Fransa'nın en turistik bölgelerinden birisi de Marsilya'dır. Avrupa'nın en yoğun liman kentlerinden birisi olan bu şehrin oldukça enerjik bir gündelik hayatı bulunmaktadır. Avrupa'da otantik bir tatil yapmak herkesin hayalidir. Eğer yeterli vaktiniz az da bir bütçeniz varsa rotanızı Marsilya'ya çevirmenizi öneriyoruz. Bu nedenle bu yazımız içerisinde Marsilya Gezilecek Yerler listesi hazırlayarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Fransa'nın köklü tarihini, zengin kültürünü görmek istiyorsanız Marsilya tam da sizlere göre. Kuzey Afrika ile Avrupa arasında köprü vazifesi gören Marsilya doğal güzelliklerini asla kaybetmemiştir. Şehri gezerken birçok yapının sizi etkileyecektir. Daha sağlıklı bir gezi için yanınızda kesinlikle rehber bulundurmanızı öneriyoruz. Eğer her şey hazır ise şimdi gezilecek yerler listemize geçmek istiyoruz.

Vieux Port (Old Port of Marseille)

Batı Anadolu'dan kelen koloniciler tarafından kurulan Vieux Port'un geçmişi M.Ö 600 yılına dayanıyor. Doğal bir limana sahip olan bu şehrin gezi tekneleri ve balıkçı tekneleri ile dolu olduğunu göreceksiniz.

Eskiden denizcilik faaliyetleri bu şehirde yürütülüyordu. Ancak 1840 yılında tüm denizcilik faaliyetlerinin Joliette bölgesine kaydırılmasına karar verilmiş. Denizcilik faaliyetlerinden kurtulan Vieux Port yavaş yavaş eğlence ve turizmin merkezi olmuştur.

Eski Liman ve çevresindeki denizcilik faaliyetlerine son verilince şehir yönetimi bu bölgeyi sadece yaya trafiğine açık hale getirmiştir. Birbiri arkasına açılan kafe, bar ve meyhaneler ile beraber restoranlar şehrin gelişmesine olanak sağlamıştır. Marsilya Gezilecek Yerler listesi oluşturan kişiler seyahatlerine ilk olarak buradan başlamalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Marsilya'nın tarihi limanlarının elbette koruyucuları bulunuyor. Asırlardır bu bölge St Jean ve St Nicolas kaleleri ile koruma altına alınmıştır. Sabah erken saatlerde buraya gelerek temiz deniz havasını içinize çekebilir, yeni kurulmuş balık pazarlarından taze balıklar satın alabilirsiniz.

Notre-Dame de la Garde

Marsilya'da Gezilecek Yerler listesi oluşturuyorsanız şehrin en yüksek tepesinde bulunan Notre-Dame de la Garde katedrali de listenize eklemenizi öneriyoruz. 1853 yılında inşa edilemeye başlayan bu katedral ancak 1864 yılında tamamlanabilmiştir.

Bizans mimarisine sahip olan bu katedralin bulunduğu yerde daha önceden bir kale bulunuyormuş. Katolikler için haç mekanlarından birisi olan bu dini yapının üst kısmında bir heykel bulunuyor. Bu heykel geçmişte denizcilere göz kulak olması için oraya konulmuştur.

Notre-Dame de la Garde'nin 154 metrelik zirve noktasına çıktığınızda Meryem Ana Bazilikası sizleri karşılayacaktır. Şehrin manzarasına doyacağınız bu katedralin iç kısmındaki mozaiklerin ne kadar kusursuz olduğuna şahit olacaksınız.

Vieux Port merkezine 1 kilometre uzaklıkta olan Notre-Dame de La Garde Katedraline yürüyerek ulaşabilisiniz. Ancak ulaşım araçları ile gelmek isterseniz 60 numaralı otobüs ve gezi trenine binmeniz yeteri olacaktır.

