Asya kıtası son yıllarda çok fazla ziyaretçi almaya başlamıştır. Dünyanın yeni cazibe merkezi olmaya aday olan bu bölge misafirlerine sınırsız eğlence ve alışveriş yapma imkanı veriyor. Türklerin en çok görmek istediği ülkeler listelerinde ilk sıralarda ise Güney Kore yer alıyor. Başkent Seul’un görkemli ve ihtişamlı yapısı bu bölgeye ayrı bir ilgi gösterilmesine neden oluyor.

Geçmişte oldukça sıkıntılı zamanlardan geçen Güney Kore üzerindeki baskılardan tamamen kurtulmuş durumda. Kore savaşı sırasında Türklerden gördüğü desteği ve yardımı asla unutmayan bu millet bizlere karşı daha da misafir tavırlar gösteriyor. Bu yazımız içerisinde tüm detayları beraber devasa bir Seul Gezilecek Yerler rehberi oluşturmaya çalışacağız.

Gyeongbokgung Palace

Seul Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Gyeongbokgung Palace yer alıyor. Dilimizde “Batı Sarayı” şeklinde geçen bu saray sadece Seul’un değil, tüm Güney Kore sahasının en görkemli ve en önemli yapısıdır.

Ülkeyi tek başına 500 yıl kadar yöneten Joseon Hanedanlığının kurucusu kral Taejo tarafından yaptırılan bu saray ülkenin yönetim merkezi idi. 14. Yüzyılda yapılan saray 1592 yılında meydana gelen Japon istilası sonucunda harabeye dönmüştür. 300 yıl kadar harabe olarak kalan saray Kral Gojon’un emri ile 1865 yılında restore edilmiştir.

Gyeongbokgung Palace çok büyük, görkemli bir saraydır. İçerisine girdiğinizde en az 3 saat kadar burada kalacağınızı bilmelisiniz. Saray içerisinde aynı zamanda birbirinden farklı amaçlarla inşa edilmiş 330 bina bulunuyor.

Bahçe bölümüne çıktığınızda Kore kültürünü yansıtan birçok heykel sizleri karşılayacaktır. Aynı zamanda saray kadar sarayın giriş kapısının da çok ihtişamlı olduğunu söyleyebiliriz. Hatta birçok kişi sadece ana giriş kapısını görmek için bile saraya gelmektedir.

 • Adres: 161 Sajik-ro, Sejongno, Jongno-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:30
 • Giriş Ücreti: 10.000 KRW
 • Web Sitesi: royalpalace.go.kr

Bukchon Hanok Village

Gyeongbokgung ile Changdeokgung arasındaki şirin alana kurulmuş olan Bukchon Hanok Village, Seul’un en çok ziyaret edilen bölgelerindedir. Sivil mimariyi çok iyi gözlemleyebileceğiniz bu köyün 600 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Oldukça otantik olan bu köyün sadece mimari güzellikleri olduğunu düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz.

Bukchon Hanok Village Kore kültürünü en yi öğrenebileceğiniz yerlerden birisidir. Oldukça iyi korunmuş olan bu köyde evlerin bir kısmı restoran bir kısmı ise çay evi olarak restore edilmiştir. Dilimizdeki anlamı “Kuzey Köyü” olan bu yerde sabah erken saatlerde yürüyüşe çıktıktan sonra harika bir kahvaltı yapma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Bölgeyi daha fazla tanımak isteyen kişiler Bukchon Traditional Culture Center’a uğrayabilirler. Burada ücretsiz olarak dağıtılan kitapçıklar bölgeyi tanımanıza büyük oranda yardımcı olacaktır.

Bukchon Hanok Village gezintiniz sırasında bazı kurallara uymanız lazım. Mesela köy sokaklarında gezerken, yürüyüş yaparken kesinlikle gürültü yapmamanız gerekiyor. Ses, buradaki insanların tahammül edemediği şeylerden birisidir.

Son yıllarda bölgeye akın akın insanların gelmesinden dolayı bazı yasaklar daha alınmış durumda. Köy sınırları içerisinde fotoğraf çekmek de yasaklanmış durumda. Köyü gezerken soru sormak, herhangi bir konuda bilgi almak istiyorsanız kırmızı kıyafet giymiş kişilere soru sorabilirsiniz.

 • Web Sitesi: hanok.seoul.go.kr

Changgyeonggung Palace

Seul, Güney Kore’nin en eski döneminden bu yana başkenttir. İmparatorluk döneminde Seul’un dört bir yanına irili ufaklı birçok saray inşa edilmiştir. İmparatorluk tarafından kullanılmış 5 ana sarayın hala sağlam bir şekilde durduğunu görebilirsiniz. Bu saraylardan birisi olan Changgyeonggung Palace 1405 yılında ikinci saray olacak şekilde inşa edilmiştir. Gyeongbokgung Sarayı, Japon istilası sonucunda kullanılamaz hale gelince birinci saray olarak kullanılmaya başlanmıştır.

1872 yılına kadar birinci saray yani kraliyet sarayı olan Changgyeonggung Palace yapı olarak diğer saraylara benzemektedir. Arkasında bir dağ bulunan sarayın önünden küçük bir akarsu geçmektedir. Sarayın iç kısmına ulaşmak isteyen kişiler öncelikle Donhwamun adı verilen kapıdan giriş yapmaları gerekmektedir. Kapıyı geçtikten sonra sol tarafa döndüğünüzde sarayın ana bölümü sizleri karşılayacaktır.

Kral Heonjong sarayın birçok bölümüne ilave yerler ekletmiştir. Eğer ziyaret saatleri içerisinde sarayı görmeye giderseniz ücretsiz olarak sunulan rehberli turlara katılabilirsiniz.

 • Adres: 185 Changgyeonggung-ro, Waryong-dong, Jongno-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 21:00
 • Giriş Ücreti: 1.000 KRW
 • Web Sitesi: cgg.cha.go.kr

Myeongdong

Seul’de Gezilecek Yerler listemize saraylarla başladık. Sarayları gezdikten sonra şehrin en kalabalık noktalarından birisi olan Myeongdong caddesine uğramanızı öneriyoruz. Myeong-dong Tren İstasyonu’ndan başlayan bu cadde Lotte mağazasına kadar devam ediyor. Seul’de alışveriş yapacaksanız öncelikle bu caddeye uğramanızı öneririz. Cadde içerisinde aklınıza gelebilecek her kategoriden ürünler satılmaktadır.

Seul’un en prestijli sokağı olan Myeongdong içerisinde başta hazır giyim ürünleri olmak üzere aksesuar, kozmetik ürünler, ayakkabı ve aksesuar satan mağazalar bulabilmeniz mümkündür. Myeongdong bölgesine giriş yaptığınızda aynı zamanda Myeong-dong Cathedral ve Seoul Global Cultural Center sizleri karşılayacaktır. Alışveriş konusunda sonsuz seçenekler sunan bölgede olabildiğince vakit geçirmenizi öneriyoruz.

Myeongdong bölgesinde 1 yaşındaki çocuktan 80 yaşındaki yetişkine kadar her yaş grubundan insanlara yönelik hediyelik ürünler bulunmaktadır. Doyasıya alışveriş yaptıktan sonra bu bölgede bulunan tiyatro merkezlerine girerek canlı gösteriler de izleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Insadong

Myeongdong bölgesi Seul’un en eski ve en modern ticaret merkezlerinden birisidir. Bu bölgeye giren kişiler daima yeni nesil ürünler bulacaktır. Ancak amacınız geleneksel ürünler almak ise adresiniz ilk olarak Insadong olacaktır.

Seul’de Nereye Gidilir konusundaki en iyi önerimizden birisi olan Insadong şehrin tam da ortasında yer almaktadır. Geleneksel ürün satın alabileceğiniz bu cadde üzerinde aynı zamanda 100’den fazla sanat galerisi bulunuyor. Sanat galerisinin yanı sıra restoranlar, kafeler ve çay evleri de bulunmaktadır. Bu caddeye kadar gelmişken Hakgojae Sanat Galerisini ziyaret etmenizi öneririm. Bu sanat merkezi Güney Kore kültürünü tanıyabileceğiniz en iyi yerlerden birisidir.

