Bugün Portekiz’in en çok merak edilen şehirlerinden birisi olan Lizbon’a konuk olacağız. Oldukça uzun bir süredir Portekiz’e başkentlik eden bu şehrin tarihi ve kültürel anlamda oldukça zengin olduğunu görüyoruz. Avrupa’nın en güzel tatil ve gezi destinasyonlarından birisi olsa da diğer başkentler kadar ilgi görmemiştir. Bu yazımız içerisinde Lizbon Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Orta çağ döneminde paylaşılamayan Portekiz, 15. ve 16. Yüzyılda denizcilik alanında büyük ilerleme kaydetmiştir. Lizbon ise bu dönemlerde şehirleşmeye başlamış ve 7 tepe üzerinde şekillenmiştir. Tarihi birçok ayrıntı ve güzelliğe sahip olan Lizbon her yıl çok özel bir kitle tarafından ziyaret edilmektedir. Lizbon Gezi Rehberi konusundaki detaylar;

Belém Kulesi

Lizbon’da Gezilecek Yerler yazımıza ilk olarak Belém Kulesi ile başlamak istiyoruz. Oldukça zarif ayrıntılara sahip olan bu kule gotik mimari tarzına sahiptir. Yerel toplum tarafından Aziz Vincent Kulesi olarak da bilinen bu kule tamamen savunma amaçlı olarak düşünülmüştür.

Tagus Nehri kıyısında yapımına 1514 yılında başlanan Belém Kulesi 1520 yılında ancak tamamlanabilmiştir. 4 katlı olarak planlanan kule toplamda 30 metre yüksekliğe sahiptir. Kireç taşından yapılan kulenin hemen yanında askerlerin konuşlanabilmesi için büyük bir tabla oluşturulmuştur.

Yapı tamamlandıktan sonraki her dönemde birtakım eklemeler, ilaveler yapılmıştır. Görsel ve fonksiyonel olarak zenginleşen kulenin en üst katında oldukça güzel bir seyir alanı bulunmaktadır. Tepeye kadar çıktığınızda sizleri çok güzel bir manzara karşılayacaktır.

 • Adres: Av. Brasília, 1400-038 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:30
 • Giriş Ücreti: €6

São Jorge Kalesi

São Jorge Kalesi; Morolar tarafından 11. Yüzyılda inşa edilmiş bir kaledir. Kalenin bulunduğu tepe aslında M.Ö 2. Yüzyıldan bu yana askeri amaçlar için kullanılan oldukça önemli lokasyonlardan birisidir. Kaleyi detaylıca incelediğimizde Moro mimarisine dair çok önemli detaylar bulunduğunu göreceksiniz. 1255 yılında krallığın başkenti Lizbon olunca devletin merkezi bu şehir olmuştur.

Yapı 20. Yüzyıla kadar tamamen askeri amaç ile kullanılmıştır. 1938 yılında askerlerin çıkması ile beraber restorasyon çalışmaları başlamış ve bugün ki görünüm meydana gelmiştir. Bugün yapı içerisinde farklı dönemlere ait birçok kalıntı bulunan kale şehir manzarası izleme konusunda da oldukça başarılıdır.

 • Adres: R. de Santa Cruz do Castelo, 1100-129 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 21:00
 • Giriş Ücreti: €8,50
 • Web Sitesi: castelodesaojorge.pt/en/

Jerónimos Manastırı

Belém Kulesine oldukça yakın mesafede yer alan Jerónimos Manastırı şehrin en çok ziyaret edilen bölümlerinden birisidir. Manastırın yerinde daha önce bir kilise bulunuyormuş. Kilisenin yıkılması ile beraber yerine 1501 yılında bu manastırın inşa edilmesine karar verilmiştir. Manastırın inşası ancak 1601 yılında tamamlanabilmiştir.

Yapımı oldukça uzun süren manastırın bütçesi, Orta Doğu ve Afrika bölgelerine yürütülen denizcilik faaliyetleri ile kazanılmıştır. Süreç uzun sürdüğü için manastırın inşası da oldukça uzun sürmüştür. Yapının içerisinde aynı zamanda ünlü kaşif Vasco de Gama’nın da mezarı bulunmaktadır.

Jerónimos Manastırı içerisinde Lizbon’un en popüler müzelerinden birisi bulunmaktadır. Denizcilik ve Arkeoloji müzesi bulunan manastır 2007 yılında Avrupa Birliği için çok önemli bir anlaşmaya da ev sahipliği yapmıştır. Lizbon Antlaşması imza töreninin imzalandığı manastır, turistik açıdan oldukça başarılıdır.

 • Adres: Praça do Império 1400-206 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30
 • Giriş Ücreti: €10

Alfama Bölgesi

Alfama Bölgesi, Lizbon’un en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Geçmişi 12. Yüzyıla dayanan bu bölge 1755 yılında meydana gelen şiddetli depremden etkilenmeyen bölge tarihi dokusunu korumayı başarmıştır. Alfama Bölgesi, São Jorge Kalesi ile Tagus Nehri arasında yer alıyor.

Bölge tamamen yamaca kurulmuş, yükseklikte yer almaktadır. Bölgenin bizim dilimizdeki anlamı ise hamamdır. Şehrin ismi Arapça’da bulunan Al-hamma kelimesinden gelmektedir. Alfama Bölgesi Portekiz’in geleneksel müzik türlerinden birisi olan Fado’nun da çıkış noktasıdır.  Sevgilileri deniz aşırı yolculuklara giden kadınlar, eşlerini uğurlama esnasında Fado müziğinin çıkmasını sağlamıştır.

Alfama Bölgesinde bulunan tüm ara sokaklarda Arnavut kaldırımları bulunmaktadır. Alfama Bölgesinde bulunan Miradouro de Santa Luzia’ya giderseniz Tagus Nehrini ve şehrin karşı kıyısını görme imkanına sahip olabilirsiniz.

Alfama Bölgesini ziyaret edebilmek için 28 numaralı tramvaya binebilirsiniz. Bu mahalleyi gezerken karnınız acıkacaktır. Arnavut kaldırımlı sokaklarda gezerken lezzetli yemekler yiyebileceğiniz restoranlarla karşılaşabilirsiniz.

Santa Justa Asansörü

Santa Justa Asansörü, hemen hemen her gezginin Lizbon’da Gezilecek Yerler listesinde yer almaktadır. Bairro Alto ile Baixa’yı birbirine bağlamakla görevli olan bu asansör 1900 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Raoul Mesnier du Ponsard tarafından tasarlanan asansör 2 yıl gibi bir sürede anca tamamlanabilmiştir.

45 metre yüksekliğe sahip olan Santa Justa Asansörü ilk açıldığı günden beri ilgi görmektedir. Tarihi asansör günümüzde dahi gezginlerin 2 bölge arasında geçiş yapmalarını sağlamaktadır. Asansörü kullanan kişiler şehrin oldukça farklı bir bölümünü keşfetme fırsatına sahip olabiliyorlar.

Asansörün tasarımı Eyfel Kulesine benzemektedir. 1902 yılında tamamlandığında ilk başlarda buhar gücü ile çalışan tesis 1907 yılında elektrikli motora sahip olmuştur. Asansör 20 kişilik kapasiteye sahip olsa da inerken 15 kişinin binmesine izin verilmektedir.

