İtalya'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisi de Napoli'dir. İtalya'da genellikle Milano, Venedik ve Roma ziyaret edilmektedir. Oysa; ülkenin güneyine doğru indiğinizde gerçek İtalya'nın yüzünü göreceksiniz. Bu yazımız içerisinde baştan sona bütün ile Napoli Gezilecek Yerler rehberi oluşturmaya çalışacağız.

Napoli, Orta Çağ döneminde Yunan koloniciler tarafından inşa edilmiş bir şehirdir. Yapıların günümüze kadar ulaşmış olması şehri bütünü ile açık hava müzesi haline getirmiştir. Yurtdışı seyahat planınız varsa Napoli'yi kesinlikle listenizi içerisine dahil etmenizi öneriyoruz. Tatil programı oluşturmak için Napoli Gezi Rehberi yazımız sizlere yetip artacaktır. Napoli'de uğramanız gereken o yerler;

National Archaeological Museum

Kral VII. Charles tarafından 1777 yılanda inşa edilen bu yapı geçmişte Napoli Süvari Kışlası olarak kullanılmıştır. Günümüzde Napoli Üniversitesi Dekanlığı olarak kullanılan bu binada National Archaeological Museum hizmet vermektedir. Şehrin en çok ziyaret edilen yapılarından birisi olan bu müzede gerçekten eşi benzeri olmayan eserler ile karşılaşacaksınız.

Rönesans, Roma ve Antik Yunan dönemlerine ait eserler sergilenen bu müzede aynı zamanda Herculaneum ve Pompei'den getirilen kalıntılarda sergilenmektedir. Ulusal Arkeoloji Müzesi içerisindeki koleksiyon her geçen gün daha da fazlalaşmaktadır. Erken saatlerde gelmeniz müzeyi daha rahat gezmenize olanak sağlayacaktır.

 • Adres: Piazza Museo, 19, 80135 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:30
 • Giriş Ücreti: €15
 • Web Sitesi: museoarcheologiconapoli.it

Royal Palace of Naples

Napoli'de Gezilecek Yerler listemizin ikinci sırasında Royal Palace of Naples yer alıyor. Şehir merkezindeki en görkemli yapılardan birisi olan bu saray 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Yapının özelliği; Bourbon Krallarının Napoli'de yaşadığı 4 saraydan biri olmasıdır. Sarayın tasarımı baştan sonra Domenico Fontana'ya aittir.

Royal Palace of Naples içerisine girdiğinizde, iç tasarımın kusursuz ve mükemmel olduğunu göreceksin. İç mekan tasarımı Battiestello Caracciolo, Belisario Corenzio ve Giovanni Balducci'ye aittir.

Saray aktif olarak kullanıldığı dönemde kralların ikamet yeriydi. Günümüzde müze olarak kullanılan sarayda birçok bölüm koruma altına alınmış durumda. Sarayı gezerken çok eski dönemlere ait mobilyalar, tablolar, heykeller, porselenler ve kanaviçeler göreceksiniz.

Napoli Kraliyet Sarayı olarak da adlandırılan bu yapı, şehirde ziyaret edebileceğiniz en çok ekonomik müzelerden birisidir. İsterseniz rehber eşliğinde gelerek sarayı daha yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Piazza del Plebiscito, 1, 80132 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: €6

Cappella Sansevero

Napoli, Barok mimari tarzının en popüler olduğu şehirlerden birisidir. Torremaggiore Dükü John Francesco di Sangro; Cappella Sansevero şapelini 1590 yılında barok tarz ile inşa edilmesini istemiştir.

1613 yılında Alessandro di Sangro aldığı karar ile şapelin aile mezarlığına dönüştürülmesini istemiştir. Günümüzdeki görünüm ise Raimondo di Sangro tarafından başlatılan yenileme çalışmaları ile oluşturulmuştur.

Raimondo di Sangro tarafından başlatılan yenileme çalışmaları sırasında şapel duvarlarına mason simgeleri çizilmiştir. Bu haberin yaygınlaşması ile beraber şapele olan ilgi her geçen gün daha da artmıştır.

Sansevero Şapeli, San Domenico Maggiore Kilisesinin hemen kuzeybatısında yer alıyor. Şapel içerisinde 30'a yakın sanat eserinin bulunduğu küçük bir müze dahi bulunuyor. Bu eserlerin birçoğu 18. yüzyılda İtalya'nın önde gelen sanatçıları tarafından yapılmıştır. Şapeli ziyaret ettiğinizde müze kısmına girip Antonio Corradini'nin orijinal Pudicizia çalışmasını, Cristo Velato'nun çalışmalarını, Francesco Querolo'nun Disinganno çalışmalarını kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

 • Adres: Via Francesco de Sanctis, 19/21, 80134 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: museosansevero.it

Castel Nuovo

Napoli Gezi Rehberi listenize gerçekten çok önemli bir yapı ekleyeceğiz. Piazza Municipio bölgesinde yer alan Castel Nuvo, Orta Çağ havasını solumak isteyen kişiler için büyük bir fırsattır.

Yöre halkı tarafından Maschio Angioino olarak bilinen bu kale Anjou Hanedanlığından I. Charles'in tahta oturduğu yıl (13. yüzyılın sonu) inşa edilmiştir.

Askeri yapının planları Pierre de Chaule adındaki Fransız mimar tarafından çizilmiştir. Kral Robert, askeri yapının bilim insanlarının, katiplerin ve sanatçıların konuk edilebileceği kültürel bir merkeze dönüştürülmesini istemiştir.

Castel Nuovo kapısı Rönesans stili ile yapılmış modern bir yüze sahiptir. İçerisinde kent müzesinin bulunduğu yapı yılın belirli dönemlerinde birçok etkinlik ve konsere ev sahipliği yapıyor. Kaleyi ziyaret ettiğinizde farklı dönemlerde yapılmış, şehre ışık tutan tablolar göreceksiniz.

 • Adres: Via Vittorio Emanuele III, 80133 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €6

Castel dell’ Ovo

Normanlar tarafından 12. Yüzyılda inşa edilmiş olan Castel dell’ Ovo, Napoli'de bütünlüğünü koruyabilmiş en eski yapıdır. Megaride Adacığı üzerinde yer alan bu kale, ana karaya oldukça geniş bir köprü ile bağlanmış durumda.

