Türkiye'nin turizm şehirlerinden birisi olan Muğla tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir şehirdir. Yıllık ortalama 3 milyon yabancı, 6 milyon yerli turisti ağırlayan Muğla gündüz kadar gece de hareketli bir bölgedir. Yılın her döneme ziyaret edilen bu şehre geldiğinizde ziyaret etmeniz gereken yerleri Muğla Gezilecek Yerler listemizi içerisinde sunmaya çalışacağız.

Muğla yaz aylarında ana geçim kaynağını turizme borçludur. Yüzölçümü büyük olmasından dolayı şahsi aracınız yoksa biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Gidilecek yerler arasındaki mesafenin oldukça uzun olmasından dolayı toplu taşıma sizi biraz yorabilir. Aşağıdaki yer alan programı tamamlamanız 2 haftayı bulabilir. Bu nedenle bu bölge oldukça geniş bir zaman ayırmanızı öneririz.

Saklıkent Kanyonu

Muğla Gezilecek Yerler listemizin sırasında Saklıkent Kanyonu yer alıyor. Çok değil günümüzde 15 yıl öncesine kadar buranın varlığı bilinmiyordu. Bölgede koyunlarını otlatan bir çoban tarafından kaza ile keşfedilen Kanyon, günümüzde bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi haline gelmiştir. Özel bir işletme Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden izin alarak kanyon içerisine bir restoran açmıştır.

Saklıkent Kanyonuna girdiğinizde buranın sonu bucağı olmadığını göreceksiniz. Bazı kişilere göre kanyonun uzunluğu 30 kilometre iken bazılarına göre 50 kilometredir. Uzunluğu tam olarak ölçülmese de burasının Türkiye'nin en uzun kanyonu olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Muğla'ya gelmişken ilk olarak burayı görmenizi isteriz. Kanyon ile ilgili detaylar;

 • Adres: Kayadibi, saklıkent sokak no:26, 48300 Seydikemer/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:45 - 19:30
 • Giriş Ücreti: Yetişkin 8 TL, Öğrenci 4 TL

Dalaman Çayı

Dalaman Çayına görmeye geldiğinizde buranın beyaz, berrak bir görüntüye sahip olduğunu göreceksiniz. Tamamen doğal kireç taşlarından oluşan Dalaman Çayı, rafting yapımına en uygun yerlerden birisidir. Fethiye ile Marmaris arasında olan bu çayın toplam uzunluğu 230 kilometredir. Eğer mevsiminde gelirseniz profesyonel kişilerden dersler alarak rafting de yapabilirsiniz. Turkuaz görünüme sahip olan Dalaman'da isterseniz ormanlar arasında yürüyüşe de çıkabilirsiniz.

 • Adres: Dalaman Çayı Rafting, Dalyan, 48840 Ortaca/Muğla
 • Rafting Ücreti: 150 TL - 180 TL

Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi'ne gitmek isteyen kişiler öncelikle Muğla'nın Marmaris ilçesine gitmeleri gerekiyor. Hafta sonunu olması ile beraber oldukça kalabalıklaşmaya başlayan bu şelalede hem yerli hem de yabancı birçok turist bulunacaktır. Şelale 6 metre kadar yükseklikten aşağı doğru akmaktadır. Suyun aktığı yerden başlayarak ilerlemeye başladığınızda sizi uzun bir yürüyüş parkuru karşılayacaktır. Burada şelale eşliğinde huzurlu bir ortamda saatlerce gönül rahatlığı ile yürüyebilirsiniz. Bölgede aynı zamanda Jeep Safari turları da düzenlenmektedir. Aksiyon seven birisi iseniz bu turun tam size göre olduğunu söyleyebilirim.

 • Adres: Orhaniye, 48700 Marmaris/Muğla
 • Giriş Ücreti: Giriş Ücreti Yoktur.

Gizlikent Şelalesi

Adından da anlaşılacağı üzere Gizlikent Şelalesi bölgenin en saklı doğal güzelliklerindendir. Bölgenin uzun bir süre keşfedilememesinin nedeni şelalenin yeşillikler arasında saklanıyor olmasından dolayıdır. Şelalenin bulunduğu bölgeye geldiğinizde sizi oldukça uzun bir merdiven karşılayacaktır. Sabırla bu merdiveni indikten sonra karşınıza çıkacak manzara tüm yorgunluğunuzu bir anda üzerinizden alacaktır. Yılın her dönemin serin bir havaya sahip olan Gizlikent Şelalesinde şelaleden akan suyun huzur verici olduğunu göreceksiniz. Özellikle buraya geleceksiniz yazın sıcakta gelmenizi tavsiye ederiz. Serinlik içerisinde piknik yapabilir, şelaleyi boydan boya yürüyebilir ya da kendinizi doğaya teslim edebilirsiniz.

 • Adres: Kayadibi, 48850 Seydikemer/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 - 21:00
 • Giriş Ücreti: 5 TL
 • Telefon: 0 532 506 07 93

Toparlar Şelalesi

Köyceğiz'e 15 kilometre kadar uzaklıkta olan bu şelalenin manzarası diğer şelalelerden oldukça farklıdır. Şelaleye gelen kişiler genellikle doğa içerisinde yürüyüş yapmak ya da şelale ile beraber manzarayı seyretmek için geliyor. Şelalenin aktığı yerde oluşan gölete giren kişilerin olduğunu göreceksiniz. Yazın sıcak bir dönemde geldiğinizde siz de kendinizi bu soğuk ama bir o kadar eğlenceli suya bırakarak dinlendirebilirsiniz. Unutmadan hatırlatmak istiyoruz; suyun soğukluğu gerçekten içinizi titretecek kadar olabilir.

 • Adres: Toparlar Şelalesi, Döğüşbelen, 48800 Köyceğiz/Muğla

Yuvarlakçay

Muğla'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi de Yuvarlakçay olarak tabir edilen bu bölgelerdir. Genellikle insanların buraya gelmesinin tek nedeni akan dere üzerinde serin serin sabah kahvaltısı yapmaktır. İçerisinde 3 farklı restoran bululunan Yuvarlakçay bölgesini sizlerde çok seveceksiniz. Her restoranın farklı bir konsepti, farklı bir menüsü bulunuyor. Bu nedenle öncelikle restoranları gezmeli ondan sonra oturacağınız yere karar vermelisiniz.

