Romantik bir şehir olan Paris her yıl milyonlarca aşık tarafından ziyaret ediliyor. Genelde sanat ve mimarinin bir araya geldiği bu şehrin özgürlüklerle dolu olduğunu göreceksiniz. Her yıl binlerce Türk'ün gittiği Paris için internet üzerinde düzgün bir rehber olmadığının farkındayız. Bu yazı içerisinde sizlere hem Paris Gezilecek Yerler yazısı oluşturacak hem de Paris ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vereceğiniz. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda Paris'te kalacak oteller hakkında bilgi sahibi olacak, nerede ne yiyeceğinizi öğrenecek, hangi bölgeden hediyelik eşya alacağınızı bileceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar :)

Eyfel Kulesi

Fransa'nın sembollerinden birisi olan Eyfel Kulesi, Paris Gezilecek Yerler listelerinin ilk sırasında yer alıyor. Paris'e iniş yaptığınızda herkes gibi sizlerin de ilk durağı burası olacaktır.

Eyfel Kulesi 3 katlı olup Gusttave Eiffel tarafından tasarlanmıştır. Kule; Fransız Devriminin 100. yılı şerefine düzenlenen Expo Fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmişti. Yapımı 1889 yılında tamamlanan Eyfel Kulesi fuardan sonra da ilgi görmüştür. Eyfel Kulesinin en üst katına çıktığınızda tüm Paris'in ayaklarınız altında olduğunu göreceksiniz.

Eyfel Kulesinin toplam yüksekliği 324 metredir. 3 kattan oluşan kulenin her katında restoran ve seyir terasları bulunuyor. En üst kata çıkmanız için asansör kullanmanız gerekiyor. Asansör bileti almak için maalesef yüzlerce kişiden oluşan bilet satış kuyruğuna girmeniz gerekiyor.

Bahar ve yaz aylarında Eyfel Kulesinde neredeyse izdiham oluşmaktadır. Bu nedenle bilet kuyruğunda saatlerce beklemeniz gerekecektir. Sizlere tavsiyemiz seyahat tarihiniz sabit ise biletinizi internet üzerinden alınız. Eyfel kulesinin internet sitesinde yer bulamazsanız bile Getyourguide üzerinden şansınızı deneyebilirsiniz.

 • Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Asansör: Yaz Dönemi 09:30 - 00:45, Diğer Aylarda 09:30 - 23:45
  Tepeye Son Asansör; Yazın: 23:00, Kışın: 22:30
  Merdivenler: Yaz Döneminde 09:00 - 00:30, Diğer Aylar 09:30 - 18:30.
 • Giriş Ücreti: 2. Kata Asansörle Çıkış 16,60 Euro
  Merdivenle Çıkış 10,40 Euro
  En Tepeye Asansörle Çıkış 25,90 Euro
  2. Kata Kadar Asansörle Sonrası Merdivenli Çıkış 19,70 Euro
 • Web Sitesi: toureiffel.paris/en

Notre Dame Katedrali

Paris'te Gezilmesi Gereken Yerler içerisinde ikinci sırada Notre Dame Katedrali yer alıyor. Sadece Paris'in değil aynı zamanda Fransa için de çok önemli olan bu dini yapının inşaatına 1163 yılında başlanmıştır. Roma ve Keltler halkı için oldukça kutsal kabul edilen Notre Dame Katedrali, Sen Nehri hemen yanında yer alıyor. Katedral Gotik Mimari Tarza sahip olmasından dolayı tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

Notre Dame Katedrali içerisinde 69 metre yükseklikte 2 adet kule bulunuyordu. Aynı anda 9,000 kişinin ibadet edebildiği bu yer şu an da maalesef ziyarete kapalı durumdadır. Katedralin en önemli parçası Hz. İsa'ya ait olan dikenli taçtır. 2020 yılı itibari ile gezi listenizden burayı çıkarmanızı öneririz. Nedeni ise;

15 Nisan 2019 tarihinde başta Fransa olmak üzere tüm dünyanın başına korkunç bir olay meydana geldi. Akşam saatlerinde çıkan yangın Notre Dame Katedralini bütünü ile etkisi altına aldı. Katedralin çatısı tamamen yanmış, yangın ile beraber meydana gelen çökmelerde kulenin birisi tamamen yıkılmıştır. Katedralin eski haline dönebilmesi için başlatılan restorasyon çalışmalarının 5 ile 10 yıl süreceği tahmin ediliyor. 2025 yılına kadar katedralin kesin olarak kapalı olduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Restorasyon Nedeni İle Katedral Geçici Bir Süreliğine Kapalıdır.
 • Web Sitesi: notredamedeparis.fr/en/

Louvre Müzesi

Dünyanın en önemli müzelerinden birisi Fransa'da, Paris'te bulunmaktadır. Louvre Müzesi, Fransız Devrimi sonrasında ülkede açılan ilk müze unvanına sahiptir. Müze binası I.M. Pei tarafından tasarlanmıştır. Cam Piramitlerin oluşan bölüm müzenin ana giriş kapısıdır. Diğer bölümler ise;

Müzenin I. Bölgesi Fransızların Viking akınlarını durdurmak için inşa ettirdiği yerdi. Philippe Auguste tarafından 1204 yılında inşa edilen bölge ziyaretçilerin oldukça fazla dikkatini çekiyor.

Müze binası aslında Fransız Kraliyet Ailesinin 14. yüzyılda inşa ettirmiş olduğu saray içerisinde bulunmaktadır. En son ki büyük restorasyon 1934 yılında gerçekleşen saray bugün dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olarak gösterilmektedir.