 • Adres: Rue Fort du Sanctuaire, 13281 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 20:00

Le Panier (Old Town)

Marsilya'da Nereye Gidilir? adı altında liste oluşturan kişilere yine güzel bir yerden bahsedeceğiz. Marsilya'nın kültür ve tarih kokan sokaklarına ev sahipliği yapan Le Panier günümüzden 2,600 yıl önce kurulmuştur. Foçalılar tarafından kurulmuş olan bu kent bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Daracık sokakların bulunduğu bölgede rengarenk binalar sizi bambaşka bir atmosfer içerisine sokacaktır.

La Panier şehrin aslında trajikomik bir hikayesi bulunuyor. II. Dünya Savaşı sırasında bu bölgenin savaşın üst bölgelerinden birisi olmuştur. Şehre düzenlenen bombalı saldırılar sonucunda tüm bölge yerle bir olmuştur. Savaş sona erip her şey düzelmeye başladığında şehir aslına uygun olacak şekilde yeniden inşa edilmiştir.

Le Panier'de zaman geçirirken gündelik yaşamın nasıl olduğunu görmek isteyebilirsiniz. Bunun için La Vieille Chrite binası bölgede uğramanızı istediğimiz ilk yapılardan birisidir. Neo-Klasik mimari tarza sahip bu yapı görülmeye değer bir eser olduğunun farkına varacaksınız.

Chateau d’If

Marsilya seyahatiniz sırasında sadece ana karada vakit geçirmeyeceksiniz. Bununla beraber limandan kalkan feribotlarla çevre adalara girip oralarda da vakit geçireceksiniz. Adalar basit yerler gibi görünebilir. Ancak Marsilya'da bulunan adalar hem tarihi hem de mimari bakımından önemli değerlere sahiptirler.

Kral I. François tarafından yaptırılan Chateau d'lf kalesi 16. yüzyılın en güzel mimari örneklerinden birisidir. Kale tarihin her döneminde büyük bir ilgi odağı olmuştur. Bunun nedeni adanın bulunduğu konum ve coğrafi güzellikleridir.

Askeri amaçlarla inşa edilen Chateau d'lf kalesi inşa ettirildikten hemen sonra hapishaneye dönüştürülmüş. Küçük bir ada içerisinde yükselen bu hapishane mahkumlara buradan kaçmanın imkansız olduğunu gösteriyormuş. 17. yüzyılda ise Protestanların hapsedildiği bu hapsene günümüzde Eski Liman'ı izleyebileceğiniz enfes manzara sahiptir.

 • Adres: Embarcadère Frioul If, 1 Quai de la Fraternité, 13001 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 6 Euro
 • Web Sitesi: chateau-if.fr

MuCEM (Musée des civilisations de l’Europe et de la Méditerranée)

Marsilya Gezilecek Yerler listenize yeni açılmış bir müze ekliyoruz. 2013 yılında ziyarete açılan MuCEM, Marsilya'nın modern yüzünü simgeliyor. Bu müze Akdeniz Havzasında yer alan medeniyetlerin nasıl geliştiğini anlatmaya çalışıyor. İçerisinde birçok sergi alanları, multimedya yayın araçlarının bulunduğu müzede farklı farklı temalara sahip 3 adet bölüm sizleri bekliyor.

MuCem müzesinin açılımı Avrupa ve Akdeniz Uyarlıkları Müzesidir. Önceden J4 iskelesinin bulunduğu yere inşa edilen bu müzede ana bölümünde Dünyanın Yedi Harikası, Baharat Yolu'nun Oluşumu ve Antik Dönem Tanrıları'nın Kökeni hakkında bilgi edilebilirsiniz.

Müzenin ikinci bölümü Fort St. Jean'da bulunmaktadır. Bu bölümde ise daha çok göz kamaştırıcı bahçelerde dolaşma fırsatına sahip olacaksınız. Panoramik sahil bölümüne indiğinize harika bir manzara sizleri karşılayacaktır. Müzenin son bölümünde ise Belle de Mai faaliyet göstermektedir. Bu bölüm ise daha çok gözlem amacı ile oluşturulmuştur.