Dip Not: Son yıllarda bölgeye çok fazla ilgi olmasından dolayı işletmeler menü fiyatlarını oldukça yükseltmişlerdir. 4 kişilik bir aile burada kahvaltı yapmak isterse bazı şeylerden fedakarlık etmek durumunda kalabilir.

 • Adres: Topgözü Mevkii Pınarköy, 48800 Köyceğiz/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 - 21:00

Azmak Nehri

Muğla Gezi Rehberi listesinin henüz başlarındayız. Bu bölgede yer alan doğal güzelliklerin sayısı saymakla, yazmakla bitmez! Muğla'nın Akyaka Bölgesi'nde yer alan Azmak Nehri'nin toplamda 3 kilometre uzunluğa sahip olduğunu görüyoruz. Bazı bölgelerde 10 metreye varan derinliklere ulaşan bu nehirde tekne turları dahi düzenleniyor. Muğla'nın sahil bölgelerinden bile daha çok ziyaretçiye sahip olan Azmak Nehrin'de birkaç işletmede bulunuyor. Bu işletmelerden sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmetleri alabilir, tekne turu talep edebilirsiniz. Elbette yaz sıcağında canınız serinlemek de isteyecektir. Nehrin belirli bölümlerinde bulunan tahta köprülerden yararlanarak suya atlayış yapabilirsiniz

 • Adres: Akyaka, Azmakboyu Sk., 48650 Ula/Muğla

Kelebekler Vadisi

Muğla Gezilecek Yerler listesinin en göz alıcı yerlerinden birisini sunmak istiyorum. Fethiye ilçesinde en popüler yerlerinden birisi olan Kelebekler Vadisi aynı zamanda Türkiye'nin en iyi kamp bölgelerinden birisidir. Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin tatil yapmak için geldiği bu bölgede denizin saf ve temiz yanı ile karşılaşacaksınız. Daha çok kamp yapmak için gelenlerin doldurduğu plajlardan sizler de yararlanabilirsiniz. Dilerseniz sahilde bulunan teknelerle tura çıkabilir, bölgedeki koyları gezme fırsatına sahip olabilirsiniz. Daha sonra kelebekler Vadisi ile ilgili ayrıntılı bir yazı hazırlamaya çalışacağız.

 • Adres: Uzunyurt, 48300 Fethiye/Muğla

Sultaniye Kaplıcaları

Türkiye'deki kaplıcalar ele alındığında içlerindeki en yüksek radyoaktivitenin Sultaniye Kaplıcalarında bulunduğunu görüyoruz. Radyoaktivite özelliğinden dolayı kaplıca suyunun cilt hastalıklarına oldukça iyi geldiği söylenmektedir. Son yıllarda yabancı turistler tarafından da ziyaret edilen bu kaplıcada her sağlık sorununa yönelik bir çözüm üretildiğini göreceksiniz. Sağlık turizmi için Muğla'da bir yer arıyorsanız Sultaniye Kaplıcalarının oldukça ideal olduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: Ekincik, 48800 Köyceğiz/Muğla
 • Çalışma Saatleri: 07:00–22:00
 • Telefon: 0 252 266 00 77

Likya Yolu

Türkçenin en uzun, Dünyanın ise en uzun 10 yürüyüş yollarından birisi olan Likya Yolu Antalya ile Fethiye arasında yer alıyor. Toplamda 535 kilometre uzunluğa sahip olan Likya Yolu trekking yapmak isteyen kişilerin ilk uğrak yerlerinden birisidir.

Antalya ile Fethiye Körfezi arasında yer alan Likya Yolu bir dönemler bölgede hakimiyet süren Likyalılar'ın ticaret yolu idi. İçerisinde birçok doğal güzellikler barındıran bu yol dünya üzerinde de büyük bir üne sahiptir. Her yıl özellikle yurt dışından gelen birçok kişi 535 kilometrelik bu parkuru tamamlamaya çalışmaktadır. Likya Yolunda yürüyüş yaparken Simena, Olymmpos, Lmyrna, Myra, İdyros, Phaselis gibi antik kentleri de görme fırsatına sahip olabilirsiniz

Sedir Adası

Marmaris ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Sedir Adası aynı zamanda Kleopatra Adası olarak da bilinmektedir. Genellikle denize girmek isteyen kişilerin geldiği bu adada toprağın, kumun, denizin çok temiz olduğunu göreceksiniz. Bu bölgedeki denizin Türkiye'de bir eşi ya da benzeri bulunmamaktadır.

Roma'nın en ünlü komutanlarından birisi olan Marcos Antonius ile Mısır'ın en ünlü kraliçesi Kleopatra bu arada aşk yaşamıştır. Bu nedenle birçok kişi buraya Kleopatra Adası demektedir. Denizin masmavi olması sizleri büyük oranda oldukça etkileyecektir. Bu nedenle denize girmeden asla geri dönmenizi tavsiye ediyoruz.

Şövalye Adası

Fethiye Adası ya da Megri Adası olarak da bilinen Şövalye Adası tam olarak Fethiye Körfezi'nin merkezinde yer alıyor. Fethiye Körfezi içerisinde çok fazla ada bulunduğunu göreceksiniz. Ancak bunlar içerisinde üzerinde yerleşim bulunan tek adanın burası olduğu sizlere bildirilecektir. Ada küçük gibi görünse de üzerinden büyük bir yerleşim yeri ile beraber apart, otel, restoran, piknik alanları ve plajlar bulunmaktadır. Yazın en sıcak gününde daha gitseniz burada kendimizi serinletecek bir eğlence, aktivite ya da ortam bulabilirsiniz.

Gemiler Adası

Muğla'da ada sayısının bir hayli fazla olduğunu yukarıda dile getirmiştik. Fethiye'ye geldiğinizde ilçe merkezinden 9 kilometre kadar ayrıldıktan sonra karşınıza Gemiler Adasının çıktığını göreceksiniz. Çok eski dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanılan bu adada Bizans döneminden kalma 5 adet kilise bulunuyor. Muazzam bir görünüme sahip olan bu bölgenin koruma altına alınabilmesi için I. Dereceden Doğal Sit Alanı bölgesi ilan edildiğini görüyoruz. İçerisinde açık hava müzesi olmasından dolayı adaya giriş ücretlidir. Yetişkin ya da öğenci ayrımı olmaksızın adaya girmek isteyen herkesten 5 TL alındığını göreceksiniz.