Louvre Müzesi içerisinde başta Mona Lisa tablosu, Marly Atları ve Milo Venüsü başta olmak üzere 35,000'den fazla eser bulunuyor. Müzenin tamamını gezmek belki de 1 ayınızı alacaktır. Bu nedenle müzeye girdiğinizde en önemli eserler gezerek ayrılmanızı öneririz. Bilet kuyruğunda saatlerce beklemek istemiyorsanız biletinizi online olarak satın alabilirsiniz.

 • Adres: Rue de Rivoli, 75001 Paris, Frans
 • Ziyaret Saatleri: Çarşamba ve Cuma 09:00 - 21:45 (Diğer Günler kapanış 18:00'dır.)
  Müze Salı Günleri Ziyarete Kapalıdır.
 • Giriş Ücreti: Müze Önündeki Gişede 15 Euro, İnternetten Onlime Alımda 17 Euro
 • Web Sitesi: louvre.fr/en

Montmartre Tepesi (Ressamlar Tepesi)

Paris'te Nereye Gidilir sorunuza verebileceğimiz en güzel yanıtlardan birisi de Montmarte Tepesi olacaktır. Buranın Ressamlar Tepesi olarak adlandırılmasının elbette bir nedeni var. Vincent Van Gogh, Salvador Dali, Pablo Picasso, Claude Monet gibi ressamların bu bölgede stüdyosu bulunuyordu. Sanat dolu sokaklara sahip olan Montmartre Tepesi, birbirinden güzel, rengarenk evlerle doludur.

Montmartre Tepesinin denizden yüksekliği 130 metredir. Bu tepe aynı zamanda Paris'in de en yüksek bölgesidir. Eyfel Kulesi dışında manzara izlemek istiyorsanız binlerce kişi gibi sizler de buraya gelebilirsiniz. Aynı zamanda içerisinde Lapin Agile ve Mounlin Rogue gibi eğlence mekanları bulunduran Montmartre Tepesinde güzel zaman geçirebilirsiniz.

Sacre Coeur Bazilikası

Yapımına 1875 yılında başlanan Sacre Coeur Bazilikasının inşaatı 1914 yılında tamamlanmıştır. Eyfel Kulesine çıktığınızda şehirde dikkatinizi çeken ilk yapı Sacre Coeur Bazilikası olacaktır. Bu yapı Fransa ile Prusya arasında 1874 yılında çıkan savaşta hayatını kaybetmiş 58,000 Fransız asker ve halk anısına yapılmıştır.

Paris'te Gezilecek Yerler listenize Notre Dame Katedralinden sonra buraya yer vermelisiniz. Notre Dame yangından dolayı şu an için sadece dışarıdan izlenebiliyor. Sacre Coeur Bazilikasının kubbesine çıktığınızda ise oldukça güzel bir manzara sizleri karşılayacaktır.

Sacre Coeur Bazilikasını gezmek için ücret ödemenize gerek yoktur. Kubbe bölümüne çıkıp harika manzaranın tadına bakmak istiyorsanız 300 basamak çıkılması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

 • Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 - 22:00 (Bazilika Girişinin Çeşitli Bölümlerine Giriş Saatlerinde Değişiklik Gösterebilmektedir9
 • Giriş Ücreti: Giriş Ücretsizdir.
 • Web Sitesi: sacre-coeur-montmartre.com/english/

Disneyland Paris

Paris'te Gezilecek Yerler listelerinin en başında Disneyland Paris yer alıyor. Paris şehir merkezine 32 kilometre uzaklıkta olan bu eğlence merkezi tam 2,000 hektar alan üzerine kurulu. Ana merkezi ABD olan Disneyland, ABD dışında açılan ilk tema parktır. Disneyland Paris'in kuruluşu 1992 yılına dayanıyor.

Disneyland Paris 2 ana bölümden oluşuyor. Ziyaretçiler tercihlerine göre Walt Disney Studios Park ve Disneyland Park olmak üzere 2 bölümde vakit geçirebilirler.

Disneyland Park içerisinde her yaş grubuna yönelik eğlenceler bulunuyor. İçerisinde 7 adet tematik alan bulunan eğlence merkezinde her türlü eğlence ve aktivite bulabilmeniz mümkündür.

Paris gezisine 4, 5 gün ayıracak vaktiniz varsa burada tam gün geçirmenizi öneririz. Parka bireysel olarak girebildiğiniz gibi turlar eşliğinde de ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: 77777 Marne-la-Vallée, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00
 • Giriş Ücreti: Biletler İnternet Üzerinden Satın Alınıyor. Yakın Tarihli Biletlerin Satış Fiyatı 82,24 Euro Olurken 2 hafta sonrasından İtibaren Uzak Tarihli Biletlerin Satışı 61,68 Euro'dan Satılıyor.
 • Web Sitesi: disneylandparis.com/en-us/

Şanzelize Caddesi & Zafer Takı

Paris'in dillere destan, dünyaca ünlü bir caddesi bulunuyor. Şanzelize 1667 yılında kurulmuş olan lüks bir caddedir. Bu cadde aslında Tuileries Bahçesini genişletmek için inşa edildi. Zamanla burya açılan lüks giyim mağazaları buranın dünyaca ünlü bir yer haline gelmesini sağlamıştır.