 • Adres: R. do Ouro, 1150-060 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 11:00
 • Giriş Ücreti: €5,15

Lizbon Okyanus Akvaryumu

Lizbon Okyanus Akvaryumu; Avrupa’nın en büyük ikinci akvaryumu olarak gösterilmektedir. 1998 Lizbon Ticaret Fuarı kapsamında inşa edilen akvaryum kısa süre içerisinde şehrin en önemli bölümlerinden birisi haline gelmiştir. Lizbon Gezilecek Yerler listesine akvaryumu eklememek şehre büyük bir hakaret olacaktır.

Sahilden 2 metre kadar geriye inşa edilen akvaryum Milletler Parkı içerisinde bulunuyor. Akvaryum içerisine girdiğinizde 450 farklı türden 20 bine yakın su altı canlısı sizi karşılayacaktır. Lizbon Su Altı Müzesi olarak da bilinen tesis içerisinde suda yaşayan kuş, balık ve memeli türlerini görme fırsatına yakalayabilirsiniz.

Tesisin su altı müzesini gezmeye çıktığınızde birçok vatoz, köpekbalığı ve tropikal balık türlerini de görebilirsiniz.

 • Adres: Esplanada Dom Carlos I s/nº, 1990-005 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: €18
 • Web Sitesi: oceanario.pt/en

Gulbenkian Müzesi

Gulbenkian Müzesi daha çok sanat severler tarafından tercih edilen, ziyaret edilen bir müzedir. Müze; bir dönemler Orta Doğu’nun en büyük petrol tüccarlarından birisi olan Calouste Gulbenkian tarafından 1969 yılında açılmıştır.

Oldukça yüksek bir servete sahip olan Gulbenkian yaşamının son dönemlerini Portekiz’de geçirmiştir. Portekiz’e yerleşmeden önce Osmanlı topraklarında yaşayan Gulbenkian, kendisine ait 6,000 parçadan oluşan oldukça değerli koleksiyonu müzeye bağışlanıştır. Müzeyi ziyaret ettiğinizde göreceğiniz modern koleksiyon ise müzeye ait olan vakıf tarafından toplanan eserlerden oluşuyor.

Gulbenkian’a ait olan eserler “Kurucu’nun Koleksiyonu” sergi alanında sergilenmektedir. Orta Doğu topraklarını gezerken satın aldığı eserleri burada sergileyen Gulbenkian oldukça güzel bir müze bırakmıştır.

 • Adres: Av. de Berna 45A, 1067-001 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €12.50 (Tüm Bölümler)
 • Web Sitesi: gulbenkian.pt/museu/en/

Keşifler Anıtı

Belem bölgesinde bulunan Kaşifler Anıtı,ilk olarak Dünya Fuarı etkinliği kapsamında 1940 yılında inşa edilmişyir. Leopold de Almeida ve Cottinelli Telmo tarafından inşa edilen yapı sadece çimento ve demir kullanılarak inşa edilmiştir.

Yapının günümüzdeki görünümü ise 1960 yılında başlayan yeniden yapım süreci ile ortaya çıkmıştır. Kaşif lakabı ile bilinen Prens Henry adına yapılan bu yapı, ünlü kaşifin 500. Ölüm yıl dönümünde yeniden ziyarete açılmıştır. 56 metre yüksekliğe sahip olan yapının yeniden yapım sürecinde ünlü mimar Fernando Ramalho görev almıştır. Yapıyı dikkatli bir şekilde incelediğinizde 30’dan farklı kişinin heykeli bulunduğunu göreceksiniz. Prens Henry başta olmak üzere Macellan, Vasco de Gama gibi isimlere ait olan bu heykeller, kaşiflerin anısını yaşatmak üzere inşa edilmiştir.

Yapının heykkeli bölümünden sonra göreceğiniz kısım 50 metre uzunluğa sahiptir. Bu bölümde tamamen mozaikten yapılma devasa bir pusula bulunduğunu göreceksiniz. Yapının en üst katına çıkabilmek de mümkündür. En üst kata çıktığınızda harika bir şehir manzarası sizi bekliyor olacaktır.

 • Adres: Av. Brasília, 1400-038 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €5
 • Web Sitesi: padraodosdescobrimentos.pt/en/

Pedro IV (Rossio) Meydanı

Lizbon’a gelen binlerce turist gibi sizler de eğlenmek isteyeceksiniz. Diğer gezginlerle sosyalleşmek istiyorsanız Pedro IV (Rossio) Meydanına doğru gidebilirsiniz. Meydan belirli dönemlerde şehrin en kalabalık, en canlı yerlerinden birisi haline gelmektedir. Meydana girdiğinizde içerisinde ve çevresinde birçok otel, restoran, bar ve alışveriş yapabilecek yer bulunduğunu göreceksiniz.

Meydanı ziyaret ettiğinizde tam orta bölümünde IV. Pedro adına inşa edilmiş büyük bir sütun göreceksiniz. Asker Kral lakabına sahip olan kralın sahip olduğu 4 özellik sütuna 4 farklı figür olarak eklenmiştir. Figürler Ilımlılık, Adalet, Güç ve Bilgelik özelliklerini temsil etmektedir.

Meydanda doyasıya gezip fotoğraf çekebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. İnşaatı 1842 yılında tamamlanmış olan II. D. Maria Ulusal Tiyatrosunu ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında meydanda ziyaret edebileceğiniz birçok tarihi yapı bulunduğunu göreceksiniz.

Lizbon Katedrali

Lizbon Gezilecek Yerler listemizi genişletmeye devam ediyoruz. Lizbon Katedrali; hem yerel halkın hem de gezginlerin gezmekten çok keyif aldığı yerlerden birisidir. Yerel halk tarafından Sé de Lisboa olarak adlandırılan katedralin yapımına 1147 yılında başlanmıştır. Kral Afonso Henriques tarafından yaptırılmaya başlanan katedral 13. Yüzyılın ortasında ancak tamamlanabilmiştir.

Lizbon’un en eski dini yapılarından birisi olan Lizbon Katedrali birçok Avrupalı gezginin şehirdeki ilk duraklarından birisidir. Başta 1755 yılı deprem felaketi olmak üzere birçok doğal afet atlatan yapı günümüze kadar ayakta durmayı başarmıştır. Katedral içerisinde Moro ve Roma dönemine ait birçok eser sergilenmektedir.

Katedralin 2. Katında hazine bölümü bulunuyor. 4 salona sahip olan hazine dairesi içerisinde birçok farklı döneme ait giysi, dini eşyalar ve mücevherler sergilenmektedir.

 • Adres: Largo da Sé, 1100-585 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €4
 • Web Sitesi: patriarcado-lisboa.pt

Bairro Alto

Bairro Alto bölgenin eğlence ve gece hayatı merkezi olarak gösterilmektedir. Fado’nun en güzel icra edildiği yerlerden birisi olan bu bölgenin dilimizdeki anlamı Üst Mahalledir. Oldukça yeni bir yerleşim bölgesi olan Bairro Alto 15. Yüzyılın ikinci çeyreğinde kurulmaya başlanmıştır.

Lizbon ekonomik ve sosyal olarak değişmeye başlayınca bu yerleşim bölgesinin kurulmasına karar verilmiştir.

Bairro Alto bölgesinde Fado restoranlarında eğlencenin doruklarda olduğunu göreceksiniz. Kapılardan dışarı taşan insanlar sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmektedir. Güzel ve keyifli bir gece yaşamak istiyorsanız bu bölgenin ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Rua Augusta

Lizbon’da gezginlerin ne yaptığını merak ediyor musunuz? Şehrin en popüler caddelerinden birisi olan Rua Augusta Lizbon’un cazibe merkezlerinden birisidir. İçerisinde alışveriş yapabileceğiniz birçok yer bulunan cadde yeme ve içme olanakları bakımından zengindir.

