Sakarya Marmara Bölgesi'nde yer alan ve doğasıyla ön plana çıkan yerlerin başında gelmektedir. Öyle ki ağaç konusunda oldukça zengin bir bölge olduğu için diğer Marmara Bölgelerinden ayrılmaktadır. Hal böyle olunca başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin birçok bölgesinde insanlar Sakarya'yı özellikle kamp yapmak için tercih etmektedir. Bu sebeple Sakarya kamp alanları açısından oldukça zengin bir ilimizdir.

İstanbul'a 160 Ankara'ya 300 kilometre uzaklıkta bulunan Sakarya Karadeniz'e de oldukça yakındır. Bu sebeple Karadeniz havasının da burada alabilirsiniz. Havaalanı bulunmadığı için Sakarya'ya demir ve kara yoluyla ulaşım mümkündür. Fakat birçok kamp alanı şehir merkezinden uzakta bulunduğu için kendi aracınızla Sakarya'ya gelmenizi tavsiye ediyoruz ya da araç kiralayarak ulaşımı daha kolay hale getirebilirsiniz.

Maden Deresi Şelalesi Kamp Alanı

Burası resmen Sakarya içinde bir cennet. Doğasının buraya gelen herkesi büyülemesi oldukça normal harika bir şelalesi var ve yeşilin her tonunu da burada görmek mümkün. Bu sebeple buraya yalnızca kamp yapmak için değil günübirlik piknik yapmak, yürüyüş yapmak için de insanlar tercih ediyor. Buraya gelmişken fotoğraf makineniz varsa onu da mutlaka getirin çünkü böylesine güzel bir manzarayı başka bir yerde görmeniz pek mümkün olmayacaktır. Özellikle hafta sonu kampçıların yanı sıra sırf bu güzel manzarayı görmek isteyen kişilerin de burayı sıklıkla tercih ettiği düşünülürse epey bir kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu kalabalık sizi rahatsız etmeyecektir çünkü burası oldukça geniş bir arazidir.

Buraya kamp yapmaya gelen kişilerin özel kamp alanları gibi buzdolabı, ortak mutfak, market, restoran gibi beklentileri varsa hayal kırıklığına uğrarlar. Çünkü burası tamamen doğal bir yer ve tuvalet dışında burada başka bir şey yok. Bu sebeple buraya gelirken yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı kesinlikle karşılayarak gelmeniz gerekecektir. Kamp yapan kişiler arasında çocuklu aileleri görmek de mümkündür siz de çocuklarınızla buraya gelebilirsiniz çünkü burası güvenilir bir yer bu konuda sıkıntı olmayacaktır yani yabani hayvan gibi riskler bu kamp alanında bulunmamaktadır. Yine duş ihtiyacınızı şelalenin altında karşılayabilirsiniz şelalenin buz gibi suyuyla yazın sıcağında serinlemenin tadı da farklı olacaktır.

Maden Deresi Şelalesi Kamp Alanı Konaklama Ücretleri

Buraya gelip çadır kurup dilediğiniz gibi konaklayabilirsiniz. Zaten çadır haricinde farklı bir alternatif de bulunmamaktadır. Çadırınızı dilerseniz şelale kenarına kurabilir dilerseniz daha iç bölgelere kurabilirsiniz bu tamamen sizin zevkinize kalmış durumdadır ve hepsinin de burada tadı farklıdır. Ücretlere gelecek olursak Maden Deresi Şelalesi'ne giriş ücreti olarak 15 lira ödemektesiniz. Bunun yanında çadır için de gecelik çadır yeri olarak 25 lira ücret alınmaktadır.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı Kamp Alanı

Hem doğal ortamda bir kamp yapmak istiyorsanız hem de otel rahatlığında bir kamp istiyorsanız işte Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı Kamp Alanı tam size göre. Aynı zamanda tüm bunların yanında il merkezine de oldukça yakın ve merkezden buraya giden birçok servis de yer almaktadır. Sakarya denilince akla gelen ilk yerlerden bir tanesi olan Sapanca Gölü'nün de hemen dibinde konumlanmış kamp alanı aileler için oldukça uygun bir yerdir. Konaklama için de oldukça çeşitli alternatifler sunmasıyla isterseniz ağaç dipleri ve göl kenarına çadır kurabileceğiniz gibi dilerseniz bungalov evlerde kalabilirsiniz bunun tercihi de tamamen size kalmış durumdadır.

