Bu yazımız içerisinde İtalya’nın en gözde turistik şehirlerinden birisi olan Milano hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bütün dünya moda ve sanatın başkenti olarak bildiği Milano mimari güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. İlk defa gideceklerin aşık olduğu bu şehre sürekli gelmek isteyeceksiniz. Seyahat planınızı önceden hazırlamak istiyor, nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Milano Gezilecek Yerler yazımıza göz atmanızı öneririz. Zira bu yazı şehir ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları ayrıntıları ile beraber içermektedir. Milano Gezi Rehberi yazımıza gezilebilecek 15 yer ile başlamak istiyoruz.

Duomo di Milano

1386 yılında inşa edilmeye başlanmış olan Duomo di Milano, dünyanın en büyük gotik dini yapılarından birisidir. Milano’da meydana gelen siyasi olaylar, tasarımında meydana gelen büyük değişiklikler derken katedralin yapımı 1965 yılında ancak tamamlanabilmiştir.

Dini yapı gezginlerin Milano Gezi Rehberi listesinde daima birinci sırada yer almaktadır. Katedralin ihtişamlı mimari güzelliği, tarihi zenginliğine baktığımızda tüm övgüleri hak ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Katedralin içerisine girdiğinizde iç duvarlarında İncil’den bazı hikayelerin tasvir edildiğini göreceksiniz. İç tarafta en çok ilgi gören yer ise Havari Bartalmay’a ait olan görkemli heykeldir. Çatı tarafına baktığınızda ise mermer sütunların çatıyı muazzam bir şekilde desteklediğini fark edeceksiniz.

Çatı katına gün batımı gibi çıkmanızı öneririm. Zira katedralin çatısından harika gün batımı manzaraları yakalayabilmeniz mümkün. Zemin kata indiğinizde ise vaftizhane ile beraber dördüncü yüzyılda yerle bir olmuş Santa Tecla Bazilikası kalıntılarını görebilirsiniz.

 • Adres: Piazza del Duomo, 20122 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €3
 • Web Sitesi: duomomilano.it/en/

Galleria Vittorio Emanuele II

“Milano’nun Çizim Odası” olarak da bilinen Galleria Vittorio Emanıele II pasajı 1865 ile 1877 yılları arasında inşa edilmiştir. Pasaja dışarıdan baktığınızda Latin haçına benzer bir tasarıma sahip olduğunu göreceksiniz. Çelik iskeletlere sahip cam bir kubbeye sahip olan pasaj, tasarımı sayesinde her yıl binlerce kişiyi misafir edebiliyor.

Kubbenin hemen altında tarihte İtalya’ya başkentlik yapmış 3 arklı şehre ait armalar yer almakta. Yerel halk Torino’ya ait boğa simgesi şans getirdiğine inandığı için gün boyunca Torino bayrağı etrafına yoğunlaşmaktadır. Armalara yakın bir bölgede Amerika, Asya, Avupa ve Afrika kıtalarını temsil eden mozaik işlemeler de göreceksiniz.

Pasajın ismi İtalya Krallığı’nın ilk hükümdarından almaktadır. İçerisinde dünyanın en ünlü markalarının mağazası bulunuyor. Gucci, Prada, Louis Vuitton bu mağazalardan bazılarıdır. Pasajı gezdikten sonra 1867 yılında açılmış olan Cafee Biffi’de bir kahve içebilirsiniz.

 • Adres: Piazza del Duomo, 20123 Milano

Sforzesco Şatosu (Sforza Castle)

Milano Gezilecek Yerler listemizin üçüncü sırasında Sforzesco Şatosu yer almaktadır. Kentin en eski yerleşim bölgesinde yer alan şato, 1368 yılında yapımı tamamlanıp daha sonra yıkılan askeri yapının yerine 15. Yüzyılda dikilmiştir.

I. Francesco Sforza tarafından yaptırılan şato 2 yüzyıl kadar genişletilmeye devam etmiştir. Şato tamamen bittiğinde Avrupa’nın en büyük şatolarından birisi haline gelmiştir. 19. Yüzyıla gelindiğinde ise şatonun büyük bir bölümü yıkılmış, kullanılamaz hale gelmiştir.  1891 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 1905 yılında tamamlanabilmiştir.

