Orta Avrupa bölgesinin en romantik, en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisi olan Prag, Fransa’nın Paris şehrine büyük oranda benzemektedir. Eşi, ailesi ya da sevgilisi ile hafta sonu veya bayram tatiline çıkmak isteyen kişiler ekonomik olmasından ötürü Prag’ı tercih etmektedir. Amaçları bu doğrultuda olan kişiler için bu yazımız içerisinde Prag Gezilecek Yerler rehberi hazırlamaya çalışacağız.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, tarihi dokusundan dolayı oldukça merak ediliyor. Mimari, sanatsal yönü ve atmosferi ile ayrı bir havaya sahip olan bu şehri gezmeye doyamayacaksınız. Bu yazımız içerisinde geziniz sırasında sizlere lazım olacak her detayı belirtik. Konuyu daha fazla uzatmadan Prag Gezi Rehberi yazımıza geçmek istiyoruz.

Eski Şehir Meydanı

Prag’da Gezilecek Yerler yazımıza Eski Şehir Meydanı ile başlamak istiyoruz. Prag’da bulunan birçok tarihi yapıyı bünyesinde barından bu meydanı kesinlikle listenizin ilk sırasına almalısınız. Yıl boyunca milyonlarca kişinin ziyaret ettiği meydan, Orta Çağ döneminden beri aktif olarak kullanılmaktadır.

Eski Şehir Meydanına giriş yaptığınız zaman Jan Hus Anıtı, Aziz Niklaus Kilisesi, Tyn Kilisesi, Jan Zelivsky ve İmparator Matthias Kilisesi, Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı gibi önemli yapıları ziyaret edebiliriz. Rehberimizin devamında bu yapıları detaylı olarak ele alacağız.

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı

Eski Belediye Sarayı 1338 yılında inşa edilmiştir. Çekoslovak Devleti 1918 yılında bağımsızlığını ilan ettiği yer, 1989 Kadife Devriminde ülkenin cumhuriyet rejimine geçtiği yer bu saraydır. Üzerinde bulunan Astronomik Saat ile saray şehrin en popüler cazibe merkezlerinden birisi haline gelmiştir.

Yapının bodrum karını ziyaret ettiğinizde yaşam bölümlerini göreceksiniz. Gotik ve Romanesk mimari tarz ile yapılmış olan bodrum katın günümüzdeki hali 1905 yılında gerçekleştirilen restorasyon ile sağlanmıştır.

Sarayın meclis salonuna girdiğinizde 15. Yüzyıldan kalma duvar işlemelerini göreceksiniz. Çıkma Pencere Şapeli bölümünü görmeden saraydan asla ayrılmamanızı öneriyoruz. 14. Yüzyılda yapıya eklenen Astronomik Saat yapının en dikkat çeken bölümlerinden birisidir.

Her saat başında dans eden figürlerin çıktığı saatin 3 bölümü bulunuyor. İlk bölümde gözlülüğü, kibri, ölümü ve sefayı temsil eden 4 heykel bulunuyor. İkinci bölümde ise güneş ve ayın hareketinin zamanı nasıl temsil ettiğini gösteren bir mekanizma bulunuyor. Son bölümde ise yılın hangi tarihinde olduğunuzu ve tüm burçlar gösteriliyor.

Eğer vaktiniz varsa yapıın üst katında yer alan gözlem kulesine çıkmanızı öneririz. Bilet ile çıkılan gözlem kulesinden harika bir manzara sizi karşılayacaktır.

 • Adres: Staroměstské náměstí 1, 110 00 Praha
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 250 CZK

Prag Kalesi

Prag Gezilecek Yerler listemizin üçüncü sırasında Prag Kalesi yer almaktadır. 45 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan bu kale içerisinde askeri yapılar, tarihi birçok saray, dini yapılar, bahçeler bulunmaktadır. Sahip olduğu arazi büyüklüğünden ötürü dünya üzerindeki en büyük kalelerinden birisi olan bu kale 9. Yüzyılda inşa edilmiştir.

Premysl Hanedanlığı tarafından inşa edilmiş olan bu kale Bohem Krallığı, Kutsal Roma Germen İmparatorluğu gibi devletlere yönetim merkezliği yapmıştır. Yapı günümüzde Çekya Devletine ait olup Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak kullanılmaktadır.

Kalenin içerisine girdiğinizde Beyaz Kule, Aziz Vitus Katedrali, Altın Yol, Eski Kraliyet Sarayı ve Yaz Bahçeleri gibi tarihi yapılar sizi karşılayacaktır.  Kaleye çıktığınız zaman müthiş bir şehir manzarası sizleri karşılayacaktır.

 • Adres: Prazsky Hrad, 119 08 Praha 1
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 350 CZK
 • Web Sitesi: hrad.cz/en/prague-castle-for-visitors

Aziz Vitus Katedrali

Prag’ın en önemli tarihi yapılarından birisi de Aziz Vitus Katedralidir. 1344 yılında inşa edilmeye başlanan katedralin yapımı ancak 600 yıl sürmüştür. Çekya İmparatorluğunu ele geçirilen kral ve kraliçe önderliğinde inşa ettirilmeye başlanan katedral, yıllar boyunca birçok taç giyme törenine şahit olmuştur. Katedrale girdiğiniz zaman birçok kral ve kraliçenin mezarlarını da göreceksiniz.

Aziz Vitus Katedrali, Neo-Gotik mimari stili ile inşa edilmiştir. İçerisinde Barok ve Rönesans stil de bulunan dini yapı içerisinde vitray süslemelerinin çok ağır bastığını göreceksiniz. Dini yapı içerisine girdiğinizde kraliyet mezarları dikkatini çekecektir. Bunun yanı sıra Aziz Vaclac Şapeli ile beraber ahşaptan inşa edilmişt Soylu Frederick’in Uçuşu panosunu ziyaret etmenizi öneririz.

 • Adres: III. nádvoří 48/2, 119 01 Praha 1
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 09:00 – 15:40 Arası, Pazar: 12:00 – 15:40 Arası
 • Giriş Ücreti: 175 CZK
 • Web Sitesi: katedralasvatehovita.cz/en

Charles Köprüsü (Karl Köprüsü)

Eski kentten yola çıkıp kaleye doğru ilerlediğinizde Charles Köprüsü sizi karşılayacaktır. 516 metre uzunluğa sahip olan bu köprü, sahip olduğu mimari ve tarihi özelliklerden dolayı gezi listeniz içerisinde kesinlikle yer almalıdır.

Karl Köprüsü 1342 yılında meydana gelen sel felaketi sırasında büyük hasar gören Judith Köprüsü yerine inşa edilmiştir. IV. Charles talimatı ile yaptırılan köprünün 1402 yılında tamamlandığını görüyoruz.

1870 yılında köprünün her iki yamacına savunma kuleleri eklenmiştir. Savunma amacı ile inşa edilen bu kuleler, günümüzde oldukça fazla ilgi görmektedir. Köprü üzerinde 30’dan fazla heykel yer aldığını göreceksiniz. Bu heykeller içerisinde Hz. İsa başta olmak üzere birçok aziz ve azizeyi betimleyen yapılar bulunmaktadır.

 • Adres: Karlův most, 110 00 Praha 1

Wenceslas Meydanı (Vaclav Meydanı)

Prag’ın en popüler meydanlarından birisi de Wenceslas Meydanıdır. Günümüzdeki görünümü 19. Yüzyılda kazandırılan meydanın etrafında birçok lüks mağaza, kafe, restoran ve eğlence merkezi bulunmaktadır. Hem yerel halk hem de gezginlerin en popüler yerlerinden birisidir.

Vaclav Meydanı olarak da adlandırılan bu meydanın Orta Çağ döneminde at meydanı ve at pazarı olarak kullanıldığını görüyoruz. 1969 yılında Jan Palach kendisini bu meydanda yakmış ve başlattığı isyan ile komünist rejimin yıkılmasına olanak sağlamıştır. Aynı zamanda Kadife Devrimi de yine bu meydan da gerçekleşmiştir.

Oldukça devasa bir alana sahip olan Wenceslas Meydanı, içerisinde birçok tarihi yapı da barındırıyor. Palaca Koruna ve Fransisken Bahçeleri ile beraber Ulusal Müze de bu meydan da yer alıyor. Meydanın tam ortasında yer alan heykelin ise 1912 yılında dikilmştir.

Petrin Tepesi ve Gözlem Kulesi

Petrin Tepesi, 15. Yüzyılda üzüm bağları ile ünlenen bir bölgedir. 1825 yılına kadar halka kapalı olan bu yer, 1825 yılında halka açık hale getirilmiştir. O tarihten itibaren her yıl 1 Mayıs günü Pagan Ritüelleri ve kutlamaları bu tepede gerçekleştirilmiştir. Denizden 300 metre yükseklikte olan bu tepe hem yerel halın hem de gezginlerin gözdesidir. Güzel bir Prag manzarası izlemek, tertemiz hava solumak için sizler de Petrin Tepesine çıkabilirsiniz.

1891 yılında kullanıma açılmış olan füniküler kullanarak ulaşabileceğiniz bu tepe üzerinde ziyaret edebileceğiniz birçok tarihi mekan da bulunuyor. Aynalar Labirenti, Karel Hynench Macha Heykeli ve Aziz Laurentius Kilisesi, Strahoc Stadyumu ve Açlık Duvarı; Petrin Tepesinde ziyaret edebileceğiniz yerler arasında yer alıyor.

