Tayland’ın en popüler, en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Phuket son yıllarda turizm merkezine dönüşmeye başlamıştır. Oldukça büyüleyici bir doğaya sahip olan bu adanın aynı zamanda zengin bir mimari yapısı bulunuyor. Bu yazımız içerisinde Asya turu yapacak kişiler için Phuket Gezilecek Yerler rehberi hazırlamaya çalışacağız.

570 kilometrekarelik bir alana sahip olan Phuket, ada olmasından dolayı tüm güzelliklerini korumayı başarmıştır. Birbirinden güzel plajlara sahip olan Phuket’te tarihi ve kültürel güzelliklerin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce deneyimlemediğiniz bir tatile çıkmak istiyorsanız Phuket tam da sizlere göre! O halde ne bekliyoruz, hadi Phuket’te Gezilecek Yerler rehberimize başlayalım!

Chalong Bay

Phuket Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Chalong Bay yer alıyor. Adanın doğu tarafında yer alan bu bölge hem gezilecek yerleri ile hem de alışveriş ve eğlence merkezleri ile öne çıkmaktadır. Sahip olduğu limana geldiğinizde dünyanın en iyi dalış bölgelerinden birisi olan Coral Island’a turlar düzenlendiğini göreceksiniz. Ziyaretçilerine birçok seçenekler sunan Chalong Bay bu nedenle listemizin ilk sırasında yer alıyor.

Chalong Bay alışveriş konusunda bölgedeki en iyi seçenektir. Bol bol eğlence ve keyifli aktivitelerin düzenlendiği bölgede yerel mutfağın da çok yoğun olduğunu göreceksiniz. Eğer yemek pişirme yeteneğiniz varsa burada yöresel yemekleri pişirme etkinliklerine katılabilirsiniz. Chalong Bay aynı zamanda ülkenin ulusal sporlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Muay Thai adında nişancılığa dayalı yerel spor karşılaşmalarını da bu bölgede izleyebilirsiniz. İsterseniz atış parkurunda sizler de Muay Thai sporunu deneyebilirsiniz. Akşamları ise bölge merkezinde bulunan barlarda sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Big Buddha

Chalong Bay içerisinde yer alan Big Buddha heykelini de görmenizi istiyoruz. Yerel halk için oldukça önemli olan bu heykelin 45 metre yüksekliğe sahip olduğunu görüyoruz. Kapladığı alandan dolayı adanın hemen hemen her yerinden görülen bu ihtişamlı heykel aslında yeni inşa edilmiştir. Nakkerd Tepesini zirvesinde 2002 yılında başlayan çalışma kısa süre içerisinde tamamlanmıştır.

360 derece manzaraya sahip olan Big Buddha heykeline yerel halk daha çok dua etmek için gelmektedir. Nakkerd Tepesine çıktığınızda heykelin altında bir tapınak olduğunu göreceksiniz. İlk olarak bu tapınağa girmenizi öneriyoruz. Tapınak ziyaretinden sonra muhteşem Phuket manzarası sizleri beklemektedir. Bölgede önemli olan birçok yer buradan çok rahat görülebilmektedir.

 • Adres: Tambon Karon, Amphoe Mueang, Chang Wat Phuket 83100
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 – 19:00
 • Web Sitesi: mingmongkolphuket.com

Wat Chalong Temple

Big Buddha tapınağı ve manzarasından sonra sizleri körfeze doğru davet ediyoruz. Yine bölgenin en önemli yerlerinden birisi olan Wat Chalong Temple gezi listeniz içerisinde üçüncü sırada yer almalıdır. Phuket’in en büyük Budist tapınağı olan Wat Chalong Temple bölgenin en önemli kültürel değerlerinden birisidir. 19. Yüzyılda yapımına başlanan tapınak günümüzde hala aktif olarak kullanılıyor.

Tapınak toplamda 3 katlıdır. Her kat tapınağın bir kurucusunu simgelemektedir. Yerel halk apınağın kurucu keşişlerini anmak, dua etmek için her gün buraya geliyor. Tapınağın kurucularından olan Luanf Pho Chuang ve Luang Pho Cham 1876 yılında gerçekleştirilen Çin işgalinde isyanı önlediklerinden dolayı kutsal kişilik olarak kabul edilirler. Aslında yerel halk isimlere duydukları minnetten ötürü tapınağa gelmektedirler.

Phuket Gezilmesi Gereken Yerler listelerinde yer alan bu tapınağın oldukça etkileyici bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tapınağın içerisine girdiğinizde duvarların tamamen Buda’nın yaşamına ait resimlerle donatıldığını göreceksiniz. İç kısımlara doğru ilerlediğinizde tapınağa bağışlanmış 40’a yakın altın heykelini göreceksiniz. Tapınağın içini gezdikten sonra terasına çıkabilir, teras yardımı ile muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 • Adres: Chaofa Road (West) Chalong Phuket 83000
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 17:00
 • Web Sitesi: wat-chalong-phuket.com

Karon Beach

Karon Beach, Phuket adasının en uzun üçüncü plajıdır. Adanın batı kısmında yer alan plajın toplam uzunluğu 5 kilometredir. Kendi içerisinde 3 farklı bölgeye ayrılan plaj her bölümünde misafirlerine farklı seçenekler sunuyor.

Karon Centre ile bölgenin merkezine inebilir, yöresel lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Ada içerisindeki yemek kültürünün oldukça gelişmiş olduğunu göreceksiniz. Bunun yanında ekonomik alışveriş seçeneklerinin yanı sıra eğlence hayatının da çok bonkör olması geceyi burada geçirmenize neden olacaktır.

Phuket konaklama merkezlerinden olan Koron birbirinden güzel resort otellere de ev sahipliği yapıyor. Plajın güney ucuna doğru gittiğinizde dalışların düzenlendiğini göreceksiniz. Kısacık bir eğitim aldıktan sonra kendinizi Phuket’in kusursuz denizinde dalışa bırakabilirsiniz.