Sforza Castle bahçesinin günün her saatinde ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Kalenin içerisine girdiğinizde farklı temalarda birçok müzenin bulunduğunu göreceksiniz. Bunlar içerisinde özellikle Antik Çağ Sanatları Müzesini ziyaret etmenizi öneriyorum.

 • Adres: Piazza Castello, 20121 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 19:30
 • Giriş Ücreti: €5
 • Web Sitesi: milanocastello.it/en

Santa Maria delle Grazie Kilisesi (Son Yemek Freski)

Santa Maria delle Grazie Kilisesi; Milano Dükü I. Francesco Sforza talimatı ile 1463 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Tahta geçen Dük Ludovico Sforza kilisenin aile mezarlığı olmasını istediği için inşa süresi uzamış, yapı 1497 yılında ancak tamamlanabilmiştir.

Kilisenin popüler olmasının çok önemli bir nedeni var. Manastırın yemekhane bölümünde Leonardo da Vinci tarafından çizilen Son Yemek freski bulunuyor. Kiliseyi ziyaret eden kişilerin asıl amacı son yemek tablosunu görmektir.

Son Yemek, Hristiyanlar için oldukça önemli bir olaydır. Hz. İsa, 13 havarisi ile beraber yediği son akşam yemeğinde havarilerinden birisinin kendisine ihanet edeceğini söylemiştir. O geceyi kendisine özel çizim teknikleri ile tasvir eden Leonardo da Vinci, dünyanın en güzel resimlerinden birisini ortaya çıkarmıştır.

 • Adres: Piazza di Santa Maria delle Grazie, 20123 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 19:30

La Scala Opera Evi (Teatro alla Scala)

Milano Gezi Rehberi listemizin beşinci sırasında La Scala Opera Evi yer almaktadır. Opera evi ismini İmparatoriçe Maria Theresia’dan almıştır. Kusursuz bir mimariye sahip olan opera evi, görüntüsünden dolayı bile her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

İçerisinde çok ünlü gösterilerin düzenlendiği opera binasında Türk opera sanatçıları da sahne almıştır. Leyla Gencer, operanın kadrosuna dahil olan en ünlü Türk opera sanatçılarından birisidir. Leyla Gencer daha sonra operanın kadrolu çalışanı olup öğrencilere dersler vermiştir.

Teatro alla Scala, II. Dünya Savaşı sırasında tamamen yıkılmıştır. 1950 yılında aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş, kullanıma açılmıştır. Opera salonlarının yanı sıra yapının içerisinde saklı, küçük bir de müze bulunuyor.

 • Adres: Via Filodrammatici, 2, 20121 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:30
 • Giriş Ücreti: €9
 • Web Sitesi: teatroallascala.org/en

Navigli Bölgesi

Navigli Bölgesi gezginlerin Milano’da en çok vakit geçirdiği yerler arasında yer alıyor. Duomo Meydanındaki tramvaylardan 3 numaralı olana bindiğinizde bölgeye çok kısa sürede gelebilirsiniz. Kanallarla süslenmiş olan bölgede aynı Venedik’teki gibi kanal gezintisi yapabilmek mümkündür.

Kanallar bölgenin en çok ilgi gören yerleridir. Neredeyse herkes kanalların etrafında sosyalleşmektedir. Bölgedeki kanalların toplam uzunluğu 150 kilometreden fazladır. Kanalların birçoğu yeni gibi görünse de çoğunun 700 yıllık geçmişi bulunmaktadır.

Navigli Bölgesinde turistik mekanlarda oturabilir, alışveriş olanaklarından faydalanabilir ya da kanalda tekne turlarına katılabilirsiniz. Burada 1 günü çok rahat gezerek ve eğlenerek harcayabilirsiniz.

Brera Bölgesi

Navigli Bölgesi dışında ziyaret edebileceğiniz farklı bölgeler de bulunuyor. Brera Bölgesi, kentin modern sanat yüzü olarak gösterilmektedir. Milano’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olan bu bölgenin geçmişi 10. Yüzyıla dayanıyor.