Insadong gezerken dört bir yanda sokak sanatçıların performans sergilediğini göreceksiniz. Sokaklarda gezerken şeker tüccarlarını görecek, falcıların kurduğu standartlarda bal baktıran insanlarla karşılaşacaksınız. Eğer karnınız acıkırsa cadde üzerinde satılan Kore bonfilesi ve yeşil soğan krepinin tadına bakabilirsiniz.

Cadde cumartesi günü 14:00 ile 22:00 ve pazar günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında araç trafiğine kapalıdır. Bunun dışında hafta içi günlerde caddeye araba ile girip çıkmak mümkündür. Ziyaretinizi cadde araç trafiğine kapandığı zaman yapın. Bu sayede gezinizden daha fazla keyif alacaksınız.

N Seul Kulesi

Seul Gezilecek Yerler listesi oluşturan herkesin listesinde muhakkak olması gereken bir üzerine konuşacağız. Güney Kore efsanesine göre Seul’u Namsan Dağı korumaktadır. Dağ eteğinde bulunan N Seul Kulesi ise 1969 yılında inşa edilmiştir. Kulenin inşa edilme amacı televizyon ve radyo sinyallerini tüm Seul halkına ulaştırmaktır.

Güney Kore’de kurulan ilk televizyon kulesi olma özelliğine sahip olan N Seul Kulesinin toplamda 236,7 metre yüksekliği bulunuyor. Hizmetinde 40. Yılını tamamladıktan sonra ziyarete açılan bu kuleyi kesinlikle görmenizi öneririz.

N Seul Kulesi modern mimari ile geleneksel mimarinin bir arada bulunduğu nadir yerlerden birisidir. Kuleye çıktığınızda büyük bir gözlem bölümü sizleri karşılayacaktır. Gözlem bölümüne girdiğinizde muhteşem bir Seul manzarası sizleri karşılayacaktır. Seyir terasının bulunduğu bölüme girmek için ücret ödemeniz gerekmektedir. Bölüme girmeniz ile beraber sesli rehberler size hem şehir hem de kule hakkında bilgiler verecektir.

N Seul Kulesine ister yürüyerek isterseniz de teleferik ile çıkabilirsiniz. Akşamüzeri kuleye gelen kişiler ışıklandırma ile beraber harika bir manzara ile karşılaşacaklardır. Hangi saatte gelirseniz gelin burada aç kalmazsınız. Tepede bulunan restoranlar Kore yerel lezzetlerini çok iyi bir şekilde sunacaklardır.

 • Adres: 105 Namsangongwon-gil, Yongsan 2(i)ga-dong, Yongsan-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 23:00
 • Giriş Ücreti: 10.000 KRW
 • Web Sitesi: nseoultower.com

Cheonggyecheon Stream

Seul yerel halkın sessizlik ve huzura ne kadar değer verdiğini fark edeceksiniz. Farklı farklı mimariler ile huzuru sağlayan Koreliler şehir merkezinde çok iyi bir yer inşa etmişlerdir. Cheonggye Meydanı’na indiğinizde sizleri Cheonggyecheon Stream karşılayacaktır. Oldukça farklı bir atmosfere sahip olan bu yer Seul’un en popüler noktasıdır.

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak isteyen Seul halkı kendisini buraya atmaktadır. Basit bir derenin ne kadar güzelleşebileceğini gösteren Cheonggyecheon Stream, Kore süslemeleri ile adeta donatılmıştır. Üzerinde 22 adet köprü bulunan Cheonggyecheon Stream deresinin rengarenk olduğunu göreceksiniz.

Hafta sonu Cheonggyecheon Stream etrafındaki yıllar araç trafiğine tamamen kapatılmaktadır. Toplamda 2,500 metrekarelik bir alana sahip olan bu derenin açık alan bölümünde kuş bakışı görünümünün modeli sergileniyor.

Namdaemun Market

Cheonggyecheon Stream dersine oldukça yakın bir konumda olan Namdaemun Market 1964 yılında hizmete açılmıştır. Geleneksel ürünlerin ağırlıkla satıldığı bu pazar alanındaki en büyük pazar olarak gösterilmektedir.

Namdaemun Market 24 saat açık olma özelliğine sahip bir pazardır. İçerisinde 10,000’den fazla dükkanın bulunduğu pazarda ürünlerin tamamı pazar içerisinde üretilmektedir. Bu pazarı gezerken her bütçeye uygun hediyelik eşyaların satıldığını göreceksiniz. Hatta Seul içerisindeki en uygun hediyelik eşya merkezinin bile burası olduğunu söyleyebiliriz.

Namdaemun Market içerisinde sadece hediyelik eşya bulunduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Pazar içerisinde hediyelik eşyaların yanı sıra hazır giyim ürünleri, aksesuar, ev eşyaları, mutfak araç ve gereçlerin satıldığını görebilirler. Çocuklar için oyuncak bölümlerinin bulunduğu bu pazarda alışveriş yaptıktan sonra yeme ve içme bölümüne geçerek yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

 • Web Sitesi: namdaemunmarket.co.kr

The National Museum of Korea

Güney Kore’ye kadar gelmişken ülke tarihine de yakından bakmak isteyeceksiniz. Seul’un tarihini öğrenmek istiyorsanız gideceğiniz ilk yer The National Museum of Korea olmalıdır. Seul’de Gezilecek Yerler listelerinde yer alan müze kent merkezindedir. Yongsan Aile Parkı’na yürüme mesafesinde olan bu müzede hem Güney Kore tarihini öğrenecek hem de Asya’nın ne kadar sanat dolu olduğunu fark edeceksiniz.

Kore Ulusal Müzesi içerisine girdiğinizde ilk katında sizleri prehistorik dönemden başlayarak erken modern çağa ait eserler ve koleksiyonlar sizleri karşılayacaktır. İkinci kata çıktığınızda kaligrafi ve resimlerle dolu bir galeri sizleri karşılayacaktır.

Müzenin üçüncü katında ise el sanatları ve heykeller sizleri karşılayacaktır. Çoğu Kore’de üretilen eserlerin yanlarına aynı zamanda Çin, Orta Asya ve Japonya’da üretilen eserlerin de eklendiğini göreceksiniz.

Müzeden ilk girdiğinizde özel bir sergi salonu olduğunu göreceksiniz. Bu salona girmek maalesef ücretlidir. Özel Sergi Salonuna giren kişiler Rönesans dönemine kadar olan üretilen birçok eserin sergilendiğini görecekler.

 • Adres: 137 Seobinggo-ro, Seobinggo-dong, Yongsan-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Web Sitesi: museum.go.kr

Gangnam

Seul’un en popüler semtlerinden birisi Gangnam Metro İstasyonu Bölgesidir. Seul’de Nereye Gidilir diye araştırma yapan kişilere ilk olarak buraya gitmelerini önerebiliriz. Semte girdiğiniz zaman gökdelenlerle dolu gelişmiş bir yerleşim bölgesi sizleri karşılayacaktır. 24 saat eğlencenin sona ermediği bu semt, gezilmesi gereken yerler listelerinde hem ilk sırada yer alıyor.

2012 yılında Güney Kore’nin ünlü grubu PSYGangnam Style” adında bir şarkı çıkardı. 4 milyara yakın dinlenmeye sahip olan bu şarkı o dönemler tüm dünyayı kasıp kavurmuştu. İşte o şarkıda adı geçen Gangnam semti burasıdır. Şarkı sonrasında bölgeye olan ilginin çok arttığını söyleyebiliriz.

