Amerika’nın en eğlence dolu şehirlerinden birisi olan San Francisco dünyanın dört bir yanından ziyaretçi almaktadır. Oldukça samimi atmosfere sahip olan bu bölgenin kendisine has bir dokusu bulunmaktadır. Birbirinden güzel ve eğlenceli cazibe noktaları şehrin ziyaret edilmesine büyük oranda katkı sağlamakta. Bu nedenle bu yazımız içerisinde tüm detayları ile beraber San Francisco Gezilecek Yerler rehberi hazırlamak istedik.

Amerika birbirinden farklı kültür ve medeniyetten insana ev sahipliği yapmasından ötürü oldukça renkli bir ortama sahiptir. San Francisco geziniz sırasında yan yana dizilmiş mekanların her birinin farklı kültürlere ait olduğunu göreceksiniz. Amerika yolculuğuna çıktığınızda hazırladığımız bu rehberin işinize fazlası ise yaradığını göreceksiniz. O halde daha fazla beklemeyelim, San Francisco Gezi Rehberi turumuz başlıyor 

Golden Gate Bridge

San Francisco’da Gezilecek Yerler listemizeilk olarak şehrin sembollerinden birisi olan Golden Gate Bridge ile başlamak istiyoruz. 2,73 kilometre uzunluğa sahip olan köprü San Francisco ile Kuzey Kaliforniya’ya bağlamaktadır. 1993 yılında inşaatına başlanan bu tasarım harikası köprü, 4 yılda ancak tamamlanabilmiştir.

Koyu turuncu renge sahip olan Golden Gate Bridge, çevresi ile birebir uyumlu olarak tasarlanmıştır. Çevreyi keşfetmek istiyorsanız bisiklet kiralayarak köprü üzerinde tur atabilirsiniz. Eğer bölgeyi daha yakından keşfetmek istiyorsanız yürüyüş yaparak köprünün bir ucundan diğer ucuna geçebilirsiniz.

Golden Gate Bridge üzerinde iken etrafınızdaki etkileyici manzaranın tadına bakmayı asla unutmayın. Fotoğraf makinesini ya da akıllı telefonunuz ile manzaranın bol bol fotoğrafını çekin. Köprünün tarihini öğrenmek istiyorsanız Golden Gate Bridge Welcome Center’a uğramanızı öneririz. Eğer vaktiniz varsa Fort Point’e de uğrayabilirsiniz.

Fisherman’s Wharf & Pier 39

San Francisco turunuzdaki ikinci nokta ise tarihi semt Fisherman’s Wharf & Pier 39 olmalıdır. Bu bölge bir zamanlar ülkenin balıkçılık endüstri merkezi olarak görülüyormuş. Günümüzde daha çok genç ve gezginler tarafından ziyaret edilen semt, tarihi ve turistik birçok mekana ev sahipliği yapıyor.

Tarihi semtte vakit geçirirken Hyde Sokağı İskelesi, Ghirardelli ve Anchorage Meydanı, Ulusal Denizcilik Müzesi gibi yerlere de uğramanızı öneriyoruz. Fisherman’s Wharf gezintisiniz sırasında elbette Pier 39’a uğramanızı istiyoruz.

Neredeyse bir gün ayırmanız gereken bu bölgede yorucu bir gün geçirdikten sonra karnınızı doyurmak için restoranlardan birisine girip taze deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Körfeze kadar gelmişken Aquarium of Bay su altu yaşam merkezine de uğramanızı öneriyoruz. Burada güneşlenen denizaslanlarını izleyebilir, keyifli bir gün geçirme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 22:00 (Pier 39)
 • Web Sitesi: visitfishermanswharf.com

Alcatraz Island

Pier 39’a gelmişken uğramanızı istediğim bir yer daha var. Alcatraz Island adasına giden tekneler sadece Pier 39’da bulunan iskeleden kalkmaktadır. San Francisco’da Nereye Gidilir? listesi oluşturuyorsanız bu adaya kesinlikle yer vermenizi öneriyoruz.

Adaya ulaşım oldukça keyifli bir deniz yolculuğu ile sağlanmaktadır. Adaya ulaşmanız ile beraber bölgeye inşa edilmiş ilk deniz feneri sizleri karşılayacaktır. Aynı zamanda adada Amerika Birleşik Devletleri tarafından yaptırılmış ilk cezaevi bulunmaktadır.

Hem tarihi hem de doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin olan Alcatraz Island, enfes bir körfez manzarasına sahiptir. Kuş kolonileri bakımından da oldukça zengin olan ada genellikle dünyaca ünlü hapishane nedeni ile ziyaret edilmektedir.

Alcatraz Adası ile ilgili hikayeler 1773 yılına dayanmaktadır. O tarihlerde İspanya ordusunda görevli Teğmen San Carlos ile Teğmen Juan Manuel de Ayala 22 dönümlük adanın yanından geçerken bu adaya Pelikan Adası anlamına gelen ısla de Alcatraces adını vermişlerdir.

O tarihten itibaren aktif olarak kullanılan adaya 1859 yılında kale inşa edilmiştir. Akabinde ise Amerika’nın ilk, dünyanın ise en ünlü hapishanesi inşa edilmiştir. 1861 ile 1963 yılları arasında aktif olarak kullanılan ada zaman zaman Kızılderili saldırısına maruz kalmıştır. Günümüzde daha çok turistler tarafından ziyaret edilen bir yer haline gelmiştir.

 • Ziyaret Saatleri: 08:45 – 20:30
 • Giriş Ücreti: $37.25
 • Web Sitesi: nps.gov/alca

Golden Gate Park & Japanese Tea Garden

San Francisco’da insanların nasıl vakit geçirdiğini merak ediyor musunuz? Yerel halkın eğlenmek, dinlenmek için tercih ettiği Golden Gate Park & Japanese Tea Garden halkın zaman geçirmek için gittiği yerler arasında ilk sırada yer alıyor.

Dönemin belediye başkanı Frederick McCoppin tarafından ortaya atılan projede mimar Central Park mimari Frederick Law Olmsted olmuştur. 1013 dönümlük arazi üzerine tatil köyü kumarhane başta olmak üzere büyük bir tesis inşa edilmesi hedeflenmiştir. Ancak maalesef istenilen görünüm ortaya çıkamamıştır.

