Kuzey Avrupa'nın en çok ziyaret edilen şehri olan Oslo bugünkü rehber konumuzdur. Oldukça uzun bir süredir Norveç'e başkentlik yapan Oslo, standart liman şehri kavramını neredeyse yok etmiştir. Geçmişi Vikinglere kadar uzanan bu şehrin oldukça köklü bir geçmişi bulunmaktadır. Bu yazımız içerisinde tüm ayrıntıları ile beraber Oslo Gezilecek Yerler yazısı oluşturmaya çalışacağız.

Oslo, oldukça güçlü bir ekonomiye sahiptir. Aynı zamanda komşuları ile kurmuş olduğu başarılı ilişkiler şehrin refah seviyesini oldukça iyi bir şekilde yükseltmiştir. Tarih boyunca 14 kez yanan bu şehir tüm felaketlere rağmen yeniden ayağa kalkmaya başarmıştır. Şehir her yenilendiğinde yeni bir güzellik de ortaya çıkarmıştır. Daha fazla uzatmadan Oslo Gezi Rehberi yazımıza geçmek istiyoruz.

Akershus Fortress

Oslo Gezilecek Yerler yazımıza Akershus Fortress ile başlamak istiyoruz. 1299 yılında inşa edilen bu kalenin inşaat emrini, Kral V. Haakon vermiştir. Yapılma amacı şehri dış etkenlerden ve tehlikelerden korumak olan kale yapıldı dönemler tek binadan oluşuyormuş.

Yıllar içerisinde kaleye yerleşen birçok komutan ve kral genişletme çalışmaları yaparak günümüzdeki görünümün ortaya çıkmasını sağlamışlardır.

Akershus Fortress bir dönemler hapishane olarak da kullanılmıştır. Günümüzde ise Norveç Silahlı Kuvvetler ve Norveç'in Direnişi Müzelerine ev sahipliği yapmaktadır. Genelde turistler manzara izlemek için kaleye çıkmaktadırlar. Kalenin sahip olduğu manzara gerçekten görmeye değerdir.

 • Adres: 0150 Oslo, Norveç
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 – 21:00

Vigeland Sculpture Park

Kaleyi ziyaret ettikten sonra şehrin en popüler ikinci bölgesine geçebilirsiniz. Vigeland Sculpture Park, gezginlerin uğrak noktalarından birisidir. 1949 yılında inşa edilen bu park ismini heykeltıraş Gustav Vigeland'tan almaktadır. Park içerisinde 212 adet Gustav Vigeland eseri bulunmaktadır. Kamusal bir alan olan bu park, bir heykeltıraşa ait tüm eserlerin sergilendiği dünya üzerindeki en büyük park olma özelliğine sahiptir.

Vigeand Heykel Parkı kendisini 3 farklı bölüme ayırmıştır. Köprü, çeşme ve monolit bölümleri sırası ile gezmeniz gereken yerlerdir. 1920 yılında arkadaşına 17 metre yüksekliğindeki monolit, parkın en yüksek bölümünü oluşturmaktadır.

Ünlü heykeltıraş Vigeland 1925 ile 1933 yılları arasında şekil vermiş olduğu 58 bronz heykel köprü bölümünde sergilenmektedir. Belli bir süre parkta zaman geçirdikten sonra çeşme bölümüne geçerek harika manzaraya karşı dinlenme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Nobels Gate 32, 0268 Oslo

Oslo Opera Binası

Oslo'da Gezilecek Yerler denildiğinde akıllara ilk olarak Oslo Opera Binası gelmektedir. 2008 yılında ziyarete açılan opera binası kusursuz bir mimariye sahiptir. Dışarıdan bakıldığında buzul bir görünüme sahip olan opera binası açıldığı ilk günden bu yana kentin en büyük kültürel merkezi olmuştur.

Ahşap, mermer ve metal malzeme ile inşa edilen Oslo Opera Binası aynı zamanda şehir için doğal güzellikleri andıran ikonik görüntüye sahiptir. Dünya üzerinden birçok kişi Oslo'ya sadece bu opera binasında gösteri izlemek için gelmektedir. İçerisinde 3 farklı sahne bulunan Oslo Opera Binası oldukça güzel sahnelere imza atıyor.

Eğer süre konusunda bir sıkıntınız yoksa sahne sonrası çeşitli sanat projelerinin sergilendiği bölümleri ziyaret edebilirsiniz. Oslo Opera Binası içerisinde 17 farklı sanatçının çeşitli zamanlarda üretmiş olduğu eserler izleyicilere sergilenmektedir

 • Adres: Kirsten Flagstads Plass 1, 0150 Oslo
 • Ziyaret Saatleri: 12:00 (Rehberli Tur)
 • Giriş Ücreti: 120 NOK
 • Web Sitesi: operaen.no

Vikingskipshuset

Vikingler dünyanın en eski toplumlarından birisi olarak gösteriliyor. Norveç'te hatta Oslo'da yaşamış olan Vikingler, büyük cenaze törenlerini iki uzun gemiyi karaya çekerek düzenliyorlarmış. Günümüzden 1100 yıl öncesine ait olan bu gelenek unutturulmaya çalışılıyor.