Petrin Tepesinde bulunan gözlem kulesi ise 1891 yılında inşa edilmiştir. 60 metre yüksekliğe sahip olan kulenin Eyfel Kulesi dikkate alınarak tasarlandığını belirtiiyor. Spiral şekle sahip olan gözlem kulesinin 300 basamaklı olduğunu göreceksiniz. Bu basamakları aşıp tırmanmaya başladığınızda ise harika bir şehir manzarası sizleri karşılayacaktır.

 • Adres: Petřínské sady 633, 118 00 Praha 1-Malá Strana
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 22:00
 • Giriş Ücreti: 150 CZK

Dans Eden Ev

Prag Gezi Rehberi içerisindeki bir sonraki durak Dans Eden Ev olarak adlandırılan bu ilginç yapıdır. Praglı en ünlü dans eden çifti Fred ve Ginger adına tasarlaan bu yapının bir hikayesi bulunuyor. Amerikan Ordusu 1945 yılında Prag üzerine bir hava saldırısı gerçekleştirmiştir. O saldırı sırasında yıkılan bir binanın yerine 1992 yılında Dans Eden Ev binasının inşa edilmesine karar verilmiştir.

Oldukça özgün bir tasarıma sahip olan bu bina, gün içerisinde yüzlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Günümüzde otel, restoran ve sanat galerisi olarak hizmet veren yapı içerisinde aynı zamanda ofisler de bulunuyor. Restoran terasına çıktığınızda yine güzel bir manzara sizleri karşılayacaktır.

 • Adres: Jiráskovo náměstí 1981/6, 120 00 Praha 2

Josefov (Eski Yahudi Mahallesi)

Eski Yahudi Mahallesi ya da Josefov olarak adlandırılan bu bölgedeki ilk yerleşimin 13. Yüzyıla dayandığını görüyoruz. Vitava Nehri ile Eski Kent arasında yer alan bu yerleşim bölgesinin günümüzdeki görünümü oldukça yenidir.

1893 yılları ile 1913 yılları arasında Prag’ı Paris’e benzetmek istemişlerdir. Yapılan çalışmalar sırasında eski yapıların birçoğu yıkılmış, Paris benzeri yapılar inşa edilmiştir. Bu nedenle Eski Yahudi Mahallesinin tarihi görünümü hakkında net bir görüntü yoktur.

Mahalle içerisinde elbet 500 yıllık tarihi yapılar da bulunmaktadır. Mahalleyi gezmeye başladığınızda Yahudi topluluğu hakkında çok nadir bilgiler edinebilirsiniz.

Yahudi mahallesine girdiğinizde Bohemyalı Azize Agnes Manastırı sizi karşılayacaktır. Yine Yahudilik hakkında eşsiz bilgiler alabileceğiniz bu manastır haricinde bölgede 6 sinagog daha göreceksiniz. Bölgede aynı zamanda Avrupa’nın en büyük ve en eski Yahudi mezarlığını da ziyaret edebilirsiniz.

Mala Strana (Lesser Town)

Mala Strana, İtalyan ve Alman kökenli vatandaşların yaşadığı bir bölgeymiş. Prag Kalesi eteklerine Bohemya Kralı II. Ottokar emri ile 1257 yılına kurulmuş olan bu bölge, birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındırmaktadır.

Prag’da Gezilecek Yerler listenize yer almasını istediğimiz Lesser Ton, 14. Yüzyılda IV. Charles tarafından genişletilerek günümüzdeki hale getirilmiştir. Bölge inşa edilmeye başlandığı ilk dönemler Barok mimari ile tasarlanmıştır. Anca 1541 yılında meydana gelen büyük yangın felaketi, kasabanın yerle bir olmasına neden olmuştur.

Yangın felaketi sırasında yerle bir olan kasabanın yeniden inşa edildiği dönem Rönesans mimari stili kullanılmıştır. Prag’ın diğer bölgelerine nazaran oldukça sakin bir yapıya sahip olan bu bölgede Wallenstein Sarayı ile beraber Aziz Niklaus Kilisesi bulunuyor.

Aziz Niklaus Kilisesi

Mala Strana bölgesinde yer alan Aziz Niklaus Kilisesi, kent manzarasını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Yeşil kubbelere sahip olan kilisenin 1703 ile 1752 yılları arasında inşa edildiğini görecesiniz.

Kilise üzerinde yer alan freskler Frantisek Xavier Palco ve Jan Lukas Kracker tarafından yapılmıştır. Kilisenin önünde ve içerisinde bulunan heykellerin ise Ignac Frantisek Platzer tarafından yapıldığını söyleyebiliriz.

Kilisenin dışında bulunan güzel süslemeler ise Johann Hennevogel tarafından yapılmıştır. Mozarth, piyanosunu hayatının bir bölümünde bu kilisede çalmıştır. Mozart sayesinde ünlü hale gelen kiliseyi kesinlikle gezi lisenize dahil etmenizi öneririz.

 • Adres: Malostranské náměstí 118 00 Praha 1
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 100 CZK

Prag Belediye Sarayı

Prag Belediye Sarayı, Art Nouveau anlayışına bağlı olarak 1906 ile 1912 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapı; 1918 yılında Çekoslovakya’nın kurulduğu yer olarak da bilinmektedir.

Belediye Sarayının bulunduğu alan üzerinde önceden Bohemya Krallığı tarafından kullanılmış kraliyet sarayı bulunuyormuş. 1383 ile 1483 yılları arasında aktif olarak kullanılan saray yıkıldıktan sonra Belediye Sarayı’nın inşa edilmesine karar verilmiştir. Prag Belediye Sarayı inşa edilirken 30’dan fazla sanatçı saraya katkıda bulunmuştur.

Belediye Sarayı’nın önüne geldiğinizde dış bölümünün heykellerle dolu olduğunu göreceksiniz. Giriş kapısında ise Prag’a Bağlılık adı verilen bir mozaik karşılayacaktır. Belediye Sarayıiçerisinde ülkenin en büyük konser salonu olarak gösterilen Smetana bulunmaktadır.

 • Adres: Náměstí Republiky 5, 111 21 Praha
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: 290 CZK
 • Web Sitesi: nm.cz/en

Tyn Kilisesi (Church of Our Lady before Tyn)

Tyn Kilisesi; yapımına 14. Yüzyılda başlayıp 16. Yüzyılda tamamlanmış bir dini yapıdır. Adem ve Havva adında iki adet 80 metrelik gözlem kulelerine sahip olan bu dini yapının dış mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Church of Our Lady before Tyn kilisesi içerisinde bulunan piyano, ülkede bulunan dini yapılar içerisindeki en eski piyanoya sahiptir. Sunak bölümüne girdiğinide Danimarkalı ünlü astronom Tycho Brahe’nin mezarı bulunmaktadır.

Tyn Kilisesi içerisinde yılın belirli dönemlerinde müzik ve organizasyon etkinlikleri düzenlenmektedir. Dini yapıya giriş tamamen ücretsizdir. 10:00 ile 17:00 aralığında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Staroměstské nám. 110 00 Staré Město Praha
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00

John Lennon Duvarı

Prag Gezilecek Yerler yazımızın sıradaki durağı John Lennon Duvarı olarak adlandırılan bu duvardır. Önceden standart bir duvarken 1980 yılında John Lennon’a yapılan suikast sonrasında anıta dönüştürülen duvar, gençler tarafından çizilen resimlerle doludur.

Ülke komünist rejimindeyken gizli polisler duvarı periyodik olarak sürekli temizliyormuş. Gündüz polislerin temizlediği John Lennon Duvarına gece gençler tarafından politik resimler, şarkı sözleri ve bir dizi resimler çiziliyormuş.

1989 yılında çizilen resimlerde sanatçının yüzü hava şartları nedeni ile kaybolmaya başlamıştır. Sadece gözlerin bulunduğu heykel kısa sürede popüler hale gelince dünyanın dört bir yanından insanlar duvarı ziyaret etmeye başlamıştır. Lennon’un barışa yönelik söylediği sözler duvar üzerine yeniden yazılmaya başlamıştır.

Charles Köprüsünü ziyaret edecekseniz burayı görmenizi öneririz. Zira tek başına ziyaret etmeye değer bir yer olmadığını söyleyebiliriz.

 • Adres: Velkopřevorské náměstí, 100 00 Praha 1

Ulusal Müze

Prag’da Gezilecek Yerler listemizin sıradaki durağı ülkenin en popüler sanat merkezlerinden birisi olan Ulusal Müze binasıdır. Josef Schulz tarafından 1880 yılında tasarlanan müze binası; Prag’ın sanatsal, kültürel, bilimsel geçmişi hakkında bilgiler vermektedir. Oldukça geniş bir koleksiyona sahip olan müze, her gün binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Birkaç yıl önce yenileme çalışmalarına giren Ulusal Müze, 2018 yılı ortasında yeniden ziyarete açılmıştır. Her kategoriden binlerce eserin yer aldığı müzede Arkeoloji eserlerinin büyük bir bölümü şehirde bulunan diğer arkeoloji müzelerinden buraya getirilmiştir.

Ulusal Müze, Çekya’nın geçmii ile ilgili oldukça geniş bir arşive sahiptir. Aynı zamanda Çek bilim insanlarının sanatçılarının, yazarlarının heykel ve büstleri de yine bu müzede sergilenmektedir.

