İspanya’yı keşfetmek isteyen kişilerin genellikle ilk tercihleri Barselona olmaktadır. Ancak başkent Madrid’de son zamanlar turistik anlamda oldukça değer gören bir şehir haline gelmiştir. Tarih sahnesine 12. Yüzyılda Müslümanlar aracılığı ile çıkan Madrid’i kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

İspanya’yı keşfetmek isteyen kişiler için bu yazımız içerisinde Madrid Gezilecek Yerler rehberi hazırlamaya çalışacağız. Madrid’in de en az Barselona kadar hareketli olduğunu görecek, caddelerinde hayatın 24 saat durmaksızın devam ettiğini göreceksiniz. Madrid Gezi Rehberi yazımız, şehirde ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri içermektedir.

Puerta del Sol

Puerta de Sol Madrid’in kalbi konumunda yer alan bir meydandır. Günümüzdeki görünümünü 19. Yüzyılda kazanmış olan bu meydan şehrin kültürel, siyasi ve sosyal anlamda merkezidir. Meydanın etrafına baktığımızda çevresinin diğer Avrupa meydanlarında olduğu gibi tarihi ve turistik yapılarla çevrilmiştir.

Meydan aynı zamanda Madrid’in en ünlü sokakları ile de bağlantılıdır. Calle Arsenal, Calle Mayor ve Calle Arcala gibi sokaklarla bağlantılı olan meydanın günün her saati insanlarla doludur. Sizde diğer turistler gibi meydan içerisinde bulunan tarihi noktalardan fotoğraf çekilme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Puerta del Sol meydanı Madrid’in yakın tarihinde meydana gelen birçok olaya şahit olmuştur. Örneğin 1812 yılında İspanya Anayasası ve 1873 yılında ilan edilen ilk Cumhuriyet bu meydanda gerçekleşmiştir. Madrid yerel halkı da en az turistler kadar meydana ilgi göstermektedir.

Plaza Mayor

Geçmişte Plaze del Arrabal olarak bilinen Plaza Mayor Madrid İspanya’nın başkent olmadan önceki döneminde inşa edilmiştir. 1616 ile 1620 yılları arasında inşa edilmiş olan sarayın mimari Juan Gomez de Mora’dır.

Üçgen biçiminde olan meydanın tam ortasında ilk tasarımı Giambologna tarafından yapılmış, Pietro Tacca tarafından tamamlanmış, 1616 yılında dikilmiş Kral III. Philip heykeli bulunuyor. Meydanın çevresinde ise 16. Yüzyılın sonunda Diego Sillero tarafından inşa edilmiş Casa dela Panaderia bulunuyor.

Yapının sadece zemin katı ve bodrum katı orijinalliğini korumayı başarmıştır. Dış bölüm yıllar boyunca birçok kez değişmiş, restore edilmiştir. Eğer dış bölüme dikkatli bir şekilde bakacak olursanız Tanrıça Kibele başta olmak üzere birçok mitolojik figürün yer aldığını göreceksiniz.

Madrid Kraliyet Sarayı

Madrid’de Nereye Gidilir? listemizin sıradaki durağı Madrid Kraliyet Sarayı yapısıdır. İçerisinde Gasparini Odası, Taç Salonu ve Kraliyet Şapeli gibi bölümler bulunan Kraliyet Sarayı her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Saray; I. Charles tarafından oğlu II. Philip ve ailesinin yaşayabilmesi adına 14. Yüzyılda inşa edilmiştir. Kraliyet ailesinin resmi ikametgah adreslerinden birisi olan saray 1734 yılında meydana gelen yangın sonucunda neredeyse tamamen yanmıştır.

İmparator V. Philip çıkan yangın sonrasında sarayın yeniden yaptırılmasını istemiştir. Sarayı ziyaret ettiğinizde içerisinde bir dizi koleksiyon bulunduğunu göreceksiniz. İspanya Kraliyet Ailesi hakkında bilgi edinmek, kraliyet ailesinin yaşayış biçimini öğrenmek istiyorsanız bu saraya kesinlikle uğramanızı öneriyoruz.

Sarayım cephanelik bölümüne girdiğinizde oldukça görkemli bir koleksiyon sizi karşılayacaktır. Koleksiyon içerisinde 13. Yüzyıldan itibaren İspanya Kralları başta olmak Kraliyet Aile üyeleri tarafından kullanılmış silah ve zırhların sergilendiğini göreceksiniz.

Saray içerisinde aynı zamanda çok ünlü bir galeri bulunmaktadır. Tablo Galerisi’ni ziyaret ettiğinizde içerisinde Goya, Luis Morales, Juan de Flandes ve Caravino gibi ünlü ressamlaraait eserler bulunmaktadır.

Kraliyet Sarayı’nın son olarak mutfağını ziyaret edebilirsiniz. 2017 yılında halkın ziyaretine açılan Kraliyet Mutfağı, kraliyet aiesinin yemek kültürü hakkında bilgiler vermektedir.

 • Adres: Calle de Bailén, s/n, 28071 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 20:00
 • Ücret: €11
 • Web Sitesi: patrimonionacional.es/real-sitio/palacios/6039

Prado Müzesi

Madrid Gezilecek Yerler listenizde muhakkak olmasını istediğimiz bir yer var. Eğer sanat sever bir kişiliğe sahipseniz Prado Müzesi hakkında ufak da olsa bir bilginiz vardır. İçerisinde 700’den fazla heykel, 8,600’den fazla tablonu yer aldığı bu müze içerisinde birçok koleksiyonluk eser bulunduğunu göreceksiniz. Koleksiyon içerisinde heykel ve tablonun yanı sıra oyma baskılar, çizim, madalyon ve para bulunuyor. Müze ziyarete 1819 yılında açılmıştır.

Parado Müzesi’nin açılmasına önderlik eden kişi Kraliçe İsabella’dır. Tesisin tasarımı ünlü tasarımcı Juan de Villanueva tarafından yapılmıştır. Tesisin ana girişinde bulunan kapının üzerinde Van der Weyden, Rembrant ve Rubens gibi ünlü isimlere ait imza bulunmaktadır.

Toplam 9,000’in üzerinde eserin bulunduğu Prado MüzesiMadrid’de katılabileceğiniz en başarılı kültürel etkinliklerden birisidir. 15 Euro giriş bedeli biraz yüksek gibi görünebilir. Ancak; içeriğin buna değer olduğunu göreceksiniz.

 • Adres: Paseo del Prado, s/n, 28014 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 20:00
 • Ücret: €15
 • Web Sitesi: museodelprado.es/

Parque del Retiro

Madrid tarihi ve turistik yerleri bakımından zengin bir şehirdir. Bunun yanı sıra hem yerel halkın hem de turistlerin dinlenebileceği, nefes alabileceği yeşil alanlarda bulunmaktadır. 1,4 kilometrekarelik bir alana sahip olan Parque del Retiro parkı, Madrid kent merkezinde bulunan en büyük parktır.

Park içerisinde bulunan göl üzerinde dilerseniz küçük sandallarla gezi bile yapabilirsiniz. Yakın tarihte yapılmış gibi görünse de parkın geçmişi 17. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. O dönemler Kraliyet Ailesine ait olan park 20. Yüzyılda halka armağan edilmiştir. Kral XII. Alfonso bu parkın halk tarafından kullanılmasını daha doğru bulmuştur.

Park küçük gibi görünebilir fakat içerisinde 15,000’den fazla ağaç bulunmaktadır.  Bu ağaçlar sincapların yuvası olduğundan dolayı etrafta bol miktarda sincap görmeniz oldukça normaldir. Oldukça huzurlu bir ortama sahip olan Parque del Retirobirçok gezgine ev sahipliği yapmaktadır.

11 Mart tarihinde meydana gelen üzücü bir olay sonucu hayatını kaybeden insanların unutulmaması için Parque del Retiro içerisinde bir hatıra ormanı oluşturulmuştur. Yerel halk gibi sizlerde vaktinizin bir bölümünü bu parka ayırabilirsiniz.

 • Adres: Plaza de la Independencia, 7, 28001 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 – 00:00

Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi

Madrid Gezi Rehberi yazımızın bir sonrası durağı Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi olmalıdır. Yerel dildeki anlamı Centro de Arte Reina Sofia olan müze 20. Yüzyıl İspanyol çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Müzenin bulunduğu bina 1805 yılında Francisco Sabati gözetiminde inşa edilmiştir. Yapının ilk yapılma amacı ise General San Carlos Hastanesi olarak kullanılmakmış. Oldukça uzun bir süre hastane olarak kullanılan yapı 1978 yılında bu müzenin kullanımına tahsis edilmiştir.

Pablo Picasso ve Salvador Dali gibi usta isimlerin eserlerinin sergilendiği bu müzede Pablo Serrano, Juan Gris ve Joan Miro gibi ünlü isimlerin de eserlerini görebilmeniz mümkündür. Picasso’nun en ünlü tablosu Guernica’yı görmeden asla ayrılmayınız. Bu tablo Nazilerin 1937 yılında üretmiş olduğu yeni bombardıman uçağını test ettiği sırada yaptıkları katliama karşı gösterilen en büyük tepkilerden birisidir.

