Bu yazımız içerisinde Pattaya Gezilecek Yerler hakkında bir rehber hazırlamaya çalışacağız. Tayland körfezinin doğu kısmında yer alan Pattaya 1960’lı yıllara kadar balıkçı kasabasıymış. Bölgedeki turizm potansiyelinin keşfedilmesi ile gelişmeye başlayan bölge günümüzde en popüler tatil destinasyonlarından birisi haline gelmiştir. Turizm konusunda bir hayli ilerlemeye başaran bu şehir geleneksel yapısını korumayı başarmıştır.

Gece hayatı ile ön plana çıkan Pattaya, partilerin yapıldığı hareketli birçok caddeye sahiptir. Gece hayatı ile beraber misafirlerine enfes doğal güzellikler sunan bu şehrin kültürel anlamda zengin bir tarihe sahip olduğunu göreceksiniz. Türk nüfusunun da bulunduğu bu şehri keşfetmek isteyen kişilere tüm detayları ile beraber Pattaya Gezi Rehberi yazısı hazırlamaya çalışacağız.

Walking Street Pattaya

Walking Street Pattaya; şehirde gideceğiniz ilk destinasyon olmalıdır. 500 metre uzunluğa sahip olan bu cadde sabah, öğle, akşam ruh gibidir. Akşam 18:00 ile beraber araç trafiğine kapanan caddede bir anda gece hayatı baş göstermektedir. Sağlı ve sollu gece kulübü ve barların bulunduğu bu caddede eğlence sabaha kadar sürmektedir.

Gündüz gittiğinizde 3, 5 kişinin yer aldığı bu cadde eşine çok az rastlanır bir atmosfere sahiptir. Bu nedenle akşam olmadan bu caddeye kesinlikle uğramamanızı öneriyoruz. Akşam çökmesi ile beraber neon ışıklarla donatılmış olan caddede bol miktarda bar, restoran ve pub bulunduğunu göreceksiniz.

Prasat Satchatham (Hakikat Tapınağı)

Prasat Satchatham; Pattaya Gezilecek Yerler listemizin ikinci sırasında yer almaktadır. Daha önce görmediğiniz bir tasarım ve mimariye sahip olan bu tapınak dünya üzerinde yeniden yaratılmış cennet ihtişamı olarak gösterilmektedir.

1981 yılında yeniden inşa edilmeye başlanan Hakikat Tapınağı henüz tamamlanmamıştır. Dört ana bölümden oluşan tapınağın tüm önemli detayları çivi kullanılmadan yapılmıştır. Dört bölümü tek tek gezdiğinizde duvarlarının Hint, Tay, Çin ve Kimer kökenli motiflerle süslü olduğunu göreceksiniz.

Hakikat Tapınağı hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Şehrin cazibe merkezlerinden birisi olan tapınak içerisinde bir dizi turistik aktiviteye de ev sahipliği yapıyor.

Tapınağı ziyaret ettiğiniz sırada eğer şanslıysanız Muay Thai dans gösterisini de izleyebilirsiniz. Buraya geldiğinizde önce manzaranın tadını çıkarmalı daha sonra tapınak turuna katılabilirsiniz.

 • Adres: 206/2 Moo 5, Soi Naklua 12, Naklua, Banglamung, Chonburi 20150
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 450 Baht
 • Web Sitesi: sanctuaryoftruth.com

Nong Nooch Tropical Park

Pattaya’da Nereye Gidilir? listemizin üçüncü sırasında Nong Nooch Tropical Park yer alıyor. Pattaya yerel halkın aileleri ile beraber ziyaret ettikleri bu park Nongnooch Tansacha ve Pisit tarafından 1954 yılında kurulmuştur.

İlk etapta meyve yetiştirilmek üzere satın alınan arazi toplamda 600 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Tesisin kurulma hikayesi Nongnooch Tansacha’ya dayanıyor. Dünyanın çeşitli şehirlerini gezen iş insanı ziyaret ettiği ülkelerdeki bahçe tasarımlarından etkilenerek kendi bahçesini ortaya çıkarmıştır.

Çift arazinin 500 dönümlük bölümünü tropikal bir bahçeye dönüştürmüştür. Çeşitli bitki ve meyve türlerinin yer aldığı bu bölüm 1980 yılından sonra halkın ziyaretine açılmıştır. 30 yıl gibi bir sürede Pattaya’nın en önemli cazibe merkezlerinen biri haline gelen bu tropikal bahçede aynı zamanda  gün içerisinde filler tarafından  etkileyici birçok gösteri düzenleniyor.

Nong Nooch Tropical Park içerisinde Kaktüs Bahçesi, Hayvan Krallığı ve Dinozor Bahçesi gibi tematik alanlarda bulunuyor. İsterseniz tropikal parkı yarım günlük turlar eşliğinde de gezebilirsiniz.

 • Adres: 34/1 Moo 7 Najomtien District, Sattahip, Chonburi 20250
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Web Sitesi: nongnoochtropicalgarden.com

Koh Larn Island (Mercan Adası)

Pattaya birçok kişiye göre “Yeryüzündeki Cennet” olarak adlandırılmaktadır. Peki; bu yakıştırmanın neden yapıldığını merak ediyor musunuz? Pattaya Beach’in 8 kilometre kadar açığında bulunan Koh Larn Island seyahat planınız içerisinde kesinlikle yer almalıdır.

Mercan Adası olarak da adlandırılan ada içerisinde birbirinden güzel 6 adet plaj bulunmaktadır. Sabah erken saatte gelip tüm günü adada geçirmenizi öneriyorum. Adada tüm gününüzü yüzerek geçirebilir, birbirinden eğlenceli su sporlarını deneyimleyebilirsiniz.

Adanın tüm olanaklarından faydalanabilmek için seyahatinizi hafta içi gün yapmanızı öneririz. Hafta sonu geldiğinizde adanın gereğinden fazla kalabalık olduğunu göreceksiniz. Adaya ulaşım sadece feribotla yapılabilmektedir. 30 dakika süren feribot yolculuğu sırasında Mercan Adasının tüm güzelliklerini görebilirsiniz.