Vikingskiphuset Müzesi içerisinde sergilenen gemiler soylu ya da şeflerin definleri sırasında kullanılan gemiler olduğu düşünülüyor. Viking Gemi Müzesi, Oslo Üniversitesine bağlı olan Norveç Halk Müzesi içerisinde yer alıyor.

Müze üzerinden aynı zamanda vikingler ile ilgili bilgi edinebilmek de mümkündür. Müze içerisinde aynı zamanda Viking döneminden kalma yiyecek ve içecek kapları, çeşitli mobilyalar, Viking mücevherleri, savaş arabaları, silahlar hatta köpeklere ait kalıntılar sergilenmektedir.

 • Adres: Huk Aveny 35, 0287 Oslo
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 100 NOK
 • Web Sitesi: khm.uio.no

Fram Museum

Oslo Gezilmesi Gereken Yerler listeniz daha yeni oluşmaya başlıyor. Fram Museum; kutup merkezinin ilk keşfedildiği döneme ait bilgilerin sergilendiği oldukça güzel bir müzedir. 1936 yılında açılmış olan bu müze aynı zamanda Viking Gemi Müzesine de oldukça yakındır. Müzenin kurulma amacı kutup kaşifleri Roald Amundsen, Fridjof Nansen ve Otto Sverdrup üçlüsünü onurlandırmakmış.

Kaşifleri onurlandırmak için açılan bu müzenin ismi keşiflerde kullanılan ve o dönemin en güçlü gemilerinden birisi olan Fram'dan geliyor. İçerisinde ismini almış olduğu gemi ile beraber önemli çok deniz taşıtı da bulunuyor. İçerisinde bulunan dev gemileri ziyaret ettikten sonra keşif gemileri içerisinde bulunan ilkel fotoğraf aletleri ile çekilmiş resimleri de inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Bygdøynesveien 39, 0286 Oslo
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 120 NOK
 • Web Sitesi: frammuseum.no

Royal Palace

Royal Palace, Kral Johan'ın İsveç tahtına oturduğu yıl olan 1825 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Ancak sarayın yapılabilme süresi oldukça uzun sürmüştür. Hükümdar öldükten 5 yıl sonra yani 1849 yılanda tamamlanabilen Royal Palace, ülkenin en ihtişamlı yapılarından birisidir.

172 odaya sahip olan Royal Palace'ın ilk ev sahibi ise Kral 7. Haokon olmuştur. 1905 yılında kraliyet ailesinin ikametgahı adresi olan bu saray, günümüzde hala aktif olarak kraliyet ailesi tarafından kullanılmaktadır.

Royal Palace sadece yaz aylarında ziyaret edilebiliyor. Kışın kraliyet ailesi yaşadığından dolayı saraya ziyaretler iptaldir. Eğer sarayı tüm ihtişam ve görkemi ile ziyaret etmek istiyorsanız rehberli turlara katılmanızı öneririz.

Rehberli turlar eşliğinde İsveç Kraliyet Sarayı gezmek ortalama 1 saat sürmektedir. Bu tur sizleri kabine salonu, konsey salonu ve krala ait suit odasını dahi gezdirmektedir.

 • Adres: Slottsplassen 1, 0010 Oslo
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 135 NOK
 • Web Sitesi: royalcourt.no

The National Gallery

1837 yılında ziyarete açılmış olan The National Gallery, Norveç’in en büyük modern sanat koleksiyon merkezidir. Kurulduğu ilk dönemler Kraliyet Sarayı bünyesinde olan galeri, ilerleyen dönemlerde Ulusa Sanat Müzesi, Mimari ve Tasarım Müzesine bağlanmıştır.

The National Gallery içerisinde El Greco, Gaugin, Picasso gibi isimlere ait çalışmalar sergileniyor. Aynı zamanda Edvard Munch gibi yerel sanatçılara ait eserler de sergileniyor. Müze 2019 yılında ziyarete kapatılmıştır. Bulunduğu binadan taşınma kararı alan müze 2020 yılında 5 bin parça eserle yeni müzesine taşınmıştır.

City Hall

Oslo Gezilecek Yerler listemizdeki sıradaki durak City Hall’dır. Bu bina sizlere oldukça tanıdık gelecektir. Her yıl Nobel Barış Ödülü törenleri bu yapıda sahiplerine dağıtılmaktadır. Yapının inşaatına 1931 yılında başlanmıştır. İnşaat çalışmaları araya II. Dünya Savaşının girmesi ile duraklamıştır. İnşaatın tamamlanması savaş sonrası dönem olan 1950 yılını bulmuştur.

Citty Hall aynı zamanda Oslo Belediye Binası olma özelliğine de sahiptir. Mimari açıdan oldukça değişik bir tasarıma sahip olan belediye binası, çeşitli kültürel etkinlikler ile misafirlerine bambaşka bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor.

Yaz aylarının gelmesi ile beraber Oslo Belediye Binası içerisinde birçok ücretsiz tur düzenlendiğini göreceksiniz. Yaz ayında gelirseniz ücretsiz turlar ile muhakkak yapıyı gezmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda her yeni ayın ilk Çarşamba günü burada ücretsiz konserler düzenlenmektedir. Seyahat planınızı bu döneme denk getirirseniz harika bir görsel şölen sizleri bekliyor olacaktır.

