgili birçok detay ve içeriye sahiptir. Bu bölümü gezmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

 • Adres: 2 Murray St, Sydney NSW 2000
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
 • Web Sitesi: sea.museum

Museum of Contemporary Art

Sidney Gezilecek Yerler listemizdeki bir diğer durak ise Museum of Contemporary Art kültürel tesisidir. 1991 yılında Circular Quay bölgesinde bulunan Art Deco binasında ziyarete açılan tesis içerisinde 4 bin parçadan oluşan oldukça özel bir koleksiyon barındırıyor.

Museum of Contemporary Art içerisindeki eserlerin büyük bir bölümü yerel sanatçılar tarafından yapılmış parçalardır. Sergi alanına girdiğinizde ise birbirinden güzel fotoğraf, resim ve heykel gibi parçalar sizi karşılayacaktır.

Avustralya Çağdaş Sanat Müzesi aynı zamanda teknolojik bir müzedir. Müzenin bazı bölümlerine girdiğinizde bilgisayar destekli çalışmalar olduğunu göreceksiniz.

Müze içerisinde hem kalıcı hem de geçici sergiler bulunmaktadır. Müzenin kendisine ait liman manzaralı restoranında Avustralya mutfağının en özel yiyecekleri tatma fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: 140 George St, The Rocks NSW 2000
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Web Sitesi: mca.com.au

St. Mary Katedrali

Sadece Sidney'in değil aynı zamanda Avustralya'nın en büyük dini yapısı olan St. Mary Katedrali, İngiltere'de bulunan Lincoln Katedrali örnek alınarak 1899 ile 1928 yılları arasında inşa edilmiştir.

Katedralin bulunduğu alanda daha önce Avrupa'dan getirilen suçluların yerleştirildiği büyük bir hapishane bulunuyormuş. Hapishanenin taşınması ile beraber bu alan üzerine 1821 yılında kilise inşa edilmesine karar verilmiştir.

St. Mary Katedrali içerisindeki en dikkat çekici bölüm ise mezar odasıdır. Katedral içerisindeki tek ücretli giriş alanı olan mezar odasında piskoposların mezarlarını görebilirsiniz.

 • Adres: St Marys Rd, Sydney NSW 2000
 • Ziyaret Saatleri: 06.30-18.30
 • Giriş Ücreti: $5 (Mezar Odası)
 • Web Sitesi: stmaryscathedral.org.au

Chinese Garden of Friendship

Avustralya ile Çin aralarındaki dostluk bağını kuvvetlendirmek için Sidney ile Guangzhou kardeş şehir ilan edilmiştir. 1988 yılında Guangzhou'dan gelen peyzaj mimarı ve diğer çalışanlar Chinese Garden of Friendship bahçesini inşa etmişlerdir.

Ying-Yang felsefesine bağlı kalınarak inşa edilen bahçe içerisinde dekoratif bitki türlerinin yanı sıra kaya parçalarının da çok başarılı bir şekilde konumlandırıldığını görüyoruz. Şehrin kalbinde huzurlu, sessiz bir yer arıyorsanız Chinese Garden of Friendship bahçesini ziyaret edebilirsiniz.

Çin Dostluk Bahçesi egzotik çiçeklere sahip uzunca yürüyüş yoluna sahiptir. İsterseniz burada sakince yürüyebilir isteseniz de Koi havuzu kenarında kitap okuyabilirsiniz.

Chinese Garden of Friendship içerisinde yıl boyunca birçok kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Etkinliklerin düzenlendiği döneme denk gelebilirsiniz Çin mutfağının en özel yemeklerini yeme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Pier Street, Cnr Harbour St, Darling Harbour NSW 2000
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
 • Giriş Ücreti: $6

Luna Park Sydney

Sidney Gezilmesi Gereken Yerler listemizdeki bir sonraki durak Luna Park Sydney eğlence merkezidir. 1930 yılında ziyarete ve eğlenceye açılan bu park muhteşem bir liman manzarasına sahiptir.