Patong Beach & Bangla Road

Phuket’te Nereye Gidilir listenize yine çok popüler bir yer ekliyoruz. Plajlar adanın popüler olmasını sağlayan en büyük etmenlerdir. Birçok kişi tertemiz plajlarda vakit geçirmek için adaya gelmektedir. Phuket adasının en popüler, en çok tercih edilen plajı ise Patong Beach olarak gösterilmektedir.

Yılın her dönemi ayrı bir yoğunluğa sahip olan Paton Beach, doğanın bizlere en büyük armağanlarından birisidir. Gün içerisinde turkuaz renge sahip olan denizi altın sarısı kumsal taçlandırmaktadır. Gün içerisinde plajda vaktini geçiren kişiler akşamı Bagla Road’ta geçirebilirler. Buradaki gece hayatı emin olun sizleri şaşırtacaktır. Daha önce hiçbir yerde göremeyeceğiniz aktivite ve eğlenceler sizleri beklemektedir.

Paton Beach’e giden kişiler su sporlarında gününü değerlendirebilirler. Birbirinden güzel su sporlarını alanında uzman kişilerden alabilirsiniz. Akşam olmaya başladığında biraz önce de bahsettiğimiz üzere Bagla Road’a doğru geçebilirsiniz. Plajlar kadar meşhur olan bu yolun sağ tarafında ve sol tarafında yüzlerce birahane ve restoran sizleri beklemektedir. Uzak Doğu eğlence kültürünü en iyi görebileceğiniz bu yerde gece klubü sayısının da bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Kata (Kata Noi) Beach

Patong eğer sizi tatmin etmez, kalabalığı bunaltırsa Kata Beach’e geçebilirsiniz. Oldukça sakin olan bu sahilde denizin keyfini çok güzel çıkarabilirsiniz. Phuket Gezilecek Yerler listelerinde kendisine yavaş yavaş yer bulmayan Kata Beach’e kesinlikle bir şans vermelisiniz.

Kata Beach’in palmiye ağaçları ile çevrilmiş olduğunu göreceksiniz. Bu plaj genellikle Mayıs ile Ekim ayları arasında sörf yapak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Kasım ile Nisan ayında ise daha çok denize girmek, güneşin tadını çıkarmak isteyen kişilerce tercih ediliyor.

Kata Beach’te vakit geçirirken elbette karnınız acıkacaktır. Plajın etrafına baktığınızda birbirinden farklı konsepte sahip sayısız restoran sizlere selam verecektir. Aynı zamanda nezih eğlence mekanlarına sahip olan bölgede vakit geçirmek sizlere çok iyi gelecektir.

Plajdan çıktıktan sonra bölgeyi keşfetmek isterseniz yerel alışveriş noktalarını ve sokak tezgahlarını ziyaret edebilirsiniz. Oldukça ekonomik fiyatlarla buradan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Sokaklarda aynı zamanda bizler için neredeyse bedava fiyatlara gelen sokak lezzetlerin tadına da bakabilirsiniz.

Old Phuket

Phuket tek milletten oluşan bir ada değildir. Ada içerisinde Tayland’ın yanı sıra Nepal, Çim, Hindistan, Malezya kökenli insanlar da yaşamaktadır. Yerel halkın yaşayış biçimini görmek istiyorsanız rotanızı Old Phuket bölgesine çevirebilirsiniz.

Old Phuket bölgesi çok eski zamanlarda adanın zenginleri tarafından yerleşim bölgesi olarak kullanılıyormuş. Ancak günümüzde turistlere yerel kültürü tanıtmak dışında bir işlevi bulunmuyor. Buraya geldiğinizde geleneksel mimariyi görerek fotoğraflar çekebilirsiniz.

Eski yerleşim bölgesine giren kişiler toplamda 5 ana caddenin bulunduğunu görecekler. Phang Nga, Rasada, Thalang, Karabi, Dibuk caddeleri üzerinde bulunan tarihi yapıları görmeden asla geri dönmeyin. Ara sokaklar içerisinde otantik yöresel ürün satan birçok yer bulunmaktadır.

Phuket FantaSea

Phuket Gezilecek Yerler listenize güzel bir akşam eğlencesi katmak istiyoruz. Adanın en popüler aktivitelerinden birisi de Phuet FantaSea tema parkında düzenlenen etkinliklere katılmaktır. 60 dönümlük devasa bir alan üzerine kurulmuş olan bu tema parkında gösteriler fil ve çeşitli hayvanlar aracılığı ile yapılıyor.

Tayland kültüründe fantastik öğelere yer vermek oldukça önemlidir. Gelen her misafirin eğlendiği, hoş zaman geçirdiği tema parkında eğlenceli şovların yanı sıra bir dizi etkinlik ve aktivite de sunuluyor. Her yaş grubuna yönelik etkinliklerin düzenlendiği Phuket FantaSea içerisinde aynı zamanda alışveriş te yapabilirsiniz. Oluşturulan stantlar ile yöresel lezzetlerin tadına da bakabilirsiniz.

 • Adres: 99 Kamala, Kathu District, Phuket 83150
 • Ziyaret Saatleri: 17:30 – 23:30
 • Giriş Ücreti: 1.800 THB
 • Web Sitesi: phuket-fantasea.com/en

Phuket Fil Korunağı (Elephant Sanctuary)

Phuket’te Gezilecek Yerler listemiz daha yeni başlıyor. Phuket Fil Korunağı ziyaretiniz sırasında Fillerin doğal yaşamlarına dokunabilir, safari turu sayesinde filleri daha yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz. Burada bulunan fillerin hemen hemen tamamı bölgede belirli bir süre tema parklarında çalışmıştır. Emekliliklerini yaşamalarını için tesise getirilen filler, tesis sayesinde özgürlüklerine geri kavuşabiliyorlar.