Şanzelize Caddesi içerisinde lüks giyim mağazaları ile beraber kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Ancak Şanzelize'yi Şanzelize yapan yer ise Zafer Takı'dır. Bu cadde içerisinde yıl boyunca çeşitli etkinlikler, konserler, anma törenleri de düzenlenmektedir. Cadde üzerindeki Zafer Takı bizzat Napolyon Bonapart tarafından inşa ettirilmiştir. Yapımına 1806 yılında başlanan yapının tamamlanması ancak 1836 yılında olmuştur.

Zafer Takı'nın seyir terasına çıktığınızda Şanzelize'nin manzarasının ne kadar güzel olduğunu göreceksiniz. Seyir terası aynı zamanda I. Dünya Savaşı sırasında hayatlarını kaybetmiş olan insanların gömüldüğü Meçhul Asker Mezarlığını görmektedir. Şanzelize aynı zamanda alışveriş yapmak için de en doğru yerlerden birisidir.

 • Adres: Place Charles de Gaulle, 75008 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.30
 • Giriş Ücreti: 13 Euro
 • Web Sitesi: paris-arc-de-triomphe.fr/en/

Lüksemburg Sarayı ve Bahçeleri

Paris Gezilecek Yerler listenize çok özel bir yer aklıyoruz. İngiltere'nin en gözde saraylarından birisi olan Lüksemburg Sarayının yapımına 1615 yılında başlanmıştır. IV. Henri, Marie de Medici için bu sarayı yaptırmıştır. Floransa'da bulunan Palazzo Pitti sarayı örnek alınarak yapılan Lüksemburg Sarayının inşaatı 30 yıl kadar sürmüştür.

1645 yılından günümüze kadar saray içerisinde birçok değişiklik meydana gelmiştir. Sonradan eklenen bölümler ile beraber saray daha görkemli bir hale gelmiştir.

Fransa Senatosunun bulunduğu Lüksemburg Sarayının en çok ilgi gören yeri ise bahçeleridir. Lüksemburg Bahçeleri toplamda 25 hektarlık bir alan üzerinde yer almakta olup şehrin göz bebeklerinden birisidir.

 • Adres: 15 Rue de Vaugirard, 75291 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Gruplar Eşliğinde Sadece Cumartesi ve Pazartesi Günleri Ziyaret Edilmektedir.

Orsay Müzesi

Orsay Müzesi 1986 yılında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı tarafından açılmıştır. Müzenin bulunduğu yer 1889 yılında EXPO için inşa edişmiş tren garıdır.

Orsay Müzesi içerisinde Claude Monet, Vincent Van Gogh, Edouard Manet, Paul Cezanne gibi ünlü isimlerin çok özel eserleri sergileniyor. Aynı zamanda 1848 ile 1914 yılları arasında Avrupalı ve Fransız ustalar tarafından yapılmış eserler de yine burada sergileniyor.

Orsay Müzesinin en değerli koleksiyon parçası Empresyonist tablolardır. Müzeyi keyif alarak gezmek istiyorsanız turlar ile gezmenizi tavsiye ederiz.

 • Adres: 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 - 18:00 ( Perşembe Günleri 09:30 - 21:45) Pazartesi Günleri Müzeye Giriş Kapalıdır.
 • Giriş Ücreti: 14 Euro
 • Web Sitesi: musee-orsay.fr/en/home.html

Opera Binası (Opéra national de Paris)

Paris'te Gezilmesi Gereken Yerler içerisindeki bir diğer noktamız Opera Binasıdır. Hem sanata hem de mimariye ilginiz varsa Opera Binasını ilk 3 içerisine dahi alabilirsiniz. Opera Binası, XIX. Louis tarafından 1669 yılında inşa edilmiştir.

Paris Ulusal Operası içerisinde ağırlıklı olarak opera ve bale gösterileri düzenlenmektedir. Opera binası içerisinde çağdaş ve klasik mimari olmak üzere 2 bölüm bulunmaktadır.

Opera binası içerisinde girdiğinizde kusursuz bir mimarinin sizi karşıladığımı göreceksiniz. Çağdaş olarak adlandırılan Opera Bastille bölümü 1989 yılında açılmış olup 2,700 izleyici kapasitesine sahiptir. Klasik bölümün ise iç mimarisi oldukça güzeldir. Palais Garnier adı verilen klasik bölüm ise 1875 yılında açılmıştır. Bu bölümün 1970 izleyici kapasitesi bulunmaktadır. Buraya gezip güzel bir gösteri izlemenizi öneririz.

 • Adres: 8 Rue Scribe, 75009 Paris, Fransa
 • Giriş Ücreti: 14 Euro
 • Web Sitesi: operadeparis.fr/en/

Pantheon

Paris'te Gezilecek Yerler listemizdeki bir diğer durak Pantheon'dur. Londra'da bulunan St. Paul's Katedrali ile Roma'da bulunan Pantheon'a mimari açıdan büyük oranda benzeyen bu yapı XV. Louis tarafından 1790 yılında inşa edilmiştir.

Pantheon inşa edildiği ilk dönemlerde kilise olarak kullanılmıştır. Ancak yapının bu denli ünlü olması içerisinde bulunan mezarlardan dolayıdır. Alexander Dumas, Victor Hugo, Voltaire, Emile Zola, Jean - Jacques Rousseau gibi ünlü isimlerin mezarları bu kilise içerisindedir.