 • Adres: 1 Espl. J4, 13002 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: 9.50 Euro
 • Web Sitesi: mucem.org

Cathédrale Sainte-Marie-Majeure de Marseille (Marseille Cathedral)

Le Panier'den Kuzeybatı yönüne doğru ilerlediğinizde şehrin eski ve yeni limanı sizleri karşılayacaktır. Sahil şeridine indiğinizde sizleri tüm görkemi ile Cathédrale Sainte-Marie-Majeure de Marseille karşılayacaktır. Yapının inşaatına 1852 yılında başlanmıştır. 41 yıllık sürenin sonunda inşaat ancak 1893 yılında tamamlanabilmiştir.

Dini yapıyı incelediğinizde beyaz ve renkli kireç taşları kullanıldığını göreceksiniz. Bizans ve Romanesk mimarisi kullanılan yapının toplam yüksekliği 141 metredir. Cathédrale Sainte-Marie-Majeure de Marseille; 19. yüzyılda inşa edilmiş en yüksek yapı unvanını hala elinde bulunduruyor.

Marsilya Katedrali ziyaretiniz sırasında katedralin içerisine özellikle girmenizi istiyoruz. Biribirinden güzel mermerlere sahip katedralin göz alıcı mozaik süslemeleri bulunuyor. Geçmişte depo olarak kullanılan katedralin alt bölümleri günümüzde butik mağaza ve restoranlara dönüşmüş durumda. Her gün yüzlerce kişinin geldiği katedrale girişler tamamen ücretsizdir.

 • Adres: Place de la Major, 13002 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:30
 • Web Sitesi: marseille.catholique.fr/La-Major-cathedrale

Palais Longchamp

Marsilya'da görmenizi istediğimiz bir diğer yapı Palais Longcham Sarayıdır. Marsilya'nın içme su ihtiyacını karşılayan Marsilya Kanalı'nın inşaatının tamamlanması ile beraber kutlama yapmak için bu sarayın inşa edilmesi istenmiştir. 1839 yılında başlanan inşaat ancak 1869 yılında tamamlanabilmiştir.

Saray Henri-Jackques Esperandieu tarafından tasarlanmıştır. Sarayın avlusunda geniş, kocaman bir park bulunduğunu göreceksiniz. Parkın tam ortasında yer alan Chateau d'Eau yani Su Kalesi çeşmesi sarayın güzelliğine güzellik katmıştır. Saray bahçesinde yer alan yeşil alanlar ruhunuzu sakinleştirecek, sizleri de dinlendirecektir.

Lonchamp Sarayı içerisinde aynı zamanda 2 adet müze bulunuyor. Güzel Sanatlar Müzesi ile Doğa Tarihi Müzesi sarayda hoş vakit geçireceğiniz yerler arasındadır.

 • Adres: Boulevard Jardin Zoologique, 13004 Marseille

Calanques National Park

Güney Fransa, Akdeniz'de tatil yapılabilecek en güzel yerlerden birisidir. Doğal güzelliklerle dolu olan Marsilya'da gezi rotanızı şimdi de Calanques National Park'a çevirmenizi istiyoruz. Marsilya'ya 15 kilometre kadar uzaklıkta olan bu park 2012 yılında Milli Park statüsüne yükseltilmiştr.

Denizin turkuaz renkte olduğu bu milli park vahşi yaşam bakımından oldukça zengindir. Birinden güzel koylara sahip bu milli parkta karşı konulamaz doğal güzellikler sizleri bekliyor. Parkın gelecek nesiller tarafından da görülebilmesi için özel güvenlik önlemleri alındığını göreceksiniz.

Koruma altın alınmış bölgelerde yürüyüşlere çıkabilir, tekne turları ile gezebilirsiniz. Kaya tırmanışları yapabileceğiniz bu bölgede aynı zamanda kano gezintilerin yaygın olduğunu göreceksiniz. Eğer vaktiniz varsa buraya tam bir gün ayırmanızı öneririz.