 • Adres: Václavské nám. 68, 115 79 Praha 1
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 460 CZK

Prag Ulusal Tiyatro

Prag Ulusal Tiyatro binası, Prag’ın bağımsızlığını ve dilini temsil etmektedir. Çek halkının bağışları ile 1881 yılında inşa edilen bu yapı daha açıldığı yıl meydana gelen yangın sonucunda büyük hasar almıştır. Yangın sonucunda mecburi olarak restorasyona giren tiyatro, ağır hasarını 2 yıllık yenileme çalışmaları sonucunda ancak giderebilmiştir.

Prag’ın dört bir yanında yeni yapıların inşa edilmesi ile beraber Ulusal Tiyatro binası sembolik hale gelmiştir. İnşa edildiği ilk günden bu yana çeşitli etkinlik ve opera gösterilerine ev sahipliği yapan bu binada bale performansı da izleyebilirsiniz.

Ulusal Tiyatro binası hakkında detaylı bilgi edinmek, tüm güzelliklerini görmek istiyorsanız 1 saat süren rehberli tur etkinliklerine katılmanızı öneririz.

 • Adres: Národní 2, 110 00 Nové Město Praha
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 200 CZK (Rehberli Tur)
 • Web Sitesi: narodni-divadlo.cz/en

Strahov Manastırı

Strahow Manastırı, sahip olduğu alan içerisinde iki adet kilise, 1 kütüphane ve 1 sanat galerisi bulundurmaktadır. Manastır, Aziz Norbert önderliğinde bir grup din adamı tarafından 1140 yılında kurulmuştur.

Strahov Manastırı ülkenin komünist rejme geçmesi ile beraber kapatılmıştır. Devrim ile beraber yeniden gün yüzüne çıkan keşişler, manastırı yeniden manevi hayatın merkezi ilan etmişlerdir.

Sanat galerisi ve kütüphane içerisinde aynı zamanda küçük bir minyatür müzesi ve birahane de bulunmaktadır. Manastır ziyareti sonrasında buraları da ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Strahovské nádvoří 1/132, 118 00 Praha 1
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 150 CZK
 • Web Sitesi: strahovskyklaster.cz/en/

Klementinum

Prag Kalesinden sonra şehirdeki en popüler, en büyük yapı Klementinum adı verilen bu yapıdır. I. Ferdinand, 1556 yılında Cizvitler’i Prag’a davet etmiştir. Cizvitler’in şehre gelmeleri ile beraber yaptıkları ilk eserlerden birisi olan bu eski manastır 1773 yılına kadar aktif olarak kullanılmıştır.

Cizvitlerin şehirden ayrılmasından sonra manastır binası Prag Üniversitesi ile beraber Ulusal Kütüphane tarafından devralınmıştır. Bünyesinde bulunan Aynalı Şapel bir dizi müzik organizasyonun düzenlemektedir. Yapı içerisini aynı amanda rehberli turlarla da gezebilirsiniz.

 • Adres: Mariánské nám. 5, 110 00 Staré Město Praha
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 380 CZK (Rehberli Tur)
 • Web Sitesi: klementinum.com

Barut Kapısı

Barut Kapısı Kral Yolunun başlangıç noktasıdır. Hradcany Kalesinden çıkıp Kraliyet Sarayı’na kadar uzanan yol kral yolu olarak adlandırılmaktadır. Kral Vladislav tarafından 15. Yüzyılda top yuvası olarak inşa ettirilen bu yer günümüzde oldukça popüler bir yere gelmiştir.

1541 yılında meydana gelen yangın sırasında büyük hasar gören Barut Kapısı, yeniden inşa edilme sürecine girmiştir. Ünlü çan üreticisi ve mühimmat depo tasarımcısı Tomas Jaros yenileme çalışmaları sonrasında burayı imalathane olarak kullanmıştır.

Cumhuriyet meydanı ile Belediye Binasına oldukça yakın konumda yer alan bu kapı, sahip olduğu lokasyon sayesinde misafirlerine oldukça güzel bir şehir manzarası sunuyor.

 • Adres: nám. Republiky 5, 110 00 Staré Město Praha
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 22:00
 • Giriş Ücreti: 100 CZK

Kampa Adası

Prag Gezilecek Yerler yazımızın son sırasında Kampa Adası yer alıyor. Oldukça romantik bir atmosfere sahip olan bu ada, doğal güzellikleri sayesinde her yıl binlerce kişiyi misafir ediyor. Ada, Vitava Nehri’nin kollarından birisi olan Şeytan Deresi kolunda yer alıyor.

Kampa Adası üzerinde 15. Yüzyıldan kalma bir değirmen bulunuyor. Geçmişte oldukça kalabalık olan bu ada el sanatları ile ünlüdür. Çömlekçilik, keten işlemeciliği, çamaşırcılık yerel halkın en büyük gelir kaynaklarından birisidir.

Venedik’e oldukça fazla benzeyen Kampa Adası, yaz ayının gelmesi ile beraber neredeyse dolup taşıyor. Güneşin tadını çıkartmak, kafa dinlemek istiyorsanız Kampa Adasını ziyaret edebilirsiniz.

Prag Gezilecek Yerler yazımızda 20 farklı destinasyondan bahsettik. Yazımız bütünü ile bir rehber olacağından dolayı daha birçok detay içerecektir. Bu detaylara yazımızın devamında ulaşabileceksiniz.

Prag’da Nerede Kalınır? Prag Otel Tavsiyesi

Orta Avrupa bölgesinin en popüler şehirlerinden birisi olan Prag her yıl milyonlarca ziyaretçi almaya devam ediyor. Prag’a gitme gibi bir planınız varsa otel ve bölge seçimini iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Tatilinizin güzel, sorunsuz, konforsuz geçmesini istiyorsanız Prag’da Nerede Kalınır? Konusunda iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Prag, şehirleşme konusunda 10 bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerin bir kısmı gezilecek yerlerle dolu olurken bir kısmı da konaklama merkezleri ile doludur. En güzel, en konforlu ve en lüks otellerin 3 bölgede bulunduğunu görüyoruz. Eski Şehir Meydanı ve çevresi (Stare Mesto), Mala Strana Bölgesi ve Yeni Şehir (Nove Mesto) otel seçimi yapacağınız bölgelerden bazılarıdır. Prag Otel Tavsiyesi konusundaki listemiz;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Eski Şehir Meydanı ve Çevresi (Stare Mesto) bölgesinde bulunan Cloister Inn Hotel ve Motel One Prague otellerinde, Mala Strana Bölgesinde bulunan Hotel Kampa Garden ve Hotel William otellerinde, Yeni Şehir (Nove Mesto) bölgesinde bulunan Exe City Park Hotel ve BoHo Parague Hotel otellerinde konaklayabilirsiniz. Gezip görülecek yerlere oldukça yakın olan bu 3 yıldızlı oteller oldukça temizdir. Booking üzerinden otellerin resimlerine, diğer ziyaretçilerin yorumlarına bakarak konaklama kararını verebilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Eski Şehir Meydanı ve Çevresi (Stare Mesto) bölgesinde bulunan Hotel UNIC Prague ve Residence U Malvaze otellerinde, Mala Strana Bölgesinde bulunan Hotel Pod Věží, Appia Hotel Residences ve Bishop’s House otellerinde, Yeni Şehir (Nove Mesto) bölgesinde bulunan Hotel Golden Crown otelinde konaklayabilirsiniz. 10 üzerinden 9 gibi oldukça iddialı puana sahip olan bu otellerin 5 yıldızlı otel konsepti ve konforuna sahip olduğunu söyleyebiliriz.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Eski Şehir Meydanı ve Çevresi (Stare Mesto) bölgesinde bulunan Grandior Hotel Prague otelinde, Mala Strana Bölgesinde bulunan Three Storks otelinde, Yeni Şehir (Nove Mesto) bölgesinde bulunan Radisson Blu Alcron Hotel ve Art Nouveau Palace Hotel otelinde konaklayabilirsiniz. 5 yıldızlı bu otellerin şehrin oldukça önemli lokasyonlarında bulunduğunu göreceksiniz. Konfor ve güvenlik açısından oldukça başarılı olan bu otellerde gecelik konaklama ücretinin diğer seçeneklere nazaran biraz fazla olduğunu göreceksiniz.

Prag’da Ne Yapılır? Prag’da Yapılacak Şeyler

30 yıl önce Çekya olarak anılan Prag, dünya üzerinde komünist rejime baş kaldıran en önemli bölgelerden birisidir. Bohem mimarisine sahip yapılarla dolu olan bu şehre her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan geliyor. Eğer fazladan vaktiniz varsa Prag ziyaretinizde yapmanızı istediğim bazı şeyler var. Prag’da Ne Yapılır? bölümünde yapabileceğiniz birkaç aktivite hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Komünist tarihi, etkileyici mimarisi ile oldukça popüler bir şehir olan Prag, Avrupa’nın en gözde yerlerinden birisidir. Ekonomik Avrupa gezisi yapacaksanız Prag’ın tam da size göre olduğunu söyleyebiliriz. Prag’da Yapılacak Şeyler listemiz, şehirdeki boş vakitlerini değerlendirmek isteyenlere birebirdir.

Prag Kalesi’ni Gezin

Prag, aktivite konusunda Avrupa’nın en zengin bölgelerinden birisidir. Prag turuna çıkmadan önce keyifli bir şehir turu yapmak size iyi gelecektir. Bu tur sırasında tarihi birçok yapıyı yakından görme fırsatına sahip olacaksınız.