Pantheon aynı zamanda tarihi bir olaya da şahit olmuştur. Dünyaca ünlü fizikçi Leon Foucault, 1851 yılında yaptığı açıklama ile dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünden bahsetmiştir. 3 kubbeye sahip olan bu yapıda yapılan deneyler bu çalışmanın en önemli kanıtlarından birisidir. Bu nedenle kesinlikle Pantheon'a gelip görmenizi öneririz.

 • Adres: Place du Panthéon, 75005 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 11,50 Euro
 • Web Sitesi: paris-pantheon.fr/en/

Versay Sarayı ve Bahçeleri

Paris'te Gezilecek Yerler maalesef bitmiyor :) kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta olan Versay Sarayı, ilk başlarda küçük bir av köşkü olarak inşa edilmiş. XIII. Louis döneminde inşa edilen yapı XIV. Louis tarafından genişletilmiştir. XIV. Louis, yapının 20,000 kişinin barınabileceği bir yer haline getirmiştir.

Versay Sarayı, güç ve zenginliğin bir simgesidir. Yapının her detayında Fransız Barok ve Klasik Mimari karışımını görebilirsiniz. Devasa sarayın sadece Salon d'Apollon, Aynalı Salon ve Salon de Venus bölümleri ziyarete açıktır.

Versay Sarayı toplamda 2,300 odaya sahiptir. Sarayın en ilgi çeken yeri ise barok tarz mimari ile tasarlanan bahçeleridir. Saraya giden tüm yollardan görülen bu bahçeler bazen saraydan daha fazla ilgi görmektedir. Giriş biletinizi internet üzerinden almanız durumunda daha avantajlı olacağınızı hatırlatmak isteriz.

 • Adres: Place du Panthéon, 75005 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 11,50 Euro
 • Web Sitesi: paris-pantheon.fr/en/

Sainte Chapelle

Paris Gezilecek Yerler listemize yine gotik mimarisi ile ünlü bir yer eklemek istiyoruz. Sainte Chapelle, Hristiyanların kutsal emanet eserler barındırdığı dini bir yer. İçerisinde Hz. İsa'nın gerildiği çarmıha ait parçalar ve çarmıh çivileri, Hz. İsa'ya ait olan dikenli taç bulunmaktadır. Sainte Chapelle, IX. Louis tarafından 1248 yılında inşa ettirilmiştir.

Sainte Chapelle, Fransız Devrimi gerçekleşirken büyük oranda hasar görmüştür. Ancak ne kadar yıpranırsa yıpransın içerisinde bulundurduğu dünyanın en büyük vitray koleksiyonunu korumayı başarmıştır. Bu koleksiyon 13. yüzyıla ait olup hala yapı içerisinde sergilenmeye devam etmektedir. Sainte Chapelle içerisinde aynı zamanda on iki sütuna sahip Havari Heykeli de bulunmaktadır. Ziyaretiniz sırasında heykele de vakit ayırmanızı öneririz.

Sainte Chapelle Hristiyanlar için manevi değeri oldukça yüksek bir yerdir. Hatta zarif vitralarından dolayı buranın dünyanın en ünlü şapeli olduğunu dahi söyleyebiliriz. Giriş ücreti, Paris’te ödeyebileceğiniz en ekonomik yerlerden birisidir.

 • Adres: 8 Boulevard du Palais, 75001 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Nisan-Eylül 09.00-19.00, diğer aylar 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin 11,50 Euro
 • Web Sitesi: sainte-chapelle.fr/en/

Les Invalides

Paris'in 7. Bölge olarak adlandırdığı bölümde yer alan Les Invalides, ülkenin en büyük komplekslerinden birisidir. İçerisinde askeri, tarihi müze ve anıtlar bulunduran bu anıtın 1678 yılında inşa edildiğini görüyoruz.

Yapı, XIV. Louis'in isteği doğrultusunda Mimar Liberal Bruant'a yaptırılmıştır. Buranın asıl kullanım amacı yaşlı, yardıma muhtaç askerlerin bakımını yapmak olduğunu söyleyebiliriz.

Les Invalides, içerisinde Napolyon Bonapoart'ın mezarının da bulunduğu Dome Kilisesinin bir bölümünde yer almaktadır. Kompleks yapı içerisinde askeri silah ve zırh koleksiyonları başta olmak üzere birçok alandan eserler sergilendiğini göreceksiniz. II. Dünya Savaşından da kalıntıların yer aldığı kompleksi gezi listenize dahil etmenizi öneririz.

 • Adres: Place des Invalides, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 1 Nisan – 31 Ekim arası 10:00 – 18.00, 1 Kasım – 31 Mart arası 10:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 12 Euro
 • Web Sitesi: musee-armee.fr/en/english-version.html

Moulin Rouge

Moulin Rouge adı verilen bu bölgedeki tüm eğlence merkezleri yetişkinlere yönelik hizmet vermektedir. Öyle ki bu mekanın ünü Paris'ten çıkıp dünyaya ulaşmıştır. Her yıl belirli tarihlerde düzenlenen kan-kan dansı izleyiciler için biçilmiş bir kaftandır.

Montmartre içerisinde fark edilebilir olan Moulin Rouge, Charles Zidler ve Joseph Oller tarafından kurulmuştur. 1889 yılında kurulan bu mekanda şov gösterileri akşam 7 gibi başlıyor. Eğer şov gösterilerine katılacaksanız hızlı davranmanız gerekiyor.

