Bu yazımız içerisinde Nice Gezilecek Yerler üzerine konuşmaya çalışacağız. Cote d’Azur bölgesinde yer alan Nice her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Şehir tipik bir Fransız şehri gibi görünse de birçok ulusun etkisi altında kalmıştır. Geçmişte bölgeyi elinde bulunduran her millet bölgeye kendi kültürünü aşılamıştır. Fransa’ya gidip deniz, kum, güneş tatili yapmak istiyorsanız Nice güzel bir seçenek olacaktır. Nice’de Gezilecek Yerler;

Vieux Nice

Nice Gezilecek Yerler listemize Vieux Nice ile başlamak istiyoruz. Kent merkezinin merkezinde yer alan tarihi bölge 18. Yüzyıldan bu yana neredeyse hiç değişmemiş durumda. Şehrin tarihini öğrenmek, kültürünü görmek istiyor, yöresel lezzetlerin tadına bakıp alışveriş yapmak istiyorsanız listenizin ilk sırasına bu bölgeyi eklemeniz gerekiyor.

Vieux Nice içerisinde barok mimarisinin en güzel örnekleri bulunuyor. Chapelle de la Misericorde, Cathedrale Sainte-Reparate ve Palais Lascaris kesinlikle görmenizi istediğim yerler arasında yer alıyor. Vaktiniz fazla ise bölge üzerindeki butik mağazalara ve sokak pazarlarına kesinlikle uğrayın. 18. Yüzyıldan bu yana mimari olarak hiç değişmeyen bölge bizlere her alanda derin bilgiler sunuyor.

Promenade des Anglais

Vieux Nice keşfinden sonra rotanızı Promenade des Anglais yürüyüş yoluna çevirebilirsiniz. Oldukça güzel bir deniz manzarası eşliğinde birkaç saat yürüyüş yapmak üstünüzdeki yorgunluğu atmanız için yeterlidir.

Akdeniz kıyısındaki en güzel kordonlardan birisi olan Promenade des Anglais, 1822 yılında inşa edilmiştir. 4 kilometre uzunluğa sahip olan sahil yolu üzerinde yürüyebilir, bisiklet sürebilir, paten sürebilir, oturup denizi izleyebilirsiniz.

Promenade des Anglais’de yürürken şehrin birçok simge yapısını da görme fırsatına sahip olabilirsiniz.Hotel Negresco, La Chaise de SAB, Palais de la Mediterranee bu yapılardan sadece birkaçıdır.

Cours Saleya (Çiçek Pazarı)

Nice Gezi Rehberi listemizin üçüncü sırasında Cours Saleya yer alıyor. Old Town bölgesinde yer alan çiçek pazarından yerel halk tarafından yetiştirilmiş çiçek ve meyveleri oldukça uygun fiyata satın alabilirsiniz. Çiçeklerin her biri rengârenk olup ayrı güzelliklere sahiptir.

Çiçek satışı yapılan bölümün ünü o kadar fazla ki Avrupa’nın dört bir yanından insanlar alışveriş için bu pazara gelmektedir. Çiçek satışının yanı sıra meyve ve gıdaya alanında birçok ürün satışı da yapılmaktadır.

Pazarın farklı bir bölümünde yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz yemek stantları da bulunmaktadır. Çiçek pazarı pazartesi günü hariç haftanın her günü kurulmaktadır. Pazartesi günü ise her türlü ürünü bedavaya yakın bir fiyata alabileceğiniz bit pazarı kurulmaktadır.

Ürün çeşitliliği bakımından bu pazarın Nice’de kurulan en büyük Pazar olduğunu söyleyebilirim. İstediğiniz ürünleri satın alırken pazarlık yapma şansınız da bulunmaktadır. Tüm pazarı gezmek en az 2 saatini alacağı için vakit sıkıntınızın olmadığı bir gün gelmenizi öneririm.

Parc de la Colline du Château

Nice’i tepeden izlemek, kentin harika manzarasını fotoğraflamak istiyorsanız şehrin doğu ucunda yer alan Parc de la Colline du Château tepesine çıkabilirsiniz. Geçmişte sık orman örtüsü ile kaplı olan bu tepede arkeolojik çalışmalar başlamış ve Roma dönemine ait birçok kalıntı keşfedilmiştir.

1706 yılında Fransız ordusu bu tepeyi ele geçirmiş. Onlardan önce inşa edilen Tour Bellanda’yı ele geçiren Fransızlar tepeyi askeri üs olarak kullanmışlardır. Ziyaretçilerin bugün gördüğü şelale ve parklar 18. Yüzyılda inşa edilmiş. Şehirden uzaklaşmak, şehri tepeden izlemek istiyorsanız buraya gelebilirsiniz.