Cennet Adası

Yapı olarak aslında yarımada olan Cennet Adasına hem kara yolu üzerinden hem de tekne ile ulaşabilirsiniz. Cennet Adasının doğa ve denizle buluştuğu cennetsi bir ortama sahip olduğunu göreceksiniz. İskelede bulunan kafe ve restoranlardan birisine oturarak hem adanın hem de denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Türkiye'nin sanat güneşi olan Zeki Müren çok erken bir yaşta hayata veda etmiştir. Yaşamının son 6 yılını Bodrum'da geçiren Zeki Müren, bu bölgeye aşık birisiydi. Geleneksel Bodrum evlerinden birisini satın alan Zeki Müren, bu evi çok özel bir şekilde restore ederek kullamıştır.

Zeki Müren vefat ettikten sonra evin müzeye dönüştürülmesine karar verilmiştir. Bodrum'da en çok ziyaret edilen müzelerden birisi olan Zeki Müren Sanat Müzesinde ünlü sanatçıya ait kıyafetler, Zeki Müren'in kullanmış olduğu eşyalar ve birçok tablo sergilenmektedir. Müzeyi gezdikten sonra Zeki Müren'i daha yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Kumbahçe, Zeki Müren Cd. No:11, 48400 Bodrum/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 - 17:00 (Pazartesi Günleri Kapalı)
 • Giriş Ücreti: 10 TL
 • Telefon: 0 252 313 19 39

Muğla Müzesi

Muğla şehir merkezinde bulunan Muğla Müzesi 1994 yılında ziyarete açılmıştır. Daha öncesinde cezaevi olarak kullanılan bu yapı restorasyon işlemi sonrasında müzeye dönüştürülmüştür. 3 bölümü bulunan müzenin içerisinde aynı zamanda bir de sanat müzesi bulunmaktadır. İlçelerde bulunan antik kentlerden çıkarılan eserlerden birçoğu bu müzede sergilenmektedir. Aynı zamanda bir bölümde de Muğla'nın kültürel özelliklerini yansıtan etnografya bölümü de bulunmaktadır. Müze ile ilgili detaylar;

 • Adres: Müştakbey, Eski Postane Cad., 48000 Muğla Merkez/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 - 17:00
 • Giriş Ücreti: Giriş Ücretsizdir.
 • Telefon: 0 252 214 69 48

Fethiye Müzesi

Fethiye'nin en çok ziyaret edilen, en çok merak edilen yerlerinden birisi de bu müzedir. Fethiye'de bulunduğunuz süre zarfınca kendinize en azından yarım saat vakit ayırın. Bu vakti ise Fethiye Müzesini gezmekle değerlendirebilirsiniz.

Başta antik dönem olmak üzere Bizans dönemine kadar her dönemden eserlerin yer aldığı Fethiye Müzesi'nde iki sergi bölümü bulunmaktadır. Bu sergilerde Fethiye başta olmak üzere Muğla ve çevre ilçelerin tarihi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı bulunmaktadır.

 • Adres: Kesikkapı, 505. Sk. No:4, 48300 Fethiye/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 - 17:00
 • Giriş Ücreti: 7 TL
 • Telefon: 0 252 614 11 50

Milas Müzesi

Muğla'nın hem kent merkezinde hem de ilçelerinde oldukça kıymetli müzeler bulunmaktadır. Milas'ta bulunan iki katlı bu müzede görülmeye değer diye çok tarihi eserin sergilendiğini söyleyebiliriz.

Milas Müzesi içerisinde aynı zamanda Milas ve çevre ilçelerdeki antik kentlerde çıkarılan arkeolojik eserlerin de sergilendiğini göreceksiniz. Aynı zamanda Milas Müzesi'nin bahçesi açık hava sergi olarak da kullanılmaktadır.

 • Adres: Ahmet Çavuş Hayıtlı, Köprüler Meydanı No:1, 48200 Milas/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 - 17:00
 • Giriş Ücreti: Giriş Ücretsizdir.
 • Telefon: 0 252 512 39 70

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi

Yaz aylarının gelmesi ile beraber Türkiye'nin en çok ziyaret edilen turizm şehirlerinde Muğla'nın ilk sıraya yerleştiğini görüyoruz. Muğla'nın denizi, kumu, güneşi insanlarda büyü etkisi meydana getirmektedir. Yazımızın girişinde de belirttiğimiz üzere her yıl ortalama 9 milyon insan Muğla'ya tatil yapmak için gelmektedir. Deniz ve kum belirli bir süreden sonra tatilcilerin ilgisini kaybetmektedir. Bölgeyi daha yakından tanımak isteyen ziyaretçiler Muğla'nın tarihi ve doğal güzelliklerini araştırmaya başlamaktadır.

Muğla Gezilecek Yerler listenize yine bakir bir güzellik eklemek istiyoruz. Muğla'nın Milas ilçesine 29 kilometre uzaklıkta olan Balıkpazarı Açık Hava Müzesi sessiz, tatlı ve şirin bir köy içerisinde bulunaktadır. Kıyıkışlacık Köyü içerisinde bulunan İasos Antik Kenti içerisinde bulunan Balıkpazarı Antik Kenti, köyün en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi haline gelmiştir.

İasos Antik Kenti M.Ö 201 yılında Makedonya, M.Ö 220 yılnda Romalıların kontrolündeydi. Antik kent içerisine girdiğinizde birçok anıt mezar karşınıza çıkacaktır. 1993 yılında antik kent içerisinde başlayan kazı çalışmaları sonrasında çıkarılan eserler Balıkpazarı Açık Hava Müzesinde sergilenmeye başlamıştır. 1995 yılından bu yana aktif olan müzede tarihe ışık tutacak birçok eser bulunmaktadır.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Muğla denildiğinde akla ilk olarak Bodrum gelmektedir. Gencinden yaşlısına, zengininden fakirine her yıl milyonlarca kişi tatilini Bodrum'da yapmaktadır. Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi içerisinde bulunmaktadır. Aslında Bodrum Kalesinin tüm alanı Bodrum Müzesidir. Ancak Sualtı Arkeoloji Müzesine giriş Bodrum Limanı tarafındandır. Müzeye girerken sizleri Halikarnas balıkçısı, Herodod ve Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın büstleri karşılayacaktır.