Moulin Rouge'un bir benzeri sanıyoruz ki yapılamaz. Beyaz perdeler üzerine şarkılarla kültürel simgeler yazılan bu mekanda her bölümün özgün olduğunu göreceksiniz. Mekanın girişinde bulunan panolarda Moulin Rouge'nin tarihi hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

 • Adres: 82 Boulevard de Clichy, 75018 Paris, Fransa
 • Şov Saatleri: 19.00, 21.00, 23.00
 • Şov Bilet Ücreti: 102 Euro
 • Web Sitesi: moulinrouge.fr/?lang=en

Pompidou Merkezi

Paris'te Nereye Gidilir bölümünün yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Pompidou Merkezinin yapımına 1971 yılında başlanmış. 6 yıl kadar süren inşaatın tamamlanması ile beraber ziyarete açılmıştır. Yapının ismi aslında Fransa'nın eski Cumhurbaşkanlarından geliyor. Yeni bir merkez olmasından dolayı içerisinin teknoloji merkezi olduğunu söyleyebiliriz.

Pompidou Merkezinin en üst katına çıktığınızda bir seyir terası sizleri karşılayacaktır. Aynı zamanda üst katta birçok mağaza, restoran ve 60,000'den fazla eserin bulunduğu bir galeri yer alıyor. 5,000'den fazla sanatçının eserinin yer aldığı galerideki çalışmaların tamamı modern ve çağdaş niteliktedir.

Pompidou Merkezi içerisinde aynı zamanda müzik ve akustik üzerine çalışmalar yapılıyor. Paris yerel halkının buluşma noktalarından birisi olan Pompidou Merkezini kesinlikle görmenizi öneririz.

 • Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 11:00 - 21:00
 • Giriş Ücreti: 14 Euro (Seyir Terası Giriş Ücreti)
 • Web Sitesi: centrepompidou.fr/en

Concorde Meydanı

Şanzelize Caddesi ile Tuileries Bahçesi içerisinde yer alan Concorde Meydanını da görmenizi öneriyoruz. XV. Louis'in heykelinin dikilmesi için oluşturulan bu meydan 1792 yılına kadar XV. Louis Meydanı olarak adlandırılıyordu. Ancak 1792 yılında meydana gelen bir kanlı saldırı meydanın adında değişikliğe gidilmiştir. Kanlı olay sonucunda meydanın ismi Concorde Meydanı olarak anılmaya başlanmıştır.

Concorde Meydanı içerisindeki en güzel şey Dikilitaş'tır. Bu Dikilitaş Paris'in idamlarla dolu geçmişini unutturmak üzere dikilmiştir. Aslında Mısır'da bulunan Luksor Tapınağında bulunan bu taş oldukça özel yöntemler kullanılarak buraya getirilmiştir.

Concorde Meydanı içerisinde bulunan Dikilitaş'ın 23 metre yüksekliğe sahip olduğunu görüyoruz. Dikilitaş'ın hemen yanında 2 adet çeşme ve 8 adet heykel bulunuyor. Bu heykeller aslında Fransa'nın 8 şehrini simgelediğini görüyoruz. Bu meydanda kısa süreli de olsa vakit geçirmek sizlere iyi gelecektir.

Rodin Müzesi (Musee Rodin)

1919 yılında ziyarete açılan Rodin Müzesi oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Rodin Müzesine girdiğinizde sizleri 6,600 adet heykel, 8,000 fotoğraf, 8,000 çizim ve 7,000 sanat objesi karşılayacaktır.

Rodin Müzesi içerisinde çok iyi bir koleksiyon bulunmaktadır. Müze içerisindeki eserlerin hemen hemen tamamı çağdaş sanat eserler statüsünde yer almaktadır. Müzeye gün içerisinde oldukça sakindir. Bilet almak için uzun kuyruklarda beklemeniz gerekmemektedir.

 • Adres: 77 Rue de Varenne, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün, 10.00-18.30.
 • Giriş Ücreti: 12 Euro
 • Web Sitesi: musee-rodin.fr/en

Paris Yer Altı Mezarları

Paris'in yeryüzü kadar yeraltı da oldukça zengindir. 1845 yılında kullanılmaya başlanmış olan Paris Yer Altı Mezarları, sonradan yapılmış yapay bir yerleşim bölgesidir. Paris'in çeşitli bölgelerindeki mezarlıklarda salgın hastalıklar ortaya çıkınca bu güzelliğin hizmete girmesine karar verilmiştir.

Paris Yer Altı Mezarları yukarıda da belirttiğimiz üzere yapay oluşumlardır. Çok eski taş ocaklarından getirilen koridorlar ve iskeletler mezarlık içerisinde profesyonelce yerleştirilmiştir. Yapılan son düzenlemeler ile beraber sanat galerisi görünümü oluşturulunca bu merkez ortaya çıkmıştır.

 • Adres: 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-20.30
 • Giriş Ücreti: Yetişkin €14
 • Web Sitesi: catacombes.paris.fr/en

Pere Lachaise Mezarlığı

Paris Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Pere Lachaise Mezarlığı yer alıyor. Açık Hava Müzesi konseptine sahip olan bu mezarlıkta her yer heykellerle doludur.

Arazi toplamda 44 hektarlık bir alana sahiptir. Bizzat Napolyon Bonapoart'ın emri ile Mimar Alexandre Theodore Brongniart'a tasarlatılan bu mezarlık, yapıldığı dönemlerde maalesef gerekli ilgiyi görmemiş. 1804 yılında kullanıma açılan bu mezarlık Moliere ve La Fontaine'nin buraya defnedilmesi ile popüler hale gelmiştir.