Adayı daha yakından keşfetmek isterseniz motosiklet kiralayabilirsiniz. Motosiklet sayesinde adayı çok kısa süre içerisinde dolaşabilirsiniz. Adanın tüm güzelliklerinden faydalanmak istiyorsanız birkaç gün günü burada geçirmenizi öneriyoruz.

Art in Paradise Pattaya

Pattaya Gezilecek Yerler listeniz çok özel yerlerle dolu olacaktır. İçerisinde üç boyutlu eserleri yer aldığı bu galeri kesinlikle gezi listeniz içerisinde yer almalıdır. Dünyanın en ünlü sanatçılarına ait oldukça popüler eserlerin yeniden yorumlandığı galerinin eşi ve benzerini bulabilmek mümkün değildir.

İnteraktif sanat galerisi içerisinde 100 ile 140 arasında eser yer alıyor. Bu eserlerin bir kısmı yerel temalara sahipken bir kısmı da popüler kültüre yöneliktir. Üç boyutlu çalışmaları ister yakından inceleyebilir isterseniz de çalışmalara kendi dokunuşlarınızı ekleyebilirsiniz.

 • Adres: 78/34 Pattayasaisong Rd, Bang Lamung District, Chonburi 20150
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 21:00
 • Giriş Ücreti: 500 Baht
 • Web Sitesi: artinparadise.co.th

Mini Siam

Pattaya’yı tek günde keşfetmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Tayland’ın şehir simgelerinden birisini görmek istiyorsanız rotanızı Mini Siam tesisine çevirebilirsiniz. 1986 yılında ziyarete açılan tesis içerisinde birçok önemli eserin minyatür kopyası yer almaktadır.

İçerisinde Prasat Hin Phimine ve Zümrüy Buda Tapınağı gibi eserlerin minyatürlerinin yer aldığı bu park ilk başlarda Bongkok’da bulunan Demokrasi Anıtı içerisinde yer alıyormuş. Minyatür eserlerin çoğalması ile beraber 29 farklı bölüme ayrılan minyatür eserler daha sonradan Mini Siam parkına taşınmıştır.

Park içerisinde aynı zamanda Avrupa eserleri de bulunuyor. Avrupa bölümünün adı mini Europe adını alan minyatür park gün içerisinde bir hayli kişi tarafından ziyaret ediliyor. Mini Siam içerisinde aynı zamanda Asya, Avrupa, Amerika, Avustralya ve Orta Doğu kıtalarında bulunan çok önemli yapıların minyatür eserleri yer alıyor.

 • Adres: 387 Sukhumvit Rd, Pattaya City, Bang Lamung District, Chonburi 20150
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 21:00
 • Giriş Ücreti: 321 Baht

Ripley’s Believe It or Not

Pattaya Gezilecek Yerler listenize sizi şaşırtacak bir yer eklemek istiyoruz. Ripley’s Believe It or Not tematik müzesi şehrin en popüler ve en eğlenceli cazibe merkezlerinden birisidir. Bu yapıyı ziyaret etmek istiyorsanız Royal Garden Plaza’nın 3 katına çıkmaları gerekmektedir.

Müzenin içerisine girdiğinizde 10 kadar tematik alan yer alıyor. Bu 10 tematik alanda 300’den fazla koleksiyon bulunmaktadır. İçerisinde çok eşsiz, emek kokan müzede gördüğünüz eserleri ömrünüzün sonuna kadar unutamayacaksınız.

Örneğin; tamamen kibrit çöpünden yapılmış Titanik gemisi minyatürü müzenin en gözde eserlerinden birisidir. Bunların yanı sıra Ripley’s Haunted Adventure ve The Infinity gibi alanlarda çok özel eserler inceleyebilirsiniz.  

 • Adres: 218 Beach Rd, Muang Pattaya, Bang Lamung District, Chonburi 20150
 • Ziyaret Saatleri: 11:00 – 23:00
 • Giriş Ücreti: 800 Baht
 • Web Sitesi: ripleysthailand.com

Pattaya Floating Market

Pattaya’da alışveriş yapacaksanız gitmeniz gereken ilk yer Pattaya Floating Market olmalıdır. Orijinal anlamı Four Regions Floating Market alan bu Pazar yeri toplam 100 bin metrekarelik bir alan kapsamaktadır.

İçerisinde 114 adet satıcının bulunduğu bu Pazar yerinin büyük bir kısmı atıştırmalıkların olduğu tezgahlar kaplıyor. Bunun yanı sıra meyve ve sebze tezgahları, hazır giyim ürünleri ve takı ürünlerinin satıldığı tezgahlar da bulunmaktadır.

Pattaya’da kurulmuş ilk ve tek yüzen Pazar yeri olma özelliğine sahip olan Floating Market içerisinde tamamen yöresel ürünler satılmaktadır. Pazar yerini dolaşmak için tekne ve sandal kiralamanız gerekmektedir. Pazar yerini gezerken Pattaya nehir kıyısı yaşamını da gözlemleyebilirsiniz.

 • Adres: 451/304 Sukhumvit Rd, Pattaya City, Bang Lamung District, Chonburi 20150
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 23:00

Underwater World (Su Altı Dünyası)

Pattaya güzellikleri saymakla bitmez. Şehrin göz alıcı su altı yaşamını aslında plajlarda dalış yaparak görebilirsiniz. Ancak çok nadir türleri gözlemlemek istiyorsanız profesyonel dalış yapmanız gerekecektir. Su altı dünyası ile ilgili profesyonel bilgiler edinmek isterseniz adresiniz Underwater World olmalıdır.

Tayland içerisinde açılmış ilk modern ve büyük akvaryum merkezi olma özelliğine sahip olan Underwater World, içeriğinde çok güzel bir dünya barındırıyor. Özel tasarım gözlem bölümlerine sahip olan akvaryum dalış yapmadan bile Tayland su altı dünyası hakkında bilgiler sunuyor.