Doğasıyla Sakarya'da bulunan diğer kamp alanları gibi hemen herkesi büyüleyen Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı Kamp Alanı bunun yanı sıra fotoğraf çekmek isteyen kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Yani buraya kamp yapmaya gelen kişilerin düğün, nişan, mezuniyet fotoğrafları için buraya gelen kişileri görmesi oldukça yüksek bir ihtimal olacaktır. Yazın ayrı kışın ayrı güzel olan kamp alanı aynı zamanda içinde market ve restoran bulunmasıyla da hazır yemek yemek isteyenler için de oldukça ideal bir kamp alanıdır. Dilerseniz de kendi malzemelerinizle mangal alanlarında güzel bir mangal keyfi yapabilirsiniz.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı Kamp Alanı Konaklama Ücretleri

Çadır ve karavan yeri kirası olarak 70 lira ücret talep edilmektedir. Bu fiyatlar sezona göre değişkenlik gösterebilir.

Bungalov evler sınırlı sayıdadır. Burası da Sakarya'ya gelen kişiler tarafından sıklıkla tercih edildiği için rezervasyon yapmadan bungalov evlerde yer bulmama ihtimaliyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple öncesinde işletmeyi arayıp rezervasyon yapıp sonrasında da fiyat bilgisi alabilirsiniz çünkü fiyatlar sezonluk olarak değişebilir.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı Kamp Alanı Hizmetleri

 • Burası hizmet olarak da oldukça çeşitli alternatifler sunmaktadır.
 • Öncelikle birçok kamp alanında olan duş, tuvalet, elektrik ve internet hizmeti gayet yeterli düzeyde verilmektedir.
 • Kafe, market ve restoran yer alırken mangal alanları da bulunmaktadır.
 • Bunun dışında spor yapıp kamp deneyimini daha eğlenceli hale getirmek isteyen kişiler düşünülmüş ve bisiklet, ATV kiralama yerleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yürüyüş parkurları ve at biniciliği de yine kamp alanı içinde yer almaktadır.
 • Son olarak ibadetini yerine getirmek isteyen kişiler için de kamp alanında bir adet mescit bulunmaktadır.

Kartal Vadisi Dağ Evleri Kamp Alanı

Yine Sakarya merkeze pek de uzak olmayan bir kamp alanı yine doğayla iç içe bir yer. Burası resmen kartpostallardan fırlamış güzellikle Sakarya'ya gelip kamp yapmak isteyen kişilerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Fakat burası konsept olarak daha çok adından da anlaşılacağı üzere dağ evlerine odaklanmıştır. Göle de oldukça yakın olan kamp alanı huzuru bulacağınız yerlerin başında gelmektedir. İşletme konsept olarak da çok kalabalık bir kamp alanı oluşturmamış. Bu sebeple sevdiklerinizle daha tenha bir şekilde kamp yapmayı seviyorsanız burası sizin için oldukça doğru bir adres olacaktır.

Yeşilin ve mavinin her tonunu göreceğiniz bu kamp alanında market ve restoran bulunmuyor. Bu sebeple ihtiyaçlarınızı buraya gelmeden önce kesinlikle karşılamanız gerekmektedir. Dilerseniz mutfakta yemeklerinizi yapabilir dilerseniz de mangal yakma alanında dilediğiniz gibi mangal yakabilirsiniz bunun tercihi tamamen size kalmış. Vermiş olduğu hizmetle de oldukça övülen kamp alanının temizlik ve hijyen konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Buraya kamp yapmaya gelen kişiler genellikle Sakarya'daki diğer kamp alanlarında olduğu gibi bolca doğa manzaralarının fotoğrafını çekmektedir.