 • Adres: Rådhusplassen 1, 0037 Oslo
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 16:00
 • Web Sitesi: oslo.kommune.no/english/politics-and-administration/oslo-city-hall/

Oslo Katedrali

Oslo Gezi Rehberi listenize ekleyeceğiniz bir diğer yer ise Oslo Katedrali olmalıdır. Belediye binasının hemen yanında yer alan katedral, şehrin simgelerinden birisi haline gelmiştir. 1697 yılında inşaatı tamamlanarak kullanıma açılan katedral, dini etkinliklerin yanı sıra halka açık diğer bir dizi aktiviteye de ev sahipliği yapıyor.

Yapının barok mimari olmasının nedeni tamamen 20. Yüzyılda görmüş olduğu restorasyonlardan kaynaklıdır. Özellikle 1936 ile 1950 yılları arasında yapılan çalışmalar, günümüzdeki görünümün oluşmasını sağladı. Katedral içerisine girdiğinizde 18. Yüzyıldan kalma birçok eser bulunduğunu göreceksiniz.

 • Adres: Karl Johans Gate 11, 0154 Oslo
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 16:00
 • Web Sitesi: kirken.no

Karl Johans Caddesi

Şehir merkezine doğru giriyorken Karl Johans Caddesi’ne de uğramak gerekiyor. Başkent Oslo’nun ana caddesi olan bu cadde Merkez İstasyonundan başlayarak Kraliyet Sarayına kadar devam ediyor. Caddeden girmeniz ile beraber farklı, yemyeşil bir atmosfer sizleri karşılayacaktır. Huzur dolu olan bu caddede dünyanın önde gelen birçok alışveriş mekanı sizleri bekliyor olacaktır.

Karl Johans Caddesi üzerinde aynı zamanda çok başarılı eğlence mekanları da bulunmaktadır. Çıktığınız Oslo turu sırasında dilerseniz burada mola verebilir, kısa alışveriş sonrasında güzel bir akşam yemeği ile günü bitebilirsiniz.

Cadde üzerinde Oslo Ulusal Galeri Binası ve Oslo Parlamento Binası da bulunuyor. Bu binaları akşamüzeri ziyaret ettikten sonra bölgede bulunan gece kulüplerinde sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Munch Museum

Norveç’in bu zamana kadar yetiştirmiş olduğu en büyük sanatçılardan birisi de Edvard Munch’dur. Bu müze Munch adına oluşturulmuş olup içerisinde sanatçıya ait birçok eser ve eşya bulunmaktadır. Müze içerisine girdiğinizde Munch tarafından şehre bağışlanmış 30 binden fazla eserin sergilendiğini göreceksiniz.

Munch Museum’un açılması bile bir dönem imkansız olarak görülüyormuş. 1963 yılında Oslo Belediyesine ait sinema salonlarından elde edilen gelirin tamamı bu müzeye aktarılmıştır. Açılış yapıldıktan sonra müze içerisinde düzenli olarak birçok sergi düzenlenmiştir.

 • Adres: Tøyengata 53, 0578 Oslo
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 120 NOK
 • Web Sitesi: munchmuseet.no

Aker Brygge

Oslo’da alışveriş yapacaksanız uğramanız gereken ilk yer Karl Johans Caddesidir. Cadde üzerinde alışveriş yapıp eğlenebileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Eğer eğlence ve alışveriş sizlere göre değilse Aker Brygge sıradaki durağınız olabilir. Aker Brygge mahallesi, 1980’li yıllardan bu yana şehrin en nezih yerleşim yerlerinden birisidir.

Birbirinden güzel geniş caddelere sahip olan bu mahallede gün boyu birçok aktivite yapabilirsiniz. Geçmişte sanayi bölgesi olarak kullanılan mahalle, sanayinin taşınması ile beraber sanayi depolarını alışveriş merkezi haline getirmiştir. Hatta bazı sanayi depoları günümüzde alışveriş merkezi olarak dahi kullanılmaktadır. Bazı bölgeleri elbette gece hayatına yön veren işletmeleri ile de doludur.

Norwegian Museum of Cultural History (Norveç Halk Müzesi)

Kırsal yaşama olan ilgi Norveç'te gerçekten çok fazladır. 1894 yılında tarihçi ve kütüphaneci Hans Aall, Norwegian Museum of Cultural History (Norveç Halk Müzesi) projesini hayata geçiriyor. Bu müze 100 yıldan fazladır gezginlere Norveç'teki kırsal yaşamın nasıl olduğunu gösteriyor. Kırsalda yaşayan insanların gündelik hayatlarına dair ipuçlarının paylaşıldığı müze son zamanlarda çok fazla ilgi görmektedir.

Bygdøy bölgesinde yer alan Norveç Halk Müzesi aynı zamanda ülkenin en büyük açık hava müzesidir. Müzenin içerisine girdiğinizde 17. yüzyıldan itibaren inşa edilmiş 140'dan fazla yapı sizleri karşılayacaktır.