Aragon Hanedanlığı, Svabyalılar ve Angevinler döneminde üs olarak kullanılan kalenin bulunduğu yerde yaşayan insanlar Napoli'nin temellerini atan insanlar olarak gösteriliyor. İtalya ana karasında Yunanlılar tarafından kurulmuş ilk koloninin bu ada üzerinde olduğu düşünülüyor.

Castel dell’ Ovo günümüzde daha çok evlenmek üzere olan çiftler tarafından ziyaret ediliyor. Fotoğraf çektirmek için gelen evlilik arifesindeki çiftler adaya büyük renk katmaktadır. Kale içerisinde aynı zamanda oldukça kaliteli restoranlar da bulunmaktadır. Bu restoranlarda taze deniz ürünlerinin tadına bakarak harika geçen bir günü tamamlayabilirsiniz.

 • Adres: Via Eldorado, 3, 80132 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:30
 • Giriş Ücreti: Değişken

Castel Sant’ Elmo

Castel Sant’ Elmo, tüm şehri görebileceğiniz tek yerdir. Panoramik kent manzarasına sahip olan Castel Sant’ Elmo, Kral Robert'in talimatları ile 1329 yılında inşa edilmiştir. Kalenin tasarımı Tino da Camaino adındaki Sienalı mimara aittir.

Kalenin bulunduğu alanda daha önceden kale ile aynı ismi taşıyan bir kilise bulunuyormuş. Hatta Aziz Erasmo'ya adanan bu kilise maalesef 1275 yılında farklı br binaya taşınmıştır.

Castel Sant’ Elmo 1538 yılında İspanyol yöneticileri tarafından daha korunaklı hale getirilmiştir. Yapı 1976 yılına kadar ordu için hapishane görevi üstlenmiştir. 1976 yılından sonra serbest hale gelen kale müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmıştır. Kaleyi ziyaret ettiğinizde Museo del Novecnto gibi oldukça güzel bir müzenin olduğunu göreceksiniz.

Museo del Novecento müzesi içerisinde daha çok 20. yüzyıl Napoli sanat öğeleri sergilenmektedir. Birbirinden güzel tablo ve heykellerin yer aldığı müzede keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

 • Adres: Via Tito Angelini, 22, 80129 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 19:30
 • Giriş Ücreti: €5

Naples Cathedral, Duomo di Napoli

Napoli Gezilecek Yerler listenize Naples Cathedral, Duomo di Napoli yapısını da eklemek istiyoruz. Napoli halkına göre Naples Cahedrali şehri koruyormuş. Katedral, erken hristiyanlık döneminde inşa edilmiş eski bazilikalar üzerine Kral I. Charles'in emri ile 13. yüzyılda inşa edilmeye başlanmıştır.

Katedralin yapım süreci oldukça uzun sürmüştür. 14. yüzyılda tamamlanan Neo-Gotik tarzdaki katedralin ön ve iç cephesine baktığımızda büyük farklar göreceksiniz. Tasarımda kullanılan ufak dokunuşlar katedralin mimari anıta dönüşmesini olanak sağlamıştır.

Duomi di Napoli'yi gezmeye iç kısmından başlamanızı öneririz. Çünkü yapının iç bölümünde Giovanni Lanfranco tarafından tasarlanmış, fresklerle süslenmiş Capella di San Gennaro sizleri beklemektedir.

Naples Cathedral, Duomo di Napoli'nin vaftizhane bölümüne girmek ufak bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu bölümde 4. yüzyıldan kalma mozaikler sergileniyor. Mozaikleri görmek için talep edilen ücreti seve seve vereceğinizi düşünüyoruz.

 • Adres: Via Duomo, 147, 80138 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 19:30

Catacombe di San Gennaro

Napoli'de erken Hristiyanlık dönemine ait birçok kalıntı bulunuyor. Catacombe di San Gennaro mezarlıklarının temeli 2. yüzyıla dayanıyor. Bu nedenle burası erken Hristiyanlık dönemini keşfetmek için en doğru yerlerden birisidir.

Catacombe di San Gennaro, şehrin önde gelen aileleri için oluşturulmuş yeraltı mezarlığıdır. Mezarlığa ismi verilen azizin defnedilmesi ise 5. yüzyılda gerçekleşmiştir. 5. yüzyıldan itibaren buraya olan ilgi her dönem artarak devam etmiştir.

Catacombe di San Gennaro mezarlığına girdiğinizde mezar 3 farklı mezar tipi sizi karşılayacaktır. Bu mezarlar aslında insanlar arasındaki sınıf farklılığını gözler önüne sermektedir. İki katlı olan mezar odalarının gezerken 2. yüzyıldan kalma birçok fresk, 5. yüzyıldan kalma mozaikler ve San Gennaro'nun bilinen en eski portresi sizleri karşılayacaktır.

Yeraltı mezarlığı içerisindeki en ünlü mezar Aziz San Gennaro'ya ait olsa da San Severo ve San Gaudioso mezarlarını da ziyaret etmeyi unutmayın.

 • Adres: Via Capodimonte, 13, 80100 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €9
 • Web Sitesi: catacombedinapoli.it

Piazza del Plebiscito

Yapımına 1809 yılında başlanan Piazza del Plebiscito 1846 yılında ancak tamamlanabilmiştir. Kral Joachim'in özel isteği doğrultusunda tasarlanan bu meydanın etrafı harika mimari yapılarla doludur. Günün hangi saati gelirseniz gelin hem yerel halk hem de gezginlerin burada vakit geçirdiklerini göreceksiniz.

Piazza del Plebiscito meydanının tam ortasından kuzeybatıya doğru baktığınızda Certosa di San Martino ve Castel Sant' Elmo yapılarını görebilirsiniz.

Meydanın doğu tarafına doğru ilerlemeye başladığınızda ise Palazzo Reale, batı tarafına doğru döndüğünüzde ise San Francesco di Paola Bazilikası sizlere selam verecektir.

