Marmara Bölgesi, ülkemizin 7 coğrafi bölgesi arasında turizm geliri en yüksek olan bölgedir. Ayrıca nüfus sayısı ve yoğunluğu bakımından da birinci sırada yer almaktadır. Bu durumun temel sebepleri arasında bölgenin gelişmişlik düzeyi ve iklimi gösterebilir. Marmara Bölgesi’nin iklimi geçiş iklimi özelliği göstermektedir. Yıllık ortalama sıcaklıklar 15 – 16 düzeylerinde seyretmektedir. Bu nedenle de Marmara kamp alanları ve deniz turizmi açısından gelişmiş bölgelerimizin başında gelmektedir. Bölgenin Trakya kesimlerinde karasal bir iklim hakimdir. Özellikle Yıldız Dağları, Karadeniz’den gelen nemli havanın içeri girmesini engeller. Ancak Marmara’nın iç kesimleri oldukça nemlidir ve ılıman bir havası vardır. Bölgenin gelişmişlik düzeyini etkileyen bir diğer unsur ise kıtalar ve denizler arasında köprü görevi görmesidir. Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayarak adeta bir köprü görevi görmektedir.

Marmara Bölgesi’nin genelinde küçük boyutlarda da olsa birçok akarsu ve göl bulunmaktadır. Ergene, Meriç, Sakarya, Susurluk ve Biga Çayı bölgenin en meşhur akarsuları arasındadır. Ayrıca Büyükçekmece Gölü, Küçükçekmece Gölü, İznik Gölü, Sapanca Gölü, Durusu Gölü, Manyas Gölü ve Uluabat Gölü bölgede en bilindik tatlı su gölleridir. Göl çevresinde yerleşim yerleri mevcuttur. Ayrıca yine buralarda kamp turizmi de oldukça gelişmişlik göstermektedir. Marmara Bölgesi’ne bağlı çok sayıda ada da mevcuttur. Marmara Adası, Heybeliada, Büyükada, Gökçeada, Avşa Adası, Prens Adası, Paşalimanı Adası ve İmralı Adası Marmara Bölgesi’nde bulunan adalardan yalnızca birkaçıdır.

Polonezköy Tabiat Parkı, İstanbul

Polonezköy, İstanbul’un Anadolu yakasının Beykoz ilçesinde bulunan küçük, güzel bir köydür. Tabiat parkı, hem İstanbul’dan hem de İstanbul çevresindeki şehirlerden bir hayli ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Özellikle de hafta sonlarında oldukça yoğun olmaktadır. Eğer huzurlu, sessiz ve dingin bir ortamda kamp yapmak isterseniz tercihinizi hafta içi günlerden yana kullanmalısınız. Kamp alanı itibarıyla ailenizle vakit geçirebileceğiniz oldukça ideal bir ortamı vardır. Tabiat parkı yaklaşık 3 bin hektarlık bir alan üzerinde konuşlanmıştır. Hatta İstanbul’un en büyük tabiat parkı özelliğini taşımaktadır. 1994 senesinde doğal sit alanı olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Polonezköy’ün ayrı bir hikayesi vardır. Polonya Ayaklanması sonucunda Polonya bağımsızlığını kaybedince Polonya büyük bir göç vermeye başlıyor. Bu göç hareketlerinin büyük bir kısmı Osmanlı Devleti’ne yönelik gerçekleşiyor. Bazı Polonya liderleri Osmanlı Devleti’ne sığınıyor ve dönemin padişahı Sultan Abdülmecit, Polonezköy’ün şu an olduğu yere bir yerleşim yeri kurulmasını istiyor. O dönemki adı Adamköy olan bu yer 1923 senesinden itibaren Polonezköy olarak değiştiriliyor ve o şekilde günümüze kadar geliyor. Günümüzde hala Polonezköy içerisinde ikamet eden Polonya vatandaşları bulunmaktadır. Kendi dillerini ve atalarının geleneklerini yaşatmak için buradan ayrılmak istemiyorlar.

Polonezköy Tabiat Parkı içerisinde birçok canlı yaşamaktadır. Canlı çeşitliliği açısından İstanbul’un en özel köylerinden bir tanesidir. Park içerisinde yaban domuzu, çakal, tilki, sincap, kızıl geyik, baykuş gibi birçok hayvan görebilirsiniz. Genellikle geceleri ortaya çıksalar da insanların olduğu bölgelere yaklaşmıyorlar. Ayrıca bitki çeşitliliği bakımından da gelişmiştir. Park içerisinde ıhlamur, karaağaç, karaçam, kayın, gürgen ve meşe ağacı gibi pek çok ağaç çeşidi görebilirsiniz. Tüm bu ağaçlar harika bir görsellik yaratmıştır. Bu ağaçlar altında çadırınızı kurabilir, sevdiklerinizle hoş vakitler geçirebilirsiniz. Doğal güzelliklerin fotoğraflarını çekerek ve yemyeşil orman içerisinde yürüyüşler yaparak alanın tadını çıkarabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı içerisinde birçok çadır kampı alanı ve günübirlikçiler için piknik alanı yer almaktadır. Bu alanlarda güzel bir kamp deneyimi yaşayabilir ya da hafta sonu sevdiklerinizle piknik yapabilirsiniz. Ayrıca burada doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları yapabileceğiniz uygun parkurlar mevcuttur. Parkurların uzunluğu yeterli düzeyde olmakla birlikte manzarası oldukça güzeldir. Yürüyüş parkuru, yılın her mevsiminde yürüyüş ve koşu yapmaya olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca parkur “U” şeklinde olduğundan yürüyüş yaparken geri dönmenize de gerek kalmıyor. Yani yürüyüş sonlandığında başladığınız noktaya kendiliğinden dönmüş oluyorsunuz. Bisiklet parkuru ise ülkemizin ilk BMX parkuru konumundadır. Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlendiği yarışlarda da kullanılmaktadır. Belirli bir ücret karşılığında bu parkurdan faydalanabilirsiniz.

Kamp Olanakları

Polonezköy’e gelip de konaklamak isteyenler genellikle çadır kampı yapmayı tercih ediyorlar. Çünkü kamp olanakları bakımından hiç de fena özelliklere sahip değil. Öncelikle İstanbul’un her yerinden bu alana ulaşım son derece kolaydır ve ilçe merkezine de oldukça yakındır. Kamp süreniz boyunca marketten alışveriş yapabileceğiniz ya da hazır yemek temin edebileceğiniz yerler de bulunmaktadır. Dilerseniz çok kısa bir süre içerisinde ilçe merkezine aracınızla gidip ihtiyaçlarınızı da temin edebilirsiniz. Alanda tuvalet imkânı var ancak çadırı kurduğunuz yere göre uzaklığı değişebilecektir. Eğer tuvalet sizin için önemliyse çadırınızı çok da uzak bir yere kurmamalısınız. Ayrıca hafta sonları günübirlikçiler yoğunluk yarattığından kamp gününüzü hafta içi bir güne denk getirmeniz daha iyi olacaktır.