Pere Lachaise Mezarlığı içerisinde aynı zamanda Camille Pissaro, Oscar Wilde ve Mac Ernst'in mezarları da bulunuyor. Bu mezarlık içerisinde Türkiye'den de bazı kişilerin mezarları bulunuyor. Mezarlıktaki 62. bölüme girdiğinizde Yılmaz Güney, 71. bölümde ise Ahmet Kaya'nın mezarı sizleri karşılayacaktır.

 • Adres: 16 Rue du Repos, 75020 Paris, Fransa

Paris’te Nerede Kalınır?

Paris'te Gezilecek Yerler kısmı sona erdiğine göre konaklama bölümüne geçebiliriz. Paris'te oteller genel olarak Şanzelize, LeMarais, Eyfel Kulesi, Latin Quarter & Saint Germain Des Press bölgelerinde bulunur.

Paris bölgesinde oteller genelde pahalı olmaktadır. Ekonomik bir tatil istiyorsanız sizlere 2 yıldıza sahip Hotel de Roubaix otelini öneririz. 3 yıldızlı bir otel arayışınız varsa Europe Saint Severin ve Palym otellerine göz atabilirsiniz.

Bütçeniz biraz fazla ise 4 yıldızlı otellere göz atabilirsiniz. Eyfel Kulesi manzarasına sahip Pullman Paris Tour Eiffel otelini tercih edebilirsiniz. 5 yıldızlı konfor ve hizmet alabileceğiniz bu otel sizler için iyi bir tercih olacaktır.

5 yıldızlı otel konusundaki tercihinizi Şanzelize bölgesinden yana kullanabilirsiniz. Paris'in en göz alıcı yerinde olan Şanzelize'de Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe otelinde kalabilirsiniz. Bunun haricinde yukarıda yazdığımız bölgelerde kısa turlar atarak ekonomik oteller bulabilirsiniz.

Pariste Neler Yapılır?

Paris'te Ne Yapılır merak ediyor musunuz? Avrupa'nın en ünlü şehri olan Paris her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Aşıklar şehri olarak tabir edilen Paris özellikle balayı çiftlerin yedi gözdesi olmuş durumda.

Paris Gezilecek Yerler listesi aslında yukarıdaki ile sınırlı değildir. Bununla beraber Paris'te yapılacak şeylerin de bir sınırı bulunmuyor. Bu şehirde her yaş grubunda insana her bütçede etkinlik bulabilmek mümkündür. Paris'te Yapılacak Şeyler listemiz;

Tekne Turuna Katılın

Paris'de katılabileceğiniz etkinliklerden en güzeli tekne turudur. Sen Nehri üzerinde düzenlenen tekne turları ortalama olarak 1 saat sürmektedir. Bu tekne turu sırasında Notre Dame Katedrali ve Orsay Müzesi başta olmak üzere birçok yeri görebilirsiniz.

NOT: Klasik tekne turlarında 1 kişilik ücret 15 Euro'dur.

Turistik Otobüslere Binin

Paris şehir merkezini gezerken 2 katlı ve üstü açık otobüsler göreceksiniz. Bu otobüsler turistik otobüsler olup turistleri şehrin önde gelen yerlerini gezdirmektedir. Tam tur bileti aldığınızda bir durakta inebilir akabinde arkadan gelen otobüse ücretsiz binebilirsiniz. Turlar genelde 2 saat sürüyor. İndi bindi yapıp şeri gezmek istediğinizde 5 saatinizi buraya keyifli bir şekilde harcayabilirsiniz.

Champ de Mars’ta Piknik Yapın

Paris'te dinlenmek isteyebilirsiniz. Dinlenmek, piknik kurmak için en ideal bölge Eyfel Kulesinin hemen ön bölümünde yer alan Champ de Mars parkıdır. Burada kruvasan ya da sandviçler eşliğinde piknik yapabilir, ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebilirsiniz.

Metroya Binin

Dünyadaki en geniş metro ağlarından birisi de Paris'tedir. Bu şehirdeki metro geçmişi 1900'lü yılların başına dayanmaktadır. Paris Metrosu şu an için 16 ana hattan oluşmaktadır. Paris'i yer altından gezmek için ideal olan metro hemen hemen her yerde durmaktadır. Metrolar Paris'in şehir simgelerinden birisi haline gelmiştir. En azından birkaç duraklık da olsa metroya binmenizi tavsiye ederim.

Fransız Mutfağın Keşfedin

Fransızların mutfak konusunda ne kadar başarılı olduklarını bir alt bölümde zaten ele aldık. Ancak; Paris'te Ne Yapılır bölümüne lezzetli mutfakları da eklemek istedik. Geziniz sırasında ayaküstü dahi olsa makaron, kruvasan, krep gibi lezzetlerin tadına bakmanızı öneririz.