 • Adres: Çarşı, 48400 Bodrum/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 - 19:00
 • Giriş Ücreti: 20 TL
 • Telefon: 0 252 316 25 16

Can Yücel’in Evi

Datça'nın eski olarak adlandırılan bölümünde bulunan Can Yücel'in Evi Muğla Gezilecek Yerler listenizde kesinlikle yer almalıdır. Türk Edebiyatı ve Türk Şiirinin en önemli isimlerinden birisi olan Can Yücel, son yüzyılın en önemli kişilerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Can Yücel'in Evi içerisine girdiğinizde evin içerisinde büyük bir kütüphane olduğunu göreceksiniz. Bununla beraber Can Yücel'in değerli eşyalarını görebilir, bunlara dokunma fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Reşadiye, Dere Sk. No:5, 48900 Datça/Muğla

Kızlan Yel Değirmenleri

Muğla'nın Datça ilçesi zeytin ve badem ağaçları ile ünlü bir bölgedir. Datça'ya girdiğinizde her yerin zeytin ve badem ağaçları ile dolu olduğunu göreceksiniz. Yolunuzu Kızlan Köyüne doğru çevirdiğinizde 1900'lü yılların başında inşa edilmiş olan Kızlan Yer Değirmenleri sizleri karşılayacaktır. Datça'nın simgelerinden birisi olan bu değirmenler toplam 6 adettir. Bazıları kaderine terk edilmiş olsa da restore edilip restoran olarak kullanılan değirmenlerinde bulunduğunu söyleyebiliriz. İçerisinde Datça'nın yöresel lezzetleri servis edilen Kızlan Yer Değirmenleri her yıl binlerce turiste hizmet veriyor.

Damla Deresi

Muğla'nın kalabalık, gürültülü ortamından kaçıp kurtulmak isteyebilirsiniz. Damla Deresi, kafa dinlemek için tercih edilmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Muğla'nın Yerleşik Beldesine 13 kilometre uzaklıkta yer alan Damla Deresini cennetin yeryüzündeki köşelerinden birisi olarak görebilirsiniz.

Damla Deresine geldiğinizde burada sabah kahvaltısı veren işletmelerin bulunduğu göreceksiniz. Tamamen doğal ve organik malzemelerden oluşan kahvaltı sizleri buraya bağımlı hale getirecektir. Kahvaltınızdan arta kalan kırıntıları derede yüzen ördeklere verebilirsiniz.

Labranda Antik Kenti

Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan Labranda Antik Kenti, Milas ilçe merkezine 16 kilometre uzaklıktadır. Bu antik kent ismini antik dönemlerde aktif olarak kullanılan bir savaş aracından almıştır. Çift ağza sahip Labrys baltasından gelen bu şehirden günümüzde maalesef bir kaç kalıntı kalmıştır. Antik kentlere ilginiz varsa her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin geldiği bu antik kentte uğramanızı tavsiye ederiz. Tahribat oranı yüksek olsa da bazı bölümlerinin hala sağlam olduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: Kargıcak, 48200 Milas/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: Giriş Ücretsizdir.

Euromos Antik Kenti

Milas ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta olan Euromos Antik Kenti, Muğla'nın en gözde antik kentlerinden birisidir. İçerisinde Zeus Lepsnos Tapınağı bulunan bu antik kentte tapınak dışında birçok bölümün de ayakta olduğunu görüyoruz. Ziyaretiniz sırasında sur, tiyatro ve hamama ait kalıntıların da bulunduğunu göreceksiniz. Milas içerisinde gezip görebileceğiniz en tarihi yerin burası olduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: Kızılcakuyu, 48200 Milas/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 15 TL’dir.

İasos Antik Kenti

Yine Milas'ta bulunan bir antik kent hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. İasos Antik Kenti, Milas ilçe merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu antik kentin aslında trajik bir hikayesi bulunmaktadır. Santorini adasında yer alan Tera Yanardağının aktif hale gelip patlaması sonucunda lavlar bu antik kenti yok etmiştir. Günümüzde açıkta kalan kalıntıları ziyaret edip görebilmeniz mümkündür.

Bu antik kentteki yerleşim geçmişinin M.Ö 3000'lere kadar dayandığını görüyoruz. Antik kentte yapılan çalışmalarda Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılara ulaşılmıştır. Her medeniyete ait izlerin bulunduğu antik kenti kesinlikle ziyaret edip görmenizi öneririz.

 • Adres: Kıyıkışlacık, Mahallesi, 48200 Milas/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 - 17:00
 • Giriş Ücreti: Girişler Ücretsizdir.

Loryma Antik Kenti

Muğla'nın tarih öncesi devirlerde de aktif yerleşim yeri olarak kullanıldığını görüyoruz. Bunun en büyük kanıtlarından birisi de bu antik kenttir. M.Ö 7 yüzyılda kurulan bu antik kentte hem tarihi hem de doğa güzelliklerin bulunduğunu görüyoruz. Yeşil ve mavinin her renk tonunu görebileceğiniz Loryma Antik Kentinden günümüze sadece birkaç parça ulaşmıştır.

Loryma Antik Kentinin konumuna baktığımızda tepede, yamaçta yer aldığını görüyoruz. Bu antik kent kültür turizmin yanı sıra doğa turizmi için de muazzam bir yerdir. Antik kenti gezdikten sonra doğayı gezebilir, denize girerek serinliğe kendinizi teslim edebilirsiniz.

Kaunos Antik Kenti

Muğla'nın Dalyan ilçesine girdiğinizde burada birçok tekne turu düzenlendiğini göreceksiniz. Tekne turuna çıktığınızda dağ yamaçlarında Kaunos Antik Kentini göreceksiniz. Tekne turuna ara verip dağ tırmanışına geçtiğinizde ülkemiz için oldukça önemli bir yere sahip olan bu antik kente ulaşabilirsiniz.

Kaunos Antik Kentine çıktığınızda M.Ö 4. yüzyılda gömülen kaya mezarlarını göreceksiniz. Antik Kentin Romalılar tarafından oluşturulduğu düşünülse de antik kentin Orta Çağ döneminden kalma olduğu düşünülmektedir. Muğla'ya kadar gelmişken bu antik kenti görmeden asla geri dönmeyin.

