Patara Akdeniz’de bulunan bir plajdır. 18 km’lik plaj uzunluğu ile Akdeniz’in en uzun, ülkemizin ise ikinci en uzun plajı konumundadır. Plajın bir kısmı Muğla, diğer kısmı Antalya sınırları içerisindedir. Patara Plajı’nda çadırı kampı yapılamamaktadır. Çünkü plajda akşam saat 7’den sonra herhangi bir ışık yakılması ya da ses çıkarılması yasaktır. Bunun nedeni ise nesli tükenme tehlikesi altında olan Caretta Caretta’ların üremesine engel olmamaktır. 15 Mayıs ve 15 Eylül tarihleri arasında yalnızca saat sabah 8 ile akşam 7 arasında plaj kullanılabilmektedir. 19:00 ile 08:00 saatleri arasında sahilde ses çıkartmak, ışık yakmak, kamp yapmak, denize girmek, şemsiye ya da şezlong kullanmak mümkün değildir. Peki Patara’da kamp nasıl yapılır?

Gelemiş Köyü Patara’da kamp yapmak için en ideal yerlerin başında geliyor. Aynı zamanda bu köy Patara’nın en batı noktasında yer almaktadır. Burada kamp yapabileceğiniz birkaç özel tesis yer almaktadır. Bunlar hakkında bilgi vermek gerekirse:

Patara Green Park Camping

Burası Seydikemer Karadere Plajı’nda yer almaktadır. Hem restoran hem de kamp alanı olarak hizmet verilen bir yerdir. Burada yiyecek, içecek, konaklama, elektrik, su ve lavabo gibi imkanların hepsi karşılanabilmektedir. Çadır kiralayabileceğiniz gibi kendi çadırınızı da getirip konaklama imkanına sahipsiniz. Duşları ve tuvaletleri kullanmak tamamen ücretsizdir. Ayrıca kamp alanı oldukça korunaklıdır, 7 gün 24 saat kameralarla izlenmektedir. Buna ek olarak TV, Wi-Fi gibi imkanlar da sunulmaktadır. Plajı ince kumlardan oluşmaktadır, denizi çok derin değildir. Sahilden 30 – 40 metre boyunca denize doğru ilerlediğinizde derinlik maksimum 170 cm civarı olmaktadır. Fiyatların da ortalama düzeyde olduğunu söyleyebilirim.

Karadere Park Orman Kamp Alanı

Burası da Patara Green Park gibi Karadere Plajı’nda yer almaktadır. Kamp alanı çam ağaçları arasında bulunup doğa ile son derece iç içedir. Deniz manzarası harikadır ve denize iki ayrı yerden girebiliyorsunuz. Kamp alanı bakımından çok geniştir. Ortam kalabalık olsa da çadırlar arasındaki mesafe oldukça idealdir. Duş mevcuttur ve sürekli sıcak su bulunmaktadır. Bulaşık yıkama yeri, mangal yeri ve ortak kullanıma sunulmuş bir buzdolabı yer almaktadır. Eğer ortak kullanmak istemezseniz işletmeden ücreti karşılığında çadırınızın yanına mini buzdolabı isteyebilirsiniz. Fiyat bakımından uygundur.

Tuvaletler yer almakla birlikte temizliği her gün rutin olarak yapılmaktadır. Buranın en güzel özelliklerinden birisi günübirlikçi ziyaretçilere kapalı olmasıdır. Yani çevrede piknik yapan insanlara rastlamayacaksınız. Burayı tercih edenler daha çok çadır kampçılığına merakı olanlardır. Kamp alanında birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir de market mevcuttur. Ayrıca yine kamp alanında küçük bir hayvanat bahçesi de yer almaktadır. Burada; eşek, at, köpek, kaz gibi hayvanları görebilirsiniz.

Burada çadırınızı kendiniz getirebileceğiniz gibi işletmeden de kiralayabiliyorsunuz. Çadırınızı denize sıfır bir noktada kurmanızın bir sakıncası bulunmamaktadır. Çadır kampı yapmak istemiyorsanız bungalov evlerde de kalabilme olanağına sahipsiniz.

  • Girişler kişi başı 30 TL’dir
  • Elektrik talep etmeniz durumunda çadırınıza 10 TL karşılığında elektrik çekilebiliyor.
  • Çekmeseniz dahi çardaklarda, restoran yakınlarında birkaç priz bulunuyor. Bunları ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.
  • Yemek hazırlayabileceğiniz ortak kullanıma sunulmuş mutfak da yer almaktadır.

Medusa Bar & Patara Camping

Medusa Bar & Patara Camping, Kaputaş Plajı’nın çevresinde yer almaktadır. Yaklaşık 1000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur ve 1989 tarihinden beri de konaklama imkânı tanımaktadır. Temel gereksinimlerinizi giderebileceğiniz; duş, tuvalet gibi imkanlar yer almaktadır. Ayrıca yemek hazırlayabileceğiniz, bulaşık yıkayabileceğiniz bir de mutfak mevcuttur.

Kamp yapmak için oldukça sakin, geniş bir alanı mevcuttur. Kişi başı alınan ücret 30’TL’dir. Özel aracınız varsa aracınızı kamp alanına kadar getirebiliyorsunuz. Kamp yapmak için gerekli tüm imkanlara sahip bir bölgedir. Elektriği mevcuttur. Ayrıca burayı daha çok yabancı turistlerin tercih ettiğini de belirtmekte fayda var.

Bu kamp alanı Patara Plajı’nda yer almaktadır. 2 veya 3 kişilik konaklanabilecek bungalov evler mevcuttur. Kamp alanına araba ile ulaşılabilmektedir ayrıca karavanla gelecekseniz de uygun alanları mevcuttur. Çadır kampı yapacaksanız birçok yer alternatifiniz olacaktır. İşletme sahipleri sizi bu konuda yönlendirecektir.

Camel Camping Patara

Bulaşık yıkama üniteleri, mutfak, lavabo, elektrik, duş gibi imkanlar sunulmaktadır. Elektrik güneş enerjisi ile sunulmaktadır. Mangal yerleri, oturma alanları, piknik alanları mevcuttur. Alanda kablosuz internet erişimi mevcuttur. Çadırınızda dahi internete bağlanmak mümkündür. Ayrıca yogaya, meditasyona ilgili iseniz yoga derslerine katılabileceğiniz bir alan da mevcuttur. Bazı dönemlerde; açık hava sineması ve müzik konserleri olabilmektedir. Giriş ücretleri kişi başı 30 TL’dir.

Çeyrek Camping & Bungalows Patara

Patara plajına biraz uzak olsa da gayet güzel, sıcak bir ortamı vardır. İşletme çalışanları çok cana yakın insanlardır. Kamp alanı oldukça bakımlı ve geniştir. Tuvalet, duş, elektrik gibi imkanlar sunulmaktadır. Dilerseniz çadır kampı yapabileceğiniz gibi bungalov evlerde de konaklayabiliyorsunuz. Günlük kişi başı ücret 70 TL’dir. Çadırda kalmanız durumunda da dilerseniz ücreti karşılığında kahvaltı alabiliyorsunuz. İster çadırınızı kendiniz getirin isterseniz de işletmeden kiralayın, ikisi de mümkündür. Eğer doğa ile iç içe, insan karmaşasından uzak bir tatil istiyorsanız burası tam sizin için. Ayrıca evcil hayvanınız varsa buraya getirebiliyorsunuz. İşletme sahipleri oldukça hayvan sever kişiler.

Patara Kamp Alanı | En İyileri, Hakkında Bilgiler, İmkanlar, Ücretleri ve Ulaşım