Yukarıdaki başlıklar dışında elbette farklı önerilerimiz olacaktır. Bunlardan bazıları;

 • Eyfel Kulesine çıkarak Paris'i Eyfel Kulesinden seyredin.
 • Louvre Müzesi biletinizi internet üzerinden satın alarak Mona Lisa'yı yerinde görmenizi öneririz. Önünde yüzlerce kalabalığın yer aldığı Mona Lisa kültür ve sanata olan bakış açınızı değiştirecektir.
 • Eğer vaktiniz varsa Disneyland'a 1 tam gün ayırmanızı önermiştik. Her yaş grubundan insanlara eğlence sunan bu merkezde çocuklar gibi eğlenmenizi tavsiye ederiz. Günü birlik turlarda hayatınızın en büyük eğlencelerinden birisini yaşama fırsatına sahip olabilirsiniz.
 • Montmartre Tepesi hakkında yukarıda bilgi vermiştik. Montmartre içerisinde sokaklar içerisinde kaybolmayı tercih edebilirsiniz. Sayısız hediyelik eşya dükkanının bulunduğu bu sokakta her köşenin tarih koktuğunu görebilirsiniz.
 • Yürüyüş yapmayı sevenlerden misiniz? O halde kendinize kısa bir mola verip Sen Nehri kıyısına inmelisiniz. Nehir kenarında yapacağınız kısa yürüyüş ruhunuzu dinlendirecektir.
 • Son olarak ise Şanzelize Sokağında, Dünya'nın en ünlü alışveriş caddesini boydan boya gezmenizi öneriyoruz. Burada dünyanın önde gelen birçok markasının dükkanı bulunmaktadır. Belki alışveriş yapamayabilirsiniz. Ancak en azından caddede gezmek bile sizler için iyi olacaktır.

Paris'te Ne Yenir?

Paris Gezilecek Yerler listemizin bütünü ile bir şehir rehberi olacağını belirtmiştik. Fransızların kendilerine özgü oldukça güçlü bir mutfakları bulunmaktadır. Yeme kültürüne sahip olan Fransızlar, yeni yenilikler ile mutfaklarını her zaman geliştirmişlerdir. Bu bölümde sizlere Paris'te Ne Yenir? sorusunun yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Fransız mutfağının en azından Türk mutfağı kadar zengin olduğunun farkındasınızdır. Elbette buraya hepsini yazamayız. Şehirde gezerken karşınıza çıkabilecek, özel olarak tatmanız gereken lezzetler bu yazı içerisinde olacaktır.

Falafel

Amsterdam'da da oldukça popüler olan Falafel tüm Orta Doğu'ya mal olmuş bir atıştırmalıktır. Bazı kişilere göre Dünya üzerindeki en iyi Falafel Paris'te hazırlanmaktadır.

Vegan beslenmenin vazgeçilmezlerinden olan Falafel aslında bir nohut köftesidir. Nohut köftesi servise hazırlanmadan önce baharat ve sebze ile lezzetlendirilir. Paris'te her sokakta görebileceğiniz bu yiyeceğin kesinlikle tadına bakmanızı öneririz.

Kruvasan

Fransızların kahvaltıda en yaygın tükettiği yiyeceklerden birisi de kruvasan'dır. Fransız halkı kahvaltıda genel olarak fırın ürünleri tüketmekten keyif alırlar. Kruvasanlar yarım ay şeklinde olup içlerinde çikolata, reçel ya da karamel bulunmaktadır. En iyi, en lezzetli kruvasanı daha çok sabah 09:00 ile 10:00 arasında yiyebilirsiniz. Paris'te yiyebileceğiniz en lezzetli kruvasan Des Gateaux et du Pain dükkanında bulunmaktadır.

Krep

Paris sokaklarında görebileceğiniz bir diğer lezzet ise kreptir. Daha çok atıştırmalık olarak tercih edilen krep tuzlu olabileceği gibi karamelli, çikolatalı, muzlu gibi tatlı türlerden de hazırlanmaktadır.

Paris'te bazı yerler sabah erken saatlerde stok krepler hazırlayıp bunları sipariş geldikçe ısıtıp ısıtıp sunmaktadır. Bu gibi yerlerden kesinlikle uzak durmanızı öneriyoruz. Taze, sıcak krep yapan yer bulduğunuzda bu lezzetin tadına bakmanızı öneriyoruz.

Soğan Çorbası

Fransa'ya özgü lezzetlerden birisi olan Soğan Çorbası, Fransa dışında da oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. İçerisinde sığır eti bulunan bu çorbada soğanlar karamelize edilmiş şekilde yer alıyor. Servisin eritilmiş peynir eşliğinde yapılmasından dolayı damağımıza uygun bir lezzet olduğunu söyleyebiliriz.

Fansız mutfağı çoğu zaman damak lezzeti bakımından bize uygun gelmemektedir. Ancak soğan çorbasının sanki bizden bir parça taşıdığını göreceksiniz. Paris'e kadar gelmişken en lezzetli Soğan Çorbasını Bistro Richelieu restoranında yiyebilirsiniz.

Confit de Canard

Paris yerel halkının en çok tükettiği yemeklerden birisi de Confit de Canard'dır. Yöresel olarak hazırlandığında ördek etinden yapılan bu yemek şehir içi restoranlarda domuz ve keçi eti kullanılarak hazırlanmaktadır.

Confit de Canard; 1,5 gün tuz ve sarımsak ile marine edilmiş ördek eti ile hazırlanmaktadır. Marine işlemi tamamlandıktan sonra et Confit (kısık ateşte yavaş pişirme) metodu ile hazırlanmaktadır. Et istenilen pişirme aralığına geldiğinde sebze ve patates ile servis edilir.

Paris'te Ne Yenir sorusuna vereceğimiz en güzel yanıtlardan birisi Confit de Canard'dır. Ördek etinin ne kadar lezzetli olduğunu elbette biliyorsunuzdur. Paris'e kadar gelmişken Le Petit Canard'a uğrayarak bu lezzetli yemeğin tadına bakabilirsiniz.