 • Adres: Dalyan, 48800 Ortaca/Köyceğiz/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 - 19:00
 • Giriş Ücreti: 14 TL
 • Telefon: 0 252 614 11 50

Knidos Antik Kenti

Dünya üzerindeki ilk demokrasi burada, Knidos Antik Kenti içerisinde yaşanmıştır. Antik kent çevre adalarda yaşayıp buraya gelen Dorlar tarafından inşa edilmiştir. Antik kente giriş yaptığınızda küçük de olsa bir antik tiyatro, nerapol ve mitolojik Yunan tanrılarına ait kalıntılar bulunmaktadır. Aynı zamanda Apollo, Afrodit ve Odeion tapınaklarına ait kalıntılar bulunmaktadır.

Datça'da tarihe yolculuk yapmak istediğinizi belirtirseniz sizleri bu antik kentleri gezdirecek birçok ekip bulunacaktır. Knidos Antik Kentine çıktığınızda aynı zamanda muhteşem bir deniz manzarası da sizleri karşılayacaktır. Görsel şölenin zirvede olduğu bu antik kente kesinlikle uğrayıp fotoğraflar çekmenizi öneririz.

 • Adres: Yazı, Muğla Datça Çevre Yolu, 48900 Marmaris/Datça/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 - 19:00
 • Giriş Ücreti: 14 TL

Stratonikeia Antik Kenti

Muğla'nın Yatağan ilçesinde yer alan Stratonikeia Antik Kenti'ni sizler de Muğla Gezi Rehberi listenize ekliyorsunuz. Antik kent M.Ö 3. yüzyılda Suriye Kralı I. Selevkos tarafından eşi adına inşa ettirilmiştir. Antik kent içerisine girdiğinizde sizleri ilk olarak kale kalıntısı karşılayacaktır. Bununla birlikte ana giriş kapısının, oda mezarların, küçük tapınak ve tiyatrolarında hala sağlam bir şekilde durduğunu göreceksiniz. Tarihe karşı bir yolculuk yapmak isterseniz sizleri Stratonikeia Antik Kentine davet etmek isteriz.

 • Adres: Eskihisar, 48500 Yatağan/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 - 21:00
 • Giriş Ücreti: Giriş Ücretsizdir.
 • Telefon: 0532 702 33 61

Tlos Antik Kenti

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde yer alan Tlos Antik Kenti'nin M.Ö 2,000 yılında kurulduğu düşünülüyor. Likya bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden birisi olan bu antik kentin birçok bölümü günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Bizans Döneminde daha çok kullanılan Antik Kent içerisinde bu döneme ait birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Tlos Antik Kenti içerisine girdiğinizde agora başta olmak üzere tiyatro, yazıt mezarlar, şehir surları, kilise gibi bölümleri hala ayakta olduğunu göreceksiniz. İçerisinde çok fazla eser bulunduğundan dolayı açık hava müzesi oluşturulmasına karar verilmiştir. Ziyaretiniz sırasında bu müzeyi de gezmenizi öneririm. Bu müze sayesinde tarihe yolculuk yapacak, eski çağlara yakından dokuma fırsatına sahip olacaksınız. Tlos Antik Kentini yerli turistlerden daha çok yabancı turistler ziyaret etmektedir. Bu nedenle etrafta çok fazla yabancı turist görebilirsiniz.

 • Adres: Yakaköy, Saklıkent Yolu, 48850 Seydikemer/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 - 20:00
 • Giriş Ücreti: 6 TL
 • Telefon: 0 252 614 11 50

Kadyanda Antik Kenti

Muğla'daki en büyük Roma kalıntısını görmek ister misiniz? Kadyanda Antik Kenti, engebelerle dolu bir dağın yamacında yer almaktadır. İçeri girdiğinizde size harabe şeklinde bir kale karşılayacaktır. Bu kalenin pencerelerinden dışarı baktığınızda daha önce hiç görmediğiniz bir manzara sizleri karşılayacaktır.

Kadyanda Antik Kentine gelmeden önce yanınıza bol miktarda su almalı, kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir ayakkabı giymelisiniz. Denizden 1000 metre kadar yükseklikte olan bu antik kentte oldukça uzun bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Gezmeye başladığınızda bir tarafta antik stadyum bir tarafta hamamlar bir tarafta da amfi tiyatronun bulunduğunu göreceksiniz.

Kadyanda Antik Kentinin M.Ö 5. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. M.Ö 168 ile 67 yılları arasında Likya birliğine dahil olmuş, kendi adına sikke bastırmıştır. O dönemde 24 şehir kendi adına sikke bastırabiliyordu. Bu nedenle Roma döneminde de Şehrin aktif olarak kullanıldığını görüyoruz. 1992 yılında Fethiye Müze Müdürlüğü burada kazı çalışmaları başlatmıştır. Çıkarılan bazı eserleri Fethiye Müzesini gezerken görebilirsiniz.

 • Adres: Yeşilüzümlü, 48300 Fethiye/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 - 17:30
 • Giriş Ücreti: Girişler Ücretsizdir.

Telmessos Antik Kenti

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yer alan Telmessos Antik Kentinin M.Ö 3000 yılında inşa edildiği biliniyor. Şehrin ismi Apollon oğlu Telmessos'tan gelmektdir. Antik şehir bölgenin en eski, en köklü yerleşim yerlerinden birisidir. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu antik kenti Muğla Gezilecek Yerler listenize dahil etmenizi öneriyoruz.

Fethiye'nin ilk yerleşim yeri olan Telmessos Antik Kentine girdiğinizde güzel bir şekilde korunmuş kaya mezarları ve 6,000 kişi kapasitesine sahip Roma Antik Tiyatrosunu göreceksiniz. Hem Roma hem de Bizans döneminde aktif olarak kullanılan bu şehir Fethiye'ye ayrı bir hava katmaktadır. Bu şehre tek başınıza değil sevdikleriniz ile beraber geldiğinizde daha çok keyif aldığınızı göreceksiniz.