 • Adres: Calle de Santa Isabel, 52, 28012 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 21:00
 • Ücret: €10
 • Web Sitesi: museoreinasofia.es

Plaza de Cibeles

Madrid’de ziyaret edebileceğiniz bir diğer meydan ise Plaza de Cibeles meydanıdır. Salamanca Bölgesi, Şehir Merkezi ve Retiro Bölgesinin tam keşişim noktası olan bu meydanın etrafı tarihi ve turistik birçok yapı ile doludur. Kibele Sarayı, Linares Sarayı ve İspanya Merkez Bankası bunlardan sadece birkaçıdır.

Meydanın çevresinde bulunan yapılar içerisinde aynı zamanda Buenavista Sarayı’da yer alıyor. Ordunun kullanımında olan bu saray meydanın ihtişamına ihtişam katmaktadır. Meydanın bu kadar ihtişamlı görünmesindeki bir diğer neden ise tam ortasında bulunan Kibele Çeşmesidir.

Çeşmenin üzerinde bulunan tasvir Kibele Tanrıçasını temsil etmektedir. Çeşme üzerinde bulunan 2 aslan Atalanta ve Hippomenes karakterlerini temsil etmektedir. Kibele aynı zamanda Real Madrid için de oldukça önemli bir yere sahip olan Kibele her maç galibiyeti sonrasında taraftarlar tarafından akın akın ziyaret edilmektedir.

Gran Via

Madrid Gezilecek Yerler yazımızın en popüler yerlerine doğru gelmeye başlıyoruz. İspanya Meydanı’ndan Alcala Caddesine kadar uzanan Gran Via her yaştan, her kesimden insana hitap ediyor. Alışverişten eğlenceye yemeden içmeye her alanda içerik Gran Via içerisinde yer almaktadır.

Madrid’in en popüler caddelerinden birisi olan Gran Via bu ismi 1981 yılında almıştır. Cadde üzerinde yer alan yapılar başta Neo-Klasik, Art Deco ve Mudejar Stili ile tasarlanmışlardır. Hem sıra dışı hem de bohem yaşam stilinden hoşlanan kişiler bu caddeye kesinlikle uğramalıdırlar.  Cadde üzerinde yer alan mağazalardan alışveriş yapabilir, cafe ve restoranlarda lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Santiago Bernabéu Stadyumu

1947 yılında kullanıma açılmış olan Santiago Bernabeu Stadyumu Dünya’nın en büyük stadyumları arasında yer alıyor. 85,454 izleyici kapasitesine sahip olan stadyum ismini 1943 ile 1978 yılları arasında Real Madrid’e başkanlık yapmış efsane başkandan gelmektedir.

Stadyum bütünü ile bir kültürel tesistir. 245 VIP bölüme sahip olan stadyum içerisinde aynı zamanda 4 adet restoran ve spor severlerin alışveriş yapabileceği birçok mağaza bulunuyor. Santiago Bernabeu Stadyumu; ziyarete açıldığı ilk günden beri birçok spor finaline ev sahipliği yapmaktadır. Stadyumu gezen kişiler Real Madrid’e ait kupa bölümünde Real Madrid’in kapandığı kupa ve ödülleri görme fırsatına sahip olabilirler.

Real Madrid’in kazandığı şampiyonluklar hakkında oldukça değerli bilgiler sunan müzeyi dilerseniz rehberli tur eşliğinde ziyaret edebilirsiniz. Rehberli turlara ilk olarak başkanlık bölümünden başlanmaktadır. Devamında ise soyunma odası, saha, sansasyonlar odası, tarihin en iyi kulübü odası gibi bölümlerle devam etmektedir. Real Madrid takımının evini ziyaret etmek gerçekten paha biçilemez bir olay olacaktır.

 • Adres: Av. de Concha Espina, 1, 28036 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Ücret: €24
 • Web Sitesi: realmadrid.com/entradas/tour-bernabeu

Thyssen-Bornemisza Müzesi

Madrid’de Nereye Gidilir? listenizde olmasını istediğimiz bir diğer mekan ise Thyssen-Bornemisza Müzesi olacaktır. Avrupa’da sanatın 800 yılda geldiği gelişimi gözler önüne seren bu müzeye ilk koleksiyon 1920 yılında eklenmiştir.

Oldukça fazla koleksiyon ve esere sahip olan Baron Heinrich 1920’li yıllarda vefat edince oğlu babasına ait eserlerin tamamını İspanya Hükümetine bağışlamıştır. Bağışlanan eserlerle bu müzenin kurulması sağlanmış. Baron ve eşine ait koleksiyon bu müzenin dünyaca ünlü hale gelmesini sağlamıştır.

İngiliz Kraliyet Ailesinden sonra dünyanın en büyük kişisel müzesi bu müzedir. İçerisinde sadece Baron ve ailesine ait 1,600 parçalık koleksiyon bulunmaktadır. Müze içerisinde aynı zamanda farklı akımlardan da birçok eser bulunmaktadır. Alman Rönesansı, Erken Dönem İtalya, 19. Yüzyıl Amerikan ve Rusya’nın Konstrüktivizm sanatına kadar her akımdan eser bulabilmek mümkündür.

 • Adres: Paseo del Prado, 8, 28014 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Ücret: €12
 • Web Sitesi: museothyssen.org/en

Almudena Katedrali

Amudena Katedrali; Madrid Kraliyet Sarayı’nın hemen karşısında yer almaktadır. Mimarisinin güzelliği, müzesinde bulunduran kıymetli eserler dini yapının her geçen gün ilgi görmesine olanak sağlamıştır. Bunun yanı sıra inşaatının 1879 ile 1960 arasında sürmesi, bu dini yapının bir dizi çile çektiğini göstermektedir.

Yapının ilk tasarım ve planı Francisco de Cubas tarafından kilise olarak şekilde çizilmiştir. Temeli 1883 yılında atılmış olan kilisenin inşası Papa XIII. Leo’nun isteği doğrultusunda durdurulmuştur. Madrid – Alaca Başpiskoposluğunun kurulmasına verdikten sonra kilise projesi kalkmış ve katedral yapımı gündeme gelmiştir.

Yeni projenin başlaması ile beraber katedralin Fransız Gotik stili ile yapılmasına karar verilmiştir. Katedralin çileli bir süreçten geçirdiğinden bahsetmiştik. İspanya İç Savaşı katedrale ayrılan bütçenin iptal olmasına neden olmuştur. İnşaat tamamlana kadar katedralin yapımı 2 kez durmuştur.

İnşaatın durduğu her iki dönemde de mimari özellikten baştan sona değişmiştir. Katedrali ziyaret ettiğinizde göreceğiniz iç süslemelerin 1955 yılında dış tasarımın ise ancak 1960 yılında tamamlandığını göreceksiniz. Katedralin kulesine çıktığınızda ise Madrid’in seyrine doyamayacağınız bir manzara sizi karşılayacaktır.

 • Adres: Calle de Bailén, 10, 28013 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 20:30
 • Ücret: €6
 • Web Sitesi: catedraldelaalmudena.es

Debod Tapınağı

Madrid Gezilecek Yerler listenizdeki yapılar arasındaki en eski olanı Debod Tapınağı olarak gösterilmektedir. Parque del Oeste bölgesinde bulunan bu tapınak M.Ö II. Yüzyılda küçük bi şapel olarak inşa edilmiştir. Meroe Kralı Adljalaman tarafından verilen talimat ile yapılan bu tapınak Tanrı Amun’a adanmıştır.

Adjalamani sonrasında tahta geçen her hükümdar tapınağın gelişmesine öncülük etmiştir. Dört tarafı genişletilerek büyütülen tapınak daha sonradan Tanrıça İsis’e adanacak hale getirilmiştir. Güney Mısır bölgesinde yaşayan insanların M.S 6. Yüzyılda tekrardan din değiştirmeleri üzerine tapınağın da kapatılmasına karar verilmiştir.

Tapınağın varlığı 20. Yüzyılda büyük tehlikeye girmiştir. Aswan Barajı tapınağı tehlike altına alması ile beraber devreye UNESCO girmiş ve tapınağın 1968 yılında İspanya’ya hediye edilmesine karar verilmiştir.

Aslına uygun olarak 1972 yılında yeniden inşa ettirilen tapınak aynı yıl ziyarete açılmıştır. Yapının binlerce yıllık tarihi çeşitli modeller ve duvarlarda bulunan videolar aracılığı ile misafirlere anlatılmaktadır.

Tapınağın iç kısmını görmek istiyorsanız dikkatli olmanız gerekmektedir. İçeriye en fazla 30 kişilik gruplar eşliğinde girebilirsiniz ve içeride en fazla 30 dk. durabilirsiniz. 30 dk. üzerinde bulunmak mümkün değildir.

 • Adres: Calle Ferraz, 1, 28008 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 20:00
 • Web Sitesi: templodedebod.memoriademadrid.es/

Puerta de Alcalá

Madrid Gezilecek Yerler listesi tarihi yapılarla doludur. Mimar Sabatini önderliğinde inşa edilen Puerta de Alcala uyum ve şıklığın bir araya geldiği en gözde yerlerden birisidir. Yapımına 1769 yılında başlanan kemerin yapımı 1778 yılında ancak tamamlanabilmiştir.

Kral III. Charles Madrid şehrinin görünümünü güzelleştirmek amacı ile bu kemeri inşa ettirmiştir. 3 kemerli ve kavisli olan yapının kenarları ise dikdörtgen tasarımındadır. Bağımsızlık Meydanı içerisinde yer alan kemer meydanın görkemine görkem katmaktadır. İspanya’ya kadar gelmişken bu güzel eseri görmeden asla geri dönmeyin.

