Portekiz son yılların en çok ziyaret edilen Avrupa ülkelerinden birisi olarak gösteriliyor. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Porto, sunduğu güzelliklerden ötürü Türklerin yeni gözde ülkelerinden birisi haline gelmiştir. Rio Douro nehrinin ikiye ayırdığı bu şehir, yukarıdan bakıldığında İstanbul’a benzetiliyor.

Zengin tarihinin yanı sıra dünyanın en lezzetli şaraplarının üretildiği bu liman şehri, kültürel açıdan oldukça zengindir. Her gezginin mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer alan Porto’ya gitmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere tüm detay ve güzellikleri ile beraber Porto Gezilecek Yerler rehberi sunmaya çalışacağız.

Se do Porto (Porto Katedrali)

Porto’da Gezilecek Yerler yazımıza Se do Porto ile başlamak istiyoruz. 12. Yüzyılda inşa edilmiş olan katedralin Barok mimari stil ile tasarlandığını görüyoruz. Yapının tamamen Barok stilde olmadığını, bazı bölümlerde Gotik ve Romanesk tarzların da bulunduğunu söyleyebiliriz.

Porto Katedrali dışarıdan bakıldığında aslında kale görünümüne sahiptir. Bu görünümün nedeni aslında katedralin yüzyıllar boyunca sürekli yeniden yapılma sürecine girmesinden dolayıdır. Katedralin bulunduğu alanda daha önceden suçluların idamları gerçekleştiriliyormuş. Dış bölümde olduğu gibi yapının iç bölümünde de bir sadeliğin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Se do Porto katedralinin en gösterişli bölümü ise 14. Yüzyılda katedrale eklenen manastır bölümüdür. Manastır bölümünde çinilerden İncilin bazı bölümlerin tasvir edildiğini göreceksiniz. Katedralin aynı zamanda kendisine has değerli eşyaları sergilediği hazine bölümü de bulunuyor. Bu nedenden ötürü de yapıyı gezilecek yerler listenize eklemek isteyebilirsiniz.

 • Adres: Terreiro da Sé, 4050-573 Porto
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €3 (Manastır)

Palácio da Bolsa (Borsa Sarayı)

Porto Gezi Rehberi yazımızın ikinci sırasında Palacio da Bolsa yer almaktadır. St. Francis Kilisesinin hemen yamacında er alan bu saray Neo-Klasik mimariye bağlı kalınarak 1842 yılında inşa edilmiştir.

Borsa Sarayı daha önce bu arazi üzerine kurulu olan bir kiliseye ait manastırın bulunduğu alan üzerine inşa edilmiştir. Saray 1842 yılında inşa edilmiş olsa da açılışının 1891 yılında yapıldığını söyleyebiliriz. Yapı II. Dona Maria tarafından borsanın kullanımına tahsis edilince belirli bir süreden sonra Porto Ticaret Birliğinin kullanımına geçmiştir.

Borsa Sarayı tasarımı Joaquim da Costa Lima Junior tarafından yapılmıştır. Mimari detayların oldukça göz kamaştırıcı olduğunu, günümüzde bile böyle tasarımların ortaya çıkmadığını söyleyebiliriz. Özellikle cam kubbe ile örtülmüş olan üst bölümün kesinlikle görülmeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: R. de Ferreira Borges, 4050-253 Porto
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:30
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: palaciodabolsa.com

Igreja de Sao Francisco

Porto’da kurulmuş olan ilk Fransiskan manastırının bir bölümü, bir parçası olan Igreja de Sao Francisco 1245 yılında inşa edilmiştir. Yapılışı üzerinden neredeyse 800 yıl geçmesine karşın hala ayakta kalmayı başaran kilisenin elbette bir yapıış hikayesi bulunuyor.

Her geçen gün giderek büyüyen cemaat dini görevlerini yerine getiremeyince bu kilisenin inşa edilmesine karar verilmiştir. Yapıldığı dönemde Romanesk tarza sahip olan dini yapı yıllar içerisinde Gotik mimarinin en güzel örneklerinden birisi haline gelmiştir.

Igreja de Sao Francisco’nun iç dekorasyonunu gördükçe adeta büyüleneceksiniz. Sadece iç dekorasyonunda bulunan süslemelere 300 kilogram altın tozu harcanmıştır. Kuzey koridor ve ana salona geçtiğinizde ise sizleri Jesse Ağacı kilise ziyaretiniz sırasında görmeniz gereke yerlerden bazılarıdır.

Kilisenin mezar odasının oldukça güzel tasarıma sahip olduğunu göreceksiniz. Cam bölümlü alana gelip aşağıya doğru baktığınızda binlerce insan kemiğinin belirli bir düzen dahilince istiflendiğini göreceksiniz.

 • Adres: Rua do Infante D. Henrique, 4050-297 Porto
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €4
 • Web Sitesi: ordemsaofrancisco.pt

Livraria Lello e Irmao (Sahaflar Çarşısı)

Bazı kişiler için sadece Avrupa’nın, bazı kişiler için de dünyanın en güzel, en büyük kitapevinin Livraria Lello e Irmao olduğunu söyleyebiliriz. Neo-Gotik tarza sahip olan bu yapının 1906 yılında inşa edildiğini söyleyebiliriz.

Kırmızı kadife ve ahşap ağırlıklı dekorasyona sahip olan bu kitapevinin iki katlı olduğunu göreceksiniz. İçerisine girmeniz ile beraber 19. Yüzyıl havasına iliklerinize kadar çekebilirsiniz. Bu kitapevi başta Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling olmak üzere birçok yazara ilham olmuştur.

Gün içerisinde oldukça yoğun ilgi gören Sahaflar Çarşısı sahip olduğu misyondan ötürü türdeşlerinden büyük oranda ayrılıyor. Edebiyat ile ilgili olan kişiler bodrum katına indiklerinde sevdiği sanatçılar ve yazarlar ile bir araya gelebiliyor.

Livraria Lello e Irmao, gereksiz kalabalık olmaması kitapevinin girişini ücretli hale getirmiştir. İçeriye girip sıradan bir ürün alsanız bile bu ücret size geri ödenmektedir.

 • Adres: R. das Carmelitas 144, 4050-161 Porto
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €3
 • Web Sitesi: livrarialello.pt

Torre dos Clerigos

Porto Gezilecek Yerler listenizde olmasını istediğimiz bir yer daha bulunuyor. Livraria Lello e Irmao bölgesine oldukça yakın mesafede olan Torre dos Clerigos çan kulesi gezi listeniz içerisinde kesinlikle yer almalıdır.

76 metre yüksekliğe sahip olan bu kulenin 1754 ile 1763 yılları arasında inşa edildiğini söyleyebiliriz. Çan kulesinin Clerigos Kardeşliği tarikatı tarafından yaptırıldığını, mimarisinin ünlü mimar Nicolau Nasoni’ye ait olduğunu söyleyebiliriz.

Clerigos Kulesinin bulunduğu yere çok önceden idam edilen insanların mezarlığı bulunuyormuş. 200 metre yüksekliğe sahip çan kulesinin en zirve notasına çıktığınızda şehrin oldukça manzarasını izleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: R. de São Filipe de Nery, 4050-546 Porto
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €6,5 (Rehberli Tur)
 • Web Sitesi: torredosclerigos.pt

Casa de Musica

Porto Gezi Rehberi listemizin en dikkat çekici yerlerinden birisi de Casa de Musica binasıdır. Ünlü mimar Rem Koolhaas tarafından tasarlanan yapının yapımına 1999 yılında başlanmıştır. 2001 yılında Porto’nun Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesi ile beraber konser etkinliklerinin yapılacağı dönem ziyarete açılması beklenen yapı ancak 2005’de kullanılabilir hale gelmiştir.

Oldukça minimalist bir mimari tarza sahip olan Casa de Musica başta Porto Ulusal Orkestrası olmak üzere dünyanın önde gelen birçok grubun canlı performanslarına ev sahipliği yapıyor. Eğer imkanınız varsa burada bir performans gösterisi izleyin. Eğer vaktiniz yoksa da binanın farklı bölümlerini ziyaret edebilirsiniz.