Korunağın masraflarının karşılanabilmesi için düzenlenen yarım günlük ücretli turlara katılabilirsiniz. 30 dönümlün bir araziye sahip olan Phuket Fil Korunağında turlar Monkey Coffe House yolu üzerinden başlamaktadır. Tur boyunca rehberler korunağın çalışma yapısı hakkında birçok bilgi paylaşıyor. Turların sonuna doğru ise gözetmenlerin kontrolü altında fillere yakınlaşma imkanı da sağlanıyor.

 • Adres: 100, Moo 2, Paklok, Thalang, 83110
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 3.000 THB
 • Web Sitesi: phuketelephantsanctuary.org

Phuket Aquarium

Tayland denildiğinde akla fillerin ve muhteşem doğa güzelliklerin geldiğini biliyoruz. Ancak, adanın muhteşem bir denize sahip olduğunu da unutmamak gerekir. Dalış tutkunlarının adaya akın etmesi ile beraber adanın sualtı güzellikleri de gün yüzüne çıkarılmıştır. Adadaki bir sonraki ziyaretiniz bu nedenle Phuket Aquarium üzerine olmalıdır.

Andaman Denizi biyolojik çeşitlilik bakımından oldukça zengindir. Bu zenginliği az da olsa görmek istiyorsanız Phuket Aquarium’u hiç düşünmeden gezi listenize ekleyin. Akvaryum içerisinde Andaman Denizi içerisinde yaşayan her türlü deniz canlısı bulunmaktadır. Aynı zamanda Taylan göl ve nehirlerinden getirilen deniz canlıları da burada koruma alına alınmıştır.

1983 yılında kurulmuş olan akvaryum Phuket kent merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Gün içerisinde birçok etkinlik, su gösterisi yapılan akvaryumda oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

 • Adres: 51 Sakdidet Road, Wichit, Mueang, Phuket 83000
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 16:30
 • Giriş Ücreti: 180 THB
 • Web Sitesi: phuketaquarium.org/en

Karon Viewpoint

Kata Beach bölgesinde yer alan Karon Viewpoint muhteşem bir Andaman Denizi manzarasına sahiptir. Buraya gelen kişiler genelde denize hiç odaklanmaz. Sahilde bulunan 8 kilometrelik şerit ve güzelliği dikkatini gerçekten daha çok çekecektir.

Karon Viewpoint’te çıkan kililer Karon plajı, Kata Noi plajı ve Kata Yai plajını tüm güzellikleri ille beraber görebilirler. Yerel halk bu tepeye “Üç Plaj Tepesi” anlamına gelen “Khao Saam Haad” olarak adlanmaktadır.

Yılın 12 ayı popüler olan Karon Viewpoint adanın en popüler cazibe noktalarından birisidir. Eğer buraya gelecekseniz öğleden sonra gelmenizi öneririz. Ancak havanın burada kararmasını asla beklemeyin. Gün batımı elbette güzel bir şekilde izlenebilir ancak havanın kararması ile beraber hırsızlık vakalarının çoğalmaya başladığını söyleyebiliriz. Bu nedenle kalabalık ile çıkıp kalabalık ile inmelisiniz.

Promthep Cape

Phuket Gezilmesi Gereken Yerler listelerinde yer alan Promthep Cape daha çok gün batımını izlenmek için tercih edilmektedir. Bu bölgeye gitmek isteyen kişiler Phuket adasının en güney ucuna gitmeleri gerekmektedir.

Andaman Denizi manzarasına sahip olan Promthep Cape gün içerisinde de oldukça fazla ziyaretçi almaktadır. Eğer havanın açık olduğu bir gün giderseniz oldukça uzak bölgelerde bulunan Phi Phi, Koh Racha ve Noi adalarını da çıplak gözle görebilme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Yerel halk buraya “Tanrı Burnu” ismini vermiştir. Burnun ucuna doğru gittiğinizde dizleri bir deniz feneri karşılayacaktır. Deniz feneri içerisine girdiğinizde eski denizciler tarafından kullanılmış olan birçok araç gerecin sergilendiği bir müze ile karşılaşacaksınız.

Müzenin terasına çıktığınızda ise sizi bambaşka bir manzara karşılayacaktır. Teras katı sayesinde bölgeyi daha iyi tanıyabilirsiniz. Günü burada sonlandırmak gerçekten çok iyi bir fikir olacaktır.

Maya Bay (Phi Phi Islands)

Phuket’te Gezilecek Yerler listeniz daha bitmedi. Phuket Adasının yakınında en az Phuket kadar güzel birçok ada ve koy bulunuyor. Phuket’ten bile daha güzel olan Phi Phi bölgenin turizmini büyük oranda geliştirmiştir.

Phi Ohi adası aslında Leonardo Di Caprio’nun başrolünde yer aldığı The Beach filminden sonra popüler olmaya başlamıştır. Film sonrasında insanların akın akın ettiği bu adanın güzellikleri sizin de başınızı döndürecektir. İnsan etkeninin çok olmadığı adada tüm güzellikler doğanın sunmuş olduğu ölçekte.

Tayland’ın vahşi yaşamını görmek, sakin ve yalnız kalmak, dalış yapmak istiyorsanız Phi Phi adasına gelebilirsiniz. 6 kara parçasına sahip olan Phi Phi Islands deniz keyfi yapılacak en doğru yerlerden birisidir. Adayı anlatmakla elbette bitiremeyiz. Phi Phi turundan maksimum keyif almak istiyorsanız buraya düzenlenen turlara katılmanızı öneririz. Turla gelen kişiler harika bir gün geçirerek geri dönmektedirler.

Monkey Beach

Phi Phi adalarına gden kişilere bir önerimiz daha var. Eğer 1 saat kadar boş vaktiniz varsa kesinlikle Monkey Beach’e de uğrayın. 150 metrelik bir sahil şeridine sahip olan bu kumsal tüm dünyaca tanınıyor. Kumsal 150 metre olsa da kumsalı çevreleyen ucu bucağı olmayan orman buranın popüler olmasını sağlamıştır.

