Dünyanın en popüler şehirlerinden birisi olan Londra her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. İngiltere'nin başkenti olan Londra'da yemyeşil parklar, eşsiz müzeler ve tarihi birçok mekan sizleri beklemekte. Avrupa turuna hazırlanıyorsanız listenizin ilk sırasında Birleşik Kralığın bu kadim şehrini eklemenizi istiyoruz. İngiltere, Londra ile ilgili internette çok kaynak olmadığını fark ettik. Bu nedenle bu yazımız içerisinde sizlere Londra Gezilecek Yerler yazısı oluşturmaya çalışacağız. Gezilecek yerler ile beraber Londra'da Ne Yapılır, Londra'da Nerede Kalınır, Londra'da Ne Yenir ve Londra'da Ne Alınır hakkında da güzel bilgiler paylaşacağız.

Big Ben & Westminster Sarayı

Londra'da Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Big Ben & Westminster Sarayı yer alıyor. Londra'nın şehir simgelerinden birisi olan bu sarayın 14 tonluk bir çanı bulunuyor. Big Ben adı verilen bu çan Augustus Pugin tarafından özel olarak tasarlanmıştır. Saray içerisindeki Gotik Saat Kulesi 11 katlı olup 97 metre yüksekliğe sahiptir. 1834 yılında çıkan yangın ile beraber saat kulesinin ağır hasar aldığı görülmüştür. Yangından sonra yapılan yenileme çalışmaları ile beraber Saat Kulesi'nin yeniden inşa edildiği görüyoruz. Saat Kulesi'nden çan çalındığında sesi 14 kilometre uzaklıktan dahi duyulabilmektedir.

Westminster Sarayı ise İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından 1016 yılında inşa edilmiştir. Saat Kulesi ile beraber Westminster Sarayının da yangın sırasında ağır hasar aldığı biliniyor. Günümüzdeki ihtişamlı görünümü ise 30 yıl süren restorasyon çalışması sonucunda meydana gelmiştir. Sarayın 1,100 odası bulunduğunu, girişlerin ise St. Stephen Kulesinden yapıldığını görebilirsiniz.

 • Adres: Westminster, London SW1A 0AA, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Web Sitesi: parliament.uk

London Eye

2000 yılında düzenlenecek etkinlikler için inşa edilen London Eye, şehrin en görkemli yerlerinden birisidir. 135 metre yüksekliğe sahip olan London Eye, Thames Nehri'nin hemen kıyısında yer alıyor. Dönme dolabın bu denli ilgi görmesinin nedeni tasarımından dolayıdır. Dönme dolap Marks Barfield tarafından oluşturulmuş Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanmıştır.

London Eye'de 32 adet kapsül bulunmaktadır. Bu kapsüller Londra'nın 32 ilçesini temsil etmektedir. Dönme dolaba bindiğinizde her turun ortalama 20 dakika sürdüğünü göreceksiniz. Her turda 25 kişi bindiği eğlence aracında Londra ayaklarınızın altında olacaktır.

Kraliçe Elizabeth'in 2013 yılında tahta çıkışının 60. yılı kutlanmıştır. Dönme dolabın kapsüllerinden birine Kraliçe Elizabeth'in şerefine "Coronation Capsule" adı verilmiştir. Londra'ya kadar gelmişken eğer yükseklik korkunuz yoksa dönme dolaba kesinlikle binmenizi öneriyoruz. Dönme dolap size başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz manzaralar sunacaktır.

 • Adres: Riverside Building, County Hall, Bishop's, London SE1 7PB, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.30
 • Giriş Ücreti: 27 Sterlin
 • Web Sitesi: londoneye.com

British Museum

Dünyanın en eski müzelerinden birisi olarak kabul edilen British Museum 1753 yılında kurulmuştur. İngiltere'nin en büyük doğa bilimcisi ve doktoru Sir Hans Sloane'nun sahip olduğu koleksiyon İngiltere hükümeti tarafından satın alındıktan sonra sergilenmesi için bu müzenin oluşturulmasına karar verilmiştir.

British Museum kurulduğu ilk dönemde elbette çok az bir içeriğe sahipti. Ancak; Oxford'un kontlarından Sir Robert Bruce Cotton, Edward Harley ve Robert Harley'in yaptığı bağışlarla müze koleksiyonu kayda değer oranda genişlediği görülmüştür. Müzenin günümüzdeki görünümü ise 1847 yılında Sir Robrt Smirke tarafından tasarlanmıştır. Tasarımın bitmesi ile beraber müze günümüzdeki yerine taşınmıştır. Dünyaca ünlü koleksiyonlar müze içerisinde 4 ana bölüme ayrılmış durumda.

British Museum'un en dikkat çeken bölümleri bunlardır; İnsanlık Müzesi ve Antik Çağ Yapıtları Bölümü en çok ilgi gören koleksiyonların bulunduğu bölümlerdir.

