Marmara bölgesinde yer alan Sakarya, 1 milyon nüfusu ile ülkemizin en kalabalık şehirlerinden birisidir. Marmara bölgesinde yer alan şehir, hem tatil hem de eğitim amacı ile ziyaret edilmektedir. Eskişehir ile beraber öğrenci şehri olarak gösterilen Sakarya’da oldukça fazla gezip görülecek yer bulunmaktadır. Bu yazımız içerisinde sizlere Sakarya Gezilecek Yerler sunmaya çalışacağız. Liste; çıkacağınız Marmara turu sırasında sizlere eşlik edecektir. 

Gölbaşı Park

Sakarya’nın Arifeye ilçesinde yer alan Gölbaşı Park, bölgenin en gözde, en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Bu parka özellikle hafta sonu aile ve çocuklarınız ile gelebilir, içerisindeki eğlenceli alanlarda vakit geçirerek piknik yapma fırsatına sahip olabilirsiniz. 

Kent Park 

Sakarya park ve bahçeleri ile meşhur bir şehirdir. Kent Park, Sakarya merkez içerisinde yer alan en büyük mesire yerlerinden birisidir. Özellikle çay içmek, doğa ile vakit geçirmek isteyen kişileri bu parka davet edebiliriz. 

Adapazarı 

Sakarya Gezilecek Yerler listesine oldukça özel bir yer eklemek istiyoruz. Sakarya denince akla şehrin en büyük ilçesi olan Adapazarı gelmektedir. Oldukça kalabalık olan bölgede hoş vakit geçirebileceğiniz birçok yer, birçok ayrıntı bulunmaktadır. 

Karagöl Yaylası 

Sakarya’da yaylacılık kültürü de bulunmaktadır. Sakarya’nın Taraklı ilçesinde yer alan Karagöl Yaylası, görselliği ile kendini büyüleyen, muazzam bir yayladır. Sakaryalıların vakit geçirmekten çok fazla hoşlandığı bu yayla bir nevi cennet bahçesi olarak gösterilmektedir. 

Çark Caddesi 

Adapazarı’nı ziyaret eden kişileri akşam olduğunda Çark Caddesine davet ediyoruz. Oldukça meşhur olan bu cadde İstanbul’un İstiklal Caddesi ile neredeyse birebir eş özelliğe sahiptir. Bu caddeye giriş yaptığınızda birbirinden farklı özelliklere sahip yüzlerce hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. 

Gölkent 

Sakarya Gezilecek Yerler listesi doğa güzellikleri ile dolup taşacaktır. Bu bölgeye geldiğinizde karşılaşacağınız manzara sizi büyüleyecektir. Gölkent’e gelen birçok kişi doğanın etkileyici manzarasını kayıt altına almak için fotoğraf makinelerini boyunlarından düşürmüyorlar. 

Beşköprü 

Sakarya’nın baş yapıtlarından birisi olan Beşköprü, şehrin en tarihi mekanlarından birisidir. Yapılışı üzerinden yüzlerce yıl geçmiş olsa da tarihin Beşköprü’yü biraz yorduğunu görebilirsiniz. Hala aktif olarak kullanılan Beşköprü’yü kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz. 

Çiğdem Yaylası

Sakarya’nın Hendek ile Akyazı köylerinin ortak kullanmış olduğu Çiğdem Yaylası, yaz aylarının gelmesi ile beraber birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Yaz sezonunda bu yaylaya gelirseniz düzenlenen etkinliklere katılım gösterebilirsiniz. 

Karasu Plajı 

Sakarya bölgesinde ilk kez geliyorsanız ziyaret edebileceğiniz oldukça fazla nokta bulunmaktadır. Şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşmak istiyorsanız Karasu Plajı tam da sizlere göre! Bu plajda denizin maviliği net bir şekilde görebilirsiniz. Güneşlenmek, denize girmek için geleceğiniz bu plajda konaklama konusunda da birçok alternatifiniz olacaktır. 

Acarlar Longozu

Sakarya’nın en doğal güzelliklerinden birisi de Acarlar Longozu’dur. Karasu’da bulunan bu ortamda doyasıya yürüyüşler yapabilir, içerisinde bulunan işletmelerde doğa ile beraber lezzetli yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz. Tabiat güzelliği arayan kişilerin en uğrak noktalarından birisi de bu longoz ormanlarıdır. 

Doğançay 

Yazın Sakarya’da gidebileceğiniz en iyi, en güzel yerlerden birisi de Geyve’de bulunan Doğançay’dır. Akan şelalenin tam altında bulunan kayalıklarda oturabilir, şelalenin esintisi ile serinleyebilirsiniz. Bununla birlikte buz gibi akan suya girebilir günü daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. 

