İtalya’nın başkenti olan Roma gezilecek yerler denildiğinde Paris, Amsterdam gibi şehirleri çeşitlilik açısından kolaylıkla geride bırakabilen bir şehir.

2800 yıllık tarihi birikimi Roma caddelerinde gezerken hissedeceksiniz. Bu tarihi şehrin sınırları içinde yer alan Vatikan gibi bir kültür hazinesi de gezginler için keyifli bir tatil fırsatı sunuyor.

1. Kolezyum

Roma tatilinde gezilecek yerler listenizin ilk sırasına Kolezyum’u yazabilirsiniz. Flavianus Amfitiyato ismiyle de bilinen yapının ünü tüm dünyaya yayılmış. Bir rivayete göre ismini girişinde bulunan Colossus Neronis Heykeli’nden alıyor. Bu görkemli yapının inşasına İmparator Vespasian döneminde başlanmı. 188 metre uzunluğa ve 156 metre genişliğe sahip amfitiyatro Roma tatilinde mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Yüzyıllar önce burada 55 bin kişi tiyatro oyunlarını, gladyatör dövüşlerini ve idamları izlemek için toplanıyorlardı. İmparatorlar, halka güçlerini göstermek için 450 yıl boyunca bu tarihi yapıyı kullanmıştır. Depremlerden dolayı kullanılamayacak olan Kolezyum, 2007 yılında Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiş.

2. Aşk Çeşmesi (Trevi
Çeşmesi)

Poli Sarayı’nın yanında bulunan ve mimari açıdan dikkat çeken Aşk Çeşmesi, Roma’da gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir yer. Trevi Çeşmesi olarak da kullanılan bu yapıtın yapımına 1732 yılında Heykeltıraş Nicola Salvi tarafından başlanılmış. 30 yıl gibi bir sürede çok sayıda sanatçının da uğraşıyla yapıt tamamlanmış. Trevi Çeşmesi’nin orta kısmında ana teması olan denizi vurgulayan iki adet deniz ulağının çevrelediği Neptün figürü bulunuyor. Bu figürün yanında ise suyun kaynağını keşfeden bir bakireye yer verilmiş.

Trevi Çeşmesi’nin mimari yapısı dışında özel kılan bir başka özelliği daha bulunuyor. Yaygın bir inanışa göre çeşmeye sol omzunun üzerinden sağ eli ile para atanların dilekleri kabul oluyor. Bu nedenle sabah saatlerinde havuzun başı oldukça kalabalık oluyor. Aşk Çeşmesi’ne uğradığınız da bir dilek tutup çeşmeye para atmayı unutmayın. Ne dersiniz, belki kabul olur. :)

3. Pantheon

İkinci yüzyılda İmparator Hadrian tarafından inşa ettirilen Tüm Tanrıların Tapınağı Pantheon, M.S. 80 yılında yanan eski tapınağın yerine inşa edilmiş. Tapınağın önünde eski tapınağı yaptıran Marcus Agrippa’ya ithafen iki heykel ve bir yazı bulunuyor.

Dini bir yapı olarak inşa edilen Pantheon beş yüzyıl bu görevi sürdürmüş. Roma’nın Hristiyanlık dinine geçmelerinden sonra 609 yılında kiliseye çevrilmiş.

Pantheon Tapınağı’nın içinde krallara, mimarlara ve sanatçılara ait çok sayıda mezar yer alıyor. Göz alıcı mimarisiyle ziyaretçileri büyüleyen bu yapının en görkemli kısmını, 43 metre çapa ve yüksekliğe sahip olan güneş ışığının içeri girmesini sağlayan kubbesi oluşturuyor.

Pantheon’u ziyaret etmek istiyorsanız 09.00 ve 19.30 saatleri arasında ziyarete açık.

4. Roma Forumu (Forum
Magnum)

Roma Forumu, 10 yüzyıl boyunca Roma İmparatorluğu’nun ticari, siyasi ve kültürel merkezi olarak kullanılmış. Pek çok dini yapı, anıt ve yönetim binası inşa edilen bu yapıya Romalılar tarafından Forum Magnum ismi de verilmiş.

Roma Forumu 09.00-19.00 arasında ziyarete açık ve 18 Euro gibi bir giriş ücreti bulunuyor.

5. Navona Meydanı

Romalılar’ın şehir yaşamını görmek isterseniz hareketli yapısıyla Navona Meydanı sizi çağırıyor. İmparator Domitian tarafından birinci yüzyılda inşa ettirilen stadyumun yerine kurulan Navona Meydanı çevresindeki kafelerde oturmak, sokak göstericilerini izlemek ve soluklanmak için uygun bir yer.

Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir ve üç çeşme ile süslenen Barok stili meydanın arkasında Sant Agnese in Agone kilisesi yer alıyor. Yakınında ise şehrin en ünlü dini merkezlerinden biri olan San Luigi dei Francesi bulunuyor.

6. Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri, Papalar tarafından toplanan birçok tarihi ve sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyüklerinden biri olan müzelerin temelleri 1506 yılında atılmış.

Etrüsk, Antik Yunan eserlerinin yanında modern dinsel sanat eserlerine de yer verilen galerilerin geniş koleksiyonları yüzünden kültürel gezintinizi bir günde bitirebilmeniz mümkün gözükmüyor. Koleksiyonların önünde bulunan merdivenlerde müzenin en güzel kısmını oluşturuyor.

Dünyaca ünlü Sistina Şapeli de müzenin 54 galerisi içinde bulunuyor. Şapelin tavanında Michelangelo tarafından yapılan “Âdem’in Yaratılışı” eseri yer alıyor. Bu eser müzede bulunan en önemli sanat eseri olarak değerlendiriliyor.

En popüler gezi noktalarından biri olan Vatikan Müzeleri’nin girişinde uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Roma tatilinizde zamandan kazanmak istiyorsanız biletinizi internetten almayı düşünebilirsiniz.

 7. İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri, Trevi Çeşmesi’ne 10 dakika yürüme mesafede yer alıyor. Roma halkı için önemli bir buluşma noktası. Hareketli sosyal çevreye sahip merdivenler Francesco De Sanctics tarafından Kral XV. Louis için yaptırılmış.

Meydanın yukarısında bulunan Trinita dei Monti Kilisesi’ne ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan merdivenlerin tam karşısında Via Condotti Caddesi bulunuyor. Bu cadde şehrin en önemli alışveriş yerlerinden biri. 2019 yılının yaz mevsiminde alınan bir karar ile İspanyol Merdivenleri’nde oturmak yasaklandı.

8. Castel Sant Angelo

Papaların ikamet ettikleri ve Osmanlı şehzadelerinden Cem Sultan’ın da esir tutulduğu bu yapı M.S. 139 yılında İmparator Hadrianus için inşa edilmiş. Castel Sant Angelo bir koridor aracılığıyla Vatikan Sarayı’na bağlanmış. Bu tarihi yapılan İmparator Aurelianus döneminde surlar içine alınmış.

Sala delle Urne’de ölen insanların küllerinin saklandığı kapları görebilirsiniz. Terrazzo dell Angelo’ya çıkarak Tiber Nehri’nin ve Aziz Petrus Bazilikası’nın manzarasını izleyebilirsiniz.

Castel Sant Angelo’yu Pazartesi günleri hariç 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise 10,50 Euro.

9. Vittorio Emanuele
II Abidesi

Vittorio Emanuele II Abidesi, kentin en gösterişli yapılarından birisi. Birleşik İtalya Krallığı’nın ilk hükümdarını onurlandırmak amacıyla Giuseppe Sacconi inşa ettirilen bu yapının asıl adı Altare della Patria’dır. İnşası için çevresindeki birçok binanın yıkıldığı Altare della Patria’nın çatısının iki yanında “Mahşerin Dört Atlısı” ismi verilen heykeller bulunuyor.

Abidenin içinde biri Lion of San Marco’yu, diğeri Tiren Denizi kıyılarını temsil eden iki çeşme bulunuyor. Ön tarafında hiç sönmeyen bir ateş, I. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden İtalyan askerlerini temsil ediyor. Anıtın alt tarafında bulunan İtalya Birleşme Müzesi’nde silahlar ve bayraklar sergileniyor.

Giriş ücreti 7 Euro olan bu yapıyı 09.30-17.30 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

10. Palatino Tepesi

Forum Magnum’un 40 metre yukarısında yer alan Palatino Tepesi, şehrin en eski bölgesi olarak anılıyor. Roma mitlerine göre imparatorluğun kurucusu ikiz kardeşler Remus ve Romulus, bir dişi kurt tarafından Palatino Tepesi’ndeki bir mağarada büyütülmüş. Bu bölgeyi de Roma gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Yapılan kazı çalışmaları sonucunda bu efsanenin doğruluğunu destekleyen kulübe kalıntı keşfetildi. Bu keşif sonrasında Roma halkı şehrin temellerinin bu tepede atıldığını inanmaya başlamış.

Palantino Tepesi’nde Kybele Tapınağı, Farnese Bahçeleri, Flavia Sarayı ve Hipodrom gibi önemli yapıların yanı sınıra İmparator Augustus’un ve eşi Livia’nın evleri yer alıyor. Ayrıca tepede bölgenin altın çağı ile ilgili sergilerin yapıldığı küçük bir müze var.

Roma Gezisi İçin Tavsiyeler

Roma kenti, sayamayacağımız kadar çok tarihi zenginliğe sahip. Şehrin tamamını gezebilmek için bir hafta gibi bir süreye ihtiyacınız olabilir. Konaklama için tren istasyonu çevresindeki ve Via Veneto Caddesi civarındaki oteller en uygun yerler.

Roma’da Gezilecek En Güzel 10 Yer