Pattaya Su Altı Dünyasının 105 metre uzunluğunda oldukça başarılı bir gözlem koridoru bulunmaktadır. Bu koridora girdiğinizde Mercan Resifleri, Siam Devleri gibi ender, çok özel içerikler sizi bekleyecektir. Tesisin aynı zamanda çocuklara özel içerikleri de bulunmaktadır.

 • Adres: 22/22 Moo 11, Sukhumvit Rd, Banglamung District, Chonburi 20150
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 450 Baht
 • Web Sitesi: underwaterworldpattaya.com

Buddha Hill

Pattaya Gezilecek Yerler listenizin belki de en önemli bölümü burası olacaktır. Manevi açıdan şehrin en önemli mekanlarından birisi olan Buddha Hill, Pattaya’nın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Buddha Tepesi üzerinde yer alan bu heykel tepenin görkemine görkem katmaktadır. 109 metre yüksekliğe, 70 metre genişliğe sahip olan heykel 1995 yılında işlenerek dağa getirilmiştir.

Körfez ve kent manzarasını en iyi izleyebileceğiniz yerlerden birisi olan Buddha Tepesi günün her saati yerli ve yabancılar tarafından ziyaret ediliyor. Buddha Hill hala aktif bir tapınak olmasından dolayı ziyaretiniz öncesinde giyim ve kuşama dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde keşişlerin hiç olmayan tepkileri ile karşılaşabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00

Jomtien Plajı

Pattaya’da hangi plajda denize girilir diye soracak olursanız ilk olarak Jomtien Plajının önerildiğini göreceksiniz. Genelde birçok gezgin Pattaya Beach’i tercih etse de huzur dolu bir gün geçirmek için rotanızı Jomtien Beach’e çevirmeniz gerekecektir.

Genelde birçok kişi bu plajı Pattaya Beach’in devamı olarak düşünmektedir. Oysa 6 km. uzunluğa sahip bu plajın kendisine has bölümleri bulunmaktadır. Misafirlerine çam ağaçları altında dinlenmelerine olanak sağlayan Jomtien Beach aynı zamanda bölgenin en lüks ve en konforlu otellerine ev sahipliği yapmaktadır.

Jomtien beach plajına indiğinizde sahilin altın renginde kumlarla kaplı olduğunu göreceksiniz. Sakinliğin ön planda olduğu bu plajda daha çok su sporları yapılmaktadır.

Anek Kusala Sala (Anek Kusala Tapınağı)

Tayland’da Çin stili ile tasarlanmış birçok tapınak olduğunu göreceksiniz. Bunlar içerisinde en popüler olanı Pattaya’da bulunan Anek Kusala Sala tapınağıdır. Geçmişte aktif olarak kullanılan tapınak günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Anek Kusala Tapınağını ziyaret etmek isteyen kişiler Pattaya’dan güneye doğru 16 kilometre ilerlemeleri gerekmektedir. Bu tapınak Çin ile Tayland arasındaki dostluğa vurgu yapmak amacı ile kurulmuştur. Oldukça kaliteli bir mimariye sahip olan tapınak içerisinde 300 parçalık çok özel bir koleksiyon bulunuyor.

Tapınak 3 katlı bir mimariye sahiptir. Tapınağın ilk katını ziyaret ettiğinizde tanrı ve tanrıçaları tasvir eden birçok heykel bulunduğunu göreceksiniz. İkinci kata çıktığınızda ise dövüş sanatları ve dövüş sanatları hareketlerini sergileyen eserler bulunmaktadır. Tapınağın üçüncü katında ise yine bunlara benzer çok özel eserler sergilenmektedir.

 • Adres: Pattaya City, Banglamung District, Chonburi 20150
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 100 Baht

Khao Pattaya Viewpoint

Pattaya Gezi Rehberi yazınızın bir sonraki durağı Khao Pattaya Viewpoint olmalıdır. Şehir manzarası ve körfezi izleyebileceğiniz en başarılı yerlerden birisi olan bu seyir terası Pratumnak Tepesi içerisinde yer almaktadır.

Seyir terasına sabah, öğle, akşam günün her saatinde ziyaretçi geldiğini göreceksiniz. Oldukça geniş bir alana sahip olduğundan şehir manzarasını izleme, fotoğraf çekme konusunda oldukça bol seçeneğiniz olduğunu göreceksiniz.

Pattaya Körfezini çok net bir şekilde görebilen seyir serasının güney tarafına geçtiğinizde Jomtien Plajını göreceksiniz. Seyir terasına geçmeden önce tepe eteğinde bulunan Wat Khao Phra Bat Buda heykelini ziyaret etmenizi öneririz.

 • Ziyaret Saatleri: 07:30 – 21:00

Sriracha Tiger Zoo (Sriracha Kaplan Hayvanat Bahçesi)

Vahşi yaşama ilginiz var ya da merak ediyorsanız Pattaya’daki bir sonraki adresiniz Sriracha Tiger Zoo olmalıdır. 1994 yılında ziyarete açılan bu hayvanat bahçesi şehrin hemen dışında yer almaktadır. 400 bin metrekare gibi devasa bir alana sahip olan Sriracha Hayvanat Bahçesi içerisinde bölgeye özgü birçok hayvan türü bulunduğunu göreceksiniz.

İçerisinde benekli geyikler başta olmak üzere timsah, deve, fil ve hayvanat bahçesinin isminden de anlaşılacağı üzere kaplanlar yer alıyor. Hayvanat bahçesini ziyaret ettiğinizde birçok hayvan türünü doğal yaşamları içerisinde görüntüleme fırsatına sahip olabilirlersiniz. Eğer yeterli zamanınız olursa file binip etrafı gezebilir ya da yavru kaplanları elleriniz ile besleyebilirsiniz.

 • Adres: 341 Moo 3, Si Racha District, Chon Buri 20230
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 450 Baht
 • Web Sitesi: tigerzoo.com

The Million Year Stone Park and Crocodile Farm

Tayland’da Ne Yapılır? diye düşünmenize gerek yok. Doğa harikası olan bu şehirde ziyaret edebileceğiniz birçok yer, destinasyon bulunuyor. Pattaya egzotik yapısını, doğasını, vahşi hayatını merak ediyorsanız gezi listenize The Million Year Stone Park and Crocodile Farm bölgesini eklemenizi öneriyoruz.