Monkey Beach’e gelirken cidden dikkatli olun. Sahilde bulunan maymunlar insanlara çok fazla alışmışlardır. Çantalarında yemek bulunabileceğini düşünerek ufak hırsızlıklara girişmektedirler. Maymunlar ile kısa vakit geçirip fotoğraflar çekindikten sona kendinizi buranın tertemiz sularına bırakabilirsiniz.

Simon Cabaret Show

Phuket’te Nereye Gidilir diye merak ediyorsanız yine harika bir önerimiz olacaktır. Egzotik eğlenceleri ile meşhur olan Simon Carabet Show kesinlikle gezi listeniz içerisinde yer almalıdır. İlk gösterilerine 1991 yılında başlayan ekip belirli bir süreden sonra adanın en büyük eğlence kaynağı haline gelmiştir.

Profesyonelce tasarlanmış olan koreografilere kusursuz tasarlanmış modern kostümler eklenince ortaya muazzam bir gösteri çıkmaktadır. Seyircilerin şov içerisine dahil olması ise tamamen ses ve ışık sistemleri ile sağlanmaktadır.

Simon Cabaret Show içerisinde yer alan gösteri sanatçılarının tamamı transseksüel bireylerdir. Ancak görsel şovların seks odaklı olduğunu asla düşünmeyin. Şovların tamamı güzel saatler geçirmek, eğlenmek üzerine kuruludur.

Ortalama 70 dakika süren gösterilen her yaş grubuna uygundur. Gösterimi izledikten sonra ekstre bir ücret ödeyerek sanatçılarla da fotoğraf çektirebilirsiniz. Gösteri sanatçıları ile tanıştığınızda ne kadar profesyonel olduklarını fark edeceksiniz.

 • Adres: 8 Sirirach Road, Patong Beach, Kathu, Phuket 83150
 • Gösterim Saatleri: 18:00 – 19:45 – 21:30
 • Giriş Ücreti: 1.000 THB
 • Web Sitesi: phuket-simoncabaret.com

Phuket Butterfly Garden and Insect World

Phuket Görülmesi Gereken Yerler listemizdeki bir diğer durak ise PhuketButterfly Garden and Insect World’dur. 1990 yılında hizmete açılan bu merkezde her ay 6 ile 8 bin arası kelebek yaşıyor. 30 farklı türden getirilen kelebekler sayesinde tesisin rengarenk olduğunu göreceksiniz.

Kelebeklerin yanı sıra tesis içerisinde çubuk böceği, yaprak böceği, akrep, tarantula gibi nadir ve egzotik canlılar da bulunmaktadır. Aslında müze özelliğine sahip olan Phuket Butterfly Garden and Insect World içerisinde kelebeklerin evrimlerine de şahit olabilirsiniz. Islah bölümünde yer alan tırtıl görüntüleme istasyonunda kelebeklerin dönüşüm geçirmeden önceki versiyonlarını görebilirsiniz.

Tesisi gezdikten sonra son olarak ise ipek müzesini ziyaret ediniz. İpek kozalarından yerel yöntemler ile nasıl ipek çıkarıldığını görecek, ipeklerden etkileyici kumaşların nasıl elde edildiğini öğreneceksiniz. İpek müzesi önünde yer alan mağazadan çeşitli hediyelik ürünler satın alabilirsiniz.

 • Adres: Moo 5, Soi Paniang, T. Yaowarat, Phuket 83000
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00

Ko Tapu (James Bond Adası)

Phan Nga Körfezi içerisinde 100’den fazla ada bulunuyor. Bu ada dizilerinden birisi olan Ko Tapu aralarındaki en ünlü olanıdır. Bu adanın bu kadar popüler olmasının nedeni elbette James Bond’dan dolayıdır. 1974 yılında vizyona giren serinin 9. filmi Altın Tabancı Adam bu adada çekilmiştir.

Filmden sona ada Tayland tarafından ulusal park statüsüne yükseltilmiştir. Hem yerel halk hem de adaya gelen ziyaretçiler buraya James Bond Adası demektedirler. Doğanın tüm güzelliklerinden birer parça alan bu adanın çok özel bir korumaya sahip olduğunu göreceksiniz. Bu kara parçasının yamacına kano ya da teknenin yaklaşması kesinlikle yasaktır.

Ko Tapu adasında dünya üzerinde eşinize çok az rastlanan kaya oluşumları bulunmaktadır. Kaya oluşumlarının, hayvan türlerin, adaya özgü bitki türlerinin zarar görmemesi için adaya ziyaret oldukça uzun bir süre kapatılmıştır. Buraya düzenlenen turlarla adanın yanından güzelliklerini izleyebilirsiniz. Turlar, adayı en iyi şekilde görebileceğiniz, keşfedebileceğiniz rotalar üzerinden bir düzenlemektedir

Phuket Town Weekend Night Market

Phuket ziyaretinizin bir bölümünü alışverişe ayıracaksanız önünüzde çok güzel bir seçenek bulunuyor. Phuket Town Weekend Night Market şehir içerisinde alışveriş yapabileceğiniz en iyi yerdir. Yerel halkın “Naka Pazarı” verdiği bu yeri oldukça kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Phuket Town’dan dışarı çıktığınızda Chao Fa Wes Road yolu üzerinde kurulduğunu göreceksiniz.

Pazar içerisine girdiğinizde yüzlerce tezgahın yan yana kurulduğunu göreceksiniz. Alışveriş tutkunlarına çok fazla seçenekler sunan pazarda hafta sonları ikiye bölünmektedir. İlk bölüm üstü kapalı olan yerdir. Bu bölümde daha çok ikinci el eşyalar ile birlikte yerel kültür tarafından üretilmiş hediyelik eşyalar satılıyor.

Açık bölüm ise daha yeni yeni aktif hale getirilmiş bir bölümdür. Bu bölümde oyuncak başta olmak üzere elektronik eşyalar, çanta, ayakkabı gibi birçok ürün satılıyor. Pazarın tamamını gezmek için saatlerce dolaşmanız gerekebilir. Eğer karnınız acıkırsa pazar girişinde bulunan yemek stantlarına yönelebilirsiniz.