Konaklama Seçenekleri

Eğer “ben çadır kurmakla uğraşmak istemiyorum” diyorsanız çevrede yer alan butik otel ya da pansiyonları tercih edebilirsiniz. Hatta bunun haricinde alan içerisinde çadır konaklama imkânı sunan bir işletme de bulunmaktadır. Dilerseniz orada da konaklayabilirsiniz. Gecelik ortalama fiyatlar 100 – 150 TL dolaylarında değişmektedir ancak yine de sezona göre farklılık gösterebilir. Erken rezervasyon yaptığınız taktirde çok daha uygun fiyatlara konaklama imkânı bulabilirsiniz. Tabiat Parkı’na girişte herhangi bir ücret ödeme yükümlüğünde değilsiniz. Parkı haftanın her günü saat 07.00 – 00.00 aralığında ziyaret edebilirsiniz. Ancak kamp ya da konaklama amaçlı geldiyseniz saatler konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Erikli Yaylası Kamp Alanı, Yalova

Erikli Yaylası, Yalova’nın Çınarcık ilçesinin Teşvikiye Köyü’nde bulunmaktadır. Denizden yüksekliği 600 m’dir. Yaylanın içerisinde; Çifte Şelale, Teşvikiye Kent Ormanı, Küçük ve Büyük Dipsiz Gölleri bulunmaktadır. Bu alan yaklaşık 33 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Kamp için oldukça ideal bir ortam sunmaktadır. Ormandaki koca ağaçlar ile iç içe, şelale ve derenin kıyısında çok güzel bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu alanda yalnızca kamp değil piknik de yapabilirsiniz. Mesire alanları oldukça büyük olmakla birlikte güzel bir ortamı vardır. Teşvikiye Kent Ormanı’nın içerisinde çok sayıda trekking alanı, seyir terasları, tuvalet, kamp alanı ve kafeler bulunmaktadır. Yani burası ideal bir kamp için gereken birçok şeye sahiptir. Birçok ağaç çeşidinin yer aldığı bu alanda sessiz, gözlerden uzak huzurlu bir kamp yapabilirsiniz.

Erikli Yaylası’na doğru yola çıktığınızda buraya varmaya yakın hafif eğimli bir yoldan geçiyorsunuz. Kısa bir süre sonra geniş bir düzlükte yer alan yaylaya varıyorsunuz. Yaylaya vardığınızda ilk olarak muhteşem bir görselliğe sahip olan ırmağı göreceksiniz. Bu ırmağın suyu buz gibidir ve tatlı su kaynağıdır. Irmak, aktığı yerde küçük bir göl oluşturmuştur. Bu gölde soğuğa dayanabilirseniz yüzebilir ya da ayaklarınızı sokarak serinleyebilirsiniz. Eğer Erikli Yaylası’nda kamp yapma niyetindeyseniz sizin için en uygun yer ormanın içi olacaktır. Ormanın içi kamp için son derece uygun olmakla birlikte harika da bir doğası vardır. Buraya çadırınızı ya da karavanınızı getirerek kamp yapabilirsiniz. Eğer kendi olanaklarınız ile kamp yapmak istemezseniz civardaki işletmelerin sunduğu kamp hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Erikli Yaylası’nda market ihtiyaçlarınızı giderebilecek herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Eğer ihtiyaçlarınız varsa sizin için son şans Çınarcık girişinde bulunan marketler olacaktır. Kamp alanına gitmeden önce, burada gerek duyabileceğiniz eşyaları almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kamp alanına girdiğinizde bazı yerlerde şebekenin iyi çekmediğini de fark edeceksiniz. Bu nedenle kamp alanına varmadan internetle ya da telefonla işiniz varsa önceden halletmelisiniz. Yayla içerisinde şebeke genelde çekmese de bazı yerlerde çekmektedir. Çadırınızı kurmadan önce şebekenin çekip çekmediğini kontrol edebilir ve ona göre yer seçimi yapabilirsiniz. Genelde buraya gelen kamp severler çadırlarını dere kenarına kurmayı tercih ediyor. Ancak sabah saatlerinde dereye su içmek için gelen ineklerle karşılaşabilirsiniz. Eğer bu sizin için sorun olmayacaksa çadırınızı bu alana açabilirsiniz.

Erikli Yaylası’nda yemek yiyebileceğiniz birkaç işletme mevcuttur. Sabah saatlerinde odun ateşinde pişmiş ekmek alabilirsiniz, oldukça lezzetli oluyorlar. Eğer hazır bir şeyler tüketmek istemezseniz piknik alanındaki mangal yerlerini kullanabilirsiniz. Burada kendi yemeğinizi kendiniz pişirebiliyorsunuz. Ancak bu alan mesire alanı olsa dahi masa ve sandalye bulunmamaktadır. Bu nedenle aracınızda yeterli yer varsa yanınızda taşınabilir masa ve sandalye getirmeniz iyi olacaktır. Eğer kamp ateşi ya da mangal ateşi yakmak isterseniz yanınızda mutlaka yakacak da getirmelisiniz. Orman içerisinde küçük odun parçaları bulunabilse de bu biraz zahmetli olacaktır. Yayla özellikle akşam saatlerinde bir hayli serin olmaktadır. Kamp ateşi yakarak ısınabilir ya da yanınızda polar, battaniye cinsi kalın şeyler getirebilirsiniz.

Neler Yapılabilir?

Erikli Yaylası içerisinde çok sayıda şelale, akarsu ve göletler bulunuyor. Oldukça doğal bir ortamı vardır. Haliyle de doğa yürüyüşü yapmak için son derece idealdir. Ayrıca yürüyüş ve koşu yapabileceğiniz parkurları da mevcuttur. Düz bir alan olduğundan herhangi bir zorlayıcılığı da yoktur. Yayla içerisinde çeşitli noktalarda seyir terasları da bulunmaktadır. Seyir teraslarına çıkarak manzaranın tadını çıkarabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle, tepeden şelaleler daha net bir şekilde gözükmektedir. Orman içerisinde birkaç küçük kafe bulunmaktadır. Bu kafelerde ayaklarınızı buz gibi suya sokarak soğuk bir şeyler içebilirsiniz ya da kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz. Bunun için yanınızda mutlaka şort getirmeyi unutmamalısınız.