1992 yılında ziyarete açılmış olan bu tesis Khun Suan Phanomwattanakul tarafından hayata geçirilmiştir. Timsah çiftliği ve Taş park olmak üzere 2 bölüme sahip olan tesis gün içerisinde birçok kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Tesis toplamda 30 hektarlık bir alan kaplamaktadır. The Million Year Stone Park içerisinde gezerken farklı renk, şekil özelliklerine sahip kayalar göreceksiniz. Aynı zamanda farklı farklı tasarımlara sahip ağaçlarda göreceksiniz.

Timsah Çiftliği bölümünün sadece timsahlardan oluştuğunu düşünmeyin. Bu bölüme girdiğinizde birçok canlı türünden oluşmuş minik bir hayvanat bahçesi sizi karşılayacaktır. Ancak timsahların ön planda olduğunu yine de bilmenizi isteriz.

 • Adres: 22 Nong Pla Lai, Banglamung District, Chonburi 20150
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: –
 • Web Sitesi: thaistonepark.org

Pattaya Elephant Village (Pattaya Fil Çiftliği)

Filler tarih boyunca insanların farklı farklı amaçları doğrultusunda kullanılmış hayvanlardır. Asya kıtasının sembollerinden birisi olan Filler, Pattaya’da turistlerin de yeni gözdesidir. Tayland’a kadar gelmişken Pattaya’da bulunan Pattaya Elephant Village tesisine uğramadan asla geri dönmeyin.

1973 yılında ziyarete açılmış olan Pattaya Fil Çiftliği kar amacı gütmeyen bir dernek tarafından yönetilmektedir. Bu köyde filleri ağır şartlar altında çalıştırmak gibi bir amaç asla düşünülmüyor. Yerel kültürde çok önemli bir yere sahip olan bu tesiste çalışanların her biri sorumlu oldukları fillere özen ile bakmaktadırlar.

Pattaya Fil Çiftliğini ziyaret ettiğinizde talep edilen giriş ücreti tamamen fillerin bakım ve yemeklerine ayrılmaktadır. Filleri ister doğal ortamlarında görebilir isterseniz üzerine binerek doğayı gezme fırsatını yakalayabilirsiniz.

 • Adres: 48/120 Moo 7, Tambol Nong Prue, Pattaya City, Chonburi 20150
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 600 Baht
 • Web Sitesi: elephant-village-pattaya.com

Cartoon Network Amazone

Pattaya Gezilecek Yerler listenize çocuklu ailelerin de rahatlıkla gidebileceği bir yer eklemek istiyoruz. Cartoon Network Amazone Jomtien Plajına oldukça yakın bir mesafede yer alan eğlence parkıdır. Disney World atmosferine sahip olan eğlence parkı daha çok çocuklu ailelere yönelik hizmet vermektedir.

Eğlence parkına girdiğiniz zaman Cartoon Network yapımlarına ait karakterler park içerisinde dört bir yanda yer alıyor. The PowerPuff Girls, Ben 10 gibi karakterler park içerisinde sürekli karşınıza çıkacaktır. Eğlence parkı içerisinde farklı renk ve farklı tasarımlara ait 30 adet su kaydırağı bulunuyor.

Eğlence alanı içerisinde aynı zamanda da farklı yaş gruplarına yönelik tematik alanlar da bulunmaktadır. The Omniverse, The Cartoonival gibi tematik alanlar eğlenmek isteyenlere oldukça güzel seçenekler sunmaktadır.

Cartoon Netwoork Amazone, çocukların akranları ile beraber eğlenebilmeleri için oluşturulmuş bir parktır. Asya kıtasında bulunan en başarılı 10 su ve eğlence parkından birisi olan bu tesiste aynı zamanda gün boyu 20’den fazla şov da düzenlenmektedir.

 • Adres: 8, 888 Sukhumvit Rd, Na Chom Thian, Sattahip District, Chonburi 20250
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 990 Baht
 • Web Sitesi: cartoonnetworkamazone.com

Pattaya Beach (Pattaya Sahili)

Pattaya’da en çok ziyaret edilen yerlerden bir diğeri ise kentin merkezinde yer alan Pattaya Beach bölgesidir. 4 kilometre uzunluğa sahip olan sahil gün içerisinde oldukça kalabalıktır. Gündüz insanların denize girdiği sahil akşam olması ile beraber gece kulüplerinin eğlence merkezine dönüşmektedir.

Plajın kapladığı alanın gerçekten çok büyük olduğunu göreceksiniz. Şehrin hareketinden uzaklaşıp tembellik etmek isteyen kişilere Pattaya Sahili çok iyi bir seçenek olacaktır. Plaja indiğiniz zaman oldukça eğlenceli su sporlarının da yapıldığını göreceksiniz.

Pattaya Beach içerisinde uzun süre vakit geçireceksiniz su sporlarına katılabilir, masaj yaptırabilir ya da golf sahalarında boy gösterebilirsiniz. Plaj içerisinde aynı zamanda taze meyve satan satıcıların da bulunduğunu göreceksiniz.

Tiffany’s Cabaret Show

Pattaya’da Nereye Gidilir? listenizde olması gereken yerlerden birisi de Tiffany’s Cabaret Show etkinliğidir. Bildiğiniz üzere Asya ülkelerindeki tatil destinasyonunda gece hayatı ve eğlencenin sınırı yoktur.  Bu nedenle bu şehirden ayrılmadan önce az da olsa bir gece hayatına dahil olmanızı öneririz.

Bu tarz gösteriler sadece Tayland’a özgü değildir. Gösteriler içerisinde aynı zamanda Güney Kore, Hint ve Çin esintileri de bulabilmek mümkündür. Gösteriler ortalama 1 saat sürmektedir ve her gece sadece 3 parti gösteri düzenlenmektedir.