Cadde araç trafiğine tamamen kapalı olmasından dolayı oldukça güvenilirdir. Ticaret Meydanı ve Rossio arasında bulunan bu cadde de her zevke her bütçeye uygun mağaza bulabilmek mümkündür. Yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz bir dizi kafe ve restoranın bulunduğu cadde sokak sanatçıları bakımından da oldukça zengindir.

Oldukça farklı bir atmosfere sahip olan caddenin ye döşemeleri de oldukça estetiktir. Caddenin sadece mağaza ve kafelerle dolu olduğunu düşünmeyin. Aynı zamanda ziyaret edip görebileceğiniz birçok yapı da bulunuyor.

Roma hamamı kalıntıları, Millenium BCP Bankası Rau Agusta caddesinin görülmeye değer yerlerinden sadece birkaçıdır. Ticaret Meydanına doğru ilerlemeye başladığınızda ise caddenin en popüler yapılarından birisini göreceksiniz. Rua Agusta Takı kesinlikle görülmeye değer yapılardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

28 No’lu Tramvay

İstanbul’un Taksim ilçesinde bulunan tarihi tramvayın ne kadar popüler olduğunu biliyorsunuzdur. Lizbon’da da aynı buna benzer popüler bir tramvay bulunmaktadır. Lizbon geziniz sırasında nostaljik bir tramvay gezisi yapmak istiyorsanız 28 numaralı tramvaya binebilirsiniz.

İçi ahşap olan tramvayın dışı tamamen sarı renktedir. Bu tramvaya binen gezginleri oldukça güzel bir gezi beklemektedir. 10 kilometre uzunluğa sahip olan tramvay hattı Sao Joge Kalesinden başlayarak Bairro Alto’ya kadar ilerlemektedir.

Özellikle yaz ayında tramvaya her gün binlerce kişi binmektedir. Eğer sadece kent merkezini görmek, daha kısa süreli bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız 15 numaralı tramvaya binebilirsiniz.

National Tile Museum

Lizbon’da Nereye Gidilir? konusundaki sıradaki durağınız National Tile Museum olmalıdır. İspanya ve Portekiz’e özgü birçok seramikten süsleme koleksiyonu bulunan bu müze 1965 yılında ziyaretçi alımına başlamıştır.

Kültürel tesis 1980 yılında alınan bir karar sonrasında Ulusal Müze statüsüne yükseltilmiştir. Süsleme sanatının görsellere çok büyük oranda görsellik kattığını göreceksiniz. Müze içerisinde yer alan eserlerin bir kısmı kalıcı eserlerden oluşurken bir kısmı da geçici eserlerden oluşmaktadır.

National Tile Museum içerisindeki kalıcı koleksiyon tamamen çinilerden oluşmaktadır. 15. Yüzyıldan başlayarak günümüze kadar olan dönenimde üretilmiş çinilerin sergilendiği bu müzede işlenmiş birçok porselen, seramik ve fayans bulunuyor.

 • Adres: R. Me. Deus 4, 1900-312 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €5
 • Web Sitesi: museudoazulejo.gov.pt

Belém Pastanesi

Lizbon Gezileck Yerler listesi oluşturuyorsanız listenizde Belém Pastanesi de olmalıdır. Lizbon’a özgü lezzetler denemek isterseniz bu pastane listenizdeki ilk yer olmalıdır. 1837 yılında faaliyetlerine başlayan pastane hamur işi lezzetlerden hoşlanan kişiler için tam bir nimettir.

Belém Pastanesi ülke genelinde oldukça popüler bir yerdir. Bu pastanede tatmanızı istediğimiz özel bir lezzet bulunuyor. Pastel de Nuta oldukça gizli bir tarife sahip olan eşsiz bir lezzettir. Pastanenin hemen karşı çaprazında bulunan Jeronimos Manastırında görev alan rahibeler, ek gelir elde etmek için 18. Yüzyılda bu gizli tarifi pişirmeye başlamıştır.

Manastır 1820 yılında kapatılmış olsa da fırındaki üretim devam etmiştir. Daha sonraki yıllarda tamamen rahibeler tarafından devir alınan pastane Belém adını almıştır.

 • Adres: R. de Belém 84-92, 1300-085 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 00:00
 • Web Sitesi: pasteisdebelem.pt/en

Berardo Müzesi

Pastanede güzel güzel lezzetlerin tadına baktıktan sonra rotanızı 2007 yılında kurulan Berardo Müzesine doğru çevirebilirsiniz. Belém Kültür Merkezi içerisinde yer alan müze Portekiz’in en ünlü is insanı Jose Berardo önderliğinde kurulmuştur.

Müze içerisinde yer alan kalıcı eserlerin tamamı Jose Berardo’nun kişisel koleksiyonudur. İçerisinde 20. Yüzyıldan günümüze kadar dönemde yapılmış modern ve çağdaş eserler yer alıyor.

Berardo Müzesi aynı zamanda Andy Marhol, Pablo Picasso, Cindy Sherman ve Joan Miro gibi ünlü isimlerin koleksiyon eserleri de bulunmaktadır.  Geçici sergi alanına girdiğinizde Kuzey Amerikalı ve Avrupalı birçok sanatçıya ait oldukça başarılı eserlerin sergilendiğini göreceksiniz.

 • Adres: Praça do Império, 1449-003 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €5
 • Web Sitesi: en.museuberardo.pt

Ticaret Meydanı

Lizbon’da 1755 yılında çok büyük bir deprem meydana gelmiştir. Kent merkezinde bulunan birçok bina yıkılmış, şehir yok olma aşamasına gelmiştir. Yıkılan binalar içerisinde Kraliyet Sarayı da yer alıyordu. Saray yıkıldıktan sonra boşalan araziye Ticaret Meydanı inşa edilmesine karar verilmiştir. Meydan, Lizbon’un denize açılan bir kapısı olarak da gösterilmektedir.

Şehrin ana meydanlarından birisi olan Ticaret Meydanı ilk inşa edildiği dönemde denizcilik faaliyetlerinden dolayı ticari hayatın merkezinde yer alıyormuş. Günümüzde ise sadece turistler tarafından ziyaret edilen bir meydan haline gelmiştir.

Meydanın nehre bakan kısmı dışında etrafı sarı binalarla dolu olan meydanın ortasında aynı zamanda iki adet cazibe merkezi de bulunmaktadır. Bunlardan ilki Rua Augusta Takı olurken diğeri ise Kral I. Joseph’in Heykeli’dir. Rua Augusta Takı 1755 yılında meydana gelen depremden sonra hazırlanıp meydana getirilmiştir. Ticaret Meydanında vakit geçirmek ziyaretçiler güzel bir aktivite olacaktır.

Sintra Kasabası

Lizbon kent merkezinden trene binen kişiler 40 dakikalık bir yolculuk sonrasında Sintra Kasabasına ulaşabilirler. Sadece Lizbon’un değil tüm Portekiz topraklarının en romantik, en mistik atmosferine sahip olan bu kasaba daha çok gerçek gezginler tarafından ziyaret edilmektedir.

Sintra Kasabası yemyeşil tepelerin bulunduğu, taze çiftlik ürünlerinin yetiştirildiği, tarihi yapıların yan yana bulunduğu efsane bir kasabadır. Büyülü ve eşsiz bir ortama sahip olan kasaba tek gün de dolaşabileceğiniz bir yer değildir.

Kasabanın tüm güzellikleri keşfedebilmek için en az 3 gün ayırmanız gerekmektedir. Benim o kadar vaktim yok, bir günüm var diyorsanız da belli başlı yerlere de gidebilirsiniz. Kasaba günü birlik ziyarete de uygun bir yerdir.