Eğlence tesisine giriş yaptığınızda nostaljik atmosfere sahip 24 oyuncak sizleri bekliyor olacaktır. Her oyuncak birbirinden farklı yaş grubuna hitap etmekte olup nostaljik değere sahiptirler. Standart eğlencelere yönelmek isterseniz atlıkarınca ve dönme dolap gibi klasiklerle eğlenebilirsiniz.

Hair Raiser, Mirror Maze gibi yeni nesil eğlence araçları Luna Park Sydney merkezinin en ilgi gören bölümleridir. Eğlence merkezin yeme ve içme bölümlerine girdiğinizde adeta karnaval havasının estiğini göreceksiniz. Yorucu gecen bir günün ardından burada sosisli sandviç, dondurma ya da peri ipi gibi atıştırmalıkların tadına bakabilirsiniz. Eğer karnınız ciddi oranda açsa et restoranlarında harika lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

 • Adres: 1 Olympic Dr, Milsons Point NSW 2061
 • Ziyaret Saatleri: 11.00-22.00
 • Giriş Ücreti: $57
 • Web Sitesi: lunaparksydney.com

Chinatown

Sidney Gezilecek Yerler yazımızın son sırasında Chinatown yerleşim bölgesi yer alıyor. Chinese Garden of Friendship'ten çıktıktan sonra karşınıza çıkacak olan bu yerleşim bölgesinin çok eski bir geçmişi bulunuyor.

Chinatown yerleşim bölgesinin merkezi Dixon Caddesidir. Mahalle aslında tamamen Çinliler tarafından oluşturulmuştur. Çinlilerin Sidney içerisinde oluşturmuş olduğu 3. mahalle olma özelliğine sahiptir. Sidney'deki ilk Çin mahallesi 19. yüzyılın sonlarına doğru oluşturulmuş olan The Rocks olarak gösterilmektedir.

Diğer mahalleler maalesef varlıklarını koruyamamıştır. Ancak Chinatown varlığını koruduğu gibi şehrin en egzotik ve en uygun alışveriş fırsatlarının bulunduğu cazibe merkezi haline gelmiştir.

Mahallenin en renkli olduğu zaman ise tahmin edebileceğiniz üzere Çin'in yeni yıl kutladığı zamandır. Bu dönem Chinatown içerisinde alışveriş tutkunlarına özel birçok fırsat sunulmaktadır.Gastronomi tutkunları bu mahallede deniz mahsullerinin en iyi hallerinin tadına da bakabilmektedir.

Sidney Gezi Rehberi yazımız henüz bitmiş değil. Gezilecek yerler sadece seyahat planı oluşturmanız için sizlere sunuldu. Sidney tatiliniz sırasında ihtiyacınız olan diğer detayları aşağıda dile getirmeye çalışacağız.

Sidney'de Nerede Kalınır? Sidney Otel Tavsiyesi

Sidney'de Nerede Kalınır bölümüne özellikle dikkat etmenizi öneririz. Dünyanın en gözde şehirlerinden birisi olan Sidney oldukça geniş ve büyük bir yüzölçümüne sahiptir. Sahip olduğu geniş coğrafya bu bölgede çok fazla vakit geçirilmesine olanak sağlıyor.

Sidney Otel Tavsiyesi konusunda her ekonomiye uygun seçenekler sunmaya çalışacağız. Sidney'de şu an için konaklama yapabileceğiniz 5 bölge bulunuyor. Sydney Center, The Rocks, Darling Harbour, Surry Hills, Bondi Beach bölgesinde bulunan otelleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Sidney'de konaklayabileceğiniz oteller;