1947 yılında tek kişilik gösteri ile başlayan Tiffany’s Cabaret Show zamanla kültür haline gelmiştir. Bu gösteriler ile ilgili bilmeniz gereken tek şey gösterilerde görev alan tüm kadınların trans birey olmalarıdır. Gösterilere gelen kişilerle ilgili bir şüpheniz olmasın. İzleyicilerin tamamı oldukça kaliteli, nezih kişiliklerden oluşmaktadır.

 • Adres: 464 Moo 9, Pattaya 2nd Road, Nongprue, Banglamung, Chonburi 20260
 • Giriş Ücreti: 600 Baht

Big Buddha (Wat Phra Yai Temple)

Pattaya Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Big Buddha heykeli yer almaktadır. 18 metre yüksekliğe sahip olan bu heykel şehrin güneyinde yer alan Pratamnak Tepesinde yer almaktadır. 1940 yılında tepeye getirilen bu heykel, şehrin simge yapılarından birisidir.

Pattaya 1960 yılına kadar kendi halinde basit balıkçı köyüydü. O dönemden kalma en popüler yerlerden birisi olan bu tapınağın önünde Buda’yı farklı farklı tasvir eden heykeller göreceksiniz. Tapınağı gezerken dikkatli olmalı, etrafınıza iyi bakmalısınız.

Tapınağın duvarları oldukça etkileyici mozaiklerle doludur. Yerel dildeki anlamı Wat Phra Yai olan bu tapınak denizden 105 metre yükseklikte yer alıyor. Big Buddha aynı zamanda tüm şehri tepeden izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir.

Pattaya Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldiğimizi filan asla düşünmeyin. Rehberimizin sadece ilk bölümünü tamamladık. Bundan sonraki bölümlerinde Pattaya ile ilgili merak ettiğiniz detaylardan konuşmaya çalışacağız.

Pattaya’da Nerede Kalınır? Pattaya Otel Tavsiyesi

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Pattaya 1960’lı yıllara kadar basit, sıradan bir balıkçı köyüydü. Ancak bölgedeki turizmin fark edilmesi ile beraber şehir bir anda turizmin başkenti hale gelmeye başlamıştır. Tatil cenneti olma konusunda emin adımlarla ilerleyen Pattaya Türklerin de yeni tatil destinasyonlarından birisi haline gelmiştir.

Pattaya yavaş yavaş gelişmeye başladığı için otel konusunda çok fazla seçeneklere sahip değildir. Pattaya’da Nerede Kalınır? Bölümünde bu nedenle çok fazla otel bulunmadığını göreceksiniz. Şehirde konaklama yapabileceğiniz 3 bölge bulunmaktadır. Bunlarla ilgili detaylar;

Pattaya’da konaklayabileceğiniz 3 bölge bulunmaktadır. Tercihlerinizi Walking Street & Pattaya Beach, Jomtien Beach ve Naklua & Wat Amat Beach bölgelerinde bulunan otellerden yana kullanabilirsiniz. Daha fazla uzatmadan Pattaya Otel Tavsiyesi konusuna değinmek istiyoruz.

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Walking Street & Pattaya Beach bölgesinde bulunan Flipper Lodge Hotel ve Travelodge Pattaya otellerinde, Jomtien Beach bölgesinde bulunan Brave Lion otelinde konaklayabilirsiniz. Booking üzerinden en düşük 8,1 puan alan bu oteller beklentinizin biraz altında kalabilir.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Walking Street & Pattaya Beach bölgesinde bulunan LK President ve  Holiday Inn Express Pattaya Central otellerinde, Jomtien Beach bölgesinde bulunan Fifth Jomtien Pattaya ve  Grand Scenaia Hotel otellerinde, Naklua & Wat Amat Beach bölgesinde bulunan Way Hotel ve 21st Floor Residence otellerine konaklayabilirsiniz. Otellerin Booking üzerinden minimum 8,5 puan aldıklarını göreceksiniz. Müşteri yorumları ve resimleri inceleyerek en uygun otel seçimini yapabilirsiniz.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Walking Street & Pattaya Beach bölgesinde bulunan Wawe Hotel Pattaya otelinde, Jomtien Beach bölgesinde bulunan Welcome World Beach Resort & Spa otelinde, Naklua & Wat Amat Beach bölgesinde bulunan Golden Tulip Pattaya Beach Resort ve Z Through By The Zign otelinde konaklayabilirsiniz. 5 yıldızlı otellerin hem lüks hem konforlu hem de güvenli olduklarını görebilirsiniz.

Pattaya’da Ne Yapılır? Pattaya’da Yapılacak Şeyler

Tayland denilince akla ilk gelen şehirlerden birisi de Pattaya’dır. Doğa harikası adalara sahip olan bu şehrin modern binaları ve eşsiz plajları ön plana çıkmaktadır. Oldukça eğlenceli ve renkli bir gece hayatına sahip olan bu şehre her yıl 1 milyona yakın turist gelmektedir. Rehberimizin bu bölümünde Pattaya’da Ne Yapılır? hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Pattaya şehir yapısı olarak ikiye ayrılmaktadır. Şehrin ilk bölümünde sanki yarın yokmuş gibi çılgınlar gibi gece hayatının tadını çıkaran yerel halk ve turistler bulunmaktadır. Şehrin ikinci bölümünde ise çocuklu, evli ya da çocuksuz Pattaya halkının yaşadığı ve bir dizi eğence ve aktivite yapılmaktadır. Şehrin her iki bölümü de eğlenceli ve keyiflidir. Pattaya’da Yapılacak Şeyler ile ilgili listemiz;

Khao Phra Tamnak’tan Pattaya’yı Seyredin

Pattaya’da Ne Yapılır? listemizin ilk sırasında Pattaya manzarası izleyebileceğiniz bir yer alıyor. Güney Pattaya ile Jomtien Beach arasında yer alan devasa Buddha heykelinin önünden şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Tayland Körfezi manzarasını izleyebileceğiniz bu yer her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Şehirdeki diğer turistik yerlere geçmeden önce ilk olarak bu tepeye uğramanızı öneririz. Öncelikle tüm şehri ve gezilecek yerleri kuşbaşı görmek seyahat planı oluşturmada size yardımcı olacaktır. Akabinde tüm şehri gezmeye başlayabilirsiniz.