 • Web Sitesi: calanques-parcnational.fr

La Vieille Charité

La Panier bölgesini gezdiğinizde bölgenin en yüksek noktası sizlerin de dikkatini çekecektir. Place des Moulins bölgesine geldiğinizde tüm ihtişamı ile La Vielle Charite sizleri karşılayacaktır. 1640 yılında Marsilya Şehir Konseyi talimatı ile inşa ettirilen bu zarif bina oldukça uzun süre imarethane olarak kullanılmıştır.

Oldukça uzun bir süre kentteki yoksul halkın ihtiyaçlarını gidermek için kullanılan bu yapının hemen yanına 1749 yılında 3 katlı bir hastane inşa edilmiştir. Kentteki yoksul kesim için ilaç gibi olan yapı zamanla etkisini kaybetmiştir.

İtalyan Barok mimarisi ile inşa edilen La Vieille Charite'nin şapel bölümü 1679 – 1707 yılları arasında inşa edilmiştir. 1986 yılına kadar imarethane olarak kullanılan yapı bu tarih ile beraber etkinliklerine son verilmiştir. 1986 yılında alınan karar ile beraber yapının Bilimsel ve Kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmasına karar verilmiştir. Aynı zamanda yapı içerisinde çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği Centre de la Vieille Charite müzesini de ziyaret etmenizi öneriyoruz.

 • Adres: 2 Rue de la Charité, 13002 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:30
 • Giriş Ücreti: 6 Euro
 • Web Sitesi: vieille-charite-marseille.com

Musée d’Histoire de Marseille (Marseille History Museum)

Marsilya'da Gezilecek Yerler listenize şimdide bir cazibe merkezi ekleyeceğiz. 1893 yılında ziyarete açılmış olan Musée d’Histoire de Marseille müzesini kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Bu kültürel tesisin açılmasında komik bir hikaye bulunuyor. Müzenin bulunduğu alana aslında Center de la Bourse adında bir alışveriş merkezi inşa edilecekti. Alışveriş merkezinin temeli kazılırken Antik Yunan döneminde kullanılan bir limana ait kalıntılar bulunmuştur.

Limandan çıkartılan eserler ile beraber bölgeye büyük bir müze kurulmuştur. Zamanla beraber müzeye Fransa'nın çeşitli bölgelerinden getirtilen eserler de eklenmiştir. Şehrin 2600 yıllık tarihi müze içerisinde can bulmuştur.

Marsilya Tarih Müzesi içerisinde kronolojik olarak sıralanmış, 12 farklı kategoriye bölünmüş eserler sergilenmektedir. Tarih meraklısı kişiler için benzersiz olan bu müzenin oldukça ilgi çekici olduğunu söyleyebiliriz.

Müzeyi gezerken karşınıza Jardin des Vestiges adı verilen bir açık hava sergi alanı da çıkacaktır. Bu sergi alanında antik dönemden kalma birçok arkeolojik eser sizler beklemektedir. Buradan hediyelik eşya almadan sakın dönmeyin.

 • Adres: 2 Rue Henri Barbusse, 13001 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 6 Euro
 • Web Sitesi: musee-histoire-marseille-voie-historique.fr

Abbaye Saint-Victor de Marseille

5. yüzyılda inşa edilmiş olan Abbaye Saint-Victor de Marseille Eski Liman'ın hemen batısında yer almaktadır. Bu alanda daha önce, M.Ö 3. yüzyılda yapılmış bir Nekropolis olduğu düşünülmektedir.

Marsilya'da Hristiyanlığın ilk çıktığı yerlerden birisi de bu manastırdır. Antik dönemden kalma geçmişi ile oldukça farklı bir atmosfere sahip olan bu yapının ön cephesinin kuleyi andıran değişik yapılar bulunmaktadır. Manastırın ön yüzünde gördüğünüz birçok eser 11. ve 14. yüzyılda sonradan eklenmiş eserlerdir.

Aziz Viktor Manastırı olarak da adlandırılan bu yapının mezarlık bölümünü de ziyaret edebilirsiniz. Manastıra ismini verilen savaşçı din adamının mezarı bu mezarlık içerisindedir. Aynı zamanda bu bölümde 13. yüzyıldan kalma Meryem Ana Heykeli de sizleri karşılaycaktır.