3 Yıldızlı Otel Önerisi: The Rocks bölgesinde bulunan Russell Hotel In The Rocks otelinde, Darling Harbour bölgesinde bulunan ibis Sydney Darling Harbour otelinde, Surry Hills bölgesinde bulunan Royal Exhibition Hotel otelinde, Bondi Beach bölgesinde bulunan Hotel Bondi otelinde konaklayabilirsiniz. 3 yıldızlı olarak belirtmiş olduğumuz otellerin hemen hemen tamamı Booking üzerinden 8 ve üzeri puana sahiptirler. Binlerce pozitif yoruma sahip olan bu otellerde konforlu tatil yapabilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Önerisi: Sydney Center bölgesinde bulunan Radisson Hotel & Suites Sydney, Novotel Sydney Central ve The Grace Hotel otellerinde, The Rocks bölgesinde bulunan Holiday Inn Old Sydney otelinde, Darling Harbour bölgesinde bulunan Novotel Sydney Darling Harbour otelinde, Surry Hills bölgesinde bulunan 57 Hotel ve Crown Hotel Surry Hills otelinde, Bondi Beach bölgesinde bulunan Adina Apartment Hotel Bondi Beach Sydney otelinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı otellerin tamamı oldukça iyi lokasyonlarda bulunmaktadır. Booking üzerinden 8,8 ve üzeri puana sahip olan bu oteller lüks ve konforlu hizmet sunmaları ile tanınıyorlar.

5 Yıldızlı Otel Önerisi: Sydney Center bölgesinde bulunan Swissotel Sydney otelinde, The Rocks bölgesinde bulunan Pier One Sydney Harbour, Autograph Collection otelinde, Darling Harbour bölgesinde bulunan Sofitel Sydney Darling Harbour otelinde, Bondi Beach bölgesinde bulunan QT Bondi otelinde konaklayabilirsiniz. Booking üzerinden 9 puan ve üzeri değerlendirmeye. sahip olan bu oteller oldukça lüks ve konforludurlar. Listemizde yer alan otellerin tamamı her bütçeye uygun, temiz ve güvenilir olmaları ile tanınmaktadır.

Sidney’de Ne Yapılır? Sidney’de Yapılacak Şeyler

Avustralya'nın en büyük şehrinde ne yapılır diye düşünmeyin. Rehberimizin bu bölümünde Sidney'de Ne Yapılır? üzerine bilgi vermeye çalışacağız. Çok kültürlü yapının hakim olduğu bu şehirde bol miktarda huzur bulunmaktadır.

Sidney'de Yapılacak Şeyler listesi hazırlamak gerçekten uzun sürdü. Birazdan sizleri oldukça uzun bir liste karşılayacaktır. Daha fazla beklemeden sizlere Sidney'de Ne Yapılır? listesini sunmaya çalışıyoruz.

Darling Limanı’nda Dolaşın

Sidney'e ayak bastığınızda yapmanız gereken ilk şeylerden birisi de Darling Limanına gitmek olacaktır. Burada birkaç saat turlamak şehri keşfetmek için yeterlidir. Şehirdeki turistik yerlerin büyük kısmı, yerli halkın ağırlıkla bulunduğu yer Darling Limanıdır.

Chinese Garden of Friendship, Sidney Aquarium, IMAX Theatre gibi Sidney için önemli olan birçok turistik merkez Darling Limanında yer almaktadır. Turistik yerleri gezerken aynı zamanda muhteşem bir şehir manzarası da sizleri beklemektedir. Darling Limanı aynı zamanda alışveriş yapıp yeme ve içme fırsatlarından yararlanabileceğiniz bir yer olabileceği gibi gece hayatının da oldukça renkli olduğu bir yerdir.

Denize Girin

Sidney'in en güzel aktivitelerinden birsi de denize girmektir. Harika deniz ve plajlara sahip olan Sidney'de birbirinden güzel onlarca plaj bulunmaktadır.

Avustralya kıtasının en ünlü plajlarından birisi de Bond Plajıdır. Gün içerisinde daima hareketli olan bu plajda çok eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Sidney'de denize girmek yılın her döneminde keyiflidir.

Sidney Opera Binasında Temsil İzleyin

İstanbul'un Sultanahmet Camisi, Galata Kulesi, Paris'in Eyfel Kulesi, New York'un Özgürlük b nasıl meşhursa Sidney'in de Opera Binası o denli meşhurdur. Sidney'de Ne Yapılır? listenize bu nedenle bu kompleksi eklemenizi istiyoruz.