Place Massena

Nice’de Gezip Görülmesi Gereken Yerler arasında Place Massena meydanı yer alıyor. 1835 ile 1840 arasında inşa edilmiş olan bu meydan Nice’nin ana meydanı olarak kabul ediliyor. Meydan kentin en ünlü caddeleri Rue Massena ile Jean Medicine arasında köprü vazifesi gördüğü için günün her vakti çok kalabalıktır.

Meydan 2007 yılında büyük bir yenileme çalışmasına girmiştir. Yenileme çalışması bitince çok daha fazla ilgi görmüş, yeni hali hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sevilmiştir.  Meydanda yer alan 7 heykel dünya üzerindeki 7 kıtayı temsil etmektedir.

Place Massena meydanı etrafında İtalyan mimari tarzı ile inşa edilmiş yapılar yer alıyor. 1840 yılından bu yana etkinliklerin düzenlendiği bu meydan yılın her dönemi ışık ışıl, cıvıl cıvıldır. Meydanın etrafında aynı zamanda konaklama yapabileceğiniz oteller de yer alıyor.

Cathedrale Orthodoxe Saint Nicholas

Nice, Sovyet Dönemi öncesinde bile Rusların tatil yapmak için gittiği yerlerden birisiymiş. Bölgede giderek artan Rus topluluğu için 1902 ile 1912 yılları arasında inşa edilen Cathedrale Orthodoxe Saint Nicholas günümüzde Nice’in en popüler turistik yerlerinden birisidir. Birbirinden güzel kubbelere sahip olan dini yapının içerisi gerçekten görülmeye değerdir.

Dini yapı yurtdışında yaşayan Ruslar için bugüne kadar yapılmış en büyük Ortodoks katedrali olarak gösteriliyor. Koruma altına alınan yapı milli anıt statüsüne dahi yükseltilmiştir. Parkın tam ortasında yer alan katedrale gittiğinizde göz kamaştırıcı ikonalar dikkatinizi çekecektir.

Cathedrale Orthodoxe Saint Nicholas içerisinde bulunan eserler ile ilgili çok fazla açıklama yoktur. Işıklandırması bile olmayan katedral daha çok gündüz saatlerinde ziyaret ediliyor. Dini yapının güzelliklerini en ince ayrıntısına kadar görmek istiyorsanız ikindi vakitlerinde gitmeniz iyi olacaktır.

 • Adres: Avenue Nicolas II, 06000 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • İnternet Sitesi: sobor.fr

Musée D’art Moderne Et D’art Contemporain

Nice Gezilmesi Gereken Yerler listeniz bunun gibi önemli yerlerle dolacak. Musée D’art Moderne Et D’art Contemporain 1990 yılında ziyarete açılmış bir müzedir. Müze içerisinde II. Dünya Savaşından günümüze kadar geçen dönemde 300 farklı sanatçı tarafından yapılmış 1300 eser yer alıyor.

Kültürel tesisin kendisine ait daimi bir koleksiyonu vardır. Bununla birlikte yılın çeşitli dönemlerinde farklı sanatçıların eserlerini de sergileyen tesis, genç sanatçıların tanınmasına olanak sağlıyor. Müze içerisinde Saint Phalle, Yves Klein, Cesar ve Arman gibi sanatçıların eserlerini görebilmeniz mümkündür.

Yılın bazı dönemlerinde müzenin çatı katında özel sergiler düzenleniyor. Eğer bunlardan birisine denk gelebilirseniz harika bir Nice manzarası eşliğinde güzel bir sergiyi inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: 1 Place Yves Klein, 06000 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: mamac-nice.org

Musée Matisse

Cimiez Mahallesinde yer alan güzelliklerden bir diğeriyse Musée Matisse’dir. 1963 yılında açılan tesis isminden de anlaşılacağı üzere ünlü ressam Henri Matisse’ye adanmıştır. Müzeyi ziyaret ettiğinizde ünlü sanatçıya ait eserlerin neredeyse tamamını görebilirsiniz.

Matisse’nin erken dönem eserleri başta olmak üzere kariyerinin her döneminden bir eserin yer aldığı müzede tüm çalışmalar kronolojik olarak sergilenmekte. Müzede yer alan eserlerin büyük bir bölümü ressamın bizzat kendisi tarafından bağışlanmıştır.

Müze içerisinde 68 adet tablo, 218 adet baskı, 236 adet çizim yer almaktadır. Sayılar gözünüze az gelebilir. Ancak bu çalışmaların hepsi bir kişiye ait olduğunu düşünürsek gerçekten çok fazla olduğunu fark edeceksiniz.