Art Nouveau, Gotik, Rönesans ve Barok mimari stili ile inşa edilmiş olan Prag, mimari açıdan sizi tatmin edecektir. Prag’da bulunan tarihi yapılar içerisindeki en büyüleyici, en popüler ve en güzeli ise Prag Kalesidir.

Prag Kalesi tarihte ilk olarak 970 yılında inşa edilmiştir. Ahşaptan inşa edilen bu kale içerisinde 11. Yüzyılda kraliyet konutu, 14. Yüzyılda ise Aziz Vitus Katedrali ilave edilmiştir. Yıllar boyunca yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda bu yapılar her zaman korunmayı başarmıştır.

Prag Kalesi, Bohema Krallığına uzun bir süre saray olarak hizmet vermiştir. Günümüzde Çek Cumhuriyeti’nin Başkanlık Sarayı olarak kullanılan kale turistler tarafından da yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Prag Kalesi, şehirde boş vakti olan kişilere birebirdir. Kaleyi gezmek boş vaktinizi değerlendirme konusunda oldukça başarılı bir seçenek olacaktır.

Rehber Eşliğinde Prag’ı Keşfedin

Prag’da Yapılacak Şeyler listenize keşif turunu ekleyin. Yukarıda belirttiğimiz 20 destinasyonu gezmeden önce 2, 3 saatinizi ayırarak rehberler eşliğinde Prag’ı gezmeye başlayın. Rahat ayakkabılarınızı giyerek rehber eşliğinde yola çıkın. Bu tur sırasında şehrin tarihi ve turistik birçok yerini önceden görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Prag Manzarasını Seyredin

Boş vakitlerinizde yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de Prag’ı manzaralı bir yerden izlemeniz olacaktır. Petrin Tepesi yeşil alanları ve etkileyici şehir manzarası ile her gezginin uğraması gereken bir yerdir. Dinlenmek, şehirden uzaklaşmak istiyorsanız 300 metre yükseklikteki tepeden şehri izleyin. Prag manzarası buradan daha iyi hiçbir yerde görülmemektedir.

David Cerny’nin Heykellerine Yakından Bakın

Çek Cumhuriyeti’nin ünlü heykeltıraşlarından David Cerny’nin Prag’ın farklı noktalarında tuhaf adı verilen eserleri sergileniyor. Görünüşü garip 10 bebekli bu heykeller şehirde görülecek sanatsal eserlerden birisidir. Prag’a kadar gelmişken bu heykelleri de görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Bebek İsa’yı Görün

Prag’da Ne Yapılır? listenize Mala Strana bölgesinde bulunan Bebek İsa Heykeli’ni eklemenizi öneririz. Hz. İsa’yı bebek olarak tasvir eden bu heykel gün içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Katolikler, heykeli ziyaret ettiklerinde dilek dilemeyi ihmal etmiyorlar. Heykeli ziyaret etmişken eğer gerçekleşmesini istediğiniz bir dileğiniz varsa dileyebilirsiniz :)

Old Town Meydanı’nda Zaman Geçirin

10. yüzyıldan beri Prag’da çok az değişim gösteren yerlerden birisi de Old Town Meydanıdır. Meydanda basit olarak yürümek bile şehrin tarihini, mimari özelliklerini görmek için yeterlidir. Meydanda bulunan ressamlar ve müzisyenler ortamın daha renkli ve sıcak hale gelmesine olanak sağlamaktadır.

Prag’da yapacağınız en güzel şeylerden birisi de Old Town Meydanında vakit geçirmek olacaktır. Yürüyün etrafı inceleyin, meydanda bulunan yapılara bakın. Tarihi açıdan oldukça önemli olan bu meydan size iyi gelecektir.

Sigmund Freud’un Heykelini Bulun

Birçok kişi Sigmund Freud’un heykelini kayıp olarak bilir. Stare Mesto sokağında yürürken havaya doğru bakmayı kimse akıl etmez. Yürürken gökyüzüne baktığınızda Dünya’nın en ünlü psikoanalistlerinden Sigmund Freud’un 2 metre boyundaki heykelini görebilirsiniz. Heykelin tam olarak nerede bulunduğundan bahsetmeyeceğiz. Sadece havada asılı durduğunu bilmeniz yeterlidir 

Zivkov’un Gece Hayatını Keşfedin

Gece hayatına ilginiz varsa Prag’da size çok güzel seçenekler sunulduğunu göreceksiniz. Prag’da gece hayatı Zivkov denilen bölgede dönmektedir. İçerisinde 300 ile 400 arasında bar ve pub bulunan bu eğlence bölgesi aynı zamanda yerel halkının da en popüler yerleşim yerlerinden birisidir.

Sabaha kadar eğlenmek, biranın içerisinde kaybolmak istiyorsanız bu bölgenin tam da size göre olduğunu söyleyebiliriz. 300 mekan içerisinde eminiz ki size uygun bir mekan bulunmaktadır.

Kukla Gösterisi İzleyin

Prag’da Yapılacak Şeyler içerisindeki sıradaki maddemiz kukla gösterisi izlemek olacaktır. Çek Cumhuriyeti’nde 12. Yüzyıldan bu yana kuklacılık, kukla gösterileri düzenlenmektedir. Prag’dan dönmeden önce kesinlikle kukla gösterisi izleyin Zira geleneksel aktiviteler içerisindeki en iyi olanı da budur.

Kent merkezinde bulunan Spejbla & Hurvinek Tiyatrosu, Marionette Tiyatrosu kukla gösterisi izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir.

Tekne Turu Yapın

Prag’da Ne Yapılır? konusundaki en güzel maddemiz tekne turudur. Prag’da bulunan tarihi yapıları, benzersiz yapıları görmek, şehir manzarasını seyretmek istiyorsanız ilk tercihiniz tekne turu olmalıdır. Kişi başı 20 Euro gibi bir ücret ödeyerek 2 saat süren tekne turlarına katılabilirsiniz. Tekne turu konusunda birçok işletme olmasından dolayı güzergahların değişeken olduğunu göreceksiniz.

Çek Biralarını Tadın

Dünyanın en kaliteli, en lezzetli, en güzel biraların Çekler tarafından üretildiği rivayet edilir. Prag’da ne yapacağınızı düşünüyorsanız alın size güzel bir madde  Bu maddenin doğru olup olmadığını görmek için bir eğlence mekanına uğrayın. Çekler tarafından üretilmiş biraların tadına bakarak bu iddianın doğru olup olmadığına bakabilirsiniz.

Prag’ı Gökyüzünden Seyredin

Prag’da Yapılacak Şeyler listenize daha önce denemediğiniz bir aktiviteyi eklemek istiyoruz. Belki ülkemizde bu deneyimi yaşamamış olabilirsiniz. Prag’a kadar gitmişken yapacağınız en güzel şeylerden birisi de sıcak hava balonuna binmektir. Masalsı bu şehri gökyüzünden görmek gerçekten güzel bir deneyim olacaktır. Ortalama 1 saat süren bu turun ücreti 200 ile 250 Euro arasında değişmektedir.

Skydiving İle Adrenalin Dolu Bir Deneyim Yaşayın

Bu aktivitemiz adrenalin severler için geçerlidir. Kendini boşluktan aşağıya doğru bırakmanın nasıl bir duygu olduğunu merak ediyorsanız Skydiving yapabilirsiniz. Gerekli güvenlik önlemlerini alarak eğitmenlere bağlı olarak 60 saniye adrenalin ve heyecan dolu bir düşüş yaşayacaksanız. Kişi başı 175 Euro ücret ödeyerek alacağınız bu hizmeti ömür boyu unutamayacaksanız.

Çevredeki Kasabalara Günübirlik Geziler Yapın

Prag’da Ne Yapılır? listemizin de sonuna geliyoruz. Eğer Prag’da yeterli vaktiniz varsa çevrenizde bulunan kasaba, şato, köy ve kentlere günübirlik seyahatler düzenlemenizi öneririz. Turistik ortamlardan çıkıp dış ortamlarla buluşmak, Çekoslovak Kültürünü daha yakından tanımanıza olanak sağlayacaktır.

Konopiste Şatosu, Lidice Köyü, Viyana, Karlovy Vary, Nunberg gibi yakın şehir ve bölgelere uğrayabilirsiniz. Eğer bu bölgelere ayrı ayrı gidemem ben diyorsanız 75 Euro ücret vererek tura katılabilirsiniz.

Prag Alışveriş Rehberi | Prag’da Ne, Nereden Alınır?

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a kadar gelmişken eliniz boş mu döneceksiniz? Tabii ki de hayır. Bu şehirde alışveriş yapacaksanız önünüzde birçok seçenek olduğunu göreceksiniz. Geleneksel el sanatları başta olmak üzere ahşap oyuncaklar, kristaller satın alabilirsiniz. Zincir mağazaların bol miktarda bulunduğu bu şehirde hazır giyim, kozmetik, aksesuar ve teknolojik ürün de satın alabilirsiniz. Prag’dan Ne Alınır? Konusundaki detaylar;

Prag Alışveriş Rehberi konusunda sizlere çok güzel ve detaylı bilgiler vereceğiniz. Alışverişe çıkmadan önce neyi, nereden almanız gerektiğini kesinlikle bilmeniz gerekiyor. Sokaklardan pazarlara, caddelerde AVM’lere kadar şehirde alışveriş yapabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır.

