Yeşillikler içerisindeki doğası, zeytin ağaçlarıyla dolu sokakları, MÖ 700’lere dayanan tarihi geçmişi ile Mudanya, Bursa’nın en güzel ilçelerinin başında gelmektedir. Marmara Denizi kıyasında yer alan Mudanya, Bursalıların yazın en uğrak yerleri arasındadır. Kalabalıktan ve şehrin karmaşasından uzak bir tatil yapmak, kafa dinlemek ve denizin maviliğine doymak isteyenler için Mudanya harika bir alternatif olacaktır.

Mudanya ilçesi, Bursa Merkez’e 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Deniz yoluyla İstanbul’dan gelmek isteyenlerin ise 1,5 saatlik bir yolculuk yapmaları yeterli olacaktır. Bu yönüyle de Mudanya, İstanbullular için uğrak yerlerden biri olmaktadır. Mudanya’nın iklimi ılıman bir iklim olduğundan yazları bunaltıcı sıcaklar pek yaşanmamaktadır.

Sakin ve huzurlu bir yerleşim yeri olan Mudanya, kamp turizmi için oldukça ideal bir ortam sunmaktadır. Çadırınızı ister sahil şeridinde kurun isterseniz de Mudanya’nın alabildiğine yeşil ormanlarında. Her iki durumda da eşsiz bir kamp deneyimi yaşayacağınızdan şüpheniz olmasın. İklim şartlarının elverişli olmasından dolayı senenin pek çok döneminde burada kamp yapabilirsiniz. Nisan, mayıs, eylül, ekim aylarında dahi bu bölgede kamp yapan gezgincilerin sayısı kayda değerdir.

Mudanya’daki En İyi Kamp Alanları

Kapanca Korsan Limanı Kamp Alanı

Mudanya ve Eşkel ilçeleri arasında kalan Kapanca Korsan Limanı adeta yeryüzündeki küçük cennet. Burası özünde antik kent ve liman kalıntılarının olduğu bir alandır. Bu kalıntılar antik çağ zamanlarında Britanya topraklarının içerisinde bulunmaktaymış. Bursa Merkez’e 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Eğer özel aracınız varsa buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Yoksa BUDO seferlerini kullanarak ya da Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Mudanya otobüslerine binerek ulaşabilirsiniz.

Burada ister karavanla ister çadırla gayet keyifli bir şekilde kamp yapabilirsiniz. Kamp alanı sahilin hemen önünde yer almaktadır. Çadır kurulacak ya da karavanla konaklayacak gezginler için uygun alanlar mevcuttur. Denizi son derece temiz ve berraktır. Gönül rahatlığıyla denize girebilir ve sahilde güneşlenebilirsiniz. Doğası temiz ve insan etkilerinden uzaktır. Doğa yürüyüşleri için ve yoga – meditasyon meraklıları için uygun bir ortamı vardır. Yaz aylarında kısmen daha kalabalık olsa da mayıs aylarında buraya gelmek en doğru zaman olacaktır. Burayı kamp gezgincileri henüz yeni yeni keşfettiğinden hafta sonları daha bir kalabalık olmaktadır.

Burada çadırınızı sahilin hemen yanına kurup sabahları gün doğumunu izleyebilirsiniz. Akşamları kamp ateşi yakıp sevdiklerinizle hoş sohbetler edip şarkılar söyleyebilirsiniz. Kamp alanı ücretsiz olduğundan minimum masrafla en ideal kamp deneyimini yaşama imkânı elde edebileceksiniz.

Kamp Alanının Sunduğu İmkanlar

 • Kapanca Korsan Limanı çevresinde yemek yiyebileceğiniz birkaç restoran, kafe tarzı mekân mevcuttur. Yemeklerinizi buralarda yiyebileceğiniz gibi kamp alanına hazır yiyecekler de getirebilirsiniz.
 • Kamp alanında halihazırda bir aydınlatma sistemi bulunmamaktadır. El feneri ya da şarjlı lambalar getirmeniz faydalı olacaktır.
 • Kamp alanında ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz lavabo ve duş kabinleri mevcuttur.
 • Alışveriş yapabileceğiniz market tarzı yerler mevcuttur.
 • Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu kamp alanı dışında ücretli olarak hizmet sunan tesisler de yer almaktadır. Dilerseniz burada da kamp yapabilirsiniz.

Dağyenice Göleti Kamp Alanı

Bu kamp alanı Bursa Merkez’e yaklaşık yarım saat bir mesafede yer almaktadır. Ayrıca Bursa Doğancı Barajı’na da oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Buraya Bursa Merkez’den halk otobüsleri ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşım kolaylığı sebebiyle Bursalılar hafta sonları burayı sık sık ziyaret etmektedir.

Dağyenice Göleti, Doğancı Barajı’ndan gelen suyun önüne set çekilerek oluşturulmuştur. Dolayısı ile burası yapay bir göl konumunda oluyor. Gölün içinde kalan ağaçlar da zamanla kurumuştur ve göl üzerinde muhteşem yansıma oluşturmuştur. Dağyenice Göleti’nin etrafında Uludağ’a kadar uzanan bir yürüyüş parkuru var dolayısı ile trekking için uygun bir ortam sunmaktadır. Gölet; kamp yapmak, piknik yapmak ve balık tutmak isteyenler için harika bir atmosfere sahiptir.

Kamp Alanının Sunduğu İmkanlar

 • Çadırınızı gölet kenarına ya da orman içerisine kurabilirsiniz. Orman içerisine kuracağınız çadır ile rüzgârın etkisini minimum seviyeye çekebilirsiniz.
 • Çevrede yiyecek, içecek satın alabileceğiniz büfe tarzı mekanlar mevcuttur.

 • Ortak kullanıma sunulmuş tuvalet ve lavabolar vardır.
 • GSM operatörlerinin şebekesi çekmektedir.
 • Tuvaletlerin çıkışında prizler yer almaktadır. Buradan elektrik ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
 • Kamp ateşi yakabileceğiniz yerler vardır. Odun sorunu yoktur, yanınızda yakacak getirmeniz gerekmiyor.
 • Gölette olta balıkçılığı yapabilir ve sazan avlayabilirsiniz.

Eşkel Köyü Kamp Alanı

Bursa’nın saklı yerlerinden biri olan Eşkel Köyü kamp yapabileceğiniz bir diğer ideal bölgedir. Merkeze yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunur. Çadırınızla ya da karavanınızla burada eşsiz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Genellikle karavanlı gezgincilerin daha çok tercih ettiği bir bölgedir. Düzlük alanları oldukça yeterlidir. Sahile kuracağınız çadırla İmralı Adası’nı görebilirsiniz. Günbatımıyla birlikte kamp ateşinizi yakabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Kamp Alanının Sunduğu İmkanlar

 • Kamp alanında ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz duş, tuvalet gibi olanaklar mevcuttur. Günübirlik olarak temizlendiğinden bakımlıdır.
 • Elektrik kaynağı vardır. Yanınıza kablolu lambalar getirebilerek ortamınızı aydınlatabilirsiniz.
 • Kontrollü olarak kamp ateşi yakabilirsiniz.
 • İçilebilir suyu olan çeşmeler vardır.
 • Yiyecek ve içecek satın alabileceğiniz market, büfe tarzı yerler vardır.
 • Yürüyüş parkurları mevcuttur. Doğa sporları için uygundur.

Mudanya Kamp Alanı | En İyileri, Hakkında Bilgiler, İmkanları ve Ulaşım Bilgileri