Tiger Kingdom

Tiger Kingdom, Phuket içerisindeki tesisini 2013 yılında ziyarete açmıştır. Patong Tepesi üzerinde yer alan bu işletme toplamda 100 milyon Baht harcanarak inşa edilmiştir. 100 milyon Baht ortalama olarak 25 milyon TL’ye tekamül ettiğini söyleyebiliriz. Patong Tepesi üzerinde yer alan tesisin toplamda 4 dönümlük bir arazi üzerine kurulduğunu göreceksiniz. Tesis içerisinde doğduğu günden bu yana insanlar tarafından yetiştirilmiş kaplanlar sergilenmektedir.

Vahşi doğa içerisinde bulunmamalarına rağmen vahşi içgüdülerini asla kaybetmeyen bu canlılara yaklaşmadan önce kesinlikle kurallara uyunuz. Elbette bazı kaplanlara yakın olma hatta onlara dokunma fırsatınız da olacaktır.

Kaplan Krallığı içerisinde her yaş gruplarına yönelik etkinlikle düzenlenmektedir. Hatta eğitim programları düzenlenen tesis içerisinde oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Tesis içerisinde gezerken kaplanların bakımı, davranışları, beslenmeleri hakkında ayrıntılı bilgiler öğrenebilirsiniz.

 • Adres: 118/88 Moo 7, Kathu, Phuket 83120
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 1.000 THB
 • Web Sitesi: tigerkingdom.com/phuke

Nai Harn

Phuket Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Nai Harn yer alıyor. Gündüz deniz keyfi yaşayabileceğiniz bu yer akşam olduğunda gece hayatının merkezi haline dönüşüyor. Nai Harn plajı adanın aslında en popüler yerlerinden birisidir. Şehirde bulunan diğer plajlara nazaran burasının daha yeni keşfedildiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle ziyaretçi sayısı diğer plajlara nazaran daha azdır. Bu da dinlenmek isteyen kişiler için oldukça avantajlı bir durumdur. Gece hayatı burada oldukça iyidir. Sabah gün doğana kadar kendinizi müziğin ritmine bırakabilirsiniz.

Nai Harn plajı Kasım ile Nisan ayı arasında yüzmeye uygundur. Mayıs ile Ekim ayı arasında denizdeki akıntı oldukça fazla hale gelmektedir. Bu dönem deniz daha çok sörf yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu plajda gün boyu denize girebilir, güneşlenebilir, cesaret edebilirseniz tüple dalış dahi yapabilirsiniz.

Phuket Gezilecek Yerer listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Tayland gezisine çıkan kişiler Phuket Adasında masal dolu bir tatil yaşayabilirler. Gezilecek yerlerin ağırlıkla doğal güzelliklerden oluştuğunu göreceksiniz. Rehberimizin geri kalanında otel tavsiyesi, Phuket yapılacak şeyler hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Phuket’te Nerede Kalınır? Phuket Otel Tavsiyesi

Phuket’te Gezilecek Yerler listemizi keyifle okuduğunuzu düşünüyorum. Eğer Tayland’a ilk defa gidiyorsanız konaklama korusunda büyük arayışlara girebilirsiniz. Egzotik cenneti Phuket’te konaklayabileceğiniz birçok otel bulunuyor. Phuket’te Nerede Kalınır konusunda da sizlere çok güzel bir liste oluşturacağız.

Phuket Otel Tavsiyesi yazımız içerisinde her bütçeye uygun otel seçenekler bulunuyor. Otel konusundaki listemiz içerisinde hem 3 yıldızlı hem 4 yıldızlı hem de 5 yıldızlı oteller bulunacaktır. Şehir içerisinde konaklama yapabileceğiniz bölgeler şu şekildedir; Patng Beach, Kata Beach, Karon Beach, Kamala Beach, Rawai Beach, Mai Khao Beach, Phuket Town, Bangtao Beach bölgelerinde yer alan otellerde konaklayabilirsiniz.

3 Yıldızlı Otel Önerisi: Kata Beach bölgesinde bulunan Ibis Phuket Kata otelinde, Karon Beach bölgesinde bulunan Kata Tranquil Villa otelinde, Mai Khao Beach bölgesinde bulunan Maikhao Beach Residence otelinde konaklayabilirsiniz. Otellerin tamamı 3 yıldızlı olmalarına karşın 4 yıldızlı hatta 5 yıldızlı hizmetler vermektedir. Booking ve TripAdvisor üzerinden otellerin puanlarına ve yorumlarına bakabilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Önerisi: Patong Beach bölgesinde bulunan Holiday Inn Express Phuket Patong Beach Central, Baan Laimai Beach Resort ve Ramada by Wyndham Phuket Deevana Patong otellerinde, Kata Beach bölgesinde bulunan The Galleri by Katathani otelinde, Karon Beach bölgesinde bulunan Novotel Phuket Karon Beach Resort And Spa otelinde, Kamala Beach bölgesinde bulunan Wabi Sabi Boutique Hotel ve Novotel Phuket Kamala Beach otelinde, Rawai Beach bölgesinde bulunan Phu NaNa Boutique Hotel, Aqua Resort Phuke ve The Windmill Phuket Hotel otellerinde, Surin Beach bölgesinde bulunan Novotel Phuket Surin Beach Resort ve Surintra Boutique Resort otellerinde, Mai Khao Beach bölgelerinde bulunan Coriacea Boutique Resort otelinde, Phuket Town bölgesinde bulunan Ibis Styles Phuket City ve Casa Blanca Boutique Hotel otellerinde, Bangtao Beach bölgesinde bulunan Best Western Premier Bangtao Beach Resort & Spa ve Cassia Phuket otellerinde konaklayabilirsiniz. Otellerin her biri 5 yıldızlı hizmet verdiklerini görecekseniz. Diğer ziyaretçiler tarafından yapılmış yorumlara Booking üzerinden ulaşabilirsiniz.