Meydandan kuzeye doğru ilerlediğinizde ise şehrin en keyifli mekanları ile karşılaşacaksınız. Caffe Gambrinus başta olmak üzere tüm mekanlar size keyif dolu anlar yaşatacaktır.

Basilica di Santa Chiara

Kral Robert, eşinin isteği doğrultusunda Basilica di Santa Chiara yapısını inşa ettirmiştir. 1313 ile 1340 yılları arasında inşa edilen Bazilika, şehrin en güzel yapılarından birisi olarak gösteriliyor.

Bazilika, inşa edildi İlk dönemlerde tamamen Gotik tarza sahipti. Ancak; 17. yüzyılda başlayan yenileme çalışmaları sırasında bazilika baştan sona bambaşka bir güzelliğe kavuşmuştur. Bazilika içerisinde bulunan küçük müze de etkileyici bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

Kral Robert, vefat edince buraya, ana sunağın hemen arkasındaki bölüme defnedilmiştir. Bazilika içerisinde aynı zamanda 22 insanı Nazilerin işkencesinden kurtaran Salvo D'Acquisto'nun da mezarı bulunmaktadır. Son olarak ise yapı içerisinde 1. yüzyıldan kalma hamamları da görmenizi tavsiye ederiz.

 • Adres: 49/c, Via Santa Chiara, 49/C, 80134 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 07:30 – 20:00
 • Giriş Ücreti: €6
 • Web Sitesi: monasterodisantachiara.it

Galleria Borbonica

Napoli Gezi Rehberi listemizin daha ortalarındayız. Galleria Borbonica adı verilen tüneller Kral II. Ferdinand'ın emirleri doğrultusunda 1853 yılında tasarlanmışlardır. Tünellerin yapılma amacı askeri barakalar ile Plazzo Reale arasında bağlantı oluşturmakmış. Eğer ülke ani bir saldırıya maruz kalır ya da büyük bir isyan meydana gelirse kraliyet üyelerinin bu tüneller vasıtası ile deniz kıyısına ulaşmaları için de tasarlandığı düşünülüyor.

Galleria Borbonica tünellerin yapılma süresi Bourbon Hanedanlığının zayıflaması ile beraber rafa kalkmıştır. Aslında projenin tamamlanamamasındaki bir diğer neden şehrin altında bulunan, antik dönemden kalma sarnıçlar olarak da gösteriliyor.

Napoli için büyük öneme sahip olan Galleria Borbonica tünelleri sadece rehberli turlar eşliğinde ziyaret edilmektedir. Standart turlar 10 Euro'dan başlamaktadır. Standart turlara katılmak için önceden herhangi bir rezervasyon yaptırmamıza gerek yoktur.

 • Adres: Parcheggio Morelli, Via Domenico Morelli, 61 c, 80121 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: galleriaborbonica.com

Teatro di San Carlo

Napoli'de Gezilmesi Gereken Yerler gerçekten çok fazladır. Bu nedenle bu yazımız içerisinde gezginler tarafından en çok ziyaret edilen yerleri listelemeye çalıştık. Yıl boyunca birbirinden güzel performansların sahnelendiği Teatro di San Carlo kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır. San Bartolomeo Opera Salonu'nun eskimesi ile beraber Teatro di San Carlo'nun 1621 yılında inşa edilmesine karar verilmiştir.

Teatro di San Carlo'nun tasarımı Kral III. Carlo'nun isteği doğrultusunda doğrultusunda Angelo Carasale ve Giovanni Antonio Medrano'ya verilmiştir. O dönemler oldukça görkemli bir opera binası inşa edilmişti. Ancak; çıkan bir yangın opera binasını kullanılamayacak hale getirmiştir.

1816 yılında opera binası klasik tarzda yeniden inşa edilmeye başlanmıştır. Bugünkü gördüğümüz Teatro di San Carlo, 1816 yılında inşa edilmiş yeni opera binasıdır. Burada güzel bir gösteri izledikten sonra rehberli turlar eşliğinde yapıyı gezebilirsiniz.

Rehber eşliğinde Teatro di San Carlo gezintisi 45 dakika sürmektedir. Tur sırasında opera binasının her iki fuayesini, localarını, ana salonunu ve kraliyet aile üyelerine ayrılmış özel bölümleri görebileceksiniz.

 • Adres: Via San Carlo, 98, 80132 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 10:30 – 16:30
 • Giriş Ücreti: €9
 • Web Sitesi: teatrosancarlo.it

Via San Gregorio Armeno

Napoli ruhunu tam anlamıyla hissetmek istiyorsanız Via San Gregorio Armeno bölgesini ziyaret etmenizi öneririz. Özellikle burada geçireceğiniz 4 saatlik süre Napoli ruhunu keşfetmeniz için yeterli olacaktır.

Birçok kişi tatil planını Noel zamanına göre planlıyor. Noel zamanı şehre geldiğinizde Napoli'ye özgü dünyaca ünlü gelenekleri yerinde göreceksiniz.

Via San Gregorio Armeno aynı zamanda el yapımı ürünlerin satıldığı dükkanlar ile de bir yerdir. Yol boyunca sıralanmış dükkanların raflarına baktığımızda Hz. İsa'yı ne kadar sevdiklerini görebilirsiniz.

Certosa di San Martino

Napoli'de Barok mimari tarzını en üst seviyesi Certosa di San Martino yapısında kullanılmıştır. Bourbon ve İspanyol dönemine ait birçok koleksiyon ve sanat eserlerinin sergilendiği bu yapı gezginler tarafında çokça ziyaret ediliyor.

Certosa di San Martino, Şartrö Tarikatı için 1325 ile 1368 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapının içerisindeki koleksiyonların değeri kadar yapının da oldukça değerli olduğunu söyleyebiliriz. Yapının bir bölümü bir zamanlar kilise olarak kullanılmıştır. Bu bölüme girdiğinizde 17. yüzyılın en büyük ustaları tarafından yapılmış tablo ve freskler sizleri karşılayacaktır.