Müze içerisinde aynı zamanda sami kültürü de çok iyi bir şekilde tanıtılmaktadır. Gamlebyen bölümüne girdiğinizde 20. yüzyılın ilk dönemlerine ait bir kasabanın replikası içerisinde dolaşma fırsatına da sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Museumsveien 10, 0287 Oslo
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 160 NOK
 • Web Sitesi: norskfolkemuseum.no

Kon-Tiki Museum

Kon-Tiki Museum, denizciliğe ilgi duyan her birey tarafından ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Oslo Gezi Rehberi yazıları içerisinde sürekli yer alan bu müze 1950 yılında ziyarete açılmıştır. Müze ismi ünlü denizci Thor Heyerdahl'ın okyanusu geçmek için kullanmış olduğu tahta saldan gelmektedir. Müzeye hangi dönem giderseniz gidin içerisinde çocukların şen şakrak dolaştıklarını görebilirsiniz.

Kon-Tiki Müzesinin açılış hikayesi biraz önce de bahsettiğimiz üzere Thor Heyerdahl'ın hikayesine dayanmaktadır. 1947 yılında Peru'dan ahşap sandalla Polinezya'ya gitmek isteyen Heyerdahl, arkasında birçok hikaye bırakmıştır. Müze içerisine girdiğinizde II. Ra ile beraber birçok gezgin ve kaşifin eserleri sergilendiğini göreceksiniz.

 • Adres: Bygdøynesveien 36, 0286 Oslo
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 120 NOK
 • Web Sitesi: kon-tiki.no

Nobels Fredssenter (Nobel Barış Merkezi)

Oslo Gezilecek Yerler konusundaki belki de en güzel önerimiz ikonik bir tesis olan Nobel Barış Merkezi olacaktır. Nobels Fredssenter olarak adlandırılan bu merkez, Norveç Kralı tarafından 2005 yılında ziyarete açılmıştır.

Müzenin bulunduğu alan önceden Oslo West Tren İstasyonuna aitti. Daha sonra yapının boşalması ile beraber buraya Nobel Barış Merkezi inşa edilmesine karar verilmiştir.

Yapının iç tasarımı David Adjaye tarasından tasarlanmıştır. Yapıyı ziyaret ederken Nobel Barış Ödülü hakkında bilgiler edinebilir, bu ödülün geçmişini öğrenebilirsiniz. Yapıyı ziyaret ederken tüm detaylara hakim olmak istiyorsanız sesli rehberlik hizmeti satın alabilirsiniz. Aynı zamanda kent merkezinde bulunan rehberli turlar da size bu konuda yardımcı olabilirlerdir.

 • Adres: Brynjulf Bulls plass 1, 0250 Oslo
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 120 NOK
 • Web Sitesi: nobelpeacecenter.org

Astrup Fearnley Museum of Modern Art

Astrup Fearnley Museum of Modern Art yapısı 1993 yılında ziyarete açılmıştır. Renzo Piano tarafından tasarlanan yelken biçimindeki bu bina ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatıyor.

Oldukça güzel manzaraya sahip olan bu sanat merkezinde birçok çok koleksiyon ve eser sizleri beklemekte. Özellikle 1980'li yılında Amerikalı sanatçılar tarafından üretilmiş birçok eser bu merkezde sergileniyor.

Sanat müzesi içerisinde gezdiğinizde Tom Sachs, Jeff Koons, Cindy Sherman ve Richard Prince'e ait birçok eser bulunduğunu göreceksiniz. Bu eserler sanata karşı bakış açınızı daha da güçlendirecektir.

Astrup Fearnley Museum of Modern Art içerisinde kalıcı koleksiyonların yanı sıra kısa süreli sergilenen koleksiyonlarda bulunmaktadır. Eğer şanslı bir döneme gelirseniz sanat dolu bir gün yaşayabilirsiniz. Eserler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz müzenin rehberli turlarına katılabilirsiniz.

 • Adres: Strandpromenaden 2, 0252 Oslo
 • Ziyaret Saatleri: 12:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 130 NOK
 • Web Sitesi: afmuseet.no

Grünerlokka

Oslo ziyaretinizin her bölümünden ayrı bir keyif alacaksınız. Kenti ikiye bölen Akerselva Nehrinin hemen doğu tarafında yer alan Grünerlokka bölgesini görmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Bir dönemler endüstriyel faaliyetlerin yoğun olarak döndüğü Grünerlokka bölgesi günümüzde daha çok canlı ve sosyal yönüyle tanınıyor. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Grünerlokka bölgesi birbirinden güzel restoran, bar ve sanat galerilerine sahiptir. Bu nedenle en azından yarım gün de olsa buraya zaman ayırmanızı öneririz.

Munck Müzesi, Botanik Bahçe, Sürüngen Parkı, Mathallen, Parkteatret ve Birkelunden gibi önemli turistik mekanlar hep bu bölgede bulunmaktadır.

Botanical Garden

Grünerlokka bölgesine girmeniz ile beraber uğramanızı istediğimiz ilk yer Botanik Garden olacaktır. 1814 yılında ziyarete açılmış olan botanik bahçe şehrin en popüler cazibe merkezlerinden birisidir.