 • Adres: Plaza de la Independencia, 1, 28001 Madrid

Plaza de Espana

Madrid kent merkezinde bulunan en büyük yeşillik alanlardan birisi de Plaza de Espana parkıdır. Oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahip olan bu parkın toplamda 2,7 hektarlık bir alan kapladığını göreceksiniz.

Yıl boyunca her daim kalabalık olan bu parkın havuzbaşı gezginlerin en uğrak noktalarından birisidir. Park ortasında göreceğiniz heykellerin birisi Cervantes’e adanmıştır. Don Kişot heykelive Sanço Panza Heykeli en çok ilgi gören yerleridir.

El Rastro

Madrid Gezilecek Yerler listemize alışveriş yapabileceğiniz bir yer daha eklemek istiyoruz. Latin Mahallesi içerisindeki Ribera de Curtideores ile Plaza de Cascorro arasındaki oldukça geniş bir bölgede açılan El Rastro pazarına kesinlikle uğramanızı öneriyoruz. Pazarın bu denli popüler olmasının bir diğer nedeni ile çok kısıtlı bir süre dahilince kuruluyor olmasıdır. El Rasto resmi tatiller dışında sadece Pazar günleri kurulmaktadır.

Hem gezginlere hem de yerel halka oldukça geniş bir alışveriş seçeneği sunan bu Pazar, Madrid’in en önemli bölgesinde kurulmuştur. Pazarı gezerken şehrin en önemli ve en tarihi yerlerini de yakından görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Pazar içerisinde 1,000’den fazla satıcı bulunmaktadır. Başta hazır giyim olmak üzere el işi ürünler, mutfak eşyaları, ikinci el dergi, kitap, plak gibi çok farklı ürünlerin satıldığını göreceksiniz.

 • Adres: Plaza de Cascorro, 28012 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 15:00

Mercado de San Miguel

Madrid’de taze çiftlik ürünleri satın almak istiyorsanız Plaza Mayor’dan yüz metre uzaklıkta yer alan Mercado de San Miguel Pazar yerine uğramanızı öneririz. 1916 yılında ziyarete açılmış olan Pazar yerinin dış yüzeyi tamamen cam ve metallerle kaplanmıştır.

Pazaryeri içerisine girdiğinizde tezgahların meyve, sebze, et, balık ve şarküteri ürünleri ile dolu olduğunu göreceksiniz. Gastronomi tutkunlarına özel birçok içeriğe sahip olan pazarın yeme ve içme bölümü oldukça popüler olduklarını göreceksiniz.

Pazar yerinden istediğiniz yiyeceği alabilirsiniz. Yiyeceklerin tadına ister Pazar yeri içerisinde bulunan oturma bölümlerinden isterseniz de doğrudan Pazar tezgahlarından yiyebilirsiniz. Hafta içi gece 12’ye kadar açık olan Pazar yeri hafta sonu yoğunluğa göre gece 02:00’ye kadar hizmet vermektedir.

 • Adres: Plaza de San Miguel, s/n, 28005 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 00:00
 • Web Sitesi: mercadodesanmiguel.es

Plaza de Toros de Las Ventas

Madrid bildiğiniz üzere boğa güreşi kültürüne sahip bir şehirdir. Şehrin doğusunda yer alan Salamanca Bölgesinde bulunan Plaza de Toros de las Vetas boğa güreşi gösterilerinin yapılabilmesi için 1931 yılında inşa edilmiştir.

Yapının üstü tamamen el yapımı ile hazırlanmış kiremitlerle kaplıdır. 27 sıra oturma bölümüne sahip olan yapı toplamda 23,798 seyirci kapasitesine sahiptir. 90 yıllık yapının bu kadar başarılı bir şekilde korunuyor olması birçok turisti oldukça şaşırtmaktadır.

Yapı içerisinde boğa güreşlerinin yanı sıra boğa güreşlerinin tarihini anlatan ufak bir müze bulunmaktadır. Boğa güreşine temasına sahip müzeden çıktıktan sonra Arena kısmına geçebilirsiniz. Arena kısmında 8 dilde sesli olarak rehberli turlar düzenlenmektedir.

 • Adres: Calle de Alcalá, 237, 28028 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Web Sitesi: las-ventas.com/

Real Basílica de San Francisco el Grande

Madrid’de Gezilecek Yerler listemizin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. 1784 yılında inşa edilmiş olan Real Basilica de San Francisco el Grande, içerisinde bulunan Goya ve Zurbaran tabloları sayesinde oldukça popüler hale gelmiştir.

Orta Çağ dönemine ait eserlerden birisi olan bu yapıyı Francisco de las Cabzas inşa etmiştir. Bazilika inşa edilmeden önce de yapının bulunduğu yerde eski bir dini yapı bulunuyormuş. Yapının ihtişamlı kubbesini Antonio Polo tasarlamıştır. Yapımı 23 yıl kadar süren Bazilika gün içerisinde hem İspanyollar hem de turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Kubbenin altında bulunan alanda ise 17. Yüzyıl ile 19. Yüzyıl arasında yapılmış bazı eserler sergilenmektedir. 3 Euro giriş ücreti bulunan Bazilika’nın görülmeye değer bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: C/ San Buenaventura, 1, 28005 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10:30 – 18:00
 • Ücret: €3

Casa de Campo

Madrid’de ziyaret edebileceğiniz bir diğer yer ise Casa de Campo eğlence parkıdır. 1931 yılına kadar Kraliyet Ailesine ait olan bu arazide tarım ve avcılık faaliyetleri yürütülüyormuş. Ülkede Cumhuriyet ilan edildikten sonra halka açılan bu arazi üzerine eğlence parkı başta olmak üzere hayvanat bahçesi ve bir dizi bölümler eklenmiştir.

Madrid’in en önemli yerlerinden birisi haline gelen bu park yeşil alanları ile doludur. Yerel halk dinlenmek için tercih ettiği bu parkta eğlenmek için de birçok seçenek bulunuyor. Yerel halkın hafta sonunu nasıl geçirdiğini öğrenmek istiyorsanız bu parkı ziyaret edebilirsiniz.

Casa de Campo parkını ziyaret ederken sivil savaş sırasında alana atılan bombardımanların bıraktığı izleri görebilirsiniz. Bombardımanlar sırasında bölgede bulunan binaların çoğu yıkılmış, yerlerinin yerine askeri birçok yapılmıştır. Dinlenmek için geldiğiniz bu parkın tarihini öğrenmeye başladıkça bölgeyi daha fazla merak edeceksiniz.

 • Adres: Paseo Puerta del Angel, 1, 28011 Madrid

Atocha Tren İstasyonu

Madrid Gezilecek Yerler yazımızın son sırasında Atocha Tren İstasyonu yer almaktadır. Madrid’in ana tren garı olan bu istasyonun hem eski hem de yeni terminal binası bulunmaktadır. Terminalin yeni bölümünde yüksek hızlı tren seferleri uygulanmaktadır. Madrid’den Malaga, Sevilla ve Barselona gibi şehirlere hızlı tren seferleri düzenlenmektedir. Terminalin eski bölümünde ise demir yolu araçları ve bazı ekipmanlar sergilenmektedir.

1851 yılında İlk olarak ahşaptan inşa edilmiş olan Atocha Tren İstasyonu gelen talep sonrasında genişletilmesine karar verilmiştir.1865 ile 1982 yılları arasında sürekli genişletilen tren istasyonunun içerisinde devasa bir botanik bahçe de bulunmaktadır. Botanik bahçe içerisinde 400 farklı bitki türünden 7000 adet ağaç ve biti bulunmaktadır.

 • Adres: Glorieta Emperador Carlos V, s/n, 28045 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 05:00 – 01:00

Madrid ile ilgili bölümün sonuna gelmiş bulunuyoruz. Madrid Gezilecek Yerler yazımızın sadece bir bölümünü tamamladık. Rehberimizin geri kalan bölümü tatiliniz için gerekli olan diğer bilgileri ve detayları içerecektir.

Madrid’de Nerede Kalınır? Madrid Otel Tavsiyesi

İspanya’nın başkenti Madrid’e gitmeyi planlayan kişilerin sağlam bir seyahat planı olması gerekmektedir. Tatil sürenizi verimli bir şekilde geçirecekseniz konaklama dahil her şeyi tatil öncesinde planlamanız gerekmektedir. Bu nedenle rehberimizin bu bölümünü Madrid’de Nerede Kalınır? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Madrid’e ilk defa gidecekseniz konaklama konusunda tavsiye istemeniz oldukça normaldir.