 • Adres: 3 Rue de l’Abbaye, 13007 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: 2 Euro
 • Web Sitesi: saintvictor.net

Stade Vélodrome

Marsilya'ya kadar gelmişken Stade Vélodrome stadyumuna uğramadan asla geri dönmeyin. Avrupa'nın simge stadyumlarından birsisi olan Stade Vélodrome Olympique Marseille takımının evidir.

1937 yılında inşa edilen stadyum o günden bu yana futbol ve rugby'nin merkezi olmuştur. Euro 2016'ya ev sahipliği kesinleşince stadyum baştan sona yenilenmiş, büyütülmüştür. Seyirci kapasitesini 67,000'e yükselten Olympique Marseille, ülkenin en büyük stadyumu olma özelliğine sahiptir.

Euro 2016 öncesinde stadyumun izleyici kapasitesi oldukça düşüktü. Yenileme işlemi ile beraber seyir zevki maksimum seviyeye çıkarılmış, izleyicilerin rüzgar almasına neden oan etmenler ortadan kaldırılmıştır.

Stade Vélodrome ziyaretiniz sırasında Olympique Marseille takımının tarihini öğrenebilir, kazandığı kupaları görebilirsiniz. Sesli turlara katılım gösteren kişiler, takım ile ilgili en özel bilgilere dahi ulaşabilmekteler.

 • Adres: 3 Boulevard Michelet, 13008 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 18 Euro
 • Web Sitesi: orangevelodrome.com

Fort Saint-Jean ve Fort Saint-Nicolas

Eski Liman'ın saldırılardan korumak, Marsilya halkının güvenliğini sağlamak amacı ile inşa edilen Fort Saint-Jean ve Fort Saint Nicolas kaleleri, şehrin en ilgi gören yerlerinden birisidir. XIV. Louis'in talimatı ile inşa edilen kaleler 17. yüzyıldan kalma eserlerdir.

Fort Saint-Jean kalesi içerisinde 13. yüzyıl ve 15. yüzyıl mimarisine özgü eserler bulunuyor. Fort Saint Nicolas içerisinde ise daha çok yıldız biçinde olan liman tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

Liman içerisinde aynı zamanda Aziz Jean Kalesi bulunuyor. Bu kale içerisinde yukarıda da bahsettiğimiz üzere Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesinin bir bölümü bulunuyor. Gezginler için bir nimet olan Fort Saint-Jean ve Fort Saint-Nicolas turizmin can damarlarından birisidir.

Cours Julien

Marsilya Gezilecek Yerler listemizin sonuna gelmeye başlıyoruz. Marsilya sokaklarındaki cazip alışveriş fırsatlarını incelemek, sokak sanatı çalışmalarını izlemek istiyorsanız Cours Julien caddesine gelebilirsiniz.

Sıra sıra kitapçıların yer aldığı bu caddede aynı zamanda dövme salonları, galeriler, etnik restoranlar ve canlı bir ortam sizleri bekliyor. Haftanın belirli günlerinde kurulan pazarlar, bu caddenin daha da ilgigörmesine olanak sağlamakta.

Her hafta cumartesi ve çarşamba günleri çiçek pazarları kurulan bu cadde rengarenk tezgahlar içerisinde alışverişe doyamayacaksınız. Aynı zamanda cumartesi ve pazar günü caddeye gelirseniz birbirinden güzel sahaflar içerisinde orijinal basım kitaplar satın alabilirsiniz.

La Canebiere

Marsilya geziniz sırasında hareketin olduğu, prestijli mağazaların yer aldığı caddeler de görmek isteyeceksiniz. Bu nedenle Marsilya'da Gezilecek Yerler listenize La Canebiere caddesini de eklemek istiyoruz.

Eski Liman ve La Panier bölgelerine oldukça yakın olan bu cadde aynı zamanda şehrin en popüler konaklama merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Gösterişli mimarilere sahip yapıların yer aldığı La Canebiere bölgesinde şehrin ne kadar zengin olduğunu göreceksiniz.

