Birçok gezgine göre Almanya’nın en güzel kenti Münih’tir. Ülkenin en büyük üçüncü şehri olmasının yanı sıra II. Dünya Savaşının merkezinde yer alan Münih çok ağır hasar almış fakat tüm kültürel ve mimari zenginliklerini korumayı başarmıştır. Son yıllarda Dünya’nın dört bir yanından ziyaretçiler alan Münih, Türkler tarafından da çok fazla merak edilmektedir. Bu yazımız içerisinde Münih Gezilecek Yerler hakkında konuşarak güzel bir rehber ortaya çıkarmaya çalışacağız.

Münih; II. Dünya Savaşı sonrası toparlanma ve zenginleşmeyi Wittelsbach Ailesi sayesinde sağlamıştır. Siemens, BMW gibi markaların doğduğu yer olan Münih, misafirlerine gezip görecek birçok yer sunuyor. Münih’te Gezilecek Yerler ile ilgili ayrıntılar;

Marienplatz

Münih Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Marienplatz Meydanı yer alıyor. Şehrin tarihi yapılarına ev sahipliği yapan bu meydan günün her saati canlı atmosferini korumayı başarıyor. Münih kurulduğunda bu meydan ilk başta suçluları cezalandırmak, idam cezası almış kişileri cezalandırmak için kullanılmış.

Meydanın ismi dini önder Marienplatz’dan gelmektedir. Avrupa’da yaşanan en son ki veba salgınında halk bu meydana sığınmış, dua ederek salgından kurtulmayı amaçlamıştır. Takvimler 1658 yılını gösterdiğinde Marienplatz’ı ölümsüzleştirmek için meydanın tam ortasına bir heykel dikilmiştir.

Tarihi dokusundan dolayı günümüzde gezginlerin ilk durakları Marienplatz Meydanı olmaktadır. Meydana kadar gelmişken şehrin hem eski hem de yeni belediye saraylarını, St. Peter Kilisesini de gezmeden asla geri dönmeyin.

Meydanda geçireceğiniz süre fazla ise Yeni Belediye Sarayından devam edip karşısında yer alan kafelere gitmenizi öneririm. Buradaki mekanlarda yemekler hem lezzetli hem de diğer kafelere nazaran daha ucuzdur.

Frauenkirche

Münih Katedrali olarak da bilinen Frauenkirche, Münih’in en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Jörg von Halsbach tarafından 1468 yılında yapımına başlanan katedral 1488 yılında ancak tamamlanabilmiştir.

Kilise yapımı sırasında büyük maddi zorluklar yaşanmıştır. Bu nedenle her bir bölümü farklı yıllarda ancak tamamlanabilmiştir. Örneğin Rönesans stili ile inşa edilen kubbelerin yapımı 1524 yılında tamamlanabilmiştir. Birbirinden farklı uzunluklara sahip kulelerin inşaatı ise yetersiz malzemeden ötürü 1525 yılını bulmuştur.

Kilisenin iç süslemeleri II. Dünya Savaşı sırasında yok olmuştur. Savaş sırasında yapı büyük oranda hasar alsa da Şeytanın Ayağı gibi çok önemli bölümleri ayakta kalmayı başarmıştır. Kilisenin Güney Kulesine çıktığınızda ise harika bir şehir manzarası sizi bekliyor olacaktır.  

 • Adres: Frauenplatz 12, 80331 München
 • Ziyaret Saatleri: 07:30 – 20:30
 • Web Sitesi: muenchner-dom.de/home

St. Peter Kilisesi (Alter Peter)

Münih’te Gezilmesi Gereken Yerler listemizin üçüncü sırasında St. Peter Kilisesi yer alıyor. 12. Yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiş olan bu dini yapı Alman sanatının ne kadar güzel ve yıllar içerisinde geliştiğini gösteriyor.

Şehirde bulunan en ski dini yapı olarak gösterilen kilisede 1327 yılında büyük bir yangın çıkmıştır. Yangından sonra tadilat çalışmaları başlamış, Gotik mimari tarzında genişletilme çalışması yapılmış. 17. Yüzyıla gelindiğinde kilise baştan sona yenilenmiş, Barok ve Rönesans dokunuşları yapılmıştır.

Yapının ismi 16. Yüzyılda yaşamış olan mimar Erasmus Grasser tarafından yapılmış olan Aziz Peter Heykelinden gelmektedir. Kilisenin içerisinde yer alan heykel yapının ihtişamını büyük oranda artırmıştır. St. Peter Kilisesine kadar gelmişken 306 basamak, 92 metre yükseklikte olan kulesine kesinlikle çıkmanızı öneririm. Kulenin en tepesinde harika bir şehir manzarası sizi bekliyor olacaktır.

 • Adres: Rindermarkt 1, 80331 München
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €3
 • Web Sitesi: erzbistum-muenchen.de/pfarrei/st-peter-muenchen

Neues Rathaus

Yeni Belediye Sarayı olarak da bilinen Neues Rathaus şehrin en önemli yapılarından birisidir. 400 odaya sahip olan belediye sarayı 1898 ile 1905 yılları arasında inşa edildi. Birçok odası hala aktif olarak kullanıldığından dolayı misafirler sarayın sadece belirli bölümlerini haftanın sayılı günlerinde ziyaret edebiliyor.

Yeni Belediye Sarayının en çok dikkat çeken yeri ise saat kulesidir. 85 metre yüksekliğinde olan saat kulesine asansör yardımı ile çıkabilirsiniz. Saat kulesine çıktığınızda şehrin harika bir manzarası sizi bekliyor olacaktır.

Yükseklik korkunuz varsa aşağıda oturup saat kulesinin hemen altında düzenlenen gösteriyi izleyebilirsiniz. 32 figür ve 43 çanın kullanıldığı şov her defasında farklı temalarda düzenleniyor. Yazın 11:00, 12:00 ve 17:00’de düzenlenen gösteriler kışın sadece 11 ve 12’de düzenlenmektedir.

 • Adres: Marienplatz 8, 80331 München
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: €10

İngiliz Bahçesi (Englischer Garten)

İngiliz Bahçesi, Avrupa’da bulunan en büyük kent parklarından birisidir. Karl Teodor, Isar Nehri kıyısına halkın nefes alıp rahatlayabileceği bir park kurulmasını istemiş. 1780’li yıllarda başlayan çalışmalar bitmiş, 1789’da parkın açılışı gerçekleşmiştir.

Gezginlerin Münih Gezilecek Yerler listesine dahil ettiği bu yer misafirlerine keyifli olanaklar sunuyor. 3,7 kilometrelik alanı kaplayan parkta yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir, sörf yapabilirsiniz.

Nymphenburg Sarayı

Münih Görülmesi Gereken Yerler listenize Nymphenburg Sarayını dahil edebilirsiniz. Yapı ilk olarak yazlık konut olarak inşa edilmiş. 1664 yılında başlanan inşaat her yıl devam ederek büyümüş. 1758 yılına kadar yapılan eklemeler konutun saray olmasını sağlamıştır.

Nymphenburg Sarayı; 1918 yılına kadar ünlü Wittelsbach Ailesine atti. 1918 yılında yapımın mülkiyeti devlete geçmiş, ünlü aileye çok az, sınırlı bir oturum hakkı verilmiş. Günümüzde birbirinden güzel müzeleri bulunan sarayın çok güzel bir bahçesi de bulunuyor.

Sarayın çerisinde At Arabaları Koleksiyonu, İnsan ve Doğa Müzesi, Güzel Kadınlar Galerisi ve Taş Salonu yer alıyor. Yapının önüne kadar gelip bunları ziyaret etmeden kesinlikle dönmeyin. Yapının gösterişli bahçesi 2004 yılından bu yana organizasyonlar için kullanılıyor.

