Gezi

Sakıp Sabancı Müzesi Tanıtımı: Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti

İstanbul içerisinde en çok ziyaret edilen müzelerden birisi de Sakıp Sabancı Müzesidir. Avrupa yakasında vakit geçirecek yer arıyorsanız Sarıyer’e bağlı Emirgan beldesinde bu müzeyi bulabilirsin. İçerisinde kitap sanatları, hat sanatları, resim koleksiyonları, mobilya dekorasyonları olmak üzere birçok nadir koleksiyon ürünü bulunmakta.

Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan’da bulunan Atlı Köşk içerisinde yer alıyor. Mısır Hıdiv ailesinden olmak Prens Mehmet Ali Hasan tarafından 1925 yılında İtalyan bir mimara yaptırılan Atlı Köşk, 1966 yılında Sakıp Sabancı’nın babası Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınmıştır. Köşkün ismi bahçesinde yer alan at heykelinden gelmektedir.

Hacı Ömer Sabancı, müzeyi satın aldıktan sonra ailesinin yaşamına uygun olacak şekilde yeniden düzenlettirdi. Ömer Sabancı’nın ölümü sonrasında Sakıp Sabancı ailesi ile beraber köşkte yaşamaya devam etmiştir. Sakıp Sabancı, 1970’li yıllardan itibaren Osmanlı döneminden kalma el yazması kitaplar, hat örnekleri satın almaya başlamıştır. Bununla beraber tarihi öneme sahip antika ürünleri, yağlı boyalar satın alarak bir koleksiyon oluşturulmuştur. Köşk, 1998 yılında içerisinde bulunan koleksiyon eşyaları ile beraber Sabancı Üniversitesine bağışlanmıştır.

Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu

Sakıp Sabancı Müzesi Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu bölümü 14. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasında kaleme alınan ürünleri kapsamaktadır. Müze içerisinde 14. yüzyıldan kalma el yazması Kuran’ı Kerimler, oldukça nadir el yazması kitaplar Osmanlı sultanlarına ait tuğralı ferman örnekleri yer alıyor.

Teknolojik gelişmelerden destek alan SSM, ziyaretçilerin her birine bir adet tablet veriyor. Bu tablet ile nadir el yazmalarını dijital olarak inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Eserlere dokunmak yasak olsa da bu şekilde iyi bir inceleme fırsatı sunuluyor.

Resim Koleksiyonu

Halk tarafından Sakıp Ağa olarak bilinen Sabancı, resim sanatı ile oldukça fazla ilgileniyordu. İlk başta kişisel bir koleksiyon oluşturmaya başlayan Sabancı, bir zaman sonra devasa bir eser topluluğuna sahip olduğunu gördü. Türkiye’nin modernleşme sürecini gözler önüne seren bu müzede oldukça güzel, başarılı eserler yer aldığını göreceksiniz.

Mobilya ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) 20. yüzyılda inşa edilmiş bir köşkte bulunuyor. Sarayın inşası, kullanılan mobilya ve dekorasyonlar dönemin şartlarına göre modernize edilmiştir. Bununla beraber Sabancı ailesi tarafından çeşitli müzayedelerden alınan mobilya dekoratif eserler günümüzde ziyaretçilere karşı sunulmaktadır.

Sakıp Sabancı Müzesi Giriş Saati ve Ücretleri

Sakıp Sabancı Müzesi özel müze statüsünde yer aldığı için ücretli girişe tabiidir. Yetişkin bireyler için 30 TL olan ziyaret bedeli öğrenciler için 20 TL’dir. Müze Kart sahibi olan yetişkin bireyler 20 TL karşılığında müzeye girebilmekteler. Her Çarşamba halk günü olarak ilan edilmekte olup müzeye girişler ücretsiz olarak yapılmaktadır.

SSM Pazartesi günleri, yılbaşı, resmi tatil ve bayramlarda kapalıdır. Giriş saatleri ise sabah 10:00, kapanış saati 18:00’dır. Halk günü Çarşamba günü kapanış saati 20:00’a kadar uzayabiliyor.

Sakıp Sabancı Müzesi İletişim

Adres: Sakıp Sabancı Müzesi Sakıp Sabancı Caddesi, 42 Emirgan 34467 İstanbul

Tel: +90 212 277 22 00

Faks: +90 212 229 49 14

e-mail: ssminfo@sabanciuniv.edu

P