Kamp Olanakları

Kamp alanında çadır ya da karavanla konaklayabilirsiniz. Eğer bu şekilde konaklamak istemezseniz çamur evler ya da ağaç evleri tercih edebilirsiniz. Bu alternatifler için çevrede birkaç tane kamp işletmesi bulunmaktadır. Eğer ücretsiz bir şekilde kamp yapmak isterseniz bunun için de uygun olanaklar mevcuttur. Teşvikiye Kent Ormanı içerisinde tuvaletler, çeşmeler, lavabolar ve kafeler bulunmaktadır. İdeal bir kamp için gereken her şeyi burada bulabilirsiniz. Bu kamp alanının tek eksiği kesinlikle elektriktir. Çadırınıza elektrik çekebileceğiniz bir güç kaynağı maalesef bulunmamaktadır. Ancak çevredeki işletmelerden rica ederek elektriklerini kullanabilirsiniz. Geceleri fazla karanlık olmasın diye de yanınızda mutlaka el feneri, pilli lamba gibi aydınlatmalar bulundurunuz. Yaylaya giriş ücreti ise kişi başı 15 TL’dir.

Yıldız Koy Arkadia Camping, Çanakkale

Yıldız Koy Arkadia Camping Gökçeada’da bulunan bir kamp alanıdır. Bölge itibariyle oldukça bakir kalmıştır. Ayrıca ülkemizin de tek su altı milli parkıdır. Doğal güzellikleri açısından Çanakkale’nin en iyi kamp alanlarından bir tanesidir. Ortamı son derece sessiz, tenha ve huzurludur. Ailesiyle ya da sevdikleriyle birlikte keyifli bir kamp tecrübesi yaşamak isteyenler için doğru bir tercih olacaktır. Burası bir ada olduğundan vapurlarla ulaşım sağlanmaktadır. Gelmeden önce vapur saatlerini incelemenizde fayda vardır. Ülkemizde adada kamp yapmak istediğiniz zaman haliyle karşınızda kısıtlı seçenekler olacaktır. Yıldız Koy ise bu seçenekler arasından en doğru tercih olabilecek olanaklara, güzelliklere sahip bir yerdir.

Arkadia Camping, adanın kuzey kesiminde yer almaktadır. Kamp alanının en güzel yanlarından bir tanesi kesinlikle konumudur. Feribottan indiğiniz anda birçok yere gitme alternatifiniz bulunmaktadır. Kuzulimanı’na, Bademli’ye ve Kaleköy’e ada üzerinden kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca burası yerleşim yerlerine de yakındır ve bu sebeple bazı dönemlerde oldukça kalabalık olabiliyor. Patika yollardan 15 – 20 dakika yürüyerek Mavi Koy’a ulaşabilirsiniz. Denizi son derece berrak ve temizdir. Ayrıca diğer koylara göre çok daha tenhadır. Sessiz sedasız denizin keyfini çıkarabilir, güneşlenebilirsiniz.

Yıldız Koy Arkadia Camping’te çadır kampı yapabileceğiniz alanlar mevcuttur. Alanın büyük bir kısmı çim olsa da toprak zemin de mevcuttur. Kamp alanında 2 tür çadır konaklama alanı mevcuttur. Küçük alanda daha çok çalışanların çadırları mevcuttur. Ayrıca bu alanda ziyaretçiler kendi getirdikleri çadırlarla konaklıyorlar. Büyük alanda ise tesise ait çadırlar bulunmaktadır. Arada küçük boşluklar bulabilirseniz kendi çadırınızı burada da açabilirsiniz. Zaten yoğun bir dönemde giderseniz buna mecbur kalacaksınız. Özellikle temmuz ayında bir hayli yoğun olmaktadır. Eğer daha sessiz, sakin bir konaklama arıyorsanız burayı yaz başlangıcında ya da bahar aylarında tercih etmelisiniz.

Kamp Olanakları

Kamp alanında çok sayıda tuvalet ve duş bulunmaktadır. Duşların birkaç tanesinin üstü açık yani bir başka deyişle gökyüzü manzaralıdır. Yoğun dönemlerde dahi duş ve tuvaletler yetersiz kalmıyor. Sayıca uygun olup temizlik açısından da oldukça hijyenikler.

Kamp alanında buzdolabı mevcuttur ancak sayıca çok yetersiz. Sadece bir tane buzdolabı bulunmaktadır. Eğer yoğun bir dönemde giderseniz buzdolabını yok saymalısınız. Çünkü boş yer bulmak neredeyse imkânsız oluyor. Buzdolabının olduğu alanda bir de mini bir mutfak yer almaktadır. Burada bulaşıklarınızı yıkayabilir ya da çok çabuk yiyecek bir şeyler hazırlayabilirsiniz.

Kamp alanında herkesin yararlanabileceği bir piknik alanı da mevcuttur. Burada mangal yakabilir, yemeklerinizi pişirebilirsiniz. Alanda birkaç piknik masası ve sandalye de bulunmaktadır. Hafta içi günlerde rahatlıkla yer bulabilirsiniz.

Kamp alanının plajından ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Plajdaki tüm şezlonglar, şemsiyeler ve minderler kamp sakinlerine ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Kamp alanına ait bir otopark mevcuttur. Kamp alanına ait olduğu için ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz. Ancak burası da yoğun dönemlerde yetersiz kalıyor. Yer bulamazsanız kamp alanının dışında yer alan otoparktan faydalanabilirsiniz. Bu otopark ise ücretli olup günlük ücreti 5 TL’dir.

Kahvaltınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz ancak hazırlamak istemezseniz alternatifiniz mevcuttur. Tesisin kahvaltı hizmetinden 30 TL gibi bir ücretle yararlanabilirsiniz. Kahvaltınızı kendiniz hazırlamak isterseniz adadaki küçük pazardan sebze alışverişinizi yapmalısınız. Sebzeleri hem çok taze hem de organik.

Ücretler

Kendi çadırıyla gelenler

 • 1 Temmuz’a kadar 70 TL
 • 1 Temmuz’dan sonra 75 TL
 • Bayram tatillerinde 80 TL
 • Kahvaltı hizmeti 30 TL

Kampın çadırını kullanacaklar

 • 1 Temmuz’a kadar kahvaltılı 120 TL, kahvaltısız 90 TL
 • 1 Temmuz’dan sonra kahvaltılı 125 TL, kahvaltısız seçenek bulunmamaktadır.
 • Bayram tatillerinde 130 TL

*Tüm ücretler kişi başıdır. 0 – 6 yaş ücretsizdir, 6 – 12 yaş yüzde 50 indirimlidir.