Madrid’de her bütçeye uygun otel bulabilmek mümkündür. Şehir coğrafya olarak 21 bölgeye ayrılmıştır. Konaklama yapılacak oteller se şehrin 9 bölgesine yayılmış durumdadır. Madrid Otel Tavsiyesi araştıran kişiler, şehrin 9 bölgesinde bulunan otelleri tercih edebilirler. Otellerin bulunduğu 9 bölge ise;

 • Puerto del Sol Meydanı & Gran Via Caddesi
 • Austrias
 • Malasana
 • Chueca
 • Salamanca
 • Paseo del Arte
 • Letras
 • Lavapies
 • La Latina

Otel konusunda tercih edebileceğiniz bölgelerdir. Oteller konusunda da birkaç öneride bulunacak olursak;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Puerta del Sol Meydanı & Gran Via Caddesi bölgesinde bulunan B&B Hotel Puerta del Sol ve Petit Palace Preciados otellerinde, Austrias bölgesinde bulunan Hostal Met Madrid,  Cason del Tormes otellerinde, Malasana bölgesinde bulunan The Walt Madrid ve Petit Palace Triball otellerinde, Chueca bölgesinde bulunan B&B Hotel Fuencarral 52 otelinde, Salamanca bölgesinde bulunan AC Hotel Avenida de America otelinde, Letras bölgesinde bulunan Hostal Alexis Madrid otelinde, La Latinabölgesinde bulunan Ganivet otelinde kalabilirsiniz. Oteller ile ilgili araştırma yaptığınızda en az 8,5 puana sahip olduklarını göreceksiniz. Şehirdeki 3 yıldızlı oteller içerisinde en başarılı olanları listelediğimiz bu bölümde otellerin gecelik konaklama ücreti 80 ile 120 Euro arasında değişmektedir.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Puerta del Sol Meydanı & Gran Via Caddesi bölgesinde bulunan Eurostars Casa de Lirica ve Intur Palacio San Martin otellerinde, Austrias bölgesinde bulunan Hotel Opera ve Petit Palace Plaza Mayor otellerinde, Malasana bölgesinde bulunan Hotel Atlantico ve 7 Islas Hotel otellerinde, Chueca bölgesinde bulunan Vincci The Mint otelinde, Salamanca bölgesinde bulunan Novotel Madrid Center otelinde, Letras bölgesinde bulunan Hotel Paseo Del Arte otelinde, La Latina bölgesinde bulunan Posada del Leon de Oro otelinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı oteller konusunda Madrid oldukça zengindir. Listemizde yer alan oteller hem ekonomik hem güvenilir hem de turistik yerlere oldukça yakındır. 4 yıldızlı otellerin gecelik konaklama ücretleri ise 115 ile 150 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Puerta del Sol Meydanı & Gran Via Caddesi bölgesinde bulunan Hyatt Centric Gran Via otelinde, Austrias bölgesinde bulunan Gran Meliá Palacio de los Duques otelinde, Chueca bölgesinde bulunan The Princpal Madrid otelinde, Salamanca Bölgesinde bulunan Wellington Madrid otelinde, Letras bölgesinde bulunan NH Collection Paseo del Prado otelinde konaklayabilirsiniz. 3000’den fazla otelin yer aldığı bu şehirde elbette bundan daha fazla 5 yıldızlı otel bulunmaktadır. Minimum 9 puana sahip olan bu otellerin 200 Euro’dan başlayan fiyatlar ile sunulduklarını görebilirsiniz.

Madrid’de Ne Yapılır? & Madrid Yapılacak Şeyler Listesi

Gelelim Madrid’de Ne Yapılır? listemize.. Oldukça uzun ve zengin tarihi ve kültürel geçmişe sahip olan Madrid’i gezmek, dolaşmak, keşfetmek oldukça zordur. 3,5, 10 günlük turlarla Madrid’i bütünü ile keşfetmeniz mümkün değildir.

Madrid ile ilgili yapacağınız araştırmalarda şehrin tarihi yapıları ile öne çıktığını göreceksiniz. Bunun yanı sıra bir dizi müze, cafe, restoran ve barları ile de meşhur olduğunu göreceksiniz. Madrid Yapılacak Şeyler Listesi hepsinin harmanlanmış hallerini göreceksiniz.

Tarihi Yapıları, Kiliseleri ve Katedralleri Görün

Madrid’de Ne Yapılır? listemizin ilk sırasında tahmin edebileceğiniz üzere tarihi yapılar, kiliseler ve katedraller yer alıyor. Madrid zaten tüm dünyada tarihi yapıları ile ünlü bir şehirdir.  Madrid’i ziyaret etmeniz ile beraber yapacağınız ilk iş tarihi yapıları görmek olacaktır.

Gran Via Caddesi Madrid’in en önemli yerlerinden birisidir. Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği bu meydanın etrafında irili ufaklı birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Avrupa’nın en büyük sarayı olarak gösterilen Kraliyet Sarayı da Madrid’de bulunmaktadır. Kral V. Philip talimatı ile 1700 yılında yaptırılmış olan bu saraya kesinlikle uğramanızı öneririz.

Madrid’de bulunan katedrallerin de ziyarete değer olduklarını göreceksiniz. Neo-Klasik stil ile tasarlanmış olan Catedral de Santa Maria la Real de la Almudena yani bizim dilimizdeki anlamı Madrid Katedrali gezi listeniz içerisinde kesinlikle yer almalıdır.

UNESCO Kültür Mirasları Listesinde yer alan El Escorial Sarayı da Madrid Yapılacaklar Listeniz içerisinde yer almalıdır. Kral II. Pelipe tarafından yaptırılmış olan bu saray içerisinde manastır, kütüphane ve saray bölümü bulunmaktadır.

Madrid’de yapacağınız en güzel aktivitelerden birisi de Cibeles Sarayı ziyaret etmek olacaktır. Cibeles Meydanında yer alan bu saray 1919 yılında kullanıma açılmıştır. Belediye Binası olarak kullanılan yapının tasarımı Joaquin Otamendi ve Antoni Palacios’a aittir.

Madrid’in tarihi ve turistik yerlerini anlatmakla bitiremeyiz. Tura çıkacağınız zaman zaten gezilecek yerlerin de bitmediğini görebilirsiniz. Tarihi yapıları, kiliseleri, katedralleri dilerseniz üstü açık otobüsler hop on hop off ile de görebilirsiniz. 2 gün süren bu yolculuk sırasında Madrid’i daha yakından görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Büyüleyici Meydanların Keyfini Çıkarın

Madrid’in popülaritesini görmek istiyorsanız büyüleyici meydanları ziyaret etmeniz gerekiyor. Meydanları ziyaret ettiğinizde etrafının çok sayıda cafe ve restoran bulunduğunu göreceksiniz. Büyüleyici meydanları gezdiğinizde hediyelik eşya satışı yapan birçok stant göreceksiniz.

Madrid’in her anlamda zengin bir şehir olduğunu göreceksiniz. Popüler meydanları gezmek, gezerken birkaç bardak kahve içmek çok iyi gelecektir. Şehrin kalbi, merkezi olarak kabul edilen meydan Puerta del Sol meydanıdır. Bu meydanı gezdikten sonra birkaç dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan Plaza Mayor’a uğramanızı öneririz.

Etrafında tarihi Rönesans binalarının bulunduğu Plazo Mayor büyüleyici yapısı ile turistlerin dikkatini oldukça kolay bir şekilde çekiyor. Bunun yanı sıra 15. 16. Ve 17. Yüzyıldan kalma tarihi yapılarla çevrilmiş olan Plaza de la Villa meydanına da uğramanızı öneririz. Son olarak ise şehrin en popüler, en canlı meydanlarından birisi olan Plaza de Cibeles meydanına da uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Prado Müzesi’ni Gezin

Madrid’de Ne Yapılır? listemize müze severlere yönelik bir içerik de bulunuyor. Bazı kişiler müzelere çok değer verirken bazıları müzelerden hiç hoşlanmamaktadır. Madrid’in en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi de Predo Müzesidir. Prado’dan sonra ise Thyssen-Bornemisza Müzesi ve Kraliçe Sofia Merkezi en çok ziyaret edilenler arasında yer almaktadır.

Madrid’de bulunan tüm müzeleri gezmeniz imkansızdır. Kısıtlı zaman ve kısıtlı bütçeniz varsa Prado Müzesini kesinlikle lisenizin ilk sırasına dahil edin. Prado müzesinin giriş ücreti 15,50 Euro’dur. Müze içerisinde Goya, Rembrandt ve Velazquez gibi usta isimlere ait eserleri görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Gran Via’da Yürüyün

Bir şehri keşfetmenin en güzel, en kolay yollarından birisi de popüler cadde ve sokaklarında yürümek, dolanmaktır. Madrid’i keşfetmenin en kolay yollarından birisi de Gran Via’da yürümektir.

Madrid’a özgü güzelliklerin birçoğu bu cadde üzerinde yer almaktadır. Telefonica Binası, Metropolis, Museo Chicote, Hotel de las Letras, Palacio de la Prensa, Compac Tiyatroları ve Lope de Vega bu caddenin güzelliklerinden bazılarıdır.

Gran Via caddesini kesinlikle öğleden sonra ziyaret etmenizi öneririz. Baştan sonra yavaş caddeyi ağır ağır, yavaşça gezmenizi istiyoruz. Caddeyi keşfettikçe yeni kapıların aralandığını göreceksiniz.

Park ve Bahçelerde Dinlenin

Madrid sokaklarında, tarihi ve turistik yerlerinde gezerken fark edeceksiniz ki şehir park ve yeşil alanlarla doludur. Şehrin huzurlu yanını dinlemek istiyorsanız öğleden sonra bir sürenizi park ve bahçelere ayırmanızı öneririz. Madrid’e kadar gelmişken park, bahçelerde yürümenizi, yeşilliklerinde oturup uzanmanızı öneririz.

Madrid’in esi ağacı Retiro Park içerisinde yer alıyor. 1663 yılında dikilmiş olan bu ağaç parkın en önemli parçalarından birisidir. Retiro Park büyüklük olarak New York’da bulunan Central Park’da bulunan parkın 5 katıdır. İçerisinde bisiklet yolları, yürüyüş yolları, piknik masaları bulunan bu park Madrid’de keyifli vakit geçireceğiniz en güzel yerlerden bir tanesidir.