6,5 hektarlık bir alana sahip olan botanik bahçe tasarım açısından arboretum özelliği taşımaktadır. Bu sayede binlerce endemik bitki türünü aynı ortam içerisinde görme fırsatına sahip olabileceksiniz.

Oslo Botanik Bahçe binası yaz aylarının gelmesi ile beraber çok fazla ziyaret almaktadır. Botanik bahçe içerisinde aynı zamanda 1878 yılında inşa edilmiş Palimiye Evi ve 1876 yılında inşa edilmiş Victoria Evi'ni de ziyaret edebilirsiniz.

Botanik Bahçe ziyaretiniz sonrasında Doğa Tarihi Müzesine de gidebilirsiniz. Doğayı seven kişiler için bu iki yer bulunmaz bir fırsat sunmaktadır.

Damstredet & Telthusbakken

Damstredet ve Telthusbakken Oslo'nun eski yüzünü yansıtma konusunda oldukça başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Bu caddeler, huzur dolu atmosferlere sahip olmalarından dolayı yıl içerisinde çok fazla ziyaret ediliyorlar.

Damstredet; 160 metre uzunluğunda olup Fredensborgveinen ile Akersveien arasındadır. Telhusbakken ise Akersveinen ile Maridalsveien arasındadır. Akersveinen her iki bölge arasında köprü vazifesi üstlenmiş durumdadır.

Damstredet tamamen arnavut kaldırımları ile donatılmış tarihi bir yerdir. Bu nedenle rahat bir ayakkabı ile yola çıkmak size büyük kolaylık sağlayacaktır. Kent merkezine çok yakın olduğundan dolayı gün içerisinde birçok gezgin buraya gelmektedir. Cadde üzerinde 18. yüzyıl ve 19. yüzyıla ait birçok ahşap ev yer alıyor. Evler çok iyi korunduğundan dolayı günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Damstredet oldukça sakin bir atmosfere sahiptir. Aynı zamanda güzel manzaralara sahip olmasından dolayı insanları kendisine çeken bu bölgede adeta aşık olabilirsiniz. Telhusbakken ise Orta Çağ döneminden kalma kiliseleri, Gamle Aker ve bahçelerinden ötürü oldukça popülerdir.

Holmenkollen Ski Museum & Tower

Oslo Gezilecek Yerler rehberimizin maalesef sonuna gelmiş bulunuyoruz. Oslo'da ziyaret etmenizi istediğimiz son yer ise Holmenkollen Ski Museum & Tower'dır. Bu alanda dünyanın en eski müzesi olan bu yer 1923 yılında ziyarete açılmıştır.

Holmenkollen Ski Museum & Tower kültürel tesis kayak sporunun ve kayak yapımı için gerekli olan en temel malzeme kayağın kullanımı hakkında oldukça detaylı bilgiler veriyor.

Kültürel tesisin müsabakalar sırasında kullandığı kayakla atlama platformunun isterseniz üst kısmına çıkabilirsiniz. Her yıl binlerce kişi bu platform üzerinden manzara izlemek için Oslo'ya geliyor.

Her yıl dünyanın en ünlü kayak sporcuları bu kültürel tesise gelerek birbirlerine meydan okuyorlar. Müsabakaların olmadığı dönemde ziyaretçiler kuleden isterlerse halat ile atlayıp simülatör üzerinden oyunlar oynayabilirler.

 • Adres: Kongeveien 5, 0787 Oslo
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: 130 NOK
 • Web Sitesi: skiforeningen.no/en/holmenkollen

Oslo Gezilmesi Gereken Yerler listemiz sonuna erse bile rehberimiz devam ediyor. İskandinav toprakları gerçekten büyülü bir coğrafyadır. Oslo ziyaretinizi olabildiğince uzun tutmanızı öneriyoruz. Bu şehri gezerken nere kalacağınızı düşünmeyiniz. Yazımızın bundan sonraki bölümünde Oslo’da Ne Yapılır, Oslo’da Nerede Kalınır ve Oslo’da Ne Yenir? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Oslo’da Nerede Kalınır? Oslo Otel Tavsiyesi

Oslo rehberimiz daha yeni başlıyor gibi görülebilir. Bu şehri gezmek için birkaç günün yeterli olmayacağını göreceksiniz. Konaklamanın oldukça önemli olduğu bu şehirde otel seçimini dikkatle karar vermeniz gerekiyor.

Ülkede ekonomik altyapı gerçekten çok güçlü. Fakirliğin neredeyse hiç olmadığı, halkın refah seviyesinin yüksek olduğu bu ülkede otellerin donanımlı olduklarını göreceksiniz. Oslo’da Nerede Kalınır listemizde yine her bütçeye uygun seçenekler sunmaya çalışacağız.