Sidney geziniz sırasında Opera Binasında opera, konser, bale gibi etkinlerden en az birisini izlemenizi tavsiye ederiz. Sidney Gezilecek yerler bölümünde Opera Binası ile ilgili ayrıntılı bilgiler zaten vermiştik.

Sidney Müzelerini Gezin

4 milyon nüfusu ile Avustralya'nın en büyük şehri olan Sidney, zengin sanat eserleri ve müzelerle doludur. Sidney geziniz sırasında müzelere de en azından yer vermenizi öneriyoruz. Ziyaret edebileceğiniz bazı müzeler;

 • The Australian Müzesi: Avustralya tarihinin oldukça eskilere dayandığını söylemiştik. Şehrin tarihine doğru yolculuk yapmak isterseniz The Australian Müzesini ziyaret etmenizi öneririz.
 • The Powerhouse Müzesi: The Powerhouse Müzesi, teknoloji ve bilim üzerine değişik ürünler sergileyen güzel bir müzedir.
 • Modern Sanatlar Müzesi: Modern sanatlara karşı ilginiz varsa enteresan ürünlerin sergilendiği bu müzeye uğramanızı öneririz.
 • New South Wales Sanat Galerisi: Avustralya başta olmak üzere Asya, Batı ve Aborijinli sanatçılara ait heykel ve resimlerin sergilendiği oldukça güzel bir müzedir.
 • The Hyde Park Barracks Müzesi: UNESCO Kültür Mirasları listesi içerisinde yer alan bu müze, şehrin tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz en iyi müzelerden birisidir.

Rocks Sokaklarında Dolaşın

Avustralya topraklarına ayak basmış ilk Avrupalılar Sidney'de The Rocks mahallesini kurmuşlardır. Sidney'e ayak bastığınızda ilk olarak bu mahallede dolaşıp fotoğraflar çekmenizi öneririz.

1800'lü yıllardan kalma binaların yer aldığı bölge Arnavut kaldırımları ile doludur. Caddeler dar olsa da içlerinde hediyelik ürün alabileceğiniz irili ufaklı birçok dükkan bulunmaktadır. Aynı zaman cafe ve restoranlarda kaliteli birkaç saat zaman geçirebilirsiniz.

Sidney Kulesinden Şehri İzleyin

Sidney'de Ne Yapılır listeniz şekillenmeye başladı değil mi? Sidney Tower Eye, Sidney manzarası izleyebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir. 360 derece seyir terasına sahip olan Sidney Kulesi, şehri izlemek, şehrin fotoğrafını çekmek, gün batımını izlemek çin en ideal yerlerden birisidir.

Eğer yeterli bütçeye sahipseniz Sidney Kulesi terasında bulunan restoranında öğle ya da akşam yemeği yiyebilirsiniz. Manzara eşliğinde yiyebileceğiniz bu yemeğin bedeli biraz fazla olacaktır.

Paddy’s Market Pazarı’nda Alışveriş Yapın

Paddy's Market, Sidney'de ziyaret edebileceğiniz en büyük market pazarıdır. İçerisinde 1000'den fazla tezgah bulunan markette giyimden yiyeceğe, takıdan dekorasyona kadar aklınıza gelebilecek her türlü ürün bulunmaktadır. 200 yıllık geçmişe sahip olan pazar, Sidney'in sembolü haline gelmiş durumda.

Tezgahlar arasında dolaşmak size gerçekten iyi gelecektir. Herhangi bir ürün almaya karar verdiğinizde ise pazarlık etmeyi kesinlikle unutmayın. isterseniz Sidney yöresel lezzetlerin tadına da bakabilirsiniz.