 • Adres: Schloß Nymphenburg 1, 80638 München
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €11,50
 • Web Sitesi: schloss-nymphenburg.de/

Deutsches Museum

Deutsches Museum; Dünyanın en büyük bilim ve teknolojisi müzesidir. Alman Mühendisleri Odası tarafından 1903 yılında bu kurulan müze faaliyetlerini 1772 yılında askeri amaçla inşa edilen yapıda sürdürmektedir. İçerisinde 100 binden fazla eser bulunduran müze 7’den 70’e herkese hitap ediyor.

Müzenin tamamını gezmek 3 saat kadar sürmektedir. Çok fazla interaktif bölümü bulunan müze misafirlerine her alanda bilgiler de sunuyor. Hatta bazı bölümlere girdiğinizde kendinizi tuz madeni veya kömür madeninde bile hissedeceksiniz. Alman Mühendisliğinin en gözde ürünlerinin sergilendiği bu müze görülmeye kesinlikle değerdir.

 • Adres: Museumsinsel 1, 80538 München
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €12
 • Web Sitesi: deutsches-museum.de

BMW Müzesi

Alman otomobil devi BMW Münih’te ortaya çıkmıştır. BMW’nin Münih’te açtığı müzede markanın kurulduğu günden bu yana ürettiği arabaları görebilir, araba üretimi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

BMW Müzesi, 1972 yılında, olimpiyatlar başlamadan hemen önce ziyarete açılmıştır. Müzenin bulunduğu yer BMW’nin aynı zamanda genel merkezidir. Bir markanın nasıl kurulduğunu, kurulduğu günden bu güne nasıl gelişim sağladığını, hangi aşamalardan geçtiğini bu müzeden öğrenebilirsiniz.

BMW Müzesi misafirlerini 7 farklı tematik alan sunuyor. Toplamda 25 bölüme sahip olan müzede motor ve motosikletler tamamen ayrı bir bölümde sergileniyor. İsterseniz rehberler eşliğinde turla da gezebileceğiniz bu müzede dünyanın en güçlü araç motorlarını göreceksiniz.

 • Adres: Am Olympiapark 2, 80809 München
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Web Sitesi: bmw-welt.com/en/locations/museum.html

Olympiapark & Olympiaturm

BMW Müzesinden çıktıktan sonra eğer hala boş vaktiniz kaldıysa sizi Olympiapark & Olympiaturn’a davet etmek istiyorum. 1972 yılı yaz olimpiyatları için inşa edilen bu yer günümüzde hala popülerliğini korumaya devam ediyor.

Olimpiyat Parkının inşa edildiği yerin tarihi önemi de vardır. 1909 yılında ilk zeplin bu meydana iniş yapmıştır. Olimpiyat parkı inşa edilmeden önce askeri geçit törenleri hep bu meydanda yapılmış. Günümüzde daha çok eğlence ve sportif faaliyetlerin yapıldığı parka hem yerel halk hem e turistler akın ediyor.

Parkı ister tur otobüsleri ile isterseniz de yürüyerek gezebilirsiniz. Park içerisinde Sea Life, Olimpiyat Stadyumu gibi gezip görülecek birçok cazibe noktası bulunuyor. Parkın en çok ilgi gören yeri ise 290 metre yüksekliğe sahip Olimpiyat Kulesidir. Kulenin en üst katına çıktığınızda hiçbir yerden göremeyeceğiniz bir kent manzarası sizi bekliyor olacaktır.

 • Adres: Spiridon-Louis-Ring 21, 80809 München
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: €3,50
 • Web Sitesi: olympiapark.de

Viktualienmarkt

Münih Gezilecek Yerler listenize bir de sokak Pazarı eklemek istiyorum. Marienplatz’dan çıkıp yürüyerek gidebileceğiniz Viktualienmarkt, bölgenin en büyük pazarlarından birisidir. Hatta bu pazar yeri Orta Avrupa’nın en iyi pazar yerlerinden birisi olarak gösterilmekte.

Pazar daha önceden Marienplatz’da kuruluyormuş. Gurme lezzetlerin de pazara girmesi ile beraber Pazar büyümüş, mevcut yerine sığamaz olmuş. Hal böyle olunca 1807 yılında şimdi alanına taşınmasına karar verilmiş.

Pazar yerindeki tezgahların neredeyse tamamı ilk günden bu yana aynı aile üyeleri tarafından işletilmektedir. Pazara giriş yaptığınızda tamamen organik, doğa ve taze sebze, meyve, peynir, mantar, reçellerle karşılaşacaksınız. Her gün aynı kalabalığın olması pazarın popülerliğinin artmasını sağlamıştır.

Asamkirche (Asam Church)

Asamkirche 1733 ile 1746 yılları arasında inşa edilmiş bir kilisedir. Kilise şehrin kalbi Marienplatz sınırları içerisinde yer almaktadır. Dini yapının ismi, inşaatında göreli olan iki kardeşin soyadından gelmektedir.

Orta Çağ döneminde şehri kontrol altına almak için 3 büyük kapı inşa edilmiştir. Bu kapılardan birisi olan Sendlinger’e doğru giderken önünden geçeceğimiz bu kilisenin en gösterişli yeri Aziz John Nepomuk’un hayatını tasvir eden tavan freskleridir. İç salonu yaldızlı çelenklerle kaplı olan kilisenin bükümlü sütunları, mermerlerle dolu işlemeleri bulunmaktadır.

 • Adres: Sendlinger Str. 32, 80331 München
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00

Odeonsplatz

Birçok siyasi olaya ev sahipliği yapmış olan Odeonsplatz Meydanı, Almanya’nın en ünlü yerlerinden birisidir. Nazi Partisinin de aynı zamanda kurulduğu yer alan meydan kirli geçmişine nazaran günümüzde daha çok eğlence fırsatları ile ön plana çıkmaktadır.

Birbirinden güzel kültürel etkinliklerin düzenlendiği bu meydanın etrafında da birbirinden güzel fırsatlar sunan cazibe noktaları bulunuyor. Eğer Münih ziyaretinizi Noel dönemi öncesinde yaparsanız meydanın tam arkasında kurulan noel pazarına kesinlikle uğrayın. Bölgenin en büyük gece kulübü olan Filmcasino bu caddede yer almaktadır. Sayılamayacak kadar güzel noktaları bulunan meydana günün her saati ziyaretçi gelmektedir.

Theatinerkirche

Münih’te ziyaret edebileceğiniz kiliselerden bir diğeri de Theatinerkirche kilisesidir. 1663 ile 1690 yılları arasında inşa edilmiş olan yapı barok mimari stiline sahiptir. Mimari açıdan oldukça ihtişamlı olan yapı hardal sarısı rengi ile kısa süre içerisinde şehrin simgesinden birisi haline gelmiştir.

Theatinerkirche kilisesi Veliaht Prens Max Emanuel’in doğum günlerini kutlamak için inşa edilmiştir. Kilise Bavyera Kraliyet Ailesinden birçok kişinin de aynı zamanda mezarlığı konumundadır. Yüksek kuleleri ve sarımsı hardal rengi ile şehrin birçok yerinden görülebilen kiliseyi kesinlikle gezi listenize dahil etmenizi öneririm.

 • Adres: Salvatorplatz 2A, 80333 München
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 21:00

Altes Rathaus

Yeni Belediye Binasından çıkıp karşıya doğru baktığınızda Altes Rathaus’u çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Meydanda bulunan diğer yapılardan oldukça farklı olan bu yapının üçgen şekline benzer bir çatısı bulunmaktadır. Yapı daha önceden belediye binası olarak kullanılmış. Bu nedenle Eski Belediye Binası olarak da bilinmektedir.

