Roma’da tatil yapmak eminiz ki birçok kişinin hayalidir. Bu hayali gerçeğe dönüştürmeye karar veren kişiler seyahat planlarını nasıl oluşturacaklarını merak etmektedir. Roma’da nerede ne yapacağınızı hiç dert etmeyin. Daha önce o toprakları keşfetmiş, adım adım gezmiş birisi olarak sizlere güzel bir Roma Rehberi sunmaya çalışacağım

Roma Gezilecek Yerler üzerine hazırladığımız bu yazı sizlere mükemmel bir program kaynağı olacaktır. İnternet üzerinde Roma ile ilgili araştırma yaptığınızda doğru düzgün rehber olmadığını fark edeceksiniz. Bu yüzden daha önceki tecrübelerimizden yola çıkarak sizlere güzel ve detaylı bir Roma Gezilecek Yerler yazısı oluşturmak istiyorum. Bütünü ile bir rehber olacak olan bu yazımız Roma geziniz için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi içerecektir.

Kolezyum

Roma’da Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında şehrin simgelerinden birisi olan Kolezyum yer alıyor. M.S. 72 yılında inşa edilmeye başlanan bu yapının ne kadar görkemli ve büyük olduğunu göreceksiniz. Kolezyum’un büyüklüğünü sizlere şu şekilde tarif edebiliriz; 156 metre genişliğe sahip olan bu yapının yüksekliği 188 metredir.

Kolezyum inşa edildiği dönemde bile zamanın ötesinde bir yer olduğunu kanıtlamıştır. Bir dönemler burada insanlar özgürlük, para, ün için dövüşürmüş. Gladyatörlerin meydanı olan Kolezyum tarih boyunca birçok kanlı sahneye tanık olmuştur. Bahar ve yaz aylarında buraya gelirseniz saatlerce bilet kuyruğunda beklemeniz gerekecektir. Sıra beklemeden Kolezyum’a girmek istiyorsanız Roma Pass bileti almanızı tavsiye ederiz. Bu bilet müzelere hem indirimli hem de sıra beklemeden giriş yapma imkanı sunuyor.

 • Adres: Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma RM, İtalya
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – Gün Batımına Kadar
 • Giriş Ücreti: 16 Euro
 • Web Sitesi: https://www.coopculture.it/en/colosseo-e-shop.cfm

Roma Forumu

Roma’nın 3 şehir simgesinden birisi de Roma Forumu’dur. Roma İmparatorluğunun 1000 yıl kadar merkezi olan bu yapı Roma’nın en çok ziyaret edilen yeridir. Roma’da yaşayan kişiler buraya Forum Magnum adı vermiştir.

Roma Forumu çerisinde girdiğinizde içerisinde M.Ö 5. yüzyıl ile M.S 7. yüzyılda inşa edilmiş birçok eser yer alıyor. İçerisinde birçok anıt, dini yapı ve yönetim binaları bulunan Forum’dan günümüze çok az bölümlerin ulaştığını görüyoruz. Roma Forumu içerisinde ziyaret edebileceğiniz yerler;

 • Antoninus ve Faustina Tapınağı
 • Curia
 • Septimus Severus Zafer Takı
 • Satürn Tapınağı
 • Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireler Evi
 • Titus Zafer Takı
 • Kastor ve Pollluks Tapınağı

Bölümlerini ziyaret edebilirsiniz. Eğer Roma’da geçireceğiniz süre çok fazla ise buraya en az yarım gün ayırmanızı tavsiye ederiz. Zira bölge Roma tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz tek yerdir.

 • Adres: Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma RM, İtalya
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 16:30 – 17:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: 16 Euro
 • Web Sitesi: http://coopculture.it/en/colosseo-e-shop.cfm

Navona Meydanı

Roma şehir yaşamına göz atmak ya da biraz dinlenmek isterseniz sizleri Navona Meydanı’na davet ediyoruz. Roma yerel yaşamına dokunabileceğiniz en iyi yerlerden birisi olan Navona Meydanı fotoğraf çekimine de oldukça uygundur.

Meydanda çok önce devirlerde gladyatörlerin dövüştüğü bir stadyum bulunuyormuş. Papa X. Innocent I. yüzyıldan kalan stadyumu yıkarak bu meydanın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Meydan içerisinde aynı zamanda gezip görebileceğiniz birçok tarihi mekan da bulunuyor.

Pantheon

Konu Roma olduğunda bazen konuşulacak tek şeyin kudretli yapılar olduğunu göreceksiniz. Kolezyum’u gezdikten sonraki rotanız bize göre Pantheon olmalıdır. 118 – 125 yılları arasında inşa edilmiş olan bu yapının bir zamanlar “Tüm Tanrıların Tapınağı” olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz. Pantheon’u yaptıran kişi Anadolu’da da birçok eser inşa ettmiş olan İmparator Hadrian’dır.

Pantheon geziniz sırasında içinde birçok mezar olduğunu göreceksiniz. Bu mezarlar İtalya’da önemli yer edinmiş hükümdar, mimar ve sanatçılara ait olduğunu görüyoruz. Yapı daha sonradan kiliseye dönüştürülmüştür. Bu dönüşüm sırasında Pantheon içerisine ek olarak birçok detay daha eklenmiştir.

Pantheon’u ziyaret ettiğinizde en ilginç bölümün dev kubbeleri olduğunu göreceksiniz. Bu kubbelerin tamamı volkanik küllerden oluşan karışımdan tasarlanmıştır. Oldukça sağlam olan bu bölüm tarih boyunca birçok deprem, yangın ve sel görmesine rağmen ayakta kalmayı başarmıştır. İtalya’ya kadar gelmişken buraya uğramadan asla geri dönmemenizi tavsiye ediyoruz.

 • Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma RM, İtalya
 • Ziyaret Saatleri: 08.30-19.15 (Pazar: 09.00-17.45)
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Roma’da Nereye Gidilir sorusuna vereceğimiz en güzel yanıtlardan birisi de Trevi Çeşmesidir. Yerel halk tarafından Aşk Çeşmesi olarak da adlandırılan bu yapının inşasına 1732 yılında başlanmıştır. 20 yıl süren çalışmalardan sonra ziyarete açılan Trevi Çeşmesi, şehirdeki en uğrak yerlerden birisidir. Oldukça güzel mimari detaylara sahip olan bu çeşme genellikle fotoğraf çekmek ya da fotoğraf çekinmek isteyen kişiler tarafından ziyaret ediliyor.

Trevi Çeşmesi Papa XII. Clement’in bir ricası üzerine inşa edilmiştir. Çeşmenin mimarı dönemin en önemli ustalarından birisi olan Nicola Salvi’dir. Yapımı 20 yıl sürdüğünden dolayı birçok sanatçı yapıya katkı olmuştur. Çeşmeyi ziyaret ettiğinizde içerisinde 2 farklı temaya sahip çeşme göreceksiniz.

Bu çeşmelerden ilki bir bakirenin ilk su kaynağını keşfettiği anı görebilirsiniz. Diğeri ise Neptün figürüne sahip iki deniz kulağıdır. Çeşmelerin her iki bölümü de kendisine ait özel detaylara sahip durumdadır. Çeşmeyi ziyaret eden kişiler fotoğraf çekiminden sonra dilek aşamasına geçebilirler. Dilek çeşmesini kullanabilmeniz için öncelikle sırtınızı çeşme dönmeniz gerekiyor. Akabinde sağ elinize aldığınız bozuk parayı dilek tutarken sol omzunuzun olduğu taraftan suya atmalısınız. Zaten etraftaki insalara bakarak nasıl suya para atacağınızı öğrenebilirsiniz.