Yapıyı gezmek için 1 saat süren rehberli turlara katılabilirsiniz. Tur sırasında yapının her noktasını görebilir, turun sonrasında konser salonuna ait restorana girerek lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Ama ne oluşa olsun burada bir gösteri izlemenizi öneririz.

 • Adres: Av. da Boavista 604-610, 4149-071 Porto
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €10 (Rehberli Tur)
 • Web Sitesi. casadamusica.com

Ribeira Square

Porto Gezlecek Yerler içerisinde yer alan Ribeira Square, Rio Douro’nun hemen yukarı bölümünde yer almaktadır. Porto’nun kültürel zenginliğini keşfetmek, kasaba benzeri evlerini görmek istiyorsanız kesinlikle uğramanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Nehre hakim bir bölgede yer alan bu caddenin kendisine özgü bir atmosferi bulunuyor. İlginin her daim yüksek olduğu caddeye gün içerisinde yüzlerce gezgin uğruyor. Genelde birçok kişi Ponte de Dom Luis I manzarasını izlemek ve şaraphaneleri görmek için caddeye iniyor.

Ribeira Meydanında manzaranın gerçekten etkileyici olduğunu göreceksiniz. Meydanda bol bol fotoğraf çektirdikten sonra nehir kıyısınca uzanan sokaklarda restoran ve tavernalarda vakit geçirebilirsiniz. Bu meydan, Porto mutfağına özgü lezzetler yiyebileceğiniz başarılı bir yerdir.

Avenida dos Aliados (Müttefikler Bulvarı)

Porto’nun kalbi olarak gösterilen Avenida dos Aliados, 1916 yılında yapılan kentsel dönüşüm zamanı inşa edilmiştir. Müttefikler Bulvarı olarak adlandırılan bulvar ismini 14. Yüzyılda Portekiz ile İngililtere arasında imzalanan askeri ittifaktan almaktadır.

Bulvarın bu denli popüler olmasının nedeni çevresinde çok fazla tarihi bina olmasından dolayıdır. Oldukça geniş caddelerin bulunduğu meydanda çok eski zamanlarda açılmış ama günümüzde faaliyet gösteren kafelere ulaşabilirsiniz.

Müttefikler Bulvarına giriş yaptığınız zaman sizleri Praça do General Humberto Delgado isimli bir meydan ile beraber Porto belediye binası sizleri karşılayacaktır. Bulvardan aşağıya doğru inmeye başladığınızda ise Banco do Minho ile beraber Caixa Geral de Depositos karşılayacaktır. Bulvarın birimine doğru acıkırsanız Praça da Liverdade sizleri karşılayacaktır.

Ponte Dom Luis I

Ribeira Meydanını anlatırken meydanda Ponte Dom Luis I olduğundan bahsetmiştik. 1881 ile 1886 yılları arasında inşa edilmiş olan bu iki katlı köprü Gustave Eiffel’in öğrencileri tarafından inşa edilmiştir.

Köprünün üst katı metro ve yaya ulaşımı için kullanılmaktadır. Nehrin bir yanından diğer tarafına geçmek isteyen motorlu taşıtlar ise yapının alt katını kullanıyor. Üst katta olduğu gibi alt katta da yayaların yürüyebilmeleri için alan ayrıldığını söyleyebiliriz.

Ponte Dom Luis I köprüsü şehrin eski manzarasını izlemek isteyen gezginlere büyük fırsatlar sunuyor. Aslında köprü 19. Yüzyılda büyük bir zorunluluktan dolayı inşa edilmiştir. O dönemlerde nehrin akışını kontrol edecek barajlar henüz inşa edilmemişti. Nehirdeki akıntı karşıdan karşıya geçmeye mani olmasından dolayı bu köprü inşa edilmiştir.

Napolyon, Fransız ordusu ile beraber Porto’yu işgal ettiğinde halk büyük oranda paniklemiş, köprüden karşıya geçerken birbirini ezerek öldürmüştür. Bu olay günümüzde dahi unutulmadan anlatılıyor.

Fundacao de Serralves Museu de Arte Contemporanea

Porto’da Nereye Gidilir? listenizin bir sonraki durağı ise Fundaco de Serralves Museu de Arte Contemporanea müzesidir. Temelleri 1989 yılında atılmış olan bu müzenin açılışı 1999 yılında gerçekleştirilmiştir. Çağdaş sanata yönelik hizmet veren müzenin açılışı “Circa 1968” sergisi ile yapılmıştır.

Çok yeni bir müze olmasından dolayı modern mimariye sahip olan bu müzede yıl boyunca başta Portekizli olmak üzere dünyanın önde gelen birçok sanatçısına ait çalışmalar sanatseverlere sunulmaktadır.

Fundacao de Serralves Museu de Arte Comtemporanea; kendi adına kurulmuş olan vakfın 18 hektarlık arazisi üzerine kurulmuştur. Müze alanının dışında yeşil alanlarda bulunan yürüyüş parkurlarında yürüyebilir, Serralve Evi ile beraber konferans salonlarını görebilirsiniz. Eğer etkinlik takvimine göz atarsanız bahçede düzenlenen konserlerin olduğu bir gün buraya gelmenizi öneririz.

 • Adres: R. Dom João de Castro 210, 4150-417 Port
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €18
 • Web Sitesi: serralves.pt

Igreja dos Clérigos

Porto’nun şehir simgelerinden birisi olan çan kulesini ziyaret edip yanı başındaki Igreja dos Clerigos’a uğramadan dönmek büyük hata olacaktır. 1732 ile 1749 yılları arasında inşa edilmiş olan bu kilisenin elips şeklinde olduğunu göreceksiniz.

Barok mimari tarza sahip olan kilisenin en dikkat çeken bölümü ise mermer sunağıdır Aynı zamanda sunağın hemen arka bölümünde olan Rokoko süsleme bölümlerini gördükçe oldukça şaşıracaksınız.

Kiliseyi gezerken Rahip Kardeşliği korucularından Aziz Peter ad Vincula ile Philip’i tasvir eden tahta heykeller bulunuyor. Eğer rahip kardeşliği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz kilisenin müze bölümüne geçebilirsiniz. Kilise müzesi; çok eski zamanlarda rahiplerin gündelik hayatlarını nasıl idame ettirdiklerini göstermektedir. Aynı zamanda sanatsal değere sahip birçok eser de müze bölümünde sergilenmektedir.

 • Adres: R. de São Filipe de Nery, 4050-546 Porto
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €6,5 (Rehberli Tur)
 • Web Sitesi: torredosclerigos.pt

Sao Bento Tren İstasyonu

Porto’nun en güzel sivil mimari örneklerinden birisi de Sao Bento Tren İstasyonudur. Porto’nun hala üzerinde olan melankolik havayı soğumak istiyorsanız 1916 yılında inşa edilmiş bir tren istasyonunu ziyaret edebilirsiniz. Tren istasyonu inşa edilmeden önce burada Benediktin manastırı bulunuyormuş.

İstasyona dışarıdan baktığınızda mimarisinin çok ilgi çekici olduğunu göreceksiniz. Manzaranın dışına bakmakla yetinmeyin. Bununla birlikte istasyonun ana salonuna geçtiğinizde daha önce hiç görmediğiniz bir sanatsal çalışma sizi beklemektedir.

Sao Bento Tren İstasyonunun ana salonunda yer alan eserler 20 bin çini parçasından oluşuyor. Bu eserler Portekiz’in tüm tarihini gözler önüne seriyor.

 • Adres: Praça de Almeida Garrett, 4000-069 Porto

Museu Nacional Soares dos Reis

Museu Nacional Soares dos Reis; sadece Porto’da değil, tüm Portekiz toprağında halka açılmış ilk sanat müzesidir.1833 yılında ziyarete açılmış olan bu müze ismini 1847 yılında dünyaya gelmiş olan Antonio Soares dos Reis adlı kişiden almıştır.