Prag’da Alışveriş Hakkında Genel Bilgiler

Prag’da Alışveriş yapacaksanız bazı genel bilgilere hakim olmanız gerekiyor. Alışverişe çıkmadan önce bilmeniz gerekenler;

Para Birimi: Prag, resmi olarak Çek Cumhuriyeti Korunası para birimini kullanmaktadır. CZK simgesine sahip olan bu para birimi TL karşısında değersiniz. 2020 yılı Aralık itibari ile 1 TL’nin karşılığı 2,74 Çek Cumhuriyeti. Korunasına karşılık gelmektedir.

Döviz Bozdurma: Şehir içerisinde bulunan popüler caddelerde alışveriş yapacaksanız Euro ve Dolar’ın da geçerli olduğunu göreceksiniz. Ancak her halükarda yanınızda CZK bulundurmaya özen gösterin. Döviz bozdurma konusunda en berbat şehirlerden birisi de Prag’dır. Şehir merkezlerinde bulunan döviz büroları nereden baksanız %40 oranında komisyon alındığını göreceksiniz. Şehir içerisindeki döviz merkezlerini tek tek gezerek en uygun komisyon oranını yakalamaya çalışın. Elinizde çok az CZK bulundurmaya çalışın. Geri kalan alışverişlerinizin tamamını kredi kartı üzerinden yapın.

Kredi Kartı Kullanımı: Prag’da kredi kartı kullanımının oldukça yaygın olduğunu göreceksiniz. Mahalle içerisinde küçük işletmelerde bile kredi kartı kullanıldığını göreceksiniz. Bu nedenle alışverişlerinizi olabildiğinde kredi kartı üzerinden yapmaya özen gösterin.

Mağaza Açılış Saatleri: Hafta içi ya da hafta sonu ayrımı olmadan şehir içerisinde bulunan tüm mağaza, işletme ve pazarlar açılışı 09:00 gibi yapmaktadır. Hafta içi mesai bitimi 20:00 ile 21:00 olurken hafta sonu günlerde 18:00 ile 19:00 arasında mağazalar kapanmaktadır.

İndirim Dönemleri: Prag’da alışveriş yapacak kişiler için indirim dönemleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Şehirde yıl boyunca iki büyük indirim düzenlenmektedir. İlk indirim Şubat ile Nisan ayı arasında olurken ikinci indirim Ağustos ile Ekim arası düzenlenmektedir.

Tax Free: Tax Free denilen olay alışveriş yapılırken ödenen vergi tutarının geri iade alınmasıdır. Prag; gıda ve telekomünikasyon ürünlerinden %5 vergi alırken diğer kategorilerden %19 oranında vergi almaktadır. Alışveriş yapacağınız mağazalarda “Tax Free” etiketi varsa 2,000 Kron ve üzeri alışverişlerde ödediğiniz vergi ücretini şehirden çıkarken alabilirsiniz.

İlgili mağazalardan alışveriş yaptıktan sonra kasadan Tax Free başvuru formunu doldurup faturası ile saklamanız gerekiyor. Yapılan alışverişlerden 30 gün sonrasına kadar Tax Free ücretini geri alabilirsiniz. Tax Free forumlarınız ve alışveriş fişlerinizi havaalanlarında bulunan Tax Free ofisine götürmeniz durumunda ödediğiniz vergi ücretini geri alabilirsiniz.

Prag Alışveriş Caddeleri

Prag ile Türkiye alışveriş konusuna birbirine benzemektedir. Bu şehirde de alışveriş ekseni son 20 yıldır AVM çatısı altında toplanmış durumda. Alışveriş merkezlerinin sayısı sürekli artsa da alışveriş caddesi kültürünün hala devam ettiğini söyleyebiliriz. Prag’dan Ne Alınır? Konusunda ilk tercihiniz alışveriş caddeleri ise uğramanız gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Charles Bridge – Old Town Meydanı: Charles Köprüsü şehrin simgelerinden birisidir. Gün içerisinde binlerce turistin ziyaret ettiği bu bölge aynı zamanda şehrin en popüler alışveriş caddelerden birisine ev sahipliği yapmaktadır.

Charles Bridge’den yola çıkıp Old Town Meydanına doğru yürümeye başladığınızda Celetna Caddesini göreceksiniz. Bu caddeye girdiğinizde yolun sonu Na Prokope Caddesine kadar devam etmektedir. İçerisinde oldukça güzel ürünlerin bulunduğu bu cadde daha çok takı ve mücevher alışverişi konusunda tercih edilmektedir.

Caletna Caddesi: El sanatları, Bohem Kristali, Çek Porseleni, ahşap oyuncaklar, Marionette kuklalar, hatıra eşyalar ve hediyelik ürünler almak istiyorsanız adresiniz Caletna Caddesi olmalıdır.Oldukça iddialı mağazalar ve ürün çeşitliliğinin bulunduğu bu caddeyi kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz. Alışveriş yapmasanız bile caddeyi gezmenizi kesinlikle öneriyoruz.

Na Prikope Caddesi: Prag’da bulunan popüler alışveriş merkezlerinden bazıları ile beraber zincir mağazaların çoğu Na Prikope Caddesi üzerinde yer alıyor. Gün içerisinde hareketin asla durmadığı bu caddenin gerçekten popüler olduğunu göreceksiniz. Prag’da bulunan en popüler alışveriş caddelerinden birisi olan bu cadde, dünya üzerinde de ilk 20 içerisinde yer almaktadır. Eğer hign-end alışveriş arayışınız varsa tercihiniz bu bölge olmalıdır.

Wenceslas Meydanı: Yerel dildeki anlamı Václavské Námestí olan Wenceslas Meydanı aslında büyük bir bulvara benziyor. Tarihi açıdan oldukça önemli olan bu meydan, Çek Cumhuriyeti tarihindeki birçok sosyal ve siyasi olayın yaşandığı yer olarak gösterilmektedir. Meydana giriş yaptığınızda zincir mağazalarla yerel mağazaların yan yana yer aldığını göreceksiniz. Alışveriş fırsatlarının yanı sıra yeme ve içme konusunda da buranın oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Lucerna Pasajı: Lucerna Sarayı’nın hemen alt bölümünde yer alan Lucerna Pasajı, turistik amaçlı kurulmuş olan bir alışveriş sokağıdır. Stepanska Caddesi ile Vodickova Caddesi arasında yer alan bu pasajın dolu dolu bir içeriğe sahip olduğunu göreceksiniz.

Lucerna Pasajı içerisinde girdiğinizde müzik enstrümanları başta olmak üzere fotoğrafçılık, seramik, çanta ve cüzdan gibi objelerle dolu olduğunu göreceksiniz. Tarihi pasajın alışveriş detaylarının yanı sıra tarihi görünümünden ötürü de listeniz içerisinde yer almasını öneriyoruz.

Koruna Pasajı: Prag’da Nereden Alışveriş Yapılır yazımızın alışveriş caddeleri bölümünün sonuna gelmiş bulunuyoruz. Prag’da alışveriş yapılacak son yer pasaj bölümüdür. Wenceslas Meydanından aşağıya doğru indiğinizde Art Nouveau mimari sitili ile inşa edilmiş olan Koruna Sarayı sizi karşılayacaktır.

Koruna Sarayı’nın içerisine girdiğinizde devasa heykellerin, süslü taçların bulunduğunu göreceksiniz. Sarayın pasaj bölümüne girdiğinizde ise kafeler, hazır giyim mağazaları, aksesuar ve saat mağazaları sizi karşılayacaktır. Prag’ın en büyük müzik mağazası olan Bontonland Megastore’da yine bu pasaj içerisinde bulunuyor. Tarihi pasajı ziyaret etmişken bir şeyler de satın alabilirsiniz.

Prag’daki Alışveriş Merkezleri

Prag Alışveriş Rehberi konusuna giriş yaparken şehrin son 20 yılda AVM kültürüne doğru evirildiğinden bahsetmiştir. Şehrin dört bir yanında irili ufaklı birçok AVM bulunmaktadır. İçerisinde istediğiniz her ürün, her marka bulabileceğiniz AVM’ler, alışverişten elinizin boş dönmemesine olanak sağlayacaktır.

Prag’daki Alışveriş Merkezleri tarihi yapılarda yer aldığı gibi modern yapılar içerisinde de bulunmaktadır. Oldukça ilginç mimariye sahip olan bu alışveriş merkezlerini kesinlikle görmenizi öneririz.

Centrum Chodov: Prag’ın en büyük alışveriş merkezi olan Centrum Chodow, 2005 yılında ziyarete açılmıştır. Chodow Metro İstasyonu’nun hemen yamacında yer alan AVM toplam 4 kattn oluşmaktadır. İçerisinde spor mağazaları, kitapçı, elektronik, mücevher, hazır giyim, aksesuar ve kozmetik mağazaları bulunan Centrum Chodow, oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Centrum Chodow alışveriş merkezine giriş yaptığınızda 200’den fazla mağaza bulunduğunu göreceksiniz. Bu mağazalardan bazıları Marks & Spencer, H&M, Esprit, Tommy Hilfiger, Sephora, Zara, Nike gibi ulusal markalardır.