 • Adres: 164 Avenue des Arènes de Cimiez, 06000 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €10
 • İnternet Sitesi: musee-matisse-nice.org

Musee National Marc Chagall

Nice’de kültrel bir etkinliğe dahil olmak istiyorsanız Musee National Marc Chagall müzesini gezebilirsiniz. 1973 yılında ziyarete açılan tesis isminden de anlaşılacağı üzere 1887 ile 1985 yılları arasında yaşamış olan ressam Marc Chagall’ın eserleri üzerine faaliyet gösteriyor.

Marc Chagall oldukça değişik çalışmalar yapardı. Ağırlıkla dini olan çalışmalarında daha çok rüyaları betimlemeye çalışırdı. Old Town bölgesinden yürüyerek gelebileceğiniz bu müze kesinlikle görmeye değerdir.

Müzenin sergi salonuna girdiğinizde devasa boyutlarda 12 adet çalışmanın yer aldığını göreceksiniz. Ressam Chagall, bu eserleri yaparken insanoğlunun yaradılışını ve göçleri düşünmüştür.

 • Adres: 36 Avenue Dr Ménard, 06000 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €10
 • İnternet Sitesi: en.musees-nationaux-alpesmaritimes.fr

Cimiez Manastırı

Nice Gezilecek Yerler listemizin 10. Sırasında Cimiez Manastırı yer alıyor. 11.Yüzylda inşa edilen yapı 16. Yüzyılda manastıra dönüştürülmüştür. Şapel bölümü 17. Yüzyılda inşa edilen yapı tam bir manastır görünümüne ancak bu dönemlerde kavuşabilmiştir. Manastırı ziyaret ettiğinizde içerisinde eski dönem eserlerinin sergilendiği küçük bir müzenin yer aldığını göreceksiniz.

Müze içerisinde 17. Yüzyıl döneminde kalma sanat eserleri, bazı önemli dokümanlar ve fresklerin sergilendiğini görüyoruz. Müze içerisinde aynı zamanda eski keşişlerin nasıl odalarda kaldığını gösteren replika bir oda tasarımı da göreceksiniz.

Cimiez Manastırı bahçesinde Roger Martin du Gard, Henri Matisse ve Raoul Dufy’nin mezarları bulunmaktadır. Gün içerisinde sürekli ziyarete açık olan yapı için giriş ücreti ödemenize de gerek yoktur.

 • Adres: Place Jean Paul 2, 06000 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00

Notre Dame de Nice Bazilikası

Notre Dame de Nice Bazilikası şehrin ilk modern dini yapılarından birisidir. Yapımına 1864 yılında başlanan Bazilika 1868 yılında ancak tamamlanabilmiştir.

Bazilika yapılmadan önce Nice Sardunya Krallığına bağlıydı. Şehir Fransız kontrolüne geçince modern dini yapı eksiliği görülmüş. Louis Lenormand tarafından çizilen bazilika 1864 yılında inşa edilerek bugün ki hali ortaya çıkarılmış.

Bazilika dışarıdan bakıldığında oldukça zarif bir görünüme sahiptir. 65 metre yüksekliğinde ikiz çan kuleler yapının en çok ilgi gören bölümüdür. Bazilikanın camlarına dikkatli bir şekilde bakarsanız Hz. Meryem’in göğe yükselişinin betimlendiğini göreceksiniz. Cam ve betimlemeler daha sonradan, 19. Yüzyılda yapıya eklenmiştir.

Parc Phoenix

Nice Gezi Rehberi listemizin henüz ortalarındayız. 1990 yılında ziyarete açılan Parc Phoenix, ismini Kanarya Adalarında bulunan özel bir hurma ağacından almıştır.  7 hektarlık bir alan üzerinde yer alan bu doğa alanında yeşilin her tonunu rahatlıkla görebilirsiniz. Kentten uzaklaşmak, temiz hava çekip gürültüden arınmak istiyorsanız buranın tam da sizlere göre olduğunu öreceksiniz.

Bölgenin oldukça zengin bitki örtüsü bulunduğundan dolayı her yıl onlarca farklı etkinlik düzenlenmektedir. Alanın içerisinde aynı zamanda Asya Sanat Müzesi de bulunmaktadır. Saatlerce gezseniz de bitiremeyeceğiniz bu alanda yüzlerce farklı kuş türünün bir arada yaşadığı göle uğrayarak kısa bir yürüyüş de yapabilirsiniz.

 • Adres: 405 Prom. des Anglais, 06200 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 19:30
 • Giriş Ücreti: €5
 • İnternet Sitesi: parc-phoenix.org

Avenue Jean Medecin

Nice geziniz sırasında alışveriş yapmak isterseniz tercihinizi Avenue Jean Medecin bulvarından yana kullanmanızı öneririm. 1864 yılında inşa edilmiş olan bulvar turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında gösteriliyor. Vaktiniz yok ve bulvarı hızlı bir şekilde görmek istiyorsanız 1 numaralı tramvaya binmeniz yeterlidir. Tramvay sizi başta sonra tüm bulvarı hızlı bir şekilde gezdirecektir.