Müze içerisinde yer alan en etkileyici parçalar ismini almış olduğu heykeltıraş Reis’e aittir. Porto’nun en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi olan bu müzede aynı zamanda camdan yapılmış eserler, antikalar ve seramik ürünler de bulunuyor.

Soares dos Reis Ulusal Müzesi; Portekiz’in en eski saraylarından olan Carrancas içerisinde yer alıyor. Oldukça zarif bir görünüme sahip olan bu sarayın 18. Yüzyılda inşa edildiğini söyleyebiliriz.

Saray, I. Pedro, Jean de Dieu Soult ve Arthur Wellesley gibi önemli isimlere ev sahipliği yapmıştır. Müzede bulunan binlerce eseri inceledikten sonra bahçesinde oturup dinlenebilirsiniz.

 • Adres: R. de Dom Manuel II 44, 4050-342 Porto
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €5
 • Web Sitesi: museusoaresdosreis.gov.pt

Rua de Santa Catarina

Marques de Pombal ve Batalha meydanları arasında bulunan Rua de Santa Catarina Porto’nun en aktif ve en popüler alışveriş bölgelerinden birisidir. 24 saat araç trafiğine kapalı olan bu bölge ziyaretçilerin güvenliğini maksimum oranda sağlamaktadır. Bölgeye giriş yaptığınızda Promode başta olmak üzere Zara ve H&M gibi mağazaların bulunduğunu göreceksiniz.

Rua de Santa Catarina caddesi Balhao Pazarına oldukça yakın bir mesafede bulunmaktadır. Eğer vaktiniz varsa Via Catarina Alışveriş Merkezini gezip dolaşabilirsiniz. Cadde üzerinde aynı zamanda yerel mutfağı temsil eden birçok kafe, restoran bulunmaktadır.

Eğer Porto’ya özgü bir kafede vakit geçirmek istiyorsanız 1921 yılından bu yana hizmet veren Café Majestic’e uğramanızı öneririz. Hem ambiyans hem de menüsü başta olmak üzere her konuda farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Crystal Palace Gardens

Porto Gezilecek yerler listesine Crystal Palace Gardens bölgesini de eklemenizi öneriyoruz. Bu bahçe Atlantik Oykanusu ile beraber Duero Nehri manzarasını izleme fırsatına sahip olmanızı sağlıyor.

Yerel halk ve profesyonel rehberler, misafirlerini dinlendirmek için bu bahçeye getirmektedir. 19. Yüzyılın sonlarına doğru kurulmuş olan park yeşil alanları ile ünlüdür. Bu alanlarda dolaşırken hoş kokulu ya da dekoratif amaçlı dikilen birçok bitki siz karşılayacaktır.

Jardin do Palacio de Cristal aynı zamanda heykel, çeşme ve kamelyalarla doludur. İçerisinde aynı amanda kubbeli büyük bir spor salonuve Almeida Garrett Belediyesine ait büyük bir kütüphane bulunuyor. Bu iki kültürel tesis bahçede görmenizi istediğimiz en önemli tesislerden birisidir.

 • Adres: R. de Dom Manuel II, 4050-346 Porto
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 21:00

Mercado do Bolhão (Bolhão Market)

Porto’da bulunan en hareketli, en popüler pazarın Mercado do Balhao olduğunu söyleyebiliriz. 1914 yılında kurulan bu kapalı Pazar yeri içerisinde Porto’ya özgü birçok yöresel ve çiftlik ürünü satılıyor. Pazara ulaşmak isteyen kişiler Avenida dos Aliados’a uğramanız yeterlidir.

Kapalı Pazar yerine girdiğinizde çok katlı olduğunu göreceksiniz. Herhangi bir ürün almasanız bile Porto halkının günlük rutin yaşamını görmek için bile bu pazarı ziyaret edebilirsiniz. Pazarın dışına doğru çıktığınızda geleneksel balıkçı dükkanları sizleri karşılıyor olacaktır.

Mercado do Balhao pazarının bu kadar popüler olmasındaki nedenlerden birisi de aşınmış görünümüdür. Binanın bu denli aşınmış olması elbette riskli bir durumdur. Binada yakın zamanda restorasyon çalışması başladığını ve bu nedenle pazarın yakın bir konuma taşındığını söyleyebiliriz.

 • Adres: R. Formosa, 4000-214 Porto
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 20:00
 • Web Sitesi: mercadobolhao.pt

Monastery of Serra do Pilar

Porto’da Nereye Gidilir? listemizin yavaş yavaş sonuna gelmeye başlıyoruz. Monastery of Serra do Pilar tasarım ve tarihe ilgi duyan herkesin ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Dom Luis I Köprüsü’ne hakim bir tepe üzerine 16. Yüzyılda inşa edilmiş olan bu manastır, her gün binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Manastırın inşa edilmesi ile beraber Grijo Keşişleri tamamen buraya taşınmıştır. Manastır toplamda 72 yılda ancak inşa edilebilmiştir. 1832 yılında Porto’nun kuşatmaya uğradığı dönemde Arthur Wellesley komutasında olan İngiliz askerleri burayı üs olarak kullanmışlardır. Hatta manastır 20. Yüzyılda topçu birliğinin yaşam alanı haline bile gelmiştir.

Serra do Pilar Manastırının dış tasarımı oldukça sadedir. Manastırın hemen yanında ise daire şeklinde bir kilise bulunuyor. Manastır içerisine girdiğinizde ise sadelikten çıkarak zarif süsleme sanatının kullandığını göreceksiniz. Az bir cüret ödemeniz durumunda ise şehrin manzarasını izleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Largo Aviz, 4430-329 Vila Nova de Gaia
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:30

Igreja do Carmo

Igreja do Carmo kilisesi 1756 ile 1768 yılları arasında inşa edilmiş oldukça görkemli bir kilisedir. Praça de Carlos Albeto caddesi üzerinde yer alan kilisenin bütünü ile Rokoko mimari tarzı ile inşa edildiğini göreceksiniz. Kilisenin yan cephesine baktığımızda görkemli çiniler ile süslü olduğunu göreceksiniz.

Vila Nova de Gaia bölgesinden getirtilen çinilerin kullanıldığı bu kilisenin Silvestro Silvestri tarafından tasarlandığını göreceksiniz. Silvestro Silvestri; Karmelit Tarikatını kurarak bu eseri Porto’ya kazandırılmıştır. Kilisenin tasarımında da tarikatın temellerinin dayandığı Carmel Dağı tasvir edilmiştir.

Bu kilisenin hemen yanında ise bu yapıdan biraz daha büyük Igreja dos Carmelitas kilisesi bulunuyor.17. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kilisenin de mimari açıdan oldukça güzel olduğunu göreceksiniz.

 • Adres: R. do Carmo, 4050-164 Porto
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00

Douro Nehri

Altın Nehri olarak da bilinen Douro Nehri; Porto’ya canlılık katan en önemli şeylerden birisidir. Gezginlerin hafızasında ömürlerinin sonuna kadar kalacak olan bu nehrin ismi güneşin su üzerinde oluşturduğu renkten gelmektedir.

Akarsuyu etrafına baktığınızda bir dizi doğal ve kültürel güzelliklerden oluştuğunu göreceksiniz. Douro Nehri üzerinde düzenlenen tekne turlarına katıldığınızda nehir üzerindeki birçok güzelliği görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Douro Nehrini isterseniz rehberli turlar eşliğinde de gezebilişiniz. 6 Köprü adı verilen rehberli turlar ortalama 1 saat kadar sürmektedir. Eğer isterseniz 11 saat süren turlar da bulunmaktadır.

Eğer bu iki seçenek size yeterli gelmedi ise İspanya sınırına kadar uzanan konaklamalı gecelik tekne turları da bulunmaktadır. Bu turlar sırasında Porto haricinde birçok şehri de görme, tanıma fırsatına sahip olacaksınız.