Oslo’da oteller şehrin 6 farklı bölgesinde yer alıyor. Sentrum, Gamle Oslo, Grünerlokka, Frogner, Majorstuen, St. Hanshaugen konaklayabileceğiniz bölgelerdir. Oslo Otel Tavsiyesi konusundaki listemiz;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Sentrum bölgesinde bulunan Park Inn by Radisson Oslo ve Citybox Oslo otellerinde, Gamle Oslo bölgesinde bulunan Thon Hotel Spectrum ve Anker Hotel otellerinde, Grünerlokka bölgesinde bulunan Anker Hotel, Frogner bölgesinde bulunan Scandic Solli ve Thon Hotel Gyldenløve otellerinde, Majorstuen bölgesinde bulunan Thon Hotel Gyldenløve otelinde konaklayabilirsiniz. Oteller 3 yıldızlı olduklarına asla bakmayın. Booking yorumlarına baktığımızda 5 yıldızlı konfor sunduklarını görebiliriz.

4 Yıldızlı Otel Önerisi: Sentrum bölgesinde bulunan Radisson Blu Plaza Hotel ve Thon Hotel Terminus otellerinde, Gamle Oslo bölgesinde bulunan Thon Hotel Opera otelinde, Grünerlokka bölgesinde bulunan PS:hotell otelinde, Frogner bölgesinde bulunan Thon Hotel Vika Atrium ve Oslo Guldsmeden otellerinde, Majorstuen bölgesinde bulunan Radisson Blu Scandinavia Hotel, Saga Hotel Oslo ve Thon Hotel Slottsparken otellerinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı oteller sunmuş oldukları lüks hizmetler ile ön plana çıkmaktadır.

5 Yıldızlı Otel Önerisi: Sentrum bölgesinde bulunan Hotel Continental otelinde konaklayabilirsiniz. Bunun yanı sıra St Hanshaugen bölgesinde her bütçeye uygun lüks otel ve ekonomik oteller bulunmaktadır. Booking üzerinden oteller ile ilgili puanlara ve yorumlara bakabilirsiniz.

Oslo’da Ne Yapılır? Oslo’da Yapılacak Şeyler Listesi

Oslo Gezilecek Yerler rehberimizin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Son bölümde sizlere Oslo’da Ne Yapılır hakkında bilgi vermek istiyoruz. Yemyeşil bir doğa ve denizle çevrili olan Oslo, Avrupa’nın en yeşil şehridir. Bunun yanı sıra İskandinavya’nın en büyük üçüncü şehri olan Oslo birçok aktivite ile doludur.

Ekonomisi petrol ve deniz ürünleri üzerine olan Norveç oldukça zengin bir ekonomiye sahiptir. Halkın neredeyse tamamı refah içerisinde yaşadığı bu şehirse sosyal ve sanat hayatının çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Oslo’nun bu kadar popüler olmasındaki ana nedenlerden birisi de sahip olduğu doğal güzelliklerdir. Daha fazla uzatmadan Oslo’da Yapılacak Şeyler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Akershus Kalesi’ni Gezin

Oslo Gezi Rehberi listemizde de yer alan Akershus Kalesi şehrin en tarihi ve en turistik yeridir. Oslo’da en önemli yapı olan bu kale şehri düşman işgallerinden korumak amacı ile 13. Yüzyılda V. Haakan tarafından inşa ettirilmiştir. Yaptırıldığı dönemde tek binadan oluşan kale her hükümdar ile beraber genişleyerek günümüzdeki hale ulaşmıştır. Bugün gördüğümüz Rönesans stil ise 17. Yüzyılda meydana getirilmiştir. Kaleye gittiğinizde ister içerisinde vakit geçirebilir isterseniz de bahçesinde turlar atarak fotoğraf çekebilirsiniz.

Bygdoy Yarımadası’nı Dolaşın, Müzelere Gezin

Oslo kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alan Bygdoy Yarımadası, Oslo’daki en önemli müzelere ev sahipliği yapmaktadır. Eğer şanslıysanız ve hava açıksa yarımada üzerinde harika fotoğraflar çekme fırsatınız olabilir. Yaz ayında Norveç’e, Oslo’ya geldiyseniz açık havada yürüyüş yapıp bisiklete binmek gerçekten çok iyi gelecektir.

Yarımadaya giriş yaptığınızda Fram Müzesi, Viking Gemi Müzesi, Norveç Folk Müzesi, Norveç Denizcilik Müzesi ve Kon Tiki Müzesi sizleri karşılayacaktır. Bu yarımada ortalama olarak 1 tam gününüzü alacaktır.

Yarımadaya ulaşım ise yine oldukça kolaydır. Oslo City Hall önündeki feribotları kullanarak gelebilirsiniz. Müzelerin her birini ziyaret etmenizi kesinlikle öneriyoruz.

Heykel Parkları’nda Gezin

Oslo’da Ne Yapılır? Listenize yeni bir güzellik eklemek istiyoruz. Oslo içerisinde birbirinden güzel birçok heykel park bulunmaktadır. Bu heykel parklardan birisine uğramadan asla geri dönmeyin. Oslo Gezilecek Yerler içerisinde de belirtmiş olmuş Frogner Park kesinlikle listeniz içerisinde yer almalıdır. Bu park içerisinde ünlü heykeltıraş Gustav Vigeland’a ait 212 ait heykel tamamen ücretsiz bir şekilde sergilenmektedir.

Gustav Vigeland eserleri ile dolu bir park içerisinde sanatçıya ait elbette bir ev ve atölyenin de yer aldığını göreceksiniz. Vigeland Park içerisinde geçireceğiniz vaktin oldukça güzel geçtiğini göreceksiniz. Bunun yanı sıra şehrin dört bir yanında bulunan heykel parklara kesinlikle uğramanızı tavsiye ederiz.