Bugün parkı ziyaret ettiğinizdeki görünüm ise William Hammond Hall tarafından sağlanmıştır. Parka giriş yaptığınız zaman aynı zamanda kentin tarihi hakkında da bilgiler edinebilirsiniz. Park içerisinde birbirinden güzel bitki türleri sizleri karşılayacaktır. Park içerisinde gösteri merkezleri, konser alanları gibi birçok işletme bulunmaktadır.

San Francisco’da huzur bulmak istiyorsanız Japanese Tea Garden’ı ziyaretedebilirsiniz. 1894 yılında 5 dönümlük arazi üzerine inşa edilen çay bahçesi üzerinde ikram edilen kurabiyeler açlığınızı bastırmaya yetecektir. Eğer fala inancınız varsa De Young Müzesi gezmek oldukça iyi bir deneyim olacaktır.

Chinatown

San Francisco Gezi Rehberi listenizdeki 5. Durak Chinatown olmalıdır. Finans merkezine oldukça yakın mesafede bulunan bu bölge, San Francisco’nun çok kültürlü halini görmek için oldukça ideal bir yerdir.

Chinatown aynı zamanda Çin’den gelen göçmenlerin Amerika Birleşik Devletleri içerisinde kurmuş olduğu en büyük mahalledir. Oldukça büyük fırsatlar bulunan bu bölge, misafirlerine gastronomik zengin ve birçok farklı kültürel etkinlik sunuyor. Aynı zamanda birbirinden güzel hediyelik ürünleri de yine bu bölgeden satın alabilirsiniz.

Geçmişte altın madeni bulunan bu bölgede bir dönem ülkenin doğusu ile batısını birleştiren demiryolu hattı inşa edilmiştir. O sırada bölgeye gelen Çinliler burada kendilerine ufak bir mahalle inşa etmiştir. Bu bölgeye kadar gelmişken Chinese Historical Society of America gezmeyi kesinlikle unutmayınız.

Chinatown geziniz sırasında Transamerica Pyramid ikonik yapısını da ziyaret etmenizi istiyoruz. Kendisine has bir atmosfere sahip olan bu yapı içerisinde saatlerce dolaşmak, her yanını keşfetmek isteyeceksiniz.

Union Square

San Francisco, Amerika’daki yaşam kalitesinin en yüksek olduğu şehirdir. Bu zenginliğin nereden ve nasıl geldiğini öğrenmek istiyorsanız Union Square meydanını ziyaret etmenizi öneriyoruz. Alışveriş ve yeme-içme merkezleri bakımından oldukça zengin olan bu bölge, her gün binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Meydanın tam ortasında zafer tanrıçasının heykeli bulunmaktadır. Ülkenin en popüler, en lüks konaklama merkezlerine de ev sahipliği yapan bu bölge gezginlerin en uğrak yerlerinden birisidir. Bu meydanda her zevke, her bütçeye uygun seçenekler bulunmaktadır.

Union Meydanı için özel bir plan bile oluşturabilirsiniz. Gezi planınızı isterseniz meydan etrafında bulunan sanat galerini gezmek üzerine oluşturabilirsiniz. Sanat galerisi, müze bakımından oldukça tatmin edici seçenekler bulunduğunu söyleyebiliriz.

Gündüz meydana gelen kişiler Alden Shoes, Hermes, Kate Spade New York gibi popüler mağazalardan alışveriş yapabilirler. Akşam olduğunda ise meydanda bulunan eğlence merkezlerinde eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Alamo Square

San Francisco Gezilecek Yerler listenize zamanda yolculuğa çıkmanızı sağlayacak bir meydan ekliyoruz. Alamo Square, rengarenk 7 binadan oluşan bir meydandır. Mimari açıdan kusursuz olması, gezginlerin buraya akın etmesine olanak sağlamıştır.

Viktoryen mimari tarzına sahip bu evlere yerel halk Painted Ladies ismini vermiştir. Tüm ülke çapında meşhur ola bu evlere “Yedi Kız Kardeş” de denilmektedir. Bu meydan 1850 ile 1890 yılları arasında oldukça popüler bir yerleşim bölgesiymiş.

Alamo Square, oldukça büyük, geniş bir parka da ev sahipliği yapmaktadır. Göz alıcı güzelliğe sahip olan bu meydanda bulunan yapıların büyük bir çoğunluğu maalesef ki 1906 yılında meydana gelen deprem sırasında yıkılmıştır.

Lombard Street

Sıra dışı peyzaj çalışmalarına karşı ilginiz varsa sizleri San Francisco’da bulunan Lombard Street bölgesine davet ediyoruz. Çünkü San Francisco’da eşinize çok az rastlanabilecek türden yerler ve bölgeler bulunuyor.

Sahip olduğu doğal görünümden ötürü farkını ortaya koyan Lombart Street, rengarenk çiçeklerden oluşan, kırmızı tuğla zeminine sahip bu sokak oldukça özgün bir tasarıma sahiptir. Russian Hills mevkiinde yer alan bu sokak her yıl yüzlerce gezgin tarafından ziyaret ediliyor.

Lombart Street sokağı kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Geçmişte kaykaycıların mekanı olan bu sokak çok fazla gürültü ne kazaya neden olmasından dolayı artık kaykay binişine yasaklanmıştır. Fotoğraf makinesi alıp fotoğraf çekmek için ideal olan bu sokak, San Francisco Gezi Rehberi listenize gerçekten yakışacaktır.

Coit Tower

1933 yılından bu yana San Francisco’nun en dikkat çeken yeri Coit Tower olarak gösterilmektedir. Telegraph Hill’in en zirve noktasında yer alan bu kule, ismini itfaiye teşkilatının yöneticilerinden birisi olan Lillie Hitchcock Coit’ten gelmektedir.

İtfaiye teşkilatı yönetici Coit, 1929 yılında şehrin güzelliğine güzellik katacak bir şey yapmak istiyordu. Bir fon oluşturan Coit, topladığı fonlar sonrasında anıt olarak bu kulenin yaptırılmasını inşa ettirmiştir. Anıt tasarımı Arthur Brown Jr. Tasarımına bağlı kalınarak hayata geçirilmiştir.

Coit Tower’ın en üst kısmına çıkmak için asansörleri kullanmanız gerekiyor. En zirveye çıktığınızda ise panoramik bir manzara sizleri karşılayacaktır. Manzarayı izledikten sonra Pioneer Park’a doğru yol alabilirsiniz.