Port Wine Cellars

Porto Gezilecek Yerler yazımızın son sırasında Port Wine Cellars yer alıyor. Porto’nun şarap konusunda çok ünlü olduğunu biliyorsunuzdur. Ülkenin yüzlerce yıllık tarihinde yer alan şaraplar turistlerin en çok ilgi gösterdiği konular arasında yer alıyor.

Şarap mahzenlerinin neredeyse tamamı Vila Nova de Gaia’nın Douro Nehri tarafında yer alıyor. Mahzenlere girdiğinizde şarapların hala eski zamanlarda olduğu gibi ahşap varillerde dinlendirildiğini göreceksiniz. Bölgeye 17. Yüzyılda gelen tüccarlar tarafından keşfedilip tüm dünyaya tanıtılan Porto Şarapları hala ilk gün ki gibi orijinal tatlarını korumaya devam ediyorlar.

Liman bölgesinde bulunan şarap mahzenlerini isterseniz rehberli olacak şekilde gezebilirsiniz. Bölgede bulunan en ünlü şarap mahzenlerini gezebilir, şarap yapım sürecini izleyebilir, tadıma hazır olan ürünlerin tadına da bakabilirsiniz.

Porto Gezilecek Yerler konusundaki yazımızın burada sonuna gelmiyoruz tabii ki. Destinasyonlar sona erse de rehberimiz elbette devam edecek. Yazımızın bundan sonraki bölümünde ise Porto ile ilgili konaklama, alışveriş ve yemek konularına değinmeye çalışacağız.

Porto’da Nerede Kalınır? Porto Otel Tavsiyesi

Porto le ilgili rehberimizin ikinci bölümünü konaklamaya ayırmak istiyoruz. Atlas Okyanusu ile Douro Nehri’nin birleştiği yerde yer alan bu şehri bu kadar büyüleyici hale getiren şey elbette zarif yapılarıdır. Porto ziyareti yapmak isteyen kişiler, konaklama ihtiyaçlarını Porto’da Nerede Kalınır? Kısmına dikkat etmenizi öneririz.

Portekiz’in en büyük ikinci şehri olan Porto’da gece hayatının oldukça hareketli olduğunu söyleyebiliriz. Gastronomi açısından da oldukça hareketli olan bu şehirde konaklama 4 bölgede yapılabilmektedir. Şehrin dört bir yanında otel bulunsa temiz ve güvenilir seçenekler bu dört bölgede bulunmaktadır.

Porto Otel Tavsiyesi listemizde yer alan oteller Ribeira, Baixa, Vila Nova de Gaia, Foz do Douro bölgelerinde yer almaktadır. Otel seçimlerinizi aşağıdaki listeden oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Ribeira bölgesinde bulunan Ribeira do Porto Hotel otelinde, Baixa bölgesinde bulunan Pao de Acucar Hotel otelinde, Foz do Douro bölgesinde bulunan Hotel Boa – Vista otelinde konaklayabilirsiniz. Oteller 3 yıldızlı olmasına karşın temiz, güvenilir ve konforlu olmaları ile ön plana çıkmaktadır. Booking üzerinden minimum 8 puana sahip olan bu otellerin fotoğraf ve üye yorumlarına yine Booking üzerinden ulaşabilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Ribeira bölgesinde bulunan Eurostars Porto Douro ve The House Ribeira Porto Hotel otellerinde, Baixa bölgesinde bulunan Eurostars Porto Centro ve NH Collection Porto Batalha otellerinde, Vila Novo de Gaia bölgesinde bulunan Hotel Mercure Porto Gaia ve Holiday Inn Porto Gaia otellerinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı otellerin Booking üzerinden 9 puana sahip olduklarını görüyoruz. Oldukça lüks bu otellerin gezilecek yerlere de yakın olduklarını söyleyebiliriz.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Ribeira bölgesinde bulunan Pestana Vintage Porto Hotel otelinde, Baixa bölgesinde bulunan InterContinental Porto otelinde, Vila Novo de Gaia bölgesinde bulunan The Yeatman otelinde, Foz do Douro bölgesinde bulunan Vila Foz Hotel & SPA otelinde konaklayabilirsiniz. Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa elbette 5 yıldızlı otellerde konaklamanızı öneririz. 9’dan da fazla Booking puanına sahip olan bu otellerin lüks olmaları oldukça dikkat çekmektedir.

Porto’da Ne Yapılır? Porto’da Yapılacak Şeyler

Porto’nun tarihi sokakları ve turistik yerlerini gezdikten sonra eğer hala vaktiniz varsa Porto’da Ne Yapılır? Listemize göz atmanızı öneririz. Şehrin oldukça gelişmiş bir kültüre sahip olmasından dolayı birçok aktiviteye ev sahibi yaptığını söyleyebiliriz.

500 bin nüfusa sahip olan Porto, Atlas Okyanusunun hemen kıyısında, Douro Vadisinin içerisinde yer almaktadır. Ortaçağ döneminden bu yana koruma altında olan bu şehirde dünyanın en ünlü, en lezzetli şarapları üretilmektedir. 500 bin insanın yaşadığı bu şehre her yıl milyonlarca insan gelmektedir.

Porto’da Yapılacak Şeyler listesine baktığımızda sanat ve kültürel etkinliklerle dolu olduğunu söyleyebiliriz. Konuyu daha fazla uzatmadan Porto’da yapabileceğiniz etkinliklere geçmek istiyoruz.

Tarihi Porto Sokaklarını Keşfedin

Porto’da Ne Yapılır? Listemize tarihi sokaklar ile başlamak istiyoruz. Porto’yu tanımak istiyorsanız öncelikle şehri karış karış dolaşmanız gerekiyor. Porto’yu keşfetmek istiyorsanız yolculuğa Cais da Ribiera Meydanı ve çevresinden başlamanızı öneriyoruz.

Douro Nehri kıyısında yer alan şehrin kaotik kalabalığa sahip olduğunu görüyoruz. Daracık sokaklara sahip olan şehrin rengarenk evleri bulunuyor. Meydanlara doğru indiğinizde ise kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarının insanlarla kalabalık olduğunu göreceksiniz.

Porto’nun en güzel, en modern yapılarından birisi de Luis I Köprüsüdür. Bu harika yapıyı en iyi açıdan görüp fotoğraflayacağınız yer ise Cais de Ribiera Meydanı ve çevresidir. Şehrin tarihi sokaklarını gezmek için en fazla 2 saat ayırmanız yeterli olacaktır.

Praça de Liberdade’de Porto’da Hayatın Akışını Seyredin

Porto’da Yapılacak Şeyler listemizin ikinci sırasında şehrin modern yüzü olan Praça de Liberdade yer alıyor.  18. Yüzyılda şehirleşmeye başlayan bu yer, hala gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.

Oldukça geniş bir caddeye sahip olan bu bölgede birbirinden şık mağazalar bulunuyor. Aynı zamanda üzerinde lüks kafe ve restoranlarla beraber butik tasarım dükkanlarının yer aldığı bu bölge Bağdat Caddesine benzemektedir. Öğleden sonra biraz vaktiniz varsa bu caddede yürüyüp alışveriş yapabilirsiniz.

Clerigos Kulesi’nden Şehri Seyredin

Porto’yu tepeden izlemek istiyorsanız Clerigos Kilisesini ziyaret etmenizi isteriz. Kilisenin kulelerine çıktığınızda şehrin ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. Oldukça güzel bir manzaranın bulunduğu bu kuleye çıkmadan önce kiliseyi gezmenizi öneririz. Clerigos Kilisesinden şehrin tüm tarihi sokaklarını görebilirsiniz. Kuleye çıkmak için 5 Euro ücret ödemeniz yeterli olacaktır.

Tarihi Tramvaylarına Binin

Porto’da Ne Yapılır? Listenize oldukça güzel bir aktivite eklemek istiyoruz. Porto ile neredeyse bütünleşmiş olan tarihi tramvaylar ile kısa ya da uzun olsun bir yolculuk yapmanızı öneriyoruz. Kısa süreli tramvay yolculuklarında bile büyük keyif alacaksınız.