Türkiye'den, Anadolu'dan da bazı eserler müze içerisinde sergileniyor. British Museum'a girdiğinizde 54 numaralı odada Türk ve Osmanlı medeniyetine ait eserleri görebilirsiniz. Bunun dışında Tarih Öncesi İngiltere, Antik Çağ, Yunan, Mısır, Roma ve Orta Çağ Avrupa'sına ait eserlerin de listelendiğini görebilirsiniz.

 • Adres: Great Russell St, Bloomsbury, London WC1B 3DG, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30
 • Web Sitesi: britishmuseum.org

Buckingham Sarayı

Westminster Dükü, 18. yüzyılda kendisi için bir konak inşa edilmesini istemiştir. Zamanla bu konak büyümüş, 775 odalı Buckingham Sarayı ortaya çıkmıştır. Ancak saray, konak olarak inşa edildiği dönemde 150 yıl kadar özel mülk olarak kullanılmıştır. III. George 1763 yılında konağı eşi için alınca yapı "Kraliçe Evi" olarak adlandırmaya başlanmıştır.

19. yüzyılda birçok mimar Buckingham Sarayını elden geçirmiş, birçok yeni bölüm eklenmiştir. Kraliçe Victoria, 1837 yılında tahta çıktıktan sonra resmi ikametgahını buraya taşıyınca Buckingham Sarayı kraliyet ailesinin merkezi haline gelmiştir. Saraya giriş yaptığınızda oldukça farklı bölümlerde sergilenen birçok eser sizleri karşılayacaktır. Bu eserler Kraliyet Ailesi hakkında merak edilen birçok konu hakkında ipuçları vermektedir.

II. Dünya Savaşı sırasında Naziler Londra'ya da saldırı düzenlenmiştir. Gerçekleşen hava saldırısı sırasında Buckingham Sarayının şapeli yıkılmıştır. Savaşın sona ermesi ile beraber yeniden inşa edilen şapel içerisine Kraliyet Sanat Koleksiyonu eklenmiştir. Bu koleksiyonda kraliçelerin hükümdarlık süreleri boyunca giymiş olduğu kıyafetler gözler önüne seriliyor.

Buckingham Sarayı'nın Royal Mews bölümünde ise Kraliyet Ailelerine ait olan at arabaları ve çeşitli araçlar sergileniyor. Aşağıda belirttik ama yeniden değinmek istiyoruz; saray sadece Ağustos ile Eylül arasında ziyarete açıktır.

 • Adres: Westminster, London SW1A 1AA, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-19.00
 • Giriş Ücreti: 26,50 Sterlin
 • Not: Buckingham Sarayı sadece Kraliçe'nin sarayda olmadığı dönemde ziyarete açıktır. (Ağustos ile Eylül arası)
 • Web Sitesi: royalcollection.org.uk

Tower of London

Londra Gezilecek Yerler listenizi şehrin bir diğer simgesi olan Tower of London'ı da eklemenizi istiyoruz. Thames Nehri'nin kuzey bölümünde yer alan bu yapının çok eski tarihlerde inşa edildiği düşünülüyor.

Tower of London'un en görkemli ve en eski kısmı I. William tarafından inşa ettirilmiş olan Beyaz Kule'dir. 1078 yılında inşa edilmiş olan bu kule Kraliyet Sarayı'nda suç işleyen kişilerin hapsedilmesi için kullanılmıştır. Sonraki dönemlerde savunma amaçlı olarak kullanılan kule etkisini her dönem maalesef yitirmiştir.

Yıllar içerisinde gözden düşen Tower of London 19. yüzyılda terk edilmiştir. İçerisinde kimse kalmayınca yapının 19. yüzyılda müzeye dönüştürülmesine karar verildi.

Tower of London'ı ziyaret ettiğinizde içerisinde Kraliyet Ailesi'ne ait mücevherlerin sergilendiği bir oda göreceksiniz. Bununla beraber Birleşik Krallık tahtına çıkan hükümdarların tahta çıkışı sırasında kullandıkları 150'ye yakın eşyayı burada görebilirsiniz.

 • Adres: St Katharine's & Wapping, London EC3N 4AB, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
 • Giriş Ücreti: 24.70 Sterlin
 • Web Sitesi: hrp.org.uk/tower-of-london/

Hyde Park

Londra'da Gezilmesi Gereken Yerler içerisinde yer alan Hyde Park şehirden uzaklaşmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir bölgedir. Üstelik Buckingham Sarayı'na da yürüyüş mesafesinde olan Hyde Park konumu nedeni ile oldukça fazla ziyaret ediliyor.

Kraliyet parklarından birisi olan Hyde Park 150 hektarlık büyüklüğü ile alanındaki en büyük parklardan birisi olduğunu gösteriyor. İlk başlarda Kraliyet Ailesinin avlanma alanlarından birisi olan Hyde Park 1536 yılanda park statüsüne yükseltilmiş, 17. yüzyılda ise halkın ziyaretine açılmıştır.