Müzikal, Flamenko Gösterisi Seyredin

Madrid’de Ne Yapılır? listenize yine güzel bir etkinlik eklemek istiyoruz. Madrid’de tiyatro, müzik gibi etkinlikler Gran Via Caddesi üzerinde yapılmaktaymış. Küçük birçok sahne kapanmış olsa da cadde üzerinde sanatsal faaliyetler hala devam ediyor.

Teatro Lope de Vega, Teatro Compac Gran Via ve Teatro Coliseum cadde üzerinde hala açık kalan sahnelerdendir. Sahnelerin etkinlik programına baktığınızda The Phantom Of The Opera, Aslan Kral, Chicago, Mamma Mia, Cats, Sefiller gibi müzikallerin bu sahnelerde yer aldıklarını göreceksiniz.

Teatro de la Zarzuela; yerel eğlence konusunda misafirlerine oldukça güzel seçenekler sunuyor. Flamenko Gösterisi izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birisi olan Teatro de la Zarzuela; İspanyolca bilmeyen kişilere dahi güzel içerikler sunuluyor.

Kişi başı 30 ile 45 Euro ödeyerek Flamenko gösterilerine dahil olabilirsiniz. Gösteriler ortalama 1,2 saat sürmektedir. Hem görsel hem de müziğe dayalı bu etkinlik Madrid gezinizi kaliteli hale getirecektir.

San Gines’de Çikolatalı Churros Tadın

Madrid yeme ve içme konusunda oldukça başarılı bir şehirdir. Mutfağı o kadar zengin ki hangi yemeği nerede ve ne zaman yiyeceğinize karar veremeyebilirsiniz. Genelde birçok kişi Tapas, ve Paella gibi lezzetlerin tadına bakmanızı öneririz. Ancak biz burada şehrin en ünlü ve en popüler atıştırmalıklarından birisi üzerine konuşacağız. Churros con Chocolate; Madrid en popüler atıştırmalık ve tatlı ürünlerindedir.

Madrid’de Çikolatalı Churros yiyebileceğiniz en başarılı yer ise San Gines Chocolaterie adındaki işletmedir. 24 saat açık olan bu işletmenin kuruluşu 1894 yılına dayanıyor. Madrid’de unutulmaz bir Churros deneyimi yaşamak istiyorsanız San Gines’e uğramanızı öneririz. İşletme o kadar popüler ki 24 saat açıktır.

Santiago Barnabeu Stadyumu’nda Real Madrid Maçı Seyredin

Futbol tutkunu insanlar için Santiago Barnabeu stadyumunun önemi oldukça büyüktür. Dünya’nın en başarılı futbol kulüplerinden birisi olan Real Madrid’i herkes gibi sizler de duymuşsunuzdur. 11 Avrupa Kupası kazanan Real Madrid, iç saha maçlarının tamamını Santiago Barnabeu stadyumunda oynamaktadır. Madrid’e kadar gelmişken efsane stadyumunda efsane takımının bir maçını izlemeden geri dönmeyin.

85 bin kişilik kapasiteye sahip olan Santiago Barnabeu stadyumunda maç izlemenin gerçekten çok ayrı bir deneyim olduğunu görecesiniz. Seyahat planınızı kesinlikle Real Madrid’in iç saha maçı olduğu döneme göre planlayın. Ha oldu da maç olmayan bir döneme denk geldiniz. Üzülmenize kesinlikle gerek yok, kişi başı 25 Euro ücret ödeyerek stadyumu 2 saat süren tur eşliğinde gezebilirsiniz.

Madrid’in Renkli Pazarlarını Keşfedin

Madrid’de alışveriş yapmanın oldukça keyifli ve güzel olduğunu göreceksiniz. Zaten bu konuyu Madrid Alışveriş Rehberi bölümünde ayrıntılı olarak ele aldık. Bizdeki gibi AVM kültürü bulunmayan Madrid’de alışveriş caddeleri ve pazarların hala aktif olduğunu göreceksiniz.

Alışveriş yapmasanız bile Madrid’in sokak pazarlarını gezmenizi istiyoruz. Sokak pazarlarında binlerce ürünün satıldığını göreceksiniz. Yerel halkın da yer aldığı pazarlarda satıcılar ile muhakkak sohbet ediniz.

Şehri Yukarıdan Seyredin

İspanya’nın en etkileyici şehir manzarası Madrid’de bulunmaktadır. Barselona bile etkileyici şehir silueti bakımından Madrid ile yarışamaz. Madrid’i yukarıdan seyretmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer Circulo de Bellas Artes terasıdır.

Terastan şehrin o geniş caddelerini, gökdelenlerini, ünlü yapılarını, yeşil alanlarını görebilir, bir kadeh şarap eşliğinde şehri izlemeye başlayabilirsiniz. Madrid’e gittiğinizi anlamanın en güzel yollarından birisi de bu terastan şehri izlemek olacaktır.

Yakın Köy ve Kasabaları Gezin

Madrid’de Ne Yapılır? listemizin son sırasında yakın köy ve kasabaları gezin maddesi yer almaktadır. Madrid’e ayırdığınız süre uzunsa bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir. Madrid’in tarihi, doğal güzelliklerini gördükten sonra eğer hala vaktiniz varsa yakında bulunan köy ve kasabaları gezmenizi öneriyoruz. Avila, Toledo ve Segovia listenizde yer almasını istediğimiz yakın köy ve kasabalar arasında yer alıyor.

Toledo ve Segovia kentlerini bireysel olarak yapmak yerine turlu bir şekilde yapmanızı öneririz. Kişi başı 50 ile 75 Euro arasında değişen tur 12 saat kadar sürmektedir. Konforlu ve lüks otobüslerde rehberlerle yapılan seyahat sırasında kültürel olarak birçok bilgi edinebilirsiniz. Ödediğiniz ücret içerisinde bazı turistik yerlere giriş ücreti de bulunmaktadır. Turlar eşliğinde gezmek istemezseniz tren ve otobüs kullanarak da günübirlik turlara katılabilirsiniz.

Madrid Alışveriş Rehberi | Madrid’de Ne, Nereden Alınır?

Madrid Alışveriş Rehberi bölümünde bir turist olarak Madrid’i gezerken ihtiyacınız olan bazı bilgilerden bahsetmek istiyoruz. Seyahat konusunda herkesin aradığı şeyin farklı olduğunu göreceksiniz. Kimisi bir şehri gezerken sadece yiyecek ve içecekler ile ilgilenirken kimisi de sadece kıyafet ve basit hediyelik ürünlerle ilgileniyor.

Madrid genel olarak sokak alışverişlerinin hala devam ettiği şehirlerden birisidir. Bunun yanı sıra AVM, Pazar alışveriş kültürünün de bulunduğunu göreceksiniz. Birçok kişi İspanya’yı, Madrid’i pahalı bir şehir olarak görür. Ancak alışverişe çıktığınızda ürünlerin çok uygun, ekonomik olduklarını göreceksiniz. Bu bölümde sizlere Madrid konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri sunmaya çalışacağız.

Madrid Alışveriş Hakkında Bilgiler

Madrid Alışveriş Rehberi bölümünde öncelikle bazı teknik bilgiler paylaşmakla başlıyoruz. Bu bölümde edineceğiniz bilgiler tüm alışverişlerde işinize yarayacaktır. Madrid Alışveriş Hakkındaki Bilgiler;

Para Birimi: İspanya’nın başkenti Madrid Avrupa Birliği Bölgesinde yer almaktadır. Bu nedenle para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Döviz Bozdurma: Madrid sokaklarına çıktığınızda hemen hemen her yerde döviz bürosu bulunduğunu göreceksiniz. Yurtdışına çıkarken elbette Euro ile gideceksiniz. Ancak istisna bir durum oldu ve elinizdeki parayı Euro yapamadan yurtdışına çıktınız. Elinizde nakit Dolar varsa şehir içerisinde bulunan döviz büroları üzerinden çok rahat bir şekilde bozdurabilirsiniz. Döviz bozdurmadan önce kurları ve komisyon oranlarını inceleyebilir, en uygun oranı sunan işletmeden bozum yapmanızı öneririz. Dolar haricinde diğer para birimlerini Euro’ya çevirmek istediğinizde yüksek komisyonlarla karşılaşacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM Kullanımı: Alışverişlerin en önemli kısmı ödeme bölümüdür. Başkent Madrid’de hemen hemen her yerde kredi kartının geçtiğini göreceksiniz. İstisna olarak Pazar yerleri ve küçük mağazalar gösterilebilir. Pazar yerleri içerisinde bazı tezgahlarda bile kredi kartının geçtiğini görebilirsiniz.

Kredi kartı konusunda Madrid’de hiçbir sorun yaşamazsınız. Keza ATM konusu da yine aynı şekildedir. Şehrin en popüler sokak ve caddelerinin ATM ile dolu olduğunu göreceksiniz. Güvenlik nedeni ile yanınızda fazla nakit bulundurmamanızı, alışverişlerinizi kredi kartı ile yapmanızı öneririz.

Alışverişlerinizi kredi kartı üzerinden yapacaksanız bankalara bir miktar komisyon ücreti ödemeniz gerekiyor. Örneğin; 150 TL değerinde bir ürünü satın aldığınızda kredi kartınızdan 170 TL gibi bir ücret çekilecektir. Euro kuru üzerinden komisyon oranı alan bankalarda işlemlere ek masraflar binmektedir. Bu nedenle kredi kartı ile alışveriş yaparken dikkatli olmanızı öneririz.