Walking Street’te Gece Hayatını Yaşayın

Pattaya’nın en önemli aktivitelerinden birisi de gece hayatıdır. Gece hayatından nefret ediyorsanız bile bu aktiviteye yer vermenizi öneririz. 500 metre uzunluğa sahip Walking Street gündüz kimsenin uğramadığı bir cadde olurken akşamları gece hayatına kapılarını aralamaktadır.

18:00 itibari ile araç trafiğine kapanan caddede sağ ve sol taraftaki tüm barlar kapılarını misafirlerine açmaktadır. Şehrin en güzel gece kulüplerinin yer aldığı caddede yürümenin bile keyifli olduğunu göreceksiniz.

Gencinden yaşlısına kadınından erkeğine her bireyin aklını başından alan caddenin girişinden başlayarak sonuna kadar yürüyün. Eğlence tarzınıza uygun bir bar seçimi yaparak sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Koh Larn Adası’na (Mercan Adası) Gidin

Pattaya’nın 7 kilometre kadar açıklarında yer ala Koh Larn Adası, Tayland’ın en turistik adalarından birisidir. Ada çok küçük olmasına rağmen üzerinde her biri farklı özelliklere sahip 6 plaj bulunmaktadır. Ana karadan oldukça uzak mesafede olan ada tüm doğal güzelliklerini korumayı başarmıştır.

Pattaya’da Ne Yapılır? diye düşünüyorsanız hemen bir tekneye atlayıp Koh Larn Adasına gidiniz. Burada denize girmenin çok keyifli bir aktivite olduğunu göreceksiniz. Deniz altında bulunan hayatı merak ediyorsanız şnorkel ile dalış yapabilir, su altı dünyası ile temas kurabilirsiniz. Ada içerisinde aynı zamanda birçok su sporunun da yapıldığını görebilirsiniz.

Adaya ulaşım oldukça kolaydır. Bu nedenle birçok turist sabah erken saatlerde adaya gidip akşam geri dönmektedir. Denize girme konusunda temiz bir yer arıyorsanız bu adayı tercih edebilirsiniz.

Koh Samet Adası’nda Denize Girin

Pattaya’da Yapılacak Şeyler listenizde denizin yer almayacağını mı düşündünüz? Şehrin Güneydoğu tarafında yer alan Cennet Adası denize girme konusunda gitmeniz gereken ilk yer olmalıdır. Cennet Adası içerisinde yer alan Koh Samet yeryüzünde bulunan cennet köşelerinden birisidir. Bembeyaz kumlarla kaplı plaja sahip olan bu bölgede denizin kristal berraklığa sahip olduğunu göreceksiniz.

Pattaya’dan kalkan tekneleri kullanarak buraya oldukça kolay bir şekilde gelebilirsiniz. Cennet Adasında denize girdikten sonra yorulacak bir şeyler yemek isteyeceksiniz. Deniz manzarasına sahip restoranlarda Thai mutfağının en lezzetli ve en taze yemeklerini yeme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Yüzen Pazarı’nda Alışveriş Yapın

Pattaya’da Ne Yapılır? listenize ülkenin en popüler pazarını eklemek istiyoruz. Pattaya’dan alışveriş yapmadan dönmek istemezsiniz değil mi? Daha önce görmediğiniz bir deneyim olacağı için yüzen pazarlara gitmek sizi oldukça heyecanlandıracaktır.

4 Bölge Yüzen Pazarı Pattaya’ya özgü ürünlerin satıldığı oldukça değişik bir pazardır. Pazar isminin 4 bölge olmasının nedeni Tayland’ın kuzey, güney, kuzeydoğu ve orta bölümünden gelen ürünlerin satılmasından dolayıdır.

Ürünlerin bir kısmı kıyıda bulunan iskeleler üzerinde satılırken bir kısmı da sandallar içerisinde satılmaktadır. Satış nerede olursa olsun pazarı zaten sizler sandallar aracılığı ile gezeceksiniz. Pazarı gezmek için sandal kiralamanız gerekiyor. Yarım saatlik sandal kirala ücreti genelde 40 baht kadardır.

Yüzen Pazar içerisinde ağırlıkla yiyecek ve içecek satıldığını göreceksiniz. Ancak bazı bölümlerinde el yapımı oyuncaklar, yöresel ürünler, dekoratif ürünler, takı, giyim ürünlerinin de satıldığını göreceksiniz. Hoşunuza giden ürünleri satın almaktan kesinlikle çekinmeyin. Pazarlığı rahatça yapabileceğiniz bu pazarlar gece 23:00’e kadar açıktır.

Renkli Sahne Showlarını Seyredin

Pattaya renkli ve eğlenceli gece hayatı, görkemli sahne şovları, cennete benzeyen kumsalları sayesinde turist çekiyor. Pattaya’da gezerken boş zamanınız varsa veya akşamları yapacak bir şey bulamadıysanız tercihinizi renkli sahne gösterilerinden yana kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var; Gösterileri gerçekleştiren kişilerin hemen hemen tamamı trans bireylerden oluşmaktadır.

Oldukça ihtişamlı kostümler içerisinde gerçekleştirilen şovlar sizi gerçekten etki altında bırakacaktır. Renkli sahne gösterilerini Alcazar Cabaret Show ve Tiffany Cabaret Show gibi etkinliklerden izleyebilirsiniz. Her iki gösteride de sahne gösterileri 1 saat kadar sürmektedir.

Bir gecede maksimum düzenlenebilecek şov sayısı ise 3 olarak belirtilmenmiştir. Kişi başı 650 ile 800 Baht ücret ödeyerek bu gösterilere kesinlikle katılmanızı tavsiye ediyoruz. Üstelik giriş bileti ücretinde bir adet alkolsüz içeceğin de dahil olduğunu görmek güzel bir jest olacaktır.