Hyde Parka girdiğinizde ortada büyük bir göletin olduğunu göreceksiniz. İster göletin yanındaki yürüyüş parkurunda yürüyebilir, isterseniz çimlere uzanarak ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebilirsiniz.

Hyde Park içerisinde ata binebileceğiniz, tenis oynayabileceğiniz, tekne ile göleti gezebileceğiniz alanlar bulunuyor. Bununla beraber yaz aylarında dünyaca ünlü birçok etkinlik ve konser bu park içerisinde düzenleniyor. Eğer şansınız varsa bu etkinliklerden birine katılım gösterebilme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 05.00-00.00
 • Web Sitesi: royalparks.org.uk/parks/hyde-park

Trafalgar Meydanı

Londra'da Nereye Gidilir diye merak ediyor musunuz? Londra'nın en kalabalık meydanlarından birisi olan Trafalgar Meydanı ismini bir savaştan alıyor. Birleşik Krallık donanmasının başında Amiral Horatio Nelson bulunuyordu. Aynı anda hem Fransızlar hem de İspanyollarla savaşan İngiltere bu savaştan galip olarak ayrıldı. Birleşik Krallık donanması, savaşın ölümsüz olabilmesi için Amiralin ismini bu meydana vermiştir. 1845 yılına kadar düzenlenme işlemi devam eden bu meydan ihtişamını hiç kaybetmemiştir.

Trafalgar Meydanında önceden Kraliyet Ailesi için at yetiştiriciliği yapılıyordu. Eğitim alanları ve ahırların bulunduğu meydan temizlenmiş, yapılandırılarak meydan haline getirilmiştir.

Trafalgar Meydanında büyük kutlamalar, protestolar, eylemler, konserler düzenlenmektedir. Meydanda göreceğiniz sütun Amiral Lord Nelson'a aittir. 1805 yılında dikilen sütunun boyu 50 metre kadardır.

Londra'daki gece otobüslerini kalkış noktası bu meydandır. Akşam bu meydanı gezmeye karar verdiyseniz merak etmeyin, gece boyunca otobüs seferlerinin düzenlendiğini göreceksiniz.

Tower Bridge

Dünyanın en eski köprülerinden birisi olan Tower Bridge'in 1894 yılında inşa edildiğini görüyoruz. Yapı olarak Londra Kulesine benzediğinden dolayı köprüye bu isim verilmiştir. Köprü tasarımı John Barry ve Horace Jones tarafından yapılmıştır.

Tower Bridge yapılırken inşaat liman girişini büyük oranda engelliyordu. Bunun önüne geçebilmek için hidrolik bir düzenek geliştirilmiş, köprünün iki kanadı istenildiği zaman açılıp kapanabilen bir düzenek haline getirilmiştir. Tabii günümüzde bu sistem elektronik sisteme yerini bırakmıştır.

1894 yılında köprü inşaatı bittiğinde o zamana kadar ki en başarılı mühendislik çalışması olarak görülmüştür. İki katlı olan köprünün alt katı araçlar için üst katı ise yayaların kullanımı için tasarlanmıştır.

1982 yılına kadar halkın ziyaretine açık olmayan bu köprü bu tarih ile beraber halkın ziyaretine açıldı. Dışarıdan büyük bir ihtişama sahip olan köprü ziyaret kararı ile ile beraber daha yakından tanınır hale geldi. Özellikle köprünün en üst katına çıktığınızda harika bir nehir manzarası sizleri karşılayacaktır.

 • Adres: Adres: Tower Bridge Rd, London SE1 2UP, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.30
 • Giriş Ücreti: Gişede 23 Sterlin , Bilet İnternetten Alınırsa 21 Sterlin
 • Web Sitesi: towerbridge.org.uk

Westminster Abbey

Londra'da Gezilecek Yerler denildiğinde birçok kişi size Westminster Abbey manastırını önerecektir. Bu manastır. 960 yılında 12 Benedikten keşişi tarafından kurulmuştur. Tabii önemi bu kadar ile sınırlı değildir; I. Elizabeth ile beraber hükümdarlar başta taç giyme ve evlilik törenleri olmak üzere birçok önemli etkinliklerini bu manastır içerisinde düzenlemiştir.

Yıllar içerisinde manastır orijinal dokusunu kaybetmeye başlamıştır. Günümüzdeki görünüm ise İngiltere'nin "Günah Çıkartıcı" lakabına sahip hükümdarı Kral Edward emri ile başlatılan inşaat sonucunda ortaya çıkmıştır.

O dönemde manastır mallarına el koyma gibi bir durum vardı. Westminster Abbey'nin bu durumdan etkilenmemesini isteyen VIII. Henry yapının Katedrale dönüşmesini emretmiştir.

Westminster Abbey içerisinde birçok mezar olduğunu göreceksiniz. Bu mezarlar Birleşik Krallık hükümdarları başta olmak üzere Darwin, Newton gibi bilim insanlarına aittir. Aynı zamanda kraliyet ailesine ait değerli eşyalardan oluşan bir koleksiyon da manastır içerisinde yer almaktadır.