1850 yılında inşa edilen bu kulenin yerinde daha önceden telgraf binası bulunuyormuş. Kalenin duvarları grafiti süslü olan kulenin yapılma amacı yerel halkı yaklaşan gemilere karşı haberdar etmek olduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: 1 Telegraph Hill Blvd, San Francisco, CA 94133
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: $9
 • Web Sitesi: sfrecpark.org/destination/telegraph-hill-pioneer-park/coit-tower/

Exploratorium

San Francisco Gezilmesi Gereken Yerler içerisinde yer alan Exploratorium, bilim ile sanatı bir araya getirmektedir. Çevre dostu olan bu yapının mimari açıdan oldukça etkileyici olduğunu söyleyebiliriz.

2013 yılında tasarlanan yapı içerisinde bir okulda öğrenmek isteyip fırsat bulamadığını her konuda bilgi sunulduğunu söyleyebiliriz. Mekanı gezerken dünyayı nasıl algıladığınızı düşünme fırsatınız da bulunacaktı.

Exploratorium aslında Frank Oppenheimer tarafından 1969 yılında kurulmuştur. 33 bin metrekarelik bir alana sahip olan Exploratorium, içerisinde her renkten ses ve ışık hareketleri sunuyor.

Yeni yerine 2013 yılında geçen müze içerisinde 600’den fazla sergi ve etkileşim alanı bulunuyor. Müzeye gün içerisinde oldukça yoğun ve kalabalık olmaktadır. Bu nedenle rezervasyon ve bilet alma işlemini internet üzerinden yapmanızı öneririz.

 • Adres: Pier 15, The Embarcadero, San Francisco, CA 94111
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: $29.95
 • Web Sitesi: exploratorium.edu

Haight Ashbury

Dışarıdan bakıldığında bir mahalle havasına sahip olan Haigh Ashbury aslında 2 popüler caddenin kesişim noktasıdır. San Francisco ruhunu yaşamak için ideal olan bu bölge gezginler tarafından da yoğun olarak ziyaret edilmektedir.

Haight Ashbury caddesini ziyaret etmeye başladığınızda birbirinden güzel vintage mağazalar, kitapçılar, plak dükkanları, publar sizi karşılayacaktır. 1966 yılından peri popüler olan caddenin en gözde yeri ise Psychedelic Shop olarak gösterilmektedir.

Janis Joplin, Jefferson Airplane, The Grateful Dead gibi ünlü isimler hayatlarının büyük bir bölümünü burada geçirmiştir. Bağımsız müziğin ve sanatın merkezi olarak gösterilen bölgeye ABD’nin ünlü isimleri sık sık uğramaktadır.

Haight Ashbury uğradığınızda Buddalo Exchange, La Rosa Vintage, Decades of Fashion gibi mağazalara kesinlikle uğramanızı öneririz. Eğer plak koleksiyonlarına karşı özel ilginiz varsa Ameoba’ya kesinlikle uğramanızı öneririz.

Asian Art Museum of San Francisco

1966 yılında kurulmuş olan Asian Art Museum of San Francisco, San Francisco’nun en çok ziyaret edilen müzelerinden birisidir. İçerisinde Çin’den Türkiye’ye, Hindistan’dan Japonya’ya her ülke ve kültürden izler bulunan bu müzenin oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz.

2003 yılına kadar Golden Gate Park içerisinde bulunan Young Müzesi ile aynı bina içerisinde bulunan müze, 2003 yılından sonra kendisine ait binaya taşınmıştır. Son bağışlar ile beraber müze içerisinde 18 binden fazla eser bulunduğu belirtilmektedir.

Asian Art Museum of San Francisco, Asya dışında kurulmuş Asya ile ilgili en büyük müze olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki; içerisinde bulunan eserlerin bazıları 6 bin yıllık geçmişe sahiptir.

Asya Sanat Müzesi içerisinde her yıl birçok sergi düzenleniyor. Bunun yanı sıra her yaş grubuna yönelik bir düzü etkinlik bulunan müze, aynı anda binlerce kişiye ev sahipliği yapabiliyor. Eğer güzel bir tarihte müzesi ziyaret ederseniz ücretsiz galeri turlarına dahi katılabilirsiniz.

 • Adres: 200 Larkin St, San Francisco, CA 94102
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: $15
 • Web Sitesi: asianart.org

Little Italy

San Francisco yukarıda da belirtimiz üzere birden fazla kültürün bir arada bulunduğu bir yerdir. Eğer vaktiniz varsa North Beach bölgesinde bulunan Little Italy bölgesini ziyaret etmenizi öneririz.

Hem kültürel hem de etnik açıdan oldukça popüler olan bu bölge aynı zamanda restoran ve pastaneleri ile de meşhur bir yerdir. İtalyan mirası olan bu bölge gezginler tarafından çokça ziyaret edilmektedir.

İtalyan Mahallesi yıl boyunca iki büyük festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Haziran ve Kasım ayında Washington Square Park’ta düzenlenen festivaller, gezinizi daha eğlenceli ve daha renkli hale getirecektir.

İtalyan mahallesini gezerken birçok duvara çizilmiş resimler göreceksiniz. Bu resimler 1933 yılında 30 sanatçı tarafından çizilmiş, günümüze kadar başarılı bir şekilde ulaşmayı başarmış eserlerdir. Mahalleye neredeyse bir gün ayırmak dahi isteyebilirsiniz.

Palace of Fine Arts Theatre

San Francisco’da Nereye Gidilir? listesi oluşturan kişilerin listelerine güzel bir yer daha eklemek istiyoruz. Golden Gate Köprüsüne yürüyüş mesafesinde olan Palace of Fine Arts Theatre, 1915 yılında Panama – Pasifik Ticaret Fuarı için sergi salonu olarak inşa edilmişti.

Beaux – Arts mimarisi ile tasarlanmış olan yapının mimari Bernard Maybeck’dir. Oldukça ihtişamlı bir görünüme sahip olan Güzel Sanatlar Sarayı, oldukça uzun bir süredir gezginlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında yer alıyor.

Güzel Sanatlar Sarayı’nın en çok dikkat çeken yeri ise performansların yapıldığı gösteri salonudur. Yapı inşa edilirken başta mimar Maybeck başta olmak üzere birçok ismin yapı ile beraber anılması hedeflenmiştir.

1970 yılında restore edilen Güzel Sanatlar Sarayı’nın konser salonunun oturma kapasitesi 962 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Aktif olarak hala kullanılan saray, yıl boyunca birçok etkinlik, konser ve festivale ev sahipliği yapıyor.