Myslbek Shopping Gallery: Prag’da bulunan en popüler alışveriş merkezlerinden birisi de Myslbek Shopping Gallery alışveriş merkezidir. Bu AVM eski ve yeni Prag’ın birleşiminden oluşmaktadır. 1996 yılında açılmış olan alışveriş merkezi ismini ünlü heykeltıraş Josef Vaclav Mysbek’ten almaktadır. İki katlı olan alışveriş merkezinin kapısıeski ile yeni Prag’ı temsil etmektedir.

Myslbek Shopping Gallerioldukça yoğun ve yorucu bir alışveriş deneyimi sunmaktadır. Dairesel alışveriş merkezinde yorulup dinlenmek isterseniz üst katta bulunan Pizza Coloseum ve Cafe Myslbek restoranlarına uğramanızı öneririz. Kozmetik açıdan oldukça başarılı olan AVM içerisinde H&M, Korres, Gant, Mothercare ve Vagabond mağazalarının yanı sıra kozmetik gibi alışveriş seçenekleri bulunmaktadır.

Arcady Pankrac: Prag’ın şehir merkezinden az bir şey uzaklaşmaya başladığınızda modern yerleşim yeri olan Pankrac sizi karşılayacaktır. Arcady Pankrac daha çok yerel halk tarafından tercih edilen alışveriş merkezlerinden birisidir. Turistler daha çok yukarıda belirttiğimiz AVM içerisinde vakit geçirmektedir.

Kafe, restoran ve süpermarket yanı sıra H&M, Zara, Calvin & Klein, Yves Rocher, Esprit, Bershke, Sephore, Billabong, Guess, Quiksilver, The North Face ile beraber 125’den fazla mağaza AVM içerisinde yer alıyor.

Slovansky Dum: Prag’da Nerede Alışveriş Yapılır? yazımızın en popüler AVM seçeneğinden bahsetmek istiyoruz. Slovanski Dum sinemadan restorana, kafeden konferans salonlarına, yerel mağazalardan ulusal mağaza zincirlere, güzellik salonlarından tarihi yapılarak her detay bulunuyor. Alışveriş merkezi içerisine girdiğinizde 17. Yüzyıldan kalma 2 tane de büyük tarihi yapı bulunuyor.

Slovansky Dum daha çok hign-end alışverişler için uygun bir yerdir. Eğer alışveriş yapma gibi bir niyetiniz varsa bütçenizi yüksek oranda tutmanızı öneririz. Zira bu AVM’de ekonomik seçenekler bulmak oldukça zordur.

Vinohradska Pavilion: Prag’da devrimden sonra açılmış olan ilk AVM Vinohradska Pavillion alışveriş merkezidir. İçerisinde Tommy Hilfiger, La Perla ve Sergio Tacchini gibi zincir markalar bulunan alışveriş merkezi hign-end markalara ev sahipliği yapıyor.

Devrimden sonra açılan mağazaların çoğu maalesef kapanmıştır. Birçoğu komünizm sonrası kapitalist sisteme ayak uyduramadığından dolayı maalesef kapanmıştır. Alışveriş yapmasanız bile tarihi bu yapıları kesinlikle görmenizi öneririz.

Palladium: Prag’daki Alışveriş Merkezleri konusundaki son önerimiz ise Palladium alışveriş merkezidir. İçerisinde 200’e yakın mağaza ve 20’den fazla restoran bulunan bu alışveriş merkezi 2007 yılından bu yana hizmet vermektedir. AVM’nin bulunduğu yerde çok önceden ordu evi bulunmaktaymış

Dünya üzerinde popüler birçok zincir mağazanın bulunduğu Palladium aynı zamanda oldukça lezzetli yemeklerin yapıldığı restoranlara sahiptir. Sadece Çek mutfağı bulunduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Avrupa, Ortadoğu, Hint ve Japon kültüründen yemekler bulunan restoranlarda kesinlikle yemek yemenizi öneririz.

Prag’daki Büyük Mağazalar

Bizdeki Boyner, YKM gibi çok katlı mağazaların benzerleri Prag’da da bulunmaktadır. Rehberimizin bu bölümünde Prag’daki Büyük Mağazalar hakkında bilgi vermek istiyoruz.

My Narodni: Prag daha komünist dönemde iken faaliyetlerine başlayan My Narodni, devrim öncesinde Maj ismi ile biliniyordu. Devrim ile beraber birkaç kez et değiştiren 6 katlı bu mağazada hazır giyim başta olmak üzere elektronik, kozmetik, aksesuar, kozmetik, ev tekstili, oyuncak ve mutfak ürünleri satılıyor.

 • Adres: Národní 63/26, 110 00 Nové Město, Prag
 • Çalışma Saati: 07:00 – 21:00

Bila Labut: Bila Labut, ürün seçeneği bakımından çok da başarılı olmayan bir yerdir. İçerisine girdiğinizde tasarım açısından da çok başarılı olmayan bu yerin neden listemizde olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Prag’ın 1970 ve 90’lerdeki alışveriş kültürünün nasıl olduğunu öğrenmek istiyorsanız gitmeniz gereken ilk alışveriş merkezi burası olacaktır. Şehir içerisinde 2 şubesi olan Bila Labut’a kesinlikle uğramanızı öneririz.

 • Adres: Na Poříčí 23, Prag 1
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma: 09:00 – 20:00, Cumartesi: 09:00 – 18:00, Pazar: 10:00 – 18:00
 • Adres: Václavské náměstí 59, Prag 1
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma: 09:00 – 20:00, Cumartesi: 09:00 – 18:00, Pazar: 10:00 – 18:00

Prag’daki Pazarlar

Prag yerel halkının alışveriş kültürünü gözlemlemek istiyorsanız adresiniz Prag’daki Pazarlar olmalıdır. Başta sebze olmak üzere meyve, hazır giyim, yöresel lezzetler, hediyelik eşya, aksesuar gibi ürünler Prag pazarları içerisinde satılmaktadır. Şehirde kurulan en popüler 3 Pazar;

Kolbenova Flea Market: Kolbenova Flea Market aslında antika ürünler satan bir pazardır. İçerisinde duvar süslemeleri başta olmak üzere resim, mutfak araç ve gereçleri gibi ürünler satmaktadır. Pazarda satılan ürünlerin büyük bir çoğunluğu Komünist Dönemden kalmadır. Prag günlük hayatının nasıl olduğunu görmek istiyorsanız bu pazarı ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Kolbenova, 190 00, Prag 9
 • Açık Olduğu Saatler: Cuma – Cumartesi: 07:00 – 14:00

Prag Pazarı (Prazska trznice): Sokakta kurulmuş seyyar bir AVM olduğunu düşünün. İçerisinde elektronikten sebze ve meyveye, hazır giyimden aksesuara her telden ürünün bulunduğu Pazar yerine kesinlikle uğramanızı öneriyoruz.

 • Adres: Bubenské nábřeží, Holešovice, Prag 7
 • Açık Olduğu Saatler: Pazartesi – Cumartesi: 08:00 – 20:00

Havel Pazarı (Havelske trziste): Prag yerel lezzetlerini tadabileceğiniz en güzel yerlerden birisi de bu pazardır. Havel Pazarı içerisinde yeme ve içme başta olmak üzere hediyelik eşya, objeler ve hatıralık eşyalarla doludur. Geçmişi 1232 yılına dayanan bu pazarın her bütçeye yönelik ürünler satıldığını göreceksiniz.

 • Adres: Havelská 13, 110 00 Staré Město, Prag
 • Açık Olduğu Saatler: 06:00 – 19:00

Prag’dan Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Gelelim rehberimizin en özel bölümüne… Çek Cumhuriyeti’ne kadar gelmişken ülkenin en büyük şehri ve başkentinde alışveriş yapmadan dönmemenizi öneriyoruz. Her yıl milyonlarca insanın geldiği bu şehrin birbirinden güzel tarihi yapıları, özel korunmuş tarihi mahalleleri, sudan neredeyse ucuz bedava biraları, dar sokakları ve oldukça eğlenceli gece hayatı ile misafirlerine oldukça güzel seçenekler sunuyor.

Çok yakın zamanda Komünizmden ayrılan Çek Cumhuriyeti’nde alışveriş konusunda çok zengin ürün çeşidi olduğunu göreceksiniz. Çeklere özgü gıda ürünleri başta olmak üzere geleneksel el işçiliği ürünleri, içecekler, porselen gibi ürünler sizleri beklemektedir. Prag’dan Ne Alınır? Konusunda liste oluşturacaksanız aşağıdaki listeden de yardım alabilirsiniz.

Çek Birası

Çekler, sahip oldukları biranın dünya üzerindeki en kaliteli, en güzel ve en lezzetli bira olduğunu iddia ediyor. Dünya üzerinde bira tüketiminin en fazla olduğu ülke olan Çek Cumhuriyeti, bu konudaki başarısını sanırım ispatlamış durumda.

Daha önce farklı bir ülkede Çek birası içip beğenmediyseniz sanırım yanlış bira içtiniz. Prag’da herhangi bir bara gidip bira istediğinizde sizlere Krušovice ya da Pilsner Urquell sunulacaktır. Bu biraları içtiğinizde gerçek Çek birasının nasıl bir lezzete sahip olduğunu göreceksiniz.

Şişelenmiş biralar içerisinde çok fazla koruyucu madde bulunuyor. Uzun süreli nakliye işlerimden sonra biranın tadında maalesef bozulma meydana gelebiliyor. Bu nedenle bizzat yerinde bu biranın tadına bakmanızı öneririz.