Danişment Tabiat Parkı, Edirne

Danişment Tabiat Parkı, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlıdır. İstanbul’a ise sadece birkaç saat uzaklıkta yer alır. Bu nedenle kamp alanı İstanbul ve çevresinden çokça ziyaretçi ağırlamaktadır. Kamp alanı ormanlık bir alanın içerisinde yer alır. Kamp açısından oldukça elverişli bir doğası ve olanakları vardır. Ancak son zamanlarda günübirlikçi ziyaretçilerin sebep olduğu bir yoğunluk söz konusudur. Günübirlik olarak kampı ziyaret edenler özellikle hafta sonlarında ciddi bir yoğunluğa sebep olmaktadır. Eğer sezon dışı, bahar aylarında ya da hafta içi bir gün buraya gelirseniz daha memnun bir şekilde ayrılma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Özellikle kamp yaparken rahatsız edilmek istemiyor ve oldukça sessiz, huzurlu bir ortam arıyorsanız mutlaka sezon dışı bir zamanı tercih etmelisiniz.

Danişment Tabiat Parkı’nın genel bitki örtüsü meşedir. Ormanda çokça meşe ağacı görebilirsiniz. Ayrıca kamp alanında meşe dışında pek çok daha ağaç türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları yalancı akasya ve iğdedir. Ayrıca bu bölgede yani Trakya Bölgesi’nde soyu tükenme tehlikesinde olan 6 kuş türüne rastlanılmıştır. Bu kuşlar; kuğu, alaca baykuş, turna, çavuş kuşu, yalı çapkını ve mavi kuzgundur. Sadece Gala Gölü çevresinde 300 kuş türüne rastlanılmıştır. Kışın su altında kalan yerler bu türler için önemli bir beslenme alanı oluşturmaktadır. Kış aylarında burada 100 bin civarı kuş barınmaktadır. Çünkü burası uluslararası kriterlere göre A sınıfı Eutrophic alanıdır.

Danişment Tabiat Parkı içerisinde pek çok noktada çadır alanı mevcuttur. İstediğiniz alana giderek çadırınızı açabilir ve kamp yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak çadırları hemen denizin dibine kuramıyorsunuz. Daha çok ormanlık alan içerisinde kurulmasına izin veriliyor. Ormanlık alana kursanız dahi denize uzak olmayacaktır. Sadece 1 – 2 dakika yürüyerek denize ulaşmanız mümkündür. Ormanlık alana çadırınızı kurarken daha iç kesimlere kurmalısınız. Özellikle de serin bir dönemde gittiyseniz bu oldukça önemli olacaktır. Çünkü ormanın iç kesimleri daha ılıman ve de daha sessiz olacaktır. Çünkü gece kamp alanına ziyaretçiler gelebiliyor ve bu durum da ister istemez gürültü çıkmasına sebep oluyor. İşte bu durumun etkilerini azaltmak için çadırınızı daha iç kesimlere kurmalısınız.

Kamp Olanakları

Kamp alanında çok sayıda elektrik panosu bulunmaktadır. Panoların bazıları çadırın hemen yanındayken bazıları ise biraz daha uzakta kalıyor. Eğer çadırınız panolara uzaksa elektrik çekmek için ara kablo gerekmektedir. Bu yüzden buraya gelirken yanınızda bir ara kablo getirmenizde fayda vardır. Özellikle gece karanlık çöktüğünde elektrik oldukça önemli olacaktır. Yanınızda getireceğiniz küçük bir lamba ile çadır çevresini aydınlatabilirsiniz.

Kamp alanı içerisinde birçok noktada tahta oturma alanları vardır. Eğer alan çok kalabalık değilse bu alandaki masa ve sandalyeleri çadırınızın bulunduğu yere kadar taşıyabilirsiniz. Ancak hafta sonlarında bu pek de mümkün olmayacaktır.

Eğer hamağınız varsa yanınızda getirmelisiniz. Çünkü kamp alanında hamak kurulacak pek çok müsait ağaç vardır. Bu ağaçlara hamağınızı kurabilir ve doğanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Kamp alanı içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz, temel gereksinimlerinizi alabileceğiniz küçük bir market bulunmaktadır. İhtiyaçlarınız için Erikli’ye kadar gitmenize gerek yoktur. Markette mangaldan çaydanlığa kadar pek çok ürün bulabilirsiniz. Ayrıca alanda meyve sebze alabileceğiniz küçük bir manav da bulunmaktadır.

Kamp alanında yemeklerinizi kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi alanda yer alan restorandan da yiyebilirsiniz. Restoran menüsünde lahmacun, pide ve ızgara çeşitleri gibi yemekler bulunmaktadır. 

Kamp alanında ortak kullanıma sunulmuş buzdolabı bulunmaktadır. Yiyeceklerinizin karışmaması için poşete koyup üstüne de isim yazabilirsiniz. Çünkü yoğun dönemlerde karışıklık yaşanabiliyor.

Kamp alanının denizi gayet güzel. Sahilin büyük bir kısmı kumdan oluşuyor ancak taşlık alanlar da mevcut. Hemen derinleşen bir yapısı yok, çocuklu aileler için iyi bir şey. Rüzgârlı dönemlerde dalgası biraz yoğun olabiliyor, tamamen hava durumuna bağlı.

Bulaşıklarınızı yıkayabileceğiniz küçük bir alan da mevcuttur. Suyu her zaman akıyor. Yiyeceklerinizi yıkayabilir ya da basit yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

Alanda tuvalet ve lavabolar bulunmakta. Ancak biraz uzakta yer alıyor. Temizlik açısından ideal. Yoğun dönemlerde dahi gayet temiz oluyor çünkü sık sık temizleniyor.

Otomobil ile giriş 33 TL, 1 ünite çadır 40 TL ve 1 ünite karavan 45 TL’dir.

İnönü Yaylası Kamp Alanı, Kocaeli

İnönü Yaylası Kocaeli il sınırlarında yer alan bir kamp alanıdır. Kocaeli’de en çok bilinen ve en çok tercih edilen kamp yerlerinden bir tanesidir. İnönü Yaylası’na varmak için önce Başiskele ilçesindeki Tepecik Köyü’ne gelmelisiniz. Kamp alanı Başiskele’nin en güney kesiminde yer alıyor. Kocaeli sınırları içinde olsa da Sakarya’nın Pamukova ilçesine de oldukça yakın bir konumdadır. Yayla yolu çok zorlu değil, yolun büyük bir kısmı viraj olsa da asfalt olduğu için konforlu bir şekilde buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Kamp alanı, büyüklük olarak idealdir ve kamp severlere geniş bir alan sunuyor. Bölgede kamp hizmetleri veren herhangi bir işletme ya da tesis bulunmamaktadır. 