1 numaralı tramvay hattını tercih ederseniz şehrin en popüler ve en güzel yerlerini görebilirsiniz. Öyle ki tramvaylar ulaşım aracı olmaktan çıkarak turistik hale geldiğiniz söyleyebiliriz.

Tramvaya biniş konusunda Ribeira’nın doğusunda bulunan Infante Durağını tercih ederseniz şehrin en popüler yerlerini görebilirsiniz. Her ne olursa olsun vaktiniz olsun ya da olmasın kısa süreli bir yolculuğa çıkmanızı öneririz.

Porto’nun Müzeleri ve Sanat Galerilerini Gezin

Porto’da Ne Yapılır? Listenize müzeleri ve sanat galerilerini de eklemeniz gerekiyor. Başta klasik dönem eserleri olmak üzere çağdaş sanat eserlerinden arkeolojiye kadar aklınıza gelebilecek her kategoriden eserler Porto müzeleri içerisinde yer almaktadır. Şehrin popüler tarihi ve turistik yerlerini gezdikten sonra eğer hala vaktiniz varsa müze ve sanat galerilerine de uğramanızı öneririz. Porto’da ziyaret edebileceğiniz müzeler;

 • Serralves Çağdaş Sanatlar Müzesi: İçerisine her geçen gün eklenen çağdaş sanat eserlerinin bulunduğu bu büyüleyici bahçeyi kesinlikle görmenizi öneririz.
 • Soares dos Reis Ulusal Müzesi: İçerisinde dini öğeler, bir dizi resim ve heykellerin bulunduğu bu müzeyi gezi listenize dahil etmenizi öneririz.
 • Romantico da Quinta da Macieirinha Müzesi: 18. Yüzyılda inşa edilmiş olan bu saray; o dönem aristokratlarının nasıl yaşadığını gözler önüne sermektedir.
 • FC Porto Müzesi: Portekiz’in en başarılı takımlarından birisi olan FC Porto’nun evi olan stadyumuna uğrayarak FC Porto Müzesine girmenizi öneriyoruz. Takımın kazandığı başarılar, kupalar ve birçok fotoğraf sizleri beklemektedir.
 • Sandeman Mahzenleri Müzesi: Porto dünyanın en başarılı şarap üreticilerinden birisidir. Porto şarapları içerisinde en popüler olanı ise Sandeman’dır. Bu şarabın üretildiği mahzene girerek şarapçılıkla ilgili birçok ayrı ve bilgiye bu müze üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tekne Turu Yapın

Douro Nehri 900 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en gösterişli nehirlerinden birisidir. Nehrin en yakıştığı yerlerden birisi olan Porto’da tekne gezintisi yapmanın oldukça keyifli bir aktivite olduğunu göreceksiniz. Zira yerli ya da yabancı turistlerin şehirde yapacağı en güzel aktivitelerden birisi tekne turu olduğunu söyleyebiliriz.

Ribiera bölgesinden kalkan teknelerle sağlanan turlar ortalama 1 ya da 1,5 saat sürmektedir. Maria Pia Köprüsüne kadar giden turda hem liman binalarını hem de tarihi birçok binayı görebilirsiniz. Rehberler eşliğinde yapılan tekne turu kişi başı 20 Euro ücret ödemeniz gerekecektir.

Porto Plajları’nda Denize Girin

Porto’da yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden birisi de o güzel, muhteşem tertemiz denizlere girmek olacaktır. Porto’nun Ribiera Bölgesi tarihi sokakları ve plajları gerçekten çok meşhur bir bölgedir.

Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Porto’nun kırmızı ve mavi bayraklı onlarca plaja sahiptir. Şehir merkezine en yakın olanı ise Matosinhos Plajıdır. Şehir merkezinden uzaklaşıp gerçek bir deniz keyfi Miramar Plajına uğramanızı öneririz. Okyanusta deniz keyfi yaşamak oldukça keyifli olacaktır.

Casa de Musica’da Bir Konsere Gidin

Porto’da Ne Yapılır? Listenize kültürel bir etkinlik eklemek istiyoruz. Porto’ya kadar gelmişken yapacağınız en güzel aktivitelerden birisi de Casa de Musica Konser Salonu içerisinde bir konser izlemek olacaktır. Akşam yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden birisi de bu konser salonuna uğramak olmalıdır.

Herhangi bir konser olmasa bile buraya uğramanızı öneriyoruz. Zira yapı Hollanda’nın en ünlü mimarlarından birisi olan Rem Koolhas tarafından yapılmıştır. Oldukça ilginç konser alanının bulunduğu bu yapının mimarisi sizleri oldukça etkileyecektir.

Konsere katılmayıp sadece yapıyı inceleyecekseniz bile 10 Euro ücret ödemeniz gerekiyor. Konser etkinliklerine katılmak için aşağıda belirttiğimiz internet adresi üzerinden konser etkinlik tablosuna bakmanızı öneririz.

 • casadamusica.com/en/

Fado Müziği Dinleyin

Portekiz’in de kendisine has bir halk türkü geleneği bulunuyor. 19. Yüzyıldan günümüze kadar gelen bu türkülere Fado ismi veriliyor. Hüzünlü tınılara sahip olan bu müzik türünün oldukça duygusal olduğunu söyleyebiliriz. Bu müzik türü sevdiği insanları, kocasını denize kurban veren kadınlar tarafından söylenen ağıtlardan geldiği rivayet edilmektedir.

Porto’nun kendisine has özgün ve kültürel değeri olan bu müzik türü, Porto’da yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisidir. Kadın solistler tarafından mikrofon kullanmadan klasik gitar eşliğinde söylenen Fado daha çok yemek menüsü olmayan, sadece şarap servisi yapılan mekanlarda söyleniyor.

Arrabida Köprüsü’ne Tırmanın

Dünya’nın sayılı ülkelerinde görebileceğiniz çok özel bir aktiviteden bahsetmek istiyoruz. Porto’da yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de Arrabida Köprüsüne tırmanmak olacaktır.

1963 yılında açıldığında Arrabida Köprüsü dünyanın en uzun beton köprüsü olma unvanına sahipti. Douro Nehri’nin Atlas Okyanusuna açılan kapısı olan bu köprüye tırmanabilirsiniz. İsteyen her gezgin belirli bir ücreti ödemesi durumunda profesyonel ekip eşliğinde köprüye tırmanabiliyor. Köprüye tırmandığınızda Atlas Okyanusunu oldukça farklı bir yerden bakabilişiniz.

Köprüye tırmanmak desek de aslında yürüyüşten bahsediyoruz. Yoksa dağa ya da duvara tırmanma gibi bir etkinlik maalesef bulunmaktadır. Porto’da ilginç bir deneyim yaşamak istiyorsanız kişi başı 16,50 Euro ücret ödeyerek tırmanabilirsiniz.

Yerel lezzetleri Tadın

Porto’da Yapılacak Şeyler listenizde yerel lezzetler de olmalıdır. Her yıl dünyanın dört bir yanından gastronomi ve gurmeler şehrin yerel lezzetlerini keşfetmek için buraya gelmektedir.

Morina balığından yapılmış olan krep Bacalhau, dana eti kullanılarak yapılan Paseis de Chaves böreği, Broa de Avintes adındaki Porto ekmeğini, Tarte de Amandoa adındaki bademli tartın tadına bakmadan kesinlikle dönmeyin.

Şehrin en popüler, en lezzetli sandviçlerinden birisi de içerisinde domuz eti bulunan Francesinha sandviçin de tadına bakmanızı öneririz. Tripas isimli domuz etinden yapılma sosisli yemeğin de tadına bakmanızı öneririz. Eğer domuz eti tüketimine hassasiyetiniz varsa bu yemeklerden uzak durmanızı öneririz.