Circular Quay’da Keyifli Bir Akşam Yemeği Yiyin

Sırt çantalı bir gezginseniz bütçeniz burada akşam yemeği yemek için yeterli değildir. Güzel bir tatil için Sidney'e geldiyseniz eşiniz ya da sevgiliniz ile romantik bir akşam yemeği için Cirvular Quay'a gelebilirsiniz.
Circular Quay Bölgesi içerisinde çok kaliteli restoranlar bulunmaktadır. Damak tadınıza uygun yemek yiyebileceğiniz restoran elbette bulabilirsiniz. Burada yemek yemenin verdiği keyif ve lezzet hiçbir restoranda bulunmamaktadır.

Gece Hayatını Keşfedin

Sidney'de Ne Yapılır listenizde gece hayatına da yer vermeniz gerekmektedir. OxFord Street caddesi, gece hayatı için en ideal yerlerden birisidir. OxFord Street'te bulunan barlar gecenin geç saatlerine kadar dans edip sınırsız eğlenceler sunmaktadır. Birkaç kadeh alkol aldıktan sonra kendinizi müzik akışına bırakın.

Tekne Turu Yapın

Sidney'de yapılacak en iyi şeylerden birisi de tekne turudur. Deniz tutması gibi bir sorununuz yoksa bu turlar tam da sizlere göredir. Deniz turuna çıktığınız zaman Sidney Opera Binası başta olmak şehir şehrin önde gelen birçok tarihi yerini denizden görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Cockatoo Adasında Kamp Yapın

İngilizler tarafından 18. yüzyılda ve 19. yüzyılda yaptırılan bu ada "Avustralya Mahkum Siteleri" olarak adlandırılmaktadır. Ada Avrupalı tutuklularca doldurulmuş olup zorla çalıştırılan işçilerin kaldığı hapishanelerden oluşmaktadır. Bu hapishanelerden hala 11 tanesi ayakta olup UNESCO tarafından Kültür Mirasları listesine eklenmiştir.

Sidney Limanından kalkan feribotlarla oldukça kolay bir şekilde adaya ulaşabilirsiniz. Esnek tatil planınız varsa adada kamp kurmak, bir gece burada konaklamak kesinlikle yapmanız gerkenler arasındadır. Eski tarihi hapishanelerde mahkumların nasıl insan dışı koşullarda yaşadıklarını görebilirsiniz.

Luna Park'te Eğlenin

Sidney'de Ne Yapılır? listenize çocuklar gibi eğlenebileceğiniz bir yer ekliyorum. İçerisinde bir dizi tema parkı ve eğlence araçlarının bulunduğu luna park, her yaş grubundan insanlara eğlence olanakları sunuyor.

Avustralya'nın Yerel Lezzetlerinin Tadına Bakın

Aborjin yerlileri ile başlayan Avustralya'daki nüfus İngilizlerin göçmenliği ile beraber bambaşka boyuta taşınmıştır. Günümüzde tüm Avrupa'dan Asya'dan göçmenlere kucak açan Avustralya'da zengin mutfak çeşitliliğinin olduğunu göreceksiniz.

İtalyan, Thai, Çin, Hint ve hatta Türk yemeklerinin satıldığı restoranlar artık Avustralya yemek kültürünü inşa etmişlerdir. Eğer yöresel bir lezzet arıyorsanız Kanguru eti ile yapılan yemeklerin, levrek ile hazırlanan Barramundi, tavuk ve permesan peynirli Chicken Parmigiana gibi yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Avustralya Şarapların Tadına Bakın

Türkiye'de Avustralya şarapları görmeniz pek mümkün değildir. Dünya üzerindeki en büyük şarap ithalatçılarından birisi de Avustralya'dır. Buraya kadar gelmişken şarabın tadına kesinlikle bakmanızı öneririz.

Avustralya'nın güneyinde bulunan üzüm bağlarından toplanan üzümlerden hazırlanan şaraplar oldukça lezzetlidir. Alkol tüketimi yapıyorsanız bu şaraplardan vazgeçmek istmeyeceksiniz.