 • Adres: 3601 Lyon St, San Francisco, CA 94123
 • Web Sitesi: palaceoffinearts.org

Twin Peaks

Alcatraz Adası, Güney Vista başta olmak üzere San Francisco’da manzara izleyebileceğiniz birçok yer bunuyor. Ancak; hem hayvan hem de bitki çeşitliliği bakımından muhteşem bir manzaraya sahip olan Twin Peaks aynı zamanda Bay Area manzarasına da sahip durumda.

San Francisco Gezilecek Yerler listesi içerisinde yer alan Twin Peaks, Körfez bölgesini bütünü ile görebiliyor. Toplamda 281 metre yüksekliğe sahip olan tepenin zirvesinde 64 dönümlük bir park bulunuyor. Bu park, nesli tükenmekte olan birçok canlıya ev sahipliği yapıyor.

Biraz zahmetli bir patikadan tırmanıp zirveye ulaştığınızda harika bir manzara sizleri karşılayacaktır. Manzaranın büyüsüne kapılıp fotoğraf çekmeyi asla unutmayın. Buraya gelmek için toplu taşıma aracı da kullanabilir, kiraladığınız araçla da gelebilirsiniz.

Oracle Park

San Francisco yerel spor kültürünü öğrenebileceğiniz en güzel yerlerden birisi de Oracle Park’tır. South Beach sınırları içerisinde yer alan stadyum yerel halk kadar gezginlerin de en uğrak noktalarından birisidir.

MLB ekiplerinden San Francisco Giants, 2000 yılından bu yana iç saha maçlarını bu stadyumda oynamaktadır. Günümüzde Oracle Park olarak adlandırılan stadyum geçmişte AT&T Park, Pacific Bell Park, SBC Park isimleri ile de anılmıştır.

2007 yılında stadyum iyileştirme çalışmasına tabii olmuştur. Yapılan çalışmalar sonrasında stadyumun mevcut kapasitesi 42 bine kadar çıkarılmış, stadyumun görüş kapasitesi maksimum açıya getirilmiştir.

Futbol organizasyonlarının yanı sıra konser başta olmak üzere birçok etkinlik ve gösteriye ev sahipliği yapan Oracle Park, Körfez kıyısındaki en gösterişli yerlerden birisidir.

 • Adres: 24 Willie Mays Plaza, San Francisco, CA 94107
 • Giriş Ücreti: $22 (Tur)
 • Web Sitesi: mlb.com/giants/ballpark

Fine Arts Museums of San Francisco

Louvre Müzesi ile 2012 yılında eser paylaşımı üzerine anlaşma imzalayan Fine Arts Museums of San Francisco şehrin halka açık olan en büyük sanat enstitü merkezidir.

Enstitü olarak hizmet veren yapı içerisinde çok önemli 2 müze bulunuyor. Legion of Honor ve Young Müzesine ev sahipliği yapan enstitüde toplamda 150 bin adet eser bulunuyor.

Legion of Honor müzesi Lincoln Park içerisinde Neo-Klasik mimariye sahip binada hizmet veriyor. Young Müzesi ise Golen Gate Park içerisinde misafirlerini ağırlıyor.

Legion of Honor müzesini ziyaret ettiğinizde içerisinde heykel sanatı başta olmak üzere Avrupa resim sanatı ve dekoratif sanat ürünleri sergileniyor. Aynı zamanda Akdeniz havzasında yürütülen kazı çalışmalarından çıkarılan arkeolojik eserler de bu müzede sergilenmektedir.

Young Müzesinde ise Amerika’nın çeşitli bölgelerinden getirilmiş sanat eserleri sergileniyor. Aynı zamanda Afrika başta olmak üzere birçok ülke ve bölgeden getirtilen eserler de yine bu müzede sergileniyor.

 • De Young Adres: 50 Hagiwara Tea Garden Drive, San Francisco, CA 94118
 • Legion of Honor Adres: 100 34th Avenue, San Francisco, CA 94121
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:15
 • Giriş Ücreti: $15
 • Web Sitesi: famsf.org

Ocean Beach

Golden Gate Park’ta zaman geçiren birçok kişi gibi sizde köprüden hemen sonra Ocean Beach’e yönelebilirsiniz. Oldukça uzun bir patikaya sahip olan bu plajda ister yürüyüş yapabilir, isterseniz piknik yapıp sahilde güneşin tadına bakabilirsiniz. Çoğu zaman gezginler bisiklet ile buraya gelip manzara izleyip aynı gün içerisinde geri dönebilirler.

Ocean Beach genelde gün batımı izlemek isteyen kişiler tarafından da tercih ediliyor. Ancak bizlerin önerisi; havanın sisli olduğu gün buraya gelip manzarayı izlemeniz üzerinedir. Zira sisli hava sizlere en sıra dışı deneyimi yaşatacaktır.

Ocean Beach, denize girmek ya da sörf yapmak için çok uygun bir yer değildir. Oldukça güçlü akıntılara sahip olan bu bölgede yüzmek, sörf yapmak için profesyonel olmanız gerekiyor. Kumsalın her yerinde ateş yakılamıyor. İzin verilen yerlerinde ateş yakabileceğiniz plajda alkol tüketmek, çadır kurmak tamamen yasaktır.

Ghirardelli Square

Ziyaretçilerin Fisherman’s Wharf & Pier 39’dan sonra en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi de Ghirardelli Square olduğunu söyleyebiliriz.  Bu bölge çok eski zamanlarda bölgenin en büyük çikolata fabrikasına ev sahipliği yapmıştır.

Domingo Ghirardelli bu bölgede bulunan üretim tesislerini East Bay bölgesine taşımaya karar vermesi ile beraber boşalan yerlere 1964 yılında William Ruth ve annesi yerleşim alanları inşa etmeye başlamıştır.

Zamanla bölgeye olan ilgi artmış, alışveriş merkezi başta olmak üzere birçok otel, konaklama merkezi, sağlık merkezi ve birçok yeme ve içme merkezi bölgeye inşa edilmiştir. Bu bölgeye gelirseniz peynir yapımı ve şarap tadımına kesinlikle vakit ayırmanızı öneririz.

 • Adres: 900 North Point St Suite 52, San Francisco, CA 94109
 • Ziyaret Saatleri: 11.00-21.00
 • Web Sitesi: ghirardellisq.com

Sausalito

San Francisco Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Sausalito yerleşim bölgesi yer alıyor. Genelde günübirlik olarak ziyaret edilen bu bölge, San Francisco kent merkezine sadece 8 kilometre uzaklıktadır. Bölgeye ulaşım için feribot tercih edebilir, keyifli bir deniz yolculuğunun ardından bölgeye ulaşabilirsiniz.