Akrobatların Nefes Kesen Gösterisini İzleyin

Tayland’da Yapılacak Şeyler listenize adrenalin dolu bir etkinlik daha ekliyoruz. Tayland edebiyatında ve kültüründe görkemli kostümlerin, modern efektlerin, dans ve akrobasinin önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Bu deneyimi yerinde yaşamak istiyorsanız KAAN Show akrobasi etkinliğine katılmanızı öneriyoruz. Son drece profesyonel kişilerce yönetilen bu gösterinin kişi başı ücreti 2100 Baht olarak gösterilmektedir.

Art In Paradise Galerisi’nde Sanatı Bizzat Yaşayın

Pattaya’da Ne Yapılır? listenize oldukça önemli bir aktivite ekleyeceğiz. Sanat galerileri genel olarak yaratıcılıkları ile ünlü yerlerdir. Ancak Pattaya’da bulunan Art in Paradise Galerisi yaratıcılık konusunda zirveye çıkmış bir yerdir. Dünya üzerinde bu sanat merkezinin herhangi bir eşi ya da benzeri bulunmamaktadır.

Galeri içerisine girdiğinizde 10 bölüm sizi karşılayacaktır. Her bölümde yer alan 10 eserin tasarımı, gölgesi, ışığı öyle bir tasarlanmış, kurgulanmış ki misafirleri büyük oranda etkisi altına almaktadır. Toplam 100 eserin yer aldığı sanat galerisinde kesinlikle birkaç saat vakit geçiriniz.

Ripley’s Believe It or Not Müzesi’nde Hayretler İçinde Kalın

Pattaya rehberimize çok enteresan bir müze eklemek istiyoruz. Genelde müze isimleri veya resimleri içeriği hakkında bilgiler vermektedir. Ancak; Ripley’s Believe I tor Not Müzesi içeriği ile misafirlerini büyük oranda şaşırtıyor. Müze resmen ziyaretçileri her an şaşırtmak üzerine kurulmuş bir yerdir.

Royal Garden Plaza içerisinde yer alan bu müze içerisinde 10 farklı galeri bulunuyor. İçerisinde 300 farklı eserin sergilendiği galeri içerisinde çok önemli eser ve objeler sergilenmektedir. Müze içerisinde dünyaya, insanlığa ve hayata dair içerikler yer alıyor.

Müze içerisindeki her detay, her obje elbette sizi heyecanlandırmayacak. Ancak müzeden çıktığınızda bu müzenin etkisinden çıkamayacak, içerisindeki objeleri ömrünüzün sonuna kadar unutamayacaksınız.

Tropikal Ormanlarda Zipline Yapın

Pattaya Yapılacak Şeyler listeniz içerisinde zipline da olması gerekmektedir. Hafif adrenalin içerikli bir etkinlik arıyorsanız Zipline tam size göre! Tropikal ormanlar içerisinde yapılan Zipline, Tayland’ın doğal güzelliklerini keşfetmenize de olanak sağlamaktadır.

Pattaya’da Zeplin Flight of the Gibbon bölgesinde yapılmaktadır. Bu bölge aynı zamanda Khao Kheow Hayvanat Bahçesine de ev sahipliği yapıyor. Zipline tehlikeli bir etkinlik gibi görünebilir fakat gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alındığını göreceksiniz. Tropikal orman içerisinde hazırlanmış 3 kilometre uzunluğundaki çelik halatlar, Zipline seyahatinin güvenli bir şekilde sonlanmasına olanak sağlamaktadır.

Zipline için kişi başı 4,000 ile 5,000 Baht arasında bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu ücret içerisinde öğle yemeği otelden alınma gibi ücretler de dahildir.

Yerel Lezzetleri Tadın

Tayland mutfağı ülke sınırları ile kalmayıp tüm dünyaca tanınan bir mutfak haline gelmiştir. Bu nedenle Tayland şehirlerini ziyarete gelen turistlerin yaptığı ilk şeylerden birisi de meşhur Thai yemeklerinin tadına bakmaktır. Pattaya’da Ne Yapılır? listenize damak tadınıza uymasa bile Tayland yemeklerini eklemenizi istiyoruz.

Pattaya’da Ne Yenir? Kısmında zaten yerel lezzetlerden ayrıntılı olarak bahsettik. Pattaya’ya kadar gelmişken yerel lezzetlerin kesinlikle tadına bakmanızı öneriyoruz. Mesela Pad Thai yemeği tavada hazırlanmış bir pirinç yemeğidir. Bunu haricinde Kanom Jean adındaki köri ve ince pirinç ile hazırlanan bu yemeğinin tadına bakabilirsiniz. Ka Nom Krok yani Hindistan cevizi, pancake ve yumurta sarısı kullanılarak hazırlanan Thong Yip yemeğinin tadına bakabilirsiniz.

Yerel lezzetlerin tamamını sokak satıcılarında yemeniz durumunda keyif alacaksanız. Restoranlarda da oldukça başarılı işler yapılıyor ancak has lezzetlerin sokaklarda olduğunu göreceksiniz.

Thai Masajı Yaptırın

Pattaya’da Ne yapılır? listemizin son sırasında dillere destan Thai Mesajı yer alıyor. Dünyanın en rahatlatıcı masajlarından birisi olan Thai mesajı eklemleri rahatlatır, vücuda esneklik katar, kasları gevşetmektedir. Uygulanması durumunda vücut enerjisini yükselten bu masaj sonrasında dinlenmek kesinlikle şarttır. Oldukça farklı ve kendisine özgün bir yöntem ile yapılan Thai Masajında masajı yapan kişinin uzmanlığı oldukça önemlidir.

Masaj öncesinde termal havuzda bir süre dinlenmek gerekiyor. Dinlenme sürecinin ardından gevşemiş vücudu oldukça profesyonel bir şekilde tasarlanmış masaj odasına taşımanız gerekiyor. Masaj konusunda uzman kişilerin yönergelerini takip ederek hem huzurlu hem de rahat bir masaj süresi yaşayabilirsiniz.