 • Adres: Largo S. Martino, 5, 80129 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 19:30
 • Giriş Ücreti: €6

Palace of Capodimonte

Kral VII. Charles kendisi için av köşkü tasarlanmasını istemiştir. Yapımına 1738 yılında başlanan Palace of Capodimonte'nin yapımı 100 yıldan fazla sürmüştür. Oldukça geniş bir park alanına sahip olan Palace of Capodimonte sarayı bir dönem Fransız güdümünde kurulan cumhuriyet rejiminin yönetim merkeziydi. Hükümdar şehri terk etmesi ile beraber saray da kaderine terk edilmişti.

Ferdinand, 1815 yılında şehre geri dönmesi ile beraber av köşkünde yaşamaya başladı. Birbirinden değerli heykel ve tablolar getirten Ferdinand, sarayın daha hoş görünmesini sağladı.

Palace of Capodimonte sarayı günümüzde Ulusal Sanat Galerisi olarak kullanılıyor. Sanat galerisi içerisinde Güney İtalya'nin en değerli parçaları, en gözde eserleri bulunuyor.

Museo di Capodimonte adı verilen sanat galerisinde eserlerin hemen hemen tamamı Elisabetta Farnese ın 'ye ye ai olarak gösterilmekte. Sanat galerisini ziyaret ettiğinizde Warhol, Batticelli, Titian ve Caravaggio gibi isimlerin ünlü eserlerine göz atabilirsiniz.

 • Adres: Via Miano, 2, 80131 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 19:30
 • Giriş Ücreti: €12

Gesu Nuovo Church

Napoli'de Gezilecek Yerler listenize yine tarihi bir yer ekliyoruz. Gesu Nuovo Church kilisesinin binası aslında 1470 yılında Roberta Sanseverino sarayı olarak tasarlanmıştı. Ancak; o dönem aile içerisinde meydana gelen bazı politik çekişmeler saray fikrinden yönelmesine neden oldu. Aile 1580 yılında yapıyı Cizvit Tarikatına yapıyı kiliseye dönüştürmesi şartı ile satmıştır.

Sarayın kiliseye dönüştürme operasyonu sırasında Maddaloni Kontesi Roberta Carafa restorasyon işlemine maddi destekte bulunmuştur. Sarayın iç kısımlarını şifresini dönüştürme görevi ise Cosimo Franzago, Francesco Solimena, Luca Giordano gibi ünlü ustalar üstlenmiştir.

 • Adres: Piazza del Gesù Nuovo, 2, 80134 Napoli NA
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 20:00
 • Web Sitesi: gesunuovo.it

Quartieri Spagnoli

Quartieri Spagnoli mahallesi, Napoli'nin hem kalbi hem de ruh olarak gösteriliyor. Mahallenin geçmişi, Napoli'nin İspanya kontrolünde olduğu 1600'lü yıllara kadar dayanıyor. O dönemler İspanyol askerlere bir dönem bu mahallede yaşamışlardır.

Quartieri Spagnoli dar ama bir o kadar da hareketli bir rengarenk bir sokağa sahiptir. Rengarenk evlerin bulunduğu mahallede iç kısımlara doğru girdiğinizde bambaşka bir dünyanın sizin karşıladığını göreceksiniz.

Quartieri Spagnoli mahallesinde her pazar ikinci el pazar kurulmaktadır. Bu pazarda aklınıza gelebilecek her türlü ürün satılmaktadır. Aynı zamanda dar sokaklarda birçok atölye, kafe, dükkan ve mağaza sizi bekliyor olacaktır.

Quartieri Spagnoli sokaklarında dolaşırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü; bölgenin hâkimiyet ve kontrolü Napoli Mafyası tarafından yürütülüyor.

Mercato di Porta Nolana

Napoli'de Nereye Gidilir listenize bir yer daha ekliyoruz. Mercato di Porta Nolana, Napoli'deki en lezzetli deniz ürünlerinin satıldığı pazar olarak gösteriliyor.

Antik zamanlarda bölgenin ve limanın güvenliğini sağlayan bu pazar 2 tane büyük gözcü kulesine sahiptir. Eğer pazar içerisinde dikkatli dolaşırsanız bu gözcü kulelerini görmeniz mümkündür. İnsanların akın akın geldi bu pazar Napoli halkının günlük yaşamını gözlemlemek için oldukça ideal bir yerdir.

Mercato di Porta Nolana pazarda dolaşırken birbirinden taze, lezzetli deniz ürünleri iştahınızı kabartacaktır. Bunun yanı sıra pazar içerisinde taze sebze ve meyve satışı, peynir satışı, ekmek satışı, tatlı satışı gibi sayısız lezzetleri satışı da yapılmaktadır.

Spaccanapoli Street

Napoli'nin en popüler, en aktif caddelerinden birisi de Spaccanapoli Street'dir. Tarihi kent merkezini neredeyse ikiye bölen bu cadde sahip olduğu Grekoromen havasını korumaya devam ediyor. Yerel halkın büyük ilgi gösterdiği cadde Via Bededdetto Croce olarak da adlandırılıyor. Caddenin başlangıç yerini görmek istiyorsanız Piazza Gesu Nuovo'ya kadar çıkmanız gerekecektir.

Spaccanapoli Street caddesinin dar, hafifçe de eğimli olduğunu göreceksiniz. Girdiğiniz zaman San Francesco delle Monache, Santa Chiara, Palazzo Venezia gibi tarihi yerlere doğrudan erişim sağladığını göreceksiniz.

Grekoromen havasının hala korunduğu bu caddede küçücük dükkanlar, meyve ve sebze satılan tezgahlar, küçük tasarım butikleri ve küçük barlarla karşılaşacaksınız. Hangi işletmeye girerseniz girin içerisinde birçok kişi olduğunu göreceksiniz.

Spaccanapoli Street birçok kişi için klasik bir cadde gezintisi olarak görülüyor. Ancak içerisine doğru girdiğinizden sağ ve sol bölümde bulunan tarihi yapı ve işletmeler önünde fotoğraf çeken, işletmeleri ziyaret etmek isteyen kişileri, bolca sağdan ve soldan mola vermek isteyen kişileri göreceksiniz. Aslında caddenin bu denli kalabalık olmasının sebebi de budur.