Jean Medecin bulvarına alışveriş yapmak için gidiyorsanız rotanızı Galeries Lafayette caddesine çevirmeniz gerekecektir. Cadde baştan sonra çam ağaçları ile çevrilmiş özel bir yerdir. Hemen hemen tüm markalara ait mağazaların yer aldığı caddede yerel butik mağazalara da denk gelebilirsiniz.

Garibaldi Square

Nice’de Gezip Görülmesi Gereken Yerler listenizde olması gereken bir diğer yer ise Garibaldi Square’dir. Cadde 18. Yüzyılda askeri geçit törenlerinin yapılabilmesi için inşa edilmiştir. Caddenin başta sona tasarımı Antonio Spinelli’ye aittir.

Caddenin ismi ülkenin askeri kahramanlarından Giuseppe Garibaldi’den gelmektedir. Garibaldi Square; şehirde bulunan en eski ve en büyük cadde olma unvanına sahiptir. Geçmişte sadece askeri amaçla kullanılan bu cadde günümüzde araç trafiğine tamamen kapalıdır.

Nice yerel halkı buluşmak için genelde bu caddeyi tercih etmektedir. Caddenin çevresinde Kutsal Kabir Şapeli, Ulusal Tiyatro ve Cafe de Turin yer alıyor. Cadde üzerinde sayısız bar, kafe, restoran ve mağaza yer aldığından dolayı sıkılma gibi bir durum asla söz konusu olamaz.   

Cimiez

Cimiez Old Town’un 2 kilometre kuzeyinde yer alan bir yerleşim bölgesidir. Yerleşim bölgesine girdiğinizde tarihi birçok mekanın, müzelerin, huzurlu bir atmosferin yer aldığını göreceksiniz. Bunun yanı sıra yıl içerisinde birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Cimiez, turistlerin yeni gözdesidir.

Cimiez oldukça engebeli, yokuşlu bir mahalledir. Bu olumsuz yönüne karşın gezginler buraya gelmek için sıraya girmektedir. Bölge Roma İmparatorluğu döneminden bu yana yerleşme açıktır. Mahalleye giriş yaptığınızda ziyaret etmeniz gereken yerlerden bazıları;

Nice – Cimiez Arkeoloji Müzesi, Cimiez Manastırı, Excelsior Regina Sarayı, Matisse Müzesi, Volrose Kalesi mahallede ziyaret edebileceğiniz yerlerden sadece birkaçıdır. Mayıs ayında bölgeyi ziyaret ederseniz Cimiez Caz Festivali ve Kabak Festivali gibi etkinliklere de katılabilirsiniz.

Jardin Albert I

Hem yerel halkın hem de gezginlerin dinlenmek için tercih ettiği yerler arasında Jardin Albert I, yer alıyor. 1914 yılında inşa edilmiş olan bu bahçe Promenade des Anglais’e yürüyüş mesafesindedir. Kıvrımlı yollara sahip olan bu bahçe içerisinde birçok çeşme yer aldığını görecesiniz. Çeşmeler parkın zenginleşmesine, manzara kazanmasına büyük oranda katkı sağlamıştır.

Jardin Albert I bahçesine gitmeye karar verdiyseniz yanınıza fotoğraf makinesi almayı sakın unutmayın. Bahçe içerisinde yürürken 1988 yılında Bernard Venet tarafından yapılan Arc de Venet yapısını görebilirsiniz. Burada biraz vakit geçirdikten sonra 1920 yılında inşa ettirilmiş olan Tritons Çeşmesini ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: 2-16 Avenue de Verdun, 06000 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 11:00 – 20:00

Massena Museum

Nice’de Gezilecek Yerler listemizin yavaş yavaş sonuna gelmiş bulunuyoruz. Promenade des Anglais bölgesinde yer alan Massena Museum, sahil yolunun hemen karşısında yer alıyor. 1921 yılında ziyarete açılan müzenin oldukça zengin bir koleksiyonu bulunmaktadır.

Massena Museum’u gezerken son derece değerli birçok eser göreceksiniz. Josephine’nin Sedef Tacı, Napolyon’un Ölüm Maskesi başta olmak üzere çok özel eserler sizi beklemektedir. Aynı zamanda Alexis Mossa, Josep Fricero, Antoine Trachel gibi isimlere ait birçok sanat eseri de müze içerisinde yer almaktadır.

Masssena Müzesi’nin yapısı da en az içerisinde bulunan eserler kadar görülmeye değerdir. Müze binası Neo-Klasik mimari tarzı ile 1898 ile 1901 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapı da en az eserler kadar koruma altındadır.