 • Adres: 20 Deans Yd, Westminster, London SW1P 3PA, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-15.30
 • Giriş Ücreti: 22 Sterlin
 • Web Sitesi: westminster-abbey.org

Victoria & Albert Müzesi

Victoria & Albert Müzesi 1852 yılında kurulmuş bir müzedir. Londra'da Gezilecek Yerler içerisinde çok fazla müze olduğunu göreceksiniz fakat bu Londra için normal bir durumdur. Henry Cole önderliğinde kurulan bu müzede süsleme sanatının en güzel örnekleri sergileniyor.

Müze içerisinde oldukça bir geniş koleksiyon bulunduğunu göreceksiniz. Hatta aralarında 5,000 yıl önce üretilmiş nesneler dahi bulunmaktadır. Ancak genel olarak Rönesans dönemine ait parçalar ve mücevherler sergileniyor. Victoria & Albert Müzesinde Britanya Tarihini en ayrıntılı noktasına kadar öğrenebilir, çeşitli meslek grupları tarafından üretilmiş ürünlere bakabilirsiniz.

 • Adres: Cromwell Rd, Knightsbridge, London SW7 2RL, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.45
 • Web Sitesi: vam.ac.uk

Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Müzesinin merkezi Londra'dır. 1835 yılında Marie Grosholtz tarafından kurulan bu müze, tarihte önemli bir yer edinmiş şahsiyetlerin balmumu heykelleri ile de doludur. Müze içerisinde dünyaca ünlü politikacıların yanı sıra sporcular, film yıldızları, bilim insanları, dünyaca ünlü katillerin balmumu heykelleri bulunmaktadır. O kadar gerçekçilerdir ki önlerinde fotoğraf çektirmek için sıra bekleyebilirsiniz.

Madame Tussauds Müzesi kurulduğu ilk dönemde Korku Odası olarak adlandırılan müze odası ile ün kazanmıştır. Ancak Korku Odası bölümü zamanla etkisini kaybetmiş, farklı bölümlere ilgiler oluşmaya başlamıştır. 1993 yılında açılan Londra'nın Ruhu bölümü günümüzde en çok ziyaret edilen bölümlerden birisidir.

İstanbul başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında Madame Tussauds Müzesilerini görebilirsiniz. Örneğin Amsterdam'sınız ve bu müzeyi gezdiniz. Farklı bir şehirdeki Madame Tussauds Müzesine girmenize kesinlikle gerek yoktur. Ancak daha önce bu müzelerden birisine girseniz bile tüm müzelerin merkezi olan Londra Madame Tussauds Müzesini kesinlike gezip görmenizi öneririz.

 • Adres: Marylebone Rd, Marylebone, London NW1 5LR, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 35 Sterlin
 • Web Sitesi: madametussauds.com/london/en/

Doğa Tarihi Müzesi

Londra'da Nereye Gidilir listemizin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. 1884 yılında kurulmuş olan Doğa Tarih Müzesi Londra içerisindeki 3 kültürel tesisten birisidir.

1883 yılında inşaat tamamlandığında British Museum'un bir parçası olarak açılan Doğa Tarih Müzesi günümüzde kendi adı ile faaliyet göstermeye devam etmektedir. 4 ana bölüme sahip olan müze içerisinde 85 milyona yakın eser bulunmaktadır.

 • Adres: Cromwell Rd, South Kensington, London SW7 5BD, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.50
 • Web Sitesi: nhm.ac.uk

Piccadilly Circus

Londra’da Gezilecek Yerler listenize şimdi çok hareketli bir yer ekliyoruz. Londra’nın günlük yaşantısını, atmosferini, hareketini merak ediyorsanız Piccadilly Circus meydanına inebilirsiniz. Burasının New York’ta bulunan Times Meydanından bir farkı olmadığını göreceksiniz. Şehrin tüm ihtişamını görmek istiyorsanız gezi listenize bu meydanını kesinlikle eklemenizi öneririz.

Piccadilly Circus meydanını neon ışıklar ile aydınlatıldığını göreceksiniz. Bu ışıklar son 100 yıldır o meydanda bulunuyor. Neredeyse 24 saat bu meydanda gürültü, kabalık ve sesin hiç azalmadığını göreceksiniz. Bu meydan aynı zamanda en uygun konaklama merkezlerin bulunduğu yerdir.

Piccadilly Circus meydanı içerisinde bulunan Eros Heykeli 1893 yılında dikilmiştir. İlk başta çok tepki alan bu heykel meydanın simgelerinden birisi haline gelmiştir. Bu meydan aynı zamanda Segaworld, Tower Record ve Madame Tussaud Müzesine yürüme mesafesindedir.

Covent Garden Market

Convent Garden adlı bölge geçmişte Londra’nın meyve ve sebze yetiştiriciliğinin yapıldığı bir yerdi. Ancak günümüzde bu bölge Londra’nın en hareketleri yerlerinden birisi haline geldiğini görüyoruz. Semtin tam göbeğinde yer alan Covent Garden Market ise daha çok yöresel ürünlerin ve el işçiliği ürünlerin satıldığı bir yerdir.