Via Toledo

Napoli Gezilecek Yerler rehberimizin 20. yerine gelmiş bulunuyoruz. Napoli'de alışveriş denediğinde ön plana çıkan bu bölge toplamda 1,2 kilometrelik uzunluğa sahiptir. Piaza Dante'den başlayan yolculuk sizi Trieste e Trento'ya kadar götürecektir.

Via Toledo Caddesi ismini İspanyol Vali Pedro Alvez de Toledo'dan almıştır. Caddenin inşa edilmesi konusunda büyük emeklere sahip olan vali unutulmaması için bu şekilde anılmaktadır. Vali Toledo, caddenin inşası ve tasarımı için İtalya'nın en ünlü mimarlarından Ferdinando Manlio'yu görevlendirmiştir.

Caddenin yapımı 1536 yılında tamamlanmıştır. Yolun çevresine baktığımızda birçok dini ve anıtsal yapının yer aldığını görüyoruz. Bu durum, yıllar içerisinde caddenin popüler hale gelmesine olanak sağlamıştır.

İspanyol Mahallesi içerisinde yer alan Via Toledo, tamamen klasik mimari ile tasarlanmıştır. Caddede araç trafiği kesinlikle yasaktır. Yaya trafiğine açık olan caddede alışveriş mekanlarını gezdikten sonra Kutsal Ruh Bazilikası ve Zevallos Sarayı gibi önemli yerleri ziyaret edebilirsiniz.

BONUS: Pompei Antik Kenti

Napoli Gezilecek Yerler rehberimiz Pompei'siz olmaz. Pompei, 79 yılında Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu yok olmuş bir şehirdir. Kentte yaşayan insanların birçoğu hayatını kaybetmiş, sağ kalmayı başaranlar ise bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Pompei bizlere doğanın aslında ne kadar güçlü olduğunu, insanlığın doğa karşısında ne kadar aciz kaldığını göstermektedir.

Yanardağ patlaması ile beraber kentteki yaşam bütünü ile durmuştur. Bu nedenle şehirdeki birçok yapı bütünlüğünü koruyup günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Şehri ziyaret ettiğinizde asillere ait villalar, hayvan ahırları ve genelevler bütünlüğünü kurumuş bir şekilde sizi beklemektedir.

Pompei Antik Kenti içerisinde ziyaret edebileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Gladyatörlerin binlerce yıl önce dövüş yaptığı arenalar, tapınaklar hatta hamamlar dahi ulaşılabilir durumdadır. Antik kent gezintinizi kesinlikle rehberli turlar eşliğinde yapmanızı öneriyoruz. Rehberler, Pompei hakkında daha önce duymadığınız birçok bilgi ve içeriği sizlere anlatacaklardır.

Napoli Gezi Rehberi yazımız burada bitmiş gibi görülebilir. Fakat; içeriğimizin bundan sonraki bölümleri de olacaktır. Sizlere bütünü ile bir Napoli rehberi oluşturmak istiyoruz. Bu nedenle konaklamadan yeme ve içmeye, Napoli’de yapılacak şeylere kadar tüm detayları sizlere sunmaya çalışacağız. Napoli ile ilgili diğer detaylar;

Napoli'de Nerede Kalınır? Napoli Otel Tavsiyesi

Napoli Gezi Rehberi işinize yarayacak her ayrıntıyı barındıracaktır. İtalya'nın güneyinde sessiz, sakin ve eğlence dolu br tatil istiyorsanız konaklamayı önceden halletmeniz gerekiyor.

Napoli Körfezine bakan bir yerde tatil yapmak herkesin hayalidir değil mi? Bu şehirde oteller 4 bölgeye dağılmış durumda. CentroStorico, Tren İstasyonu Çevresi, Chiaia ve Vomero & Quartieri Spagnoli bölgesinde konaklayabilirsiniz. Napoli Otel Tavsiyesi;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Centro Storico bölgesinde bulunan Correra 241 Lifestyle Hotel ve Hotel Piazza Bellini & Apartments otellerinde, Tren İstasyonu Çevresi bölgesinde bulunan Ibis Styles Napoli Garibaldi ve Hotel Bella Napoli otellerinde, Chiaia bölgesinde bulunan Hotel Plebiscito Aparthotel otelinde, Vomero & Quartieri Spagnoli bölgesinde bulunan Hotel Cimarosa ve Hotel Principe Napolit’amo otellerinde kalabilirsiniz. Otellerin hemen hemen tamamı Booking üzerinden 8,5 puan üzerine sahiptir. Referansları oldukça yüksek olan bu oteller, müşterilerine her alanda hizmet vermektedirler. Otel yorumlarına bakarak seçim yapmanızı öneririz.

4 Yıldızlı Otel Önerisi: Centro Storico bölgesinde bulunan Albergo Palazzo Decumani ve Il Tesoro Smart Suite & SPA otellerinde, Tren İstasyonu Çevresi bölgesinde bulunan Starhotels Terminus ve UNAHOTELS Napoli otellerinde, Chiaia bölgesinde bulunan Exe Majestic ve Palazzo Alabardieri otellerinde, Vomero & Quartieri Spagnoli bölgesinde bulunan San Francesco al Monte ve Grand Hotel Oriente otellerinde kalabilirsiniz. Booking üzerinden 8,8b puan ve üzeri değerlendirmeye sahip olan bu otellerin binlerce pozitif yorumu bulunmaktadır. Aynı zamanda gezip görülecek yerlere de yakın olan bu otellerde gönül rahatlığı ile konaklayabilirsiniz.

Napoli’de Ne Yapılır? Napoli’de Yapılacak Şeyler

Napoli'de Ne Yapılır? üzerine de konuşmak istiyoruz. Napoli sadece tarihi yerleri ve kiliseleri ile ünlü bir yer değildir. Bu şehirde aynı zamanda yapılacak bir dizi aktivite ve eğlence bulunmaktadır. Geçmişi Neolitik Döneme kadar giden bu şehir, tarih boyunca sayısız medeniyet tarafından ele geçirilmiş. Dünyanın en önemli liman şehirlerinden birisi olan Napoli, bu özelliği günümüzde de koruyor. Her yıl milyonlarca turist ağırlıya Napoli, en çok ziyaret edilen şehirler arasında yer alıyor.