La Canebiere bölgesinde aynı zamanda yerel mutfak lezzetlerini tadabileceğiniz yerler de bulunuyor. Şehrin kültürlü yapısını görebilmeniz için Noailles Market'i ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Marsilya'nın en büyük bulvarı olan La Canebiere içerisinde akşamlar oldukça keyifli olmaktadır. Bu bulvarda dolaşırken Opera Binasına yönelebilir, en kaliteli opera sahnelerinde güzel bir performans izleyebilirsiniz. Bu bulvarda bulunan Marsilya Tarih Müzesi ve Les Allées de Meilhan noktalarını da ziyaret edebilirsiniz.

 Musee Cantini

1916 yılında ziyarete açılmış olan Musee Cantini 17. yüzyılda inşa edilmiş bir saray içerisinde yer alıyor. Jules Cantini hem sarayını hem de kendisine ait kişisel koleksiyonunu müzeye bağışlayarak modern bir sanat merkezinin oluşmasına katkı sağlamıştır.

Müze içerisinde sadece Fransız heykeltraşlara ait koleksiyonlar bulunmuyor. Aynı zamanda 1900'lü yıllarda ve 1960'lı yıllarda çeşitli isimler tarafından tasarlanan eserler de bu müze içerisinde yer almaktadır.

 Musee Cantini 17. yüzyıldan kalma bir sarayda bulunduğu için bu dönemlere ait eserler de bulunmaktadır. Müze ziyaretlerinden keyif alan kişiler, burada gezmekten oldukça fazla keyif alacaktır.

 • Adres: 19 Rue Grignan, 13006 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 6 Euro

Musée des Beaux-Arts

Longchamp Sarayı ziyaretini sırasında göreceğiniz Musée des Beaux-Arts 1801 yılında kurularak ziyarete açılmıştır. Bu kültürel tesis Napolyon'un Fransa'da hakimet kurmasından hemen önceki yönetim tarafından inşaa ettirildiğini görüyoruz. Müze içerisinde yer alan eserler Fransa'dan kaçan devrimciler ve dini kurumlardan toplanan eserlerden oluşmaktadır. Genel olarak eserlere baktığımızda İtalyan ağırlıklı sanat çalışmalarının yer aldığını görüyoruz.

Marsilya Güzel Sanatlar Müzesi olarak da adlandırılan bu müzede 16. yüzyıl ile 19. yüzyıl arasında tasarlanmış tablo ve heykeller sergileniyor. Müze içerisinde Pannini, Varnet, Perugino, Vounet gibi ünlü sanatçılara ait eserler de bulunuyor.

Müze içerisinde bir dizi etkinlik ve gösteri de düzenleniyor. Her çarşamba müzeyi ziyaret eden kişiler tematik gösteri ve konferanslara katılım gösterebilirler. Çarşamba günleri dışında sıradan gezintiler yaptırıldığını göreceksiniz.

 • Adres: 9 Rue Edouard Stephan, 13004 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 6 Euro

Boulevard Longchamp

Boulevard Longchamp bulvarı, 19. yüzyıldan kalma lüks evlerin bulunduğu oldukça özel bir yerdir. İki çınar ağacı içerisinde keyifli yolculuklar yapacağınız bu bulvar özellikle gün batımı döneminde ziyaret edilmektedir.

Trafiğe kapalı olan bulvar içerisinde aynı zamanda birçok gezip görülecek yer bulunmaktadır. Musee Grobet-Labadie'ye uğramadan kesilikle dönmemenizi öneriyoruz. Bulvar içerisinde yer alan evlerin tamamı 19. yüzyıldan kalmadır. Aslında uygun olarak korunan evlerde şehrin zengin kesimi hakkında ipuçları yer almaktadır.

La Corniche

Eski Liman'dan doğuya doğru inmeye başladığınızda romantik çiftlerin ağırlıkla bulunduğu La Corniche sizleri karşılayacaktır. Birbirinden güzel plajlar bulunan bu bölge romantik atmosferi sayesinde çiftlere güzel anlar yaşatmaktadır.