Şehrin modern sanat yüzü dememizin bir nedeni bulunuyor. Milano Sanat Galerisi ve Güzel Sanatlar Akademizi bu bölge içerisinde yer alıyor. Bölgeye daha çok sanatla ilgilenen turist kitlesi ziyaret etmektedir.

Brera Bölgesi yeşillik oranı en az bölgelerden birisidir. Yeşillik alan olmadığından dolayı bölgeye Brera Botanik Bahçesi inşa edilmesine karar verilmiş. Botanik bahçede biraz yürüdükten sonra bölge merkezine inebilir, birbirinden güzel kafelerden birisine oturarak lezzetli yemek ve içeceklerin tadına bakabilirsiniz.

Brera Sanat Galerisi (Pinacoteca di Brera)

Milano Gezilecek Yerler listeniz yavaş yavaş şekillenmeye başlamıştır. Brera Sanat Galerisi, ülkenin en ünlü sanat merkezlerinden birisidir. 16. Yüzyılda inşa edilmiş olan bir saray içerisinde yer alan galerinin temellerini İmparatoriçe Maria Theresiaatmıştır. 1773 yılında kurdurduğu Güzel Sanatlar Akademisi bu sanat galerisinin temellerini oluşturmuştur.

İlk başlarda akademi bünyesinde hizmet veren sanat galerisi 1882 yılında akademiden ayrılarak bağımsız bir kuruluş haline gelmiştir. Bağımsızlığını ilan ettikten sonra bünyesindeki eser sayısını her yıl artıran tesis günümüzde ülkenin en popüler sanat merkezlerinden birisi haline gelmiştir.

Pinacoteca di Brera sanat galerisinin toplamda 32 adet salonu bulunmaktadır. Hayez, Caravaggio, Mantegna, Rafaello gibi birçok ismin eserleri odalarda kronolojik olarak sergilenmektedir.

Cimitero Monumentale

Milano Gezilmesi Gereken Yerler listenize mezarlıklardan oluşan bir açık hava müzesi eklemek istiyorum. Kent merkezinde yer alan Cimitero Monumentale, şehirdeki küçük mezarlıkların birleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Anıtsal olma özelliğine sahip olan bu yer toplamda 250 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Mezarlığı gezmeye başladığınızda İtalyan Heykelleri, Mısır Dikilitaşlarını ve Yunan Tapınaklarını yan yana görebilirsiniz. Mezarlığın ana girişinden girip sola döndüğünde 1866 yılından bu yana mezarlıkta meydana gelen değişimleri görebilirsiniz.

Dünyanın birçok yerinde açık hava mezarlık müzeleri bulunmaktadır. Geneli hep kasvetli olmaktadır. Benzerlerine nazaran buranın göz kamaştıran derecede bir güzelliği bulunmaktadır. Mezarlığa girdiğinizde İtalya’nın önde gelen birçok sporcu, aktör, müzisyenin mezarlarını göreceksiniz.

Cimitero Monumentale mezarlığının en çok ilgi gören yeri ise Bernocchi Ailesi tarafından yaptırılan Hz. İsa mezar odasıdır. Mezar odasının içerisine girdiğinizde Hz. İsa’nın yaşamı ve ölümünün tasvir edildiğini göreceksiniz.

 • Adres: Piazzale Cimitero Monumentale, 20154 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 18:00

Sempione Parkı (Parco Sempione)

Yapımına 1890 yılında başlanan Sempione Parkı 1893 yılında ancak hizmete açılabilmiştir. İngiliz stili bahçe tasarımı ile inşa edilen park toplamda 47 hektarlık bir araziye sahiptir. Hem yerel halk hem de turistler şehir merkezinin gürültüsü ve stresinden uzaklaşmak, dinlenmek için bu parka gelmektedir.

Gezginlerin parka gelmesindeki bir diğer neden ise içerisinde bulunan tesislerdir. Parka ait tesislerde oldukça eğlenceli vakit geçirebilir, yeşil ve doğaya kendinizi bırakabilirsiniz. Tesisler içerisinde bulunan sanat eserlerini inceleyerek yine güzel bir geçirebilirsiniz.