Sapanca Gölü 

Sakarya’nın en çok ziyaretçi alan yerlerinden birisi de Sapanca Gölü’dür. Sapanca Gölü içerisinde yer alan işletmelerde göl manzarasına karşı çayınızı alarak güzel bir şekilde içebilirsiniz. Buradaki etkileyici görüntü birçok gölde bulunmamaktadır. 

Acelle Yaylası 

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yer alan Acelle Yaylası yaz aylarının en güzel rotalarından birisidir. Yayla o kadar eşsiz ve kusursuz bir yerleşime sahip ki bu yaylada yer alan köylerde yaşamak bile isteyebilirsiniz. 

İstanbul Dere – Sapanca 

Sapanca’da bulunan İstanbul Dere, doğa içerisinde vakit geçirmek isteyenlerin en uğrak noktalarından birisidir. Burada akan derenin hemen yanında hizmet vermekte olan işletmelerden kahvaltı ve akşam yemeği yiyebilme fırsatına sahip olabilirsiniz. Yemeklerden sonra yürüyüş parkurlarında su sesi eşliğinde güzel bi yürüyüş yapabilirsiniz. 

Rahime Sultan Camii 

4. Abdülmecid tarafından inşa ettirilmiş olan Rahime Sultan Cami, Sapanca’nın en eski camilerinden birisidir. 1892 yılında yapılmış olan cami günümüze kadarulaşmayı başarmıştır. Cami 1999 yılında meydana gelen depremde büyük hasar görmüş olmasına rağmen hala ayakta kalıp ibadethane olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Deprem Müzesi 

Adapazarı'nda bulunan Deprem Müzesi, Sakarya’nın en çok ziyaret edilen yerlerin yerleri arasında gösteriliyor. Müzenin yapımına 2000 yılında başlanmış olup 4 yıl gibi bir sürede tamamlanmıştır. 2004 yılında tamamlanmış olan bu müze, bu tarihten bu yana ziyaretçi kabul etmektedir.  

Deprem Müzesi 1967 ile 1999 yılları arasında Sakarya bölgesinde meydana gelen depremlerden sonra oluşturulmuştur. Bu müzenin yapılma amacı insanlara her daim depremi hatırlatmak, deprem önlemi alınmasa olacakları göstermektir.  

Müzeyi ziyaret ettiğinizde içerisinin bir sanat galerisi olduğunu göreceksiniz. Resimlerle depremden önce Adapazarı ve depremden sonra Adapazarı gözler önüne serilmektedir. Müze içerisinde bulunan titreşimli stand ufak bir deprem simülasyonu oluşturmaktadır. Adapazarı’na geldiğinizde kesinlikle bu müzeyi ziyaret etmenizi öneririz. 

Sakarya Müzesi

Sakarya Gezilecek Yerler listemizin en özel parçasını sizlere sunmak istiyoruz. Kent merkezinde yer alan Sakarya Müzesi 1290 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Müzenin bahçesinde hem Roma hem de Bizans dönemine ait kalıntılar sergilenmekte. Aynı zamanda müze içerisinde mezar taşları, sunaklar, sütun kaideleri bulunmaktadır. Müzenin sergi salonunda ise Roma ve Bizans dönemine ait bazı eserler sergilenmektedir. 

Vecihi Orhon Kapısı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde yer alan Vecihi Orhon Kapısı, Mimar Sinan eserlerinden sadece birisidir. Tarihi ipek yolu üzerinde yer alan Vecihi Orhon Kapısı, 2009 yılından bu yana ziyaret edilebilir bir ortama sahiptir. 

Maden Deresi

Sakarya’nın Karasu bölgesinde yer alan Maden Deresi, yemyeşil alanları ve deresinin sesi ile gerçekten sizi aşık edebilir. Kulağınıza hoş bir melodi fısıldayan bu dereye son zamanlarda çok fazla ziyaretçi gelmeye başlamıştır.  

Maden Deresine geldiğinizde hoş bir yürüyüşe çıkabilir, fotoğraf çekinebilir, piknik yapabilme fırsatına sahip olabilirsiniz. Kasım ayı gibi geldiğinizde kestane dahi toplayabilirsiniz. İsminin Maden deresi olmasının nedeni; 1914 yılından önce Fransızlar bu dere içerisinde maden işletmiş olmalarından dolayıdır. 1914 yılında bölgeyi terk eden Fransızlar sonrasında bölge halk tarafından keşfedilerek ziyaret merkezi haline getirilmiştir. 

Sakarya Gezilecek Yerler | Sakarya’da Gezilecek 20 Yer!