5 Yıldızlı Otel Önerisi: Patong Beach bölgesinde bulunan Grand Mercure Phuket Patong otelinde, Kata Beach bölgesinde bulunan Nook Dee Boutique Resort, Kata Beach by Andacura otellerinde, Karon Beach bölgesinde bulunan Thavorn Palm Beach Resort Phuket otelinde, Kamala Beach bölgesinde bulunan Hyatt Regency Phuket Resort otelinde, Surin Beach bölgesinde bulunan Baan Phu Prana Boutique Villa otelinde, Phuket Town bölgesinde bulunan Novotel Phuket Phokeethra otelinde, Bangtao Beach bölgesinde bulunan Dusit Thani Laguna Phuket otelinde konaklayabilirsiniz. Otellerin resimleri, ziyaretçi yorumları ve diğer tüm ayrıntılarına Booking üzerinden ulaşabilirsiniz.

Phuket’te Ne Yapılır? Phuket’te Yapılacak Şeyler Listesi

Phuket’te Ne Yapılır araştırması yapmanıza hiç gerek yok. Sizler yerine bizler araştırdık. Rengarenk bir ada şehri olan Phuket’te yapılacak o kadar çok şey var ki bunların hepsine birden şaşırabilirsiniz. Tayland’daki en eski yerleşim yeri olan bu ada zaman içerisinde Asya kıtasının en aktif tatil yerlerinden birisine dönüşmüş durumda. Tropik iklimi sayesinde yılın 12 ayı ziyaretçi alan Phuket’e günde ortalama olarak 40 bin kişi giriş yapıyor.

Phuket’e gelen kişilerin yapacakları ilk şey deniz, kum ve güneşin tadına bakmak olacaktır. Denizde belirli bir süre geçirdikten sonra aşağıda belirteceğimiz etkinlik ve aktiviteleri sırası ile yerine getirebilirsiniz. Phuket’te Yapılacak Şeyler Listesi;

Old Phuket Sokakları’nı Keşfedin

Phuket tatil cenneti kadar tarih konusunda da oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Eski Phuket olarak adlandırılan Old Town yarım günde keşfedilebilecek zengin bir içeriğe sahiptir. Old Phuket sokaklarına girdiğinizde tarihi Budist tapınaklar ve türbelerle karşılaşacaksınız. Üstü ev altı dükkan lan “Shophouse” işletmeleri sizlere yerel ürün konusunda yardımcı olacaktır. Şehrin eski bölümü olsa da içerisinde hala bol miktarda restoran, cafe ve pastane bulunduğunu göreceksiniz. Old Phuket sokaklarında gezerken özellikle ziyaret etmenizi istediğimiz yerler bulunuyor. Jui Tui Türbesi, Thalang Yolu, Soi Romanee Yolu ve Thai Hua Müzesi gibi yerleri görmeden asla geri dönmeyin.

Phang Nga Körfezi’ndeki Adaları Görün

Phuket Adasının doğusunda yer alan Phang Nga Körfezi, bölgenin en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır. Körfez içerisinde bulunan adalara ulaşmadan dahi koylar dikkatinizi çekecektir. Suyun rengi ilerlemeye başladıkça zümrüt yeşiline dönmektedir. Su ile kayaların bitki örtüsü ile nasıl uyumlu hale geldiklerini göreceksiniz. Körfez içerisinde şu an için 40 ada bulunuyor.

Elbette tatiliniz sırasında 40 adanın tamamını gezemeyeceksiniz. En popüler birkaç adayı ziyaret ederek tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Phang Nga Körfezi içerisinde en popüler adalar Koh Panyee Adası ve James Bonds Adası olduğunu söyleyebiliriz. Körfez içerisinde bulunan balıkçı köylerin büyük bir bölümü Müslüman’dır. Su üzerinde ahşaplar üzerine kurulan bu köylerde lezzetli balıkların tatlarına bakabilirsiniz.

Phi Phi Adaları’na Gidin

Phuket’te Ne Yapılır listenizin en güzel maddesine değinmek istiyoruz. Eğer tüm gününüz boş ise Phi Phi Adaları turuna çıkabilirsiniz. Tayland turizmine büyük katkıları bulunan adalar etkileyici görünümleri sayesinde ziyaretçilerin başlarını döndürüyor. Denizin ortasından yükselen kayalar, yemyeşil tropik ormanlar ve turkuaz deniz buraya aşık olmasına neden olabilir. Oldukça popüler olmalarından dolayı tura katılan kişi sayısının bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Tur ücretinin Tayland standartlarına göre bir hayli pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Phuket’in Big Buddha’sını Görün

Phuket’in sembollerinden birisi olan Big Buddha gezilecek yerler listemiz içerisinde de yer alıyordu. 45 metre yüksekliğe sahip olan bu heykel yöre halkı tarafından oldukça kutsal kabul edilmektedir. Denizden keyfinizden sonra tapınağa çıkabilir, Big Buddha tapınağı üzerinden aynı zamanda harika bir Phuket manzarası sizleri beklemektedir. 2002 yılında tamamlanmış olan heykelin altında aynı zamanda büyükçe bir tapınak bulunmaktadır.

Karon Viewpoint’ten Phuket’i ve Koylarını Seyredin

Manzara izlemek, akşamın tadını çıkartmak istiyorsanız adresiniz Karon Viewpoint olmalıdır. Karon Gözlem Noktası olarak bilinen bu yer bölgedeki en önemli 3 plajı kuşbakışı olarak görmektedir. Kata Körfezi, Karon Plajı, Kata Noi Plajını gören bu tepe gün içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Buranın çok ihtişamlı bir yer olduğunu düşünmeyin. Birçok kişi buraya manzarasından dolayı geliyor. 5, 10 dakika manzarayı izleyen kişiler yavaş yavaş aşağı doğru inmektedir. Hatıra olarak fotoğraflarınızı çektirdikten sonra buradan ayrılmaya başlaşınız.