Parka bulunan tesisler oldukça eğlencelidir. Örneğin içerisinde güzel sanat eserleri bulunan La Triennale ile Milano Akvaryumu en gözde eğlence yerlerinden birisidir.

 • Adres: Piazza Sempione, 20154 Milan
 • Ziyaret Saatleri: 06:30 – 21:00

Basilica di Sant’Ambrogio

Milano Gezilecek Yerler listemizi bitirmeye doğru gidiyoruz. Kentteki en eski yapılardan birisi olan Basilica di Sant’Ambrogio 386 yılında inşa edilmiştir. Aziz Ambrose önderliğinde inşa ettirilen bazilikanın kutsal bir amacı bulunuyordu. İnşa ettirildiği dönemlerde imparatorluk tarafından şehit edilen insanlar bu bazilikaya defnediliyordu.

Romanesk mimari stiline sahip olan Basilica di Sant’Ambrogio’nun oldukça tuhaf bir dış mimarisi bulunuyor. Çan kulesine baktığımızda en az kilise kadar geniş inşa edildiğini görüyoruz.

Bazilikanın içerisine girdiğimizde tarihin her döneminden kalma eserler bizi beklemekte. Örneğin dördüncü yüzyıldan kalma bir lahit, mezar odası yapının içerisinde yer almaktadır.

 • Adres: Piazza Sant’Ambrogio, 15, 20123 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Web Sitesi: basilicasantambrogio.it/

Altın Dörtgen (Quadrilatero d’Oro)

Milano’dan ayrılmadan önce uğramanızı istediğim özel bir yer daha bulunuyor. Eğer alışverişe çok fazla bütçe ayırdıysanız, high-end ürünlerden hoşlanıyorsanız Altın Dörtgen’e kesinlikle uğramalısınız. Yerel halkın Moda Dörtgeni olarak adlandırdığı bu bölgede birbirinden güzel ve iddialı mağazalar bulunuyor.

Altın Dörtgen içerisinde şehrin en popüler ve en kalabalık caddeleri yer alıyor. Via Spiga ile Via Montenapoleone en çok ziyaret edilen caddelerdendir. Moschino, Prada, Bulgari, Gucci, Versace caddelerde bulunan en popüler markalardan sadece bazılarıdır.

Bölgede gezerken tamamen moda ve lüks üzerine kurulu olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak içerisine girdikçe bölgeye özgü yöresel ürünler de bulabileceksiniz. Cadde üzerinde aynı zamanda dinlenip nefes alıp karnınızı doyurabileceğiniz kafe ve restoranlarda bulunuyor.

Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi

Milano Gezi Rehberi listenizin olmazsa olmazlarından birisi de Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi olmalıdır. Dünyada eşi benzeri olmayan eşsiz bir koleksiyona sahip olan bu müze 1953 yılında ziyarete açılmıştır.

Müzenin kendisi kadar bulunduğu binası da görülmeye değer bir güzelliktedir. San Vittore al Carpo Manastırı içerisinde yer alan müze, tarihi dokusunu günümüze kadar korumayı başarmıştır. Manastırın bulunduğu yapı 6. Yüzyılda inşa edilmiştir. Geçmişte hastane, karargâh olarak kullanılan yapı günümüzde Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesine ev sahipliği yapıyor.

Manastır II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse yerle bir olmuştur. 1947 yılında toparlanmaya başlanan şehir, manastırın aslına uygun yeniden inşa edilmesini sağlamıştır. Müzeye giriş yaptığınızda ulaşımdan metalürjiye, optikten fiziğe, optikten astronomiye, sinemadan basına, fotoğraftan iletişime her alandan eserler görebilmeniz mümkündür.

Müzenin ulaşım kısmına girdiğinizde sizleri İtalya’ya gelen ilk lokomotif karşılayacaktır. Bunun yanı sıra eski bir denizaltı ve büyük bir tekne de yine bu bölümde sergileniyor.