Eğer vaktiniz bolsa yürüyerek ya da bisiklet kullanarak da Sausalito bölgesine ulaşabilirsiniz. Bu bölge aslında Miwok kabilesi tarafından kurulmuş, eğlenceli yapısı ile ünlenmiş bir bölgedir. Geçmişte ABD’li ünlü birçok sanatçı ve yazar, dinlenmek için bu bölgeye gelmekteydi.

Ana caddede yürüyüp kafelerde birkaç saat oturduktan sonra parkta güneşlenebilir, kıyıda yüzen evlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Yiyecek konusunda herkesin damak tadına uygun seçenekler barındıran bu bölge, denize girmek konusunda da birçok seçenek sunuyor.

San Francisco Gezilecek Yerler listemizin üzülerek sonuna geldiğimizi bildirmek istiyoruz. Birbirinden güzel 20 lokasyon ile kendinize oldukça özel bir gezi programı oluşturabilirsiniz. Rehberimizin bundan sonraki bölümünde ise San Francisco ile ilgili diğer detaylar hakkında konuşacağız.

San Francisco’da Nerede Kalınır? San Francisco Otel Tavsiyesi

San Francisco Gezilecek Yerler listemizin sona ermesi sizi asla üzmesin. Bizler de biliyoruz ki bu alanda hazırlanmış en detaylı, en zengin içerik bize ait. San Francisco gezisi için en azından 5 günlük bir süre ayırmanız gerekecek. Bu zaman diliminde kalacağınız güvenilir, temiz ve merkezi konumda bir yer arıyorsanız doğru yerdesiniz. Rehberimizin bu bölümünde San Francisco’da Nerede Kalınır? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

San Francisco, konaklama konusunda misafirlerine oldukça fazla seçenekler sunuyor. Bu eyalete ziyarete gelen kişilere 8 farklı konaklama yeri sunuluyor. Eğer konaklamanızı erkenden ayarlayacaksanız seçimlerinizi Union Square, North Beach & Fisherman’s Wharf, Nob Hill, Financial District & Chinatown, SoMa, Marina, The Mission, Castro – Haight Ashbury bölgelerindeki otellerden yana kullanabilirsiniz. San Francisco Otel Tavsiyesi;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Union Square bölgesinde bulunan Courtyard by Marriott Union Square otelinde, North Beach & Fisherman’s Wharf bölgesinde bulunan Holiday Inn Express Hotel & Suites FW otelinde, Nob Hill bölgesinde bulunan Nob Hill Inn otelinde, SoMa bölgesinde bulunan Hampton Inn SF Downtown otelinde Marina bölgesinde bulunan Comfort Inn By the Bay Hotel ve Cow Hollow Inn and Suites otellerinde konaklayabilirsiniz. Otellerin neredeyse tamamı Booking üzerinden 8 puanın üzerinde değerlendirme derecesine sahiptir. Oteller 3 yıldızlı olsalar da sundukları hizmetlerin oldukça kaliteli ve lüks olduklarını söyleyebiliriz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Union Square bölgesinde bulunan Grand Hyatt Union Square, North Beach & Fisherman’s Wharf bölgesinde bulunan Hotel Zephyr San Francisco otelinde, Nob Hill bölgesinde bulunan Stanford Court San Francisco otelinde, Financial District & Chanatown bölgesinde bulunan Club Quarters Hotel in San Francisco ve Le Meridien San Francisco otellerinde SoMa bölgesinde bulunan InterContinental San Francisco otelinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı olarak belirttiğimiz oteller şehir merkezindeki turistik yerlere oldukça yakın olmaları ile meşhurdur. Oteller, 5 yıldızlı otellere nazaran lüks ve konforlu hizmet vermektedirler. Oteller ile ilgili değerlendirme ve yorumlara Booking üzerinden ulaşabilirsiniz.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Union Square bölgesinde bulunan Four Seasons Hotel San Francisco otelinde, North Beach & Fisherman’s Wharf bölgesinde bulunan The Fairmont Heritage Place Ghirardelli Square otelinde, Nob Hill bölgesinde bulunan Fairmont San Francisco otelinde, Financial District & Chanatown bölgesinde bulunan Loews Regency San Francisco otelinde, SoMa bölgesinde bulunan St. Regis San Francisco otelinde konaklayabilirsiniz. 5 yıldızlı oteller San Francisco’da bulunan en lüks, en konforlu otellerdir. Sundukları hizmet ile beraber ücretlerinin de bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa 5 yıldızlı otellerde konaklama yapmanızı öneririz.

San Francisco’da Ne Yapılır? San Francisco’da Yapılacak Şeyler

Kuzey Kaliforniya’nın en kalabalık şehri olan San Francisco aslında 43 tepe üzerine kurulmuş bir şehirdir. Kültürel açıdan oldukça zengin olan bu şehrin birçok milletten insan barındırdığını zaten biliyorsunuzdur. San Francisco’da Ne Yapılır? Bölümü, şehirde boş vakti olan kişilere vereceğimiz birkaç tavsiye içermektedir.

Yokuşlu yolları ile ünlü olan San Francisco, günün her saatinde hareketini asla kaybetmemektedir. Golden Gate Köprüsü, Alcatraz Adası ve Victoria Stili tarihi evleri ile bu şehrin dolu dolu bir içeriğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. San Francisco’da Yapılacak Şeyler listesi bunun en somut örneğidir. Bu şehirde yapılacak şeyler;

San Francisco Yokuşlarını Tramvayla Çıkın

San Francisco’da Ne Yapılır? Bölümünün ilk maddesi tabii ki tramvaylar üzerine olacaktır. San Francisco içerisinde çekilen film ve dizileri hatırlayın; Aklınıza ilk olarak dik bir yokuş ve o yokuştan çıkan renkli tramvaylar gelecektir. San Francisco denildiği zaman şehrin simgelerinden birisi olan tramvaylar akla geldiği için listemizin ilk sırasında tramvaylara yer vermeye çalıştık.

1873 yılında toplu taşıma amacı ile inşa edilen tramvaylar, otomobillerin yaygınlaşması ile beraber giderek kullanımı azalmıştır. Hatta bazı rotalar kapanmış, tramvayların büyük bir bölümü iptal edilmiştir. Günümüzde birkaç rotada aktif olan tramvaylar genelde turistik amaçlı olarak seferler düzenlemektedir.