İnönü Yaylası’nın rakımı oldukça yüksektir. Bu nedenle de yaylada yaz mevsimi dışında pek de yaşam söz konusu değildir. Birkaç ev bulunmamaktadır ancak bu evler de birbirlerine uzak düşmektedir. Yani dağınık bir yapı hakimdir. Burası daha çok yazları, çok sıcak dönemlerde tercih edilen bir yerdir. Yapılan evlerin de çoğu yazın kullanılmaktadır. Ancak her ne kadar serin olsa da sonbahar ve kış aylarında dahi buraya kamp severler gelebilmektedir. Eğer kamp ekipmanlarınız soğuğa dayanıklı ve daha öncesinden de kamp tecrübeniz varsa burada soğuk aylarda kamp yapabilirsiniz. Çünkü kış manzarası bir hayli güzel olmakta. Yaylanın birçok alanında yürüyüş yapabileceğiniz trekking alanları mevcuttur. Burada doğa yürüyüşleri yapabilir ve Serindere’ye kadar gidebilirsiniz. Yol boyunca birçok doğal güzelliğe şahitlik edeceksiniz.

Bu bölge yalnızca kamp severler tarafından değil piknikçiler ve günübirlikçiler tarafından da biliniyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında bir hayli yoğun oluyor. Gündüz vakitlerinde aileniz ile birlikte keyifli bir piknik yapabileceğiniz ortam vardır. Eğer hafta sonunda gelecekseniz güzel bir yer için, köknar ağaçlarının altında dinlenmek için sabah saatlerinde gelmelisiniz. Çünkü hafta sonları hem Sakarya’dan hem de Kocaeli’den pek çok ziyaretçi buraya akın etmektedir. Doğası itibarıyla eşsiz bir yerdir. Koskoca çimlik ve ağaçlık alanlarıyla adeta ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır.

Kamp Olanakları

İnönü Yaylası’nda konaklayabileceğiniz otel, pansiyon ya da kamp tesisi gibi herhangi bir seçenek bulunmamaktadır. Burada konaklamak isterseniz alternatifleriniz çadır ve karavan olacaktır. Kamp alanları itibarıyla oldukça geniş bir yerdir.

Kamp ateşi, mangal ateşi ya da semaver yakabileceğiniz alanlar mevcuttur. Bunun için kısıtlama yoktur ancak tedbirli davranmaya dikkat etmelisiniz. Ateş yakmak için çevreden odun toplayabilirsiniz, yanınızda ayrıca yakacak getirmenize gerek yok.

Alanda tuvalet ve lavabolar bulunmaktadır. Pek hijyenik olmasa da hiç yoktan iyidir.

Yemek yiyebileceğiniz, bir şeyler içebileceğiniz kafe – restoran tarzı bir işletme bulunmamaktadır.

Telefon kamp alanının birçok noktasında çekmiyor. Ancak ara ara çeken bazı yerler vardır. Çadır kurmadan önce bu yerleri tespit edip öyle kurabilirsiniz.

Yürüyüş yapabileceğiniz manzarası çok güzel parkurlar bulunmaktadır.

Bölgede elektrik bulunmamaktadır. Ancak köyde bazı işletmeler var buralardan elektrik ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Yine de yanınızda powerbank, el feneri ya da pilli lambalar getirmenizde yarar vardır.

Kamp alanına giriş ve kamp yapmak ücretsizdir.

Maden Deresi, Sakarya

Maden Deresi, Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunan 317 rakımlı bir doğa harikasıdır. Maden Deresi’nin çevresi göletler, ormanlar ve şelaleler ile çevrilmiştir. İstanbul’a yaklaşık 200 km, Sakarya şehir merkezine 70 km ve Kocaeli’ye ise 115 km mesafede yer almaktadır. Geçmişte Fransızların madencilik faaliyetleri sonucunda bu ismi almıştır. Madencilik tarihinin izlerini hala taşıyan bölgede şelale arkasında kesme taş ile örülen tarihi bir set yer almaktadır. Bu set görsellik olarak tarihi bir his uyandırmaktadır. Ayrıca Maden Deresi çevresinde kayın, kestane, meşe, gürgen, çınar, fındık ve kavak ağaçları bulunmaktadır. Doğası bakımından son derece yeşil ve huzur vericidir.

Maden Deresi’ndeki şelalelere gitmek için iki yolu deneyebilirsiniz. Bu yollardan işli dereyi takip etmektir. Ayakkabını çıkarıp dere içerisinde yürüyerek şelaleye ulaşabilirsiniz. Yalın ayak yürümek istemezseniz dere içerisindeki taşlarda kaymayı önleyecek bir trekking ayakkabısı tercih etmelisiniz. Tabii yanınızda mutlaka şort da getirmiş olmanız gerekmektedir. Çünkü bazı yerlerde ayakkabınızı çıkarıp diz boyuna kadar gelen bir sudan geçmek zorunda kalıyorsunuz. Diğer yol işse mağara ve geçit yoludur. Ancak bu yol biraz dar olmakla birlikte aşağısı da uçurumdur. Bu yolu kullanmak isterseniz dikkatli olmalısınız. Manzara açısından harika bir görselliğe sahiptir. Fakat zorlu bir seçenek olacaktır. Yol öylesine dar ki sırtınızdaki çantayı elinizle taşımak zorunda kalabilirsiniz.

Maden Deresi’nde Konaklama ve Kamp

Maden Deresi kamp olanakları ve seçenekleri açısından yeterli bir alandır. Burada kendi çadırınızı getirerek konaklayabileceğiniz gibi alanda yer alan tesisleri de tercih edebilirsiniz. Kamp alanına doğru yürürken yürüyüş yapabileceğiniz pek çok parkurun olduğunu fark edeceksiniz. Çadırınızı bu alanlara da kurabilirsiniz. İsterseniz de ağaçlık alanın içerisinde yer alan evlerden birinde konaklayabilirsiniz. Ayrıca kamp alanının olduğu çevrede bungalov evler de bulunmaktadır. Bu bungalov evleri de kiralayıp konaklayabilirsiniz. Bungalov evler de kendi içerisinde ikiye ayrılmaktır. Daha küçük olanlarında 2 kişi rahatça konaklayabilirken, kısmen daha büyük olan 2+1 bungalov evlerde 5 – 6 kişi rahatça konaklayabilir. Ayrıca bungalovların içerisinde birçok olanak da mevcuttur.

Maden Deresi’nde Neler Yapılabilir?