Beef Bourguignon

Fransa'nın Bourgogne Bölgesine yönelik bir lezzet olan Beef Bourguignon, Paris'te oldukça popüler bir hal almaya başlamıştır. İsterseniz yemeğin tarifinden bahsedelim; kırmızı şarap içerisinde bekletilmiş olan biftekler taze sebze, sarımsak, soğan ve mantar ile harmanlanır. Kent içerisinde Au Bourguignon du Marais restoranı, bu alandaki en iyi menüye sahiptir.

Cassoulet

Paris'te kuru fasulye çok farklı bir şekilde pişirilmektedir. Domuz, keçi, ördek ya da inek etinin kuru fasulye içerisinde kısık ateşte uzun süre piştiğini düşünün. Oldukça yüksek kalorili olan bu yemeğin aşırı doyurucu olduğunu göreceksiniz. Genelde kırmızı şarapla tüketilen bu yemek Paris'in birçok yerinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Creme Brulée

Paris'te Yiyebileceğiniz son lezzet Creme Brulée'dür. Türkçesi Yanık Krema olan bu tatlı dünya üzerindeki en meşhur Fransız tatlısı olduğunu söyleyebiliriz. Paris'e adım atar atmaz yemenizi önerdiğimiz bu lezzet Kazandibi'ne oldukça fazla benzemektedir. Paris'te bu tatlıyı oldukça başarılı yapan birçok işletme bulunmaktadır.

Paris’ten Ne Alınır?

Rehberimizin son bölümünde Paris'ten Ne Alınır konusuna değineceğiz. Moda'nın başkenti olarak kabul edilen Paris'te hazır giyim alanında istediğiniz ürünleri bulabilirsiniz. Bu şehre kadar gelmişken elinizin boş dönme ihtimali asla bulunmamaktadır. Birazdan sizlere sunacağımız öneriler ile beraber hediye çantanızı sonuna kadar dolduracaksınız.

Paris'in alışveriş kültürü hakkında da bilgi vermek istiyoruz. Paris'te pazar günleri irili ufaklı tüm mağazalar kapalıdır. Pazar günleri dışında tüm mağazalar 09:00 ile 19:00 arası açıktır. Şehirdeki tüm mağazalar haftada sadece seçtikleri bir gün 21:00'a kadar açık olmaktadır. Paris'e kadar gelmişken satın almanızı istediğimiz ürünler şunlardır;

Tatlı & Şekerleme

Paris'in tatlı ve şekerleme konusunda oldukça başarılı olduğunu görüyoruz. Bizlerde olduğu gibi Fransız kültürüne de bir yere giderken hediyelik olarak tatlı ve şekerleme götürülmektedir.

Paris'te satın alabileceğiniz şekerlemeler içerisinde beze, badem, makaronların ilk sırada olduğunu söyleyebiliriz. Paris içerisinde bulunan sayısız şekerleme dükkanından kendinize özel hediyelik eşya kutusu satın alabilirsiniz.

Peynir

Fransa, peynir konusundaki en başarılı ülkelerden birisidir. Şaka değil, bu ülke içerisinde 365 adet peynir türü bulunmaktadır. Yani her gün için ayrı peynir türü yiyebilirsiniz. Bizim kültürümüzde peynir kahvaltı tabaklarında bulunur. Ancak Fransızlar peyniri daha çok aperatif bir yiyecek olarak görmektedir.

Paris'te bulunan Fromageries mağazası peynir satışını vakumlu paketlerde yapıyor. Mağaza içerisinde yumuşak ürünlerden sert peynirlere, koyun peynirlerinden keçi peynirlerine kadar her malzemeden peynir yapıldığını görebilirsiniz.

Çikolata

Çikolata denilince herkesin aklına İsviçre gelmektedir. Ancak Paris'in de çikolataları da oldukça meşhurdur. Paris halkının çok fazla çikolata tükettiğinden dolayı çikolata üretiminin oldukça kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. Binlerce farklı şekle sahip olan çikolataların aromalarla lezzetlendirildiğini göreceksiniz.

Paris'te çikolata alabileceğiniz en iyi yer Jean Paul Hevin Chocolatier Patissier dükkanıdır. Oldukça yenilikçi bu işletme ürün çeşidini her geçen gün arttırmaktadır. Buradan çok güzel çikolata paketleri satın alabilirsiniz.

Şampanya

Şampanya Fransızlar tarafından üretilmiş bir alkollü içececek türüdür. Fransa'nın Champagne bölgesinde üretilen bu içki türü kısa süre içerisinde tüm dünyada yaygın hale gelmiştir. Paris'te bulunan Dilettantes Şampanya Mağazasından 50 ile 100 Euro arasında değişen fiyatlarla şampanya satın alabilirsiniz.

Parfüm

Dünya üzerindeki ilk parfümün Fransa'da hatta Paris'te üretildiğini söyleyebiliriz. Türkiye'de Fransız marka birçok parfüm bulabilirsiniz. Ancak yerinden Paris'te daha önce hiç kokusunu almadığınız kokular hissedeceksiniz. La Maison Guerlain, Paris'te parfüm alabileceğiniz en iyi yerlerden birisidir. Ancak kaliteli parfümlerin oldukça pahalı olduklarını söyleyebiliriz.

Paris Gezilecek Yerler listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi sizlere detaylı bir rehber sunmaya çalıştık. Paris ile ilgili ihtiyacınız olan her türlü bilgiden bahsettiğimize göre artık söz sırası sizde!

Paris Gezi Rehberi: Paris’te Gezilecek 20 Yer