Adres: 65 Rue de France, 06000 Nice

Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00

Giriş Ücreti: €10

Nice Cathedral, Cathedrale Sainte Reparate

Nice Cathedral veya yerel dildeki anlamı ile Cathedrale Sainte Reparate; Barok mimarisinin şehirdeki en güzel örneklerinden birisidir. Yapımına 1650 yılında başlanan katedral ancak 1699 yılında tamamlanabilmiştir. Şehrin Old Town olarak adlandırıldığı bölgede yer alan katedrale ulaşım oldukça kolaydır. Katedrale yaklaştıkça göreceğiniz çan kulesi 18. Yüzyılda yapılarak yapıya eklenmiştir.

Nice Katedrali; Roma İmparatorluğu döneminde sayısız işkence görüp vefat eden Azize Reperata’ya adanmıştır. 1906 yılında ibadete kapatılan katedral tarihi eser statüsüne yükseltilip koruma altına alınmıştır.

Azize Reperata’nın mezarlığına da ev sahipliği yapan katedralde aynı zamanda 10 şapel bulunmaktadır. Sahip olduğu mimari güzellikler nedeni ile dikkatleri üzerine çeken katedral daha çok yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.

 • Adres: 3 Pl. Rossetti, 06300 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • İnternet Sitesi: cathedrale-nice.fr

Opera de Nice

Nice tatilinizde bir akşamı operaya ayırabilirsiniz. 1776 yılında inşa edilmiş olan Opera de Nice, 250 yıla yakın bir süredir Nice yerel halkına sanat dolu akşamlar yaşatıyor. Opera başta olmak üzere klasik müzik ve bale gösterilerinin düzenlendiği bu yapıda bir gösteriye de sizler katılabilirsiniz. Eğer böyle bir plan aklınızda varsa erken rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Zira bazen bilet bulmak imkansız hale gelebiliyor.

Opera de Nice’ın şu an ki hali 1882 yılındaki restorasyon sonucu ortaya çıkmıştır. O dönemlerde ismi Opera Nice Cote d’Azur olan yapı daha sonradan Opera de Nice adını alıyor. Opera binasının dış görünümü sizi büyük oranda etkileyecektir. İçerisinde girdiğinizde iç dekorasyonunda kullanılan mobilyalar şehrin opera ve baleye verdiği değeri gözler önüne sermektedir.

Adres: 4-6 Rue Saint-François de Paule, 06300 Nice

Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:30

İnternet Sitesi: opera-nice.org/en

Place Rossetti

Nice Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Place Rossetti meydanı yer alıyor. Old Town’un merkezinde yer alan bu meydana akşamüzeri geldiğinizde canlı performanslar düzenleyen gruplarla karşılaşabilirsiniz. Yerel halk ile kaynaşmak, açık havada dolaşmak, birazcık da olsa sosyalleşmek istiyorsanız tercihinizi bu meydandan yana kullanabilirsiniz.

Place Rossetti meydanına giriş yaptığınızda birbirinden güzel kafeler görecek, rengarenk çiçek stantları arasında kaybolacaksınız. Akşam yemeğinden sonra güzel bir tatlı yemek istiyorsanız herhangi bir kafeye giriş yapabilirsiniz. İşletmelerin oldukça lezzetli akşam yemeği menüleri de bulunmaktadır.

Nice’de Nerede Kalınır? Nice Otel Tavsiyesi

Küçük bir şehir olmasına karşın her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Nice, misafirlerini oldukça güzel bir tatil yaşatmaktadır. Altın sarısı kumlara sahip plajların yer aldığı Nice, kültürel olarak da ileri bir seviyedir. Tatilinizi Fransa’da yapacak ve tercihinizi Nice’den yana kullanacaksanız otel seçiminizi erkenden yapmanız gerekiyor. Zira erken rezervasyon hem uygun hem de istediğiniz otelde konaklama fırsatı verecektir. Nice’de Nerede Kalınır? Listesi oluşturuyorsanız aşağıda yer alan otellere de şans vermenizi öneririm.