 • Adres: Piazza di Trevi, 00187 Roma

Aziz Petrus Bazilikası

Vatikan’da ki en gösterişli yapılardan birisi de Aziz Petrus Bazilikası’dır. Vatikan’a kadar gelmişken bir yarım saatinizi buraya ayırabileceğinizi düşünüyoruz. Yapı Raphael ve Michelangelo ustaların günümüz insanlarına bıraktığı harika mirastır.

Yapının kökeni aslında 4. yüzyıla dayanıyor. Ancak günümüzdeki oluşumun 1506 yılında inşa edilmeye başlandığını görüyoruz. Yapı ağırlıkla Rönesans ve Bark stillerinin karışımı ile inşa edilmiştir.

Aziz Petrus Bazilikasının popülerliği sadece mimari güzelliğinden değildir. Bazilika içerisinde aynı zamanda Aziz Petrus Heykeli, Baldaken ve VII. Alexander Anıtları bulunmaktadır. Bazilika’yı gezmek tamamen ücretsizdir. Ancak kubbeye çıkmak isteyen kişiler 10 Euro ücret ödemek durumundadırlar.

 • Adres: Piazza San Pietro, 00120 Citta del Vaticano, Vatikan
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-18.30
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz (Kubbeye Çıkış: 10 Euro)

Vatikan Müzeleri & Sistina Şapeli

İtalya’ın başkenti içerisinde aynı zamanda Dünya’nın en küçük devleti bulunuyor. Roma tatili ile ilk adımını atan kişilerin sıradaki durakları genellikle Vatikan oluyor. Roma Gezilecek Yerler oluşturuyorsanız Vatikan Müzelerine kesinlikle bu listede yer vermelisiniz.

Vatikan yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük ülkesidir. Ancak bu küçücük ülke içerisinde 54 adet galeri bulunuyor. Bu galeride Etrüks eserler başta olmak üzere Antik Yunan ve modern çalışmalar sergileniyor. Aynı zamanda Hristiyanlar için oldukça önemli olan Sistina Şapeli’de bu bölgede bulunuyor.

Sistina Şapeline özellikle vakit ayırmanızı öneriyorum. Şapel içerisine girdiğinizde duvarlarının kusursuz fresklerle dolu olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda Michelangelo tarafından hazırlanan “Adem’in Yaratılışı” çalışması buranın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha sizlere hatırlatacak.

Kolezyum’dan sonraki en çok yığılma Vatikan Müzelerine olmaktadır. Birçok ziyaretçi burada saatlerce kuyruk beklemektedir. Kuyruk beklemek istemiyorsanız 4 Euro fark vererek bileti online olarak satın alabilirsiniz.

 • Adres: Viale Vaticano, 00165 Roma
 • Ziyaret Saati: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 14 Euro (Online Bilet 18 Euro)
 • Web Sitesi: http://museivaticani.va/content/museivaticani/en/visita-i-musei/scegli-la-visita/musei-e-collezioni.html

İspanyol Merdivenleri

Roma’da Gezilecek Yerler listemizin en havalı yeri sanırım İspanyol Merdivenleridir. İspanyol Merdivenleri ile Aşk Çeşmesi arasında 10 dakikalık bir yürüme mesafesi bulunmaktadır. Merdivenlerin yapımına 1723 yılında başlanmıştır. Merdivenlerin yapılma amacı ise Trinita dei Monti Kilisesine olan ulaşımı kolaylaştırmaktır.

Günün hangi saatinde gelirseniz gelin Merdivenlerin kalabalık olduğunu göreceksiniz. Merdivenlerden aşağıya doğru inmeye başladığınızda yol sizi Via Condotti ve Fontana della Barcaccia’ya ulaştıracaktır.

İspanyol Merdivenleri ile ilgili size bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Merdivenlerde oturmak, bir şeyler yiyip içmek kesinlikle yasaktır. Geçtiğimiz günlerde basamaklar üzerinde poz verip fotoğraf çekiminin de yasaklandığını söyleyebiliriz. Yasaklara uymaz merdivenlerde fotoğraf çekip uzun süreli oturduğunuz tespit edilirse ciddi para cezaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • Adres: Piazza di Spagna, 00187 Roma

Castel Sant’Angelo

Roma’da Gezilmesi Gereken Yerler listenizi hazırlarken Castel Sant’Angelo güzelliğini eklemeyi unutabilirsiniz. Yapı 2. yüzyılda Hadrianus ve ailesi adına yapılmıştır. Tabi ilk inşa edildiği dönemde bu kadar güzel, kudretli değildi. Günümüzdeki görünüm Orta Çağ döneminde yapılan restorasyon çalışmaları günümüzdeki görünümün ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Castel Sant’Angelo bir dönem oldukça politik bir geçmişe sahipti. Bu kalede bir dönem Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo faaliyet göstermiş. Kale adı da zaten bu isimden gelmektedir. Kale içerisinde bulunan Sala Paolina ve Sala delle Urne müzelerine giriş yaptığınızda harika bir ortam sizleri karşılayacaktır.

Müze içerisinde bulunan sergi alanlarında hoş vakit geçireceksiniz. Bunun yanı. Sıra Terrazzo del Angelo, Tiber Nehri ve Aziz Petrus Bazilikasına da vakit ayırırsanız gün sizler için güzel bir şekilde bitmiş olacaktır.

 • Adres: Lungotevere Castello, 50, 00193 Roma RM, İtalya
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 23:00
 • Giriş Ücreti: 15 Euro
 • Web Sitesi: https://castelsantangelo.com/

Vittorio Emanuele II Abidesi & Venezia Meydanı

Roma temalı sinema filmlerinde sıklıkla görmeye alışık olduğumuz Venezia Meydanı’nı kesinlikle gezi listenize eklemenizi öneriyoruz. Burası dışarıdan gelen kişiler için hayranlık uyandırıcı bir yerdir. Roma’nın neresinde olursanız olur buraya ulaşımın çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Vittorio Emanuele II Abidesi, Birleşik İtalya Krallığının ilk hükümdarı şereflendirmek üzere inşa edildiğini görüyoruz. Yapımına 1885 yılında başlanan abidenin inşası 1911 yılında tamamlanmıştır. Abide 20. Yüzyılda inşa edilmiş olsa da yapısı aynı antik dönem eserlerini yansıtmaktadır.

Vittorio Emanuele II Abidesi tepesinde “Mahşerin Dört Atlısı” adında bir heykel bulunmaktadır. Abidenin tepesinde sizleri hiç sönmeyen bir ateş karşılayacaktır. Bu ateş I. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden İtalyan askerleri anısınadır. Abidenin zemine doğru inmeye başladığınızda ise sizleri İtalya Birleşme Müzesi karşılayacaktır.

 • Adres: Piazza Venezia, 00186 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: 7 Euro (Seyir Terasına Çıkış Ücreti)

Kapitolin Müzesi

Roma ile İstanbul arasındaki benzerliklerden birisi de her iki şehrin tepeler üzerine kurulu olmasıdır. Campus Martius ile Roma Forumu arasında bulunan yerlerden birisi de Kapitolin Tepesidir. Kapitolin Tepesi, Roma’nın en güzel mimari güzelliklerin bulunduğu bir yerdir. Roma İmparatorluğu döneminde bu tepe dini bir merkezdi. Bu tepedeki en ilginç yer ise elbette Kapitolin Müzesidir.

Kapitolin Müzesinin aslında çok önemli bir özelliği vardır. Bu müze dünya üzerinde halka açılmış ilk müzedir. Müze Michelangelo tarafından tasarlanmıştır. İki bina şeklinde olan müzenin yanına daha sonrasında Nuovo inşa edilerek kültürel tesisin daha önemli olması sağlanmıştır.