San Francisco’da bulunan tramvaylar 1964 yılında “tarihi anıt” olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Bu konuda ilk ve tek toplu taşıma amacı olan tramvaylar ile tarihi bir yolculuğa kesinlikle çıkmanızı öneriyoruz.

Golden Gate Köprüsü’nü Görün

San Francisco’da yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi de filmlerden görmeye alışık olduğumuz Golden Gate Köprüsünü görmek ya da üzerinden geçmektir. Marin County ile San Francisco arasında ulaşımı sağlamak üzere 1937 yılında inşa edilen bu köprünün toplam uzunluğu 2,7 kilometredir.

İnşa edildiği dönem dünyanın en büyük asma köprüsü olarak ilan edilen bu köprü sadece San Francisco’nun değil, tüm Amerika’nın ikonik yapısı haline gelmiştir. Masmavi su üzerinde turuncu renkteki bu köprünün gerçekten görülmeye değer olduğunu göreceksiniz.

Golden Gate Köprüsünü fotoğraflamak istiyorsanız en güzel açıların Nob Tepesi veya Golden Gate Ulusal Parkı içerisinden çekildiğini göreceksiniz. Köprünü ister araç ile ister bisiklet ile ister yürüyerek geçebilirsiniz. Fotoğraf çekmek için köprüye çıkan binlerce insan olduğunu göreceksiniz.

Lombard Caddesi’nden Geçin

San Francisco’da doyasıya fotoğraf çekebileceğiniz en güzel yerlerden birisi de Lombard Caddesi’dir. Oldukça dar bir sokağa sahip olan bu bölgede birbirinden keskin 8 viraj bulunmaktadır. Baştan sonra her alanı çevreleyen rengarenk çiçekler, bu bölgenin turistik hale gelmesine olanak sağlamıştır.

Her gün binlerce kişi tarafında ziyaret edilen Lombard Caddesi, toplamda 200 metre uzunluğa sahiptir. Keyifli bir yürüyüş yaptıktan sonra ara ara durup fotoğraf çekebilir, bölgenin güzelliğine şahit olabilirsiniz.

Eğer altınızda kiralık bir araç varsa buradan geçmek sizin için hem eğlenceli hem de oldukça zor olacaktır. Birbirinden zorlu 8 keskin virajı geçmek için hızınızın 10 kilometreyi geçmemesine dikkat edeceksiniz. Evet, San Francisco’da yapabileceğiniz en güzel etkinlik ve aktivitelerden birisi burada dolaşıp fotoğraf çektirmektir.

Fisherman’s Wharf’da Dolaşın

San Francisco’da Ne Yapılır? Listenize şehrin en tursitik yerlerinden birisi olan Fisherman’s Wharf bölgesini de eklemek istiyoruz. Alcatraz Adası manzaralı olan bu bölge aynı zamanda birçok mağaza ve restorana ev sahipliği yapmaktadır. Günün her saati hareketli olan bu bölgede alışveriş yapmanın gerçekten çok güzel ve çok eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Ben gezmek için San Francisco’ya gittim demek istiyorsanız buraya kesinlikle uğramanız gerekiyor.

Union Square’de Alışveriş Yapın

Union Square, San Francisco’da alışveriş yapabileceğiniz en gözde yerlerden birisidir. Westfield San Francisco Center başta olmak üzere şehirdeki en büyük, en lüks alışveriş merkezleri bu caddede yer almaktadır. Düşük, orta, lüks hangi bütçeye yönelik istiyorsanız o konuda alışverişler sunulduğunu görebilirsiniz. Eğer alışveriş yapmayacak olursanız dahi burada keyifli bir şekilde dolaşmaya çalışın.

Twin Peaks’den San Francisco’yu Seyredin

San Francisco’yu tepeden seyretmenin ne kadar güzel olduğunu tarif edemem. Twin Peaks, şehri tepeden izleyebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir. 300 metre yüksekliğe sahip olan bu tepe, üzerinde yerleşim olmadığından dolayı tarihin n eski döneminden bu yana bakir kalmıştır.

Spor yapmak, temiz hava solumak isteyen her insan tarafından ziyaret edilen Twin Peaks, gezginlerin yeni gözdesi haline gelmiştir. Havanın sıcak olduğu günlerde bile tepenin serin ve rüzgarlı olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

San Francisco Müzeleri’nden En Az Birini Gezin

San Francisco’da Ne Yapılır? Listesi oluşturuyorsanız müzelere ayrı bir önem vermeniz gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Dışarıdan bakıldığında müze bulunmayan bu şehrin aslında müzeler bakımından oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz. San Francisco’da ziyaret edebileceğiniz bazı müzeler;

 • Cable Car Museum: Tramvaylar, San Francisco’nun simgelerinden birisi haline gelmiştir. Eğer tramvaylar konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu müzeyi ziyaret etmenizi öneririz.
 • The Exploratorium: San Francisco Gezilecek Yerler listemiz içerisinde yer alan The Exploratorium, bilimsel konularda içerikler sunan oldukça güzel bir müze.
 • Disney Family Museum: Film endüstrisine merakınız varsa San Francisco’da tam sizlere göre bir müze bulunuyor. Walt Disney tarafından oluşturulmuş olan Disney Family Museum filmler konusundaki merakınızı giderecektir.
 • San Francisco Museum of Modern Art (SFMOMA): San Francisco’da modern sanat örneği görebileceğiniz en güzel müzelerden birisi de Modern Sanatlar Müzesidir.
 • Children’s Creativity Museum: San Francisco gezinizi eğer çocuklarınız iler beraber yapıyorsanız onlarla beraber gezebileceğiniz en güzel müzelerden birisi de burasıdır.
 • Asian Art Museum: Asya dışında Asya ile ilgili kurulmuş en büyük müze olma unvanına sahip olan Asian Art Museum, Asya ile ilgili her konuda ipuçları sunuyor.

Tekneyle Körfez Turu Yapın

San Francisco’ya kadar gelmişsiniz, boş vaktiniz de varsa yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden birisi de tekne turu yapmak olmalıdır. Tüm şehri izleyebileceğiniz tekne turu San Francisco Körfezine bütünü ile hakim olmanızı sağlayacaktır.

Eğer Alcatraz Adasına giden teknelere binerseniz de yine körfez turu yapmış olursunuz. Ancak ben körfez turunu ayrı olarak yapmanızı öneririz. San Francisco Körfez Turu yapan tekneler, misafirlerine seyir dolu bir gün sunmaktadır.