Gangnam Statio Underground Shopping Center adı verilen bir mağaza metro istasyonu çıkışında sizleri karşılayacaktır. Burada en son trende sahip ürünlerden satın alabilir, mağaza çıkışında bulunan Gangnam Style sahnesinde eğlenceli fotoğraflar çekinebilirsiniz. Eğer bu semte gelecekseniz kesinlikle akşam gelmenizi öneririz.

Gangnam semtini baştan sona gezmek istiyorsanız en az 3 saatlik bir süreyi buraya ayırmanız gerekiyor. Hatta; Gangnam Turizm Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen ücretsiz turlara katılırsanız daha kısa sürede daha çok yer görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Gwanghwamun

Seul Gezilmesi Gereken Yerler listemizin başında Gyeongbokung Sarayı hakkında konuşmuştuk. Sarayın ana giriş kapısı olan Gwanghwamun ihtişamından dolayı liste içerisinde kendisine özel bir yer edinmiş durumda. Kapının dilimizdeki anlamı “Aydınlanma Işığı Tüm Dünyayı Örtsün” şeklindedir. Temsil ettiği anlamdan ziyade mimarisinden ötürü bu kapıyı kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Japon işgali sırasında saray gibi kapıda büyük bir hasar görmüş akabinde tamamen yıkılmıştır. 1968 yılında kapının aslına uygun olacak şekilde betondan inşa edilmesine karar verilmiştir. Betondan inşa edilen hali bile orijinali kadar zarif ve güzeldir.

Gwanghwamun kapısının her iki yanında “Haetae” adı verilen tek boynuzlu at ve aslan heykelleri bulunmaktadır. Bu heykeller sarayı ateşten korumak amacı ile inşa edilmektedir. Geziniz sırasında heykellerinde önünde biraz soluklanabilir, fotoğraf çekebilirsiniz.

Güney Kore’nin kahramanlarından Amiral Yi Su-Sin ve Kral Sejong’un heykelleri de meydan içerisinde yer almaktadır. Her yıl Nisan ile Mayıs ayı arasında burada çeşitli etkinlik ve aktiviteler düzenlenmektedir. Bunun dışında kalan dönemlerde ise meydanda ufak sergi alanları oluşturulduğunu söyleyebiliriz.

Dongdaemun Market

Alışveriş meraklısıysanız Seul’da çok fazla gidilecek yer olduğunu göreceksiniz. Şehir merkezinde vakit geçirebileceğiniz bir diğer nokta ise Dongdaemun Market’tir. İsminde pazar, market geçse de burasının çok büyük bir bölge olduğunu göreceksiniz. Geleneksel pazarların kurulduğu Dongdaemun Market içerisinde 30 bin mağaza ile beraber 50 bin üretici bulunmaktadır.

30 bin mağazanın yanı sıra bu geniş alan içerisinde aynı zamanda 26 adet alışveriş merkezi de bulunuyor. Bu bölge Güney Kore’nin en büyük perakende ve toptan satış merkezi olma özelliğine de sahip durumda. Burası ile ilgili daha fazla bilgi vermek istemiyoruz. Pazarın detayına girersek bu yazının asla sonu gelmez.

Gwangjang Market

Dongdaemun Market ile beraber ülkenin en büyük alışveriş merkezlerini anlatmaya başlıyoruz. Gwangjyang Market ise 1905 yılından bu yana aktif olarak kullanılan pazardır. Buranın farklı bir özelliği daha bulunuyor. Gwangjang Market, Seul’da düzenli olarak kurulan ilk pazardır.

Gwangjang Market diğer pazarlardan biraz farklı içeriğe sahiptir. Bu pazar Kore mutfağını baştan sona çözebileceğiniz nadir yerlerden birisidir. Gwangjang Market, 100 yıllık bir geçmişe sahip olmasına karşın kurulduğu ilk gün ki atmosferini korumaya devam ediyor.

Bu pazar turistlerle yerel halkın iç içe girmesine olanak sağlıyor. Bu sayede lezzetli ürünlerin tadına bakabileceğiniz bu pazar 1962 yılında ikiye bölünmüştür. Pazarı ziyaret ettiğinizde ikiye ayrılan pazarı rahatlıkla fark edebilirsiniz.

 • Adres: 88 Changgyeonggung-ro, Jongno 4(sa)-ga, Jongno-gu, Seoul
 • Web Sitesi: kwangjangmarket.co.kr/en

Lotte World

Seul’da eğlencenin ve alışveriş bir sınırı bulunmuyor. Tek bir çatı altında hem eğlenmek hem de alışveriş yapmak istiyorsanız rotanızı Lotte World adresine çevirmenizi öneririz. Seul’de Gezilecek Yerler listelerine yeni yeni girmeye başlayan bu yer 1989 yılında ziyarete açılmıştır. Bu merkezin Guinness Rekorlar Kitabına giren bir özelliği bulunmaktadır. Lotte World, dünya üzerindeki en büyük kapalı alan tema parkı olma özelliğine sahiptir.

Lotte World içerisinde eğlence odaklı birçok alan bulunuyor. Aynı zamanda alışveriş merkezi, otel, akvaryum, müze ve restoran bulunan bu yerden ayrılmak bile istemeyeceksiniz. Öyle ki burada bulunan bölümlerin sayısını bile unutacaksınız. İçeride vakit geçirirken Seokchonhosu Gölü üzerinde kurulu olan tema parkında vakit geçirmeyi ihmal etmeyin.

Buraya geliş amacınız oldukça farklı olabilir. Bazı kişiler sadece macera aramak için buraya gelirken bazları alışveriş, bazıları müzik, bazıları ise bölgeyi keşfetmek üzerine gelmektedir. Eğlence burada asla durmamaktadır. Seul’da bu nedenle buraya uğramadan asla geri dönmenizi öneririz.

Lotte World aynı zamanda lüks konaklama arayan kişilere de yardımcı olmaktadır. Burada yer alan 6 yıldızlı Seoul Sky oteli sizlere daha önce unutamayacağınız bir konaklama deneyimi sunmaktadır. Lotte World içerisinde bulunan Undersea Kingdom ve Lotte World Aquarium merkezlerini ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: 240 Olympic-ro, Jamsil-dong, Songpa-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 22:00
 • Giriş Ücreti: 52.000 KRW
 • Web Sitesi: lotteworld.com

Namsan Park

Seul’de Gezilmesi Gereken Yerler listemize yine çok özel bir yer daha eklemek istiyoruz. N Seul Kulesinin bir parçası olan Namsan Park, hem yürümek hem de dinlenmek için çok iyi bir yerdir. Özellikle dinlenmek isteyen kişiler buradan daha huzurlu bir yer asla bulamazlar.

N Seul Kulesini anlatırken buraya çıkışın teleferik ile sağlandığını dile getirmiştik. Aynı zamanda merdiven yardımı ile buraya tırmanarak da çıkabilirsiniz. Namsan Park’a çıktığınızda bir akvaryum, bir kütüphane ve 5 geleneksel evden oluşan mini bir köy sizi karşılayacaktır. Yerel halk bu köye Fener Höyüğü adını vermiştir. Köy içerisinde bulunan fener merkezi yönetimden gelen haberleri halka ulaştırmaktadır.

Trick Eye Museum

Güney Kore’de 4 adet bulunan Trick Eye Museum’a da kesinlikle uğramalısınız. Seul’da bulunan bu müze ülkede görebileceğiniz en ilginç yerlerden birisidir. Bu müzenin Seul’de bir eşi ya da benzeri bulunmamaktadır.

Trick Eye Museum içerisinde resimler ziyaretçilere artırılmış gerçeklik, 3B, 2B ve illüzyon gösterileri ile sunuluyor. Müze girişinde akıllı telefonlarınıza uygulama mağazalarında bulunan “Trickeye Camera” uygulamasını yüklemeniz istenecektir. Bu uygulamayı telefonunuza indirmeniz durumunda müze gezinizi daha renkli hale getirebilirsiniz.