Jörg von Halsbach tarafından 1460 yılında inşa edilmiş olan Altes Rathaus 1900’lü yılların başında çok büyük bir yangın felaketi yaşamıştır. Akabinde II. Dünya Savaşı sırasında bombaların etkisi ile kullanılamaz hale gelmiştir. Şu an gördüğümüz yapı aslında sonradan yapılan aslının birebir kopyasıdır.

Hitlerin propaganda bakanı olarak tayin ettiği Goebbels 1938 yılında kristallnacht hareketini bu yapının güney kulesine başlatmıştır. Nefret dolu bir konuşma ile başlayan bu hareket günümüzde hala unutulmamıştır. O konuşmanın yapıldığı güney kulesinde şimdi Oyuncak Müzesi yer almaktadır.

 • Adres: Marienplatz 15, 80331 München
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:30
 • Giriş Ücreti: €4

Maximilianstraße

Münih’in en popüler caddelerinden birisi de Maximilianstraße caddesidir. Bavyera Kralı II. Maximilian tarafından inşa ettirilmiş olan bu cadde şehre yeni bir stil kazandırmıştır. 1850 yılında inşa edilmeye başlanan cadde günümüzde dahi gelişmeye, değişmeye devam etmektedir.

Caddenin batı tarafını ziyaret ettiğinizde tamamen lüks alışveriş mağazalarının olduğunu görecesiniz. Aynı zamanda şehrin en popüler otellerinin de yer aldığı caddede turistler kadar yerel halkın da gözdesidir.

Munich Residenz

Münih Gezilecek Yerler listenize şimdide güzel bir saray eklemek istiyorum. 1835 yılında kale olarak inşa edilen Munich Residenz, yapılan tadilat ve genişlemeler sayesinde saraya dönüşmüştür. Wittelsbach Hanedanı 1508 ile 1918 yılları arasında sarayı yönetim merkezi olarak kullanmıştır.

Sarayın odalarına baktığımızda Neo-Klasisizm ve Rönesans izleri taşıdığını göreceksiniz. II. Dünya Savaşı sırasında çok ağır hasarlar almasına karşın savaştan sonra tadilata girmiş ve aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

Munich Residenz günümüzde Bavyera bölgesinin en büyük müzesi olarak gösterilmektedir. Sarayın Residenzmuseum bölümüne girdiğinizde Wittelsbach Hanedanlığının yaşam tarzlarını dönem dönem görebilirsiniz.

130 odası ve 10 avlusu bulunan sarayda hazine odasını da ziyaret edebilirsiniz. Birbirinden değerli mücevher ve değerli eşyaların sergilendiği bölüm sarayın en kıymetli yerlerinden birisidir.

 • Adres: Residenzstraße 1, 80333 München
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €7
 • Web Sitesi: residenz-muenchen.de

Bayerische Staatsoper (Bavarian State Opera)

Bayerische Staatspor; Kral I. Maximilian tarafından 1818 yılında yaptırılmıştır. O dönemler Munich Residenz bünyesinde hizmet vermekte olan Cuvillies Tiyatrosunun yetersiz gelmesi üzerine Bavarian State Opera binasının yapılmasına gereksinim duyulmuş.

1923 yılında çıkan bir yangın sonucu yapı tamamen kullanılamaz hale gelmiş. 2 yılda yıkılıp yeniden yapılan bina bu sefer II. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar almış. Karl von Fischer 1963 yılında projenin asıl planlarını ele alarak yapının bugün ki halini inşa ettirmiştir.

Bayerische Staatsoper opera binasının 2,500 metrekarelik devasa bir sahnesi bulunmaktadır. Bu sahnede 1850 yılından bu yana dünyanın önde gelen birçok sanatçısı sahne almıştır. Yapının tamamını gezmek için 10 Euro vererek rehberli tura katılabilirsiniz.

 • Adres: Max-Joseph-Platz 2, 80539 München
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: staatsoper.de

Allianz Arena

Münih’te Gezilecek Yerler listemizin sonuna doğru geliyoruz. Şehirde boş vaktiniz varsa eğer rotanızı 2005 yılında açılmış olan Allianz Arena’ya çevirmenizi öneririm. Olimpiyatlar için inşa edilmiş olan stadyum, olimpiyatlar sonrasında aşırı ilgi görmeye başlamıştır.

Allianz Arena günümüzde Bayern Münih’in liglerde ve Avrupa kupalarında iç saha olarak kullandığı bir stadyumdur. Baştan sonra teknoloji harikası olan bu stadyumun yapım maliyeti 340 milyon Euro’dur.

Stadyumun gerçekten devasa bir büyüklüğe sahiptir. Ulusal etkinlik ve maçlarda 75 bin kişi izleyici kapasitesine sahip olan stadyum, dış görünüşünü her maç için özel olarak değiştiriyor. Dış tarafı tamamen LED kaplı olması, farklı farklı tasarımların kullanılmasına büyük oranda katkı sağlıyor.

Allianz Arena’yı eğer isterseniz rehberli tur eşliğinde gezebilirsiniz. Turlar 20 kişilik olup soyunma salonları, konferans alanı, çıkış tüneli, Bayern Münih kupa salonu gibi bölümleri gezeceksiniz. 18 Euro gibi bir giriş ücreti olan stadyum, Münih’in en gözde yerlerinden birisidir.

 • Adres: Werner-Heisenberg-Allee 25, 80939 München
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 18 Euro
 • Web Sitesi: allianz-arena.com

Munich Stadtmuseum

Destouches ve Ernst tarafından 1888 yılında kurulmuş olan Munich Stadtmuseum geçmişte cephanelik ve ahır olarak kullanılıyormuş. Müze içerisine girdiğinizde Münih tarihinin ayrıntılı ve yaratıcı bir şekilde aktarıldığını göreceksiniz. Salonlarda sergilenen obje ve materyaller ile ilgili detaylı, doyurucu bilgilerin olması misafirleri tatmin etmektedir.

Müzede yer alan eserler 6 tematik kategoriye ayrılmıştır. Münih kent tarihi, Münih kültürü, müzik, ulusal sosyalizm, kukla tiyatrosu, film, fotoğraf gibi birçok kategoriden oldukça güzel eserler bulunmaktadır. 7 Euro biraz fazla gibi gelebilir. Ancak şehrin kültürünü tanımak isteyenler için bu ücretin makul olduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: Sankt-Jakobs-Platz 1, 80331 München
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 7 Euro
 • Web Sitesi: muenchner-stadtmuseum.de

Hofbrauhaus

Münih Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Hofbrauhaus yer alıyor. Dünyanın en ünlü birahanesi olan bu yer gastronomiye ilgi duyanlar için birebirdir. 3 katlı mekanın geçmişi 16. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Mekan Münih’in en ünlü bira markası ve bira üreticisi olan Hofbrau’ya aitmiş. Önceden birahanede damıtma yapılıyormuş. Günümüzde daha çok turistik havaya bürünen tesis tamamen eğlenceye yönelmiş durumda.

Münih’in yerel kültürünü tanımak istiyor, eğlenmeyi seviyor, bira içmekten keyif alıyorsanız muhakkak Hofbrauhaus’a uğrayın. Mekan kapalı bir tesis içerisinde olduğundan dolayı yılın 12 ayı ziyaret edilebiliyor. Gece 12’ye kadar herhangi bir masada oturabilir, lezzetli bir şekilde bira içerken canlı müzik dinleyebilirsiniz.

