İstanbul Türkiye'nin tartışmasız en modern şehridir. Fakat nüfus fazlalığından dolayı insanlar şehir gürültüsünden sürekli şikayetçi olmaktadırlar. Bu sebeple müsait oldukları zaman küçük bir kaçamak yapıp şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyeceklerdir. Bunu da İstanbul'da en iyi karşılayacak yerlerden bir tanesi şüphesiz Polonezköy olacaktır.

Polonezköy Beykoz ilçesinde bulunan ve birçok kamp alanına ve piknik alanına en sahipliği yapan şirin bir bölge. Ulaşım olarak da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Kavacık çıkışı ve yeni Riva yolu tercih edilebilir. Polonezköy'de birçok farklı kamp alanı bulunmaktadır. Fakat eğer müsait olursanız ve daha sakin bir ortam istiyorsanız bu kamp alanlarına hafta içi gelmenizi öneririz. Çünkü hafta sonu Polonezköy'e birçok kişi kahvaltı yapmak ve piknik yapmak için akın etmekte.

Polonezköy Tabiat Parkı

1994 yılından beri tabiat parkı olarak kabul edilen Polonezköy Tabiat Parkı 3000 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere buraya sadece kampçılar değil aynı zamanda piknik yapmak ve gezmek için gelen birçok kişi de vardır. Parkın içinde birçok kahvaltı mekânı ve restoran bulunmaktadır. Yani buraya kamp yapmak istediğiniz zaman aklınıza gelebilecek tüm imkanlara sahip olmuş olacaksınız.

Giriş için herhangi bir ücret ödemediğiniz Polonezköy Tabiat Parkı içinde çadır kiralayabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Bu çadırların fiyatı büyüklüğüne göre 100-200 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Yine dilerseniz kendi çadırınızı getirip burada kamp kurabilirsiniz. Bisiklet sürmek için ideal bir yer olan Polonezköy Tabiat Parkı aynı zamanda yürüyüş koşu yapmayı seviyorsanız da sizin için ideal bir alandır.

2.Koy Plaj ve Çadır Kamp Alanı

Polonezköy'deki bir diğer kamp alanı da burası. Bu kamp alanı özel bir işletme. Bu sebeple kamp yaparken elektrik, wc, duş gibi temel ihtiyaçların karşılanmasına önem veriyorsanız burada bu ihtiyaçlar fazlasıyla karşılanmakta. Girişte kişi başı 20 lira ücret alınmaktadır.

İçerisinde market, restoran ve açık büfe mevcut. Yani buraya geldiğiniz vakit eliniz boş gelebilirsiniz. Aynı zamanda dilerseniz kendi çadırınızı getirebileceğiniz gibi burada da çadır kiralama olanağına sahipsiniz. Eğer çadırda kalmak istemiyorsanız bungalov evleri de var.

Denizin hemen dibinde olması büyük bir artı ve aynı zamanda denizi de İstanbul'a oranla oldukça temiz. Bisiklet yolu da tam bisiklet severler için yapılmış. Yani burada tam donanımlı bir kamp yapmak için ihtiyaç duyulan her şey mevcut.

Polonezköy'de Gezilmesi Gereken Yerler

Polonezköy'e gelip kamp yapmışken buradaki güzel yerleri de gezmemek olmaz. Polonezköy'ün adının Polonya'yla alakalı olduğunu birçok kişi bilmez. Polonezköy 1842 yılında İstanbul'da yaşayan Polonyalılara özel verilmiş bir alandır. Bu sebeple listeleyeceğimiz yerlerde Polonya kültüründen izler bulmanız da mümkündür.

 • Zosia Teyzenin Evi: Burası Polonezköy'ün en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. 1882 tarihindeki Polonya ayaklanmasından kaçan ve Polonezköy'e gelen Zosia bu evde yaşamıştır. 11.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık olan bu müze eve giriş ücreti 3 liradır.
 • Polonezköy Kültür Evi: 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçileri kabul eden bu eve girişler ücretsiz. Evin içinde Polonya kültürüne ait birçok iz bulunmaktadır.
 • Czestochova Meryem Ana Kilisesi: 1914 yılında inşa edilen bu kiliseyi de ziyaret etmeden geçmeyin.
 • Cam Sanat Merkezi: Yaklaşık 20 yıldır camdan yapılmış birçok aksesuar ve eşya bu sanat merkezinde gösterilmektedir. Hem çocuklar hem yetişkinler için birçok farklı ürün olan bu yeri de ziyaret ederek görsel açıdan kaliteli 1-2 saat geçirebilirsiniz.

Yorumlar
 • M
  Merve sevim 6 Nisan 2021

  Polenezköy tabiat parkı kamp için açıldı mı acaba yoksa hala kapalı mı?

 • Üzgünüm

  Bu yazı yorumlara kapalı.

Polonezköy Kamp Alanları | En İyileri, İmkanları, Gezilecek Yerler, Ücretleri ve Ulaşım