İş, okul, aile ziyareti veya tatil gibi nedenlerle yıl boyu yurtiçi ve bazen de yurtdışı seyahatler yapmak, günümüzün rekabet koşulları ve ödeme kolaylıkları sayesinde oldukça yaygın. Yıllar önce iki şehir arasında gidip gelebilmek için birkaç otobüs firmasıyla bir uçak firmasından başka seçenek yokken, bugün hava ve karayolu taşıyıcıları adeta birbirleriyle yarış ediyor. Biz tüketiciler olarak ise çeşitli olanaklara sahibiz. İndirimli veya bedava bilet kazanma şansına sahibiz.

Sadakat programları, hem otobüs firmalarında hem de havayolu firmalarında müşterilerin bağlanması için kullanılan bir yöntemdir. Ticari bir teşvik ürünü olan bu programlar, dikkatli kullanıldıklarında müşterilerin indirimli veya ücretsiz seyahat etmesine olanak tanımaktadır. Türkiye çapında faaliyet gösteren firmaların sadakat programlarına göz atıldığında birkaç tanesini sizlere hatırlatmak istiyoruz.

Havayolu firmalarının tümünde sadakat programları kullanılmaktadır. Türk Havayolları, Anadolu Jet ile birlikte aynı programı yürütmekte olup özellikle anlaşmalı havayolu firmalarıyla Dünya’nın dört bir yanına gidenler için değerlendirilmesi gereken özelliklere sahiptir. Zira anlaşmalı firmalarla uçuş gerçekleştirildiğinde bile puan kazanımı mümkündür. Pegasus’un sadakat programı ise hem indirimli hem de bedava bilet alınmasına olanak tanımaktadır. Diğer tüm seçeneklerin aksine, bilet tutarının bir kısmının puanlarla karşılanması mümkündür. Açıkçası diğerlerinden önce, havayolunu kullanıyorsanız THY’nin ve Pegasus’un sadakat programlarına üye olmanızı öneririz.

Otobüs firmaları gözetildiğindeyse, kalitesi gibi sadakat programı da sıkıntısız işleyen ilk firma Pamukkale’dir. Pamukkale ile yapılan seyahatlerde bilet tutarına bağlı olarak alınan puanlar aksamadan kullanılabilmektedir. Bu noktaya dikkat çekiyoruz; çünkü bazı büyük firmalar sadakat programlarından edinilen puanların kullanılmaması için adeta ayak diretirken, böyle bir sorun Pamukkale’de yaşanmamaktadır.

Otobüs firmalarının sadakat programlarında iki özellik öne çıkmaktadır. Pamukkale ile birlikte Kamil Koç, Çanakkale Truva gibi firmalar bedava bilet sunmayı tercih etmektedir. Diyelim ki 95 TL biriktirdiniz. Almak istediğiniz bilet ise 100 TL. Ne yazık ki 95 TL’yi hesabınızdan kullanıp geri kalanı nakit ödeyemezsiniz. Hesabınızdaki tutar, almak istediğiniz biletle aynı veya daha fazla olmak zorundadır.

Diğer tercih edilen yöntem ise üyelere daha hesaplı fiyattan bilet satışıdır. Daha çok küçük çaplı firmalarda uygulanan bu yöntemde size belli bir oranda indirim yapılması esastır. Sık kullanmadığınız takdirde, ilk bahsettiğimiz özellik daha faydalıdır.

Gelelim birkaç tüyoya… İlk olarak, sadakat programından çıkar sağlayabilmek için sadık bir müşteri olmanız gerekir. Örneğin İzmir ile İstanbul arasında her ay bir kez gidip geliyorsanız, ulaşım seçeneklerine dikkat etmelisiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı mı yoksa İstanbul Havalimanı mı? Esenler Otogar mı, yoksa Dudullu veya Harem mi? Hangi nokta sizin ulaşımınız için daha elverişliyse ve yolculuk süresi ile bilet fiyatları beraber gözetildiğinde hangisi size daha uygunsa onu seçmenizde fayda var. Örneğin Esenler’den İzmir’e Pamukkale’nin sunduğu ekspres seferlerle 4 saat civarında seyahat edebilirsiniz. İstanbul Havalimanı’ndan İzmir’e uçuşlar 1 saat 15 dakika sürüyor olsa da, havalimanındaki bekleme sürelerini de hesaba katmalısınız. Fiyatlar gözetildiğinde elbette ki otobüsle yolculuk daha hesaplı olacaktır. Ayrıca kaliteden ödün vermeyen bir firmaysa Pamukkale ve Kamil Koç gibi, belki de uçuş yerine karayolunu tercih edebilirsiniz. Otobüs firmaları %5 ile 7 arasında puan yüklüyor. 100 TL’lik bir biletten yaklaşık 5 TL hesabınıza yükleneceğini kabul edersek, gidiş gelişten 10 TL olacaktır. Bir yılda bu tutar 120 TL eder, yani bir bileti bedavaya alabilirsiniz. Yeter ki olabildiğince aynı firmayla devam etmeye özen gösterin.

Diğer dikkat etmeniz gereken şey ise puanların süre aşımı. Yıllık olarak silinme olayı pek yaygın olmasa da, her yıl Kasım ayı gibi hesabınızı kontrol etmenizde fayda var. Genellikle iki yılda bir puanlar silindiği için, gerekirse kısa mesafeli ve uygun bütçeli ekstra bir yolculuk yapıp büyük meblağdaki bir bilete ücret ödemeden sahip olabilirsiniz.

Sadakat Programlarıyla Yolculuk Biletinizi Bedava Nasıl Alırsınız?