Trick Eye Museum içerisinde oldukça farklı resimler göreceksiniz. Bunun dışında tamamen buzdan yapılmış eserler de sizleri karşılayacaktır. Buz müzesi olarak adlandırılan bölüme girdiğinizde usta kişilerde şekillendirilen buz heykellerini göreceksiniz.

 • Adres: 20, Hongik-ro 3-gil, Mapo-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 21:00
 • Giriş Ücreti: 15.000 KRW
 • Web Sitesi: trickeye.com/seoul/en

Demilitarized Zone

Güney Kore ile Kuzey Kore’yi birbirinden ayıran bölge Demilitarized Zone bölgesidir. 1953 tarihinde oluşturulan bu bölge iki ülke arasında bir sorun yaşanmaması için inşa edilmiştir.

Silahtan tamamen arındırılmış olan Demilitarized Zone, Kuzey Kore’den 1 kilometrelik alan Güney Kore’den de 1 kilometrelik alan almıştır. Kısa adı DMZ olan bu tampon bölge 60 yıldan bu yana bölgedeki barışın sembolü olmuştur. 60 yıl önce burada yaşanılanları düşünürsek gerçekten bu günlere şükredebiliriz.

DMZ içerisine normalde sivil girişleri yasaktır. Bu bölgeyi gezmek isteyen kişiler DMZ Barış Treni tarafından düzenlenen turlara katılmak zorundadır. 60 yıldır insan elinin değmediği bu topraklarda doğanın kendini yenilediğine şahit olacaksınız.

Dongdaemun Design Plaza

Dünyanın en ünlü mimarlarından birisi olan Zaha Hadid tarafından tasarlanan Dongdaemun Design Plaza’yı kesinlikle görmenizi öneririz. Neo Fütüristik mimari tarza sahip olan bu yapının bulunduğu yerde aynı isimle Japon hakimiyeti zamanından kalma bir stadyum bulunuyordu. 2011 yılında başlayan inşa çalışmaları ancak 2014 yılında tamamlanabilmiştir.

Dongdaemun Design Plaza beton ve alüminyumdan tasarlanmış bir binadır. İçerisinde tasarım mağazaları başta olmak üzere galeri, etkinlik salonları ve sanat merkezleri bulunmaktadır. Bu birimin hemen yanında ise bir tarih ve kültür parkı da bulunmaktadır.

Dongdaemun Design Plaza kazı çalışmaları sırasında Joseon Hanedanlığı zamanından kalma birçok tarihi kalıntı bulunmuştur. Bulunan kalıntılar Dongdaemun Design Plaza’nın hemen yanına kurulan Dongdaemun Tarih Müzesinde sergilenmeye başlamıştır.

 • Adres: 281 Eulji-ro, Euljiro 7(chil)-ga, Jung-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: 8.000 KRW (Rezervasyonsuz Tur)

Jongmyo Shrine

Jongmyo Shrine olarak adlandırılan bu tapınak Joseon Hanedanlığında kralların tanrıya ibadet etmek için kullandıkları bir yermiş. Sık ormanlarla çevrili olan bu tapınakta ayin ve törenler ancak taht sahibi hanedan üyesi tarafından başlatılabilmektedir. Törenler genel olarak mevsim değişimlerinde ve yılın son ayında düzenleniyormuş. Ancak Japon istilası ile başlayan sömürge döneminde törenlere de son verilmiştir.

Günümüzde ritüel elbette devam ettiriliyor. Mayıs ayının ilk pazar günü Jongmyo Shrine’a gelen kişiler 500 yıl önce düzenlenen töreni bizzat yeniden yaşayabiliyorlar. Giyilen kıyafetler, kullanılan çalgılar, söylenen şarkılar ve edilen danslar tam 500 yıl öncesine ait durumda.

Jongmyo Shrine tapınağının ana bölümü Jeongjeon’un 1395 yılında inşa edildiğini biliyoruz. Oldukça sade bir yapıya sahip olan ana bölümde kraliyet aile üyelerine ait 49 ruh taşı bulunduğunu göreceksiniz.

Jongmyo Shrine içerisinde yer alan Yeongnyeongjeon bölümünün inşası ise 1421 yılında tamamlanmıştır. Bu bölüm içerisine girdiğinizde ise krallara adanmış olan 34 ruh tabletini net bir şekilde göreceksiniz. Tabletlerden ilk dördü Joseon Hanedanlığı kurucusu Kral Taejo’nun atalarına ait olduğu düşünülüyor.

 • Adres: 157 Jong-ro, Hunjeong-dong, Jongno-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:30
 • Giriş Ücreti: 1.000 KRW

Bukhansan National Park

Seul Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Bukhansan National Park yer alıyor. 1983 yılında ziyarete açılan bu doğa parkı Bukhansan dağı ile Dobongsan dağları arasında yer almaktadır. Toplam 81 bin kilometrelik alana sahip olan park içerisinde Kral Sukjon tarafından inşa ettirilen Bukhansanseong Kalesini de görebilirsiniz.

Bukhansan National Park doğa tutkunları için biçilmiş bir kaftandır. Zirveye çıkmak isteyen kişiler öze patika alanlarının oluşturulduğunu göreceksiniz. Burada yürüyüşe çıkan kişiler sürekli mola vererek etrafın ve manzaranın fotoğrafını çekmektedirler. Çıkış yaparken göreceğiniz restoranlarda son kez Kore lezzetleri ile karnınızı doyurmanızı tavsiye ediyoruz.

Seul’de Gezilecek Yerler listemizin sonuna geldik. Oldukça detaylı bir rehber hazırladığımızı düşünüyoruz. Asya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisi olan Seul’de çok eğlenceli vakitler geçireceğinizi şimdiden söyleyebiliriz. Şehir ile ilgili diğer ayrıntılar, konaklama merkezleri ile bilgiler ise;

Seul’de Nerede Kalınır?

Seul’de Nerede Kalınır diye düşünmenize gerek yok. Sizler için hazırladığımız bu rehber içerisinde konaklama konusunda da bazı önerilerimiz olacak. Şehir içerisinde bulunan birçok otelin hem güvenilir hem de temiz olduğunu söyleyebiliriz. Güney Kore’nin başkenti olan bu şehir aynı zamanda dünyanın en geliş bölgelerinden birisidir.

Seul’de 6 farklı konaklama bölgesinin olduğunu biliyoruz. Jongno, Myeongdong, Insadong, Itaewon, Gangnam, Sinchon- Hongdae konaklama konusundaki en ideal bölgelerdir. Bu bölgelerde binlerce otelin bulunduğunu göreceksiniz. Otel konusunda bizlerin tavsiyesi ise;

3 Yıldızlı Otel Önerisi: Jongno bölgesinde bulunan Grid Inn Hotel oteli, Myeongdong bölgesinde bulunan The Grand Hotel Myeongdong oteli, Insadong bölgesinde bulunan ibis Ambassador Insadong oteli, Itaewon bölgesinde bulunan Imperial Palace Boutique Hotel oteli, Gangnam bölgesinde bulunan Ibis Styles Ambassador Seoul Gangnam otellerinde konaklayabilirsiniz. Otellerin her biri TripAdvisor ve Booking üzerinden yüksek puanlar almış, referans sayısı fazla olan yerlerdir.

4 Yıldızlı Otel Önerisi: Jongno bölgesinde bulunan Centermark Hotel Insadong Myeongdong oteli, Myeongdong bölgesinde bulunan Tmark Grand Hotel Myeongdong ve L7 Myeongdong by LOTTE otellerinde, Insadong bölgesinde bulunan Centermark Hotel Insadong Myeongdong ve Hotel Aventree Jongno (Myeongdong) otellerinde, Itaewon bölgesinde bulunan Hamilton Hotel otelinde, Gangnam bölgesinde bulunan Mercure Ambassador Seoul Gangnam Sodowe otelinde, Sinchon-Hongdae bölgesinde bulunan Holiday Inn Express Seoul Hongdae ve L7 Hongdae by LOTTE otellerinde konaklayabilirsiniz. Yine Booking ve TripAdvisor üzerinden yüksek puanlara sahip olan bu otellere kesinlikle şans vermenizi öneriyoruz.