Pattaya’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Tayland’ın en popüler şehirlerinden birisi Pattaya her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Gezginlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de Pattaya mutfağıdır. Deniz ürünlerinin oldukça yaygın olduğu bu şehirde böcek yeme kültürünün de bulunduğunu göreceksiniz. Listemizi iyi bir şekilde ele almanız gerekiyor. Aksi halde aç kalma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Pattaya’da Ne Yenir? Listemizi elimizden geldiğince çeşitlendirmeye çalıştık. Bu şehirde yemekler bol baharatlı, bol acılı olacak şehirde tüketilmektedir. Yerel lezzetlere yabancı olduğunuzdan dolayı damağınıza uygun gelmeyecektir. Merak etmeyin, bölgeye sizden önce gelip yerleşmiş Türkler maharetlerini gösterip kebapçı dükkanları açmışlardır :) Pattaya yemek kültürü ile ilgili detaylar;

Böcekler

Pattaya’da Ne Yenir? Listemizin ilk sırasında Böcekler yer alıyor. Bize hiç uygun olmasa da bu bölgede insanlar karınlarını maalesef ki böcekler ile doyurmaktadır. Pattaya sokaklarında gezerken kızartılmış, kurutulmuş bir halde satılan akrep, tırtıl, çekirge, hamam böceği gibi onlarca farklı böcek türü olduğunu göreceksiniz. Hatta böceklerden yapılan karışık kızartma çerez niyetine tüketilmektedir.

Noodle

Pattaya’da Ne Yenir? Listemizin ikinci sırasında Noodle yer alıyor. Uzak Doğu yemek kültürü içerisinde eriştenin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Noodle; genel olarak Tayland gibi ülkelerin yaygın tükettiği erişte yemeklerinden birisidir. Pattaya’ya kadar gelmişken Noodle tüketebilirsiniz.

Çorba

Pattaya çorba kültürünü oldukça benimsemiştir. Lüks restorana da gitseniz sokak tezgahlarına da inseniz karşınıza çorba çıkacağını göreceksiniz. Pattaya’da çorbalar genel Jumbo karidesli, erişteli, tavuklu olarak tüketilmektedir. Pattaya’da lezzetli bir çorba içecekseniz Tom Yum Goong adı verilen bol acılı karidesli çorba içmenizi öneririz.

Tropikal Meyveler

Tropikal Meyveler ülkemizde görmeye alışık olmadığımız lezzetlerdendir. Pattaya’da Ne Yenir? Listenize bu nedenle daha önce görmediğiniz meyveleri de eklemek istiyoruz. Renkli, lezzetli, ferahlatıcı etkilere sahip olan bu meyveler yerel halk tarafından çok fazla tüketilmektedir. Rambutan, Ejder Meyvesi bölgeye has en popüler tropikal meyvelerdir.

Soğuk Çay ve Kahve

Pattaya iklimi gerçekten bunaltıcı derecede sıcaktır. Bu nedenle birçok kişi serinletici içecekler ile günü geçirmeye çalışmaktadır. Şehir merkezinde gezmeye başladığınızda dört bir yanın cafe ve restoranlarla dolu olduğunu göreceksiniz. Gireceğiniz her cafede sizlere farklı lezzet, farklı aromalara sahip oldukça güzel soğuk çay ve kahveler sunulduğunu göreceksiniz.

Fast Food

Pattaya yöresel yemekleri maalesef herkesin damak tadına uygun olmayabiliyor. Yemeklerin tadı eğer hoşuna gitmez ise tercihinizi Walking Street bölgesinde bulunan Fast Food işletmelerinden yana kullanabilirsiniz. Bu bölgede olukça fazla Fast Food işletmesi bulunduğunu göreceksiniz. Caddede dünyanın en ünlü yemek zincirlerinin şubelerini hatta Türkler tarafından açılmış kebapçılara rastlayabilirsiniz.

Som Tam (Papaya Salatası)

Papaya Salatası olarak da bilinen Som Tam Pattaya’nın en sevilen yiyeceklerinden birisidir. Salata olarak adlandırılsa da bu yemeğin kendi başına oldukça doyurucu bir öğün olduğunu söyleyebiliriz. Salata içerisinde balık sosu, domates, bol limon, sarımsak, şeker ve fasulye gibi birçok malzeme bulunmaktadır.

Khao Neow

Khao Neow pirinç ile hazırlanan bir pilav türüdür. Karbonhidrat ihtiyacını gidermede oldukça başarılı olan bu pilav türü genellikle mango ile servis edilmektedir. Pattaya kent merkezinde hangi restorana giderseniz gidin bu lezzet ile karşılaşmamanız mümkün değildir. Farklı tür pilav tüketmek isteyen kişiler ise Khao Pad Gung adındaki kızarmış karidesli pilavı da tercih edebilirler.

Narm Tok Moo

Pattaya’da oldukça yaygın tüketilen salata tülerinden birisi de Narm Tok Moo salatasıdır. Yalnız içerisinde domuz eti bulunduğunu özellikle belirtmek isteriz. Domuz etinin bol baharatlarla çeşnilenmesi ile hazırlanan bu salata Pattaya’da çok yaygın olarak tüketilmektedir. İçerisinde et bulunmasından dolayı salatadan ziyade ana yemek olarak tercih edilen bu lezzetin dana eti ile hazırlanmasını talep edebilirsiniz.

Pla Pao

Pattaya’da Ne Yenir? Listemizin son sırasında Pla Pao yer alıyor. Tuz ve limon ile marine edilmiş balığın ızgarada kızartılarak pişirilmesi ile hazırlanan bu yemeğin tadına aşık olacaksınız. Tamamen etli balıklarla ile yapılan bu yemek lezzetini lezzetli balık türlerinden alıyor. Deniz ürünleri konusunda oldukça başarılı olan Pattaya, birçok balık türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Pattaya ile ilgili hazırladığımız rehberin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Pattaya Gezilecek Yerler yazımızın bütünü ile detay içerdiğini fark etmişsinizdir. Seyahatinizi rehberimize göre planlarsanız oldukça rahat edeceğinizi bilmelisiniz. Şimdiden keyifli ve lezzetli gezmeler :)

Pattaya Gezilecek Yerler: Pattaya’da Gezilecek 20 Yer