 • Adres: Via San Vittore, 21, 20123 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: museoscienza.org/english/

Giuseppe Meazza Stadyumu (San Siro)

1926 yılında hizmete giren Guiseppe Meazza Stadyumu (San Siro) Milano’daki son duraklarınızdan birisi olabilir. Duomo Meydanından tramvaya bindiğinizde Lotto durağına inip 1 kilometre kadar yürüdükten sonra ihtişamlı stadyumu rahatlıkla göreceksiniz.

Stadyum sadece maçlar için değil aynı zamanda konserlerin de düzenlenebileceği şekilde tasarlanmıştır. İçerisindeki akustik yapı günümüzde hala birçok stadyumda bulunmamaktadır. 80 bin izleyici kapasitesine sahip olan stadyumun ismi İnter ve AC Milan’da forma giymiş olan Guiseppe Meazza’dan gelmektedir.

Stadyum Avrupa’nın en prestijli spor alanlarından birisidir. Detaylı bir şekilde gezmek isterseniz günün belirli saatlerinde düzenlenen rehberli turlara katılabilirsiniz. Rehberli turda kupa müzesi, oyuncuların soyunma odaları, saha tüneli ve ortak alanlar gezilmektedir.

 • Adres: Piazzale Angelo Moratti, 20151 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €17
 • Web Sitesi: sansiro.net

Como Gölü

Milano Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Como Gölü yer alıyor. Burayı listenize dahil edecekseniz gezi sürenizin biraz uzun olması gerekiyor. Zira sadece bu göl için 1 tatil gününüzün tamamını ayırmanız gerebilir. Kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta olan Como Gölü bir nevi İsviçre sınırları içerisindedir.

Gölün etrafında çok tatlı bir kasaba bulunuyor. Otobüsten ziyade tren yolculuğu yapmak etrafı keşfetmenize büyük oranda katkı sağlar. Gölün geçmişine bakıldığında buzul çağına kadar gittiği tahmin edilmektedir. Derinliği 400 metreden fazla olması, birçok deniz canlısına ev sahipliği yaptığını kanıtlamaktadır.

Milano’da Nerede Kalınır? Milano Otel Tavsiyesi

Milano; İtalya’nın en modern, ekonomik açıdan en güçlü şehirlerinden birisidir. Alışveriş yönünden zengin olan bu şehirden ayrılmak bazen zor gelebilmektedir.  Tarihi kalıntıları sayesinde az da olsa Venedik’e benzeyen Milano, her yıl 7 milyon insan tarafından ziyaret edilmekte. Milano’ya gitmek isteyen kişilerin erkenden ayarlaması gereken şeylerden birisi de konaklamadır. Milano’da Nerede Kalınır? Konusundaki önerilerimiz ise;