 • Adres: Platzl 9, 80331 München
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 00:00
 • Web Sitesi: hofbraeuhaus.de

Münih’te Nerede Kalınır? Münih Otel Tavsiyesi

Almanya’nın üçüncü büyük kenti olan Münih misafirlerine oldukça zengin bir konaklama seçeneği sunuyor. Tatil bütçesi yaparken konaklamaya az veya çok bütçe ayırmış olabilirsiniz. Rastgele bir otelde kalmak yerine gezginler tarafından onaylanmış, önerilen otellerde kalmak daha doğru olacaktır. Münih diğer Avrupa şehirlerine nazaran merkezinde çok fazla otel barındırmaktadır. Münih’te Nerede Kalınır konusundaki önerilerimiz;

Münih Otel Tavsiyesi bölümüne geçmeden önce Münih’te konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında bilgi vermek istiyorum. Münih’te konaklama yapabileceğiniz 5 bölge bulunuyor. Altstadt-Lehel, Maxvorstadt, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt, Au-Haidhausen ve Schwabing-West konaklama yapabileceğiniz bölgelerdir.

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Altstadt-Lehel bölgesinde bulunan Motel One München Sendlinger Tor ve Mercure Hotel München Altstadt otellerinde, Maxvorstadt bölgesinde bulunan Vi Vadi Hotel Downtown Munich otelinde, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt bölgesinde bulunan Carathotel München City ve Arthotel Munich otellerinde, Au-haidhausen bölgesinde bulunan Motel One München – Deutsches Museum otelinde, Schwabing-West bölgesinde bulunan Motel One München-Olympia Gate otelinde konaklayabilirsiniz. 3 yıldızlı olarak belirttiğimiz oteller oldukça temiz olup kaliteli hizmet vermektedir. Booking üzerinden baktığınızda 8,2 ile 9,0 arasında puana sahip olduklarını göreceksiniz. 3 yıldızlı otellerde çift kişilik odaların gecelik konaklama ücreti 30 Euro’dan başlamaktadır.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Altstadt-Lehel bölgesinde bulunan Hotel Concorde ve Platzl Hotel – Superior otellerinde, Maxvorstadt bölgesinde bulunan Eden Hotel Wolff ve Eurostars Grand Central otellerinde, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt bölgesinde bulunan Mercure München City Center ve Aloft München otellerinde, Au-haidhausen bölgesinde bulunan Novotel München City ve Holiday Inn Munich City Centre otellerinde, Schwabing-West bölgesinde bulunan Frederics München City Schwabing otelinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı otellerin de Booking üzerinden oldukça sevildiğini görüyoruz. Puanlamalar ortalama 8,1 ile 8,7 arasında değişmektedir. 4 yıldızlı otellerin bazılarında odaların içerisinde mutfak dahi bulunmaktadır. 4 yıldızlı otellerde çift kişilik odaların gecelik konaklama ücreti 100 Euro ile 150 Euro arasında değişmektedir.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Altstadt-Lehel bölgesinde bulunan Vier Jahreszeiten Kempinski München otelinde, Maxvorstadt bölgesinde bulunan Rocco Forte The Charles Hotel otelinde, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt bölgesinde bulunan Sofitel Munich Bayerpost otelinde, Au-haidhausen bölgesinde bulunan Hotel München Palace otelinde konaklayabilirsiniz. 5 yıldızlı oteller kent merkezinde yer almaktadır. Oteller tarihi ve turistik yerlere neredeyse yürüyüş mesafesindedir. Ulaşım sorunu olmayan bu otellerin Booking üzerinden aldıkları puan ise 8,7 ile 9,4 arasındadır. 5 yıldızlı otellerde çift kişilik odaların gecelik konaklama ücreti 150 Euro ile 400 Euro arasında değişmektedir.

Münih’te Ne Yapılır? Münih’te Yapılacak Şeyler

Münih, Almanya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisidir. Bayern Münih, BMW’nin merkezi olan bu şehirde barok mimari tarzı ile inşa edilmiş birçok yapı, kilise, saray ve müze bulunuyor. Almanların ne kadar lezzetli bira ürettiklerini de duymuşsunuzdur. Almanya’ya kadar gelip ne yapacağınızı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Bu bölümde çok güzel, ayrıntıları ile beraber Münih’te Ne Yapılır? listesi oluşturmaya çalışacağız.

Münih yapıları, lezzetleri ve doğası ile beraber insanın 5 duygusuna hitap ediyor. Turistlere yönelik aktivite sayısının da fazla olması insanların bu şehre ilgi göstermesini sağlamıştır. 3, 4 günlük bir Münih yolculuğunuzda yapmanız gerekenleri Münih’te Yapılacak Şeyler içerisinde anlatmaya çalıştım.

Marienplatz Meydanı’nda Saat Gösterisini Seyredin

Münih’te sosyal hayat, turizm ve ticaretin kalbi Marienplatz Meydanı’nda atmaktadır. Geçmişi 12. Yüzyıla dayanan bu meydan günün her saatinde hareketlidir. Eğer ziyaretinizi Noel dönemine denk getirirseniz (yılbaşından 3 hafta önce) meydanda rengarenk Noel Pazarı kurulduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda yeni inşa edilen Neues Rathaus (Belediye Binası) turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında yer alıyor.

Münih’te geçireceğiniz süre çok fazla ise şehirde bulunan tüm meydanları gezin. Tüm meydanları gezdikten sonra buranın gerçekten farklı olduğunu göreceksiniz. Marienplatz Meydanındayken herhangi bir cafeye oturup Rathaus Kulesini izlemenizi öneririm. Kulede bulunan Glockenspiel Saati standart olarak her gün 11:00’de, 12:00’de ve 17:00’de çalmaktadır. Saatin çalması ile beraber saatinden içerisinden çıkan dansçılar birbirinden güzel koreografileri ile izleyicilere güzel bir şov sunmaktadır.

St Peter’s Kilisesi’ni ve Diğer Tarihi Yapıları Gezin

St. Peter’s Kilisesi; Münih’te bulunan en eski kiliselerden birisidir. 12. Yüzyılda inşa edilen kilise 1300’lü yıllarda çıkan bir yangın sonucu büyük oranda hasar görmüştür. 1347 yılında tadilata alınan kilise günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur.

Şehrin simgelerinden birisi olan St Peter’s Kilisesi Münih’te mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Yapı gotik stilde inşa edilmiş olmasına karşın tadilat sırasında Barok ve Rönesans dokunuşları da yapılmıştır. St. Peter’s Kilisesi ile yola çıkmışken şehirde bulunan diğer kiliselere de göz atmanızı isterim.

Asam Kilisesi, Munich Residenz, Frauenkirche Kilisesi, Neues Rathaus, Theatine Kilisesi şehirde bulunan diğer önemli tarihi yapı ve kiliselerdir. St. Peter’s Kilisesi hala aktif olarak ibadete açıktır. Kiliseyi ziyaret etmek isteyen kişiler Petersberg Tepesine çıkması yeterlidir. 299 basamaklı çan kulesine çıktığınızda harika bir şehir manzarası sizleri bekliyor olacaktır.

Temalı Yürüyüş Turları Yapın

Münih’te Ne Yapılır? listemizin üçüncü sırasında temalı yürüyüş turu yer alıyor. Münih ancak yürüyerek keşfedilebilen bir şehirdir. Otelinizden çıktıktan sonra gideceğiniz yere karar vermek tamamen size bağlıdır. Herhangi bir fikriniz yoksa Yahudi Soykırımı, II. Dünya Savaşı, Bira Tadımı gibi temalara sahip yürüyüşlere katılabilirsiniz.