Napoli'de Yapılacak Şeyler listesi gerçekten çok uzun sürecek. Bu şehre ayıracak vaktiniz birkaç gün ile sınırlı olmasın. Doya doya gezmek istiyorsanız en azından 4, 5 gün ayırmak gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Napoli'de yapacağınız şeylerden bazıları;

Tarihi Napoli Sokaklarını Dolaşın

Napoli'de Ne Yapılır diye merak etmeyin. Sizlere birbirinden güzel 12 aktivite ve eğlence seçeneği sunacağız. Bunlardan ilki tarihi Napoli sokaklarıdır. Birbirinden güzel irili ufaklı Napoli sokaklarında tarihi yapıları görebilir, her birinin önünde doyasıya fotoğraflar çekebilirsiniz. Sokak turuna çıktığınızda San Severo Şapeli, Napoli Katedrali, Gesu Nuovo Klisesi ve San Domenica Kilisesi gibi ihtişamlı yapıları görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Napoli, 1600'lü yılların başında İspanyol Krallığına bağlı idi. O zaman oluşturulmaya başlanan şehir dokusu meyvelerini bu zamanlarda vermiş durumda. Sokaklarda ne kadar vakit geçireceğinizi, nerelere gitmeniz gerektiğini tamamen sizler zamanınıza göre karar vermeniz gerekiyor.

Yeraltındaki Napoli’yi Keşfedin

Napoli'nin geçmişi 5,000 yıl öncesine kadar gidiyor. şehrin yerüstü kadar yeraltının da zengin olduğunu söyleyebiliriz. Napoli yeraltı şehirleri toplamda 2 bin metrekarelik bir alan kaplamaktadır. Bulunduğu alana göre 20 ile 40 metre derinliğe ulaşan yeraltı şehirleri ağırlıkla Roma İmparatorluğu ve Yunan dönemlerine aittir.

Labirente benzeyen tünellerde birçok mezarlık, tiyatro salonu, şapel ve kilise bulunduğunu göreceksiniz. Yeraltında olmaz dediğiniz ne varsa burada karşınıza çıkacaktır. Napoli'de ziyaret edebileceğiniz yeraltı şehirlerinden bazıları;

 • Napoli Sotterranea: İçerisinde Roma Antik Tiyatrosu bulunan Napoli Sotterranea yeraltı şehrinin ortalama derinliği 40 metredir. Bu yeraltı şehri Napoli'nin ilk yeraltı şehri olduğu düşünülüyor. Hatta bölgedeki medeniyetin buradaki insanlar tarafından kurulduğu dahi iddia ediliyor.
 • The Bourbon Tunnel: The Bourbon Tunnel günümüze daha yakın bir geçmişe sahiptir. Kral II. Ferdinand adına 19. yüzyılda Enrico Alvino'ya yaptırılan bu yeraltı şehrinde birçok dokunun daha taze olduğunu göreceksiniz.
 • Neapolis Sotterrata: Yunanlılar tarafından yapılan bu yerltı şehrinin oldukça gelişmiş olduğunu görüyoruz. İçerisinde tapınak, pazar gibi yerleşim yerleri bulunan bu şehir birçok bölümünü korumayı başarmış durumda.
 • Fontanelle Mezarlığı: İspanyol Krallığının 14. yüzyılda oluşturmuş olduğu bir mezarlık. Kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.
 • San Gennaro Yeraltı Mezarlığı: Bölgede bulunan ilk Hristiyanlar bu mezarlığa defnedilmiştir. Bu nedenle bu mezarlık Napoli için oldukça kutsal kabul edilmektedir.

Vesuvius Yanardağı’na Çıkın

Napoli üzerindeki o gölge Vesuvius Yanardağı'na aittir. MS 79 yılında aktif olan yanardağ başta Pompeii olmak üzere Herculaneum gibi şehirlerin yok olmalarına neden olmuştur. Yanardağ'ın büyük felaket getirdiği bilinse de haya en popüler yerleşim yerleri bu dağın etrafında bulunmaktadır. Şunu da belirtmek istiyoruz; Vesuvius Yanardağı günümüzde dahi Avrupa'nın en tehlikeli volkanik yanardağıdır. Tekrardan aktif hale gelir mi? bunu düşünmek dahi istemiyoruz.

Vesuvius Yanardağı Napoli'den tren veya kara yolu ile ulaşabileceğiniz uzaklıktadır. Dağa çıkmak için 40 dakikalık bir tırmanış yapmanız gerekmektedir. Üstelik yolculuk sırasında birçok güzellik sizleri bekmektedir.

Vesuvius Yanardağı'nı isterseniz tur eşliğinde gezebilirsiniz. Kişi başı 90 Euro olan paket ile otelinizden lüks araçlar ile alınır, rehber eşliğinde dağ tırmanışı yapılarak Pompeii turuna katılabilirsiniz.Ücretin bu denli yüksek olmasının nedeni turistik yerlere giriş konusunda talep edilen ücretlerin yüksek olmasından dolayıdır.

Napoli’nin Kalelerini Gezin

Napoli kaleleri, meydanları ve denizi ile meşhur bir şehirdir. Kentte yapacak hiçbir şey kalmadıysa ya da kısa boşluklarınız varsa kaleleri gezmeye çıkabilirsiniz. Dell’ Ovo Kalesi ve Nuovo Kalesi şehirdeki en popüler karelerden birisidir.

Dell’ Ovo Kalesi; Napoli'de bulunan en eski kale Dell’ Ovo Kalesidir. Kalenin yapım tarihi M.Ö 1. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Nuovo Kalesinin ise yapım tarihi 1279'dur. Her iki kalenin de görülmeye değer güzellikler barındırdığını söyleyebiliriz.

Lungomare’de Yürüyün, Santa Lucia’da Kaybolun

Santa Lucia Bölgesi şehrin hareketli atmosferinden kaybolmak için en ideal yerlerden birisidir. Daracık sokakta birbirinden güzel hediyelik eşya dükkanlarının, cafelerin bulunduğu bu bölgede dolaşmaktan, kaybolmaktan keyif alacaksınız.