Dünyanın en başarılı mimarlarından birisi olan Michelangelo Roma’da yaşamış ve büyümüştür. Roma’da birçok eserde imzası bulunan büyük ustanın fark edilebilir bir imzası bulunuyordu. Michelangelo tarafından Roma kent merkezine yapılan tüm yapılar Vatikan’a bakıyordur. Bu yapının da aynı özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kapitolin Müzesi içerisinde Orta Çağ döneminden Rönesans’a kadar olan dönemi kapsayacak eserler sergilenmektedir. Aynı zamanda Antik Döneme ait buluntular da müze içerisinde sergilenmektedir.

 • Adres: Piazza del Campidoglio 1 – 00186 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 19:30
 • Giriş Ücreti: 15 Euro
 • Web Sitesi: http://www.museicapitolini.org/

Konstantin Takı

Roma’nın şehir simgelerinden birisi de Konstantin Takı’dır. Bu kadim eser Roma’nın kuruluşunu temsil etmektedir. Konstantin Takı’nın inşaasına 315 yılında başlanmıştır. Halk ve Roma Senatosunun ortak kararı ile yapılan bu inşaat toplumun her tabakasını derinden etkilemiştir. Zafer Takı’nın alt kısmında bulunan kabartmalar Büyük Konstantin’in Mazentius’a karşı elde ettiği zaferleri temsil etmektedir.

Konstantin Takı’nın toplamda 26 metre genişliği bulunuyor. Bu yapı inşa edilirken hızlı bitmesi için çok farklı malzemelerden destek alınmıştır. Burayı bulmak oldukça kolaydır, Kolezyum’a yakın olmasından dolayı kalabalık Kolezyum’dan sonra buraya gelmektedir.

 • Adres: Via di San Gregorio, 00186 Roma

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’da Nereye Gidilir sorusuna vereceğimiz en güzel yanıtlardan birisi de Santa Maria Maggiore Bazilikası olacaktır. Bazilika 5. yüzyılda eski bir Pagan tapınağı üzerine inşa edilmiştir. Yapının inşa edilmesinde büyük paya sahip olan papa III. Sixtus, Bazilikaya kayda değer güzellikler katacak birçok detay eklemiştir.

Santa Maria Maggiore Bazilikası girişinde göreceğiniz Piazza dell’Esquilino Dikilitaşı aslında bizlere haç yolunu gösteriyor. Bazilika içine girdiğinizde “Bakire’nin Taçlandırılması” anlamına gelen Capella Paolina mozaik çalışmaları karşılayacaktır.

Roma’nın merkezinde yer alan Santa Maria Maggiore Bazilikasında her yıl 5 Ağustos’ta kutlamalar düzenleniyor. Ağustos döneminde Roma’ya gelirseniz bu etkinliklere kesinlikle katılmanızı öneriyoruz. Bazilika ziyaretiniz sırasında sizlere bir efsane anlatılacaktır. Bu efsanenin bir kısmından bahsedecek olursak;

Santa Maria Maggiore Bazilikası ile ilgili anlatılan efsane 14. Yüzyıla dayanıyor. Anlatılanlara göre Papa Liberius bir gün rüyasında Meryem Ana’yı görmüştür. Sabah uyandığında gece gördüğü rüyanın etkisinde kalmış olacak ki tanıdığı, tanımadığı tüm sanatçıları Bazilika’ya çağırarak onlara rüyasından bahsetmiştir. Sanatçılar, Papa’nın anlattıklarından yola çıkarak Bazilika duvarlarına yapılan mozaikler bugün en çok ilgi gören yerler arasındadır.

 • Adres: Piazza di S. Maria Maggiore, 00100 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-18.30

Circo Massimo

Roma’da yapacağınız tatil sizleri zamanda yolculuğa çıkaracaktır. Nereye giderseniz gidin tarihten bir parça, bir eser sizleri karşılayacaktır. Bu eserlerden birisi de Circo Massimo olduğunu söyleyebiliriz. Aventine ve Paletine tepeleri arasında inşa edilmiş olan bu antik hipodrom Roma tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu hipodromda bir dönemler at yarışlar yapılmış olsa da daha eskiden halk oyunları ve festivallerin düzenlendiği bir yer olarak gösterilmektedir.

Roma’da türünün ilk örneğinden birisi olan bu hipodromdan günümüze çok az şey ulaşmıştır. Hatta Circo Massimo’da bulunan dikilitaş bu hipodromdan sökülerek getirilmiştir. Tarih tutkunlarının hala burada görebileceği çok önemli eserler olduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: Via del Circo Massimo, 00186 Roma

Palatino Tepesi

Roma Gezilecek Yerler listenize çok özel bir yer eklemek istiyoruz. Roma tarihini merak ediyorsanız Palatino Tepesine kesinlikle uğramanızı öneriyoruz. Rivayete göre Roma İmparatorluğunun kökleri burada atılmıştır. Bu nedenle Roma geziniz sırasında özellikle bu tepeye uğramanızı öneririz.

Anlatılanlara göre Remus ve Romulus adındaki iki kardeş bu tepe eteğinde bulunan mağarada büyütülmüşlerdir. Bu ikiz kardeş büyüdüklerinde tüm dünya tarihini derinden etkileyecek bir imparatorluğun filizlerini atacaklardır. Tabi kardeş ilişkileri her zaman istenildiği gibi gitmemiş. İki kardeş büyüdüklerinde araları bozulmuş, iş birbirlerini öldürme aşamasına kadar ilerlemiştir.

Palatino Tepesi ile Roma Forumu arasında sadece 40 metrelik bir uzaklık bulunuyor. Roma Forumuna kadar gelmişken buraya uğramadan geri dönerseniz pişman olursunuz. Kolzeyum ve Roma Forumuna girdiyseniz aynı bilet ile buraya da girebilirsiniz.

 • Adres: Via di San Gregorio, 30 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 17:00 (Yazın Kapanış 19:00’a Kadar Uzayabiliyor.)
 • Giriş Ücreti: 16 Euro
 • Web Sitesi: https://www.coopculture.it/en/colosseo-e-shop.cfm

Campo de Fiori

Roma’da birkaç saat boş vaktiniz varsa hareketliliğin en üst seviye olduğu Campo de Fiori çiçek bahçesini ziyaret edebilirsiniz. Meydan 1869 yılında alınan bir karar ile pazara dönüştürülmüştür. İsmi de o tarihten bu yana aynıdır.

Haftanın 6 günü sokak satıcıları burada ürünlerini satmaya çalışmaktadır. Campo de Fiori içerisinde yerel alışveriş kültürünü sonuna kadar görebilirsiniz. Ekonomik, bütçe dostu hediyelik eşya almak istiyorsanız bu pazar tam da sizlere göre.

Campo de Fiori aynı zamanda eğlence merkezlerinin de bulunduğu bir yerdir. Meydanın çevreleyen yapıların zemin katlarında oldukça hoş kokteyller yapan barlar bulunuyor.

Terme di Caracalla

Terme di Caracalla yani bize göre Caracalla Hamamı M.S 211 ile 217 yılları arasında inşa edilmiştir. İnşa edildiği dönemde tamamen ücretsiz olması ve halka açık olmasından dolayı o dönem oldukça popüler olmuştur. Ancak bu hamama birçok rakip gelmesinden dolayı hamamın popülerliği zaman içerisinde azalmıştır.