Covent Garden Market genel olarak Salı ile Pazar günleri arasında açıktır. Pazar alanı içerisinde aynı zamanda yeme ve içme alanları da bulunuyor. Açık ve kapalı pazar alanlarının bulunduğu bu marketin kapalı bölümünde yerel çiftçiler tarafından satılan organik ürünlerden satın alabilirsiniz.

Covent Garden Marketin kapalı pazar bölümünün önünde yol boyu sokak sanatçıların performanslarını dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda müzisyenlerin canlı performanslarının yanı sıra akrobatların gösterileri ile de karşılaşacaksınız. Burada geçireceğiniz zamanın Londra'daki en kaliteli saatlerden birisi olacaktır.

 • Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00
 • Web Sitesi: coventmarket.com

St. Paul’s Cathedral

St. Paul’s Cathedral; 1600 yıl önce Londra Başpiskoposluğunun kullanımı için yapılmıştır. Yapı çok ihtişamlı olsa da kaderi maalesef karanlık olmuştur. Tarih boyunca meydana gelen felaketlerden ötürü katedral 4 kere yıkılıp 5. kez yeniden inşa edilmiştir.

St. Paul’s Cathedral 1666 yılında çıkan büyük bir yangında 4. kez yıkılmıştı. Mimarlığını konuşturan Christopher Wren aslına uygun olacak şekilde katedralin inşaatına 1675 yılında yeniden başlamıştır. Yeni katedraldeki ilk ayin ise 1697 yılında yapılmıştır.

İngiliz Kraliyet Ailesi başta evlilik olmak üzere cenaze ve vaftiz törenlerini bu katedralde yapıyor. St. Paul’s Cathedral gezisi sırasında Yüksek Altar ve Fısıltı Galerisinin oldukça fazla ilgi gördüğünüzü göreceksiniz.

 • Adres: St. Paul's Churchyard, London EC4M 8AD, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 08.30-16.30
 • Giriş Ücreti: 20 Sterlin (İnternet Üzerinden Satış 17 Sterlin)
 • Web Sitesi: stpauls.co.uk

Oxford Street

2 km uzunluğu ile göz kamaştıran Oxford Street’i Londra Gezilecek Yerler listenize eklemenizi öneririz. İçerisinde kendi ismini taşıyan bir meydana da sahip olan bu sokağın başlangıcı Tottenham Court’tan başlıyor. Marble Arch’a kadar giden caddede Londra’yı daha yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Oxford Street bildiğiniz Antik Roma Yolu ile aynı parkura sahiptir. Geçmişi 12. Yüzyıla dayanan bu caddenin yapısı 18. Yüzyıldan sonra şekillenmeye başlamış. Oxford Kontu burada yer alan mülkleri sırası ile satın aldıktan sonra caddeyi eğlence merkezi haline getirmiştir. Daha sonraki yıllarda cadde perakende satış yapan mağazalarla dolmaya başlamıştır.

Oxford Street içerisinde dünyanın önde gelen birçok markasına ait dükkanlar bulunduğunu göreceksiniz. Alışveriş tutkunuz ve yeterli bütçeniz varsa buradan çıkmak dahi istemeyeceksiniz. Şunu hatırlatmaktan geçmek istemiyoruz; Sterlin oldukça yüksek bir kura sahip olduğundan dolayı burada yapacağınız alışveriş için bir servet ödemeniz gerekebilir.

Eğer uygun, ekonomik bir alışveriş istiyorsanız Primark’a gidebilirsiniz. Burada yer alan dükkanlarda alışverişin en azından Oxford Street’e göre daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Primark içerisinde aynı zamanda yeme ve içme konusunda da restoranlar bulunduğunu söyleyebiliriz.

 • Mağaza Açılış-Kapanış Saatleri: 09.00-21.00
 • Web Sitesi: oxfordstreet.co.uk

Camden Town

Londra’da Nereye Gidilir konusunda sizlere şimdi güzel bir önerimiz olacak. Londra şehir merkezinde yer alan Camden Town daha çok alışveriş yapmak ve eğlenmek isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Alışveriş yapmayı seviyorsanız özellikle hafta sonu buraya gelmenizi öneririz. Hippi alışveriş merkezlerinden çok uyguna oldukça kaliteli ürünler alabilirsiniz.

Camden Town’da pazarlar cumartesi ve pazar günleri kurulmaktadır. 6 farklı bölgede kurulan pazarlarda takı, kitap, giyim, teknoloji, çiftlik ürünleri gibi birçok kategoriden ürün satılmaktadır. Burada yiyeceğiniz yiyecekler tamamen organik ürünlerden oluşacaktır. Camden Town kesinlikle gezip görmeniz gereken bir yerdir.