Karl Johans Gate’ye Yürüyüş yapın

Oslo şehir hayatına dahil olmak istiyorsanız Karl Johans Gate’ye gidebilirsiniz. Şehrin en popüler caddesi olan Karl Johans Gate, Merkez Tren İstasyonundan başlayarak Palace Park’a kadar uzanan bir güzergaha sahiptir. Birbirinden güzel lüks mağazaların yer aldığı bu cadde üzerinde aynı zamanda oturup kahve içebileceğiniz yerler de bulunuyor. Hep tarihi yerler olmaz. Birazda şehrin içine girmeniz gerekmektedir.

Oslo Opera ve Balesi’nde Bir Temsil İzleyin

İskandinav topraklarındaki en ikonik yapı olarak gösterilen Oslo Opera Binası, ilk bakışta büyük hayretler uyandıracaktır. Dışarıdan bakıldığında buzullara benzeyen bu yapı 2007 yılında misafir ağırlamaya başlamıştır.

Norveç’te ki en önemli opera ve bale gösterileri bu binada düzenlenmektedir. Turlar eşliğinde yapının iç ve dışını gezebilir akabinde bir akşam burada harika gösteri izleyebilirsiniz. Opera ve bale konusunda branın en iyi seçenek olduğunu göreceksiniz.

Aker Brygge’de Dolaşın

Aker Brygge 1980 yılına kadar tersane olarak kullanılmış bir bölgedir. Bölgeyi ziyaret etmeye başlamanız ile beraber eski tuğla evlerin sizleri karşıladığını göreceksiniz. Tersanelerin kalkması ile beraber bölge alışveriş ve yemek yeme ve içme merkezi haine gelmiştir.

Oslo’da Ne Yapılır listenizde kesinlikle olması gereken Aker Brygge, birkaç saatinizi rahat alacak bir yerdir. Ara sokaklara girmeli, biraz fotoğraf çektikten sonra yerel mağazalardan alışverişin tadına bakmalısınız. Özellikle hava güzelse oldukça etkileyici bir görüntünün sizleri beklediğini göreceksiniz.

Mathallen Food Hall’da Tezgahlar Arasında Gezinin, Norveç Lezzetlerinin Tadına Bakın

Oslo yerel lezzetleri olan bir şehirdir. Şehirde lezzet denildiğinde akla ilk olarak Mathallen Food Hall gelmektedir. Önceden endüstriyel bir alan olan bu yapı içerisinde günümüzde 30’dan fazla restoran sayısız bar ve atıştırmalık tezgahlar bulunuyor.

Buraya gidecekseniz kesinlikle karnınız aç olarak gitmenizi öneririz. Restoran ve tezgahlar size birbirinden lezzetli deniz mahsulleri sunmaktadır. Olabildiğince fazla lezzetin tadına bakaya çalışın. Eğer şansınız varsa yemek yarışması izleyebilir, yemek kurslarına katılarak yerel Norveç lezzetlerini yapma fırsatına sahip olabilirsiniz. Deniz mahsulleri konusunda buranın gerçekten başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Bla’da Canlı Müzik Dinleyin

Oslo ne kadar soğuk bir memleket olsa da gece hayatının oldukça aktif olduğunu söyleyebiliriz. Bla, şehirdeki gece hayatının oluşmaya başladığı ilk yerden birisidir. Genelde hip-hop ve Jazz performanslarının sergilendiği küp bazı günler DJ sahnelerinde oldukça prodüksiyonlu sahneler de kuruyor. Hem yerli hem de turistler için uygun olan Bla yorgunluğunuza yi gelecektir.

Özellikle pazar akşamları yılların eskitemediği bir grubun sahnesi vardır. Pazar günü hala Oslo’da duruyorsanız kesinlikle buraya uğramanızı tavsiye ederiz. Erken saatlerde giderseniz önlerden bir masadan yeriniz olacaktır.

Saunaya Gidin

Oslo’da yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de saunadır. Norveç’te genel olarak fin saunası ve yerel Norveç saunası oldukça ünlüdür. Oslo’ya kadar gelmişken sauna deneyimi yaşamanızı kesinlikle öneriyoruz.

Oslo içerisinde yüzlerce sauna bulunuyor. Günün herhangi bir saatine gidip birkaç saat sauna keyfi yapmak bedeninize oldukça iyi gelecektir. Şehir oldukça soğuk olduğundan dolayı sauna kültürünün bu denli gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Norveç Fiyortları’na Tekne Turu Yapın

Oslo’da Ne Yapılır yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Son olarak ise Norveç Fiyortlarına tekne turu yapmanızı öneriyoruz. Oslo Citty Halk önünden kalkan tekneler ile yarım günlük harika bir tekne turu başlatabilirsiniz. Bu tur içerisinde sizlere Norveç’in tüm doğal güzellikleri gösterilecektir. Bu aktivite sadece havanın güzel olduğu zamanlar yapılmaktadır. Kışın maalesef olumsuz hava şartlarından ötürü bu etkinliğe katılmak mümkün değildir. 2 saatlik turlar genel olarak 40 Euro’dan başlamaktadır.