Yürüyüşleri kendiniz organize edebileceğiniz gibi düzenlenen turlara da katılabilirsiniz. Kendiniz organize etmek istediğinizde ciddi planlama sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Örnek olarak katılabileceğiniz bazı tema yürüyüşleri;

Eski Şehrin Efsaneleri Turu: Eski Şehrin Efsaneleri Turu yaklaşık olarak 2 saat kadar sürmektedir. Rehberler eşliğinde çıkacağınız bu yolculukta Münih’in çok az bilinen yerlerini görecek, şehrin efsanelerini dinleyeceksiniz. Kişi başı 16 Euro katılım ücreti olan bu tur gerçekten gizli yerleri keşfetmenizi sağlayacaktır.

İkinci Dünya Savaşı Turu: Adolf Hitler bildiğiniz üzere dünyanın en ünlü diktatör yöneticilerinden birisidir. Rehberli olarak katılacağınız İkinci Dünya Savaşı Turunda Adolf Hitler yönetimindeki Almanya’nın ve Nazizm’in Münih’teki etkilerini ayrıntılı olarak dinleyeceksiniz. Rehberinize konu ile ilgili tüm sorularınızı rahatlıkla sorabilir, sohbet eşliğinde yürüyüşünüzü tamamlayabilirsiniz. Yürüyüş yaklaşık 3 saat kadar sürmektedir. Bu esnada İkinci Dünya Savaşından etkilenen bölgeleri de görecek, fotoğraf çekmeye fırsatınız da olacaktır. Rehberli olarak düzenlenen bu turun kişi başı katılım ücreti 17 Euro’dur.

Müzeleri Görün

Müze konusunda Münih’ten ziyade Berlin daha önde gelmektedir. Ancak; Münih’in de hiç hafife alınmayacak müze çeşitliliği vardır. Arkeoloji başta olmak üzere teknoloji, modern sanat, gibi her alanda müzelere sahip olan bu şehirde boş vaktinizi birkaç müzeye ayırabilirsiniz. Önerdiğim müzeler;

Alte Pinakothek: Dünyanın en eski sanat galerinden birisi de Münih’te yer almaktadır. Alte Pinakothek müzesini ziyaret ederek gerçek sanat ile tanışabilirsiniz.

Neue Pinakothek: Alman sanatının en güzel sanat eserlerini Neue Pinakothek müzesinde görebilirsiniz. Müze içerisinde yer alan eserlerin tamamı 18. Yüzyıldan sonrasına ait.

Deutsches Museum: Münih’in en büyük teknolojisi müzesi olan Deutsches Museum içerisinde çok enteresan ürünlerle karşılaşacaksınız. Örneğin ilk buhar makineleri, atom parçalama ekipmanları gibi sayısız ürün ile karşılaşacaksınız.

Pinakothek der Moderne Müzesi: Pinakothek Moderne Müzesi isminde de anlaşılacağı üzere modern sanatlar müzesidir.

Lenbachhaus Müzesi: Lenbachhaus Müzesi içerisinde daha çok Münihli sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir müzedir.

Bavyera Ulusal Müzesi: Bavyera Ulusal Müzesi içerisinde başta Bavyera Kültürü olmak üzere Art Nouveau stilinde eserler sergilemektedir.

BMW Müzesi: BMW araçlara hepimiz hayranızdır. Almanya’nın en büyük değerlerinden birisi olan BMW Münih’te oldukça büyük bir müze açmıştır. Müze içerisinde ElvisPresley’in aracı başta olmak üzere BMW tarihinin tüm araçlarından örnekler görebilirsiniz.

Glyptothek Müzesi: Münih’te ziyaret edebileceğiniz müzelerden sonucu Glyptothek Müzesidir. Tamamen heykel üzerine odaklanmış olan bu müzede 11. Yüzyıldan bu yana keşfedilmiş heykeller yer alıyor.

Münih Olimpiyat Parkı’nda Eğlenin

Münih’te Yapılacak Şeyler listemizin beşinci sırasında Münih Olimpiyat Parkı yer alıyor. Genelde ülkeler olimpiyat parklarını ya atıl vaziyette bırakıyor ya da basit spor aktivitelerinde değerlendiriyor. Münih farklılığını ortaya koyarak olimpiyat parkının hala işlevsel olmasını sağlamıştır.

Münih Olimpiyat Parkı, 1972 yılındaki olimpiyatlara ev sahipliği yapmıştır. 1972 olimpiyatları aynı zamanda oldukça trajik bir geçmişe sahiptir. Olimpiyat parkının yakınlarında yer alan Building 31 otelinde 11 İsrailli sporcu öldürülmüş, olimpiyatlara büyük bir kan sıçratılmıştı.

Olimpiyat parkına geldiğinizde su sporları ile ilgilenebilir, zip-line yapabilirsiniz. İsterseniz de yukarıda bahsettiğimiz Building 31 otelini ziyaret edebilirsiniz.

İngiliz Bahçesinde Dinlenin

Münih’in en güzel parklarından olan İngiliz Bahçesi 18. Yüzyılda inşa edilmiştir. Englischer Garten olarak da bilinen bu parka turistlerden daha çok yerel halk ilgi göstermektedir. Oksijen solumak, gürültüden uzaklaşmak, biraz da olsa dinlenmek istiyorsanız parkı ziyaret edebilirsiniz.

İngiliz Bahçesine gittiğinizde ortamın oldukça eğlenceli olduğunu da göreceksiniz. Çimlere uzanıp güneşin tadını çıkarmaya çalışan yerel halk gibi çimlere uzanır ya da Eisbach Gölü’nde sörf bile yapabilirsiniz.

Bavyera Mutfağını Keşfedin

Münih’in mutfağı oldukça zengindir. Şehre geldikten sonra yapacağınız işlerden birisi de Bavyera Mutfağını keşfetmek olmalıdır. Bavyera Pretzelleri, Spatzle, Beyaz Sosis ve Schnitzel Bavyera mutfağının en güzel ürünlerinden birisidir. Münih’in kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği de güzeldir. Ancak Bavyera mutfağının kendisine has bir kültürü bulunmaktadır.

Hofbrauhaus’da Bira Tadın

Eğer alkol tüketmeyi seven birisiyseniz çok şanlınız. Münih bira üretimleri ile ünlü bir şehirdir. Bu şehre kadar gelmişken lezzetli biraların tadına bakın, bira üretim hanelerini gezin. Münih’te bira tadımı yapabileceğiniz en iyi yer ise;

Münih’te şehrin dört bir yanının publarla dolu olduğunu göreceksiniz. Hofbrauhaus bira tadımı yapabileceğiniz en iyi yerdir. Bira üretim aşamalarını öğrenebileceğiniz bu yerde dünyanın en lezzetli biralarının tadına bakabilirsiniz.

Bira İmalathaneleri Turu: Münih’te katılabileceğiniz tematik yürüyüşlerden bir diğeri de bira imalathaneleri turudur. 3 saat süren bu yürüyüş sırasında bira imalathanelerini gezecek, bira üretim aşamalarını öğreneceksiniz. İngilizce ve Almanca olarak verilen rehberlik hizmetinin anı sıra 2 bira tadım hakkı da ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bira imalathaneleri turuna kişi başı katılım ücreti 30 Euro’dur.

Viktualienmarkt Pazarı’nda Tezgahlar Arasında Kaybolun

Münih’te Yapılacak Şeyler listenize yerel pazar gezmeyi de eklemek istiyorum. Münih’in en eski pazarlarından birisi olan Viktualienmarkt Pazarı, misafirlerine çok güzel fırsatlar sunmaktadır.

Pazara girdiğinizde yerel tezgahlar içerisinde adeta kaybolacaksınız. Organik ve yerel ürünler başta olmak üzere mevsimlik sebzeler, şarküteri ve balık satın alabilirsiniz. Viktualienmart Pazarı haftanın 7 günü açık olmasından dolayı her zaman en taze ve en lezzetli ürünleri sunmaktadır.