Tate Modern

Londra Gezilecek Yerler listemizin yavaş yavaş sonuna doğru geliyoruz. Londra’da sanata ayıracak vaktiniz varsa bu sanat merkezini de gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz. Tate Modern ile ilgili ayrıntılar ise;

İngiliz sanatçılar tarafından 1900 yılından günümüze yapılan modern çalışmalar bu müze içerisinde sergileniyor. Eğer müze içerisinde özel bir etkinlik, organizasyon yoksa girişler tüm yıl boyunca ücretsizdir. Sanat merkezinin içerisinde aynı zamanda Matisse, Dali ve Picasso’nun eserlerini görebilirsiniz.

Tate Modern içerisinde irili ufaklı 88 adet sanat galeri bulunmaktadır. Galeriler dışında yeme ve içme merkezleri ile beraber hediyelik eşya alabileceğiniz, kitap ve baskılı ürün alabileceğiniz dükkanlar da bulunmaktadır.

 • Adres: Bankside, London SE1 9TG
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Web Sitesi: tate.org.uk

Ulusal Galeri

1824 yılında kurulan Ulusal Galeri, Trafalgar Meydanı içerisinde yer alıyor. Londra’da Kraliyete ait sanat koleksiyonları 1800’lü yıllarda halka açılması ile beraber Ulusal Galeri gibi birçok sanat merkezi ziyarete açılmıştır.

William Wilkins tarafından inşa edilen Ulusal Galeri binası Pall Mall Sokağı içerisinde yer alıyor. Oldukça ihtişamlı olan binanın sadece caddeye bakan ön yüzü orijinalliğini kaybetmemiştir. Bunun dışındaki tüm bölgelerin restorasyonlarla tamir edildiği görülüyor.

Ulusal Galeri içerisinde 2,300 parçalık büyükçe bir koleksiyon bulunuyor. Eserlerin en eskisi 13. Yüzyıla ait olurken en yenisi 1900’lü yıllara aittir. Koleksiyon sadece İngiliz sanatçılarla yetinmemiştir. İngiliz sanatçılara ek olarak Amerikalı ve Avrupalı ustalara ait eserler de bulunmaktadır.

 • Adres: Trafalgar Square, Charing Cross, London WC2N 5DN, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Web Sitesi: nationalgallery.org.uk

Shakespeare’s Globe

Londra Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Shakespeare’s Globe yer alıyor. 1599'da inşa edilen orijinal tiyatro alanı 1644 yılında aşırı dinciler tarafından yakılarak yıkılmıştır.

1994 yılında tiyatronun yeniden hayata geçmesini isteyen Sam Wanamaker, tiyatronun 250 metre kadar yakınında yeniden inşa ettirmiştir.

Shakespeare’s Globe tiyatrosu 1997 yılında yeniden gösterime başlamıştır. İçerisi 17. yüzyıl atmosferine uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Kapalı bölümü ise 2014 yılında açılmıştır. Yıl boyunca dünyanın usta isimleri Shakespeare oyunlarını oynamaktadırlar. Eğer vaktiniz varsa bu oyunlardan birisine katılmanızı öneririz.

 • Adres: 21 New Globe Walk, London SE1 9DT, Birleşik Krallık
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 17 Sterlin
 • Web Sitesi: shakespearesglobe.com

Londra’da Nerede Kalınır?

Londra Gezilecek Yerler listemiz sona erdiğine göre konaklama konusuna geçebiliriz. Londra’da Nerede Kalınır diye merak ediyorsunuz değil mi? Londra’da Waterloo, Covent Garden, City Of London, Mayfair & Oxford Street, Soho, Westminster, Kensington, King’s Cross, Bloomsbury ve Paddington bölgelerinde konaklayabilirsiniz.

Şehir merkezinde ekonomik, 3 yıldızlı bir otel arayışınız varsa London Eye’nin hemen arka bölümünde yer alan Premier Inn London County Hall’da kalabilirsiniz. Otelin 3,000’den fazla pozitif değerlendirme puanı bulunuyor.

Oxford Street’te yer alan 4 yıldızlı Amba Hotel Marble Arch hotelini de önerebiliriz. Hyde Park’a yürüyüş mesafesinde olan bu otelin de oldukça modern olduğunu söyleyebiliriz. 4 yıldızlı alternatif otel ise Radisson Blu Edwardian olacaktır.

5 yıldızlı otel konusundaki önerimiz ise The Montcalm Marble Arch’dır. Elbette İngiltere’de ve Londra’da yüzlerce 5 yıldızlı otel bulunuyor. Ancak bizler burada yüksek puan almış, gezginler tarafından önerilen otelleri listelemeye çalıştık.

Londra’da Ne Yapılır?