 • Adres: Kesikkapı, 123. Sk. No:12, 48300 Fethiye/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 - 17:30
 • Giriş Ücreti: 5 TL
 • Telefon: 0 252 614 11 50

Yediler Manastırı

M.S 7. yüzyılda inşa edilmiş olan Yediler Manastırı, Muğla Gezip Görülecek Yerler listelerinde top 10'da yer alıyor. Bölgeye geldiğinizde manastır dışında bazı kiliselere ait kalıntılar da göreceksiniz. 6 metre yüksekliğe sahip bir oyuğun içerisinde Hz. İsa ve 12 Havarisinin resmedildiği freski göreceksiniz. Yediler Manastırı özellikle yabancıların en uğrak noktalarından birisidir.

 • Adres: Gölyaka, 48230 Milas/Muğla

Marmaris Kalesi

Muğla'nın Marmaris ilçesi turizm konusunda oldukça popüler bir ilçedir. İlçe merkezine giriş yaptığınızda M.Ö 1040 yılında İyonlar tarafından yapılmış kale sizleri karşılayacaktır. Oldukça uzun bir süre yapıldığı gün ki gibi kalan kale, Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile yenilenmiştir. 1980'li yıllarda güçlendirme çalışması alan kale 1991 yılında alınan karar sonrasında müzeye dönüştürülmüştür.

Marmaris Kalesi içerisinde aynı zamanda Marmaris Müzesi de yer almaktadır. Kale 18 oda ve birçok çeşme ile beraber arktan oluşmaktadır. Kaleyi gezdikten sonra tarihe ışık tutan Marmaris Müzesini de gezmenizi öneririz.

 • Adres: Tepe, 30. Sokak No:54, 48700 Marmaris/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 - 17:00 (Pazartesi Günleri Kapalı)
 • Telefon: 0 252 412 14 59

Bodrum Kalesi

Türkiye'de tatil denildiğinde akla gelen ilk yerlerden birisi de Bodrum'dur. Her yıl milyonlarca kişinin akın ettiği Bodrum'da gezip görülecek yerleri de merak edebilirsiniz. Bodrum ilçe merkezinde, denizin hemen dibinde yer alan Bodrum Kalesinden tüm şehri ayaklarınız altına alabilir, güzel bir manzara izleyebilirsiniz.

Bodrum Kalesi; Orta Çağ döneminde inşa edilmiş bir kaledir. Türkiye'deki Orta Çağ eserleri içerisinde en iyi korunanın olduğunu dahi söyleyebiliriz. Bodrum'a hangi amaçla gelirseniz gelin, dönmeden önce kaleye çıkmayı asla unutmayın.

 • Adres: Çarşı, Kale Cd., 48400 Bodrum/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 - 18:30
 • Giriş Ücreti: 30 TL
 • Telefon: 0 252 316 10 95

Beçin Kalesi

Milas Ovası içerisinde yer alan Beçin Kalesi, ovadan 200 metre kadar yüksekte yer almaktadır. 2012 yılında UNESCO'nun Geçici Dünya Miras Listesine eklenen bu kale tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yamaçta yer alan bu kaleye çıkarken antik döneme ait de izler bulunduğunu göreceksiniz. Kalıntılar içerisinden çıkarılan mezarlarda nektopol kullanıldığını görüyoruz. Kale ile ilgili detaylar;

 • Adres: Beçin, 48200 Milas/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 - 17:00
 • Giriş Ücreti: 5 TL

Marmaris Milli Parkı

Muğla hem Ege hem de Akdeniz'in tam ortasında yer almaktadır. Geçiş bölgesinde olan bu şehrin doğal güzellikler bakımından oldukça zengin olduğunu görüyoruz. Marmaris Milli Parkına girdiğinizde etrafta birçok ağaç türünün bulunduğunu göreceksiniz. Bununla beraber birçok hayvan türü bulunan orman sizlere kısa süreli de olsa rahatlama hissi sunacaktır. Marmaris Milli Parkı içerisinde Antik Phykos Kenti, Amos Kentine ait antik kalıntılar, zengin bitki ve hayvan çeşitlerinin yanı sıra anıt ağaç ve birçok saklı güzellik de bulunmaktadır

Marmaris Saklı Göl

Marmaris'te ziyaret etmenizi istediğimiz bir diğer yer ise Saklı Göldür. Muhteşem bir doğaya sahip bu gölde yeşilin her renk tonu bulunmaktadır. Marmaris'te tatil yaparken kısa bir sürenizi buraya ayırabilir, sahilde kumsalda göremediğiniz, bulamadığınız huzuru burada bulabilirsiniz. Yazın her döneminde burada çeşitli etkinlik ve aktivitelerin düzenlendiğini görebilirsiniz. Bu etkinliklere katıldıktan sonra tatlı bir yorgunluk ile otelinize dönerek huzurlu bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.

Köyceğiz Gölü

Muğla'nın en otantik bölgelerinden birisi de Köyceğiz'dir. Köyceğiz ilçe merkezine geldiğinizde size ilk olarak bu göle gidip gitmediğiniz sorulur. Ayak Göl sınıfı içerisinde yer alan Köyceğiz Gölü 53 kilometrelik bir alana sahiptir. Dünyada 7 adet örneği bulunan bu gölün oldukça farklı bir konsepte sahip olduğunu göreceksiniz.

Amintas Kral Mezarları

4. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen Amintas Kral Mezarları Muğla'nın Fethiye ilçesinde yer alıyor. Sadece dışarıdan bakıldığında dahi insanları büyüleyen bir yapıya sahip olan bu yapı tarihe meydan okumaya devam ediyor. Kayalıklara oyulmuş kral mezarlarının yer aldığı bu bölge günümüzde olduğu gibi geçmişte de popülermiş. Bölgede ziyaret edebileceğiniz kapanışı en geç yerin burası olduğunu söyleyebiliriz. Sütunlar arasında gezerken hayallere dalacak, 1500 yıl öncesindeki yaşamın nasıl olduğunu merak edeceksiniz.