Maden dersinde piknik yapabileceğiniz küçük alanlar mevcuttur. Derenin dinlendirici sesi ve güzel manzarası eşliğinde kırlarda sevdiklerinizle piknik yapabilirsiniz. Şelalenin olduğu bölgeye doğru gidebilir, şelalenin eşsiz manzarasının fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ayrıca şelaleye gitmek bile sizin için ayrı bir aktivite olacaktır. Çünkü kamp alanından şelaleye gidiş en az 1 saatinizi alacaktır. Ancak bu yolculuk manzaraların güzelliği sayesinde oldukça keyifli geçecektir. Patika yolunu kullanırsanız buradaki kayalıkların üzerinde birçok mağara girişi görebilirsiniz. Geçmişte bu mağaralardan altınlar çıkarılıyormuş. Hatta mağara içerisindeki bazı tüneller hala kullanılmaktaymış. Bazı maceracı dağcılar ve doğa sporu tutkunları bu patikaları sık sık tercih etmektedir. Siz de isterseniz mağaradaki tünellerden geçebilirsiniz.

Ücretler

Maden Deresi’ne giriş ücretleri araç başı olarak kesilmektedir. Yaya olarak gelirseniz ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz. Araçla giriş ücreti ise 15 TL olarak belirlenmiştir. Maden Deresi içerisinde konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Geceliği 150 – 200 TL arası bir ücretle bungalovlarda kalabilirsiniz. Bungalovlar içerisinde mutfak, banyo gibi olanaklar bulunmaktadır. Ayrıca Asya Kamp ve Karavan Derneği vb. dernekler tarafından burada mayıs aylarında bazı kamp etkinlikleri düzenlenmektedir. Eğer bu dönemde gelirseniz günlük 20 – 25 TL civarı bir ücretle kamp yapabilirsiniz.

Bozcaarmut Göleti, Bilecik

Bozcaarmut Göleti, Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı şirin bir köy içerisinde bulunmaktır. Buraya İstanbul’dan 3 saatte, Bursa ve Eskişehir’den ise sadece 1,5 saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. Gölet, köye 2 km mesafede bulunuyor. Konum olarak aslında merkezi bir yerdir. Merkezi bir yer olması sebebiyle de özellikle hafta sonlarında, bayram tatillerinde günübirlikçilerin yoğunluğuna maruz kalıyor. Eğer sessiz ve sakin bir kamp arzuluyorsanız mutlaka hafta içi bir günü tercih etmelisiniz. Bozcaarmut Gölet’ine gelirken Bursa yolunu kullanacaksanız en iyi seçenek İnegöl’ün orman yolunu takip etmek olacaktır. Bu yol tamamen asfalt olduğundan daha konforlu bir şekilde alana ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özellikle son senelerde doğa tutkunlarının odak noktası haline gelen Bozcaarmut Göleti aslında bir baraj gölüdür. Doğası bakımından oldukça bakir, el değmemiştir. Buraya gelerek bu muhteşem doğanın keyfini çıkarabilir ve vakit geçirebilecek pek çok uğraş bulabilirsiniz. Eğer balık tutmayı seviyorsanız yanınızda bir olta getirerek gölette balık tutmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca gölet çevresinde ağaç çeşitliliği bir hayli çoktur. Gölgelik alanlar bakımından oldukça zengindir. Sabah saatlerinde yürüyüş, koşu yapmayı seviyorsanız burası tam size göre bir yerdir. Sabahın ilk saatlerinde uyanıp gölet çevresindeki yemyeşil parkurlarda doğa sporları yapabilirsiniz.

Bozcaarmut Göleti’nde Kamp

Bozcaarmut Göleti kamp severler için oldukça uygun bir alandır. Göl çevresinde ücretsiz bir şekilde çadır kurabileceğiniz çok uygun alanlar vardır. Çadır kampı için 3 ayrı alan belirlenmiştir. Burada rahatlıkla kamp atabilirsiniz. Ayrıca gölün neredeyse her yeri piknik amaçlı yerleştirilmiş masalarla doludur. Çadırınızın yanına bu masaları da çekebilirsiniz. Çadırınızı göletin hemen yanına kurmanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü gölet kenarı biraz eğilimlidir. Daha düz yerlere çadırınızı kurmada yarar vardır. Zaten ağaçlık alanlara kursanız da göletten çok uzaklaşmış olmayacaksınız.

Kamp için su sıkıntısı yaşamayacaksınız. Çünkü alanın birçok yerinde çeşmeler bulunmaktadır. Ayrıca alışveriş yapabileceğiniz market tarzı bir işletme de bulunmamaktadır. Bunun için ilçe merkezine gitmeniz gerekmektedir. Tuvalet olanağı bulunmakta ancak elektrik mevcut değildir. Şebeke ise çoğu noktada çekiyor. Yine de çadırınızı kurmadan önce o noktada şebekenin çektiğini kontrol etmelisiniz. Kamp ateşi için uygun bir alandır. Çoğu noktada mangal, semaver ya da kamp ateşi yakabilirsiniz. Orman içerisinden yakacak da bulabilirsiniz. Ayrıca bu alanda karavanla da konaklayabilirsiniz. Göl çevresi eğimli olsa da daha düz yerlerde karavanla rahat bir şekilde konaklama yapılabilir. Son olarak da bölge içerisinde herhangi bir tesis, restoran vs. bulunmamaktadır.

Dalyan Gölü Kamp Alanı, Bursa

Dalyan Gölü Bursa’nın Karacabey ilçesinde yer alan bir lagün gölüdür. Denizden bir kum şeritle ayrılmıştır. Nilüfer ve Susurluk çayları denizle bu noktada buluşmuştur. Denizi genel olarak sığ bir yapıdadır. Gölün çevresi çeşitli ağaç türleriyle kaplıdır. Doğal bir kamp alanıdır. Herhangi bir kamp tesisi vs. bulunmamaktadır. Bu nedenle de kampa giriş ücretsizdir. Gölün denizden yüksekliği 2 metre kadardır, derinliği ise 75 cm kadar ölçülmüştür. Lagün gölü olması nedeniyle bahar aylarında çok güzel bir manzaraya sahip oluyor. Özellikle de göl kenarındaki ağaçların köklerinin su içerisinde olması, göle ayrı bir güzellik katıyor.