KDV Muafiyeti (Tax Free): Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler, İspanya gibi AB üyesi ülkelerde alışveriş yaparken ödedikleri KDV ücretini geri alabilirler. Tabi bunun için gerekli bazı şartlar ve kurallar vardır. Öncelikle ilk bilmeniz gerekeni açıklıyoruz. Ödediğiniz KDV ücretini geri alabilmek için alışveriş yapacağınız tutarın minimum 90,15 Euro olması gerekmektedir. Bunun dışında;

 • Tax Free yani ödediğiniz KDV ücretini geri alabilmek için alışveriş yaptığınız işletmenin Tax Free programına üye olması gerekmektedir. Alışveriş yapacağınız işletmelere Tax Free üyesi olup olmadıklarını sorun. Üye iş yerleri içerisinde zaten Tax Free ya da Global Blue etiketlerini görebilirsiniz.
 • Ödediğiniz KDV ücretlerini alabilmek için yukarıda da belirttiğimiz üzere minimum 90,15 Euro alışveriş yapmanız gerekmektedir.
 • Alışverişinizi tamamladıktan sonra kasadan Tax Free forumu istemeli ve bu forumu alışverişinize uygun olacak şekilde doldurmalısınız. Doldurduğunuz forumu fişiniz ile beraber Tax Free ofislerine götürmeniz gerekmektedir. Madrid kent merkezinde 1, havaalanı içerisinde ise 3 adet ofis bulunmaktadır.

Mağaza Açılış Saatleri: Madrid ile ilgili bilmeniz gereken konulardan bir diğeri ise mağaza açılış saatleridir. Bu saatleri bilmek alışveriş programı yapmanıza önemli ölçüde etki edecektir. Madrid içerisinde bulunan mağazalar genel olarak 09:00 ile 10:00 arası açılış yapmaktadır. Öğlen 13:00 ile 14:00 arası öğle yemeği ve siesta için kapanan dükkanlar 17:00 gibi yeniden açılmaktadır. Mağaza ve dükkanların kapanış saatleri ise 21:00 gibidir. Büyük AVM’ler ve şehrin en popüler turistik caddelerinde dükkanlar öğlen siestası yapmadan açık kalmaktadırlar. Burada ziyaret edeceğiniz işletmenin bulunduğu lokasyonun oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

İspanyollar keyiflerine düşkün insanlardır. Öğle uykusuna vakit ayıran İspanyollar Pazar günlerini de tatil yaparak geçirmektedirler. Pazar günü genel olarak mağazaların kapalı olduklarını göreceksiniz. Ancak bu durum AVM ve turistik yerlerde bulunan dükkanlar için geçerli değildir. Pazar günü kapalı olan dükkanlar kadar açık olan dükkanlar da bulunmaktadır.

Pazarlık: Madrid pazarlık konusuna sıcak bakan bir şehir değildir. Mağazalarda bulunan ürünlerin sabit fiyatlarla satıldıklarını göreceksiniz. İlla ben pazarlık yapacağım derseniz Pazar yerine, hediyelik eşya satan yerlere, üzerinde etiket bulunmayan ürünleri tercih etmenizi öneririz. Ancak pazarlık oranının öyle tahmin edeceğiniz kadar yüksek olmadığını göreceksiniz.

Madrid’de Alışveriş Yapılacak Yerler

Madrid’de Alışveriş Yapılacak Yerler bölümü Madrid ile ilgili program yapacak kişiler için oldukça önemlidir. Hazır giyimin başkenti olan Madrid alışveriş konusunda turistlere oldukça zengin içerikler sunmaktadır.  Madrid’in her açıdan bir cazibe merkezi olduğunu göreceksiniz. Caddeleri, sokaklar, pazarları, alışveriş merkezleri ile beraber bu şehrin bir cazibe merkezi olduğunu göreceksiniz. Madrid Alışveriş Rehberi konusundaki asıl bölüme geçmek istiyoruz.

Madrid Alışveriş Caddeleri ve Bölgeleri

Madrid Alışveriş Caddeleri ve Bölgeleri konusuna değinerek yazımıza başlamak istiyoruz. Madrid’de alışveriş yapacaksanız cadde ve bölgelerin çok önemli olduklarını göreceksiniz.

Salamanca Bölgesi: Salamanca Bölgesi, Madrid’de ziyaret edebileceğiniz en popüler bölgelerden birisidir. Bölgeye giriş yaptığınızda Calle Sarrano ve Calle Jorge Juan caddeleri sizi karşılayacaktır. Son derece pahalı ürün ve markaların bulunduğu bu cadde alışveriş için biraz pahalıya mal olabilir. Burberry, Manolo, Prada, Blahnik, Dior ve Chanel gibi dev markaların dükkanlarının yer aldığı bölgede İspanya’nın en popüler tasarım butiklerini de görebilirsiniz.

Gran Via: Şehrin en hareketli yerlerinden birisi de Gran Via bölgesidir. Salamanca Bölgesi lüks kesime hitap ederken Gran Via daha çok orta segmente hitap edecek mağazalarla doludur. İspanyol zincir mağazalarının yanı sıra butik mağazaların da sizi karşıladıklarını göreceksiniz.

Malasana: Orijinal koleksiyon ürünleri, tasarım mağazalarının yer aldığı Malasana, içerisinde cep yakan birçok ürün bulacaksınız. Ünlü markaların yanı sıra yerel markaların da yer aldığı Malasana’ya kesinlikle uğramanızı öneririz.

Chuecca: Madrid’de alışveriş yapabileceğiniz caddeler ve bölgeler içerisinde son olarak Chuecca yer almaktadır. Aksesuar başta olmak üzere hazır giyim ve ayakkabı seçeneklerinin bulunduğu bu bölgede mağaza fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Madrid Alışveriş Merkezleri

Türk halkı olarak en küçük şehrimizde bile en az 2 adet büyük alışveriş merkezinin olmasına bizler alışığız. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlere baktığımızda alışveriş caddelerinin neredeyse sona erdiği, yüzlerce AVM üzerinden alışverişlerin döndüğünü görebilirsiniz. Ancak Madrid’de durum böyle değil. Bu şehirde de hala alışveriş sokaklarının popüler olduklarını görebilirsiniz. Kent merkezinde AVM sayısı çok azdır. Olanlar ise şehrin dışında bulunmaktadır. Madrid Alışveriş Merkezleri;

El Corte Ingles: Türkiye’de bulunan Boyner Mağazacılık, YKM gibi çok katlı mağazacılık sistemine sahip olan El Corte Ingles, şehir içerisinde yüzlerce markayı tek çatı altında toplamış oldukça başarılı bir işletmedir. İçerisinde restoran, sinema bulunan bu işletmede gezmek, dolaşmak oldu

Centro Commercial Principe Pio: 19. Yüzyılda yapılmış tarihi bir binada faaliyet gösteren Centro Commercial Principe Pio Alışveriş Merkezi içerisinde birçok lüks mağaza barındırıyor. Başta Zara olmak üzere Pull & Bear, Mango, Massimo Dutti gibi markaların bulunduğu AVM içerisinde 100’den fazla mağaza bulunuyor. 10:00 ile 22:00 arası açık olan AVM içerisinde aynı zamanda Burger King gibi popüler yemek zincirlerinin de restoranı bulunuyor.

La Rozas Village: Madrid Alışveriş Merkezleri listemizin son sırasında La Rozas Village yer alıyor.  Şehir merkezinin birazcık dışarısında yer alan bu AVM içerisinde lüks markaların seri sonu uygun fiyatlı ürünler sattıklarını göreceksiniz. Outlet AVM olacağı için her ürünün uygun fiyatlı satıldığını göreceksiniz. AVM hafta içi ya da hafta sonu ayrımı olmaksızın 10:00 ile 21:00 arası açıktır.

Madrid Sokak Pazarları 

Gelelim son bölüme, Madrid Sokak Pazarları bölümü ile bu konuya da bir son vermek istiyoruz. Madrid’de sokak pazarı sayısı o kadar fazla ki satılan ürünleri gördükçe sokak pazarlarından çıkmak istemeyebilirsiniz. Sokak pazarlarının fiyatları da oldukça uygundur. Üstelik yerel halkın daha çok pazarlarda vakit geçirdiğini görmek sizi oldukça heyecanlandırabilir. Madrid’de bulunan sokak pazarları;

Mecado de San Miguel: Hem Madrid halkı hem de turistler için en popüler yerlerden birisi de Mecado de San Miguel pazarıdır. Şehre özgü yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz bu pazarda yemek yeme, alışveriş yapmak oldukça keyiflidir. Bu pazardayken bir şeyler yemek, içmek, yürümek, alışveriş yapmak gerçekten çok keyiflidir.

Pazardan alabileceğiniz en popüler ürünlerden birisi de İspanyol Şarabı almaktır. İspanyol şarabı almadan kesinlikle pazardan ayrılmayınız. Stantlar arasında dolaşmak, satıcılarla sohbet etmek gerçekten çok iyi gelecektir.

El Rastro Pazarı: Madrid’de ziyaret edebileceğiniz en güzel pazarlardan birisi de El Rastro Pazarıdır. İçerisinde hem sıfır hem de ikinci el ürünlerin yer aldığı bu pazarda her türlü ürün satılmaktadır. Antika başta olmak üzere hazır giyim ürünlerinin satıldığı El Rasto Pazarında oldukça uzun bir süre ayrılmak istemeyeceksiniz.