Terme di Caracalla bir dönemler Roma üzerindeki en korunaklı ve en büyük hamamlardan birisi imiş. Eser bugüne kadar büyüklüğünü maalesef koruyamamıştır. Bazı bölümlerini kaybetmiş olsa da süslemelerin olduğu bölümün hala ayakta olduğunu göreceksiniz.

 • Adres: Viale delle Terme di Caracalla, 00153 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:15
 • Giriş Ücreti: 8 Euro

Domus Aurea

Roma’da Gezilmesi Gereken Yerler içerisindeki bir sonraki durak Domus Aurea olmalıdır. M.S 64. Yılda Roma’da büyük bir felaket yaşanmıştır. O dönemde meydana gelen bir yangın şehrin tamamen yanmasına neden olmuştur. Bu yangın İmparator Neron’a büyük bir fırsat doğurmuştur. Bu yangından sonra İmparator hayalinde yer alan bu sarayı inşa ettirme fırsatına sahip olmuştur.

Neron tarafından keyif sarayı olarak inşa edilen Domus Aurea’nın konumu da oldukça kritik bir yerde. Esquilline, Palatine ve Cello Tepeleri arasında inşa edilen bu kale İtalyanlar tarafından dahi “Keyif Sarayı” olarak görülüyor. Sarayın keyif sarayı olarak adlandırılmasının elbette bir nedeni var. Neron’un yaşamı boyunca öncelik verdiği şeyler keyif aldığı durumlarmış. Hayattan daima zevk aldığı için yaptırdığı bu saraya Keyif Sarayı adı verilmiştir.

Sarayın dört bir yanı fildişi ile kaplanmıştır. Zeminde mermer bulunan sarayın tavanı da kusursuz bir görünüme sahiptir. Sarayın içi kadar dışına da önem verildiğini görüyoruz. Sarayın çevresine baktığınızda birçok suni gölün bulunduğunu göreceksiniz. Sarayın ana kalıntılarının bulunduğu yere girmek isteyen kişilerin hafta sonu gelmelerini öneririz.

 • Adres: Via della Domus Aurea, 1, 00184 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 09.15-16.15
 • Giriş Ücreti: 14 Euro

St. Paul Bazilikası

St. Paul Bazilikası Roma içerisinde ziyaret edebileceğiniz bir diğer dini yapıdır. Sur dışı anlamına gelen bu yapı Roma’nın en büyük ikinci Bazilikasıdır. Roma’yı ziyaret gezginler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilen Bazilikanın 4. yüzyılda inşa edildiğini görüyoruz.

Bazilika’nın ismi bahçesinde gömülü olan azizden geliyor. St. Paul Bazilikası inşaatı bittiğinde yapı tam 400 yıl boyunca Avrupa’nın en büyüğü olmuştur. Hem duvar hem zemin hem de tavan süslemelerinin oldukça güzel olduğunu söyleyebiliriz.

St. Paul Bazilikası ziyareti tamamen ücretsizdir. Ancak sesli betimleme ve manastır girişler ücretlidir. Yapıyı gezerken ekstre bilgilere ihtiyacınız olduğunda sesli rehberlik hizmeti sizlere yardımcı olacaktır.

 • Adres: Piazzale San Paolo, 1, 00146 Roma
 • Ziyaret Saati: 08:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 1,5 Euro (Sesli Rehberlik Hizmeti), 3 Euro Manastır Giriş Ücreti
 • Web Sitesi: http://www.basilicasanpaolo.org/

Catacombe di San Callisto

Roma’da Nereye Gidilir? Sorusunuza şimdi de çok sıra dışı bir mekan ekliyoruz. Catacombe di San Callisto yani Callixtus’un Yeraltı Mezarları Roma’da ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Roma’da aslında buna benzer birçok mezar bulunmaktadır. Ancak hem büyüklüğü hem de kültürel zenginliğinden dolayı bizler burayı gezmenizi öneriyoruz.

Appian Yolu üzerinde yer alan mezarlık yerel halk taradından aynı zamanda “Papalar’ın Mezarı” olarak da biliniyor. Katolik dünyasını yönetmiş 16 Papa’nın mezarı burada yer alıyor. Labirent şeklinde olan bu mezarlıkta toplam 500 bin mezar bulunuyor.

Catacombe di San Callisto geziniz sırasında her köşede bir sembol, işaret bulunduğunu göreceksiniz. Sembollerden büyük çoğunluğu erken hristiyanlık döneminde yapılan işaretlerdir. Hz. İsa’yı simgelen birçok sembol ve işaret görebilmeniz mümkündür.

 • Adres: Via Appia Antica, 110/126, 00179 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 8 Euro
 • Web Sitesi: https://www.catacombe.roma.it/

Santa Maria in Cosmedin & Hakikatin Ağzı

Santa Maria in Cosmedin adı ile anılan bu yapı aslında Aziz Mary Bazilikasıdır. Romanesk mimarisine sahip olan bu yapı oldukça zarif bir çan kulesine sahip. Burayı şehirde bulunan diğer Bazilikalardan ayıran önemli bir özelliği bulunuyor. Santa Maria in Cosmedin duvarlarına baktığınızda duvarlarında asırlar önce asılmış olan bir maske sizleri karşılayacaktır.

Santa Maria in Cosmedin içerisine girdiğinizde ilk işiniz sol duvarda bulunan “Hakikatin Ağzı” isimli maskeyi görmek olacaktır. Maske dediğimize bakmayın. Herkül tapınağından getirilen bu maskenin 1,300 kilogram ağırlığa sahip olduğu belirtiliyor. Bu maske dünyayı çevreleyen suları temsil ettiği belirtiliyor.

 • Adres: Piazza della Bocca della Verità, 18, 00186 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30

Via Condotti

Roma’yı tarihi mekanlarla dolu olan bir yer olarak düşünebilirsiniz. Ancak; Via Condotti bölgesine geldiğinizde sizleri alışveriş dükkanları ile dolu bir cadde karşılayacaktır.

İspanyol merdivenlerinden inip karşıya doğru yürümeye başladığınızda bu caddenin sizi karşıladığını göreceksiniz. Via Condotti resmi olmasa da Roma’nın moda merkezi haline gelmiştir. Cadde içerisinde perakende mağazalar ağırlıklı olsa da daha çok lüks mağazaların bulunduğunu söyleyebiliriz.

Fiyatlardan dolayı buraya gelmek dahi istemeyebilirsiniz. Ancak burada yer alan mağazalar her bütçeye uygun ürünler satıyor. Akşam saatlerinde motorlu taşıtların giremediği bu caddede saatlerce oturup insanları izlemeyi bile tercih edebilirsiniz.

Via Veneto

Tamamen lükse dayalı alışveriş yapmak isiyorsanız bu sefer rotanız Via Veneto olmalıdır. Hatta La Dolce Vita filminin dahi birçok sahnesi bu caddede çekilmiştir. Birçok fırsat yakalayabileceğiniz bu müzenin elbette bir hikayesi bulunuyor.

Cadde ismini Vittorio Veneto savaşından almıştır. 1960’lı yıllarda orta kesimi üzerine çekmeyi başaran cadde1980’li yıllarda yaşanan ekonomik krizden hiçbir şekilde etkilenmemiştir. Via Veneto caddesine girdiğinizde orta düzey ve lüks birçok restoran, otel, butikler, alışveriş merkezleri sizleri karşılayacaktır. Çok eski zamanlardan beri Roma’nın prestij merkezi burası olmuştur.

Gelateria Giolitti

Sıcak bir yaz günü Roma’da serinlemek isterseniz gideceğiniz yer Gelateria Giolitti olmalıdır. Bu mekan 1890 yılında Giuseppe ve Bernadina Giotti tarafından inşa edilmiştir. Bu mekan o kadar kaliteli ürünler satıyormuş ki sadece Roma değil tüm İtalya’dan buraya en zengin aileler gelerek alışveriş yapıyormuş.