Dalyan Gölü, birçok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Fauna ve flora çeşitliliği gelişmiş bir yerdir. Eğer doğa fotoğrafçılığına meraklıysanız burada malzeme bir hayli bol. Doğa ile son derece iç içe bir yerdir. Bir yandan kıyıya vuran dalga sesleri, diğer yandan ise ağaçların oluşturduğu hafif rüzgar… Tam anlamıyla doğa harikası olan bu yer, Bursa’da kamp yapabileceğiniz ya da hafta sonu ailenizle vakit geçirebileceğiniz en uygun yerlerden biridir. Hafta sonları gelseniz dahi burayı çok yoğun göremezsiniz. İlçenin biraz dışında kalmasından dolayı insan yoğunluğu pek yoktur. Bu sayede keyifli bir hafta sonu tatili geçirebilir ya da huzur dolu, sessiz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kamp Olanakları

Kamp alanı gölün hemen yanı başında kalmaktadır. Çadırlarınızı bu civardaki herhangi bir yere kurabilirsiniz. Kamp için gerekli olan yiyecek – içecek alışverişinizi kamp alanından temin edemiyorsunuz. Bunun için ihtiyacınız olabilecek her şeyi ilçe merkezinden temin etmelisiniz.

Gölün kıyısında ortak kullanıma sunulmuş pek çok masa ve sandalye bulunmaktadır. Buradaki masa ve sandalyeleri ücretsiz olarak kullanabilir ve çok yoğun bir ortam söz konusu değilse çadırınızın yanına kadar getirebilirsiniz.

Kamp alanının pek çok noktasında çeşme bulunmaktadır. Buradaki çeşmelerde bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz ancak içmek için pek uygun değildir.

Elektrik kamp alanında mevcuttur. Aydınlatma yeterli düzeyde. Ancak çadırınıza özel olarak çekemiyorsunuz.

Çadır kampı yapmak istemezseniz alternatif olarak bungalovları düşünebilirsiniz. Bungalovlarda 2 kişi konaklama 35 TL, 3 kişi 45 TL’dir. Karavan konaklama ise günlük 30 TL’dir.

Kapıdağ Camping, Balıkesir

Kapıdağ Camping; Erdek ilçesinden 6 km, Bandırma ilçesinden yaklaşık 18 km uzaklıkta yer almaktadır. Marmara Denizi’nin güney sahil kesiminde bulunmamaktadır. Özellikle ilkbahar mevsiminde doğanın canlanması ile birlikte binlerce çiçeğin süslediği, çeşit çeşit ağaçların gölgelediği Kapıdağ, kamp severlerin uğrak bir yeri olmaya başarıyor. Yürüyüş yapmayı seven biriyseniz burada kısa ya da uzun doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz doğal yürüyüş parkurları oldukça hoşunuza gidecektir. Yürüyüş esnasında bir şelale ile karşılaşabilir ya da kırmızıya boyanmış bir tarla görebilirsiniz. Kapıdağ Camping’te birbirinden harika doğa fotoğrafları çekebilir ve bu zengin manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Kapıdağ Camping, denize sıfır bir konumda yer almaktadır. Kamp yaparken bir de denize girmeyi seviyorsanız burası tam size göre diyebiliriz. Denizin tatlı esintisini bolca hissedebileceğiniz Balıkesir’in en güzel kamp alanlarından bir tanesidir. Plajı oldukça bakımlı ve kumları da ince tanelidir. Denizinin hemen derinleşen bir yapısı yoktur, bu nedenle çocuklu aileler gönül rahatlığıyla girebilir. Kapıdağ Camping’te ideal bir kamp için neredeyse tüm olanaklar sunulmuştur. Buraya gelirseniz dışarıdaki olanaklara pek bir ihtiyacınız kalmayacaktır. Tüm ihtiyaçlarınızı tesisten kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Kamp Olanakları

Kampta elektrik mevcuttur. Dilerseniz yanınızda getireceğiniz bir ara kablo ile çadırınıza kadar çekebilirsiniz.

Kablosuz ağ bağlantısı vardır. Ayrıca 7 – 24 sıcak su olanağı mevcuttur.

Küçük bir market bulunmaktadır. Burada temel gereksinimlerinizi karşılayabileceğiniz ürünler yer almaktadır. İlçe merkezine gitmenize gerek kalmayacaktır.

Kamp alanının yakınlarından sürekli toplu taşıma araçları geçmektedir. Özel aracınız yoksa bile rahatlıkla Erdek’e kadar gidebilirsiniz.

Ortak kullanıma sunulmuş bir mutfak vardır. Burada basit yiyecekler hazırlayabilir ya da bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz.

Yürüyüş parkurları mevcuttur. Sabah saatlerinde keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Plajın yakınlarına bir bistro bulunmaktadır. Burada soğuk şeyler içebilir ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Ücretler

Çadır Konaklama;

 • Tek kişi 50 TL, 2 kişi 80 TL, 3 kişi 110 TL, 4 kişi 140 TL, 5 kişi 160 TL.
 • 0 – 6 yaş ücretsiz, 6 – 12 yaş 15 TL’dir.
 • Karavan konaklama 45 TL
 • Çamaşır makinesi kullanımı 10 TL
 • Kamp yerinde bırakacağınız karavanlar için ayrıca 20 TL ödenmektedir.
 • Günübirlik piknik ücretleri kişi başı 12,5 TL.

Uçmakdere Kamp Bölgesi, Tekirdağ

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesindeki bu kamp alanı birçok doğal güzelliği bir arada barındırıyor. Bu alanda birçok kamp yeri mevcuttur. Ayrıca yamaç paraşütü için de uygun bir bölgedir. Kamp için gelenlerin yanı sıra yamaç paraşütü için gelen ziyaretçi sayısı da bir hayli fazladır. Şehir karmaşasından uzaklaşmak ve kendinizi doğanın en bakir topraklarına bırakmak için burası doğru bir tercih olacaktır. Özellikle İstanbul’dan pek çok kamp sever buraya büyük bir ilgi göstermektedir. Denizin hemen kıyısında ve hala bakir kalmış olması birçok ziyaretçiyi buraya çeken nedenler arasındadır. Aslında bu bölge bir köydür ve bu nedenle de turistik tesisleşme çok söz konusu değildir. Bu alanın bakir kalmasındaki temel faktör de budur.

Buranın harika manzarasını tepeden görmek isterseniz belirli bir ücret karşılığında yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Eğer bu konuda herhangi bir deneyiminiz yoksa paraşüt eğitimlerine de katılabilirsiniz. Birkaç seanstan sonra sertifikalı bir paraşütçü olabilirsiniz. Eğer yolunuz Uçmakdere’ye kadar düşerse burayı görmeden asla dönmeyiniz. Yamaç paraşütü yapmasanız dahi tepeye bir çıkmanızı öneririz. Çünkü bölge tepeden çok daha güzel görünmektedir. Uçmakdere bir köy olduğundan burada yöresel lezzetleri de tadabilirsiniz. Buranın yerli ev hanımları birçok noktada yöresel lezzetlerini sunuyor. Dilerseniz burada yöreye özgü yemekleri deneyebilirsiniz. Bu yemekler arasında; Tekirdağ köftesi, cizleme, tarhana ve manda yoğurdu en çok rağbet görenlerdir.