Wat Chalong Tapınağı’nı Ziyaret Edin

Phuket’in en büyük ve en önemli tapınağı olarak kabul edilen Wat Chalong Tapınağını görmeden kesinlikle geri dönüş yoluna çıkmayın. Deniz, kum, güneş bir yere kadar olacaktır. Günün geri kalan bölümünde kesinlikle çevreyi gezmeye ayırmalısınız. 19. Yüzyılda inşa edilmiş olan Wat Chalong Tapınağın hem mimarisi hem de içerisinde bulunanlardan dolayı gezi listeniz içerisinde yer almalıdır. Aktif olarak kullanılan tapınağı gezegen burası ile ilgili anlatılan hikayeleri kesinlikle kaçırmayın.

Mai Khao Adası’nda Uçak Yakalayın

Sosyal medya ağlarında paylaşılan efsane bir video bulunmaktadır. İnsanlar sahilde denize girerken neredeyse 2 metre üstlerinden uçaklar inişe doğru geçmektedir. İşte o videoların çekildiği yer alan Mai Khao Adasıdır. Havaalanı ile plaj neredeyse birbirine bitişiktir. İnişe geçmek için piste yaklaşan uçaklara dokunma açısı bile yakalayabilirsiniz. Burada güzel bir fotoğraf çekinmeden kesinlikle ayrılmayın.

Phuket Uluslararası Havalimanı ile birleşik olan plajın üstünden hergün onlarca uçak iniş yapmaktadır. Instagram için kendinizi hazırlamalı ve uçağın inişe geçtiği an paylaşmak üzere güzel bir fotoğraf çektirmelisiniz. Ancak çok dikkatli olmalısınız. Uçakların iniş rotası üzerinde bulunmak yasaktır. Yasalarda bir yaptırımı olmasa da kendinizi tehlikeye atmanın bir anlamı olmadığını hatırlatmak istiyoruz.

Gece Hayatını Deneyimleyin

Tüm dünyanın Tayland ve Pukhet için genel olarak gördüğü bir durum var. Phuket ve Tayland “Bekar Erkekler İçin Günah Cenneti” olarak görülmektedir. Ancak tüm ülkenin gece hayatını bu şekilde düşünmeyin. Kadın ya da erkek ayrımı olmaksızın ister grupla ister tek başınıza gelin her yaş grubundan her insana yönelik eğlence hayatının olduğunu göreceksiniz.

Phuket’te gece kulübü ve barlar ağırlıkla Patong Plajı ve Bagla Road bölgesinde bulunmaktadır. Tüm dünyaca ünlü olan ladyboylar ile tanışma fırsatına sahip olabilirsiniz. Eğlence merkezlerinde sabaha kadar dansın ritminde kaybolup müziğin ritmine kendinizi bırakabilirsiniz. Özellikle Bagla Road bölgesine gündüz gittiğinizde kimsenin olmadığını göreceksiniz. Ama akşam buraya geldiğinizde kendinizi bambaşka bir bölgede hissedeceksiniz. Ülke genelinde eğlence 21:00’dan sonra başlamaktadır.

Gece Pazarlarını Gezin

Phuket’e gelen kişilerin tamamı gece hayatını sevmeyebiliriz. Eğer sizlerde gece hayatını sevmiyorsanız alternatif olarak gece pazarlarını ziyaret edebilirsiniz. Şehir içerisinde sayıları ondan fazla olan gece pazarlarının kendilerine özgü bir teması bulunuyor.

Gece pazarlarının tamamında satılan ürünlerin farklı olduğunu göreceksiniz. Kurulan her pazarda satılan el işi ürünlerden atıştırmalıklara, kıyafetten süslere kadar her şeyin özgün ve farklı olduğunu göreceksiniz. Şehir içerisindeki en ünlü akşam pazarı ise Sunday Wlaking Street Market olduğunu söyleyebiliriz. Phuket şehir merkezine yürüyüş mesafesinde olan Naka Market’e de gidebilirsiniz.

Perşembe ve Cumartesi günleri kurulabilen Yaowarat Yolu üzerindeki Chikkva Market’e de uğrayabilirsiniz. Bunun yanında şehirdeki en büyük gece pazarına da uğramanızı öneriyoruz. Phuket Weekend Market sadece hafta sonları kurulan şehirdeki en büyük gece pazarıdır.

Peerşembe ve Cumartesi günleri kurulabilen Yaowarat Yolu üzerindeki Chikkva Market’e de uğrayabilirsiniz. Bunun yanında şehirdeki en büyük gece pazarına da uğramanızı öneriyoruz. Phuket Weekend Market sadece hafta sonları kurulan şehirdeki en büyük gece pazarıdır.

Kahtu Vintage Market, Malin Plaza Patong, Karon Temple Market, Phuket Indy Market şehir içerisinde ziyaret edebileceğiniz diğer gece pazarlarındadır. Bulunduğunuz yerde bulunan en yakın gece pazarına giderek satılan ürünlere bakın. Ekonomik ürünler bulacağınıza eminiz.

Show İzleyin

Phuket’te Ne Yapılır diye araştırma yapan kişilere yine güzel bir önerimiz var. Gece katılabileceğiniz eğlenceler sadece gece kulüpleri ile sınırlı değildir. Birbirinden farklı temalara sahip gece şovları Phuket gezinizi daha renkli hale getirebilir. Simon Cabaret ve Fanta Sea şehirde katılabileceğiniz akşam etkinliklerinden sadece iki tanesidir.

Fana Sea; Kamala Plajı içerisinde yer alan antik Tayland tapınağında yapılmaktadır. Her biri alanlarında yetenekli akrobat ve dansçılar tarafından gerçekleştirilen gösteriler izleyicilerde anlık duygu değişimleri meydana getiriyor. Akrobat ve dansçılara eşlik eden filler bir anda ummadığınız bir gösterinin başlamasına olanak sağlayacaktır. Gösterinin ilerleyen zamanlarında buranın bir sirke dönüşütüğünü göreceksiniz.