35 Dolar gibi bir ücret ödeyerek Fisherman’s Wharf’dan kalkan The Blue Gold Fleet ya da The ed and White Fleet teknelerine binebilirsiniz. Golden Gate Köprü altından başlayan geçiş ile beraber tüm körfezi adım adım tekne ile gezebilirsiniz.

Çin Dışındaki En Büyük Çin’i Gezin

Amerika’da hangi eyalete giderseniz gidin hepsinin içerisinde bir Çin mahallesi bulunduğunu göreceksiniz. Ancak bunlar içerisindeki en büyüğü San Francisco içerisinde bulunuyor. Asya dışındaki en büyük ve en eski Çin mahallerinden birisi olan Chinatown, mutlaka gezip görmeniz, ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

San Francisco Gezilecek Yerler listesini gezmeye başlarken yorulup birkaç saat dinlenmek isteyebilirsiniz. Bu boş bölümü değerlendirebileceğiniz en güzel yerlerden birisi de Chinatown olmalıdır. İçerisinde birbirinden güzel Asya yemeklerinin yapıldığı bu mahallede birbirinden güzel hediyelik eşya, doğal bitkisel ilaç alabileceğiniz bu mahalleden ayrılmak bile istemeyeceksiniz.

Historic Hotel’de Victoria Dönemi’ni Yaşayın

San Francisco’da yapacağınız birçok etkinlik ve aktivite bulunuyor. Az bilinen ancak oldukça keyifli bir etkinlikten daha bahsetmek istiyoruz. Historic Hotel, Victoria Dönemi antikaları ile dekore edilmiş bölümü ile tarihte yolculuk yapmanıza olanak sağlıyor. Tamamen antika ürünlerle donatılmış olan kafe bölümünde 5çayı içebilir, burada keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Bu deneyimin bir benzeri 1875 yılında yapılmış olan Palace Hotel içerisinde bulunan Garden Court Bahçesi içerisinde de alınmaktadır.

Yerel Lezzetlerini Tadın

Hangi ülkeye, hangi şehre giderseniz gidin o bölgenin yerel lezzetlerinin tadına bakmanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Eğer seçiciyseniz, kesinlikle yemem dediğiniz şeyler varsa ön araştırma yapmanız gerekiyor.

San Francisco geziniz sırasında elbette acıkacaksınız. Yerel lezzetlerin tadına bakmak istiyorsanız Ferry Building Pazarına gidebilirsiniz. Bu pazarda tadına bakmanızı istediğimiz bazı şeyler bulunuyor. Cowgirl Creamery Peyniri, Michael Recchiuti Çikolatası, Blue Bottle Kahvesi pazarda tadına bakabileceğiniz en popüler yerel lezzetlerdendir.

San Francisco’da Yapılacak Şeyler listenize yerel lezzetleri eklediyseniz son bir önerimiz daha olacaktır. Hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz Dungenes Yengeci ve  Deniz Kulağı deniz ürünleri seven kişilere oldukça güzel bir seçenek olarak sunuluyor.

Alcatraz Adası’nı Gezin

San Francisco’da bulunan Alcatraz Adası, tüm dünyaca tanınan bilinen bir adadır. Hollywood filmlerine dahi konu olmuş dünyanın en ünlü hapishanesi ev sahipliği yapan bu ada, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Alcatraz Adasında bulunan hapishane 1930 yılında aktif edilmiştir. 1963 yılına kadar dünyanın en ünlü suçlularına ev sahipliği yapan hapishane, 1963 yılında kapatılmıştır. 1973 yılında turizme kazandırılan ada, o günden bu yana milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmekte.

Alcatraz Adasından kaçmak neredeyse imkansızdı. Bu nedenle en ağır suçlu insanlar burada hapis yatıyordu. Adaya gidip dönmek ortalama 4 saat sürmektedir. San Francisco’ya kadar gelmişken adaya uğramadan asla geri dönmeyin. İsterseniz kişi başı ücret ödeyerek ada tur paketi de satın alabilirsiniz.

Balon Turu Yapın

San Francisco’da Ne Yapılır? Listenize aslında çok yakından bildiğiniz bir etkinlik eklemek istiyoruz. Genelde klasik turist aktivitesi olarak gösterilen sıcak hava balonu her ülkenin doğal güzelliklerini görme konusunda oldukça başarılıdır.

Türkiye’de Kapadokya başta olmak Pamukkale ve birçok şehirde sıcak hava balon seferleri düzenlenmektedir. Bu deneyimi San Francisco’da yaşamak isteyen kişiler, Napa Vadisi üzerinde düzenlenen sıcak hava balon turuna katılabilirler. Yolculuk, uçuş öncesi hazırlık, uçuş süresi, uçuş sonrası derken toplam 4 saat vakit geçmektedir. San Francisco’da balon turu ortalama 250 Dolardır.

Napa Vadisi’nde Şarap İçin

Napa Vadisi ile Sonoma araç ile San Francisco’ya sadece 2 saat mesafededir. Bu vadiler ABD’nin en lezzetli şaraplarının ortaya çıkmasını sağlayan üzüm bağları ile doludur. Eğer vaktiniz varsa gezi listenize kesinlikle Napa Vadisini eklemenizi öneriyoruz.

Biraz öncede belirttiğimiz gibi şarap üretimi konusunda oldukça başarılı olan bu vadide dünyanın en lezzetli şarapların tadına bakabilirsiniz. Özellikle gün batımı çiftler buraya gelerek güzel fotoğraflar çekip lezzetli şarapların tadına bakabilmekteler.

Yosemite Ulusal Parkı’nı Görün

San Francisco’da Ne Yapılır? Listemizin son sırasında Amerika’nın en güzel ulusal parkı Yosemite Ulusal Parkı yer almaktadır. San Francisco’dan 4 saat kadar uzaklıkta yer alan Yosemite ulusal parkı toplamda 3 bin metrekarelik bir alana sahip durumda. İçerisinde akarsu, yürüyüş parkuru, şelale, granit kayaların bulunduğu bu park, vahşi hayatı hala içerisinde barındırıyor.

Yosemite Ulusal Parkı; her yıl milyonlarda yerli ve yabancı insanı misafir ediniyor. Ulusal parka ister kendi aracınızla isterseniz ücretli olarak düzenlenen turlarla girebilirsiniz. Tüm gün süren ulusal park gezi ücreti 160 Dolardan başlamaktadır.

San Francisco’da Ne Yenir?