Prag’da biralar alkol içeriğine göre derecelendirilmektedir. Herkesin severek tükettiği biralar genelde 10 ile 11 dereceleri arasındadır. Orta hafiflikte olan bu biralar hemen hemen herkesin damak tadına uygundur.

Eğer bira tüketmeyi seviyorsanız 12 ve üzeri derecedeki biraları tüketmenizi öneririz. Eğer kendinize hakim olabileceğinizi düşünüyorsanız 13 derece üzerinde biralar tüketebilirsiniz. Bu konu tamamen size kalmış bir durumdur.

Dünyanın en iyi bira markalarından birisi olan Pilsner Urquell kesinlikle denemeniz gereken biralara sahiptir. Bunun yanı sıra Gambrinus,  Krušovice, Budvar Straporamen, Bernard  ve Lobkowicz biralarının da tadına bakıp hediyelik olarak satın almanızı öneririz. Tadı bozulur diye almamazlık da yapmayın 

Becherovka Likörü

Bitkisel içerikli alkol, acı tatlı alkol tüketmeyi seviyorsanız ya da seven tanıdıklarınız varsa Becherovka Likörü satın almanızı öneriyoruz. Kendiniz için güzel bir hatıralık olan bu ürünü sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. İçerisinde kimyasal herhangi bir katkı ya da madde bulunmayan bu likör, oldukça fazla satılmaktadır.

Becherovka Likörü küçük alkol bardaklarda shot olarak tüketilmektedir. İçerisinde yüksek oranda alkol bulunduğu için büyük bardaklarda içmeniz pek de mümkün değildir. Bu likörün aynı zamanda sindirime de büyük oranda katkısı bulunuyormuş.

Shot olarak tüketebileceğiniz gibi diğer alkollü ya da alkolsüz içeceklerle karıştırıp kokteyl olarak da tüketebilirsiniz. Hediyelik olarak bu likörü alacaksanız alkol satan dükkanlara ya da büyük süpermarketlere uğrayınız.

Çek Kağıt Helvaları (Spa Wafers)

Kağıt helvanın asıl memleketi Prag değildir. Karlovy Vary ile Mariánské lázně kağıt helvanın popüler olduğu Çek Cumhuriyeti şehirlerdir. Ancak Prag’da gezmeye başladığınızda sokakların kağıt helvalar ile dolu olduğunu göreceksiniz. Prag’dan Ne Alınır? Listenize bu nedenle de kağıt helvayı eklemek istedik.

Çek Cumhuriyeti’nde kağıt helva üretimi 1856 yılına dayanıyor. Vanilya, kakao ve badem gibi aromalara sahip olan kağıt helvaların oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz. Oldukça ince tasarımlara sahip olan kağıt helvalar Prag’ın hemen hemen her sokağında bulunabiliyor.

Prag’dan dönerken alabileceğiniz ürünler arasında yer alan Çek Kağıt Helvalarının fiyatı genellikle 40 ile 60 CZK arasında değişiklik gösteriyor.

Çek Porseleni

Çek el sanatları içerisinde oldukça yeni bir geçmişe sahip olan Çek Porseleni kesinlikle sizin de dikkatinizi çekecektir. Geçmişi 1700’lü yıllara dayanan porselenler genellikle Asya stili desenlere sahiptir. Yeri geldiğinde Avrupa estetik desenlerinin de yer aldığı porselenler, hem kalite hem de fiyat açısından oldukça yüksek etiketlere sahiptir.

Çek porselenlerini ister kendiniz için ister sevdikleriniz için isterseniz de koleksiyonlarınız için satın alabilirsiniz. Minimum 200 Koruna’dan başlayan porselenler en sıra dışı hediyelik seçeneklerden birisidir.

Bohem Kristalleri

Prag’dan Ne Alınır? Listenize yine çok güzel hediyelik ürünler eklemek istiyoruz. Bohem Kristalleri satın alabileceğiniz en güzel ürünlerden birisidir. Bu ürünlerin sadece Prag’a özgü olduğunu düşünmeyin. Tüm Çek Cumhuriyeti topluluklarında gönül rahatlığı ile görebilirsiniz.

Bohem Kristalleri tamamen el ile kesilip işlenen özel bir üründür. Geçmişi 1200’lü yıllara dayanan bu ürünlerin küçük atölyelerde üretildiklerini görebilirsiniz. Sadece Avrupa’nın değil aynı zamanda dünyanın en kaliteli kristallerini üreten bu şehir, gezginlerin en çok ilgi gösterdiği konulardan birisidir.

Bohem Kristallerine baktığımızda kabartmalı, renkli, düz modellerin üretilip satıldığını söyleyebiliriz. Bohem Kristallerinin bulunduğu dükkanlara girince elinizin boş çıkma ihtimali bulunmamaktadır.

Şehrin dört bir yanında bulunan mağazalardan istediğiniz kristaller ürünlerini satın alabilirsiniz. Ben gerçekten Prag’a özgü bir hediye alacağım hem kaliteli hem de birazcık sıra dışı olsun diyorsanız Bohem Kristalleri alabilirsiniz.

Tamamen el emeği göz nuru olmalarından dolayı fiyatların biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Sevdiklerinize hediyelik olarak alabileceğiniz en güzel ürünlerden birisi olduğunu göreceksiniz.

Garnet Taşı

Garnet Taşı, kraliyet mücevheri de olmasından dolayı Prag dönüşü kesinlikle almanız gereken ürünler arasında yer alıyor. Bu taş kırmızı rengi ile asaleti temsil etmektedir. Acı ve üzüntüye iyi gelen bu taşın ruh sağlığını koruduğu rivayet edilmektedir. Şehri gezmeye başladığınızda dört bir yanda garnet taşından tasarlanmış aksesuarlarla dolu olduğunu göreceksiniz.

Prag’da oldukça popüler hale gelen garnet taşı konusunda büyük sahtekarlıkların döndüğünü görecekseniz. Turistleri kazıklamak uğruna birçok dolandırıcılık yönteminin uygulandığını, sahte taşların yüksek fiyatlardan satıldığını görecekseniz. Bu nedenle bir ürün almadan önce sertifikası bulunup bulunmadığını kesinlikle sorunuz.

Hediyelik Eşyalar

Prag’da Alışveriş bazı kişiler için büyüleyici boyuta gelmektedir. Oldukça zengin ürün çeşitliliğinin bulunduğu bu şehirde alışveriş için yüksek bütçe ayırmanız gerebiliyor. Ancak Prag için küçük, hatırası olan bir hediye almak istiyorsanız ekonomik seçeneklere yönelebilirsiniz.

Örneğin magnet, biblo, duvar süsü gibi küçük ama ekonomik ürünler satın alarak hem sevdiklerinizde hem de kendinizde ufak Prag hatırası oluşturabilirsiniz. Satın alacağınız ürünler üzerinde “Made in Prague” yazısı olup olmadığını kesinlikle kontrol ediniz.

Marionette

Prag, Orta Çağ dönemine kadar uzanan bir geçmişe, geleneğe sahiptir. Kukla yapımı da o dönemlerde günümüze kadar devam eden bir gelenektir.

Kuklacılık, Osmanlı döneminde popülerken günümüzde maalesef ülkemizde unutulmuş sanatlar içerisinde yer alıyor. Prag’ı gezerken Charlie Chaplin, Marilyn Monroe ve Temel Reis gibi isimlerin kuklalarını görebilirsiniz. Bununla beraber prens, prenses, melek, şeytan ve süper kahramanların da kuklalarını görebilirsiniz. 50 Koruna gibi fiyatlardan satılan kuklalar çok güzel hediyelik seçenektir.

Mucha Posterleri

Prag’dan Ne Alınır? Listenize sanat ürünleri de eklemek istiyoruz. Şehrin en ünlü sanatçılarından birisi olan Alfons Mucha tarafından tasarlanan resimlerin kopyaları şehrin dört bir yanında satılmaktadır. Mucha Posterleri sanırım bu şehre özgü alabileceğiniz en güzel, en orijinal hediyeliklerden birisidir.

Kafka Ürünleri

Dünyanın en ünlü yazarlarından Franz Kafka Prag’da dünyaya gelmiştir. Hayatının büyük bir bölümünü bu şehirde geçiren Kafka, Metamorforz eserini de bu şehirde yazmıştır. Prag’da bulunan Kafka Müzesini gezerken burada Kafka temalı ürünler satıldığını göreceksiniz.

Kafka sözleri ile donatılmış takvimler, kitaplarının baskıları, Kafka resimleri ya da sözleri ile hazırlanmış kartpostallar satın alabilirsiniz. Yine Prag’a ait orijinal ürün satın almak istiyorsanız kafka ürünleri satın alabilirsiniz.

Ahşap Oyuncaklar

Çek Cumhuriyeti’nin en eski el işçiliği sanatlarından birisi de ahşap oymacılığıdır. Sevdiklerinizi mutlu etmek, Prag’ı hatıralarınızda ölümsüz hale getirmek için ahşap oyuncaklar satın alabilirsiniz.

Prag’da her çeşit, her tarzda ahşap ürün ve oyuncaklar tasarlandığını görebilirsiniz. Her zevke yönelik ürünlerin bir kısmı el yapımı olurken bir kısmı fabrikasyondur. El yapımı ürün almak istediğinizde fiyatların oldukça değişken olduğunu göreceksiniz.

