Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan ve aynı zamanda Türkiye’nin Maldivler’i olarak da bilinen eşsiz bir turkuaz renge sahip olan göldür. Salda Gölü’ne ulaşım Burdur merkezden yaklaşık 70 km uzaklıktadır. Yeşilova ilçesinden Salda Gölü’ne ulaşım ise sadece 5 km’dir. Salda Gölü görsellik açısından eşsiz bir görünüme sahiptir. Alabildiğine mavilik ve benzersiz yeşillikler bu bölgede buluşmuştur.

Salda Gölü birinci derece sit alanı olduğundan çevresinde yapılaşma kesinlikle yasaktır. Çevrede yalnızca 1 tane otel bulunmaktadır ve yenilerinin yapımına izin verilmemektedir. Bu sebeple Salda Gölü kamp yapmak için muhteşem bir tercih olacaktır. Buraya ziyarete gelen insanlar otel dışında ya kamp alanlarında çadır açmakta ya da bungalov evlerde kalmaktadır. Kamp alanlarında ihtiyaç duyulabilecek her şey düşünülmüş ve kolaylaştırıcı unsurlar hizmete sunulmuştur. Kamp alanlarından sunulan hizmetlerin bazıları.

 • Soyunma kabinleri,
 • Lavabolar,
 • Mangal yerleri,
 • Lavabo,
 • Kafe & Restoran,
 • Çadır kiralama işletmeleri.

Salda Gölü’nde Kamp Ateşi Serbest Mi?

Salda Gölü’ne gelmek isteyen ziyaretçilerin en merak ettiği konulardan bir tanesi de sit alanında “kamp ateşi” yakmaya müsaade edip edilmediğidir. Salda Gölü’nde kamp ateşi yakmak mümkündür, bunun için herhangi bir kısıtlama ya da engelleme mevcut değildir. Ancak bazı bilinçsiz ziyaretçiler kamp ateşi yakmak için sit alanındaki ağaçları kesmekte ya da ağaçlara zarar vermektedir. Bu davranışlarda bulunan ziyaretçilere yaptırım uygulanmaktadır. Ayrıca kamp ateşi yakan ziyaretçiler daha sonrasında küllerini sit alanında temizlemeden bırakmaktadır. Bu da yine müsaade edilmeyen davranışlardan bir tanesidir.

Yeşilova Belediye Halk Plajı

Yeşilova Belediye Halk Plajı ziyaretçilerin her türlü ihtiyacını giderebilecek nadir hatta tek yerlerden bir tanesi diyebiliriz. Çadır, karavan, bungalov gibi evlere buradan ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca plaj çevresinde uygun fiyatlarla yiyecek ya da başka türlü ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz belediye büfesi yer almaktadır. Salda Gölü çevresindeki kamp alanlarının en kalabalık olanı burasıdır. Çünkü imkanları bakımından diğerlerinden daha üstün gelmektedir. Yeşilova Belediye Halk Plajı’na gelecek ziyaretçiler için alan tüm gereksinimler düşünülerek dizayn edilmiştir. Buraya ister günübirlik gelin isterseniz de uzun vadeli kalmayı düşünün her şekilde memnun bir şekilde ayrılmanız kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca halk plajının ortasında yine Yeşilova Belediyesi’ne ait kafe ve restoranlar da yer almaktadır.

Yeşilova Belediye Halk Plajındaki İmkanlar

Buraya kamp yapmak için gelecekseniz çadır kiralayabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz yerler mevcuttur. Çadır kurmayı bilmiyorsanız işletmeler size bu konuda yardımcı olacaktır. Çadırlar genellikle en az 2 kişinin kalması için uygundur. Eğer çadır kiralayacaksınız kiralayacağınız çadırın içerisinde tek kişilik 2 adet yer minderi, nevresim takımı, kilim ve yastık bulacaksınız. Ayrıca çadırlara elektrik de çekilmiş vaziyettedir. Bu da ziyaretçiler için büyük bir avantaj olarak görülmektedir. Çadırların günlük kiralama bedelleri kişi başı değil çadır başına olarak alınmaktadır.