Giotti ailesi sahip oldukları mandıradan bu denli satışlar yapmaya başlayınca Roma’da bu mekanın açılışını gerçekleştirmiştir. Normal menülerin yanı sıra vejetaryen menüye sahip olmasından dolayı da bir hayli ilgi görmüştür. Bu mekandaki dondurma çeşitliliğinin oldukça fazla olduğunu göreceksiniz. Üst düzey, kaliteli dondurmaların üretildiği bu mekanda fiyatların düşük olması ziyaretçilerin yüzlerini büyük oranda güldürmektedir.

 • Adres: Via degli Uffici del Vicario, 40, 00186 Roma
 • Web Sitesi: https://www.giolitti.it/

Welcome Time Elevator

Roma’da ailecek, keyifli bir tatil mi yapmak istiyorsunuz? O halde gezi listenize kesinlikle Welcome Time Elevator’u eklemenizi istiyoruz. Bu mekanda Roma’nın kadim tarihi misafirlere çok etkileyici bir şekilde aktarılmaktadır. Neredeyse tüm duygulara hitap eden tasarımlar burada yaşanılacak deneyimin eşsiz olduğunu gösteriyor.

Welcome Time Elevator da gezi şovlar eşliğinde yapılıyor. Bir şov ortalama olarak 20 ile 40 dakika sürüyor. Şovlarda 3 farklı yapım misafirlere sunuyor.

İlk şov Remus ve Romulus tarafından teknolojik yenilikleri içeren “The History of Rome” gösterisidir. İkinci gösteri ise “Evolution of Life” gösterisidir. Üçüncü ve son olan gösteri ise “The House of Horror” gösterisidir. Bu gösterilere kesinlikle katılım göstermenizi isteriz.

 • Adres: Via dei Santi Apostoli, 20, 00187 Roma
 • Ziyaret Saatleri: İlk seans 12:00, Son seans 19:30
 • Giriş Ücreti: The History of Rome 9 Euro – , Evolution of Life ve House of Horror 7 Euro
 • Web Sitesi: https://www.time-elevator.it/

Welcome To Rome

Çocuklu ailelerin ziyaretleri için de bir yer eklemek istiyoruz. Çocuklarınız ile doyumsuz bir eğlence yaşamak istiyorsanız Welcome to Rome mekanına gidebilirsiniz. Aslında burası Tme Elevator Roma’ya büyük oranda benziyor. Ancak burasının İtalya tarihini daha iyi ve daha anlaşılabilir bir şekilde ziyaretçilere aktardığını söyleyebiliriz.

Welcome To Rome içerisinde her 30 dakika bir gösterim yapılıyor. Bu gösterimlerde 2,700 yıllık geçmişe sahip Roma’nın her aşaması detaylı bir şekilkde anlatılıyor. Buranın tek olumsuz yanı gösterimlerde Türkçe dil seçeneğinin bulunmamasıdır. İngilizce’ye hakimseniz burayı gezmek sizler için keyifli olacaktır.

 • Adres: Corso Vittorio Emanuele II, 203, 00186 Roma
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Perşembe: 09:00 – 19:00, Diğer Günler 10:00 – 21:00
 • Giriş Ücreti: 12,50 Euro
 • Web Sitesi: http://welcometo-rome.it/

Villa Borghese & Borghese Galerisi

Roma köklü tarihinin yanı sıra sanat geçmişi ile de ön plana çıkan bir şehirdir. Roma’nın sanat dolu yüzünü görmek istiyorsanız ilk durağınız Villa Borghese & Borghese Galerisi olmalıdır. Sanat galerisinin ismi Papa V. Paul’un yeneninden geliyor. Din adamları tarafından 1. yüzyıl ile 18. Yüzyılda üretilen tablolardan oluşan bu galeride enfes koleksiyonlar bulunmaktadır.

Borghese Galerisi içerisinde Caravaggio, Botticelli, Tiziano ve Rubens’in eserleri de bulunuyor. Aynı zamanda müze içerisinde M.Ö. 3. yüzyıl dönemine ait buluntular da bulunuyor. Burada sanat dolu bir gün geçireceksiniz. Yapacağınız seyahat sizi biraz yoracaktır. Dinlenmek, üzerinizdeki yorgunluğu atmak için Villa Borghese bahçelerinde dinlenebilirsiniz. 1,700 dönümlük bir bahçede kendinizi dinlendirebilecek bir yer bulabilirsiniz.

1903 yılında buranın park ve bahçe haline getirilmesine karar verilmiştir. Aynı zamanda Roma Hayvanat Bahçesinin de bir bölümü burada hizmet veriyor. Galeriyi gezmek için online bilet almak isteyen kişiler Getyourguide internet sitesini kullanabilirler.

 • Adres: Piazzale Scipione Borghese, 00197 Roma
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç 09.00-19.00

Aziz Petrus Meydanı

Vatikan’da biraz daha turlamaya ne dersiniz? Aziz Petrus Meydanı, Bernini’nin bıraktığı miraslardan sadece birisidir. Meydanın inşası Papa VIII. Alexander için yapılmıştır. Yapımına 1656 yılında başlanan Aziz Petrus Meydanının inşaası ancak 1667 yılında tamamlanabilmiştir. Vatikan, meydan inşasına çokça müdahale etmek istese de bu güzelliğin ortaya çıkmasını engelleyememiştir.

Aziz Petrus Meydanı içerisinde 2 adet çeşme olduğunu göreceksiniz. Bu çeşmelerden birisini Bernini tasarlanken diğerini Domenico Fontana tasarlamıştır. Meydanın tam ortasında bulunan dikili taş ise İskenderiye’den getirilmiştir. M.Ö 1. yüzyıla ait olan bu dikili taş meydanın kültürel açıdan çok fazla ilgi görmesine olanak sağlamıştır.

Trastevere

Roma’da Gezilmesi Gereken Yerler içerisindeki sıradaki durak Trastevere’dir. Aslına bakacak olursak Roma gerçekten gürültülü ve hareketli bir şehirdir. Genelde tarih ve sanat kültürü ile ön plana çıkan Roma belirli bir süreden sonra sıkıcı hale gelebiliyor. Genelde birçok kişi bu gibi durumlarda Tiber Nehri’nin batısında bulunan Trastevere bölgelerine kaçıyor.

Trastevere semtine giden kişiler Roma’nın tarihi sokaklarında dolaşabilme fırsatına sahip olabilirler. Ruhu dinlendirmek için en uygun yerlerden birisi olan Trastevere, otantik görünümündden dolayı fotoğraf karelerinde sıklıkla kendisine yer bulabiliyor.

Trastevere bölgesinde aynı zamanda ucuz ama bir o kadar da kaliteli ürünler bulabilirsiniz. Şirin işletmelerden oluşan hediyelik eşya dükkanlarında çok güzel ürünler satın alabilisiniz. Aynı zamanda bu semtte bol miktada restoran, bar ve eğlence merkezleri de bulunmaktadır. Trastevere semtinde ziayret etmenizi istediğimiz yerler;

 • Villa Farnesina
 • Aziz Meryem Bazilikası
 • Janiculum Tepesi
 • Galleria Spada

Popolo Meydanı

Roma’da bulunan tüm meydanların gösterişli ve dikkat çekici olduğunu göreceksiniz. Şehir içerisindeki en büyük meydanın neresi olduğunu merak ediyorsanız sizleri Popolo Meydanına davet ediyoruz.