Her yıl 6 milyon gezginin ziyaret ettiği Milano’da yüzlerce otel bulunmaktadır. Her bütçeye uygun birçok otel arasından karar vermekte bazen zorlanacaksınız. Otel seçimi yaparken bütçe ile beraber güvenirlik konusuna da dikkat etmeniz gerekiyor. Şehirde konaklama yapacağınız 5 farklı bölge bulunuyor. Bu bölgeler; Duomo & Centro Storico, Navigli, Brera, Porta Romana ve Tren İstasyonları Çevresidir. Milano Otel Tavsiyesi konusundaki listemiz ise;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Duomo & Centro bölgesinde bulunan Genius Hotel Downtown ve Hotel Milano Castello otellerinde, Brera Bölgesinde bulunan Hotel Milano Castello otelinde, Porta Romana bölgesinde bulunan Hotel Perugino ve Hotel Five otellerinde, Tren İstasyonları Çevresi bölgesinde bulunan Ibis Styles Milano Centro ve 43 Station Hotel otellerindekonaklayabilirsiniz. Oteller 3 yıldızlı olsalar da konforlu ve rahat olduklarını göreceksiniz. Booking üzerinden minimum 8,7 puan alan oteller ile ilgili binlerce yorum ve derecelendirme bulunmaktadır. Gezip görülecek yerlere yakın olan bu otellerde çift kişilik otellerin gecelik konaklama ücreti 350 TL ile 550 TL arasında değişmektedir.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Duomo & Centro bölgesinde bulunan Rosa Grand Milano – Starhotels Collezione ve The Square Milano Duomo otellerinde, Navigli bölgesinde bulunan Art Hotel Navigli ve Maison Borella otellerinde, Brera bölgesinde bulunan Hotel Milano Scala otelinde, Porta Romana bölgesinde bulunan Grand Visconti Palace ve UNAHOTELS Mediterraneo Milano otellerinde, Tren İstasyonları Çevresi bölgesinde bulunan NYX Hotel Milan by Leonardo Hotels ve Best Western Plus Hotel Galles otellerinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı oteller ülkemizde bulunan birçok 5 yıldızlı otelden daha lüks, daha kaliteli hizmet vermektedir. 4 yıldızlı otellerin Booking üzeninden 9,00 puan ortalama aldıklarını görüyoruz. Çift kişilik odaların 1 gecelik konaklama ücreti ise 600 TL ile 700 TL arasında değişmektedir.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Duomo & Centro bölgesinde bulunan NH Collection Milano President otelinde, Navigli bölgesinde bulunan Hotel Magna Pars otelinde,Brera bölgesinde bulunan Bulgari Hotel Milano otelinde, Tren İstasyonları Çevresi bölgesinde bulunan Excelsior Hotel Gallia otelinde konaklayabilirsiniz. 5 yıldızlı otellerin Booking üzerinden 9,2 ile 9,5 arasında puana sahip olduklarını görüyoruz. Üstün hizmetler sunan bu otellerde çift kişilik odalarda bir gecelik konaklama ücreti 900 TL ile 2,000 TL arasındadır.

Milano’da Ne Yapılır? Milano’da Yapılacak Şeyler

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Milano her yıl 6 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bir dönemler Batı Roma İmparatorluğuna bile başkentlik yapmış olan bu şehir günümüzde moda ve sanatın merkezi olarak kabul ediliyor. 2 milyona yakın bir nüfusa sahip olan Milano, gezginlere çok fazla imanlar sunuyor. Bu bölümde Milano’da Ne Yapılır?  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Piazza del Duomo ve Çevresindeki Tarihi Yapıları Görün

Milano’da Ne Yapılır? listemizin ilk sırasında Piazza del Duomo meydanı yer alıyor. Kilise ve katedrallerden ziyade öncelikle kentin tarihi sokaklarını gezmeye çalışın. Milano’yu tanımak için Duomo Meydanı ve çevresini gezmek az da olsa yeterli olacaktır.

Duomo Meydanına indiğinizde Santa Maria della Grazie Kilisesi, Piazza dei Mercanti Meydanı, Sforzesco Şatosu, Sant Ambrogio Bazilikası, Milano Kraliyet Sarayı, San Lorenzo Bazilikası, San Bernardino alle Ossa Kilisesi gibi tarihi birçok yapıyı göreceksiniz.

Milano Katedrali’nin İçini Gezin

Milano’da Yapılacak Şeyler listemizin ikinci sırasında Milano Katedrali yer alıyor. Şehir için oldukça önemli olan bu dini yapıyı görmek sizler için büyük bir şans olacaktır. Yapımına 1386 yılında başlanan katedral 1965 yılında ancak tamamlanabilmiştir. Milano’nun şehir simgelerinden birisi olan katedral her yıl 3 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Katedrale giriş ücretlidir. Kişi başı 3 Euro giriş ücreti olsa da bilet alabilmek için saatlerce beklemeniz gerekebilir. Arkeolojik kalıntılar, San Gottardo Kilisesi, Duomo Müzesi gibi bölümleri görmek istiyorsanız bilet ücreti 8 Euro’ya çıkmaktadır. Sıra beklemek istemiyorsanız kişi başı 25 Euro vererek hızlı geçiş biletlerinden satın alabilirsiniz.

Da Vinci’nin Ünlü “Son Yemek” Freskini Yerinde Görün

Milano Gezilecek Yerler listemizde de Son Yemek freskinden bahsetmiştik. Santa Maria delle Graie Kilisesi içerisinde yer alan Son Yemek freski dünyanı en önemli çalışmalarından birisi olarak görülüyor.