Kartal Vadisi Dağ Evleri Kamp Alanı Konaklama Ücretleri

Burada 3 adet dağ evi bulunmaktadır. Bu dağ evlerinde tuvalet, duş, televizyon gibi ihtiyaçlarınız karşılanmaktadır. Rahatlıkla 4 kişinin konaklayacağı bu evlerin gecelik fiyatı olarak 500 lira talep edilmektedir. Fakat dediğimiz gibi yalnızca 3 adet ev bulunmakta. Bu sebeple buraya gelmeden önce kesinlikle rezervasyon yapmalısınız.

Çadır yeri olarak bazdı dönemler hizmet veriyor bazı dönemlerde çadırla konaklamaya izin verilmiyor. Bu sebeple yine çadırla kamp yapmak için burayı tercih edecekseniz işletmeyi önceden arayabilirsiniz.

Kartal Vadisi Dağ Evleri Kamp Alanı Hizmetleri

 • WC
 • Duş
 • Elektrik
 • Wi-Fi
 • Yürüyüş Parkuru
 • Mangal Alanı
 • Otopark

Koru Kamp Alanı

Burası da Sakarya'da bulunan diğer kamp alanları gibi ağaçlar altında göl kenarına yakın ailenizle, sevdiklerinizle aklınızda hiçbir soru işareti kalmadan gidebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir. Özellikle ağaç altında çadırını kurup kamp yapmak isteyen kişiler için en iyi yerler arasında gösterebiliriz. Bunun yanı sıra burası özellikle hafta sonları günübirlikçilerin akınına uğramakta. Buraya piknik yapmak için geliyorlar ve merkeze de yakın olduğu için oldukça kalabalık oluyor. Bu tarz kalabalıklardan rahatsız olan bir yapınız varsa buraya hafta içi gelmenizi öneriyoruz.

Sapanca Gölü'ne olan uzaklığı yalnızca 50 metre. Bunun yanı sıra kamp alanı içinde temel ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabileceğiniz küçük bir restoran da mevcut. Doğasıyla oldukça takdir toplayan kamp alanı daha çok 1-2 gün kafa dinlemek için kamp yapmayı tercih eden kişiler tarafından tercih edilmektedir. Yılın her mevsiminde kamp yapmanın eğlenceli olduğu alanların başında gelen Koru Kamp Alanı'na özellikle sonbaharda gelirseniz ağaçların yaprak dökümüyle buranın havası bir başka olmaktadır.

Koru Kamp Alanı Giriş Ücretleri ve Konaklama

Kamp alanına giriş için araçlardan 30 lira ücret alınırken yaya girişi olarak da 25 lira ücret alınmaktadır.

Kamp yapmak için de çadır ve karavan olmak üzere 2 alternatif bulunmaktadır. Çadır yeri kirası olarak 50 lira ücret alınırken karavan yeri kirası olarak da 80 lira alınmaktadır.

Koru Kamp Alanı Hizmetleri

 • Kamp alanında tuvalet, elektrik gibi temel ihtiyaçlarınız karşılanırken duş alanı bulunmamaktadır.
 • Belirli günlerde kamp alanında canlı müzik hizmeti bulunmaktadır.
 • Mangal yakma alanı mevcuttur.
 • Otopark bulunmaktadır.

Poyrazlar Ormaniçi Dinlenme ve Kamp Alanı

Poyrazlar Sakarya'da bulunan en iyi kamp alanları arasında yer almaktadır. Meşe ağaçlarıyla süslenmiş ve hemen göl kenarında bulunan yer sadece kampçılar tarafından değil günübirlik olarak bu güzel manzarayı izlemek isteyenler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu sebeple buranın yoğun olacağını düşünebilirsiniz fakat burası öyle bir geniş alandır ki kamp alanında yalnızca aileniz ve sevdikleriniz yanınızda gibi hissetmeniz yüksek bir ihtimaldir. Burası da Sakarya'da bulunan diğer kamp alanları gibi yılın her vakti ayrı bir güzeldir.