Popolo Meydanı M.Ö 220 yılından bu yana aktif olarak kullanılıyor. Meydanın kuzeyinde yer alan kapı bir dönemler imparatorluğun şehre girmek için kullanmış olduğu ana kapıydı. Popolo Meydanı'nı gezen kişiler meydanın ortasında bir dikilitaş görecekler. Bu dikilitaş Roma'nın kadim tarihlere giden bir yerleşim yeri olduğunun göstergesidir. Roma’nın en büyük meydanı olan Popolo Meydanı Santa Maria dei Miracoli ve Santa maria in Mote Santo kiliseleri ile çevrilidir.

St. John Lateran Bazilikası

Roma’da Gezilecek Yerler listenizde ufak bir boşluk varsa oranın sahibi St. John Lateran Bazilikasıdır. Bu yapı Roma Piskoposu ı. Constantine’nin talimatları ile 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Bazilika yapılmadan önce bu alanda daha öncesinde M.Ö 2. yüzyılda inşa edilmiş bir kale bulunuyordu.

1870 yılına kadar bu Bazilika Katolikler tarafından oldukça fazla ziyaret ediliyordu. Papalar, tahta çıkacakları zaman törenlerini bu dini yapıda yapıyorlarmış. Günümüzde ise papa tarafından düzenlenen kutsal perşembe kutlamaları bu Bazilikada yapılıyor.

 • Adres: Piazza di S. Giovanni in Laterano, 00184 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-18.30

Ulusal Modern Sanat Galerisi

Modern ve çağdaş eserlerden hoşlanıyorsanız sıradaki durağınız Ulusal Modern Sanat Galerisi olmalıdır. 1883 yılında kurulan bu galerinin açılışı 1915 yılına kadar sarkmıştır. Ulusal Modern Sanat Galerisine girdiğinide burada geçen her saniyeden keyif aldığınızı göreceksiniz. Müze içerisinde deyim yerinde ise yok yok!

1,100 parçadan oluşan koleksiyon içerisinde Antonio Canova, Umbeto Boccioni gibi birçok isme ait eserler bulunuyor. Aynı zamana Avrupa’nın dört bir yanında yetişmiş usta isimlerin eserleri de müze içerisinde yer alıyor. Müzenin çeşitli bölümlerinde bulunan koleksiyonlarda Vincent Van Gogh, Braque, Giacometti ve Rodin’e ait eserler de bulabilirsiniz.

 • Adres: Viale delle Belle Arti, 131, 00197 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 19:30
 • Giriş Ücreti: 10 Euro
 • Web Sitesi: https://lagallerianazionale.com/

Via del Corso

Roma’da alışveriş yapacağınız yerler de elbette bulunuyor. Şehrin en popüler alışveriş bölgelerinden birisi olan Via del Corso’da 15. Yüzyıldan bu yana tezgahlar kuruluyor. Venezia Meydanından başlayan pazar yeri Popolo Meydanına kadar devam ediyor.

Via del Corso üzerinde yer alan alışveriş dükkanlarının bazıları çok eski döneme dayanmaktadır. Bu cadde üzerinden İtalya seyahatinizi anımsatan hediyelikler satın alabilirsiniz. Hiçbir şey satın almasanız bile burada fotoğraf çekinmek dahi sizlere çok iyi gelecektir. Via del Corso, İtalya’nın en eski mimari özelliklerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Roma Gezilecek Yerler listemiz burada sona eriyor. Bu bölümden sonra Roma tatilinizde sizlere yardımcı olacak bazı konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma’da Gezilecek Yerler listemiz sonrasında sizlere şehir hakkındaki diğer bilgilerden bahsetmek istiyoruz. Roma’da yapacağınız tatil sırasında güvenilir, temiz konaklama merkezi arayışınız olacaktır. Roma’da Nerede Kalınır diye merak etmeyin, İtalya’nın başkentinde her bütçeye uygun güzel konaklama merkezleri bulunuyor.

Roma’da yapacağınız tatil için otel seçimini Merkez Tren İstasyonu, Tarihi Kent Merkezi, Rione I Monti Bölgesi, Via Veneto Caddesi, Trastevere ve Vatikan çevresinden yapabilirsiniz. Bu yazı içerisinde yer alan otellerde gönül rahatlığı ile konaklama yapabilirsiniz. Hepsi denenmiş olup internet üzerinde binlerce pozitif yorumlara sahiptirler.

3 Yıldızlı Otel Önerisi: Merkez Tren İstasyonu Çevresinde bulunan Hotel Impero ve Hotel Nord Nuova, Tarihi Kent Merkezinde bulunan Infinity Hotel ve Hotel Andriano, Rione I Monti Bölgesinde bulunan Princeps Bıutique Hotel ve Hotel Apollo, Via Veneto Caddesi Çevresinde bulunan Hotel Condotti ve Hotel Alexandra, Trastevere Bölgesinde bulunan B&B Hotel Roma Trastevere, Vatikan Çevresinde bulunan Best Western Hotel Spring House otelinde rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Önerisi: Merkez Tren İstasyonu Çevresinde bulunan Augusta Lucilla Palace ve Hotel Quirinale, Tarihi Kent Merkezinde bulunan Hotel 87 Eighty – Seven ve Hotel Mozart, Rione I Monti Bölgesinde bulunan Rome Times Hotel ve Hotel Cosmopolita, Via Veneto Caddesi Çevresinde bulunan Albergo Ottocento ve Hotel Imoeriale, Vatikan Çevresinde bulunan NH Collection Roma Guistiniano otellerinde konaklayabilirsiniz.

5 Yıldızlı Otel Önerisi: Merkez Tren İstasyonu Çevresinde bulunan Palazzo Naiadi, Tarihi Kent Merkezinde bulunan Hotel Raphel – Relais & Chateaux, Via Veneto Caddesi Çevresinde bulunan Ambasciatori Palace Hotel otellerinde konaklayabilirsiniz.

Roma’da Ne Yapılır?

Roma’da Gezilmesi Gereken Yerler ile ilgili birçok bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. Şehri gezen kişiler arada kalan boş vakitlerinde Roma’da Ne Yapılır diye merak ediyorlar. Yazımızın bu bölümünde Roma’da yapılabilecek aktiviteler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Roma’da Yapılacak Şeyler;

Müzeleri Gezin

Roma’da yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de müze gezintileridir. Şehir içerisinde irili ufaklı, eski ve yeni olmak üzere sayısız müze bulunuyor. Eğer vaktiniz az ve sayılı müze gezme durumunuz varsa sadece aşağıdaki müzelere göz atabilirsiniz.

 • Borghese Galerisi: Pazartesi hariç haftanın 6 günü hizmet veren müzenin ziyaret saatleri 09:00 ile 19:00 arasıdır. Müzeyi gezmek, burada tarihi yolculuk yapmak isteyen kişiler 15,50 Euro giriş ücretini ödemek durumundadırlar.
 • Ulusal Arkeoloji Müzesi: Pazartesi günü hariç haftanın 6 günü 09:00 ile 14:00 arasında ziyaret edilebilen Ulusal Arkeoloji Müzesinin giriş ücreti sadece 2 Euro’dur. Burada 2,700 yıllık Roma tarihine ait birçok eseri görme fırsatına sahip olabilirsiniz.
 • Maxxi Ulusal Sanat Müzesi: Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü hizmet veren bu müze 11:00 ile 19:00 arasında hizmet veriyor. Bu müzeye girmek içinin ödenmesi gereken ücret ise 11 Euro’dur.
 • Macro Modern Sanatlar Müzesi: Giriş ücreti 10 Euro olan bu müze pazartesi hariç haftanın 6 günü açıktır. Müzeye girişler 11:00 ile 22:00 arasıdır.

