Gezi

Osmanlı Dönemi Tıbbına Tanık Olun: Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Bilim, binlerce yıldır faydalanılan, başvurulan, uygulanan ve üstüne düşünülen bilgiler bütünüdür. Bilgi birikimi ve aktarımı sayesinde günümüzdeki seviyesine ulaşan bilimin temel amacı, olayları neden ve sonuç ilişkisinde çözümlemek ve toplumun en azından belli bir kesimine fayda sağlayabilmektir. Söz konusu tıp olduğundaysa binlerce yıldır süregelen bilgi birikiminden, deneme yanılma yönteminden ve teknolojinin sağladığı olanaklardan bahsetmemek olmaz. Tıp, yaşadığımız coğrafyada oldukça köklü bir geçmişe sahip olup İbn-i Sina, Akşemsettin, Farabi’den Mahmut Gazi Yaşargil ve Hulusi Behçet’e dek uzanmış bir köprüdür.

Bu içeriğimizde ise tıbba dair merakı olanlar için kelimenin tam anlamıyla şahane bir turistik noktadan bahsetmek istiyoruz. Edirne’de bulunan ve Osmanlı mimarisinin en özgün yapılarından biri olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi…

Taşkınlarıyla kışın izlediğiniz haberlerden aşina olduğunuz Tunca’nın hemen yanı başında kurulu olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 1480’li yıllarda inşa edilmiş bir yapı. Birden fazla işlevi bulunan tarihi yapı, ilk açıldığında 160’ı aşkın kişinin çalıştığı bir kurum olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikli kuruluş amacı şehre bir hastane olarak hizmet etmek olsa da, eğitim konusunda da döneminin en iyileri arasında gösteriliyor. Yapı, hastanenin kendi başına idare edilebilmesi için ibadethaneden hamama, un değirmeninden konaklama olanağına kadar çeşitli birimleri de bünyesinde barındırmış.

Günümüzde Trakya Üniversitesi tarafından müze olarak hizmet veren yapı, kurulduğu dönemde kimi ihtisasları bulunan hekimlerle şehre ve çevresine hizmet etmiştir. Haftanın her günü ziyaretçilere kapısı açık olan müze sabah saat 09:00’da açılıyor. 17:30’a dek ziyaret edilebilen müze, 2004 yılında Avrupa Müze Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Müze, hayretlere düşürecek şekilde tasarlanmış ve restorasyonunda da gerçekten emek harcanmış. Su sesinden müziğe, bir şeylerle meşgul olmaktan güzel kokulara kadar tıpta başvurulan geleneksel yöntemlere müzede şahit olabilir ve döneme dair canlandırmaları görebilirsiniz. Giriş ücreti ise gerçekten makul bir düzeyde tutulmuş: 5 TL karşılığında girip tarihe tanıklık edebilme ayrıcalığını keşfetmenizi öneririz.