Pazar Madrid’in en popüler caddelerinden birisi üzerinde kuruludur. Öncelikle caddeyi gezebilir, keyifli bir şekilde alışveriş yaptıktan sonra yerel halkı gözlemleyebilirsiniz. Eğer sıra dışı, şehre özgü hediyeler almak istiyorsanız ara sokaklara kurulan tezgahlara yönelmenizi öneririz.

Cuesta de Mayona: Madrid Sokak Pazarları listemizin son sırasında Cuesta de Moyana yer alıyor. Calle Claudio de Moyano Caddesine kurulan bu pazarın geçmişi 19. Yüzyıla dayanıyor. Oldukça kalabalık bir kesime hitap eden kitap pazarının turistler kadar yerel halk tarafından da sıklıkla ziyaret edildiğini göreceksiniz.

Madrid’den Ne Alınır?

Madrid’den Ne Alınır? Bölümü elbette en çok merak edilenlerden birisidir. Madrid’ iş ya da tatil amaçlı gitmiş olabilirsiniz. Ancak her ne olursa olsun dönüşte valizinizin dolu olmasını isteyebilirsiniz. Satın alacağınız ürünlerden bazıları İspanya menşeili olmayacaktır. Zira İspanya menşeili ürünlerin çok pahalı olma gibi bir durumu var.

Gastronomik açıdan dünyanın en başarılı ülkelerinden birisi olan Madrid’de satın alabileceğiniz birçok ürün çeşidi bulunuyor. Zengin tarihi ve kültüründen ötürü sıra dışı ürünler bulunan bu şehirde el işçiliği ürünlerin de hakim olduğunu göreceksiniz. Konuyu daha fazla uzatmadan Madrid’den Alınacak Şeyler listesine dönmek istiyoruz.

Turrones

Madrid’den Ne Alınır? Listemizin ilk sırasında Turrones adı verilen şekerlemeler yer almaktadır. Yerel halkın genelde Noel zamanı tükettiği bu şekerlemeden kesinlikle satın almanızı öneririz. Hem uygun fiyatlı hem de lezzetli olan bu şekerleme bal, badem, şeker ve yumurta ile hazırlanmaktadır. İlk başta tadına bakmanızı önerdiğimiz bu şekerlemeden bol miktarda satın almak isteyeceksiniz.

Zeytintağı

Türkiye Zeytinyağı konusunda elbette bir cennettir. Ancak; İspanya’nın da zeytinyağı konusunda en azından Türkiye kadar bir üne sahiptir. Hem kendi hem de sevdiklerinizin mutfağında ufak değişikliklere girmek istiyorsanız zeytinyağı satın alabilirsiniz.

Madrid için oldukça önemli olan zeytinyağı seyahat paketi olarak satılmaktadır. İsterseniz marketlerden 20 mm şişelerden oluşan 6’lı ürünler satın alabilirsiniz. Madrid’de farklı aroma ve lezzetlere sahip zeytinyağları satıldığını göreceksiniz.

Şarap

İspanya’da, Madrid’de birbirinden güzel lezzetli şarapları oldukça uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz. 3 Euro gibi oldukça düşük fiyatlarla satılan şarapların lezzetini gördükçe şaşıracak, hediyelik olarak almak isteyeceksiniz. Madrid’den alabileceğiniz en güzel ürünlerden birisi olan Şarap en güzel restoranlarda deneyimlenebilmektedir.

Mavi Şarap

Madrid’den Ne Alınır? Listenize özgün bir ürün eklemek istiyoruz. Mavi Şarap hem sıra dışı hem de hatıra amaçlı alabileceğiniz en güzel ürünlerden birisidir. İspanya’nın yerel şarap markalarından Gik, 2016 yılında piyasaya sürdüğü mavi renkli şarapların oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Beyaz ile siyah üzümün karıştırılması ile elde edilen bu şarabın rengi tamamen doğaldır. Sevdiklerinizi şaşırtacak bir ürün arayışınız varsa mavi şarap satın alabilirsiniz.

Bota (Deri Şarap Kesesi)

Madrid’den Alınacak Şeyler listenize Bota adı verilen Deri Şarap Kesesi ürünlerini eklemenizi öneriyoruz. Hem size hem de sevdiklerinize Madrid’i hatırlatacak en güzel ürünlerden birisi olan Bota genel olarak içecek kesesi olarak kullanılmaktadır.

Bota kullanmak ilk başta oldukça zordur. Alışmak uzun süreceği için biraz garip gelebilir. Şarap ya da su içmek için tercih edilen Bota zamanla kullanılarak öğrenilmektedir. İçerisine konulan içeceğin fışkırtılarak içilmesinden dolayı birçok kişi aynı anda Bota kullanarak içecek içebilmektedir. Madrid’den alabileceğiniz en güzel ürünlerden birisi olan Bota sevdiklerinize alabileceğiniz en güzel ürünlerden birisidir.

La Violeta’dan Menekşeli Ürünler

La Violeta işletmesi günümüzden 100 yıl önce kurulmuş bir işletmedir. Madrid yerel halkı genel olarak birbirlerine hediyelik ürün almak istediklerinde bu markayı, işletmeyi kullanmaktadır. Markanın tarihi bir önemi yok fakat sattığı ürünlerin zamanla kıymetli hale geldiklerini söyleyebiliriz.

La Violeta içerisinde menekşe kokulu ve aromasına sahip yüzlerce ürün satıldığını göreceksiniz. Menekşe kokulu mumlar, kişisel bakım ürünleri, şekerlemeler ve bir dizi kokuların satıcı gerçekleştirilmektedir. Yerel halk tarafından oldukça değer verilen işletmeye kesinlikle uğramanızı öneririz.

Espadril

Madrid’den Ne Alınır? Konusunda vereceğimiz en güzel önerilerden birisi de Espadril denilen ayakkabılardır. İspanya’dan çıkıp dünyanın her yerinde görülmeye başlanan bu ayakkabıları ana vatanında almak çok iyi bir seçenek olacaktır. Hem serin tutucu hem de rahat olmasından dolayı birçok kişi Madrid gezisi sırasında Espadril almayı tercih etmektedir.

Yerel dilde Alpargata olarak bilinen Espadril yüzlerce farklı desen ve renk çeşitlerine sahiptir. Madrid’in hemen hemen her sokağında satılan bu ürünün kendisine ait mağazası da bulunmaktadır. Espadril almak için öyle yüksek ücretler ödemenize de gerek yoktur. Basit bir ürün olduğu için fiyatı 10 Euro civarındadır. Madrid’i gezerken hem kendiniz hem de sevdikleriniz için bu üründen bol miktarda satın alabilirsiniz.

Seramik Ürünler

İspanya başından sonuna hemen hemen her şehrinde seramik ürünlerle dolu bir ülkedir. Granada Seramikleri genel olarak gri ve mavi ağırlıklı renklerden oluşan, üzerinde geniş fırça darbelerinin bulunduğu oldukça güzel ürünlerdir. Parlak renkli ve üzerinde çiçeklerin bulunduğu ürünler ise daha çok Toledo Seramikleri olarak adlandırılmaktadır.

Seramik almak için tüm İspanya’yı tek tek gezmenize gerek yok. Madrid’de bulunan seramik dükkanlarından istediğiniz modelde, istediğiniz desende ve istediğiniz renkte seramik ürünler satın alabilirsiniz. Seramik ürünler Madrid konusundaki en iyi hediyelik seçeneklerden birisidir.

Yelpaze

Madrid’e özgü ürünlerden bir diğeri ise Yelpaze’dir. Hem ucuz hem de şehre özgü bir hediye olan bu ürünü gerek dekorasyon gerekse serinletici bir materyal olarak kullanabilirsiniz. Madrid kent merkezinde binerce farklı desen ve renge sahip yelpaze satıldığını görebilirsiniz.  Yelpaze İspanya’da Madrid ile özdeşleşmiş bir üründür.

Madrid sokaklarında ve hediyelik eşya dükkanlarında bulabileceğiniz yelpazeler çok ama çok uygun fiyatlarla satılmaktadır. 2 Euro’dan başlayan fiyatlarla istediğiniz model, renk ve desenlere sahip yelpazeler satın alabilirsiniz.

Majorika İncisi

Madrid’den Ne Alınır? Listemizin son sırasında Majorika İncisi yer alıyor. Hem takı hem de aksesuar olarak satılan bu inci Majorika isimli şirketin Mayorka Adası’nda kurduğu tesiste istiridye içerisindeki incilerin doğal oluşumlarına benzer inciler üreterek satmaktadır.

Son derece şık, zevkli tasarımlarla aksesuar ürünleri üreten bu şirket gerçek inciler olmasa da gerçeğe yakın inciler satmaktadır. Üstelik fiyatları da 20 Euro’dan başlıyor. Sevdiklerinize Madrid’e özgü bir ürün almak istiyorsanız incilerin en doğru seçenek olduğunu göreceksiniz.

Madrid’de Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Madrid’de Ne Yenir? Listemizle beraber rehberimizin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Madrid gezilecek yerleri ile beraber zengin mutfağı ile de meşhur bir şehirdir. İspanya mutfağının en özgün lezzetlerine sahip olan Madrid’in yemeklerine aşık olabilir, geri döndüğünüzde evde de yapmak isteyebilirsiniz.