Leonardo da Vinci tarafından tasvir edilen bu freskte Hz. İsa’nın 13 havarisi ile yediği son akşam yemeği anlatılıyor. Hz. İsa o gün havarilerinden birisinin kendisine ihanet edeceğini biliyordu. İncil içerisinde de betimlenen bu sahneden etkilenen da Vinci ortaya muhteşem bir fresk çıkarmıştır. Milano’ya kadar gelmişken bu eseri görmeden kesinlikle ayrılmayın.

Brera Bölgesi’nde Kaybolun

Milano’da Yapılacak Şeyler listemizin dördüncü sırasında Brera Bölgesinde kaybolmak yer alıyor. Duomo Meydanının kuzeyinde yer alan bu bölgede birçok sanat okulu, galeri, restoran ve sanat temasına sahip cafeler bulunmaktadır.

Birkaç saatlik boş vaktiniz varsa bu vakti Brera Bölgesine ayırmanızı istiyorum. Burada geçireceğiniz her dakikadan keyif alacak, mutlu olacaksınız. Bölgede bulunan restoranlarda lezzetli bir yemek yedikten sonra birkaç sanat galerisine vakit ayırın.

Brera Bölgesinde ziyaret edilecek müzeler de bulunmaktadır. Örneğin Brera Sarayı içerisinde yer alan müzeyi ziyaret ederek dünyanın en önemli sanat eserlerini inceleme fırsatına da sahip olabilirsiniz.

Parco Sempione’de Dinlenin

Ziyaret ettiğiniz şehirlerde bile kalabalıktan uzaklaşmak, dinlenmek isteyebilirsiniz. Milano’da şehrin en büyük yeşil alanı Sforzesco Şatosu arkasında yer almaktadır. Sempione Parkı, Milano yerel halkının dahi şehirden uzaklaşmak için gittiği bir parktır. Parkta oturup dinlenebildiğiniz gibi bisiklet sürüp yürüyüşler de yapabiliyorsunuz. Halkın kullanımına 1888 yılında açılmış olan bu park içerisinde ağaçlık alanlar, yürüyüş yolları ve bisiklet yolları bulunmaktadır.

Torre Branca Kulesi’nden Milano’yu Seyredin

Milano’da Yapılacak Şeyler listemizin altıncı sırasında Torre Branca Kulesi yer alıyor. 108 metre yüksekliğe sahip olan bu kuleden Milano’yu seyredebilirsiniz. 1933 yılında yapılan kule yapıldığı günden bu yana ihtişamını korumaya devam ediyor.

Torre brança Kulesine havanın açık olduğu bir gün çıkmanızı öneririm. Hava açık olması durumunda tarihi yapıların hepsini, kiliseleri ve şehrin büyük bir bölümünü görebilirsiniz. Havanın kapalı olması durumunda çok fazla detay göremeyebilirsiniz.

La Scala Opera’da Bir Gösterime Katılın

Klasik müziği herkes dinlemeyebilir. Ancak; Milano’ya kadar gelmişken dünyanın en ünlü opera sahnelerinden birisi olan La Scala Opera sahnesini ziyaret ederek bir gösterime katılmanızı istiyorum. Dünyanın en yetenekli sanatçılarını misafir eden bu sahnede her gösterimin ayrı bir güzelliği bulunmaktadır.

Opera binası tarihi olmasından dolayı rehberler eşliğinde de gezilebiliyor. Vaktiniz var ve akşam ne yapacağınızı düşünüyorsanız buraya gelerek bir gösterimi canlı olarak izleyebilirsiniz. Gidişiniz kesin ise önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Aksi halde kapıdan geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Grand Galleria Vittorio Emanuele II’ye Gidip AVM Nasıl Olurmuş Görün

Dünya’nın en güzel AVM’si nerede diye soracak olursak herkes farklı farklı yanıtlar verebilir. Bunun nedeni Grand Galleria Vittorio Emanuele II’yi daha görmemenizden dolayıdır. Bu AVM’yi gezdikten sonra artık sizin için en güzel AVM burası olacaktır.