Sintra Kasabası planı oluşturacaksanız gezinize ilk olarak Pena Sarayı’ndan başlayabilirsiniz. Buradan çıktıktan sonra Quinta da Regaleira buradan da Roca Burnu’na gidebilirsiniz. Yeterli süreniz varsa kent merkezinden düzenlenen turlarla bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Cascais

Listemizin yavaş yavaş sonuna doğru gelmeye başlıyoruz. Eğer tatilinizi yazın planladıysanız ve denize girme gibi bir düşünceniz varsa adresiniz Cascais bölgesi olmalıdır. Konforlu bir şekilde trenle gelebileceğiniz bu bölge kent merkezine oldukça yakın bir mesafededir. Birbirinden güzel sessiz, sakin plajlar aileler için oldukça güvenlidir.

Serra de Sintra Doğa Parkı içerisinde yer alan plajlar büyük dalgalara da açıktır. Bu nedenle yıl içerisinde birçok sörfçü dalgalarla mücadele etmek için Lizbon’a gelmektedir. Cascais aynı zamanda çok eski zamanlardan bu yana balıkçılığın merkezidir. Denize girip güneşlendikten sonra restoranlardan oldukça lezzetli deniz mahsulleri yiyebilirsiniz.

Cascais kasabasını bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz. Kasaba içerisinde çok dikkat çeken tarihi yapılar, müzeler ve güzel parklar bulunmaktadır. Kasabaya kadar gelmişken bu güzelliklere de göz atmanızı öneririz.

25 Nisan Köprüsü

Lizbon Gezilecek Yerler yazımızın son sırasında ise 25 Nisan Köprüsü yer almaktadır. Bu köprünün en önemli özelliği ise Avrupa’nın en büyük ve en uzun asma köprü olma özelliğidir. 1966 yılında ülke yönetiminde bulunan Salazar, bu projeyi baştan sonra yürüterek şehre kazandırmıştır.

Köprünün ismi ilk başlarda bu şekilde değildi. 25 Nisan tarihi Portekiz tarihinde önemli bir yere sahip. Ülke bu tarihte diktatörlük rejiminden kurtulmuş, Karanfil Devrimi ile demokrasiye geçmiştir.

25 Nisan Köprüsünün yapımı 45 ay kadar sürmüştür. Köprünün yapımında ünlü Golden Gate köprüsünün tasarımında görev alan ekip de bulunmuştur. Bu nedenle Golden Gate’nin bir kopyası olarak görülebilir. Köprüyü görmek, üzerinden geçmek oldukça güzel bir aktivite olacaktır.

Lizbon Gezi Rehberi yazımızın sonuna geldiğimizi filan asla düşünmeyin. Lizbon ile ilgili konuşacak daha birçok ayrıntılı bulunuyor. Masallardan çıkmış bu şehre geldiğinizde ne yapacağınızı, nerede kalacağınızı, ne yiyeceğinizi merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atmanızı öneririz.

Lizbon’da Nerede Kalınır? Lizbon Otel Tavsiyesi

Portekiz ruhunu sonuna kadar yaşamak istiyorsanız Lizbon’un tam da sizlere göre olduğunu göreceksiniz. Başta mimari olmak üzere yemek kültürü, festival ve gece hayatı ile ön plana çıkan Lizbon Batı Avrupa’nın en popüler şehirlerinden birisidir. Seyahat planı oluşturmak isteyen kişilerin önündeki en büyük engel konaklamadır. Rehberimizin bu bölümünde Lizbon’da Nerede Kalınır? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Lizbon’a olan ilginin oldukça fazla olduğunu göreceksiniz. Her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan Portekiz’in büyülü şehrini görmek isteyecektir. Yola çıkmadan önce kalacağınız yeri iyi bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Lizbon’da genel olarak oteller 4 bölgede bulunmaktadır. Baixa – Chiado, Alfama, Bairro Alto ve Principe Real konaklama yapabileceğiniz bölgelerdendir. Lizbon Otel Tavsiyesi konusundaki önerilerimiz;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Baixa – Chiado bölgesinde bulunan Rossio Garden Hotel ve Hotel Lis – Baixa otellerinde, Alfama bölgesinde bulunan Hotel Convento do Salvador otelinde, Bairro Alto bölgesinde bulunan My Story Hotel Rossio ve Monte Belvedere Hotel by Shiadu otellerinde, Principe Real bölgesinde bulunan Hotel Botanico otelinde konaklayabilirsiniz. Tarihi ve turistik birçok bölgeye oldukça yakın mesafede bulunan bu oteller, Booking üzerinden en düşük 8,1 puana sahiptir. Oldukça güvenilir ve temiz olan 3 yıldızlı oteller, birçok gezginden tam not almışlardır. 3 yıldızlı otellerde gecelik konaklama ücreti ortalama olarak 400 TL’dir.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Baixa – Chiado bölgesinde bulunan Lisboa Pessoa Hotel ve TURIM Terreiro do Paço Hotel otellerinde, Alfama bölgesinde bulunan Alfama – Lisbon Lounge Suites ve Alfama by Lisbon Inside Out otellerinde, Bairro Alto bölgesinde bulunan Lisboa Carmo Hotel ve Lx Boutique Hotel otellerinde konaklayabilirsiniz. Booking üzerinden en düşük 8,5 puan bu oteller oldukça başarılıdır. Turistik birçok yere yürüyüş mesafesinde olan bu otellerin sayısı aslında oldukça fazladır. 4 yıldızlı otellerin gecelik konaklama ücreti 750 TL ile 900 TL arasında değişmektedir.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Baixa – Chiado bölgesinde bulunan Corpo Santo Lisbon Historical Hotel otelinde, Bairro Alto bölgesinde bulunan Altis Avenida Hotel otelinde, Principe Real bölgesinde bulunan Memmo Príncipe Real – Design Hotels otelinde konaklayabilirsiniz. Lizbon’da elbette çok fazla 5 yıldızlı otel vardır fakat burada en popüler 2 tanesini listelemeye çalıştık. Booking üzerinden 9,2 puana sahip olan bu otellerde konforun oldukça yüksek seviyelerde olduğunu göreceksiniz. 5 yıldızlı otellerde gecelik konaklama ücreti 1,500 TL’den başlamaktadır. Ülkenin para birimi Euro olmasından dolayı fiyatlar bizlere göre oldukça yüksek olabilmektedir.

Lizbon’da Ne Yapılır? Lizbon’da Yapılacak Şeyler

Lizbon’un rüya gibi bir şehir olduğunu az çok anlamışsınızdır. Masallardan çıkmış gibi bir yapıya sahip olan bu şehir maalesef yeteri kadar ilgi göremiyor. Tarihi oldukça eskilere dayanan bu şehrin aslında modern bir yüze sahip olması keşfedilmesinin önüne geçiyor. Yapı olarak küçük olmasından, popüler olmamasından dolayı bu şehirde yapılacak pek fazla şey yok gibi düşünebilirsiniz. Bu bölümde Lizbon’da Ne Yapılır? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Sarayları, tarihi yapıları, plajları ve eğlence merkezleri ile Lizbon’un tam turistlere yönelik bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Yakın bir zamanda Lizbon planınız varsa ve yapacak aktiviteler arıyorsanız tam da doğru yerdesiniz. 15 maddeden oluşacak olan Lizbon’da Yapılacak Şeyler bölümü tam da sizlere göre!