Madrid’e özgü yemeklerin yanı sıra İtalyan, Türk, Çin restoranları da görmeniz mümkündür. İlla ben geleneksel lezzetler yiyeceğim derseniz rehberimizde bulunan lezzetlerin tadına kesinlikle balmanızı öneririz.

Tapas

Madrid’de Ne Yenir? Listemizin ilk sırasında Tapas yer almaktadır. İspanyol yerel halkının daha çok alkol tüketirken tercih ettiği Tapas’ı sizler de alkol tüketirken deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra gezmeye devam ederken hızlı bir atıştırmalık arayışınıza girecekseniz yine Tapas tercih edebilirsiniz.  Tapas bir yiyecek adı değildir. Meze olarak sunulan yiyeceklerin tamamına verilen bir isimdir.

Genelde tek kişilik olarak hazırlanan Tapas küçük porsiyonlar halinde sunulmaktadır. Eğer karnınız çok aç ve doyumluk istiyorsanız siparişinizi pinch tapas olarak vermeniz gerekecektir.Siparişinizi4 kişilik olarak vermeniz gerekiyorsa racion tapas siparişi vermeniz gerekmektedir.

Tapas içerisinde bulunan yiyeceklerden de bahsetmek istiyoruz. Atıştırmalık olarak tüketilebilen her türlü yiyeceğin küçük kaseler ile sunulduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra pastırmalı yumurta ve patates kızartması da tapas içerisinde yer almaktadır.

Tortilla

Tortilla aslında İspanyollar tarafından geliştirilmiş bir omlet türüdür. İçerisinde yoğun miktarda patates bulunduğu için patates omleti olarak da bilinmektedir. İsmi içerisinde omlet geçtiği için kahvaltıda tüketildiğini düşünebilirsiniz. Ancak; bu lezzetin daha çok akşam yemeğinde tüketildiğini görebilirsiniz.

Her restoranda farklı farklı hazırlanan Tortilla bazen sandviç olarak da tüketilmektedir. Bazı lüks restoranlarda mantar, soğan ve sosis ile hazırlanan versiyonları da bulunmaktadır. Madrid’e kadar gelmişken Tortilla yemeden asla geri dönmeyin.

Bocadillo de Calamares

Madrid ile özleşmiş Bocadillo de Calamers oldukça başarılı bir atıştırmalık lezzettir. Sandviç içerisinde una bulanmış bir şekilde kızartılmış kalamar, domates sosu mayonez ve biber sosu bulunuyor.

Madrid’i gezerken keyifli bir atıştırmalık arıyorsanız bu lezzetin çok doğru bir seçenek olduğunu göreceksiniz. Başta yemek stantları olmak üzere herhangi bir cafede bu lezzetin satıldığını göreceksiniz.

Churros con Chocolate

Churroscon Chocolata Madrid’de tadına bakabileceğiniz en lezzetli tatlılardan birisidir. Tatlı olarak tüketilebileceği gibi atıştırmalık olarak da tüketilen bu lezzet İspanya ile özdeşleşmiş durumda. İspanya yerel halkı bu lezzeti yemek sonrası tatlı olarak tüketmezler. Daha çok kahvaltı sırasında, alkollü bir geceden sonra atıştırmalık olarak, gün içerisinde herhangi bir saatte atıştırmalık olarak tüketmektedir.

Madrid sokaklarında gezerken hemen hemen tüm yiyecek stantlarında Churros con Chocolate satıldığını göreceksiniz. Bunun yanı sıra cafe ve bistro menülerinde de çok farklı Churros satıldığını göreceksiniz. Madrid’in altını üstünü getirirken bu lezzetin tadına bakmadan kesinlikle dönmemenizi öneriyoruz.

Paella

Madrid’de Ne Yenir? Listenize İspanya’nın geleneksel lezzetlerinden birisini eklemek istiyoruz. İspanya’nın en ünlü en lezzetli yiyeceklerinden birisi olan Paella kesinlikle denemeniz gereken lezzetlerden birisidir. Safranlı pilav olarak da bilinen bu lezzetin içerisinde sebze, deniz ürünleri ve tavuk bulunmaktadır. Madrid’de iken yiyebileceğiniz bu lezzetin tadını unutmanız mümkün değildir.

Cocido Madrileño

Domuz eti ile hazırlanan bir yemek türü Cocido Madrileno; domuz eti hassasiyeti bulunan kişilere çok uygun bir tür değildir. Nohut, sebze, domuz eti ve sosisin kısık ateşte 5 saat pişirilmesi ile hazırlanan bu yemek tamamen Madrid’e özgüdür. Çoğu kişi Cocido Madrileno’yu basit bir yemek gibi görülebilir. Ancak bu yemeğin bütünü ile bir yemek olduğunu söyleyebiliriz.

Yemeğin pişirilme süresi yukarıda da belirttiğimiz üzere 5 saat kadardır. Yemek pişerken suyunun bir kısmı alınıp suyu ile çorba yapılmaktadır. Yemeğe de yapılan bu çorba ile başlanmaktadır. Çorba bittiğinde ana yemek olarak yemeğin önce nohut ve sebze bölümü daha sonrasında ise sebze ve sosisleri gelmektedir. Oldukça doyurucu bu yemeğin lezzetli olduğunu fark edeceksiniz.

Cocido

Cocido Madrileno yemeğine benzeyen bir diğer lezzet ise Cocido yemeğidir. Nohut sebze ve sosisin kısık ateşte saatlerce pişirilmesi ile elde edilen bu yemek daha çok soğuk aylarda tercih edilmektedir.

Huevos Rotos

Huevos Rotos İspanya mutfağının en özgün lezzetlerinden birisidir. “Kırık Yumurtalar” anlamına gelen bu yemek patates ve at ile hazırlanmaktadır. Sarısı kıvam halde bulunan yumurtanın üzerine yerleştirilen kızarmış patates ve et yemeğin bu derece lezzetli olmasını sağlamaktadır.

Callos a la Madrileña

Madrid’de Ne Yenir? Listenize çok lezzetli bir tencere yemeği eklemek istiyoruz. Daha çok kış aylarında tüketilen bu tencere yemeğinin kısık ateşte çok uzun süre pişmesinden ötürü bu kadar lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Yemek sığır sakatatı ve sosis ile hazırlanmaktadır. Sakatat olarak ise işkembe olarak kullanılmaktadır. Yemeğin lezzetlendirilmesi için ise daha çok kırmızı biber kullanılmaktadır.

Callos a la Madrilena hemen hemen tüm restoranlarda satılmaktadır. Aynı zamanda barlarda da bulabileceğiniz bu lezzetin  oldukça doyurucu olduğunu da göreceksiniz.

Leche Frita

Kuzey İspanya’nın en popüler tatlılarından birisi de Leche Frita tatlısıdır. Türkçe anlamı “Kızarmış Süt” anlamına gelen bu tatlının hazırlığı oldukça basittir. Süt, un, yumurta ve şekerden yapılan hamurun zeytinyağı ile kızartılması ile hazırlanan bu tatlıda kızartılmış hamurlar şurup ve tarçınla lezzetlendirilerek servis edilmektedir.

Torrijas

Madrid ziyaretinizi Mart ile Nisan ayı arasında yaparsanız bu muhteşem kızarmış ekmek tatlısının tadına bakabilirsiniz. Torrijas 2 farklı türde hazırlanabilen bir tatlı türüdür. İlk olarak ekmeğin yumurta ve süte batırılıp kızartılması, kızartılan ekmeğin tarçınlı şurup ile tatlandırılması ile hazırlanıyor. İkinci türü ise şaraba batırılan ekmeklerin kızartıldıktan sonra balla tatlandırılması ile hazırlanıyor. Hangi seçenek olursa olsun tatlının çok lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Crema Catalana

Crema Catalana aslında Madrid’de bulunan fakir insanların Creme Bruleesi’dir. Bu tatlı aslında bizim çok yakından tanıdığımız, aşina olduğumuz bir lezzete de çok yakından bezemektedir. Tatlının tadına baktığınızda kazandibine çok fazla benzediğini göreceksiniz. Crema Catalana’da tatmanızı istediğimiz lezzetlerden bir diğeridir.

Flan

Madrid’de Ne Yenir? Listemizin son sırasında Fan adında bir tatlı yer alıyor. Bu tatlı Madrid’e özel bir tatlı değildir. İspanya’daki tüm şehirlerde bu tatlıyı görebilmeniz mümkündür. Birçok farklı türü bulunsa da orijinalinin karamel ile hazırlanmış puding olduğunu göreceksiniz.

Bademli Flan, Vanilyalı Flan, Peynirli Flan, Yumurtalı Filan, Çikolatalı Flan, Coconut Flan gibi onlarca farklı türü olan bu bu hafif tatlıyı kesinlikle denemenizi, denedikten sonra yorumlamanızı öneririz.

Evet, Madrid yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Gezilecek yerleri, otelleri, yapılacak şeyleri, alışveriş ve yemek kültürünü ele aldığımızda çok detaylı bir rehber olduğunun farkındayız. Madrid Gezilecek Yerler rehberimiz yanınızda iken Madrid’de asla yalnız değilsiniz  Sağlıcakla kalın, yiyerek gezmeye devam etmeniz dileği ile.

Madrid Gezilecek Yerler: Madrid’de Gezilecek 20 Yer