Nice’de konaklama yapacak 5 bölge bulunuyor. Old Town, Promenad des Anglais, Jean-Médecin ve Gabetta konaklama yapabileceğiniz bölgelerdir. Bu bölgelerde onlarca hatta yüzlerce otel var. Ancak biz gezginlerin yüksek puan verdiği, güvenerek tavsiye verdikleri otelleri listelemeye çalıştık. Nice Otel Tavsiyesi konusundaki listemiz;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Old Town bölgesinde bulunan Albert 1er otelinde, Promenade des Anglais bölgesinde bulunan Hotel Flots d’Azur otelinde, Jean-Médecin bölgesinde bulunan ibis Styles Nice Centre Gare ve Best Western New York otellerinde, Le Port bölgesinde bulunan ibis Styles Nice Vieux Port otelinde, Gambetta bölgesinde bulunan Hotel La Villa Nice Promenade otelinde konaklayabilirsiniz. Bahsettiğimiz oteller 3 yıldızlı olsalar da oldukça konforlu ve rahat olduklarını söyleyebilirim. Booking üzerinden 8,2 ile 8.5 puan alan otellerin birçok olumlu yorumu bulunmaktadır. 3 yıldızlı otellerde gecelik konaklama ücreti çift kişilik bir oda için 250 ile 400 TL arasında değişmektedir.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Old Town bölgesinde bulunan Palais Saleya Boutique Hôtel otelinde, Promenade des Anglais bölgesinde bulunan Westminster Hotel & Spa ve Mercure Nice Promenade Des Anglais otellerinde, Jean-Médecin bölgesinde bulunan Best Western Plus Hôtel Massena Nice ve Mercure Nice Centre Grimaldi otellerinde, Le Port bölgesinde bulunan Port Nicea Residence otelinde, Gambetta bölgesinde bulunan AC Hotel Nice by Marriott otelinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı otellerin Booking üzerinden 8,5 ile 9,2 arasında puana sahip olduklarını görüyoruz. Oteller ile ilgili yorumlara, resimlere Booking üzerinden ulaşabilirsiniz. 4 yıldızlı otellerde çift kişilik odaların gecelik konaklama ücreti 450 TL’den başlamaktadır.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Promenade des Anglais bölgesinde bulunan Hyatt Regency Nice Palais de la Méditerranée otelinde, Jean-Médecin bölgesinde bulunan Boscolo Exedra Nice & Spa, Autograph Collection otelinde, Gambetta bölgesinde bulunan Hotel Negresco otelinde konaklayabilirsiniz. 5 yıldızlı otel sayısı az gibi görülebilir. Şehirde birçok 5 yıldızlı otel var ama en güvenilir, en ucuzu, en çok tercih edilenleri bunlardır. 5 yıldızlı otellerde çift kişilik odaların gecelik konaklama ücreti minimum 750 TL’den başlamaktadır.

Nice’de Ne Yapılır? Nice’de Yapılacak Şeyler

Fransa’nın en büyük şehirlerinden birisi olan Nice, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bir dönemler Sardunya Krallığına tabi olan bu şehir 18. YY’ın sonunda İngiliz zengin ailelerinin yazlığı olarak ün kazanmıştır.

Akdeniz’in incisi olarak kabul edilen Nice hem Avrupalı hem Asyalı hem de Amerikalı gezginlerin gözdesidir. Yemyeşil dağlara sırtını yaslamış olan bu şehirde canınız asla sıkılmayacaktır. Deniz, kum keyfi yaparak bir gün geçirebilirsiniz. Ancak tatil süreniz fazlaysa veya denizden sıkıldıysanız Nice’de Ne Yapılır? listemize göz atmanızı öneririm. Bu liste şehirde yapılabilecek tüm etkinlikleri içermektedir.

Vieille Ville’de Tarihi Nice Sokaklarını Dolaşın

Nice’de Yapılacak Şeyler listemizin ilk sırasında şehri keşfetmek yer alıyor. Deniz ya da plajlara inmeden önce şehir merkezini gezmenizi öneririm. Vieux Nice olarak da bilinen Vielle Ville şehrin eski yerleşim bölgelerinden birisidir. Bu nedenle tarihi birçok yapı ve yer sizleri bekliyor olacaktır.

Old Town olarak bilinen bölgeye giriş yaptığınızda Arnavut kaldırımlar sizi karşılayacaktır. Daracık sokaklarda yer alan cafelerin geçmişi 17. Yüzyıla dayanmaktadır.  Birbirinden güzel restoranların yer aldığı eski yerleşim bölgesine gezip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Placa Rossetti, Placa Massena, Jean Medecin Caddesi ve Cours Saleya, Castle Hill gibi bölgeleri görmeden şehirden kesinlikle ayrılmayın.

Promenade des Anglias’da Yürüyüş Yapın

Nice’de Yapılacak Şeyler listemizin ikinci sırasında Promenade des Anglias bölgesi yer alıyor. Nice Havalimanından çıkıp şehir merkezine giderken 7 kilometrelik bir sahil yolundan ilerleyeceksiniz. Promenade des Anglias; 7 kilometrelik yürüyüş yolunun tamamı kapsamaktadır.

Yıl içerisinde yerel halk nefes almak, stres atmak için buraya gelmektedir. Yaz ayı ile beraber turistler de akşam yürüyüşleri için genelde bu yolu tercih etmektedir. Yürüyüş haricinde patenle gezen, bisikletle gezen birçok kişi göreceksiniz. Bölge aynı zamanda 4 ve 5 yıldızlı birçok oteli de bünyesinde barındırmaktadır.