Her yıl milyonlarca kişinin geldiği Londra’da gezip görülecek yerleri yukarıda listeledik. Birleşik Krallığın bu önemli şehrinde gezi dışında yapılacak o kadar fazla şey var ki seyahat sürenizi uzatmak dahi isteyebilirsiniz. Londra'da Ne Yapılır konusundaki ayrıntılar;

Notting Hill Karnavalı’na Katılın

Londra seyahatinizi Ağustos ayında planlarsanız ülkenin en iyi festivallerinden birisi olan Notting Hill Karnavalına katılım gösterebilirsiniz. Londra’nın en renkli semti olan Notting Hill’de her yıl Ağustos ayında yüzlerce dansçı sokağa dökülmektedir. Kendilerine özgü rengarenk giyinen dansçılar yine kendilerine özgü danslarla sokakta doyasıya eğlenirler. Bu karnaval Londra’daki en büyük eğlencelerden birisidir.

Wimbledon Tenis Turnuvası’nı İzleyin

Spor sever birisi iseniz Londra’da yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi de tenis turnuvası izlemek olacaktır. 1877 yılından bu yana düzenlenen Wimbledon Tenis Turnuvası şehrin en gözde spor etkinliklerinden birisidir.

Tekne Turlarına Katılın

Londra dünyanın önde gelen en büyük turistik şehirlerinden birisidir. Bulunduğu konum nedeni ile ulaşım oldukça çeşitli olup oldukça hızlıdır. Londra’da yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden birisi tekne turuna çıkmak olacaktır. Thames Nehri üzerinde düzenlenen tekne turu ortalama olarak 1 saat sürmektedir. Kişi başı 13,25 Sterlin vererek katılacağınız tekne turu belki de yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden birisi olacaktır.

M&M World’de Çikolatanın Tadına Varın

Çikolata tutkunu birisiyseniz Londra’daki M&M World tam da size göre! Leicester Meydanı içerisinde yer alan bu merkezin önünden geçerken bile çikolata kokusu sizleri etkileyecektir. Eğer vaktiniz varsa burada çikolataların tadına bakarak lezzet şöleni içerisinde kaybolmanızı isteriz.

Londra’da Ne Yapılır konusunda sizlere birçok bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. Yukarıdaki etkinlikler haricinde London Eye’a binebilir, British Museum’u ziyaret edebilirsiniz. Aynıca Shakespeare Globe’da oyun izleyebilir, Buckingham Sarayında askerlerin nöbet değişimlerini izleyebilirsiniz.

Londra’da Ne Yenir?

Londra seyahatiniz sırasında elbette acıkacaksınız. Türkiye'de bulabileceğiniz yiyecekler yerine yöresel lezzetlerin tadına bakmak isteyebilirsiniz. Bu bölümde ise sizlere Londra’da Ne Yenir hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Fish & Chips

İngiliz yiyecekleri içerisinde en yaygın tüketileni Fish & Chips’tir. İngiltere'nin hemen hemen her sokağında görebileceğiniz bu sokak lezzeti asında ekmek arası patates ve balıktan oluşmaktadır. Uygun fiyata sahip olmasından dolayı hem yöre halkı hem de turistler tarafından tercih edildiği görülmektedir.

Fish & Chips içerisinde genel olarak Morina Balığı kullanılıyor. Ancak bu balık tedarik edilemediğinde Pisibalığı ya da Mezgit’de kullanılmaktadır. Londra’ya kadar gelmişken ilk tadına bakmanızı istediğimiz şey Fish & Cips olmalıdır.

Donut

Donut aslında Amerikan atıştırmalıklarından birisidir. Ancak Amerika ile Londra donutları arasında büyük farklar olduğunu görüyoruz. Amerikan versiyonu oldukça yağlı olup ağırdır. Londra’da yiyeceğiniz donutun he lezzetli hem doyurucu hem de hafif olduğunu göreceksiniz.

Dürüm

Londra’da Ne Yenir bölümüne bunu eklemek istemezdik fakat ihtiyaç olabileceğini düşündüğümüzden dolayı dürümü de dahil etmek istiyoruz. Aslında Türklerin yoğun olarak bulunduğu ülkelerden birisi de İngiltere’dir. Özellikle Londra’da kalabalık birçok sokakta dürümcülerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Domuz etinden uzak kalmak istiyorsanız Türk işletmeciler tarafından açılan dürümcülerden sipariş verebilirsiniz.

Bangers & Mesh

Londra’nın yöresel lezzetlerini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Yöresel bir atıştırmalık olan Bangers & Mesh İngiliz sosisi ve patates püresi ile hazırlanıyor. Eğer güzel bir restorana giderseniz bu yemeğin ana yemek olarak sunulduğunu göreceksiniz.

İngiliz sosisi bildiğiniz üzere domuz etinden hazırlanıyor. Bu nedenle domuz etine karşı hassasiyetiniz varsa bu atıştırmalıktan uzak durmanızı öneriyoruz. Bunun haricinde atıştırmalığın oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Yorkshire Pudingli Rosto

Yorkshire Pudingli Rosto sadece pazar günleri tüketilen özel bir yiyecektir. Geleneksel olarak hazırlandığında sığır eti ile hazırlanan bu yemek bazı bölgelerde domuz eti, hindi eti, tavuk ve koyun eti ile de yapılmaktadır. Yanında mevsimin durumuna göre salata ve puding servis ediliyor.