5 Yıldızlı Otel Önerisi: Jongno bölgesinde bulunan Four Seasons Hotel Seoul oteli, Myeongdong bölgesinde bulunan Lotte Hotel Seoul oteli, Gangnam bölgesinde bulunan InterContinental Seoul COEX oteli, Sinchon-Hongdae bölgesinde bulunan RYSE, Autograph Collection Marriott otelinde konaklayabilirsiniz. TripAdvisor ve Booking üzerinden 9’un üzerinde puanı bulunan bu otellerin oldukça lüks olduğunu söyleyebiliriz.

Seul’de Ne Yapılır? Seul’de Yapılacak Şeyler Listesi

Güney Kore'nin başkenti Seul'de yapılacak aslında çok şey var. Rehberimizin bu bölümünde Seul'de Ne Yapılır hakkında çok özel bilgiler vermeye çalışacağız. Oldukça farklı bir yaşayış stiline sahip olan Koreli'ler, sıradışı trendleri kendilerine moda edinebilmektedirler. Birbirinden lezzetli yemeklere sahip Güney Kore aynı zamanda sinema ve dizi endüstrisi ile de ön plana çıkıyor.

Seul'de Yapılacak Şeyler oluştururken aslında hiç de zorlanmadık. Şehir adeta gezmek, eğenmek üzerine kurulmuş gibi. Yukarıdaki yerleri gezerken aynı zamanda aşağıdaki etkinlik ve aktivitelere de katılmanızı öneriyoruz. Bu şehirde gezerken anı yaşamaya bakın. Bir sonraki eğlence ve ativiteyi düşünmek mevcut eğlenceden alacağınız keyfi azaltacaktır.

Tarihi Yapıları Görün

Seul'da Ne Yapılır?listemize tarihi yapılarla başlamak istioruz. Eğlenceye geçmeden önce Seul'u tanımanızı istiyoruz. Güney Kore'nin başkenti olan Seul ülkenin en önemli heykel ve figürlerine ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Gwanghwamun Meydanı tarihi bir yolculuğa çıkmak için en ideal yerlerden birisidir.

Tarihi yapılara doğru bir yolculuğa çıktıysanız ilk olarak Gyeongbukgung Sarayını görmenizi öneriyoruz. 1395 yılında yapılan bu saray Güney Koreyi 500 yıl boyunca yönetmiş Joseon Hanedanlığı'nın merkeziymiş. Saray hala ilk gün ki asaletini ve görkemini korumaya devam etmektedir.

Joseon Hanedanlığına ait olan bir diğer saray ise Changdeokgung Sarayı'dır. 1405 yılında yapılmış olan bu saray özellikle bahçeleri ile dikkat çekiyor. Sarayın bahçesini gördükçe Seul'a bir kez daha aşık olacaksınız.

Budizm Kore'deki en yaygın inanış biçimlerinden birisidir. Ülkedeki en büyük ve en önemli tapınak Seul'da bulunmaktadır. Jogyesa Tapınağı günümüzde aktif olarak kullanılan, ziyaretçilerin dahi meditasyon yapmasına izin veren bir tapınaktır.

Son olarak ise Bong Eun Sa Tapınağını ziyaret edebilirsiniz. Gagnam Bölgesinde bulunan bu tapınak 8.Yüzyılda inşa edilmiştir. Eğer zamanınız vasa tapınağın içini kesinlikle gezmenizi öneririz.

Seul'da bulunan tarihi yapıları isterseniz rehber eşliğinde gezebilirsiniz. yarım günlük turlar 70,753 Won'dan başlarken tam günlük turlar 143,000 Won'dan satılmaktadır. İngilizce olarak düzenlenen turla vakit olarak sizlere büyük avantajlar sağlarlar.

DMZ Turu Yapın

Seul’de Ne Yapılır diye düşünmenize gerek yok. Sabah uyandığınız gibi hemen DMZ bölgesine doğru yola çıkmanızı istiyoruz. Güney Kore’nin yakın tarihe çok karanlık günler yaşadığını biliyoruz. Sıra dışı bir geçmişe sahip olan bu ülke, günümüzdeki yapısına kavuşana kadar birçok süreçten geçmiş, birçok olay atlatmıştır

Korea’s Demilitarized Zone yani DMZ (Kore’nin askeriyeden arındırılmış bölgesi) adı verilen bu bölge Seul’ın güney kısmında yer alıyor. Eskiden askeri bölge olan DMZ günümüzde müzeleri ile turizme kazandırılmıştır. DMZ bölgesini ziyaret eden kişiler Kuzey Kore ile Güney Kore arasında çıkan savaşın izlerini görebilir, iki ülkenin neden birbirinden ayrıldığını çözebilir.

Tarihi şehir yapılarında olduğu gibi bu bölgeyi de tur şeklinde gezebilirsiniz. Bizlerin tavsiyesi de burayı turla gezmeniz üzerine olacaktır. Yarım günlük turlarda kişi başı 50,000 Won alınırken tam günlük turlarda kişi başı 105 Won ücret ödenmektedir. Turlara katıldığınız zaman klimalı araçlarla gezer, VIP geçiş hakkı kazanırsınız.

N Seoul’den Şehri Seyredin

Myeongdong Bölgesinde yer alan Namsan Tepesindeki N Seoul Kulesi, Seul’u kuşbaşı olarak izleyebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir. Seul gökdelenlerle çevrilmiş, karanlık bir şehirdir. Akşamüstü kuleye çıkan kişiler gün batımı ile beraber dağ ve tepe siluetin şehre yansıdığını görecekler.

S Seoul Kulesinin bulunduğu tepeye hem yürüyerek hem de teleferik aracılığıyla çıkabilirsiniz. İlkbahar ayında tepeye yürüyerek çıkmak isteyen kişiler kiraz çiçekleri eşliğinde tırmanışlarını yapabilirler. Aynı zamanda teleferik de tırmanma konusunda iyi bir seçenek olacaktır. Gidiş dönüş teleferik ücreti sadece 9,500 Won’dur. Kuleye çıkan kişiler, şehri izleyebilmek için gözlem terasına çıkabilirler. Gözlem terası ücreti ise 10,000 Won’dur.

Şehir Surlarına Çıkın

Güney Kore’nin gerçekten de çok eski ve zengin bir kültürü bulunuyor. Şehrin tarihi, kültürünü okumaya kalsanız bile birkaç günün yetmeyeceğini göreceksiniz. Seul’u keşfedebileceğiniz bir diğer yer 1396 yılında inşa edilen şehir surlarıdır. Şehri çevreleyen bu surların sadece çok az bir bölümü günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Tarihi şehir surları tepelik bir alanda olmasından dolayı nefes kesici bir manzara sizleri bekliyor olacaktır. Koruma altında olan surların yanında güzel bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden, kalabalıklığından uzaklaşmanın en ideal yollarından birisi de surlara çıkmak olacaktır.

Myeongdong’da Alışveriş Yapın

Güney Kore’de en azından Japonya kadar teknolojide gelişmiş bir ülkedir. Bu ülkenin teknolojik zenginliklerinden faydalanmak isteyen kişiler bütçelerini biraz yükseltmeleri gerekmektedir. Myeongdong Bölgesi, legal ve illegal istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz çok kapsamlı bir yerdir. Uluslararası perakende şirketlerinin yanı sıra yerel butik mağaza ve teknoloji mağazalarını görebilirsiniz.

Beğendiğiniz bir ürünü satın almadan önce kesinlikle pazarlık yapın. Yapacağınız pazarlık ile etiket fiyatının %50’sine ürün alabilirsiniz. Bu bölgede başta hazır giyim olmak üzere mutfak ürünleri, banyo ürünleri, dekorasyon ürünleri, giyim, aksesuar, ginseng, Kore’ye özgü yiyecekler ve teknolojik ürünler satın alabilirsiniz.