Pazarı gezerken beğendiğiniz lezzetlerin kesinlikle tatlarını bakın. Tadı hoşunuza giden lezzetleri kesinlikle satın alın. Zira bu pazarda gördüğünüz bazı ürünleri süper market vb. yerlerde bulamazsınız.

Oktoberfest’e Katılın

Oktoberfest Münih’in simgelerinden birisi haline gelmiştir. Bu festivale Eylül sonu, Ekim başı gibi düzenlenmektedir. Bu dönemlerde Münih’i ziyaret eden kişiler oldukça şanslıdır. Festival zamanı şehri ziyaret edip festivale katılmazsanız büyük şeyler kaybettiğinizi dönünce fark edeceksiniz.

Festivale katılan kişiler yerel kostümler giyip yürüyüşler düzenlenmektedir. Bu yürüyüşleri izleyebilir, düzenlenen konserleri izleyebilir, yerel yiyeceklerin tadına bakıp bira içebilirsiniz. Misafirler için düzenlenen aktivitelere katılabilir, kendinizi festivale dahil edebilirsiniz.

Festival boyunca 7’den 70’e herkes sabahlara kadar eğlenmektedir. İçeriği sınırsız olan bu festivalde daha çok gençler eğlencenin tadını çıkarmaktadır. Eğer yeterli bütçeniz varsa Oktoberfest tur paketi alarak festivalin her türlü imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Hayvanat Bahçesinde Dolaşın

Münih’te Ne Yapılır listemizin sonuna yaklaşıyoruz. Bu şehirde yapabileceğiniz aktivitelerden bir diğeri de Hayvanat Bahçesi gezisidir. Bu aktivite herkese uygun olmayabilir. Hep görmek isteyip de göremediğiniz hayvanlar varsa hayvanat bahçesi gezisi yapmak tam da sizlere göre. Genelde çocuklu ailelerin katıldığı bu aktiviteye son zamanlarda gençler de ilgi göstermeye başlamış durumda.

Hellabrunn Hayvanat Bahçesi 1911 yılında ziyarete açılmıştır. Günümüzde dünyanın en duyarlı, en iyi hayvanat bahçelerinden birisi olarak gösterilen bu tesiste tüm canlılar doğal ortamlarında yaşamaktadır. Tesis içerisinde aynı zamanda nesli tükenmekte olan canlıların koruma altına alındığı ve üreme programına dahil edildiğini görmekteyiz.

Güney Almanya’nın Büyüleyici Taşrasını Keşfedin

Münih’te Yapılacak Şeyler listemizin de sonuna gelmiş bulunmaktayız. Güney Almanya’nın sadece Münih’ten ibaret olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bölgenin Münih haricinde de güzellikleri bulunmaktadır. Münih’e yakın mesafede bulunan kasabalar, şehirler hatta şatolar gerçekten görülmeye değerdir.

Münih’te geçireceğiniz süre fazla ise araba kiralayarak Dachau Soykırım Kampları, Neuschwanstein Şatosu, Romantik Yol, Königssee Gölü, Salzburg, Obersalzberg ve Berchtesgaden bölgelerine günübirlik seyahat düzenleyebilirsiniz. Kendi aracınız yoksa ve planlamalar ile uğraşamam diyorsanız bu bölgelere düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Turlardan bazıları;

Günübirlik Neuschwanstein Şatosu Turu: Neuschwanstein şatosu; Bavyera bölgesindeki en ihtişamlı şatolardan birisidir. Günübirlik olarak katılacağınız Neuschwanstein Şatosu turu yaklaşık olarak 9 saat sürmektedir. Turun kişi başı katılım ücreti 48 Euro’dur. Ancak bu ücrete şato gezme ücreti dahil değildir. Şatonun girişince bilet alarak içini gezebilirsiniz.

Neuschwanstein ve Linderhof Şatoları Turu: 10 saat süren Nueschwanstein Şatosu ve Linderhof Şatosu turu gidebileceğiniz en kapsamlı turlardan birisidir. Özel araçlarla otelinizden sizi alan tur ekibi tüm tur boyunca sesli rehberlik hizmeti vs. de vermektedir. Neuscwanstein Şatosunu gezerken ünlü Bavyera Kralı II. Ludvig’in hayatını ve eserlerini de görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Rothenburg ve Romantik Yol Turu: Rothenburg ve Romantik Yol Turuna kişi başı katılım ücreti 54 Euro’dur. Tam gün olarak düzenlenen bu turda Romantik Yol üzerinde yer alan köy ve kasabaları gezecek, renkli ve sevimli daracık sokaklardan geçeceksiniz. Bu turun diğer turlardan oldukça farklı olduğunu gidince göreceksiniz.

Münih Alışveriş Rehberi: Münih’ten Ne Alınır?

Münih tatilinin sonlarına doğru alışveriş yapmak isteyeceksiniz. Şehir her insana, her zevke göre sayısız, sınırsız ürün sunmakta. Başta ünlü markaların mağazaları olmak üzere butik işletmeler, alışveriş merkezleri, sokak pazarlarından istediğiniz her ürünü uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Münih’te para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Kredi kartı kullanımı konusunda sadece alışveriş merkezleri karşımıza çıkmakta. Butik işletmelerin birçoğu sadece nakit para ile hizmet vermektedir. Bazı işletmeler kredi kartı konusunda sadece Amerikan Express’i kabul etmektedir.

ATM’lerden para çekmek istediğinizde komisyon alındığını göreceksiniz. Alınan komisyon da bir hayli ise yüksektir. Kart ile ödeme yaptığınızda da işletmeler komisyon almaktadır. Bu nedenle yanınızda kesinlikle harcayacağınız kadar nakit taşıyın.

Münih genel olarak gelir seviyesi oldukça yüksek bir şehirdir. Bu nedenle Münih’ten Ne Alınır? Diye düşünebilirsiniz. Ancak şehre indiğinizde yeme ve içme başta olmak üzere hediyelik eşyaların oldukça ucuza satıldığını göreceksiniz. Alışverişe çıkarken yanınızda 5, 10, 20 en fazla 50 Euro banknot bulunsun. 200 Euro’yu çoğu Alman işletmeler bozamayabilir.

Münih Alışveriş Rehberi konusuna gelmeden önce KDV hakkında konuşmak istiyorum. Münih’te yapacağınız alışverişlerde ürünlerden %7 ile %19 arasında değişen KDV alınmaktadır. Fatura veya fişe baktığınızda bu oranı göremezsiniz. Çünkü KDV direkt olarak ürün fiyatlarına eklenmektedir. Avrupa Birliği üyesi olmayan vatandaşlar Münih’te yaptıkları alışverişlerin KDV ücretlerini ülkeden çıkarken geri alabilirler. Yaptığınız alışverişlerin fişlerini saklayın. Havalimanlarında bulunan Tax Free ofislerinden ödediğiniz KDV ücretlerini geri alabilirsiniz.

Münih’te Alışveriş Yapılacak Yerler

Münih Alışveriş Yapılacak Yerler ile yazımıza başlamak istiyorum. Münih’te sokağa çıktığınızda alışveriş yapılacak çok yer olduğunu göreceksiniz. Bunlardan bazıları;

Münih Sokak Pazarları

Münih sokak pazarları yüzlerce yıl aynı gün aynı yerde kurulmaktadır. Binlerce ürün ve yerel lezzetin yer aldığı bu pazarlarda istediğiniz ürünleri çok uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Viktualienmarkt: 22,000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan Viktualienmarkt günümüzdeki yerine 1807 yılında taşınmıştır. Pazar önceden Marienplatzt’da yer alıyormuş. Oraya sığamayıp taşınca Kral I. Maximilian tarafından şu an ki yerine taşınmasına karar verilmiştir.