Şaraplarını Tadın

Şarap düşkünü olmayan insanlar bile Porto’da şarabın tadına bakmak isteyebilir. Tüm dünyaca ünlü olan Porto şaraplarının 500’den farklı çeşidi bulunuyor. Porto’dan dönerken alkol tüketen sevdiklerinize alabileceğiniz en güzel hediyelerden birisi de şaraptır.

Douro Vadisi, yüzyıllardır üzüm bağları ile doludur. Şarap üretimi için özel olarak yetiştirilen üzümler burada uygun şişelenerek satışa sunulmaktadır. Eğer şarap almayacaksanız bile burada şarapların tadına bakmanızı öneririz.

Bolhao Pazarı’nda Alışveriş Yapın

Porto’da Ne Yapılır? Listenize pazarları da eklemenizi istiyoruz. Ancak Porto Pazarlarını yazımızın devamında detaylı olarak ele aldığımızı belirtmek istiyoruz. İçerisinde yerel lezzetlerden tutun Porto şaraplarına kadar ürünlerin bulunduğu bu pazarlarda aklınıza gelebilecek her türlü ürün bulunmaktadır.

Şehirdeki en popüler ve en eski pazarın Mercado do Bolhao olduğunu söyleyebiliriz. Tezgahları arasında dolaşırken birbirinden güzel lezzetli ve taze yiyeceklerin olduğunu göreceksiniz. 1850 yılından bu yana aynı yerinde kurulmaktadır. Oldukça güzel atmosfere sahip olan bu Pazar hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Sao Joao Festivali’ne Katılın

Öyle bir festival düşünün ki her yaş grubundan insan sokaklarda tokmaklarla birbirini dürtüyor.  Tabi tokmak dediysek de öyle can acıtan türden olanlar değil. Sao Joao Festivali için tasarlanmış plastik, hafif ve can acıtmayan plastikler olduğunu düşünün. Festival; şehrin koruyucularından olan St John adına düzenlenmektedir.

Her yıl 23 Haziran günü düzenlenen bu festival maalesef 1 gün sürmektedir. Bu nedenle Porto gezinizi bu döneme denk getirmenizi öneririz. Şehrin en eğlenceli günü olarak gösterilen bu gün ün akşamında müzik, dans ve partilerle devam etmektedir. Sabahın erken saatlerine kadar eğlence devam etmektedr.

Günübirlik Gezi Yapın

Porto’da Ne Yapılır? Listemizin son sırasında günü birlik geziler yer alıyor. Eğer Porto’da geçireceğiniz süre 2 günden fazlaysa yakın bölgelere günü birlik geziler düzenlemenizi öneriyoruz. Porto başlı başına cazibe merkezi olsa da yakın yerlerde bulunan tarihi ve doğal güzellikleri de görmenizi öneririz.

Portekiz’in dini merkezi, Roma İmparatorluğunun en büyük miraslarından irisi olan Braga Kasabası Porto’ya sadece 60 kilometre uzaklıktadır. Eğer isterseniz Porto kent merkezine 70 kilometre uzaklıkta olan kanalları ile ünlü olan Aveiro Kasabasına uğrayabilirsiniz. Aynı zamanda UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine dahil edilen, Orta Çağ’dan günümüze kadar korunabilmiş Guimaraes kasabasına da uğrayabilirsiniz.

Kişisel aracınız ya da kiralık aracınız bulunmayabilir. Kent merkezinde bulunan Campanhã ve Sao Bento istasyonlarından her gün düzenli olarak kalkan trenler ile braga ve Aveiro’ya gidebilirsiniz. Guimaraes Kasabasına ise sadece Sao Bento istasyonundan kalkan tren gitmektedir. Kasabaya ulaşım trenle 1 saat sürmektedir.

Porto’dan Ne Alınır? Porto Alışveriş Rehberi

Portekiz’in kuzeyinde yer alan Porto, Portekiz’in en güzel ve en popüler şehirlerinden birisidir. Bazı zamanlar oldukça kasvetli olan bu şehir bazı zamanlar oldukça neşeli olabilmektedir. Şehirde geçirecek vakti çok olan kişilere yazımızın bu bölümünde Porto’dan Ne Alınır? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Porto’nun başta mimarisi güzellikleri olmak üzere ünlü meydanları, tarihi, köprüleri, mutfağı yani her şeyi oldukça popülerdir. Şehirden dönerken eli boş dönmek istemeyen kişiler için tüm detayları ile beraber Porto Alışveriş Rehberi hazırlamaya çalıştık.

Porto Alışveriş Hakkında Bilgiler

Porto’da alışverişe çıkmadan önce bazı konulara hakim olmanız gerekiyor. Temel bilgilere hakim olamazsanız maalesef alışveriş yapamadan geri dönersiniz. Porto Alışveriş Hakkında Bilgiler şu şekildedir;

Para Birimi: Avrupa Birliği ülkesi olmasından dolayı Portekiz’in yani Porto’nun resmi para birimi Euro’dur.

Döviz Bozdurma: Porto’da para bozdurabileceğiniz birçok alan, birçok yer bulunuyor. Başta havalimanı olmak üzere şehir merkezinde bulunan birçok döviz merkezinde döviz bozum işlemi yapabilirsiniz. Zarar etmeden döviz bozdurmak istiyorsanız şehir içerisinde bulunan döviz merkezlerinden bozum yapmanızı öneririz.

Şehir içi ya da havalimanı ayrımı olmaksızın döviz merkezlerinin çalışma saati 09:00 ile 21:00 arasında değişiklik göstermektedir. Yanınızda getirttiğiniz Dolar ve Türk Lirasını oldukça kolay bir şekilde Euro’ya dönüştürebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanımı: Porto, Avrupa’da kredi kartı kullanımının en yaygın olduğu ülkelerden birisidir. Şehir içerisinde kredi kartı geçmeyen otel, restoran, kafe, alışveriş merkezi bulunmuyor. Bu nedenle yanınızda öyle çok fazla nakit para bulundurmanıza gerek yoktur. Nakit paraya ihtiyaç duymanız durumunda şehrin dört bir yanında bulunan ATM’lerden istediğiniz kadar nakit para çekebilirsiniz.

Tax Free: Avrupa’nın her şehrinde olduğu gibi Porto’da da AB üyesi olmayan ülkelerden gelen gezginlerin yaptıkları alışveriş için %23’lük geri ödeme yapılmaktadır. Yani şu şekilde açıklama yapayım; AB üyesi olmayan ülke vatandaşları, Porto’da yaptıkları alışverişlerde ödedikleri %23’lük KDV ücretini ülkeden çıkarken geri alabilirler.

Ödenilen KDV iadelerini alabilmek için en az 62 Euro harcama yapmanız gerekiyor. Alışverişini tamamladıktan sonra kasadan Tax Free formu alıp uygun bir şekilde formu doldurmanız gerekiyor. Hem Tax Free forumunu hem de alışveriş faturanızı ülkeden çıkana kadar yanınızda taşımalısınız.

Porto’dan çıkış yaparken gümrükte bulunan Tax Free ofisine elinizdeki belgeleri teslim ederek fazladan ödediğiniz ücreti geri alabilirsiniz. Eğer Porto’da bu işlemi yapmayı unutursanız Türkiye’ye döndüğünüz gibi de yapabilir, alışveriş faturalarını Porto Tax Free ofisine gönderebilirsiniz.

Mağaza Açılış Saatleri: Pazartesi ile Cuma günleri arası kafe, restoran, market ve mağazalar 09:00 ile 19:00 arası açıktır. Ancak bazı turistik bölgelerde kapanış saati 22:00’a kadar uzayabilmektedir.

Porto kent merkezinde bulunan birçok işletme 12:00 ile 13:00 arası yemek molasına çıkmaktadır. Bu durum resmi kurumlar için de geçerlidir. Başta özel günler olmak üzere Pazar günleri şehirde bulunan birçok işletme ya kapalı ya da öğleden sonra açılmaktadır.