Oslo’da Ne Yenir?

Oslo Gezi Rehberi hazırlarken yerel lezzetlere de değinmek istiyoruz. Balıkçılığın oldukça yaygın olduğu Norveç’te deniz mahsullerine olan ilginin çok fazla olduğunu göreceksiniz. Oslo’da Ne Yenir? Bölümü size Norveç mutfağı hakkında bilgiler verecektir. Merak etmeyin, her damak tadına uygun yiyecekler olduğunu söyleyebiliriz.

Lefse

Patates, krema ve süt eşliğinde hazırlanan Lefse gerçekten mükemmel bir lezzettir. Oslo’da tüm restoranlarda bulabileceğiniz bu lezzet ince dilimlenmiş ekmeğe benziyormuş görünse de oldukça yumuşak ve lezzetlidir.

Farikal

Norveç'in en popüler yöresel yemeklerinden birisi de Farikal olarak gösterilmektedir. İçerisinde koyun eti bulunan Farikal hazırlanışı oldukça zahmetli bir yemektir. Koyun eti yumuşacık hale gelene kadar güveç içerisinde pişirilir. İstenilen hale gelen Farikal içerisine buğday unu, lahana ve bazı sebzeler eklenmektedir. Oldukça bol baharatlı olan bu yemeğin tadına bakmanızı öneririz.

Somon Füme

Norveç dünyanın en lezzetli somon balıklarına sahip ülkedir. Bu nedenle Oslo’da tadına bakacağınız ilk şey somon füme olmalıdır. Oslo’da günün her saati atıştırmalık olarak kullanılan Fümeyi kesinlikle deneyiniz. Sandviç olarak da satılan somon füme, iyi bir atıştırmalıktır.

Pinnekjøtt

Koyunun kaburgası veya kuzunun kaburgasından hazırlanan bu lezzet sizi tekrardan Oslo’ya getirir. Pinnekjøtt daha çok özel günler için hazırlanan bir yemektir. Özellikle noel zamanı tüm restoranlar bu yemeği spesiyal olarak sunmaktadır. Patates eşliğinde servis edilen Pinnekjøtt yanında bira içilmektedir.

Moose

Oslo’da Ne Yenir? Listenize şimdi çok güzel bir yemek eklemek istiyoruz. Norveç’in en ünlü ana yemeği olan Moose, yıllar boyu unutamayacağınız bir lezzet olacaktır. Kuzu etinden hazırlanan bu steak lezzet cheaddar peyniri ve çeşitli sebzeler ile servis ediliyor. Kesinlikle denemenizi istiyoruz.

Leverpostei

Kırmızı et ile hazırlanan bu yemek turşu ve mantar ile çeşitlendirilerek servis edilmektedir. Açık sandviç şeklinde olan Leverpostei, Oslo’da hemen hemen her reostanda bulunmaktadır. Merak etmeyin, tadı hiç de yabancı gelmeyecektir.

Sodd

Sulu köfte yemeğine gerçekten çok benzeyen Sodd, Oslo’da yiyebileceğiniz en güzel yerel lezzetlerden birisidir. Dışarıdan bakıldığında çorbaya çok fazla benzeyen bu lezzet içerisinde koyun etinden yapılmış küçük köfteler, havuç ve patates bulunmaktadır. Tadı gerçekten side büyük etkiler uyandıracak kadar güzeldir.

Krumkaker

Krumkaker aslında tatlı kreptir. Un, yumurta, şeker, tereyağı ve krem ile hazırlanan bu lezzet, tatlı krizi geçiren kişiler için en iyi alternatif seçenektir. Krumkaker içerisine aynı zamanda çikolata, reçel ekletme gibi opsiyonel seçenekler de sunulmaktadır.

Ravent Turta

Ravent Turta, Oslo’da yiyebileceğiniz en güzel yöresel yiyeceklerden birisidir. Sadece Oslo’nun değil tüm Norveç’in en sevdiği tatlı olan Ravent güzel bir kahve eşliğinde tüketilmektedir. İçerisinde un, yumurta ve şeker bulunan bu turta çilek, elma gibi meyveler ile zenginleştirilmektedir. Tatlı merakınız varsa kesinlikle denemenizi öneririz.

Mjöd

Oslo’da Ne Yenir listemizin son sırasında ise Mjöd yer alıyor. Mjöd, Norveç’e özgü bir alkollü içecektir. Aslında oldukça lezzetli ve tatlı bir şarap türü olan Mjöd çok hızlı sarhoş etme özelliğine sahiptir. Bu içeceği denemeden önce çok dikkati olmanızı öneririz.

Oslo Gezi Rehberi yazımızı olabildiğince ayrıntılı hale getirmeye çalıştık. Daha önce Norveç’e, Oslo’ya giden kişiler gönderi altında yer alan yorum bölümü üzerinden rehberimizi geliştirecek bilgiler paylaşabilirler. Başka bir şehirde tekrardan görüşmek üzere :)

Oslo Gezilecek Yerler: Oslo’da Gezilecek 20 Yer