Kamp olanakları olarak da oldukça çeşitli olduğu için burada sıkılmanız mümkün değildir. Dilerseniz yürüyüş yapabilir dilerseniz fotoğraf makinesiyle birbirinden güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Buraya gelen kampçılar genel olarak göl kenarlarına çadırlarını kuruyorlar. Böylece sabahları gölün o eşsiz sesiyle uyanmanın tadını çıkarıyorlar. Burası rakım olarak biraz yüksek bir alanda bulunduğu için sıcak yaz günlerinde gelseniz dahi yanınızda en azından bir hırka bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Kamp ateşi yakmak ve mangal için de herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Poyrazlar Ormaniçi Dinlenme ve Kamp Alanı Giriş Ücretleri ve Konaklama

Şahıs girişi olarak 7 lira ücret talep edilirken öğrenci girişi de 3.5 lira olarak belirlenmiştir.
Bisiklet 7 lira, motosiklet 14 lira, otobüs 21 lira, minibüs 63 lira ve otobüs giriş ücreti 189 liradır.
Çadır yeri kirası olarak yalnızca 25 lira ücret talep edilmektedir. Karavanla geleceksiniz de karavan büyüklüğüne göre bir ücret talep edilecektir.

Poyrazlar Ormaniçi Dinlenme ve Kamp Alanı Hizmetleri

 • Tuvalet
 • Çay Bahçesi
 • Mescit
 • Mangal Alanı
 • Büfe
 • Sezonluk lunapark
 • Kır lokantası
 • Çocuk oyun alanı

Soğucak Yaylası Kamp Alanı

Eğer doğayla baş başa hiçbir ihtiyaç karşılanmadan kamp yaparım diyorsanız işte burası Sakarya'da bu alanda en sık tercih edilen kamp bölgelerinden bir tanesidir. Öyle ki tuvalet, duş, elektrik gibi ihtiyaçlar karşılanmasa bile burası özellikle hafta sonları oldukça yoğundur. Çünkü yayla havası birçok kampçıya göre en iyi alternatiftir.

Özel bir işletme olmadığı için herhangi bir şekilde restoran ve market de yer almamaktadır. Bu ihtiyaçlarınızı buraya gelmeden önce karşılamanız gerekmektedir çünkü yakınlarda bu tarz ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız alanlar da bulunmamaktadır. Fakat buranın doğası bir başkadır o kadar güzel ve farklı çiçekler vardır ki kokusu bile insana huzur vermeye yetmektedir. Yolu pek müsait olmadığı için karavancılar tarafından pek sık tercih edilmez genel olarak çadırda kamp yapan kişileri görürsünüz. Son olarak da burada herhangi bir ücret ödemenize de gerek yoktur. Genel olarak hafta sonları stres atmak için gelen kişiler tarafından tercih edilir ve 1-2 günlük kamp yapmak için en iyi kamp alanlarının başında geldiğini rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

Sakarya'da Görülmesi Gereken Yerler

Sakarya Müzesi (Atatürk Evi)

Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım'ın 1922 yılında üç gün kaldığı yer olduğu için Sakarya Müzesi Atatürk Evi olarak da geçmektedir. Üç katlı olan müze ev 1993 yılından itibaren müze olarak kullanılmaktadır. Arkeolojik ve etnografik eserlere ilginiz varsa burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin kalıntılarının bulunduğu müze evde aynı zamanda Atatürk'ün de kullanmış olduğu bazı eşyalar sergilenmektedir.

Silah, kap, mühür, el baltaları, mezar taşları ve daha birçok farklı geçmişi oldukça eskiye dayanan eşyaların bulunduğu müze yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Giriş saati olarak 08.00-17.30 saatleri arasında hizmet veren müzeye giriş için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yoktur.

Karasu Plajı

Türkiye'nin en uzun 2.plajı olarak bilinen Karasu Plajı İstanbul'a da oldukça yakın bir mesafede olduğu için İstanbulluların da sıklıkla tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Özellikle yaz aylarında oldukça sık bir şekilde tercih edilen Karasu Plajı'nın yüksek dalgalara sahip olmasının sebebi Karadeniz kıyısı olmasıdır. Plajın kumlarının romatizmaya iyi geldiği de bilinmektedir.
Sadece yerli değil yabancı turistlerin de oldukça sık tercih ettiği plaj yaklaşık olarak 15 kilometre uzunluktadır. Aynı zamanda jet ski gibi aktivitelere ilginiz varsa burada yine bunun için özel alanlar da bulunmaktadır.