La Corniche aynı zamanda müthiş bir Akdeniz manzarasına sahiptir. bölgeyi gezen kişilerin sıklıkla mola verdiği bu yerde deniz havası solumak tüm yorgunluklardan arınmanızı sağlayacaktır.

Sahil kesimine doğru indiğinizde Vallon des Auffes balıkçı limanı sizleri karşılayacaktır. Geleneksel yapısını korumayı başarmış olan bu limanda kısa süreli vakit geçirdikten sonra denize girmek isteyebilirsiniz. Plage du Prophete denize girip güneşlenmek için en ideal yerlerden birisidir. Burada yer alan plaj dünyanın en ünlü plajları arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Parc Borély

Marsilya Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Parc Borély yer alıyor. 17. yüzyılda kurulmuş olan bu yeşil alan şehir merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 17 hektarlık bir alana sahip olan bu parkta vakit geçirmek sizlere oldukça iyi gelecektir. Park içerisine girdiğinizde sizleri aynı zamanda Notre Dame de la Garde katedralinin ufak bir minyatür hali bulunmaktadır.

Huzurun her şeyden önemli olduğu Parc Borély parkına 2004 yılında Şangay Belediyesi Çin Bahçeleri hediye etmiştir. Oldukça gözde olan bu bölüm parkın ziyaretçi oranı oldukça yükseltmiştir.

Park içerisinde aynı zamanda 18. yüzyıldan kalma bir şato da bulunuyor. 2008 yılında bu şatonun müzeye dönüştürülmesine karar verilmiştir. Dekoratif Sanatlar Müzesinin yer aldığı şatoda Provensal kültürüne ait birçok eser sergilenmektedir.

 • Adres: Avenue du Parc Borély, 13008 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 – 09:00

Marsilya'da Gezilecek Yerler hakkında detaylı bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. Bu bölümden sonra Marsilya'da nerede kalacağınız, neler yapacağınız, neler yiyebileceğiniz ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Marsilya’da Nerede Kalınır?

Marsilya'da Nerede Kalınır bölümünde sizlere şehrin en temiz, en güvenilir, en ekonomik otellerini sunmaya çalışacağız. Nüfus bakımından Fransa'nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya'da her kesme uygun otel bulabilmek mümkündür.

Marsilya'da doyasıya eğlenebileceğiniz birçok işletme bulunuyor. Bunun haricinde birbirinden güzel restoranlarda Fransız mutfağını sonuna kadar tadabilirsiniz. Paris'in neredeyse iki katı büyüklüğünde olan Marsilya'da konaklama yapacak yerler arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Marsilyada konaklama merkezleri şehrin 4 farklı bölümüne dağılmıştır. Vieux Port & La Canebiere & La Panier, La Joliette Euromed, La Corniche ve Saint-Charles & Cinq Avenues & Longchamp bölgelerinde yer alan oteller hem konforlu hem de güvenilir olmasından dolayı tercih edilmektedir.

3 Yıldızlı Otel Önerisi: Vieux Port & La Canebiere & La Panier bölgesinde bulunan İbis Styles Marseille Vieux Port ve Hotel Maison Montgrand – Vieux Port, La Carniche bölgesinde bulunan  Le Rhul, Saint-Charles & Cinq Avenues & Longchamp bölgesinde bulunan Maison Dormoy ve Holiday Inn Express Marseille Saint Charles, ibis Marseille Centre Gare Saint Charles ve Toyoko INN Marseille Saint Charles otellerinde konaklayabilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Önerisi: Vieux Port & La Canebiere & La Panier bölgesinde bulunan NH Collection Marseille ve Mercure Marseille Centre Vieux Port, La Joliette – Euromed bölgesinde bulunan Best Western Plus Hotel La Joliette ve  Novotel Suites Marseille Centre Euromed, La Corniche bölgesinde bulunan nhow Marseille otellerinde konaklayabilirsiniz.