Dongdeamun Design Plaza’da Modern Seul’ü Görün

Seul’da ziyaret etmenizi istediğimiz bir diğer yer Dongdeamun Bölgesi olacaktır. Seul’da bu bölge üzerine alışveriş yapılabilecek bir yer yoktur. 24 saat açık olan bu alışveriş merkezi mimari tasarımından ötürü çok fazla dikkat çekiyor. İçerisinde çok fazla etkinlik alanı ve sergi salonu bulunan bu yere kesinlikle uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Common Ground’da Eğlenin

Konteynırlardan oluşturulmuş bir alışveriş merkezi olduğunu düşünün. Daha önce hiç kimsenin akına gelmeyen bu fikir Seul’da hayata geçirilmiştir. 5,300 metrekare büyüklüğe sahip olan Commond Ground tamamen konteynırlardan oluşuyor. İçerisinde mağazalar, pazar yeri, sergi salonu, sanat merkezleri yeme ve içme merkezleri bulunduğu bu yere kesinlikle uğramalısınız.

Yerel Lezzetleri Tadın

Seul’da Ne Yapılır diye düşünmenize aslında hiç de gerek yok. Eğer yapacak hiçbir şey bulamadıysanız Gwangjang Pazarına gidebilirsiniz. Yerel lezzetlerin tamamına hakim olacağınız bu pazar damak tadına düşkün olanlar için bir numara.

Güney Kore lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz bu pazarda yiyecekleri acı ve tatlı baharatlarla pişirildiğini, pirincin vazgeçilmez bir lezzet olduğunu göreceksiniz. Ülkemizde yetişmeyen birçok fasulye türünden hazırlanmış yemekleri göreceksiniz. Seul’de Ne Yenir bölümünde anlatacağımız yemeklerin hepsini bu pazarda görebilirsiniz.

Hongdae Gece Hayatını Keşfedin

Hongdae Bölgesi Seul’un en hareketli gece hayatına sahip bölgesidir. Hongik Üniversitesinin bu bölgede bulunmasından dolayı gece hayatı 24 saat canlı oluyor. Hongdae Bölgesine girdiğinizde her yerin bar, kulüp, restoran ve kafe ile dolu olduğunu göreceksiniz. Sabaha kadar bitmeyecek bir eğlence arıyorsanız yerel halk gibi sizler de buraya gelebilirsiniz.

Karaoke Yapın

Başta Güney Kore olmak üzere tüm Asya kıtasının en popüler eğlence türlerinden birisi de Kareoke’dir. Seul’e geldiğinizde 5-10 kişilik grupları ağırlayabilen kareoke merkezlerinin dahi bulunduğunu göreceksiniz. Bu durum kalabalık insanlar önünde şarkı söylemenin önüne geçmektedir.

Arkadaş grubu ile gideceğiniz Kareoke merkezlerinde sadece sizlere özel bir oda sunulmaktadır. Tüm dünya klasiklerinin sunulduğu karekoke merkezi sayesinde Uzakdoğu eğlence kültürünün de tadına bakabilirsiniz.

Kendinize özel oda tutacağınız için ücretlendirmelerin biraz değişik olduğunu göreceksiniz. Tutacağınız odanın ücretine göre fiyatlandırma gecelik 5 ile 20 Dolar arasında değişiklik gösterecektir.

Bukchon Köyü’nde Fotoğraf Çekin

Instagram’a herkesi kıskandıracak fotoğraflar atmak istemez misiniz? Seul’da yüzyıllardır korunan bir köy hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Şehrin güneyinde yer alan Bukchon Köyü geleneksel evleri, restoran ve kafeleri ile görülmeye değer bir yer olduğunu kanıtlıyor.

Joseon Hanedanlığı Döneminde inşa edilen bu köy günümüze kadar özgün yapısını korumayı başarmıştır. Küçük bir yürüyüş ile keşfedebileceğiniz bu köy Seul’e göre tepelik bir konumda yer alıyor. Seul kent merkezinden kalkan otobüsler ile yarım saat gibi bir sürede bu köye ulaşabilirsiniz.

Ihwa Mural Köyü’nü Gezin

Seul’da Ne Yapılır listemizin son sırasında çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz Ihwa Mural Village yer alıyor. Ihwa Mural Köyünde yer alan bu sokak şehir merkezine sadece 30 dakikalık bir mesafede.

Güney Kore hükümeti, alanında uzman onlarca sokak sanatçısını bu köye davet ederek duvarlara resim ve grafiti yapmalarını istemiştir. Yapılan çalışmalar sonrasında köyün bir turizm merkezi haline geldiğini söyleyebiliriz. Burada vakit geçirirken bol bol fotoğraf çekeceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Seul’den Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Güney Kore'nin başkenti Seul alışveriş konusunda başınızı döndürebilir. Oldukça gelişmiş alışveriş merkezleri, çarşılar, marketler, pazarlar birçok ürünle dolup taşmaktadır. Seul'den Ne Alınır? diye merak eden kişilere oldukça detaylı bir liste oluşturmaya çalışacağız. Önünüzde çok fazla seçenek olacağından doalyı nereye gideceğinizi, ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz.

Seul'un dört bir yanına hem geleneksel hem de modern merkezler bulunmaktadır. K-Pop'un merkezi olan bu şehirde satın alabileceğinz çok fazla seçenek bulunmaktadır. Hediyelik olarak alabileceğiniz ürünlerden bazıları;

Kozmetik Ürünleri

Seul'den Alınacak Şeyler listemize ilk olarak kozmetik ürünler ile başlamak istiyoruz. Dünya üzerinde kozmetik ürünlere en çok değer veren ülkenin Güney Kore olduğunu söyleyebiiriz. Öyle ki Kore Kozmetiği şeklinde bir kategorinin oluştuğunu dahi göreceksiniz.

Kremler, maskeler, göz büyütme ürünleri başta olmak üzere sayısız ürün sizleri beklemektedir. Güney Kore'de kadınlar kadar erkeklerin de makyaj yaptığını söyleyebiliriz. Göz farları, fondöten, yüz temizleyici ürünler gibi sayısız, binlerce ürün sarasında karar vermekte zorlanacaksınız. Her bütöeye uygun ürünler olsa da en kaliteli ürünleri almaya özen gösterin.

Geleneksel Kıyafetler

Güney Kore'de gezerken yerel halkın Hanbok adı verilen yöresel kıyafetler giydiklerini görebilirsiniz. Mağazalardan kendize ait bir tane Hanbok alabileceğiniz gibi günü birlik olarak kiralayıp da kullanabilirsiniz. Hatta Hanbok giyen kişiler için özel fotoğraf çekim alanlarının dahi oluşturulduğunu söyleyebiliriz.

Ginseng Çayı

Kore insanlarının uzun ve sağlıklı yaşamalarındaki ana etmenlerden birisi de Kırmızı Ginseng'dir. Başta kanser olmak üzere ölümcül birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Ginseng Çayını hediyelik olarak satın alabilirsiniz. Şehrin birçok noktasındaki marketlerde ya da Ginseng dükkanlarından oldukça kolay bir şekilde bu ründen satın alabilirsiniz. Ginseng aynı zamanda yüz temizleyici, şeker olarak da kullanılmaktadır.

Kore Atıştırmalıkları

Seul atıştırmalık ürün konusunda dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir. Pişmiş, kutulanmış yemeklerin yanı sıra konservelik ürünler gibi sayısı çeşit sizleri beklemektedir. Konbini adı verilen marketlerin atıştırmalık bölümüne girdiğinide çantalar dolusu ürün almak isteyeceksiniz.

Güney Korede daha çok çubuk kraker, pirinç keki ve yengeç cipsleri yaygın olarak tüketilmektedir. Seul geziniz sırasında hem kendiniz için hem de dönüşte almak için ürüler alabilirsiniz.