 • Adres: Kesikkapı, 117. Sk. No:3, 48300 Fethiye/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 - 19:30
 • Giriş Ücreti: 10 TL
 • Telefon: 0 252 614 11 50

Kayaköy

M.Ö 3. yüzyıldan bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan Kayaköy günümüzde sadece görsel bir düzene sahiptir. Şu an için içerisinde yerleşim olmasa da sahip olduğu görüntüden dolayı buraya gelmenizi öneririz. Kayaköy, Likyalılar'ın en aktif olduğu şehirlerden birisiydi. 1923 yılına kadar aktif olarak yaşamını devam ettiği bu köy, mübadele kararından sonra terk edilmiştir. Şu an için içerisinde herhangi bir yaşayanın bulunmadığı Kayaköy'de doğa yürüyüşüne çıkabilir, köyde bulunan yapıları yakından inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Eski Datça

Eski Datça, Muğla Gezilecek Yerler listenizdeki en vazgeçilmez yerlerden birisi olabilir. İçerisinde dar sokakların bulunduğu Eski Datça'da Arnavut kaldırımların aşığı olabilirsiniz. Sokakların tamamı begonvil kokuları ile donatılmıştır. Daha sokaklara girer girmez bile antik dönemlerde yaşıyormuş havasına sahip olabilirsiniz. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilse de içerisinde ses, gürültü ve kirlilik asla bulamazsınız. Şehrin kalabalıklığı sizi bunaltıyorsa Eski Datça'da manzaraya karşı kendinizi dinlendirip sakinleştirebilirsiniz.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum kent merkezinde yer alan Bodrum Antik Tiyatrosu M.Ö 335 yılında inşa edilmiştir. 13,000 izleyici kapasitesine sahip olan Antik Tiyatro her dönem bakım ve onarımdan geçirilerek günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Yaz ayında tatil sezonunun açılması ile beraber günün her saatinde burada çeşitli etkinlik ve konser düzenlendiğini görebilirsiniz. Burayı ziyaret etmek için konserleri beklemenize gerek yoktur. Günün her saati açık olan antik tiyatroyu ziyaret edebilirsiniz. Zaten haftanın 7 günü burada düzenlen konserler antik tiyatroyu birçok kişiye yakında tanıtmaktadır.

Halikarnas Mozolesi

Gelelim Muğla Gezi Rehberi listemizin assolistine! Dünyanın 7 harikasından birisi olan Halikarnas Mozolesi yerli turistten ziyade yabancılar tarafından çok fazla ilgi görmektedir. Yunan Mimarisi ile Mısır Mimarisinin bir birleşimi olan bu mozole yapıldığında 32 x 38 ebatına sahipti. ilk yapıldığı dönemlerde dört ana bölüme sahip olan Halikarnas Mozolesi günümüzde maalesef kalıntı hale gelmiştir. Yapılan arkeolojik kazılarda en alt bölümde bir kaide bulunduğu tespit edilmiştir. Kaidenin üstünde 36 İon sütunlu bir tapınak onun da üstünde 24 basamağa sahip pramit çatı bulunduğu biliniyordu.

Halikarnas Mozolesi 12. Yüzyıla kadar sağlam bir yapıydı. O dönemde meydana gelen büyük bir deprem sonucunda yerle bir olan mozoleden günümüze çok az bir kalıntı ulaşmayı başarmıştır. Kurtarılan kalıntılardan yeni bir inşa yapılamayacağı için buraya açık hava müzesi oluşturulmaya karar verilmiştir. Muğla'ya kadar gelmişken tüm dünyanın merak ettiği bu eseri görmeden asla geri dönmeyin.

 • Adres: Tepecik, Turgut Reis Cd. No:93, 48440 Bodrum/Muğla
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00 (Pazartesi Günleri Kapalı)
 • Giriş Ücreti: 10 TL

Sarıgerme Plajı

Gelelim Muğla'da denize girebileceğiniz yerlere. Sizleri ilk olarak Ortaca'da bulunan Sarıgerme plajı'na gitmenizi öneririz. 12 kilometre uzunluğa sahip olan bu plajın kumsalı ve denizi oldukça temizdir. Etrafı ormanlarla kaplı olmasından dolayı misafirlerine ayrı bir huzur ve keyif vermektedir. Muğla'daki en farklı plajlardan birisinin burası olduğunu söyleyebiliriz.

Bitez Plajı

Muğla denildiği zaman akla ilk olarak Bodrum gelmektedir. Bodrum denildiğinde ise deniz, kum, güneş ile beraber gece hayatı gelmektedir. Şehrin en gözde yerlerinden birisi olan Bitez, Bodrum İlçe merkezine 8 kilometre uzaklıktadır. Dört bir yanı plajlar ile kaplı olan Bitez ülkemizin en gözde tatil yerlerinden birisidir.

Türkiye'de denize girmek ve yüzmek için en ideal plajlardan birisi de Bitez Plajıdır. Tertemiz denize ve kumsala sahip olan bu plajda özellikle yabancı turistlerin bulunduğunu görüyoruz. Her türlü su sporunun da yer alması bu bölgeye olan ilginin kat ve kartı artmasına olanak sağlıyor.

Güzel bir tatil yaşamak, denizden olabildiğince faydalanmak istiyorsanız Bodrum'da bulunan bu plaja gelebilirsiniz. Aynı zamanda Bodrum bölgesinde buna benzer denize bir girebileceğiniz birçok lokasyon bulunmaktadır. Her birinden ayrı keyif alır, ayrı eğlencelere dahil olabilirsiniz.

Günlüklü Koyu

Fethiye'de bulunan Günlüklü Koyu denize girmek için gideceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Koya gittiğiniz zaman sizleri güneş ışığını geçirmeyen devasa günlük ağaçları karşılayacaktır. Genellikle birçok turist buraya gün doğumu ve gün batımı izlemek için gelmektedir. Ağaçlar içerisinde mis kokular ile beraber dinlenmek istiyorsanız bu koyun tam da sizlere göre olduğunu söyleyebiliriz.

Doğa, yeşillik, orman, denizin bir arada bulunduğu Günlüklü Koyunda isterseniz piknik yapabilir, hamak kurarak ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebilirsiniz. Bir yandan da 500 metre uzunluğa sahip sahilde güneşlenebilir, tertemiz denizden ayrı bir keyif alabilirsiniz. Yüzmeyi bilmeseniz bile burada gönül rahatlığı ile suya girebilirsiniz. 20 metre dahi gitseniz suyun boyu geçmediğini göreceksiniz.

Kumlubük Koyu

Marmaris'teki doğal güzelliklerin sınırı bulunmuyor! Bu güzelliklerden birisi de 2 kilometre uzunluğa sahip Kumlubük Koyudur. Bölgeye gelen ziyaretçilerin iç duraklarından birisi olan bu koyda deniz ve güneşin çok ayrı bir keyfi bulunmaktadır. Denize girdiğinizde hemen 3 metre sonra suyun bir anda derinleştiğini farkedeceksiniz.