Pazarlık: Porto Alışveriş Merkezleri global işletmelerle dolu olduğu için pazarlık payı bulunmamaktadır. Marketler, sokaklarda kurulan pazarlarda, yerel dükkanlarda az da olsa pazarlık payı bulunmaktadır.

Porto’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Porto’da Alışveriş Yapılacak Yerler, alışveriş planınızı şekillendirmenize olanak sağlayacaktır. Porto’da alışveriş merkezlerinden yerel dükkanlara, sokak pazarlarından lüks markalara kadar alışveriş konusunda birçok seçenek bulunduğunu göreceksiniz.

Porto Alışveriş Rehberi konusunda vereceğimiz bilgilerin her bütçeye, her zevke ve her yaş grubuna uygun olduğunu söyleyebiliriz. Alışveriş konusunda ihtiyacınız olmasa bile yerel halkın neler yaptığını öğrenmek için alışveriş yapılan yerlere uğramanızı öneririz.

Porto Alışveriş Caddeleri

Porto’da alışveriş yapılacak yerlerin başında alışveriş caddeleri yer alıyor. Turistik mekanlara yakın olmasından dolayı ulaşım sorunu olmayan bu bölgelerde saatlerce dolaşmak, gezmek isteyebilirsiniz.

Porto’daki en popüler alışveriş caddesi Rua de Santa Catarina caddesidir. Caddeyi baştan sona gezmeye başladığınızda global ve yerel birçok markaya ait ufak ve büyük mağazaların bulunduğunu göreceksiniz. Şehrin en turistik yerlerinden birisi olan bu cadde, Porto’yu tanımanıza olanak sağlıyor.

Rua de Santa Catarina’dan çıktığınızda ise sizleri Rua de Cedofeita caddesi karşılayacaktır. Lüks markaların yer aldığı bu caddeden giyim alışverişinizi yapabilirsiniz.  Eğer alternatif seçenekler arıyorsanız Rua do Almada ziyaret edebileceğiniz bir diğer popüler alışveriş merkezidir. Bu cadde daha çok sinema, müzik ve kültürel ürünlerin satıldığı bir yerdir.

Porto’da Paris havası yaşamak istiyorsanız oldukça şık tasarıma sahip dükkanların bulunduğu Rua Miguel Bombardo caddesine uğramanızı öneririz. Bu caddeden oldukça sıra dışı ürünler satın alabilirsiniz.

Porto Alışveriş Merkezleri

Porto Alışveriş Merkezleri bakımından ülkemize oldukça fazla benzemektedir. Şehirde bulunan herhangi bir AVM’ye girdiğinizde içerisinde yerel ve global birçok markaya ait kafe, restoran ve giyim mağazaları bulunduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda eğlence mekanları bakımından da oldukça başarılı olan alışveriş merkezlerine kesinlikle uğramanızı öneririz.

Porto’ya özgü tasarım satın almak istiyorsanız alışveriş merkezlerinin uygun yerler olmadığını söyleyebiliriz. Yerel ve tasarımsal ürünleri daha çok ara sokaklarda, pazarlarda veya alışveriş caddelerinde bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Teknoloji ürünler, kozmetik ürünler, marka kıyafetler satın almak istiyorsanız alışveriş merkezlerine uğramanızı öneriyoruz.

Via Catarina: Porto’nun en büyük, en popüler alışveriş merkezlerinden birisi de Via Catarina’dır. İçerisinde 93 mağaza ve bir dizi yeme-içme alanları bulunan bu alışveriş merkezinde daha çok global markalar bulunmaktadır. En üst kat yani yemek bölümüne çıktığınızda mağazaların Porto mimarisine uygun olarak tasarlandığını göreceksiniz.

Via Catarina; şehrin en popüler caddesi olan Rua Santa Catarina içerisinde yer almaktadır. Dışarıdan bakıldığında standart bir AVM gibi görünse de içerisindeki mimari atmosferin oldukça yoğun olduğunu göreceksiniz.

Gia Shopping Center: Descobrimentos Caddesi üzerinde yer alan Gia Shopping Center, Porto’nun en çok ziyaret edilen alışveriş merkezlerinden birisidir. İçerisinde global birçok mağazanın yer aldığı bu alışveriş merkezi Via Catarina’dan daha büyüktür. Eğer tüm gününüzü alışverişe ayırma gibi bir planınız varsa Gia Shopping Center’a uğramanızı öneririz.

Arrabida Alışveriş Merkezi: Porto kent merkezinden biraz uzaklaştığınızda Arrabida Alışveriş Merkezi sizi karşılayacaktır. Burada da yine dünyanın önde gelen markaları sizi karşılayacaktır.

Porto Sokak Pazarları

Alışverişte her zaman alternatifleriniz olsun istiyorsanız sokak pazarlarına inmelisiniz. Porto Sokak Pazarları, her kesme ve her bütçeye hitap eden ürünlerle doludur.

Sokak pazarlarını dolaşmaya başladığınızda antika ürünler başta olmak üzere kıyafet, içecek, aksesuar, kitap gibi ürünler bulunduğunu göreceksiniz. Pazarda satılan ürünlerin hep eski ürünlerden oluştuğunu düşünmeyin. Eski ürünler kadar modern tasarım ürünlerinin de satıldığını göreceksiniz. Porto’da bulunan sokak pazarlarından bazıları;

Mercado do Bolhao: Porto’da bulunan pazarlar içerisinde en büyüğü ve en popüler olanının Mercado do Bolhao olduğunu söyleyebiliriz. Temelde Pazar konseptine sahip olsa da buranın daha çok mimarisi ile ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Mercado do Bolhao; 1915 yılında tasarlanmış olan bir yapının avlusuna kurulmaktadır. İhtiyacınız yoksa bile pazara kesinlikle uğramanızı öneriyoruz. Zira bu Pazar Porto halkının günlük yaşamlarına şahit olabileceğiniz en doğru yerlerden birisidir.

El yapımı ürünlerin satıldığı bu pazarda yiyecek ve içecek de satıldığını göreceksiniz. Hafta içi her gün 09:00 ile 15:00 arası ziyarete açık olan bu Pazar, cumartesi günleri ise 09:00 ile 12:30 aralığında hizmet vermektedir.

Porto Belo: Porto’nun en popüler pazarlarından birisi olan Porto Belo, Porto Belo meydanına kurulmaktadır. Bu pazar öyle bir yer ki aklınıza gelebilecek her türlü ürünü bulabilmeniz mümkündür. Özellikle koleksiyon ve antika parçalara önem veriyorsanız bu pazara kesinlikle uğramanızı öneririz.

Pul koleksiyonundan antika kameralara, vintage kıyafetlere adar aklınıza gelebilecek her kategoriden ürün satıldığını görebilirsiniz. Bu ürünlerin yanı sıra modern tasarım ürünleri, sabun, zeytinyağı, jambon gibi tamamen organik ürünler satıldığını görebilirsiniz.

Porto Belo’nun kurulmuş olduğu Pazar yerinin de oldukça güzel olduğunu görebilirsiniz. Diğer Pazar yerlerine nazaran bu pazaryerinin sadece cumartesi kurulduğunu söyleyebiliriz.

Clerigos Market: Porto’da kurulan bit pazarının adı Clerigos Market’dir. Pazar tezgâhları arasında dolaştığınızda yüzlerce hatta binlerce ürün çeşidi olduğunu görecekseniz. Porto dönüşü sevdiklerinize hediyelik ürün almak istiyorsanız bit pazarına uğramanızı öneririz.

El yapımı ahşap ürünler başta olmak üzere dekorasyon ürünlerin bu pazarda çok iyi bir şekilde sergilendiğini söyleyebiliriz. Hediyelik ürün konusunda oldukça başarılı olan bu Pazar ay içerisinde sadece 2 kere açılmaktadır. Her ayın ikinci günü ve ayın son cumartesi günü 10:00 ile 20:00 arasında açılmaktadır.