Turta ve Püre (Pie & Mash)

Londra’nın yöresel lezzetlerinden birisi de Turta ve Püre’dir. (Pie & Mash) Tercihe göre biftek ya da domuz eti ile hazırlanan bu tutarda genellikle patates püresi eşliğinde servis edilmektedir. İngilizlerin yemekten en çok keyif aldığı yiyeceklerin başında gelmektedir.

Turta ve Püre (Pie & Mash) geçmiş yıllarda yılan balığı ile hazırlanıyormuş. Günümüzde çok özel yerler yılan balığı ile hazırlamaktadır. Eğer bulabilirseniz yılan balıklı olanından yemenizi tavsiye ederiz.

Kabuklu İstiridye

Londra’da Ne Yenir konusunda sizlere deniz ürünleri önerisinde de bulunmaya çalışacağız. İngilizlerin en güzel lezzetlerinden birisi olan kabuklu istiridyede yemekler ufak istiridyelerden yapılıyor. Baharatlar eşliğinde yapılan bu yemeğin oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Beef Wellington

Yiyecek konusundaki son önerimiz Beef Wellington olacaktır. Londra’da yiyebileceğiniz en lezzetli yiyecek olan Beef Wellington; büyük bir bifteğin etrafı patates, sos, çeşitli sebzeler ve ekmek ile sarılarak pişirilir. Bu yemeğe biraz fazla para ödersiniz ancak alacağınız lezzetin her şeye değer olduğunu göreceksiniz.

Londra’dan Ne Alınır?

Londra’dan Ne Alınır diye düşünmeyin. Tarihi bu şehirden eliniz boş asla geri dönmezsiniz. Alışveriş konusuna girmeden önce bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Londra’da yapacağınız alışveriş için biraz yüksek bütçeye sahip olmanız gerekiyor. Londra’da ki hediyelik eşyaların fiyatı oldukça yüksektir. Bir de buna yüksek Pound kuru eklenince alışveriş imkânsız hale gelebilir.

Londra’da bölgeye özgü yöresel ürün bulmanız oldukça zordur. Londra’dan satın alabileceğiniz ürünleri İstanbul'da dahi bulabilirsiniz. Ancak yine de buradan bazı yöresel hediyelik eşyalar alarak ülkeye geri dönüş yapabilirsin.

Çay

İngilizlerin dünyaca ünlü 5 çayını elbette biliyorsunuzdur. Dünya’da çay tüketiminde lider ülke Türkiye’dir. Türkiye’den sonra İngilizlerin ikinci sırada yer aldığını söylesek yanlış olmaz. İngilizler çayı sütlü içtiklerinden dolayı çayları aromalı olmaktadır. Siyah çay konusunda Londra’nın dört bir yanında işletmeler kurulduğunu göreceksiniz. Buradan kendinize ve sevdiklerinize aromaları ile ünlü İngiliz çaylarından alabilirsiniz.

Bisküvi & Çikolata

İngilizler, Bisküvileri ve Çikolatalarını bilerek ülke dışına çıkarmadıklarını düşünüyoruz. Yoksa bu lezzetlerin dünyaca ünlü popüler olmamaları imkansızıdır. İngiliz halkının hemen hemen tamamı şeker ve çikolataya ilgi duymaktadır. Bu nedenle ülkede çok kaliteli çikolata ve bisküvi üretimleri yapılmaktadır. Hediyelik eşya olarak çikolata alacaksanız Hershey Company ve British Cadbury markalarından almanızı öneririz.

Scotch Viski

Scotch normalde İskoç viskisidir. Londra ile İskoçya birbirlerine yakın olmasından dolayı bu bölgede de kaliteli Scotch Viski bulabilirsiniz. İster kendinize ister sevdiklerinize dünyanın en kaliteli viskilerinden alabilirsiniz. Londra’da birçok alkol türünün en iyi markalarından ürünler satın alabilirsiniz.

Parfüm & Koku

Londra parfüm ve koku alanındaki en zengin bölgelerden birisidir. Londra’dan dönerken sevdiklerinize alabileceğiniz en güzel hediyelerden birisi koku ve parfümler olacaktır. Şehrin dört bir yanında dünyaca ünlü tüm markaların kokularına ulaşacaksınız. Ancak size özel ürünler istiyorsanız kent merkezinde bulunan Jo Malone London dükkanını ziyaret edebilirsiniz.

Londra Gezilecek Yerler listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu yazımızda sizlere Londra’da gezilecek yerleri, yapılacak aktiviteleri, yenilecek yemekleri ve alınabilecek hediyelik eşyaları dile getirmeye çalıştık. Londra seyahatiniz sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz her bilgi içeren bu yazı hakkındaki görüşlerinizi yorum bölümünde dile getirebilirsiniz.

Londra Gezi Rehberi: Londra’da Gezilecek 20 Yer