Alfama’da Eski Lizbon Sokaklarını Dolaşın

Günümüzde ziyaret ettiğiniz kısım şehrin modern, yeni yüzüdür. Bölgede yaşayan insanların geçmişte kullandıkları yerleşim yeri ise Alfama adı verilen bu bölgedir. Tarihi sokaklarla dolu olan bu bölgede birbirinden güzel eski yapılar, küçük meydanlar sizleri karşılıyor olacaktır.

Old town adı verilen eski sokaklarda gezerken şehrin en önemli yapılarından birisi olan Lizbon Katedralini göreceksiniz. Ne olursa olsun katedralde vakit geçirmenizi öneririz. Bunun haricinde 11 kuleye sahip ve Portekiz manzaralı San George Kalesi de bu bölgede ziyaret etmeniz gereken yerler arasında gösteriliyor.

Belém Sokaklarını Keşfedin

Lizbon’un en eski, en orijinal bölgelerinden birisi de Belém adı verilen bu bölgedir. Lizbon kent merkezinin az buçuk dışında yer alan bu bölge içerisinde birçok tarihi ögeye sahiptir. Lizbon’da Ne Yapılır? listenizin boş olmasından korkuyorsanız buraya kesinlikle yer veriniz.

Belém bölgesini ziyaret etmek istiyorsanız 15 numaralı tramvaya binebilirsiniz. Bölgeye iner inmez ilk başta sokaklarda dolaşmanızı istiyoruz. UNESCO Kültür Mirasları listesinde yer alan ve bu bölgede bulunan Jeronimos Manastırı ilk ara durak yerlerinizden birisi olabilir. Savunma amaçlı olarak inşa edilmiş olan bu yapı günümüzde şehrin simgelerinden birisi olmuştur. Bunun haricinde Belém Kulesi de ziyaret edebileceğiniz yerlerdendir.

Miradouroslar’dan Şehri Seyredin

Lizbon’da Yapılacak Şeyler araştırması yapıyorsanız Miradouroslar’dan Şehri Seyredin şeklinde bol miktarda öneri paylaşıldığını göreceksiniz. Tamamen ücretsiz olan bu aktivite ile şehrin neredeyse tamamını kuşbakışı olarak izleyebilirsiniz. Miradouro Saoo Pedro de Alcantara, Miradouro do Monte Agudo ve Miradouro de Graça en popüler seyir teraslarındandır.

28 No’lu Tramvaya Binin

Lizbon’da Ne Yapılır? konusunda birçok kişinin tercihi 28 No’lu tramvay olacaktır. Lizbon’da tramvay ağı oldukça yaygındır. Bunlar içerisindeki en popüler olanı tabii ki 28 numaralı tramvaydır. Misafirlerine gezinti sırasında çok güzel manzaralar sunan bu tramvay, gün içerisinde daha çok turistler tarafından kullanılıyor.

Lizbon’un Yaratıcı Graffitilerini Görün

Lizbon bu kadar popülerse bunun nedenlerinden birisi de renkli, yaratıcı graffitileridir. Şehre gelen her turistin bu grafitiler önünde çekilmiş en az bir resmi bulunmaktadır. Şehirden ayrılmadan önce sizler de cıvıl cıvıl dolu olan bu duvarlara uğramalı ve bir fotoğraf çektirmenizi öneririz.

Bairro Alto bölgesi grafiti konusunda en zengin bölgelerden birisidir. Şehirdeki boş vaktinizi değerlendirme konusunda arayışınız varsa bu bölgede giderek ara sokaklarda bulunan duvarlarda resmedilmiş grafitileri inceleyebilirsiniz.

Lizbon Pazarlarını Gezin

Alışveriş bütçeniz yoksa, alışveriş yapmayacaksanız bile ziyaret ettiğiniz şehirdeki pazarlara uğramanızı öneririz. Pazarlar ziyaret ettiğiniz toplumu izleyebileceğiniz en güzel ve doğal ortamlardan birisidir. Yerel havayı soğumak için de oldukça uygun olan pazarlarda organik yiyecekler satın alabilir, sıra dışı sanat ürünlerini uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz. Lizbon’da alışveriş bölümünde pazarlar ile ilgili ayrıntılı bilgiler sunmaya çalıştık.

Geleneksel Fado Müziği Dinleyin

Portekiz’in geleneksel müzikler içerisinde Fado ilk sırada yer alır. Lizbon’da Ne Yapılır? listesi oluşturuyorsanız bu müzik türüne de yer vermenizi öneririz. Bu aktiviteyi daha eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız güzel bir akşam yemeği yanında fado dinleyerek ortamı daha sıcak hale getirebilirsiniz.

Cascais’de Denize Girin

Lizbon Atlas Okyanusuna kıyı olan bir şehirdir. Lizbon’a kadar gelmişken eğer vaktiniz varsa ve mevsim de uygunsa denize girebilirsiniz. Lizbon’da denize girebileceğiniz en doğru yer ise Cascais Sahil Kasabası olmalıdır. Kent merkezine sadece yarım saat uzaklıkta olan bu sahil kasabası her gün denize girmek isteyen binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Cascais kasabası Lizbon’dan oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Kasabaya girer girmez önce bir etrafı dolaşabilir, kasabayı keşfedebilirsiniz. Kasaba eskiden bu yana balıkçılık faaliyetlerinin merkezi olduğu için deniz mahsulleri konusunda oldukça başarılı restoranlara da sahiptir. Birbirinden güzel plajlar deniz keyfi yaşama konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Costa da Caparica’da Sörf Yapın

Lizbon’da Yapılacak Şeyler listemiz genişlemeye devam ediyor. Belki ekleyeceğimiz bu madde herkese uygun olmayabilir. Eğer sörf yapmayı seviyorsanız Lizbon tam da sizlere göre! Bazı kişiler için dünyanın en iyi spor türlerinden birisi olan sörf, Lizbon gibi dalgaları denizlerin bulunduğu yerlerde yapılabiliyor.

Lizbon’un Costa da Caparica kasabası sörf yapımına en uygun bölgedir. Atlas Okyanusunun dalgalarında sörf yapmak oldukça güzel bir aktivite olacaktır. Eğer yanınızda sevdikleriniz varsa onlar da sahilde güneşlenip yüzerek denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Yanınızda sörf ekipmanları olmayabilir. Bu gibi durumlarda sörf ekipmanları turlarına katılabilirsiniz. Kişi başı 50 Euro gibi bir ücret ödeyerek profesyonel, sertifikalı eğitimlerden sörf dersleri alabilir, sörf ekipmanları kullanabilirsiniz. Ders ve ekipman ücreti kişi başı 40 ile 50 Euro arasındadır.

Yerel Lezzetleri Tadın

Lizbon’da Ne Yapılır? listenize hem göze hem de midenize hitap edecek bir lezzet eklemek istiyoruz. Bu şehirde yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi de yerel lezzetleri tanımak üzerine olacaktır.

Feijoada, Caldo Verde, Bacalhau, Cataplana de Marisco, Açorda ve Francesinha Lizbon’un en popüler yerel lezzetlerinden birisidir. Bu lezzetlerin tadına bakmadan Lizbon’dan kesinlikle ayrılmayın. Lizbon’da Ne Yenir? Bölümünde bu lezzetleri ayrıntılı olarak ele almaya çalışacağız.

Portekiz Şaraplarını Tadın

Portekiz tarihi ve turistik yerleri kadar şarapları ile de meşhur bir ülkedir. Özellikle Porto’nun şarapları en az İtalyan ve Fransız şarapları kadar ünlü ve lezzetlidir. Şarap kültürüne hakimseniz ya da alkol alan birisi iseniz seyahatiniz sırasında Portekiz şaraplarının da tadına bakmanızı öneririz.