Salda Gölü Bungalov Evler

Sit alanında ziyaretçilerin beğeni ile karşıladığı Bungalov evler de yer almaktadır. Bungalov evlerinde de kiralama şekli yine aynı şekildedir. 2019 için Bungalov evlerin günlük kiralama bedeli 100 TL iken çadır fiyatlarının yarı yarıya daha uygun olduğunu söylemek mümkündür. Bungalov evleri halk plajına yaklaşık olarak 100 km uzaklıkta yer almaktadır. Bungalov Evleri’nin önünde küçük bir veranda, masa ve sandalyeler yer alıyor. Evlerin ön cephesi ise Salda Gölü’ne bakıyor. 2020 yılı itibariyle sadece 20 bungalov evi yer aldığından önceden rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilir. İnşası devam eden Bungalov Evleri’nin yakın zamanda 50’ye tamamlanacağı da söyleniyor.

Doğanbaba Plajı

Kamp yapmaya izin verilen bir diğer bölge ise Doğanbaba plajıdır. Bu plajda henüz elektrik, tuvalet ya da temiz su gibi ihtiyaçları karşılayacak imkanlar yer almadığından Yeşilova Belediye Halk Plajı kadar tercih edilmektedir. Eğer daha sakin, daha doğa ile iç içe bir kamp deneyimi yaşamak istiyorsanız Doğanbaba Plajı sizin için daha doğru bir tercih olabilir. Burayı tercih eden ziyaretçilerin büyük bir kısmı daha çok günübirlik olarak kalıyor.

Maldivler Plajı (Saldivler)

Salda Gölü’ne Türkiye’nin Maldivler’i de dendiğini dile getirmiştik. Bu plaj yüzmekten ziyade ziyaretçilerin daha çok çamur banyosu yapma amacıyla ziyaret ettiği plaj olarak yer alıyor. Çünkü Salda Gölü kil ve magnezyum bakımından oldukça zengin bir suya sahiptir. Bu suyun cilde iyi geldiği söyleniyor. Sosyal medyada gördüğünüz o harika fotoğrafların da çoğu tam olarak bu plajda çekiliyor. Burada yer alan beyaz tepelerinde kamp yapmak yasak olsa da plajın bazı bölgelerinde kamp yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur.

Salda Gölü’nde Neler Yapılabilir?

 • Salda Gölü kamp yapmak için eşsiz güzelliklere sahiptir.
 • Göl çevresinde yürüyüş, spor yapabilirsiniz.
 • Sevdiklerinizle o anı ölümsüzleştirmek için birbirinden güzel manzaralarda fotoğraf çekebilirsiniz.
 • Maldivler’i anımsatan alabildiğine turkuaz rengi suyunda yüzebilirsiniz. Su ağustos sonu, eylül ayları gibi kısmen soğuk olsa da yine de yüzülebilmektedir.
 • Çevrede yer alan ormanlık alanlarda, kamp yerlerinde piknik yapabilir ve kamp ateşi yakabilirsiniz.
 • Cilde çeşitli yararları olduğu söylenen çamur banyosunu deneyimleyebilirsiniz.

Gitmeden Önce Akılda Bulunması Gerekenler

 • Özellikle haziran ve temmuz aylarında Salda Gölü çevresinde sivrisinekler daha belirgin şekilde hissedilmektedir. Yaz boyunca sivrisinek ısırığı izleriyle gezmek istemiyorsanız yanınıza mutlaka bir sivrisinek ilacı almalısınız.
 • Salda Gölü’nün kumsalındaki beyaz kumlar güneşi direkt olarak yansıttığından ayaklarınızda yanıklar hissedebilirsiniz. Bu sebeple mutlaka etkili bir güneş kremi kullanmalısınız.
 • Salda Gölü çevresi baz istasyonları sayısı bakımından çok yeterli değildir. Telefonlarınızın sık sık çekmediğine şahit olabilirsiniz. Bu bir bakıma sakin bir tatil anlamına gelip avantaja dönüşebilmektedir.

Salda Gölü Harita KonumuYorumlar
 • A
  arif 6 Nisan 2021

  merhaba. şuanda göl kenarında (ya da yakınında) kamp kurmak, ateş yakmak serbest mi? hafta sonu gitmeyi düşünüyoruz ama, çadır kurma konusunda tereddütlerimiz var. jandarma çadırları kaldırıyormuş diye okudum bir kaç yerde. konu ile ilgili tecrübe ve bilgilerinizi bekliyoruz. iyi günler.

 • Üzgünüm

  Bu yazı yorumlara kapalı.

Salda Gölü Kamp Alanları | Hakkında Bilgi, En İyi Alanları, Yapılabilecek Aktiviteler, Ücretleri ve Ulaşım