Prag’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Büyüleyici mimar ve zengin tarihi Prag’ın oldukça popüler bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, lezzetli biraları ile meşhur bir şehirdir. Rehberimizin son bölümünde ise Prag’da Ne Yenir? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Çek Cumhuriyeti mutfağında Macaristan, Almanya ve Avusturya mutfaklarından da esintiler bulunduğunu görüyoruz. Geziniz sırasında elbette karnınız acıkacak, akşam yemeklerini otel dışında yemek isteyebilirsiniz. Prag’da yiyebileceğiniz yemekler;

Trdelnik

Transilvanya mutfağına özgü bir atıştırmalık olan Trdelnik, Prag’ın en popüler sokak lezzetlerinden birisidir. Kent merkezinde hangi sokağa girerseniz girin bu atıştırmalıktan satıldığını göreceksiniz.

Trdelnik’in nasıl hazırlandığından bahsetmek istiyoruz; bir çubuğun hamur ile sarıldığını düşünün. Yağda kızartılan çubukta hamur üzerine tarçın, pudra şekeri gibi ürünler servis edilmektedir. Bazı bölgelerde fıstıklı ve fındıklı versiyonları da satılmaktadır.

Standart olarak hazırlanan versiyonunda Trdelnik içi boştur. Ancak bazı popüler cadde de içi dondurmalı ya da çikolatalı versiyonları da satılmaktadır. Önünüzde sıcak sıcak olarak yapılan hali oldukça taze ve lezzetli olabilmektedir.

Smažený Sýr

Yine bir başka sokak lezzeti ise Smažený Sýr adı verilen atıştırmalıktır. Kafelerde de sıklıkla bulabileceğiniz bu lezzet tamamen kızartılmış keçi peynirinden hazırlanmaktadır. Hazırlanan peynir üzerine tartar sosu, patates, ve bir dizi kızartmalıklar ilave edilmektedir. Peynirin yanında ekmek ve salata ikram edilmektedir. Genelde bira ile tüketilen bu lezzetin tadına kesinlikle bakmalısınız.

Prag’ın dört bir yanında atıştırmalık olarak satılan Smažený Sýr, bazı işletmelerde burger olarak da servis ediliyor. Yerel halk, sabaha kadar eğlendikten sonra eğlence dönüşü çorba niyetine bu atıştırmalığı tercih etmektedir.

Grilované Klobásy

Gezerken karnınız acıkacak, bir şeyler yemek isteyeceksiniz. Kaldığınız yerden hızlıca devam edebilmeniz için tercihinizi Grilované Klobásy atıştırmalığından yana kullanmanızı öneririz. Izgarada pişirilen sosisler birkaç baharat ile lezzetlendirildikten sonra ekmek çerisinde servis edilmektedir. Oldukça lezzetli olmasının yanı sıra pratik ve hızlı tüketilebilen bir atıştırmalıktır.

Sosislerin içine atılan baharatlar yemek yediğiniz yere göre değişiklik göstermektedir. Ancak Çek Cumhuriyeti mutfağında baharatların oldukça sık kullanıldığını göreceksiniz. Bu nedenle bu yemeği birkaç farklı yerden yemenizi öneririz. Bu atıştırmalığı yerden oldukça dikkatli olmanızı öneririz. Zira sosisler domuz etinden yapılmış olabilir.

Chkebíčky

Chkebíčky kelime anlamı olarak küçük ekmekler anlamına gelmektedir. Dilimizdeki anlamı açık sandviç ola bu lezzet hem yerliler hem de turistler tarafından oldukça yaygın olarak tüketilmektedir.

Bu sandviç türü genellikle davet, etkinlik, organizasyon ve partilerde ikram edilmektedir.  Oldukça farklı çeşitleri bulunan bu lezzet hem ucuz hem doyurucu hem de hızlı tüketilmesi ile bilinmektedir. İçerisinde salatalık, turşu, peynir, yumurta, patates, salam bulunmaktadır. Şehrin dört bir yanında bu lezzetleri satan işletme bulabilmeniz mümkündür.

Bramboraky

Prag’da Ne Yenir? Listenize çok özel ve lezzetli bir lezzet daha eklemek istiyoruz. Bramboraky aslında kızartılmış patates ile hazırlanan bir pancake türüdür. Genelde sokakta satılan bu lezzet restoranlarda ekstre ya da yemek öncesi olarak da servis edilmektedir.

Prag’da helal yiyecek arayanlar ya da vejetaryen yemek arayan kişilerin güvenle yiyebileceği bir atıştırmalık türü olan bu lezzeti sokak satıcılarından denemenizi öneririz.

Kulajda

Kulajda, kremalı bir patates çorbasıdır. İçerisinde mantar, dereotu, yumurta ve sirke bulunan bu çorba, Çeklerin en çok tercih edilen yemeklerinden birisidir. Soğuk günlerde Prag’ı ziyaret eden kişiler hem lezzetli, hem doyurucu hem de iç ısıtan bu çorbayı içebilirsiniz.

Genelde günün çorbası olan bu çorbanın besin değeri oldukça yüksektir. Üstelik tamamen helal gıda içeren bu çorba, domuz eti tüketmek istemeyen kişiler için büyük bir seçenektir.

Gulas

Macarların oldukça fazla tükettiği bu yemek, Çeklerin de mutfağında yer almaktadır. Oldukça lezzetli bir et yemeği olan Gulas, Prag’da oldukça meşhur bir hale gelmiştir. Prag’da komple et ile hazırlanan bu yemek Macaristan’da sebze ağırlıklı olarak hazırlanmaktadır.

Gulas içerisinde ağırlıklı olarak dana eti kullanılmaktadır. Ancak şehir içerisinde bulunan bazı restoranlarla tavuk ya da domuz eti ile hazırlanan versiyonları bulunmaktadır. Sipariş öncesinde hangi et ile hazırlandığını sorabilirsiniz.

Tatarak

Prag’da Ne Yenir? Listenize yine güzel bir et yemeği eklemek istiyoruz. Fransızların tartare yemeğine oldukça fazla benzeyen Tatarak, dışarıdan bakıldığında çok ağır bir yemek olarak görülebilir. Ancak oldukça hafif olan bu yemeğin lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Dana etinden çekilen kıyma, hardal, salatalık, yumurta ve soğan ile hazırlanan bu yemeğin içerisinde aynı zamanda Worcestershire sosu bulunuyor. Bu lezzet genellikle sarımsaklı ekmek ile servis edilmektedir.

Svickova Na Smetane

Tek bir yemek içerisinde kızılcık sosu, krema ve dana eti bulunduğunu düşünün? Prag’lılar bu fikri düşünmekle kalmamış, hayata geçirmişlerdir.  Svickova Na Smetane, Çek Cumhuriyeti tarafından tasarlanmış, içerisinde diğer mutfaklardan herhangi bir şekilde ürün bulunmayan tek yemek olarak gösterilmektedir.

Böyle bir yemeğin dünya üzerine eşi veya benzeri bulunmamaktadır. Size birazcık nasıl hazırlandığından bahsetmek istiyoruz. Biftek etinin farklı sebzeler ile pişirilerek tatlandırıldığını düşünün. Üzerine eklenen kızılcık sosu ile lezzetlenen yemek krema, patates eşliğinde servis edilmektedir.

Nakladany Hermelin

Nakladany Hermelin, aslında peynirden yapılma bir turşuya benzemektedir. Oldukça iştah açan bu lezzet yemeklerden önce servis edilmektedir. Bir tutam peynirin baharat, sarımsak ve yağ karışımında 3 ya da 4 gün bekletildiğini düşünün. Elde edilen kıvam ekmek ya da soğan gibi lezzetler ile servis edilmektedir.

Restoranlarda görmeye alışık olduğunuz bu lezzet bar ve pub gibi eğlence merkezlerinde de tüketilmektedir. Bira ile tüketildiğinde oldukça lezzetli hale gelen bu peynir turşusunun kesinlikle tadına bakmanızı öneririz.

Plačinky

Plačinky aslında krepe benzeyen oldukça güzel bir lezzettir. Tuzlu olarak hazırlanan bu lezzetin içerisinde bal, reçel, fıstık, fındık, çikolata ve çeşitli meyveler bulunmaktadır. Atıştırmalık olarak sunulan bu lezzet restoran ve kafelerde daha çok tüketilmektedir.

Ovocne Knedlinky

Prag’da Ne Yenir? Listemizin son sırasında Ovocne Knedlinky ev tatlısı yer alıyor. Evlerde hazırlanan bu lezzet son zamanlarda restoran menülerine de girmeye başlamış durumda.  Tatlı çörek anlamına gelen bu lezzetin içinde reçel, erik, çilek ve kayısı gibi lezzetler bulunuyor.

Üzeri tereyağı bulunan bu lezzet çoğunlukla peynir ile süslenmektedir. Aynı zamanda tarçın, pudra şekeri, çikolata süslemesi bulunan bu lezzetin tadına aşık dahi olabilirsiniz.

Çooook uzun bir yazı olduğunun farkındayız. Ancak; Prag için ne söylesek az diye düşünüyoruz. Prag Gezilecek Yerler rehberimiz, 1 haftalık bir tatil için ihtiyacınız olan detaylarla doludur. Daha fazla beklemeden yol çıkın. Keyifli gezmeler 

Prag Gezilecek Yerler: Prag’da Gezilecek 20 Yer