5 Yıldızlı Otel Önerisi: Vieux Port & La Canebiere & La Panier bölgesinde bulunan InterContinental Marseille – Hotel Dieu, La Corniche bölgesinde bulunan Le Petit Nice – Passedat otellerinde konaklayabilirsiniz.

Marsilya'da Nerede Kalınır? bölümünde önerdiğimiz tüm oteller oldukça güvenilir, temiz otellerdir. Tüm otellerin Booking ve TripAdvisor üzerinden yüksek puanlar aldığını görmek sizlerin de içini rahatlatacaktır.

Marsilya'da Ne Yapılır?

Fransa'nın otantik şehri Marsilya'da oldukça güzel bir tatil sizleri bekliyor. Seyahat rehberinize katkı olması açısından bu bölümde Marsilya'da Ne Yapılır hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

 • Vieux Port'tan düzenlenen tekne turlarına katılın! Calanques adasına doğru yolculuğa çıkarak birbirinden güzel koylarda deniz ve güneşin keyfine varın.
 • Marsilya kent merkezinde denize girin! Plage des Catalans Marsilya'da denize girebileceğiniz en temiz yerlerden birisidir. Eğer zamanının çoksa kent merkezinden 30 dakika kadar uzakta olan Cassis bölgesinde denize girebilirsiniz. Turkuaz renklere sahip bu kasabada denizin rengi sizleri büyüleyecektir.
 • Fransızların uzun yıllar hapishane olarak kullandıkları If Kalesini ziyaret etmeden kesinlikle geri dönmeyin. Vieux Port'tan kalkan tekneler ile buraya ulaşabilirsiniz.
 • Sanat ve tarihi noktalara karşı ilginiz varsa Longchamp Sarayında biraz vakit geçirin. Burası ruhunuzu doyuracaktır.
 • Fransa'nın en ünlü alışveriş mağazalarından olan Galaries Lafayette mağazasına uğrayarak alışveriş yapın.
 • Akşamları Vieux Port'a uğrayarak burada gün batımını izleyin.

Marsilya'da Ne Yenir?

Marsilya sokaklarında dolaşmak sizi bayağı açıktıracaktır. Fransa'ya, Marsilya'ya kadar gelmişken nerede ne yiyeceğinizi de sizlere önereceğiniz. Marsilya'da Ne Yenir? konusunda sizlere mekan önerilerimiz şu şekilde olacaktır;

Le Four Des Navettes

Marsilya'nın en eski fırını olan Le Four Des Navettes dükkanında Navette tüketebilirsiniz. Portakalı kurabiye olan Navette'nin oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Sylvain Depuichaffray

Marsilya geziniz sırasında canınız tatlı çekecektir. Sylvain Depuichaffray dükkanına girdiğinizde birbirinden güzel, çeşit çeşit lezzetli tatlı ve pastalar sizleri karşılayacaktır. Burada kendinizi lezzet şöleni içerisinde bulacaksınız.

Amorino

Dondurma üzerine faaliyet gösteren Amorino oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Serinlemek, biraz dinlenmek için kendinizi buraya atabilirsiniz.

La Cantinettaan

Fransa'daki en iyi İtalyan yemekleri La Cantinettaan restoranında servis edilmektedir. Özellikle makarnaları ile ün salmış bu restoranda fiyatların da oldukça ekonomik olduğunu göreceksiniz.

Chez Etienne

Fransa'da İtalyan esintilerinin bulunduğu restoran sayısının bir hayli fazla olduğunu göreceksiniz. Pizzaları ile ünlü olan bu restoran İtalya'dan dahi daha güzel pizzalar servis ediyor. Yerin bulmak biraz zor olabilir ama geldiğinizde tadacağınız lezzetler tüm yorgunluğunuzu üzerinizden alacaktır.

Marsilya Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geliyoruz. Bu yazı içerisinde bütünü ile bir rehber oluşturmaya çalıştık. Marsilya turu ile ilgili sorularınızı bizlere yorumlar kısmı üzerinden ulaştırabilirsiniz.

Marsilya Gezi Rehberi: Marsilya’da Gezilecek 20 Yer