San Francisco ile ilgili hazırladığımız rehberin son bölümünü gastronomiye ayırmaya çalıştık. San Francisco’da Ne Yenir? Üzerine hazırladığımız bu bölüm tamamen yemeğe aittir. Giden birçok kişinin İstanbul’a benzettiği San Francisco, kendisine has birçok yiyeceğe sahiptir.

Fast Food kültürünün çok fazla yaygın olmadığı bu şehirde çevreci yönün çok ağır bastığını söyleyebiliriz. Yoğun geçen bir günün ardından akşam yemeği ya da öğle yemeği yemek isteyen kişiler, oldukça zengin bir çeşit ile karşılaşabilirler. San Francisco geziniz sırasında tadına bakmanızı istediğimiz lezzetler;

Deniz Ürünleri

San Francisco yerel halkının çok sağlıklı besinler tükettiğini söyleyebiliriz. Deniz mahsulleri bakımından oldukça zengin olan San Francisco’da köşe başı her yerin deniz ürünleri restoranı ile donatıldığını göreceksiniz. Bu bölgede yaşayan insanlar Deniz Ürünleri yemeden bir gün asla geçirmezler.

Clam Chowder

Oldukça farklı bir sunuma sahip olan Clam Chowder, iştahınızın kabarmasına olanak sağlayacaktır. Deniz kabuğu ve istiridyeden hazırlanan bu çorba, içi boşaltılmış somun ekmeği içerisinde servis edilmektedir. İçerisinde mevsimin durumuna göre birkaç sebze bulunan bu çorbada balık tadının baskın olduğunu göreceksiniz. Oldukça farklı ve özel tada sahip olan Clam Chowder, San Francisco’da tadabileceğiniz en özgün yiyeceklerden birisidir.

Burrito

San Francisco’da bulunan en kalabalık milletlerden birisi de Meksika halkıdır. Bu nedenle San Francisco’da Meksika yemeklerinin çok yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Bizdeki tavuk ve et dürümlere oldukça fazla benzeyen Burrito, San Francisco’da tadabileceğiniz en güzel Meksika yemeklerinden birisidir.

Cioppino

Bizler evde bir şey olmayınca ne var ne yok tencereye atıp yahni yaparız ya Cioppino’da San Francisco’da bulunan bir tencere yemeğidir. Deniz Ürünleri bakımından oldukça zengin olan bu ülkede denizden çıkan ne var ne yoksa bu tencere içerisinde yer almaktadır. Deniz yahnisi olan bu yemekte midye başta olmak üzere birçok balık türü bulunmaktadır. Bu yemeğin İtalyanlar tarafından geliştirilmiş bir yemek olduğunu da belirtmek istiyoruz.

Mac & Cheese

Mac & Cheese San Francisco’da yiyebileceğiniz en güzel makarnalardan birisidir. Tadı, görünümü, lezzeti on numara olan bu yiyecek aslında bildiğimiz fırında makarnadır. Fırına atılmak üzere olan makarnalar üzerine cheddar veya permesan peyniri eklenir. Güzelce fırında pişen makarna, ortaya bu güzel lezzetin çıkmasını sağlamıştır.

Clairesquare

Hep ana yemek ile gitmek olmaz. San Francisco’da Ne Yenir? Listenize birazcık da tatlı eklemek istiyoruz. San Francisco’da yiyebileceğiniz en güzel tatlılardan birisi de Clairesquare adı verilen bu tatlıdır. Üstü çikolata kaplı olan bu kurabiyelerin hazırlanışı oldukça zahmetlidir.

Sandviçler

Yemeğe fazla vakit ayırmak istemiyor, hızlı hızlı yemeğinizi yiyip gezmek istiyorsanız Sandviçler tam da sizlere göre! San Francisco’da bulunan birçok kafede birbirinden lezzetli birçok Sandviç türü hazırlanmaktadır. Eğer basit bir öğün geçirmek istiyorsanız herhangi bir kafeden Sandviç siparişi vermeniz yeterlidir.

Şarap

San Francisco, şarap konusunda da oldukça başarılı bir bölgedir. Oldukça lezzetli şaraplara ev sahipliği yapan bu bölge kozmopolitliği ile ün salmıştır. Fiyatına aldırmadan en lezzetli şaraplardan birkaç kadeh içmenizi kesinlikle öneririz.

Chop Suey

San Francisco’da Uzak Doğu lezzetlerinin tadına bakabilmeniz de mümkündür. Besleyici olması ile ön plana çıkan Chop Suey, lezzetli olmasından dolayı hem yerel halk hem de gezginler tarafından seviliyor. İçerisinde pirinç, sebze ve erişte bulunan bu yemek, her restoranda aynı lezzete sahiptir.

Ekşi Mayalı Ekmek

San Francisco’da Fransız kültüründen esintiler de bulabilmek mümkündür. Yerel halk tarafından oldukça sevilen Ekşi Mayalı Ekmek, Amerika’da altın çılgınlığı döneminde bölgede çalışan Fransızlar tarafından şehre getirilmiştir. Hem hızlı doyma hem de ucuz olan bu lezzet günümüzde bir gelenek haline gelmiştir. San Francisco’da en lezzetli ekşi mayalı ekmek 1849 yılından bu yana faaliyet gösteren Boudin Bakery fırınında üretilmektedir.

Pizza

San Francisco içerisinde oldukça büyük bir İtalyan mahallesi de bulunuyor. Bu nedenle en az İtalya üretilen pizzalar kadar lezzetli ve kaliteli pizzaların satıldığını göreceksiniz. Eğer daha önce İtalya’ya gitmemiş fakat İtalyan pizzalarının tadını merak eden birisi iseniz San Francisco’da pizza yiyebilirsiniz.

Hamburger

San Francisco’da Ne Yenir? Listemizin son sırasında ABD’nin ulusal yemeği ve en ünlü fast food yemeği Hamburger yer alıyor. Sağlıksız bir yemek olarak görülse de Hamburgerin ne kadar lezzetli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Amerika’nın dört bir yanında hamburger yiyebileceğiniz yüzlerce kaliteli işletme bulunuyor.

Rehberin ne kadar uzun olduğunun farkındayız. Ancak; San Francisco Gezilecek Yerler bu kadar uzun bir yazıyı hak etmektedir. San Francisco ile ilgili hazırladığımız bu rehber şehir hakkında aklınızda bulunan tüm sorulara yanıt olacaktır. Eğer atladığımız bir yer var veya eklemek istediğiniz yerler varsa yorum bölümü üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

San Francisco Gezilecek Yerler: San Francisco’da Gezilecek 20 Yer