Çorap

Seul'den dönerken çorap mı alacağım diye düşünebilirsini. Bu ülkede en azından makyaj ürünleri kadar değerli olan çoraplardan kesinlikle satın almanızı öneririz. Bu ülkede sınırısz renk seçenekleine sahip çoraplardan satın alabilirsiniz. Satın alacağınız ürünlerin oldukça ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

K-Pop Ürünleri

Örneğin Japonya gelirinin büyük bir bölümünü anime sektöründen karşılamaktadır.Bu durum Güney Kore'de ise K-Pop eğence sektörü ile sağlanmaktadır. Ülke gelirinin büyük bir bölümünü artık K-Pop eğlence sektöründen karşılamaktadır. Hatta öyle bir popüler ki birçok kişi K-Pop yaşam, hayat biçimi olarak görmektedir.

K-Pop bu ülkede gerçekten yaşanıyor. Seul'un en klabalık sokakları Itaewon, Myeongdong ve Hongdae gibi yerlerde son ses müzik ile K-Pop kültürünün yaşatıldığını söyleyebiliriz. Popüler caddelerde satın aldığınız yiyecek kutularından albümlere, telefon kaplarından defterlere her şeyin üzerinde K-Pop ünlülerine ait resimler bulunmaktadır.

Kore Yastıkları

Kore'de yumuşacık yastıkların stıldığını göreceksiniz. Yastıkların içi karabuğday kabuğu ile doldurulmuştur. Bu nedenle oldukça yumuşak olduklarını söyleyebiliriz. Bu ülkedeki yastıkların çok önemli bir özelliği de bulunmaktadır. Yastıklar, herkesin kafa şekline göre şekil almaktadır. Bu nedenle yastıkların özel bir rahatlığı da beraberinde getirdiklerini görüyoruz.

Kırtasiye Ürünleri

Güney Kore'de kırtasiyelik ürün alabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Şehrin dört bir yanında bulunan kırtasiye dükkanlarında renli kalemler, sevimli defterler ve birçok farklı ürün satın alabilirsiniz. Asya ülkelerinde bozuk para ile çalışıp kırtasiyelik ürünler veren banknotlar bulunmaktadır.

Soju ve Makgeolli

Seul'den Ne Alınır diye soran kişilere ben genel olarak Soju ve Makgeolli'yi öneriyorum.Güney Kore'de her pirinç yemeğinin yanında bir içki sunulduğunu fark etmişsinizdir. Pirinç yemeklerinin vazgeçilmezi olan Soju'dan kesinlikle almanızı istiyorum. Bunun yanında Makgeolli yani pirinç likörü de satın alabilirsiniz.

Kore Chopstickleri

Asya ülkelerini genel olarak yemeklerini chopstic aracılığı ile yer. Tahta çubuk ile yemek yemek silere garip gelebilir ancak bu ülkenin kültürü bu çubuklara dayanmakadır. Seul'den dönerken alabileceğiniz hediyelik eşyalar içerisinde Chopstic de yer almalıdır. Çubukları kullanma konusunda başarılı olamayabilirsiniz. Ancak hediye olarak saklayarak her zaman Güney Kore'yi hatırlayabilirsiniz :)

Hanji (Kore Kağıdı)

Kore'nin en eski sanatlarından birisi de kağıt yapmaktır. Geçmişi 1,000 yıl öncesine dayanan bu sanata Hanji adı verilmektedir. Fabrikasyon kağıtlar ile bu kağıt arasında uçurum kadar fark olduğunu göreceksiniz. Kore'de üretilen bu özel kağıtların dut ağacı kabuğundan yapıldığı belirtilmektedir. Son yıllarda birçok kişi otantik olmasından dolayı memleketlerine dönerken Hanji alarak dönmektedir.

Kendi içerisinde birçok farklı renk türü bulunan Hanji, kendilerine özel dükkanlarda satılmaktadır. Özellikle Insadong sokağına girdiğinizde birçok Hanji dükkanı göeceksiniz. Kore'yi sizlere daima hatırlatacak bu üründen kesinlikle almanızı öneririz.

Line ve Kakao Friendsstore

Line ve Kokao Friends, Güney Kreo'nin en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasıdır. bu mesajlaşma uygulaması içerisinde bulunan sevimli karakterler bu mağaza içerisinde satılmaktadır. Günün hangi saatinde giderseniz gidin. İçerisinin dolu olduğunu ve insanların kapıda sıra beklediğini göreceksiniz.

Hediyelik eşya almak için oldukça iyi olan bu dükkanda 5 yaşındaki bir çocuktan 70 yaşındaki bir yetişkine kadar her gruba yönelik ürünler bulunuyor. Seul'e kadar gelen her insan buraya uğramadan asla geri dönmez. Üstelik satılan ürünlerin oldukça ekonomik olduğunu da göreceksiniz.

Telefon Kabı

Güney Kore aynı Japonya gibi teknolojiyi moda haline getiren ülkelerden birisidir. Bu ülkede telefon kabının bir moda akımına dönüştüğünü ve çok değişik tarzlarda üretildiğini göreceksiniz. Şehir merkezindeki rastgele bir telefon kabı dükkanına girdiğinizde daha önce hiç rastlamadığınız ürünler görecek, kendinize özel telefon kabı tasarlatabildiğinizi fark edeceksiniz.

Çift Eşyaları

Seul'de çiftlerin aynı ürünler giydiğini, kullandığını göreceksiniz. Bu şehirde çiftlerin birebir aynı tarz olmaya bayıldıklarını söyleyebiliriz. Kore sokaklarına girdiğinizde birbirini tamamlayan tişört modelleri, aynı renk kıyafetler görebilirsiniz. Eşiniz ya da sevgiliniz için bu ürünlerden bir tane satın alabilirsiniz.

El Vantilatörleri

Seul geziniz yaz ayında olacaksa el vantilatörü almak zorundasınız :) Haziran ile Ağustos arası aşırı sıcak ve nemli olan Seul'de herkesin el vantilatörü kullandığını göreceksiniz. Dönerken sevdikleriniz için de birkaç tane vantilatör alabilirsiniz.

Hediyelik Eşyalar

Seul'den Ne Alınır? listemizin maalesef sonuna gelmiş bulunuyoruz. Seul'den dönerken son olarak şehrin dört bir yanında sergilenen tezgahlardan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Porselen bardaklar, kitap ayraçları, anahtarlıklar, motif keseler, kağıt yelpazeler, kase alabileceğiniz hediyelik eşyalardan bazılarıdır.

Seul’de Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Kore sokak yemekleri ile ünlü bir şehirdir. Hangi sokağa girerseniz girin geleneksel lezzetlerin sunulduğunu göreceksiniz. Sokaklarda geleneksel lezzet ürünlerin yanı sıra alışık olduğumuz lezzetlerin de tadına bakabilirsiniz. Seul'de Ne Yenir? üzerine hazırlayacağımız yazıda Kore yemek kültürünü kısa da olsa tanıtmaya çalışacağz.

Seul'da dünyanın en lezzetli deniz ürünleri yemeğini yiyebilirsiniz. Yemekler acılı, tatlı, turşu ve ekşi lezzetleri bir arada barındırabilmektedir. Yemeklerde domuz eti ya da domuz yağı kullanılabileceğinden dolayı sipariş öncesinde kullanılan et türü hakkında bilgi almayı kesinlikle unutmayınız.

Banchan

Banchan ana yemekler yanında sunulan bir meze türüdür. Hemen hemen tüm yemekler yanında olması gereken, vazgeçilmezlerden birisi olan Banchan Kore mutfağının zenginleşmesinde büyük bir paya sahiptir.

Kurutulmuş kalamar, turp kimçisi, lahana, soslu soya, salatalık en bilinen Banchan çeşitlerindedir. Seul vejetaryen ve vegan beslenmeye sahip kişilere de zengin seçenekler sunmaktadır. Tapınak Mutfağı olarak belirtilen bu seçenek sizlere taze sebzeler, sıcak ve soğuk mezeler vegan beslenme için oldukça uygundur.