Kamp Olanakları ve Ücretler

Bu alanda konaklayabileceğiniz bir iki küçük tesis bulunmaktadır. Ancak buranın tadını çıkarmak istiyorsanız kesinlikle çadırınızda konaklamalısınız. Denizin mavisiyle orman yeşilinin buluştuğu bu bölgede oldukça güzel kamp alanları bulunmaktadır. Bu alanlardan dilediğinizde kamp atabilirsiniz. Kamp için belirli bir ücret talep edilmektedir. Denize sıfır bir noktada kamp atmak isterseniz günlük kişi başı 20 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Yamaç paraşütü yapmak isterseniz de yaklaşık 200 TL bir ücret ödemelisiniz.

Marmara’da Gezilecek Yerler

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul

Yerebatan Sarnıcı İstanbul’un Avrupa yakasında yer almaktadır. Sıra dışı yapısı, mistik havası ile ziyaretçileri büyülen özel mekanlar arsınadır. Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 532 senesinde inşa ettirilmiştir. İnşa ettirilme amacı sarayın su ihtiyacını karşılamaktır. Yapım sürecinde 7 bin tane kölenin çalıştırıldığı bilinmektedir. İstanbul 1453 senesinde Osmanlı Devleti’nin egemenliğine geçmesiyle Topkapı Sarayı’nın su ihtiyacını karşılamaya başlamıştır. Zamanla İslami kurallara ters olduğu düşüncesiyle Osmanlılar yapının kullanımından vazgeçmiştir. 1544 senesinde Bizans kalıntılarını araştırmak üzere Hollandalı Kâşif P. Gyllius İstanbul’a gelmiştir. Kâşif, sarnıç hakkındaki bilgileri seyahatnamesinde anlatmıştır. Bu seyahatname sayesinde yapı oldukça ünlenmiştir ve Osmanlı sarnıca 2 büyük tadilat yaptırmıştır.

Günümüzde kültür turizminin en kült örneklerinden birisi Yerebatan Sarnıcı’dır. Sarnıcın ziyaretçiler tarafından en ilgi çeken bölümü Medusa Başları’dır. Bu yapının nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak Yunan mitolojisine dayandığı tahmin edilmektedir. Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Meydanı’nda yer alıyor. Buraya kadar gelmişken çok yakınında yer alan Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camii’ni de gezebilirsiniz. Buraya ulaşmak için ise Eminönü belediye otobüslerini ya da Marmaray’ı tercih edebilirsiniz. Giriş; öğrenciler için 5 TL, yetişkinler için 10 TL, yabancı uyruklular için 20 TL’dir. Müzekart burada geçerli değildir. Haftanın her günü saat 9.00 – 17.30 saatlerinde ziyarete açıktır.

Ulu Camii, Bursa

Anadolu Türk mimarisinin en özgün eserlerinden birisi Ulu Camii’dir. Evliya Çelebi’nin de deyimiyle burası Bursa’nın Ayasofya’sıdır. Bursa’nın sembolü olarak bilinir. Camii 1396 – 99 senesinde Yıldırım Bayezid tarafından Mimar Ali Neccar’a yaptırılmıştır. Erken dönem Osmanlı sanatının en özel örneğidir. Camiinin açılış hutbesini Somuncu Baba vermiştir. İlk imamı ise Mevlid-i Şerif’in yazarı Süleyman Çelebi olmuştur. Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan tam 100 sene sonra yapımı tamamlanmıştır. 20 kubbeli iç yapısıyla Selçuklular döneminden beri süregelen geleneğin en gelişmiş örneklerinden bir tanesidir. Rivayete göre 20 kubbe yapılmasının sebebi Yıldırım Bayezid’in savaşı kazanmak için 20 cami yaptırmayı adak etmesiymiş. Camiye şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sapanca Gölü, Sakarya

Sapanca Gölü, Sakarya’da bulunan doğal bir göldür. Konumu itibarıyla pek çok büyük şehre oldukça yakındır. Marmara turunda görmeniz gereken yerler arasında olmalıdır. Sakarya şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Gölün etrafı ormanlarla çevrilidir. Gölün bulunduğu alan ise yaklaşık 40 km genişliğe sahiptir. Kıyısında birçok bitki çeşitliliği vardır. Suyu son derece berrak ve temizdir. Özellikle doğanın canlanmaya başladığı bahar aylarında eşsiz bir manzarası vardır. Göl kenarında birçok mesire alanı bulunmaktadır. Bu alanlarda piknik yapabilir ya da alabalık restoranlarında lezzetli bir balık yiyebilirsiniz. Çevre illere özellikle de İstanbul’a, Kocaeli’ye yakınlığıyla birçok kişinin gezebilecek yerleri arasındadır. Hafta sonlarında ise genellikle şehrin kalabalığından sıkılan insanların yoğunluğuna maruz kalmaktadır. Çevrede konaklayabileceğiniz pek çok otel ve tatil evi mevcuttur.

Yürüyen Köşk, Yalova

Bu köşk 1929 senesinde Yalova’da Mustafa Kemal Atatürk’ün ikamet etmesi amacıyla inşa ettirilmiştir. Yanında yer alan bir ağacın kesilmemesi için bir ray sistemi kurulmuş ve kaydırılmıştır. Bu nedenle de bu ismi almıştır. Mustafa Kemal’in “memleketim” diye bahsettiği Yalova’ya yolunuz düşerse mutlaka bu köşkü görmeden dönmemelisiniz. Sadece köşkün taşınması için gösterilen özveriye bile kalsa burası mutlaka görülmelidir. İçi kadar dışı da oldukça güzeldir. Köşkü gezebilir ve pek çok önemli esere şahitlik edebilirsiniz. Tarihi ile ilginizi çekebilecek bu köşkün bahçesini ücretsiz olarak gezebilirsiniz. İçeri girmek isterseniz de çok cüzi bir miktar talep edilmektedir. Ayrıca 20 dakikada bir rehberler köşk hakkında bilgilendirmeler yapmaktadır. Dilerseniz katılabilirsiniz. Köşkü pazartesi günleri hariç 9.20 – 17.20 aralığında ziyaret edebilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse Marmara’da kamp alanları, gezilecek yerler bu şekildedir. Bahsettiğimiz kamp alanları, o şehrin en iyi kamp alanları arasındadır. Eğer günün birinde Marmara turuna çıkmak isterseniz sizler için hazırladığımız bu yazıyı dikkate alınız.

Marmara Kamp Alanları | En İyi 10 Yer, Konaklama Seçenekleri, Olanaklar, Gezilecek Yerler, Ücretler ve Ulaşım