Kendinizi Akdeniz’e Bırakın, Bol Bol Yüzün

Nice tatilini yazın yapıyorsanız yapacağınız en güzel şeylerden birisi de yüzmek olacaktır. Nice’ın kendi denizi yüzmeye çok fazla uygun değildir. Kumsalları taşlık olup denizi bir anda derinleştiğinden dolayı Nice yerine çevre bölgelere gitmeniz daha iyi olacaktır. Saint-Jean Cap-Ferrat Yarımadası, Ville Franche Sur Mer denize girme konusundaki en iyi yerlerdir.

Cours Saleya Çiçek Pazarı’nı Gezin

Nice’de Ne Yapılır? listeniz oldukça kalabalık olacaktır, merak etmeyin. Şehrin en popüler yerlerinden Cours Saleya Çiçek Pazarına gitmek seyahatinize biraz daha renk katacaktır. Tarihi kent merkezinde yer alan bu Pazar sadece 06:00 ile 13:30 arasında açıktır. Pazartesi günlerinin kapalı olduğunu ayrıca belirtmek istiyorum. Pazarda sadece yerel sebzeler ile beraber meyve satışı yapılmaktadır. Öğlen meyve ve sebze tezgahları kapanıyor fakat çiçek tezgahları akşam olana kadar açık kalmaya devam ediyor.

Öğlen olması ile beraber meyve ve sebze tezgahları tek tek boşaltılmaktadır. Tezgahlardan boşalan yerlere restoranların masa attığını göreceksiniz. Masalardan herhangi birisine oturabilir, burada güzel bir öğlen yemeği yiyebilirsiniz. Karnınız toksa soğuk içecek siparişi verebilir, etrafınızda olanları izleyebilirsiniz.

Cours Saleya pazarının pazartesi günleri kapalı olduğunu söylemiştik. Pazartesi günü meyve ve çiçek bölümü kapalı olan Pazar yeri yerine bit pazarı kurulmaktadır. Her türlü ürünün satıldığı bu Pazar arasında kaybolabilir, istediğiniz ürünü istediğiniz fiyatlara satın alabilirsiniz.

Castle Hill’de Fotoğraf Çekin

Nice’de Yapılacak Şeyler listenize hiç de tahmin etmeyeceğiniz bir etkinlik ekleyeceğim. İnternette Nice ile ilgili araştırma yaptığınızda hep aynı bir fotoğrafı görürsünüz. İşte o fotoğraf Vieux Nice’de bulunan Castle Hill’de çekiliyor. O fotoğraflara benzere bir fotoğraf çekmek istiyorsanız hemen yola çıkıp tarihi şehir merkezine doğru yola çıkın.

Tepelik bölge ismini burada yer alan kaleden alıyor. 11. ve 18. YY. arası tepede savunma amacı ile inşa edilen Castle Hill, daha sonra tepeliğe ismini vermiştir. Günümüzde kaleden eser kalmamıştır. Ziyaretçiler tepeye daha çok Angels Körfezini, Nice ve Akdeniz manzarasını izlemek için çıkmaktadır.

Tepenin her noktasından harika manzaralar izleyebilirsiniz. Ancak en güzel görüntüler Bellanda Kulesinin olduğu yerden izlenmektedir. Gün içerisinde şehri gezdikten sonra gün batımını burada manzara ile beraber karşılayabilirsiniz. Kışın 18:00’e kadar aşık olan tepelik bölge yazın 20:00, bazen 21:00’e kadar açık olmaktadır.

Nice Karnavalına Katılın

Nice tatilini Şubat ayı gibi planlayan kişiler çok şanslılar. Şubat sonu, Mart başı gibi düzenlenen Nice Karnavalı tatilinizi renklendirebilecek en önemli etkinliklerden birisidir. Rio Karnavalına büyük oranda benzeyen Nice Karnavalına her yıl milyonlarca kişi ilgi göstermektedir. Rio Karnavalına göre biraz daha kapalı olan bu etkinlikte binlerce müzisyen, sahne sanatçısı ve dansçı görev almaktadır. Karnavala katılan katılımcılar bile rengarenk kostümler giymektedir. Festival 2 hafta sürdüğünden dolayı rahat rahat tatilinizi yapıp festivale katılabilirsiniz.

Nice Jazz Festivali’nde Kulaklarınızın Pasını Alın

Nice’de Ne Yapılır? listenize çok özel bir etkinlik eklemek istiyorum. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen Nice Jazz Festivali için şehre binlerce kişi gelmektedir. 1 hafta kadar süren etkinlik yerel halktan ziyade turistlerin işine daha çok gelmektedir. Yaz tatilinde bu şehirde ne yapacağım diye düşünmenize gerek yok. Jazz Festivali yaz ayında katılabileceğiniz en büyük etkinliklerden birisidir.