Kumlubük Koyunda 24 saat denize giren kişiler bulunmaktadır. Genelde kitabını alıp huzur ve sakinlik arayan kişilerin tercih ettiği bu koydan herkes memnun bir şekilde ayrılmaktadır. Karnım acıkır, susuz kalırım diye endişe etmeyin. Koy içerisinde 3 tane balıkçı sizlere lezzetli balıklar pişirmektedir. Aynı zamanda koy etrafında konaklama yerlerinin de bulunduğunu göreceksiniz.

Mavi Mağara

1972 yılında yapılan arkeolojik kazılar sırasında keşfedilen Mavi Mağara, bölgenin en yeni turizm değerlerinden birisidir. 50 metre uzunluğa sahip olan bu mağaranın genişliği 40 metre yüksekliği ise 15 metredir. Keşfedildiği dönemde fok balıklarının yuvası olan bu mağara günümüzde tekneler aracılığı ile turistlere hizmet veriyor .

Akdeniz'in keyfini tekne gezintileri ile çıkaran kişiler için oldukça ideal olan bu mağaraya ulaşım sadece deniz yolu üzerinden olmaktadır. Kendisine öz doğal bir güzelliğe sahip olan Mavi Mağara her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bir gününüzü dışarıda doğa güzelliklerine ayırmak istiyorsanız Mavi Mağaranın en doğru seçenek olduğunu göreceksiniz

İncirliin Mağarası

Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan İncirliin Mağarası 2014 yılında ziyarete açılmıştır. Keşfedildiği günden bu yana Türkiye'nin en güzel mağaralarından birisi olarak gösterilen İncirliin Mağarasında daha önce görmediğiniz birçok bağlantı ile karşılaşacaksınız. 345 metre uzunluğa sahip olan mağaranın sadece 155 metrelik bölümü ziyarete açık durumdadır. İçerisine girdiğinizde dikit, traverten ve sarkıtlardan oluşan bir doğa oluşumu sizleri karşılayacaktır.

Uyku Vadisi içerisinde yer alan İncirliin Mağarası bölgedeki 40 mağaradan sadece biridir. Diğer mağaraların kısa olması ve içerisinin boş olmasından dolayı ziyaret edilmediklerini söyleyebiliriz. Uyku Vadisini gezdikten sonra İncirliin Mağarasını gezmeniz sizler için yeterli olacaktır.

Turgutreis Merkez Cami

Bodrum İlçe merkezinde yer alan Turgutreis Merkez Camiyi de gezi listenize eklemenizi istiyoruz. Bodrum'un en büyük camisi olan Turgutreis Merkez Cami, 2 minareye sahip olup tüm ilçelerden rahat bir şekilde görülebilmektedir. Tarihi bir değere sahip olmasa da modern mimarisinden ötürü burayı gezi listenize eklemenizi istedik.

Muğla Kurşunlu Camii

Muğla kent merkezi içerisinde yer alan Kurşunlu Cami'nin 1493 yılında inşa edildiğini biliyoruz. Mimari olarak XV. Yüzyıl klasik Osmanlı mimarisi özelliklerini gösteren bu yapı ilk olarak medrese olarak kullanılmıştır. Medrese eğitiminin sona ermesi ile beraber yapının cami olarak kullanılmasına karar verilmiştir.

1853 yılında Kurşunlu Camiinin bakım ve onarım görmesine karar verildi. Yapılan çalışmalar sırasında kubbenin tamamen kurşunla kaplanması istenildi. İşte o çalışmadan sonra cami "Kurşunlu Camii" adını aldı. Son 50 yıl içerisinde çok fazla bakım ve onarım gören cami günümüzde hala ibadet merkezi olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Muğla kent merkezinde iken 20 dakikanızı buraya ayırarak süslemeleri ile ünlü olan bu camiye görmenizi öneririz.

Marmaris Aşıklar Yolu

Marmaris'te bulunan ve yöre halkı tarafından "Eski Marmaris Yolu" olarak adlandırılan Aşıklar Yolu bölgeye gelen herkes tarafından görülmesi gereken bir yerdir. Türk sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan bu yol birçok Yeşilçam filminde kullanılmıştır. Burasının neden önemli bir bölge olduğundan bahsedelim; oldukça uzun bir mesafeye sahip olan bu yolun her iki tarafında da Okaliptus ağaçları bulunmaktadır. Ağaçların yetişip büyümesi ile beraber ortaya çıkan görüntü buranın dünyaca ünlü bir yer haline gelmesini sağlamıştır.

Uyku Vadisi

Muğla Gezilecek Yerler listemize son sırasında Uyku Vadisi yer alıyor. Milas da yer alan bu vadi içerisinde 40 kadar mağara, sayısız nehir ve buz gibi bir suya sahip şelale bulunuyor. Yıllık 50.000 kadar turist ağırlayan bu vadi son zamanlarda yavaş yavaş popülerleşmeye başlamıştır. Vadi içerisine girdiğinizde sizler oldukça güzel ve keyifli bir yürüyüş parkuru bekleyecektir.

Genellikle turlar eşliğinde Uyku Vadisine giriş yapılmaktadır. Gelip görenler ayrılmak istemiyor, görmeden gidenler ise pişmanlıklarından kurtulamıyor. İçerisinde 40'a yakın mağara bulunan Uyku Vadisindeki en popüler yerin yukarıda anlatımı yaptığımız İncirliin Mağarası olduğunu söyleyebiliriz.

Bizim Muğla ile ilgili anlatacaklarımız bu kadardır. Türkiye'nin turizm başkenti olan bu kutlu şehre geldiğinizde bu listeden daha fazlasını sizi karşılayacağından emin olabilirsiniz. Gezip görülecek yerlerin sayısı belki de 100'ü geçecektir. Bizler görülmeye değer en güzel noktaları eklemeye çalıştık. Muğla'nın hangi tarafına giderseniz gidin her bütçeye uygun konaklama seçeneklerinin de bulunduğunu göreceksiniz. Şimdi daha sizleri keyifli tatiller dileriz 😊

 • Adres: Gökçeler, 48200 Milas/Muğla
 • Giriş Ücreti: 15 TL

Muğla Gezilecek Yerler | Muğla’da Gezilecek 55 Yer!