Pazar içerisinde 150’den fazla stant, dükkan bulunmaktadır. Başta üreticiler olmak üzere meyve ve sebze satan yerler, kasaplar yer almaktadır. Özellikle kasaplardan domuz etinin yanı sıra sığır, geyik, tavuk ve diğer av hayvanlarının etlerini satın alabilirsiniz.

Viktualienmarkt pazarında aynı zamanda birbirinden lezzeti peynirler alabilir, taze olarak hazırlanan tatlıların tatlarına bakabilirsiniz. Aynı zamanda bu pazardan dünyanın çok az yerinde bulabileceğiniz baharatlardan satın alabilir, çiçek türlerine göz atabilirsiniz. Pazarı gezerken acıkırsanız ayak üstü yiyebileceğiniz fast food ürünler de satın alabilirsiniz. Pazar haftanın 7 günü açıktır. Pazartesi ile Cumartesi arası günler 10:00 – 18:00 arası açık olurken Pazar günleri 15:00 gibi kapanmaktadır.

Elisabethmarkt: Elisabethmarkt 1900’lü yıllardan beri aynı yerde, aynı günlerde açık olan bir diğer Pazar yeridir. Pazar içerisinde sadece 24 adet tezgah bulunmaktadır. Tezgahlarda meyve, sebze, et, balık, ekmek, çiçek, ev yapımı bira ve şarap satılmaktadır. Pazartesi – Cumartesi 10:00 ile 18:00 arası açık olan pazar, Pazar günleri 15:00 gibi kapanmaktadır.

Auer Dult: Auer Dult pazarı her yıl 3 farklı dönemde kurulmaktadır. Maidult, Jakobid, Kirchweihdult isimlerine sahip olan bu pazarlar Mayıs, Ağustos ve Ekim aylarında kurulmaktadır.

Münih’in en eski pazarlarından birisi olan Auer Dult Mariahilf Kilisesinin bulunduğu meydana kurulmaktadır. Buraya Pazar demek hiç doğru olmaz, panayır ismi daha doğru olmaktadır. 330’dan fazla standın kurulduğu pazarda eski kitaplar, kozmetik ürünler, otantik giysiler, incik boncuk her şey satılmaktadır.

Noel Pazarı: Münihsokak pazarları listemizin son sırasında Noel Pazarı yer almaktadır. Marienplatz bölgesine her yıl Aralık ayında kurulan bu Pazar sadece 3 hafta açık kalmaktadır. Tezgahlarda yerel yiyecek ve içecek türlerinin yanı sıra hediyelik eşyalar da yer almaktadır.

Münih Alışveriş Caddeleri & Semtleri

Münih’te alışveriş yapılacak yerler arasında popüler alışveriş caddeleri ve semtler yer almaktadır. Şehrin gelir seviyesi oldukça yüksektir. Popüler caddelere giriş yaptığınızda birçok ünlü markanın mağazalarına rastlayabilirsiniz. Alışveriş yapabileceğiniz yerlerden bazıları;

Schwabing: Geçmişte köy olan Schwabing semti günümüzde oldukça popüler bir caddeye dönüşmüştür.  20. Yüzyılda bu semtte birçok fikir adamı, sanatçı yaşamıştır. Semtin ara sokaklarına girdiğinizde birçok butik, kitapçı, mağaza ve plakçılar sizi beklemektedir.

Elisabethmarkt: Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Elisabethmarkt bölgenin en büyük Pazar yerlerinden birisidir. Taptaze meyve, sebze, et, balık ve taze biranın satıldığı bu pazar, ekonomik ürün satın alabileceğiniz yerlerden sadece birisidir.

Maximilianstrasse: Münih’ten dönerken lüks ürünler almak istiyorsanız adresiniz Maximilianstrasse olmalıdır. Ultra lüks markaların ayakkabı, çanta, kozmetik, kıyafet, elektronik eşyalarını alabileceğiniz bu bölgeye daha çok zengin olarak tabir edilen kişiler gelmektedir. Louis Vuitton, Dolce & Gabbana, Chanel, Versace, Dior, Hugo Boss, Escada, Gucci, Bulgari, Gianfranco Ferre cadde üzerinde bulunan markalardan sadece birkaçıdır.

Fraunenstrasse: Fraunenstrasse caddesi birbirine zincir olarak kitlenmiş birden çok sokaktan oluşur.

Fraunenstrasse: Zincir mağazalar arasında dolaşmak istiyorsanız Fraunenstrasse caddesi tam da sizlere göredir. Mağazalar dönemin iklim özelliklerine, insanların vücut tiplerine yönelik üretimler yapmaktadır. Bu nedenle buradaki mağazalar devamlı ilgi görmektedir.

Sendlingerstrasse: Münih’e yönelik küçük, yöresel ürünler satın almak istiyorsanız Sendlingerstrasse caddesine gitmenizi öneririm. Caddede yer alan işletmelerin çoğu aileler tarafından işletilmektedir. El sanatları ürünler, hediyelik eşyalar, restoran ve kafelerin yer aldığı cadde de ufak mola verebilirsiniz.

Luitpoldbloc: Münih’te alışveriş yapabileceğiniz çok enteresan alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. 1812 yılında ticari bir bina olarak inşa edilen bu bina günümüzde Luitpoldbloc alışveriş merkezi bulunmaktadır. İçerisinde şık butik mağazalar ile beraber sanat galerileri bulunan bu tesise muhakkak uğramanızı öneririm.

Kaufingertor: Münih’te Alışveriş Yapılacak Yerler arasında yer alan Kaufingertor caddesinde hem Almanya’nın yerel markaları hem de ulusal markaların mağazası yer alıyor. Cadde içerisinde yer alan mağazalar cumartesi ve pazar günleri kapalıdır.

Stachus Passagen: Avrupa’nın en büyük yeraltı şehri olan Stachus Passagen, Karlpatz’da yer almaktadır. Neredeyse tamamı butik mağazalardan oluşan bu alışveriş merkezinde birbirinden farklı egzotik çikolataların da tadına bakabilirsiniz. Yeraltı alışveriş merkezine giriş yaptığınızda fırın, kuaför, çiçek gibi birçok farklı ürün de görebilirsiniz. Yeraltı alışveriş merkezi Pazar günü hariç 09:30 – 20:00 saatleri arasında açıktır.

Hofstatt: Farbergraben, Sendlingerstrasseve Hackenstrasse kesişiminde yer alan Hofstatt çok fazla alışveriş seçeneğinin olduğu bir yerdir. Farklı ürünler arıyorsanız bu bölgeye gelebilirsiniz.

Olympia Einkaufszentrum: 1972 Almanya olimpiyatları için yapılan bu yerde alışveriş yapabileceğiniz birçok seçenek bulunmaktadır.

Fünf Höfe: Münih’te alışveriş yapabileceğiniz AVM benzeri ufak yerler de bulunmaktadır. İçerisinde 64 mağaza bulunan Fünf Höfe, mağazaların yanı sıra cafe, restoran ve sanat galerilerine de sahiptir.

The Riem Arcaden: Şehrin merkezinde yer alan The Riem Arcaden alışveriş listenize dahil edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Burada daha çok butik ürünler satılmaktadır.

Classic Outlet: Zafer kapısı yakınlarında bulunan Classic Outlet indirimli alışverişler yapabileceğiniz en iyi yerlerden birisidir. Şehir içerisinde %70 indirimli ürün satın almak istiyorsanız buraya gelebilirsiniz.

Ingolstadt Village: Münih’e 50 kilometre uzaklıkta olan bu bölge alışveriş yapılacak en iyi yerlerden birisidir. Burada yıl boyunca tüm mağazalarda, tüm markalarda %70 hatta %80 indirim uygulanmaktadır.

Münih’ten Ne Alınır?