Lizbon’un Sebutal, Evora ve Alentejo bölgelerindeki bağlarda yetiştirilen üzümlerle yapılan şarapların oldukça lezzetli olduklarını göreceksiniz. Tadım atölyelerine katılarak bu lezzetli şarapların tadına bakabilir, hediyelik olarak satın alabilirsiniz.

Ginjinha İçin

Lizbon’da Ne Yapılır? diye düşünüyorsanız bir önerimiz daha olacaktır. Buradan kalmış taa Lizbonlara kadar gitmişsiniz. Şehrin en popüler yerel içkilerinden birisi olan Ginjinha içmeden dönmek büyük hakaret olacaktır. Şehirdeki hangi cafe hangi bara giderseniz gidin kiraz likörü ile hazırlanan bu içkiyi görebilmeniz mümkündür.

Bairro Alto’da Gece Hayatını Deneyimleyin

Lizbon’un oldukça hareketli gece hayatı da bulunmaktadır. Gündüzleri terk edilmiş bir mahalle görünümüne sahip olan Bairro Alto akşam olması ile beraber cazibe merkezine dönüşüyor. Bölge az buçuk turistik merkez olmasından dolayı gece hayatının merkezi olarak kabul edilmiştir.

Yan yana, karşı karşıya kurulmuş bar ve gece kulüplerinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Birkaç kadeh alkolün ardından müzik eşliğinde dans etmek gerçekten iyi gelecektir. Yerli ve yabancı binlerce kişi akşamını bu bölgede bulunan eğlence merkezlerinde geçirmektedir.

Sintra’ya Gidin

Lizbon’un kuzeyinde yer alan Sintra Kasabası da gezi programınız içerisinde yer alabilir. Kent merkezine sadece yarım saat uzaklıkta olan kasabanın masalları andıran bir görüntüsünü bulunuyor.

Instagram için fotoğraf çekebileceğiniz en ideal bölgelerden birisi olan bu kasanın renkli, cıvıl cıvıl bir yapısı bulunuyor. İster sokaklarda özgürce dolaşabilir isterseniz de cafelerde oturup dinlenerek etrafı izleyebilirsiniz. Bölgede en çok ilgi gören bölümler ise UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesi içerisinde yer alan Sintra Sarayı, Pena Sarayı ve Mağribi Kalesidir.

Sintra Sarayına girerken 10 Euro, Pena Sarayına girerken 14 Euro, Mağribi Kalesine girerken ise 8 Euro gibi bir giriş ücreti alınacaktır. Bu yapıları bireysel olarak gezebileceğiniz gibi grup eşliğinde de gezebilirsiniz.

Günübirlik Fatima’ya Gidin

Lizbon’da Ne Yapılır? listemizin son sırasında günübirlik tur yer alıyor. Her dine mensup insanların ziyaret ettiği Fatima Katoliklerin gayri resmi hac merkezlerindendir. Hakkında birçok efsane anlatılan Fatima Lizbon kent merkezine sadece 1,5 kilometre uzaklıktadır. Anlatılan efsaneleri, farklı mimarisi ile her turistin bu bölgeyi görmesini isteriz.

Lizbon Alışveriş Rehberi & Lizbon’dan Ne Alınır?

Cıvıl cıvıl atmosfere sahip olan Lizbon’un rengarenk sokakları bulunmaktadır. Batı Avrupa’nın en neşeli şehirlerinden birisi olan Lizbon gece farklı gündüz farklı bir atmosfere sahiptir. Bu şehirde kültür ile eğlencenin iç içe girdiğini göreceksiniz. Yapacağınız seyahat sırasında hem kendinize hem de sevdiklerinize hediyelik eşya almak isteyebilirsiniz. Rehberimizin bu bölümünde Lizbon Alışveriş Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Lizbon Alışveriş Hakkında Bilgiler

Lizbon Alışveriş Rehberi konusuna geçmeden önce Lizbon ile ilgili bazı bilgiler paylaşmaya çalışacağız. Paylaşacağımız bu bilgiler seyahatiniz sırasında sizlere rehber olacaktır.

Para Birimi: Portekiz’in başkenti Lizbon Avrupa Birliği üyelerinden birisidir. Bu nedenle Lizbon’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Döviz Bozdurma: Lizbon’da döviz bozdurabileceğiniz birçok bölge bulunuyor. Başta havalimanı olmak üzere kent merkezinde birçok döviz bürosu bulunduğunu göreceksiniz. 10:00 ile 19:00 arası faaliyet gösteren döviz büroları konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle havalimanında bulunan döviz bürolarında kur oranının oldukça yüksek olduğunu göreceksiniz.

Uygun kur oranları için daha çok kent merkezinde bulunan döviz bürolarını tercih etmenizi öneririz. En rahat ve en kolay döviz bozdurma seçeneği ise yurtdışı alışveriş ve kullanıma açık banka kartı kullanmak olacaktır. Bu kart yardımı ile hesabınızda bulunan TL cinsindeki parayı Lizbon’da Euro olarak çekebilirsiniz. Yalnız bu konuda banka ve ATM’lerin uyguladığı cüzi komisyon oranları bulunmaktadır.

Kredi Kartı ve ATM Kullanımı: Lizbon kent merkezinde otel, restoran, cafe, mağaza gibi aklınıza gelebilecek her yerde kredi kartı geçmektedir. Hatta şehirdeki birçok pazar yerinde bile kredi kartı geçen tezgahlar bulunmaktadır. Ha oldu da kredi kartı geçen yer bulamadınız. O halde şehrin her sokak ve caddesinde bulunan ATM’lerden istediğiniz kadar para çekebilirsiniz.

KDV Muafiyeti (Tax Free): Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler, Avrupa Birliği üye ülkelerinde alışveriş yaptıklarında ödedikleri KDV ücretini dilemeleri durumunda geri alabilirler. KDV muafiyeti olarak adlandırılan bu durum hemen hemen tüm Avrupa şehirlerinde geçerlidir.

Lizbon’da uygulanan KDV’nin oranı %23’tür. Tax Free KDV muafiyetinden yararlanabilmek için en az 61,35 Euro’luk alışveriş yapmanız gerekmektedir. Aynı gün, aynı yerden yapılması gereken bu alışveriş için aynı zamanda bazı kurallara uymanız gerekmektedir.

Ödediğiniz KDV ücretini geri alabilmek için alışveriş yaptığınız mağazadan Tax Free Forumu isteyip bu forumu alışverişinize uygun olacak şekilde doldurmanız gerekmektedir. Lizbon’dan ayrılana kadar yanınızda bulunması gereken bu formu şehirden ayrılmadan önce Tax Free ofisine götürmeniz gerekiyor. Lizbon havalimanında bulunan Tax Free ofisi elinizde bulunan belge ve forumlara göre size KDV iadesi yapacaktır.

Mağaza Açılış Saatleri: Lizbon’da alışveriş yapacak kişiler için önemli olan bir diğer konu ise mağaza açılış saatleridir. Kent merkezinde bulunan mağazaların açılışı genel olarak 09:00 ile 10:00 arasıdır. Kapanı ise bölgeden bölgeye göre değişse de 20:00’dır. Bu durum alışveriş merkezinde bulunan mağazalar için de geçerlidir. Ana sokak ve caddelerde yer alan mağazalar 13:00 ile 15:00 arasında 1 saat yemek molası vermektedirler.