Mavi Dağlar'a Çıkın

Sidney'de Ne Yapılır bölümümüzün son sırasında Mavi Dağlar yer alıyor. Şehir merkezinden 50 kilometre kadar batıda yer alan bu dağlar, günü birlik ziyaretler için oldukça elverişlidir.

Okaliptüs ağaçlarından çıkan gazlardan ötürü mavimsi bir renge sahip olan bu dağ, ismini bu mavimsi renkten almıştır. Dağda doğa yürüyüşü yapabilir, ulusal parka girebilir, burada güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Sidney'de Ne Yenir?

Rehberimizin son bölümünde Sidney'de Ne Yenir üzerine bilgi vermeye çalışacağız. Karma bir topluluğa sahip olsa da Avustralya'nın da kendisine has bir yemek kültürüne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Merak etmeyin, Sidney'de karnınız asla aç kalmayacaktır.

Pazılı Bonfile

Sidney'de canınız et çekerse Pazılı Bonfile yemenizi tercih ederiz. Pazı yapraklarına sarılarak pişirilen bonfile yumuşacık bir doku meydana getirmektedir. Özellikle çiftler için romantik bir yemek türü olan pazılı bonfile birçok restoranda lezzetli bir şekilde servis edilmektedir.

Sosisli Sandviç

Avustralya'da da fast food kültürü bulunuyor. Geziniz sırasında atıştırmak, açlığınızı bastırmak istiyorsanız sosisli sandviç yemenizi öneririz. Bazı yerlerde kullanılan sosis domu etlidir. Domuz etine karşı hassasiyetiniz varsa sipariş öncesinde kesinlikle sosis hakkında bilgi alınız.

Anzak Kurabiyesi

Avustralya halkının Azaklara karşı büyük saygı duymaktadırlar. Bu saygılarının bir temsili olan Anzak Kurabiyesi, şehirdeki en popüler yiyeceklerden birisidir. Genelde ara öğünde ya da beş çayında tercih edilen bu krabiye ağız içerisinde çıtır çıtır dağılmaktadır.

Pavlova

Sidney'de Ne Yenir? listenize tatlı da eklemek istiyoruz. Şehrin en popüler tatlısı olan Pavlova hem göze hem de damağa hitap ediyor. Süt, krema, kestane, tuz ve tereyağı ile hazırlanan bu lezzet üzerine mevsime göre meyveler eklenmektedir. Şehrin en popüler tatlısı olacağı için kesinlikle denemenizi öneririz.

Meat Pie

Sidney'de yiyebileceğiniz en güzel tatlılardan birisi de Meat Pie tatlısıdır. Sıradan gibi görünen bu turta içerisinde et bulunmaktadır. Sidney'de birçok kişi atıştırmalık olarak bu yiyeceği tüketiyor.

Sidney Birası

Avustralya'da oldukça lezzetli biralar üretildiğini göreceksiniz. Sidney'in bu konuda oldukça şanslı olduğunu, Sidney'in kendisine ait birasının olduğunu söyleyebiliriz. Mavi renkli ambalaja sahip olan biralar şehirde gerçekten çok fazla tüketiliyor. Oldukça lezzetli olan Sidney birası, alkol ile arası olan kişiler için vazgeçilmez bir lezzet olacaktır.

Tatlı Şarap

Sidney'de Ne Yenir? konusundaki son önerimiz ise tatlı şaraptır. Şarap üretimi konusunda oldukça başarılı olan Avsutralya dünyanın dör bir yanına dağıtımda bulunmaktadır. Sidney'den dönerken yanınızda getirebileceğiniz en güzel hediyelik ürünlerden birisi de tatlı şarap olacaktır.

Sidney Gezilecek Yerler rehberimizin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bizlerden on binlerce kilometre uzakta olan Sidney için güzel rehber hazırladığımızı düşünüyoruz. Rehberimize katkı sağlayacak yorumu ve görüşü olan gezginlerimiz aşağıda bulunan YORUM bölümü üzerinden bizlere ulaşabilirler.

Sidney Gezilecek Yerler: Sidney’de Gezilecek 20 Yer