Münih Alışveriş Rehberi bölümünün yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Alışveriş yapılacak yerleri öğrendiğinize göre Münih’ten Ne Alınır? Üzerine konuşmaya başlayabiliriz. Münih’ten alabileceğiniz ürünler;

Çikolata

Münih’ten Ne Alınır? Listemizin ilk sırasında Çikolata yer almaktadır. Özellikle 1980’lerde doğan kişiler Alman çikolatasının ne kadar lezzetli olduğunu bilir. O zaman Almanya’ya giden akrabalar dönüşte Türkiye’de olmayan Kinder ve Milka marka çikolata getirirdi. Günümüzde bu markalar Türkiye’de de satılmaya başlasa da hala Almanya’da olan birçok çikolata ülkemizde yok.

Münih’te her damak tadına uygun çikolata bulabilmek mümkündür. Üstelik Münih çikolataları en az Belçika çikolataları kadar popülerdir. Alman çikolatalarının kendilerine özel aroma ve lezzetleri bulunmaktadır. İçlerinde pirinç patlağı, kuruyemiş, meyve gibi birçok yan madde de bulunmaktadır.

Münih’te üretilen paketli çikolatalardan almak istiyorsanız Galleria kaufhof’a gitmeniz yeterli olacaktır. Ev yapımı çikolata alacaksanız Sendlingerstrasse ve MaximillianStrasse civarına gitmeniz gerekecektir.

Hardal

Münih’te gereğinden çok fazla hardal tüketildiğini göreceksiniz. Kahvaltıda, atıştırmalık ürünlerin yanında, fast food ürünlerin yanında vs. aklınıza gelebilecek her yemeğin yanında hardal tüketilmektedir. Hardal seviyorsanız dünyanın en lezzetli hardal üretim merkezlerinden hardal satın alabilir, sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz.

Bira Bardağı

Münih’ten Alınacak Şeyler listemizin olmazsa olmazlarından birisi de bira bardağıdır. Üzerinde yöresel desen ve armaların yer aldığı, Bavyera porselenlerinden yapılan bira bardaklarına aşık olacaksanız. Bira içmeseniz bile bardakları satın alın. Evinizde çok güzel dekor ürünü olarak kullanabilirsiniz.

Bira

Münih bira üretimi ile tanınan bir şehirdir. Bölgede devlet kontrolünde üretim yapan 7 büyük fabrika bulunmaktadır. Bira tüketmekten keyif alıyorsanız tüm markaları denemeli, damak tadınıza uygun olanın özel paketlenmiş ürünlerinden satın alınız.

Özel paketlenmiş biralardan maalesef ki sınırlı sayıda Türkiye’ye getirebilirsiniz. Bira satın aldığınız yerden kaç adet getirebileceğinizi öğrenebilir, ona göre alım yapabilirsiniz.

Porselen

Münih dünyanın en ünlü porselen üreticilerinden birisidir. Bavyera Porselenleri ile hemen hemen her türlü ürün üreten şehir, porselen ticaretinden güzel kazançlar elde etmiştir. Porselen ile yemek takımları, kahve kupaları, şehir arması, biblo, çan gibi birçok ürün üretilmektedir.

Her bütçeye uygun porselen satın alabileceğiniz 2 bölge bulunmaktadır. Mün,h yerel halkının da alışveriş yapmak için gittiği Kustermann ile Orlandostrasse poselen alabileceğiniz en uygun yerlerdir.

Bavyera Şapkası

Bavyera Şapkası Münih’in geleneksel ürünlerinden birisi haline gelmiştir. Hatta bir dönemler gurbetçi olarak Münih’e gidip geri gelen Türklerde bu şapkalar oldukça popülerdi.

OktoberFest Kostümü

Münih’ten Ne Alınır? Listemizin son sırasında OktoberFest Kostümü yer almaktadır. Festival zamanı geldiğinde şehirdeki birçok mağazada satılan bu kostümü diğer zamanlarda Orlandostrasse civarındaki mağazalardan satın alabilirsiniz. Sıra dışı, rengarenk olan bu kostümler genelde hatıralık olarak alınmaktadır.

Münih’te Ne Yenir? Münih’te Yenilecek Şeyler

Münih Gezi Rehberi yazımızın son bölümünü yemeğe ayırmak istedik. Münih’e kadar gitmişten tatmanız gereken bazı yöresel lezzetler olduğunu göreceksiniz. Hangi yemeklerin daha çok ilgi gördüğünü ise bizden öğrenebilirsiniz. Münih’te Ne Yenir? Listemiz çok az yemeklerden oluşmaktadır. Münih’te Yenilecek Şeyler listemizdeki yemekler şehirdeki tüm cafe ve restoranlardan rahatlıkla yenilebilecek yemeklerden oluşmaktadır.

Griebenschmalz

Münih’te Ne Yenir? Listemizin ilk sırasında Griebenschmalz yer alıyor. Almanların oldukça sevdiği bu atıştırmalık domuz yağı ile hazırlanmaktadır. Şekil olarak krem peynire benzediğinden dolayı daha çok kahvaltıda ve öğün aralarında tüketilmektedir.

Schupfnudel

Kalın kesilmiş makarna, yumurta, buğday unu ve çavdar ile hazırlanan Schupfnudel oldukça lezzetli yemeklerden bir diğeridir. Bazı yerlerde parmesan ve patates de bulunan bu lezzetli makarna turistlerin en çok ilgi gösterdiği lezzetlerden birisidir.

Kartoffelkäse

Münih gezinizde yemeğe çok faza vakit ayırmak istemeyebilirsiniz. Hızlı hızlı aperatif bir şeyler atıştırıp yolunuza devam etmek bile isteyeceksiniz. Kartoffelkäse işte bu gibi durumlarda bize yardımcı olacak en güzel besinlerden birisidir. Bira mayası, patates, süt, soğan, ekşi krema, kimyon ve maydanoz ise hazırlanan bu atıştırmalık oldukça lezzetlidir.

Obatzda

Münih’te Yenilecek Şeyler listemizin dördüncü sırasında Obatzda yer alıyor. İçerisinde yaban turpu, biber, karanfil, tuz ve tereyağı bulunan bu lezzetli yemek akşam sofralarının vazgeçilmez yıldızlarındandır. Meze olarak sunulan Obatzda lor peyniri ile lezzetlendirilmektedir.

Hochzeitssuppe

Almanya’da yiyebileceğiniz en güzel başlangıç yemeklerinden birisi de Hochzeitssuppe’dir. Küçük köfte, tavuk, yumurta ve erişte ile hazırlanan bu çorbanın tadı tatmaya gerçekten değer.

Tellerfleisch

Münih’te hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz lezzetlerden bir diğeri ise Tellerfleisch yemeğidir. Domuz eti veya tercihe göre sığır eti ile hazırlanan bu yemeğin içerisinde kök sebzeler ve elma bulunuyor. Tadına gelecek olursak ilk lokmadan bile çok lezzetli olduğunu fark edeceksiniz.

Beyaz Bira

Münih’te Ne Yenir? Listemizin son sırasında Beyaz Bira yer alıyor. Biranın anavatanı olarak gösterilen Almanya’da her türlü versiyonu ile karşılaşabilmeniz mümkündür. Güzel bir akşam yemeği yanında kendinize ödül olarak bira ısmarlayabilirsiniz. Beyaz bira gerçek bira türlerinden olup oldukça lezzetlidir.

Münih Gezilecek Yerler yazımızın maalesef sonuna gelmiş bulunuyoruz. Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih son yıllarda çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Rehberimiz ile ilgili soru, görüş ve önerilerinizi yorum bölümü üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Münih Gezilecek Yerler: Münih’de Gezilecek 20 Yer