Kuzuluk Kaplıcaları

Kaplıcaları seviyorsanız Sakarya'ya kadar gelmişken burayı ziyaret etmemek olmaz. Kaplıcalar ünü sebebiyle yaz kış sürekli doludur ve bir gelen bir daha tercih etmektedir. Kaplıcaların içinde birçok işletme bulunduğu gibi aynı zamanda burada konaklamak da mümkündür. Sakarya'da bulunan diğer yerler gibi burası da İstanbul'a oldukça yakındır ve bu sebeple İstanbul halkı tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.
Buraya dilerseniz hastalıklarınıza iyi gelsin diye gidersiniz dilerseniz de kafa dinlemek için tercih tamamen size kalmış. Astım, bronşit ve alerjik üst solunum gibi hastalıklara iyi gelmesinin yanı sıra kaplıcanın cilt hastalıklarına, yumuşak doku romatizmalarına, kireçlenmelere, ortopedik travmalara da iyi geldiği söylenmektedir. Bel ağrısı ve spor yaralanması gibi sorunlarla karşı karşıya kalan kişiler de sıklıkla burayı tercih etmektedir.

Yaylalar

Sakarya'ya gelip de yaylalara uğramadan gitmek olmaz. Dilerseniz bu yaylalarda kamp da yapabilirsiniz dilerseniz küçük bir piknik ve yayla havası alarak burayı terk edebilirsiniz. Yaylalarda doğa yürüyüşü yapabilir bazı dönemlerde kurulan pazarlardan organik sebze ve meyveleri de alabilirsiniz. Özellikle İstanbul'a yakın olduğu için 34 plakalı araçları burada sıklıkla görebilirsiniz.
Karagöl Yaylası, Acelle Yaylası, Çiğdem Yaylası, İnönü Yaylası ve daha birçok yaylaya ev sahipliği yapan Sakarya'da bolca şelale ve göl de yer almaktadır. Dilerseniz buraları da ziyaret edebilirsiniz. Sakarya gibi bölgeler doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır ve hal böyle olunca da buralarda gezilecek yerlerin listesi de kabarık olmaktadır.

Ali Fuat Paşa Kuvay-ı Milliye Müzesi

Kurtuluş Savaşı ve sonrasına ait döneme karşı bir ilgi ve alakanız varsa burayı mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor. 1989 yılından itibaren müze olarak kullanılan yer 08.00-16.00 arası ziyaretçilerini bekliyor ve girişte de herhangi bir ücret talep edilmiyor. Daha çok yerli halk tarafından ziyaret edilen müzeyi yaklaşık 1 saat içinde gezmeniz mümkün olacaktır.
İki katlı bir bina olan müze içinde 6 tane oda yer almaktadır. Bu odaların içinde Ali Fuat Cebesoy'un kişisel eşyaları, madalyaları ve savaşta çekilmiş olan fotoğrafları yer alırken aynı zamanda Amasya, Erzurum, Sivas kongreleriyle birlikte Nutuk'un da fotokopisi yer almaktadır. Yani burası Kurtuluş Savaşı ve sonrasındaki yılları oldukça iyi yansıtan ve sizi o günlere götürecek ziyaret edilmesi gereken bir müzedir.

Sakarya kamp alanları görüldüğü üzere Sakarya'nın yeşil ve mavisini son derece iyi bir şekilde kullanmış alanlardır. Sizler de dilerseniz özel işletmelerde temel ihtiyaçlarımızı karşılayacak şekilde daha rahat bir şekilde kamp yapabilirsiniz ya da yaylalarda doğanın ortasında tamamen doğal ortamda kamp yapabilirsiniz. Her iki durumda da doğanın tadını sonuna kadar çıkaracaksınız. Sakarya özellikle göl manzaralı bir şekilde kamp yapacağınız her mevsiminin ayrı güzel olduğu birbirinden güzel kamp alanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Sakarya Kamp Alanları | En İyileri, Konaklama Ücretleri, Olanakları, Görülmesi Gereken Yerler ve Ulaşım