İtalyan Mutfağı Lezzetlerine Bakın

İtalyan mutfağının da oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. İtalya ile Türkiye mutfağı aslında birbirine benzemektedir. İtalya lezzetlerinin birçoğu Türkiye’de de yapılmaktadır. Ancak; Roma’da pizza yedikten sonra Türkiye’dekilerin pizza olmadığını düşünebilirsiniz. Roma’ya kadar gelmişken meşhur lezzetler “tiramisu, makarna, pizza, dondurma ve kahve” lezzetlerinin tadına bakmanızı öneririz.

Vatikan’ı Ziyaret Edin

Roma içerisinde yer alan Vatikan aslında dünyanın en küçük ülkesidir. Roma içerisinde yer alan bu bölgenin ülke statüsünde yer alan aldığını söyleyebiliriz. Vatikan; Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Vatikan bir ülke olsa da herhangi bir giriş kapısı bulunmuyor, girişte vize talep edilmiyor. Roma seyahatiniz sırasında Vatikan’a tam 1 gün ayırmanızı öneririz. Vatikan küçük bir yer olsa da içerisinde oldukça fazla görülmesi gereken yer bulunmaktadır.

Yukarıdaki aktivitelerin dışında Roma’da Ne Yapılır diye de soracak olursanız;

 • Roma’nın dillere destan tarihi sokaklarında dolaşın. Campe de Fiori, Kolezyum ve Vatikan’dan oluşan üçgen arasında doyasıya dolaşın. Bu üçgen içerisinde sokakların ve meydanları gezmeden asla geri dönmeyin.
 • Roma İmparatorluğu sanata oldukça önem veren bir imparatorlukmuş. Roma döneminde yapılan bazı eserlerin günümüze kadar ulaşmayı başardığını görüyoruz. Roma’ya kadar gelmişken Kolezyum’u görmeden asla geri dönmeyin. Kolezyum’a ilgili bilgileri yukarıda anlatmıştık.
 • Roma klasik müziğin efsane olduğu yerlerden birisidir. Roma seyahatiniz sırasında en azından 1 kere bile olsa operaya gitmenizi öneririz.
 • Dünya üzerindeki en popüler çeşme Trevi Çeşmesidir. Roma’ya gelen her ziyaretçinin uğraması gereken bu çeşmeye kesinlikle gelip dilek parası atmanızı öneriyoruz.
 • İtalyan yapımı filmleri izlemekten keyif alır mısınız? Cinecitta; İtalyan filmlerinin hemen hemen birçoğunun çekildiği yerdir. Cinecitta’yı ziyaret ederek sevdiğiniz filmlerin çekildiği yerleri görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Roma’da Ne Yenir?

Roma Gezilecek Yerler yazımızın bu bölümünde ise şehrin yemek kültüründen bahsetmek istiyoruz. Yukarıda sanırım dile getirmiştik, İtalyanlar ile Türkler arasındaki damak tadının oldukça benzer olduğunu söyleyebiliriz. İtalyanların da ağırlıkla hamurişi ve tatlıdan hoşlandığını düşünürsek bizlere ne kadar benzediklerini görebilirsiniz. Roma’da Ne Yenir? Hakkındaki lezzet dolu listemiz;

Panini

Panini İtalyanların tüketmekten oldukça keyif aldığı bir sandviç türüdür. Ağırlıkla et ve türevlerinden hazırlanan bu sandviç bazı bölgelerde sebze ya da sadece peynir ile de hazırlanıyor. Sabah erkenden işe gitmek durumunda kalan İtalyanlar vakitten tasarruf etmek için bu besleyici sandviçten hazırlamakta. Roma’da birçok yer gözünüzün önünde sıcak sıcak sandviçleri hazırlayıp servis etmektedir.

Suppli

Roma’da tadabileceğiniz en güzel atıştırmalıklardan birisi de Suppli’dir. Kızarmış Pirinç Topları anlamına gelen Suppli genellikle mozarella peynirinden hazırlanmaktadır. İçerisinde domates bulunan bu atıştırmalık ucuz olmasından dolayı daha çok gezginler tarafından tercih ediliyor.

Mortazza

Roma’da sokakta tüketebileceğiniz atıştırmalık lezzetler de bulunuyor. Besin değeri yüksek olan Mortazza aslında sandviç kategorisine dahil edilebilir. Ekmek üzerine hindi salamının yer aldığı bu atıştırmalık üzerine birçok es besin ilave ediliyor.

Trapizzino

Roma’da Ne Yenir için sizlere oldukça güzel bir atıştırmalık önerimiz olacaktır. İtalya’da pizzadan sonra en fazla tüketilen atıştırmalık Trapizzino olduğunu söyleyebiliriz. Bu yiyeceğin de aslında temelde pizza olduğunu söyleyebiliriz. Elinizde bir pizza alın ve rulo halinde dilimleyin. Sokakta yiyebileceğiniz olan bu pizza türünün oldukça farklı malzemelerden yapıldığını görüyoruz.

Tigelle

Roma’da tüketebileceğiniz bir diğer sokak lezzeti ise Tigelle’dir. Tigelle aslında bir kek türüdür. Hamurun içi ortadan ikiye ayrılarak içerisine malzeme doldurulur. Dışı çıtır çıtır olan bu kekin içi malzemesine göre çok yumuşak olabilmektedir. Oldukça ucuz olan bu yiteceğin doyurucu olmasından dolayı tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Pizza

Pizza aslında anlatılmaz, bizzat yaşanarak tüketilmesi gereken bir yiyecek türüdür. İtalyanlar için bir kültür haline gelen Pizza’nın anavatanı aslında Napoli’dir. Roma’da ise Napoli’ye nazaran daha ince, hafif pizzalar pişirilmektedir. Roma’da pişirilen pizzaların bol malzemeli ve lezzetli olduğunu göreceksiniz. Roma’da pizza yemek için herhangi bir cafeye oturmanız yeterli olacaktır.

Makarna

Spagetti, uzun, penne, kıvırcık başta olmak üzere onlarca farklı türde makarların pişirildiği İtalya’da makarnalar soslu olarak tüketilmektedir. İtalyan mutfağının en önemli besinlerinden birisi olan makarna Roma’da gerçekten farklı hazırlanmaktadır. Roma’da makalarnalar tamamen soslu olarak hazırlanmaktadır. Bu soslar genelde karabiberli, zeytinyağlı, domuz etli, domatesli, soğanlı ve yumurtalı olabilmektedir.

Risotto

Pirinç, mantar gibi malzemelerden hazırlanan Risoto İtalya’nın en meşhur yemeklerinden birisidir. Roma’ya geldiğinizde yöreye özgü bir yiyecek yemek istiyorsanız sizlere Risotto’yu önerebiliriz. Roma’da mantarlı, balkabaklı, deniz ürünleri, taze sebzeler ile hazırlanmış Risottolar göreceksiniz. Bu Türkiye’de en azından Roma kalitesinde Risotto yiyebileceğiniz oldukça güzel mekanlar bulunuyor.

Enginar Kızartması

Roma’da Ne Yenir listesi daha bitmedi! Roma’dan çıkıp tüm dünyaya mal olan bir lezzet hakkında da bilgi vermek istiyoruz. Roma’da yediğiniz sebze yemeklerinin hepsinin içinde Enginar bulunuyor. İtalya’nın milli sebzelerinden birisi olan Enginar’ı en çok kızartma olarak tüketildiğini göreceksiniz. Enginar diyip geçmeyin, tadına baktığınızda ilk defa bir sebze yemeğinin size bu kadar lezzetli geldiğini fark edeceksiniz.