Santa Lucia Bölgesi aynı zamanda Napoli için önemli olan birçok güzelliğe de ev sahipliği yapıyor. Örneğin; Pazzo Reale (Napoli Kraliyet Sarayı), Plebiscito Meydanı, Palazzo Salerno (Salerno Sarayı) ve Prefecture Sarayı bu bölgede bulunuyor.

Sant’ Elmo Şatosu’ndan Napoli’yi Seyredin

Napoli'ye kadar gelmişken manzara izlemek sizin de hakkınızdır. şehrin hemen birazcık dışında bulunan Sant' Elma Şatosu, gün içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmekte. Şehirdeki en yüksek tepe üzerine kurulan Şato 14. Yüzyıl mimari özelliklerini taşımaktadır. Şatoya çıktınız zaman tüm Napoli'nin ayaklarınız altında olduğunu göreceksiniz. Panoramik manzaraya sahip olan Şatodan doyasıya Napoli'yi seyredebilir akabinde şatoyu ve içerisinde bulunan müzeyi gezebilirsiniz.

La Pignasecca Pazarı’nı Gezin

Yabancı olduğunuz bir şehri kolayca keşfetmek istiyorsanız yerel halk arasına karışmanız gerekiyor. Sokak pazarları, yerel halk ile temas kurabileceğiniz en iyi yerlerden birisidir. Napoli'yi yakından tanımak, insanlarını görmek istiyorsanız semt pazarlarını kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Semt pazarları içerisinde sadece sebze ve meyde satılmıyor. Aynı zamanda el işçiliği ürüler, takı, süs eşyası ve vintage ürün ve kıyafetler de satılıyor.

Montesanto bölgesinde bulunan La Pignasecca Pazarı, sunduğu zengin ürün çeşitliliği sayesinde ve bölgedeki en eski sokak pazarı olmasından dolayı gezginler tarafından çok fazla ziyaret ediliyor

Capri Adası’nda Sosyeteye Karışın, Procida Adası’nda Fotoğraf Çekin

Capri Adası berrak denizi ve misafirperver İtalyan köyleri ile adeta bir cennettir. Napoli'de Ne Yapılır listesi oluşturuyorsanız bu adayı kesinlikle gezi listenize dahil etmenizi öneriyoruz.

Napoli limanında bulunan feribot ve tekneler ile 2 saatte bu adaya ulaşabilirsiniz. Yarım gün kadar burada kalmak adanın keyfini çıkartmak için yeterlidir. Ada'da gerçekten sosyete bulunmaktadır. Yaz ayında sosyete burada olduğundan dolayı kalabalık sizi biraz rahat edebilir. Procida Andası kalabalıktan uzaklaşma, doyasıya fotoğraf çekmek için en ideal yerlerden birisidir.

Napoli Usulü Pizza Tadın

İtalya'nın pizzası ile ünlü bir ülke olduğunu artık herkes biliyor. İtalya'da hangi şehre giderseniz gidin oldukça lezzetli pizzalar yiyeceğiniz kesindir. Ancak; Napoli'nin Pizza Napolitana adını vermiş olduğu oldukça farklı bir pizza türü bulunuyor.

Pizza Napolitana; pizza hamuru, mazarella peyniri, taze fesleğen domates kullanılarak yapılıyor. Pizzanın asıl olayı ise az ama kaliteli malzemeler kullanılmasıdır. Tadına baktığınızda sostan ziyade ağzınıza kaliteli peynirin tadı gelmektedir.

Oldukça yoğun peynir bulunan bu pizza bizdekilere göre birazcık yumuşak ve cıvıktır. Bu durum sizi asla rahatsız etmeyecektir. Ne kadar aç olursanız olun sipariş edeceğiniz pizzanın büyüklüğü 22 cm'yi geçmemektedir. Napoli'ye özgü bir lezzet arıyorsanız bu pizza tam da sizlere göre.

Pompeii ve Herculaneum Kalıntıları’nı Görün

Napoli'de Ne Yapılır listesi oluşturuyorsanız içerisinde kesinlikle Pompei ve Herculaneum yer almalıdır. M.S 79 yılında meydana gelen yanardağ patlaması Pompei'yi neredeyse haritadan silmiştir. Hayatın durma noktasına geldiği Pompei'den geriye sadece birkaç kalıntı kalmıştır. Napoli Gezilecek Yerler bölümünde Pompei hakkında bilgiler verdik. Bu şehre kadar gelmişken Pompeii'yi görmeden asla geri dönmeyin.

Herculaneum ise Pompeii'nin küçük kardeşi olarak gösterilmektedir. 79 yılında meydana gelen yanardağ patlaması sadece Pompeii'yi etki etmemiş.Yanardağ'dan bir hayli uzak olmasına karşın lavlar Herculaneum'a da sıçramıştır. Ancak buradaki durumun Pompeii'ye nazaran daha iyi oluğunu söyleyebiliriz. Her iki şehirde de bulunan kalıntılar bizlere felaketin boyutu hakkında tahminler yapmamızı sağlamaktadır.

Sorrento’ya Günübirlik Gezi Yapın

Napoli'den birkaç saat uzaklaşmak sizlere iyi gelecektir. Tatil süreniz fazla ise Napoli'ye yakın şehirlere de uğramanızı öneririz. Örneğin Sorrento feribot ile 1 saat uzaklıktadır. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Sorrento, tüm sıkıntılarınızı üzerinizden atmanıza yardımcı olabilir.

İsterseniz kişi başı 90 Euro ücret ödeyerek tam günlük satın alabilirsiniz. Bu tur sizleri Sorrento, Amalfi Sahillerine ve Positano'ya götürecektir. Tur içerisinde rehberlik ücreti, öğle yemeği ve ulaşım bulunmaktadır.

Amalfi Sahilleri’ne Kaçın

Napoli'de Ne Yapılır? Nihayet sonuna gelmiş bulunuyoruz. Napoli'de son olarak Salerno Körfezinde bulunan Amalfi sahillerine doğru kısa kaçamaklar yapabilirsiniz. Genellikle romantik anlar yaşamak isteyen çiftler tarafından tercih edilen bu bölge UNESCO tarafından Kültür Mirasları listesine dahil edilmiştir. Amalfi bölgesini ziyaret ettiğinizde kayalıklar üzerine inşa edilmiş rengarenk evler ve binalar olduğunu göreceksiniz. Oldukça güzel denize sahip olan bu bölge her yıl milyonlarca turist ağırlamaktadır. Özellikle eşinize veya sevgilinizle Napoli turuna çıkıyorsanız buranın tam sizlere göre olduğunu söyleyebiliriz.