Nice Jazz Festivali 70 yıldır düzenlenmektedir. Geçmişte dünyanın en popüler sanatçılarının sahne aldığı bu etkinlik hala güncelliğini korumaya devam etmektedir. Festivale katılmak için Massena Meydanına gitmeniz gerekiyor. Meydanda bulunan Theatre de Verdure’ye gittiğinizde konser alanını görebilirsiniz.

Festival haftası boyunca konserler hemen hemen şehrin dört bir yanında düzenlenmektedir. Amatör veya ufak Jazz grupları canlı performanslarla izleyicilere harika anlar yaşatmaktadır. Temmuz tatiliniz Nice’de olacaksa bu etkinliğe kesinlikle katılmanızı istiyorum.

Yerel Lezzetler İçeren Keyifli Bir Akşam Yemeği Yiyin

Fransa’da yemekler Akdeniz yorumu ile pişirilmektedir. Nice’e kadar gelmişken yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi de yemek yemek olacaktır.  Ançüez, haşlanmış yumurta, zeytin ve domates ile hazırlanan Salade Niçoise salatası şehirdeki en popüler lezzetlerden birisidir. Eğer bu lezzeti sandviç olarak tüketmek isterseniz Pan Bagnat sipariş etmeniz yeterlidir.

Bunun yanı sıra Socca adında tamamen nohuttan yapılma atıştırmalığın tadına bakabilirsiniz. Ayrıca Panisse, Pissaladiere gibi yerel ürünleri deneyebilir, Akdeniz mutfağını keşfedebilirsiniz. Nice kent merkezinde bulunan tüm cafe ve restoranlarda bu yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Her ne olursa olsun bu şehirden keyifli bir akşam yemeği yemeden asla dönmeyin.  

Allianz Riviera Stadyumu’nda OGC Nice Maçı İzleyin

Nice gezisinde birçok kişi deniz, kum ve güneşten erken sıkılabiliyor. Futbol tutkunu bir kişiliğe sahipseniz Nice seyahatinize ufak bir maç gösterisi ekleyebilirsiniz. Allianz Riviera Stadyumu bildiğiniz üzere Euro 2016 için inşa edilmişti. 35,000 izleyici kapasitesine sahip olan bu statta OGC Nice ekibinin bir maçını izleyebilirsiniz. Seyahat dönemimi Eylül ile Haziran arasında yaparsanız maç izleyebilirsiniz. Haziran ile Eylül arasında ligler tatilde olduğu için maalesef maç keyfinden mahrum kalabilirsiniz.

Fransız Rivierası’nın Diğer Güzel Kentlerine, Kasabalarına Günübirlik Gezi Yapın

Nice’de Ne Yapılır listemizin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Nice’de geçireceğiniz süre fazla ise Fransa Rivierası’nın diğer şehirlerine günübirlik geziler yapmanızı öneririm.

Fransa’nın en popüler, en çok ziyaret edilen köylerinden Eze, Monte Carlo ve Monako günübirlik gezilebilecek yerler arasında yer alıyor. Çevreyi tam anlamı ile elbette gezemezsiniz. Boş gün sayısına göre davranmalı, kendinize en uygun gezi planını oluşturmalısınız.

Eze, Monte Carlo ve Monako Turu: Fransa’nın en popüler köyünden başlayıp Monte Carlo ve Monako ile devam eden bu tur ortalama 5 saat kadar sürmektedir. Tur ücreti kişi başı 50 Euro’dur. Fiyatı pahalı gibi gelse de onlara göre bu ücret oldukça düşüktür.

Çevrede bulunan kent ve kasabaların hepsini gezmek istiyorsanız araç kiralamanızı öneririm. Fransa’da araç kiralama ücretleri oldukça makuldür. Turlara kişi başı 50 Euro vermek yerine araç kiralamak daha mantıklı olacaktır.

Fransız Rivierası Turu: Bu tur yukarıda yer alan tura nazaran çok daha kapsamlıdır. Diğer tur 5 saat sürerken bu tur minimum 10 saat sürmektedir. Tur Eze, Cannes, Monako, Antibes ve Saint Paul bölgeleri arasındadır. Özel araçla otelinizden sizi alan tur ekibi günün sonunda yine sizi otelinize bırakmaktadır. Bu turun kişi başı ücreti ise 75 Euro’dur.

Fransa’nın her şehri diğerinden daha güzeldir. Nice yolculuğuna çıktığınızda bu rehberin işinize çok fazla yaradığını göreceksiniz. Nice Gezilecek Yerler rehberimiz ile ilgili görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

Nice Gezilecek Yerler: Nice’de Gezilecek 20 Yer