Pazarlık: Lizbon’da global markaların, kurumsal mağazaların bulunduğu mağazalarda pazarlık söz konusu değildir. Herhangi bir ürünün üzerinde barkod varsa o ürün ile ilgili pazarlık yapma şansınız bulunmamaktadır. Hediyelik eşya satan yerler, küçük turist dükkanlarında pazarlık yapma şansı az da olsa bulunmaktadır.

Lizbon’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Lizbon’da Alışveriş Yapılacak Yerler bölümü rehberimizin en detaylı bölümüdür. Alışverişlerinizi global markaların yer aldığı alışveriş merkezlerinde, ufak ve yerel işletmelerin bulunduğu alışveriş caddelerinde yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra alternatif seven kişiler için kurulan bit pazarı, antika pazarı gibi yerlerde de alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Yiyecek ve içecek satın almak istiyorsanız tercihlerinizi sokak pazarı ve açık hava marketlerinden yana kullanabilirsiniz. Eğer boş vaktiniz çok ve doyasıya gezmek istiyorsanız sanat galerisi, tasarım butiği gibi şehrin modern yüzünü yansıtan konsept dükkanları ziyaret edebilirsiniz.

Lizbon Alışveriş Merkezleri

Lizbon’da oldukça gelişmiş bir alışveriş merkezi kültürü bulunmaktadır. Ziyaret edeceğiniz alışveriş merkezlerinde dünyanın en büyük zincir markaları ve Portekiz’in yerel markaları yer almaktadır. Alışveriş merkezleri daha çok sıradan ve marka alışveriş yapacak kişilere uygundur. Lizbon’a özgü alışverişler yapmak istiyorsanız tercihinizi Pazar ve popüler caddelerden yana kullanmanız gerekmektedir.

Vasco da Gama Centre: Parque das Naçoes bölgesinde yer alan Vasco da Gama Center Lizbon’un en büyük ve en popüler alışveriş merkezlerindedir. 170’den fazla mağazanın ve 20’den fazla restoranın yer aldığı bu AVM yerel halkın en çok vakit geçirdiği yerler arasında gösteriliyor.

Colombo Shopping: Lizbon’un en büyük alışveriş merkezi hangisi diye soracak olursanız cevabımız Colombo Shopping olacaktır. İçerisinde 400’e yakın mağazanın bulunduğu bu AVM’de aklınıza gelebilecek her ürünü bulabilmeniz mümkündür. Alışveriş konusunda kendinize bütçe ayırdaysanız harcamanızı burada yapabilirsiniz.

El Corte Ingles: Lizbon’dan lüks alışveriş yapmak istiyorsanız tercihinizi El Corte Ingles alışveriş merkezinden yana kullanabilirsiniz. İçerisinde tamamen lüks markaların bulunduğu bu AVM yerel halk tarafından da çok fazla ilgi görüyor.

Campo Pequeno: Lizbon Alışveriş Merkezleri listemizin son sırasında Campo Pequeno yer alıyor. İçerisinde her bütçeye uygun alışveriş seçeneklerinin bulunduğu bu yere uğrayabilirsiniz. Mimari açıdan da oldukça başarılı olan Campo Pequeno, mimari güzelliğinden ötürü de ziyaret ediliyor.

 Yukarıdaki seçeneklerin yanı sıra Lizbon kent merkezinde bulunan Principle Real ve Bairro Altı bölgesinde bulunan Embaixada ile Armazens do Chiado butik mağazalarını da ziyaret edebilirsiniz.

Lizbon Alışveriş Caddeleri

Lizbon’da alışveriş yapacaksanız alışveriş caddelerine de şans vermenizi öneririz. Lizbon’da bulunan alışveriş caddeleri kent merkezinin tam ortasında, tarihi yerlerin kalbindedir. Yerli markaların, butik mağazaların ve global markaların yan yana bulunduğu caddelerde birçok ürün sizi bekliyor olacaktır.

The Baixia Pombalina: Lizbon Alışveriş Caddeleri içerisinde ilk sırada The Baixia Pombalina yer alıyor. Geleneksel ürünler başta olmak üzere zincir mağazaların da yer aldığı bu caddede yüzlerce mağaza göreceksiniz. Bazı mağazalar yüzlerce yıllık olmasından dolayı tarihi bir yerde geziyormuş hissine de sahip olmanızı sağlayacaktır.

Chiado: Sanat ile modanın bir araya geldiği oldukça başarılı yerlerden birisi de Chiado caddesidir. Oldukça başarılı tasarım ürünlerinin satıldığı bu cadde de sanat galerileri de görebilmeniz mümkündür.

Principe Real: Oldukça yenilikçi bir tasarıma sahip olan Principe Real caddesi daha çok modaya yönelik şık mağazalarla doludur. Lüks markaların bulunmadığı bu cadde tasarım ve yenilik seven markaların uğrak yeri haline gelmiştir.  

Avenida da Liberdade: 2,5 kilometre uzunluğa sahip olan Avenida da Liberdade caddesi, atmosferi sayesinde gezginlerden tam not alıyor. Herhangi bir ihtiyacınız olmasa bile bu caddeye girmeli ve yürüyerek atmosferine bakmalısınız*

Rua de Augusta: Lizbon’un en hareket dolu caddelerinden birisi de Rau de Augusta caddesidir. Alışveriş bakımından oldukça başarılı olan bu caddede Lizbon halkının günlük yaşantısını da izleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Bairro Alto: Lizbon’un en çok turist çeken caddelerinden birisi de Barirro Alto caddesidir. Lizbon’a yönelik hediyelik eşyalar satın alacaksanız bu cadde içerisinde irili ufaklı yüzlerce mağazanın bulunduğunu göreceksiniz. Tabi ara sokaklarda bulunan butikler de bu rakama dahildir.

Rua do Carmo: Bu caddeye girdiğinizde ise daha çok modern butik mağazaları ve global markalar sizi karşılayacaktır.  Lüks alışverişe karşı ilginiz varsa bu caddeye uğrayabilirsiniz.

Lizbon Sokak Pazarları

Lizbon’da Alışveriş yapacaksanız tercihinizi sokak pazarlarından yana da kullanabilirsiniz. Sokak pazarları hem renkli hem eğlenceli hem de ekonomik olmaları ile ön plana çıkmaktadır. Sokak pazarlarında istediğiniz her ürünü bulabilir, pazarlık yaparak satın alabilirsiniz.

Antika ürünler başta olmak üzere vintage, kıyafet, sebze, meyve, gıda ürünleri, aksesuar gibi aklınıza gelebilecek her türlü ürünün satıldığı pazarlarda hiç ummadığınız ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için unutulmayacak bir Lizbon hatırası almak istiyorsanız bu pazarların tam da size göre olduğunu söyleyebiliriz. Lizbon Sokak Pazarları içerisinde en popüler olanları;

Mercado da Riberia: Şehir merkezinde yer alan Mercado da Riberia pazarı şehrin en ünlü pazarlarından birisidir. Lizbon’un en büyük yiyecek pazarı olan bu yer sokak yemeklerinin de merkezidir. Atıştırmalıkları seviyor, Lizbon yemek kültürünü öğrenmek istiyorsanız sizde birçok gezgin gibi buraya gelebilirsiniz. Portekiz’in en ünlü lezzetlerinin sunulduğu bu pazarda yiyeceklerin tadlarına bayılacaksınız.

Mercado de Campo de Ourique: Marcado da Riberia kadar ünlü olan bir diğer Pazar ise Mercado de Campo de Ourique pazarıdır. Kent merkezinin hafif dışında yer alan bu pazara otobüs kullanarak ulaşabilmeniz mümkündür. İçeriği en azından yukarıdaki Pazar kadar zengindir.