Geleneksel Seul Yemekleri

Seul sokak lezzetleri ile ünlü olan bir şehirdir. Sokaklara çıktığınızda acı, tatlı, ekşi sayısız yemekler sunulduğunu göreceksiniz. Bu şehirde kaç tane sokak lezzeti bulunduğunun haddi hesabı yok. Elbette damak tadınıza uygun lezzet ve yemek bulabilmeniz mümkündür.

Ddeokbokki

Seul'daki en popüler sokak lezzeti Ddeokbokki'dir. Eğer acıya karşı hassasiyetiniz varsa bu yiyeceği denememenizi öneririz. Lastik benzeri bir kıvamı bulunan bu yiyeceğin içerisinde yukarıda bahsettiğimiz pirinç keki kavurması bulunmaktadır. Bu yiyeceğe tad ve lezzet veren şey acı sostur.

Gimbap

Kore'de en çok tercih edilen sokak lezzetlerinden birisi de Gimbap olark karşımıza çıkıyor. Oldukça doyurucu ve lezzetli olan bu yemek aynı zamanda ekonomik olması ile de ön plana çıkıyor. Sushi'nin Kore versiyonu olan bu yiyecekte rulo içerisinde yumurta ve sosis bulunmaktadır.

Salatalık, havuç, yılan balığı gibi versiyonları bulunan Gimbap 10 TL gibi bir rakama satılmaktadır. Tek bir rulo aldığınızda karnınız rahatlıkla doyacaktır. Lezzetli olmasından dolayı bu lezzete kesinlikle şans vermenizi öneririz.

Eomuk

Eomuk, Kore'de oldukça fazla tercih edilen bir sokak yemeğidir. Balık keki olarak bilinen bu yemek kızartılmış ya da haşlanmış olarak satılmaktadır. Kekin sosunda yeşil soğan, havuç, paprika biberi bulunmaktadır.

Mandu

Seul'de Ne Yenir? sorunuza verebileceğimiz yanıtlardan bir diğeri de Mandu'dur. Bu lezzetli börek aslında bizdeki çiböreğe oldukça fazla benzemektedir. Mandu böreğinin içi bol miktarda deniz ürünü ve domuz eti ile doludur. 5 Dilim Mandu için 10 ile 15 TL ödemeniz gerekecektir.

Tornado Patato

Kore sokak lezzetlerinden birisi olan Tornado Patato'nun oldukça lezzetli bir atıştırmalık olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye'de de oldukça yaygın olan bu atıştırmalıkta kıvrık şeklinde kesilen patatesler çöp şişlere geçirilerek kızgın yağda kızartılır. Hemen hemen tüm sokaklarda bu şekilde satılan kızarmış patatesler görebilmeniz mümkündür.

Kore Krepleri

Kore'de krep ve pancake tüketiminin oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Genelde tatlı olsalarda Kore'de tuzlu, şuruplu, şurupsuz, kimchi turşulu, kırmızı fasulyeli, yağda kızartılmış versiyonlu krep ve pancake satılmaktadır. İçinde 6 tane pancake ve krep bulunan menüyü 15 TL'ye satın alabilirsiniz.

Ganjanggejang

Kore'de oldukça popüler olan Ganjanggejang yemeğinin kesinlikle tadına bakmanızı öneriyoruz. Bu yemekte yengeçler tazeyken buzdolabına atılarak dondurulu. Akabinde donmuş yengeçler dolaptan çıkarılarak soya soyunda fermante edilir. Fermante edilen yengeç sebze ve çeşitli baharatlarla pişirilerek pirinçle servis edilir. Küçük porsiyon tabaklar 200 TL iken büyük porsiyonlar 250 TL'den satılmaktadır.

Sundubu Jjigae

Kore'nin en meşhur güveç yemeklerinden birisi de Sundubu Jjigae yemeğidir. Kimchi turşusu ve tofu peyniri ile hazırlanan bu güveç oldukça acı ve baharatlıdır. Korede birçok et yemeği domuz eti ile yapıldığından dolayı sipariş öncesinde kullanılan eti sormanızı tavsiye ederiz.

Vejetaryen restoranlarda haricinde hemen hemen tüm restoranlarda bu yemeği bulabilirsiniz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere yemek domuz eti ile hazırlanmaktadır. Domuz eti ile hazırlanan versiyonu 6,000 ile 7,000 Won arasında satılmaktadır.

Bibimbap

Bibimbap aslında çok eski bir saray yemeğidir. Yağsız ve tutsuz pirinçle hazırlanan bu yemeğin içerisinde aynı zamanda mevsim sebzeleri, et ve gochujang sosu bulunmaktadır. Malzemeler tabak içerisinde renklerine göre ayrılarak getirilir. Yemeği karıştırmak, soslamak tamamen size aittir.

Bibimbap yemeği servis edilirken üstüne tercihen pişmiş ya da pişmemiş yumurta bulunmaktadır. Bazı işletmeler et olarak domuz eti kullanmaktadır. Bu nedenle sipariş öncesinde et hakkında ön bir bilgilendirme isteyin. Bu yemekte klasik olarak 30 ile 35 TL aralığında satılmaktadır.

Bulgogi

Seul'de Ne Yenir sorunuza vereceğimiz en güzel yanıtlardan birisi de Bulgogi yemeği olacaktır. Sığır eti kullanılarak hazırlanan bu yemekte et çeşitli soslarda bekletilerek dinlendirilir. Tek başına tüketilebildiği gibi bazı Kore yemeklerinin yanında meze olarak da sunulmaktadır. Bu yemek özellikle Kore'nin ulusal bayram günlerinde tüketilmektedir. Restorana gittiğinizde sadece Bulgogi yiyen kişiler ortalama 40 TL bir ücret öderler. 

Seolleongtang

Kore'de içebileceğiniz en lezzetli çorba Seolleongtang çorbasıdır. Biftek kemiklerinin kaynatılması ile hazırlanan bu çorba içerisine yeşil soğan, sarımsak ve yağ ilave edilmektedir. Sunumu sırasında ince ince dilimlenmiş etler ve Kore noodle'larının da eklendiğini göreceksiniz.

Bu çorbayı bir restoranda içecekseniz yanında aynı zamanda bir kap pirinç de geldiğini göreceksiniz. İçtiğiniz çorbanın büyüklüğüne göre sizlerden 20 ile 25 TL bir ücret alınacaktır.

Kimchi Bokkeumbap

Seul halkının kimçili pilav olarak adlandırdığı bu yemeğin yapımı oldukça kolaydır. Kimchi turşusu, yeşil soğan, haşlamış pirinç ve acı biber sosunun pişirilmesi ile yapılan bu yemek çok fazla tüketilmektedir.

Bizler evde yemek olmadığında 2 tane yumurta kırıp yiyorsak Koreliler'de bu yemeği hazırlayıp yemektedirler. Oldukça hayat kurtaran bu yemeği restoranlarda da bulabilirsiniz. Kimchi Bokkeumbap; 10 TL gibi bir ücretle satılan bir yöresel yemektir.

Japchae

Seul'de Ne Yenir listemizin son sırasında Japchae yer alıyor. Yukarıda eklemiş olduğumuz resimden de görebileceğiniz üzere bu yemek bol baharatlı, sebzelerle sotelenmiş etli bir noodle'dır. Bu yemekte noodle olarak tatlı patates ya da fasulye kullanmaktadır. şehir içerisindeki herhangi bir restorana gittiğinizde 30 TL'ye bu yemeği yiyebilirsiniz.

Seul Gezilecek Yerler rehberimizin nihayet sonuna gelmiş bulunuyoruz. Seul gezinizde sizlere yardımcı olacak devasa bir rehber hazırladığımızı düşünüyoruz. Daha önce Seul'a gitmiş kişiler rehberimize yardımcı olacak bilgiler yorum üzerinden bizlere ulaştırabilirler. Keyifli ve yemek dolu geziler :)

Seul Gezi Rehberi: Seul’de Gezilecek 20 Yer