Napoli'de Ne Yenir?

Bir ülkeyi ya da bir şehri keşfedebilmenin en iyi yolu o ülkenin ya da bölgenin yeme ve içme kültürünü tanımaktan geçer. Napoli'ye kadar gitmişken tadına muhakkak bakmanızı istediğim bazı yemekler var. Rehberimizin son bölümünü Napoli'de Ne Yenir üzerine hazırlamaya çalışacağız.

Classic Pizza

Bir rivayete göre dünya üzerinde ilk pizza Napoli'de yapılmıştır. İtalya'nın en özel lezzetlerinden birisi olan Pizza, Napoli'de gerçekten çok iyi yapılmaktadır. Hatta Napoli'nin kendisine has bir pizza türüne sahip olduğunu yukarıda dile getirmiştik. Bu bölgede Margarita tarzında çok fazla malzeme içermeyen pizzalar tercih edilmekte.

Fried Pizza

Napoli'de doyasıya yiyebileceğiniz en güzel İtalyan yemeklerinden birisi de Fried Pizza olacaktır. İsminde pizza geçtiğine bakmayın. Ricotta peyniri, karabiber ve etten hazırlanan iç malzemenin hamur içine doldurulduğunu hayal edin. Ortaya unutamayacağınız bir lezzet çıkacaktır.

Sfogliatelle

Napoli'de hamur işlerini seven çok büyük bir kitle vardır. Bir börek türü olan Sfogliatelle, Napoli'nin en çok tüketilen besinleri arasında yer almaktadır. İçinde peynir bulunan böreğin üstünde genellikle pudra şekeri bulunmaktadır.

Makarna

İtalya'nın makarna çeşidi bakımından çok zengin bir bölge olduğunu biliyorsunuzdur. Napoli'de her çeşitte, her şekilde makarnalar hazırlandığını göreceksiniz. Makarnalara asıl lezzet katan şey ise birbirinden değerli içeriklere sahip olan soslardır. Sos olmadan makarna yemek sanırım bu ülkede hakaret olarak kabul ediliyor.

Struffoli

Struffoli daha çok Noel zamanı hazırlanan bir yiyecektir. Napoli'de Ne Yenir? listenize eklemenizi istediğimiz bu lezzet yine hamurdan hazırlanmaktadır. Bilye şeklinde dökülen hamur öncelikle kızgın yağda kızartılmaktadır. Yağda kızaran hamurun üzerine bal dökülerek servis edilmektedir. Bizdeki lokmaya çok az da olsa benzemektedir.

Buffalo Mozzarella

Buffalo Mozzarella; Bufalo sütünden yapılan bir peynir türüdür. Napoli yerel halkı bu peyniri daha çok evlerine misafir geleceği zaman hazırlamaktadır. Ancak şehirde bulunan birçok restoran bu peynirden satmakta ya da ikram etmektedir.

Taralli

Napoli halkının misafirlerine ikram etmekten keyif aldığı bir diğer yiyecek ise Taralli'dir. Napoli'yi ziyaret eden gezginler ise bilerek ya da bilmeyerek bu lezzeti deneyimleme fırsatına sahip oluyor. Bademden hazırlanan bu krakerin kendisine özgü oldukça değişik bir tadı bulunmaktadır.

Napoli Kahvesi

Güzel bir yemekten sonra canınız kahve çekecektir. Napoli'nin kendisine ait kahvesi bulunuyor. Oldukça keskin bir lezzete sahip olan Napoli Kahvesi özellikle sabah kahvaltısından sonra içilmesi durumunda günü enerji dolu tamamlamanıza olanak sağlayacaktır.

Cuoppo

Napoli sokak lezzetlerinden birisi olan Cuoppo aslında külahla birlikte dondurulmuş kızarmış balıktır. Sokaklarda oldukça popüler olan bu atıştırmalık, lüks restoranlarda zengin sos seçenekleri ile beraber sunulmaktadır.

Spaghetti Alle Vongole

Napoli'de Ne Yenir listenize çok güzel bir makarna ekliyoruz. Önceden haşlanmış midyelerin suyunda haşlanan spagetti makarna, ülkenin en çok tüketilen yiyeceklerinden birisi olarak gösteriliyor. İçerisinde midyenin yanı sıra maydanoz, zeytinyağı ve şarap bulunan Spaghetti Alle Vongole şehirdeki birçok restoranda başarılı bir şekilde satılıyor.

Pizza Di Scarola

İsmi pizza olan bu lezzetin aslında pizza ile uzaktan yakından alakası bulunmamaktadır. Daha çok turtaya benzeyen bu lezzete iki hamur arasına ilk olarak siyah zeytin ve hindiba eklenmektedir. Daha sonra pişirilerek ortaya çıkan Pizza Di Scarola belirli bir süreden sonra bağımlılık yapabilmektedir.

Balık

Napoli Akdeniz şehri olmasından dolayı deniz mahsulleri konusunda oldukça başarılı bir şehirdir. Yerel halk deniz ürünlerini tüketmekten oldukça keyif almaktadır. İstediğiniz balığı ızgara, buğulama ya da çorba şeklinde tüketebilirsiniz.

Babà

Napoi'de Ne Yenir? listemizin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. İlk başta sünger kıvamında olan bu pek ortadan ikiye ayrıldıktan sonra içine krema ilave edilir. Kremanın da dahil olması ile ortaya çıkan bu yiyeceğin kesinlikle lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Her Napoli halkı evinde belirli aralıklarla Babà yapmaktadır.

Napoli Gezilecek Yerler listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Elimiden geldiğinde tüm detayların yer aldığı bir rehber hazırlamak istedik. Eğer gözümüzden kaçan bir yer veya detay olmuşsa aşağıda bulunan yorum penceresi üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Napoli Gezilecek Yerler: Napoli’de Gezilecek 20 Yer