Simon Cabaret ise Patong Plajı içerisinde yer alıyor. Sıra dışı kostümler giyen göstericilerin aslında her biri ladyboy (transseksüel). Oldukça başarılı performansların sergilendiği bu gösteri buradan aşırı lkeyif almanıza olanak sağlayacaktır.

Thai Yemek Workshoplarına Katılın

Phuket’te yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi de Tayland mutfağını yakından tanımak olacaktır. Bol bol yerel yemek yiyeceğiniz bu ülkede yarım günlük ya da tam günlük kurslara katılarak Tayland yemeklerini hazırlamayı öğrenebilirsiniz. Hatta eve döndüğünüzde bile sıklıkla yapmak isteyeceğiniz yemekler öğrenebilirsiniz.

Phuket sokaklarında dolaşırken şehrin her noktasında Thai yemek workshoplar bulunduğunuzu göreceksiniz. Yemek atölyelerinde tamamen kendi hazırladığınız yemekleri eğitim sonrasında yiyebilirsiniz.

Tropik Ormanlarda Zipline Yapın

Phuket’te Ne Yapılır yazımızın son sırasında ise Zipline yer almaktadır. Adrenalin oranı oldukça yüksek olan bu etkinlik aslında ülkemizde de bulunmaktadır. Teleferiğe çok benzeyen bu sistemde içine binebileceğiniz herhangi bir kabin yoktur. Belinize bağladığınız tel yardımı ile seyahat ettiğiniz bu araç oldukça keyif almanıza olanak sağlayacaktır.

Zepline yaparken aynı zamanda tropik bir ormanı yukarıdan görme fırsatına da sahip olacaksınız. Nefis kesici ormanlar arasından zipline ile geziyor olmak muhteşem bir deneyimdir. Ortalama 2 ile 4 saat arası süren bu etkinliğe 100 dolara yakın bir ücret ödemeniz gerekecektir.

Phuket'te Ne Yenir?

Phuket Gezilecek Yerler yazımızın son sırasını ülkenin yemek kültürüne ayırmak istedik. Tayland'ın gerçekten kendisine özgü bir yemek kültürü vardır. Birbirinden güzel lezzetlerin bulunduğu bu ülkede yiyebileceğiniz birkaç yemeği buraya eklemek istiyoruz. Ancak tekrardan hatırlatmak istiyoruz; Şehir içerisinde yiyebileceğiniz yemek sayısının yüzlerce olduğunu bilin. Bizler en çok tercih edilenleri Phuket’te Ne Yenir listemize eklemek istedik.

Khao Khai Chiao

Yerel halkın kahvaltıda severek tükkettiği Khao Khai Chiao lezzetini kesinlikle denemenizi öneriyoruz. Bu yitecek temelde bir omlet türüdür. Hazırlandıktan sonra yanına salatalık ve acı sos eklenerek servis edilmektedir. Yerel mekanlar başta olmak üzere restoranların kahvaltı menülerinde bu lezzeti görebilirsiniz.

Khao Tom

Tayland'da ana yemekler öncesinde Khao Tom adı verilen bu çorba servis edilir. İçerisinde tavuk ya da domuz eti ile beraber karides bulunmaktadır. Sadece bu çorbanın bile doyurucu olduğunu göreceksiniz. Bazı yerlerde ana yemek olarak da sunulduğunu göreceksiniz.

Mavi Yengeç

Phuket’te birçok restoranda görebileceğiniz Mavi Yengeç, ismini sahip olduğu yüzgeç renginden alıyor. Eğer deniz ürünleri ile aranız iyi ise gerçekten lezzetli olan bu yiyeceğin tadına kesinlikle bakınız.

Deniz Ürünleri

Bir ada şehri olan Phuket’te deniz ürünlerine ayrı değer verildiğini söyleyebiliriz. Oldukça bol olan karides hemen hemen tüm yemeklerin içerisinde yer alıyor. Özellikle deniz ürünlerinden hazırlanan saltaların oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Tropik Meyveler

Phuket tropik ormanlarından toplanan meyvelerin tatlarına kesinlikle bakınız. Özellikle denizden çıktıktan sonra serinlemek için tropik meyvelerden oluşan soğuk bir meyve suyu içebilirsiniz. Her türlü topik meyvenin bulunduğu bu şehir, meyve konusunda sizi tatmin edecektir.

İtalyan Yemekleri

Phuket ziyaretiniz sırasında farklı lezzetler de denemenizi öneririz. Şehir içerisinde farklı mutfaklara yönelik restoranlarda bulunmaktadır. Belki İtalya kadar olmayabilir fakat bu şehirde İtalyan yemeklerinin çok sevildiğini göreceksiniz. Birbirinden lezzetli pizza, makarna ve pizzaların tadına mutlaka bakmanızı öneriyoruz.

Noodle

Uzak Doğu’nun en çok tüketilen yemeklerinden birisi de Noodle’dır. Phuket’te Noodle daha çok deniz ürünleri ile hazırlanmaktadır. Ancak şehir içerisinde her türlü malzeme ile Noodle yapan yer bulunmaktadır.

Kızarmış Muz

Phuket’te Ne Yenir hakkında son önerimiz ise kızarmış muz olacaktır. Bal ile harmanlanan kızarmış muz şehirdeki en hafif tatlılardan birisidir. Yanında dondurma ile servis edildiğinde ortaya oldukça güzel bir lezzetin çıktığını göreceksiniz.

Phuket Gezilecek Yerler rehberimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Asya’nın en popüler tatil şehri olan Phuket her yıl binlerce Türk tarafından ziyaret ediliyor. Tatiliniz sırasında rehberimiz ufak da olsa işinize yaradı ise ne ala.. Bölgeyi ziyaret eden kişiler yorum bölümüne ekleyecekleri yerler ile rehberimizin daha da gelişmesine yardımcı olabilirler.

Phuket Gezi Rehberi: Phuket’te Gezilecek 20 Yer