Urban Market: Porto’da görüp görebileceğiniz en güzel açık hava pazarlarından birisi Urban Market’dir. Bu pazarda da başta dekorasyon ürünleri olmak üzere kıyafet, aksesuar, kitap, peruk gibi her kategoriden ürünler satılmaktadır. Buranın tam bir bit pazarı olduğunu söyleyemeyiz. İçerisinde vintage ürünler başta olmak üzere modern ve tasarımsal ürünlerin de satıldığını söyleyebiliriz.

Urban Market; havanın durumuna göre 2 farklı yere kurulmaktadır. Eğer hava yağmurlu ise Hard Club adı verilen mekana,güneşli ve yağmur olmayan bir hava varsa Praça das Cardosas isimli mekana kurulduğunu söyleyebiliriz.

Feira da Vandoma: Porto’nun en eski marketlerinden birisi olan Feira da Vandoma, ikinci el pazarlarla dolu bir pazardır. Pazarı gezerken hiç tahmin etmediğiniz eşyalarla dolu olduğunu göreceksiniz. Bu pazarda da sevdikleriniz için satın alabileceğiniz birçok ürün bulunmaktadır. Her cumartesi 08:00 itibari ile açılan pazarın kapanış saati değişmektedir.

Porto’da kurulan pazarlar elbette bunlarla sınırlı değildir. Campo dos Martires da Patri bölgesine kurulmuş olan ve çiçek ürünlerin satıldığı Flowers and Plants Fair pazarına da gidebilirsiniz. Pul koleksiyonu, eski para ve madalyon satışı yapılan Numismatics and Collections Fair, yiyecek ve içecek satışının yapıldığı Mercado Beira Rio ve Mercado do Bom Sucesso pazarlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Porto’dan Ne Alınır?

Gelelim asıl konumuz olan Porto’dan Ne Alınır? konusuna. Porto’da yürüyüşe çıktığınızda şehre özgü alışveriş yapacak birçok şey olduğunu göreceksiniz. Porto’dan dönerken hem kendiniz hem de sevdikleriniz için çok özel şeyler satın alabilirsiniz.

Porto’dan alınabilecek hediyelikler arasında seramik ürünler, çiniler ve fayans ürünlerinin ilk sırada olduğunu göreceksiniz. Seramik ve fayans ürünler konusunda dünyada bir numara olan Porto’da bu ürünler “Azulejos” olarak adlandırılmaktadır.

Seramik ürünleri dekorasyon amaçlı olarak satın alacaksanız şehirde birçok seçenek sunulduğunu göreceksiniz. Özellikle seramik ürünlerden yapılma magnet gibi hediyelik eşyaları gördüğünüzde kesinlikle satın almanızı öneririz.

Portekiz’e özgü alabileceğiniz ürünlerden bir diğeri ise doğal sabun ürünleridir. Claus Porto; aklınıza gelebilecek her türlü sabunu bulabileceğiniz devasa büyük bir mağazadır.

Dünyanın en lezzetli şarapları Porto’da üretilmektedir. 500’den fazla şarap çeşidi bulunan bu şehirde en meşhur türün Oporto olduğunu söyleyebiliriz. Porto dönüşü Oporto şaraplarından kesinlikle satın almanızı öneririz.

Porto’dan Ne Alınır? Konusundaki son önerimiz ise Ginja veya Ginjinha adı verilen likördür. Porto’da oldukça popüler olan bu likörün tadı gerçekten efsane denilebilecek kadar güzeldir. Porto dönüşü sevdikleriniz için bu likörden satın alabilirsiniz.

Porto’da Ne Yenir?

Porto ile ilgili hazırladığımız rehberin son bölümünde ise Porto’da Ne Yenir? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Portekiz mutfağının tadına bakmak elbette isteyecekseniz. Ağırlıkla deniz ürünlerinden oluşan bir yemek kültürüne sahip olan Portekiz mutfağında sağlıklı yemeklere de yer verildiğini göreceksiniz. Daha fazla uzatmadan Porto’da Yenilecek Şeyler listemize geçelim;

Francesinha

Porto’da hemen hemen her restoranda görebileceğiniz Francesinha listenizin ilk sırasında yer almalıdır. Porto’nun geleneksel yemeklerinden birisi olan bu yemeği Porto dışında tüketebilmeniz pek mümkün değildir. Patates kızartması ve oldukça özel bir sosla servis edilen bu yemeğin aslında bir burger türü olduğunu söyleyebiliriz. Tost ekmeği içerisine eklenen domuz eti üzerine çeşitli soslar dökülerek hazırlanan bu yemeğin oldukça lezzetli olduğu belirtiliyor.

Bacalhau

Balcalhau, okyanusta yetişen bir balık türüdür. Portekiz’in ve Porto’nun geleneksel yemeklerinden birisi olan bu balık, oldukça sık tüketilmektedir. Oldukça fazla pişirme yöntemi bulunan Balcalhau her restoranda farklı farklı servis edilmektedir. Hatta birçok süpermarkette dondurulmuş olarak da satılmaktadır. Bu balığın fark edilebilir kokusu bazen midenizi bulandırabilir.

Sardinhas

Porto’da Ne Yenir? Listenize bir deniz ürünü daha eklemek istiyoruz. Porto’da en çok karşılaşacağınız şeylerden birisi de sardalya balığıdır. Sardinhas olarak da bilinen bu balık türünün kırmızı biber ve haşlanmış patates ile servis edildiğini söyleyebiliriz. Porto’ya kadar gelmişken bu yemeği yemeden asla geri dönmeyin. Izgarada pişirilen Sardalya yemeğe ayrı bir lezzet, tat katmaktadır.

Caldo verde

Porto mutfağında çorbalara da yer verildiğini söyleyebiliriz. Oldukça lezzetli sebze çorbası olan Caldo verde tam vejetaryenlere yöneliktir. Maydanoz, patates ve soğan ile hazırlanan bu çorbaya isteyen kişiler parçalanmış domuz eti ya da sucuk da katılmaktadır.

Requeijão com doce de abóbora

Porto’da yiyebileceğiniz en güzel tatlılardan birisi de Requeijão com doce de abóbora tatlısıdır. Bizde olan lor peynirinin İtalyan versiyonu Ricotta ve kabak reçelinin bir araya getirilmesi ile hazırlanan bu tatlı daha çok kahvaltıda veya öğünlerden sonra tercih edilmektedir.

Pastel de Nata

Porto’da Ne Yenir? Listenize ülkenin en meşhur tatlısını eklemek istiyoruz. İlk kez Lizbon’da hazırlanan bu kek benzeri tatlı oldukça hafif olmasından dolayı tercih edilmektedir. Yemekten önce, yemekten sonra, yürürken, kahve ile ya da herhangi bir yerde ve zamanda tüketebileceğiniz bu tatlının oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Port

Porto, şarap kültürü ile ön plana çıkan bir şehirdir. Şehri gezerken yüzlerce geleneksel ve tarihi şarap fabrikasının bulunduğunu göreceksiniz. Port, Porto’da tüketebileceğiniz en lezzetli şaraplardan birisidir. Şehirden dönerken yanınızda hediyelik olarak şarap satın alabilirsiniz.

Aguardiente

Ateşli Su” anlamına gelen Aguardiente, Porto’da içebileceğiniz en lezzetli alkollü içeceklerden birisidir. İçerisinde %30 ile %60 arasında alkol bilinen bu içeceği yine ülkeden dönerken satın alabilirsiniz.

Beirao ve Ginjinha

Porto’da Ne Yenir? Listemizin son sırasında Beirao ve Ginjinha yer alıyor. Tüm Portekiz’in severek tükettiği bu özel likörün oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz. Bu ürünü de ülkeden dönerken yanınızda getirebilirsiniz.

Kocaman bir yazı olmuş farkındayız. Porto Gezilecek Yerler rehberi size en az 1 hafta yetebilecek detaylarla doludur. Seyahat süreniz kısa ise rehberimizi kendinize göre kısaltabilirsiniz. O halde daha fazla beklemeden hadi uçak bileti almaya 

Porto Gezilecek Yerler: Porto’da Gezilecek 20 Yer