1877 yılında Guiseppe Mengoni tarafından tasarlanan AVM, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden birisidir. Yapının içerisine girdiğinizde buranın bir AVM’den ziyade saraya benzediğini düşünebilirsiniz. Çok farklı bir tasarıma sahip olan Grand Galleria Vittorio Emanuele II içerisinde daha çok lüks mağazalar yer almaktadır.

Alışveriş Yapın

Milano hazır giyim konusunda dünyanın en önemli, en büyük şehirlerinden birisidir. Hatta Milano hazır giyim konusunda dünyayı yönlendiren bir şehirdir.  Kadın giyiminden ziyade erkek giyiminin bu şehirde daha önemli olduğunu görüyoruz.

Milano yolculuğuna çıkmadan önce kendinize bir bütçe belirleyin. Bu bütçe ile kadın, erkek, çocuk ayrımı yapmadan özgürce alışveriş yapmaya çalışın. Sokaklarda çok ucuza ürünler bulabileceğiniz gibi çok pahalı ürünlerle de karşılaşabilirsiniz. Burada nereye gittiğiniz oldukça önemlidir.

Lezzetli Pizzaları, Makarnaları, Şarapları ve Kahvelerini Tadın

Milano’yu ziyaret ettiğinize göre dünyanın en lezzetli pizza, makarna, şarap ve kahvelerinin tadına bakabilirsiniz. Milano kent merkezine indiğinizde her bütçeye, her damak tadına uygun lezzetler bulabilmeniz mümkündür. Özellikle makarna ve pizza yemeden şehirden kesinlikle ayrılmayın.

Navigli’de Gece Hayatını Keşfedin

Milano’da akşamları otelinizde oturmak istemiyorsanız Navigli bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Akşamüzeri güneş batmadan önce gelmeniz gereken bu bölge gece hayatının tam da merkezidir. Gün batımından önce bölgeyi ziyaret ederseniz tarihi ve doğal güzelliklerinin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Navigli geçmişte ticaret hayatının da merkezi olmuştur. İçerisinde yer alan kanalların geçmişi 12. Yüzyıla dayanmaktadır. Kanal kenarında güzel bir yürüyüş yaptıktan sonra herhangi bir restorana geçip lezzetli bir akşam yemeği yedikten sonra gece kulüplerine geçebilirsiniz. Gece hayatının bu bölgede gerçekten hareketli olduğunu göreceksiniz.

Milano’ya Yakın Yerlere Günübirlik Geziler Yapın

Milano’da Ne Yapılır? listemizin son sırasında günübirlik turlar yer alıyor. Milano’yu baştan sona gezmek için 2 gün yeterlidir. 2 günden fazla zamanınız varsa şehrin çevresindeki bölgelere günübirlik geziler düzenleyebilirsiniz. Ülkenin dört bir yanı demirağlarla örülü olduğu için tren kullanarak günübirlik geziler düzenleyebilirsiniz.

Verona, Como Gölü, Lugano ve Bellagio ziyaret edebileceğiniz yakın kasaba ve bölgeler arasında yer alıyor. Hepsine tek tek bilet alıp uğraşmak istemiyorsanız turlara katılabilir, rehberler eşliğinde bu bölgeleri gezebilirsiniz.

Verona, Como Gölü ve Bellagio Turu: Tren ile kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bu bölgeleri dilerseniz tur ile de gezebilirsiniz. Otelinizden özel araçlarla alınıp rehberler eşliğinde gezeceğiniz bu bölgeler, Milano gezinizi ölümsüz hale getirebilir. Tur ücreti pahalı gibi gelse de oldukça makul olduğunu katılınca fark edebilirsiniz.

Özetle Milano Gezilecek Yerler yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. İtalya tatili yapmak birçok kişinin hayalidir. Eğer sizin de böyle bir hayaliniz varsa bu rehberden yararlanabilir, seyahatinizi daha pratik ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Milano Gezilecek Yerler: Milano’da Gezilecek 15 Yer