Saltimbocca Alla Romana

Saltimbocca Alla Romana domuz eti içerisinde yer alan Prosciutto’dan hazırlanan bir yiyecektir. Roma’ya özgü bir lezzet olan bu yemek gezginler tarafından da sıklıkla tüketiliyor. Şehri gezmeye gelen müslümanların domuz eti tüketmediklerini gören İtalyanlar bu yemeğin dana eti ile hazırlanan versiyonlarını da üretmişlerdir. Sipariş verirken bu duruma dikkat ederek vermenizi öneririz.

Dondurma

Roma’nın dondurması da meşhurdur. Ülkede Gelato olarak adlandırılan dondurmaların bizdekilere göre biraz farklı olduğunu söyleyebiliriz. Gelato olarak adlandırılan dondurmaların biraz elastik ve kıvamlı olduğunu söyleyebiliriz. Gün içerisinde çok az üretilen Gelato dondurması akşam olmadan bitebiliyor. Her İtalyan’ın gurur duyduğu bir lezzet olan Gelato dondurmasının kesinlikle tadına bakmanızı öneririz.

Tiramisu

Roma’da Ne Yenir bölümünün sonuna geliyoruz. İtalya’nın en popüler tatlılarından birisi olan Tiramusu tüm dünya tarafından tanınan, bilinen bir tatlıdır. Ülkemizde nereye giderseniz gidin bu tatlıyı yapan yer göreceksiniz. Ancak Roma’da bulunan Tiramusu’nun oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz. Türkler Tiramusu kendi damak tadlarına ve kültürlerine göre biraz değiştirmiştir. Roma’da şarap, espresso, kako ve mascarpone ile yapılmaktadır. Roma’da iken bu tatlıyı kesinlikle denmenizi tavsiye ediyoruz.

Roma’dan Ne Alınır?

Roma Gezilecek Yerler yazımızın son bölümünde Roma’dan Ne Alınır hakkında da bilgi vermek istiyoruz. İtalya’nın başkenti olan Roma alışveriş yapmak için en ideal yerdir. Başta yeme ve içme olmak üzere hazır giyim ve modaya kadar her alanda hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Roma seyahatinizin dönüşü sırasında satın alabileceğiniz şeylerin listesi;

Yiyecek & Gastronomi Ürünleri

İtalya yemeği adeta sanat gibi gören bi ülkedir. Kültürleri içerisinde yemeğe ayrı bir yer veren İtalyanlar yemeklerinde kullandıkları malzemeleri en kaliteli olanlardan seçmektedir. İtalya mutfağında kullanılan malzemelerin hemen hemen tamamını hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz. Başta mozarella, parmesan peynirleri olmak üzere İtalya mutfağında yer edinen tüm gastronomi ürünleri hem kendinize hem de sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz.

Şekerleme & Tatlılar

Roma’dan Ne Alınır sorunuza oldukça geniş bir ürün çeşitliliği sunacağız. Bu ülkeden dönerken yanınızda götürebileceğiniz en güzel şeylerden birisi şekerleme olacaktır. Roma içerisinde çikolataların fındık, ceviz, badem ve bal ile tatlandırılmış olduğunu göreceksiniz. Oldukça lezzetli ve kaliteli olan çikolataların ülkemizde benzeri ya da aynı kalitede olanı maalesef bulunmuyor.

Şarap

İtalya birçok alanda olduğu gibi şarap konusunda da dünyanın en iyilerindedir. Son derece geniş ürün çeşitliliğine sahip olan İtalya’da oldukça kaliteli şaraplar satın alabilirsiniz. Onlarca farklı üzüm çeşidinin bir araya geldiği İtalya’da şaraplar oldukça zengin aromalara sahip oluyor. Ancak ülkede çok fazla şarap stoğu bulunmuyor. Şehrin bazı noktalarından dünyanın en kaliteli şaraplarını satın alabilirsiniz.

Giyim

Hazır giyim konusunda da dünyanın en iyi ürünleri İtalya’da üretilmektedir. İtalya’da üretimler 3 kategoride yapılmaktadır. İlk sırada high-end adı verilen markalar yer alır. Bunlar tahmin edebileceğiniz üzere Giorgi Armani, Ferre, Dolce & Gabbana ve Alberta’dır. İkinci sırada ise tasarımcı butikler tarafından üretilen ürünler yer alıyor. Son sırada ize zincir mağazalar tarafından üretilen ürünler sıralanıyor. Hangi kategori olursa olsun en kaliteli ürünleri satın alacağınızı biliniz.

Çanta & Ayakkabı

Dünyanın en kaliteli ayakkabıları İtalya’da üretilmektedir. Oldukça kaliteli ürünler üreten bu ülkede zarafet ve şıklığın ön planda olduğunu göreceksiniz. Kaliteli, şık ve güzel bir ayakkabı, çanta almak istiyorsanız bütçenizi biraz arttırmak durumunda olacağınızı bilmelisiniz. Eğer iyi bir bütçeniz varsa hem kendinize hem de sevdiklerinize bu ülkeden ayakkabı ve çanta almanızı tavsiye ederiz.

Mücevher & Takı

Hazır giyimi tamamlayan en önemli etmenlerden birisi de takıdır. Roma içerisinde kişisel hediyelik eşya satın alabileceğiniz birçok takı dükkanı bulunuyor. Dünyanın en yetenekli mücevher ustalarına sahip olan İtalya’da her malzemeden takı yapıldığını göreceksiniz. Bu ülkede altın ve gümüşün yanı sıra birçok değerli hatta değersiz olarak adlandırılan metallerden dahi mücevher üretildiğini göreceksiniz.

Murano Camı Ürünleri

Daha çok Venedik’e özgü bir şey olan Murano Camı Venedik’ten daha çok Roma’da yaygın olarak bulunuyor. İtalya turuna çıkacaksanız bu ürünü Roma’da almanıza gerek yok. Eğer sadece Roma’yı gezip geri dönecekseniz kesinlikle almanızı öneririz. Camlar üzerindeki zarif işçiliği gördükçe Roma el sanatına daha fazla ilgi duymaya başlayacaksınız.

Seramik Ürünler

Roma’da el boyamasından seramik eşyalar satın alabilirsiniz. Tamamen seramikten yapılmış çaydanlık, tabak, kase, kaşık, kavanoz gibi ürünler sizlere özel bir seyahat yaptığınızı daima hatırlatacaktır. Seramik ürün satın almak için özel bir yere gitmenize gerek yok. Şehrin herhangi bir yerinde kurulu tezgahtan seramik ürün satın alabilirsiniz.

Hediyelik Eşyalar

Roma Şehir Rehberi yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Roma’dan dönerken alabileceğiniz şeylerden birisi de hediyelik eşyalardır. Başta magnet olmak üzere fincan, kupa, bardak, shot bardağı, cüzdan, küçük tepsi, Venedik maskesi başta olmak üzere sayısız hediyelik eşya sizleri bekmektedir. Bu tarz ürünlerin tanesi 2 Euro bandında olmasından dolayı rahatça alınabiliyor. Gezilecek yerlerde göreceğiniz küçük tezgahlardan bu ürünleri rahatlıkla alabilirsiniz.

Roma Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Görebileceğiniz üzere sizlere uzun, emek ve bilgi dolu bir yazı hazırlamaya çalıştık. İçerisinde İtalya ve Roma ile ilgili ihtiyacınız ola her türlü bilgi bulunmaktadır. Buna ek olarak yazıda yer almasını istediğimiz, unuttuğumuz noktaları bizlere yorum bölümü üzerinden ulaştırabilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi: Roma’da Gezilecek 30 Yer