The Biological Market: Organik ürünlere karşı ilginiz varsa Lizbon’da bulunan The Biological Market’i ziyaret edebilirsiniz. Sebze ve meyveleri doğal bir şekilde gözler önüne seren bu Pazar bölgedeki çiftçiler sayesinde kuruluyor. Cumartesi ve Pazar günleri kurulan tezgahlardan birbirinden lezzetli ve doğal ürünler satın alabilirsiniz.

Mercado do Jardim: Yenilik seviyor ve farklı ürünlere göz atmak istiyorsanız Lizbon’daki adresiniz Mercado do Jardim pazarı olmalıdır. Bu pazarda yerel halk tarafından tasarlanmış birçok ürünü görebilir, hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz.

LX Factory Market: Lizbon’da görebileceğiniz en modern pazarlardan birisi de LX Factory Market’dir. Daha çok genç girişimlerin yer aldığı bu pazarda yiyecek ve içecek stantları, el yapımı mücevherler, vintage ürünler ve kıyafetler satılıyor. Sadece Pazar günleri kurulan tezgahlar kesinlikle görülmeye değer yerlerdir.

Feira da Landra: Lizbon’da görüp görebileceğiniz en sıra dışı pazarlardan birisi de Feria da Ladra pazarıdır. Yerel halk tarafından hırsızlar panayırı olarak bilinen bu pazarın 1000 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Tam anlamı le bir bit pazarı konseptine sahip ola bu pazarın yerleşik düzene sahip olmadığını görüyoruz.

Pazara giriş yaptığınızda üniversite öğrencileri başta olmak üzere her yaş grubundan insanların bir şeyler sattıklarını göreceksiniz. Pazar dağınık bir şekilde kurulduğu için her an önünüze ne çıkacağı asla belli değil. Ancak oldukça dikkatli olmanızı öneririz. Son model bazı teknolojik ürünler çalıntı olabilmektedir.

Campo de Santa Clara: Lizbon Sokak Pazarları listemizin son sırasında Campo e Santa Clara pazarı da yer alıyor. St. Cincent Kilisesinin hemen arkasına kurulan bu pazarı haftanın sadece 2 günü hizmet vermektedir. Salı ve Cumartesi günleri bölgeye giderek bu pazarı görebilir, pazardan alışveriş yapabilirsiniz.

Lizbon’dan Ne Alınır?

Lizbon alışveriş bölümünün son bölümünü hediyelik eşyalara ayırmak istedik. Ziyaret ettiğiniz şehirlerden ayrılırken elbette bir şeyler satın almak istersiniz. Lizbon ziyaretinden dönerken hem kendinize hem de sevdiklerinize hediyelik eşyalar satın almak isteyebilirsiniz. Lizbon’dan Ne Alınır? Bölümünde satın alabileceğiniz bazı hediyelik ürünleri listelemeye çalıştık.

Balık Konservesi

Portekiz tarihe denizcilik faaliyetleri ile geçmiş bir şehirdir. Özellikle 19. Yüzyılda deniz ürünleri ve balıkçılık konusunda kendisini geliştirmiş olan Portekiz, deniz ürünlerini saklama konusunda uzman hale gelmiştir. Balık konservesini ilk kez keşfeden Portekiz, en etkili balık saklama yöntemini keşfederek dünyaya pazarlamıştır. Portekiz’den dönerken sevdiklerinize dekor ürünü olarak balık konservesi satın alabilirsiniz. İçleri boş olsa da tasarım özellikleri birçok kişiyi etkileyecektir.

Şarap Tıpası

Portekiz mutfağında deniz ürünleri kadar şarabın da önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Hal böyle olunca Portekiz’in şarap şişesi ve şarap tıpasında uzmanlık kazandığını görüyoruz. Şarap tıpası konusunda oldukça başarılı olan Lizbon, tıpa tasarımlarını her geçen gün geliştirmektedirler. Tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen tıpaları bir ömür boyu saklayabilirsiniz. Lizbon dönüşü sevdiklerinize hediyelik alma düşünceniz varsa şarap tıpası tam da sizlere göre!

Azulejo

Azulejo; Portekiz mimarisinde kullanılan oldukça popüler ürünlerden birisidir. Mimaride kullanılan ve kano adı verilen bu ürünler ülke dışına da ihraç edilmektedir. Özellikle saray, kilise, müze ve eski binaların yapımında kullanılan bu ürün Lizbon geleneksel kültürünü de yansıtmaktadır. Lizbon’dan dönerken daima size ve sevdiklerinize Lizbon’u hatırlatacak bir şey almak istiyorsanız bu ürünün tam da size göre olduğunu göreceksiniz.

Ginjinha

Portekiz likörleri ile de ünlü bir ülkedir. Birçok mağaza ve süpermarkette görebileceğiniz likörler kaliteli olmalarına karşın oldukça ucuz fiyatlara satılmaktadır. Ginjinha ise ülkedeki en popüler likör üreticilerinden birisidir. Oldukça ekonomik likörler satan işletme, kalitesi ile adını ülke dışında da duyurmaya başlamıştır.

Pasteis De Nata

Lizbon’da Ne Yenir? Bölümünde bu konuya ayrıntılı değineceğiz fakat burada da değinmek istiyoruz. Pasteis De Nata; Lizbon’un en popüler muhallebili turtalarından birisidir. Şehrin her yerinde görebileceğiniz bu lezzeti Lizbon’dan dönerken sevdiklerinize hediyelik olarak satın alabilirsiniz.

Diğer Seçenekler

Lizbon’dan Ne Alınır? Lisemizde birçok maddeden bahsettik. Yukarıda belirttiğimiz hediye seçenekleri size uygun gelmediyse diğer seçeneklere yönelebilirsiniz. Peynir, şarap, likör, zeytinyağı gibi ürünleri sevdikleriniz için Lizbon’dan satın alabilirsiniz. Özellikle zeytinyağı konusunda Lizbon’un bir cennet olduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra yüzlerce peynir çeşidinin bulunduğu Lizbon, misafirlerine her alanda yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Lizbon’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Lizbon’da Gezilecek Yerler yazımızın son bölümünü yöresel yemeklere ayırmak istiyoruz. Lizbon sokaklarında gezerken karnınız acıkacak, bir şeyler atıştırmak isteyeceksiniz. Sürekli otelde yemek bir yerden sonra sıkıcı olacaktır. Lizbon yöresel yemeklerini merak ediyorsanız Lizbon’da Ne Yenir? Listemize göz atmanızı öneririz.

Morina Balığı

Lizbon’da Ne Yenir? Listemizin ilk sırasında Morina Balığı yer alıyor. Lizbon’da oldukça başarılı deniz restoranları bulunmaktadır. Bu restoranlarda hem güzel lezzetlerin tadına bakabilir hem de keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Lizbon’da yiyebileceğiniz en güzel deniz ürünü ise Morina Balığıdır.

Sardalya

Morina Balığı belki damak tadınıza uygun gelmeyebilir. Deniz ürünlerine karşı ilginiz varsa alternatif olarak Sardalya balığının da tadına bakabilirsiniz. Sadece deniz restoranlarında değil, Lizbon’un hemen hemen her bölgesinde sardalya yiyebileceğiniz restoran bulabilirsiniz.

Lizbon Ciğeri

Lizbon’da Ne Yenir? Listemizin üçüncü sırasında Lizbon Ciğeri yer alıyor. Lizbon’da yiyebileceğiniz en güzel yöresel lezzetlerden birisi olan ciğer bizdeki Arnavut ciğerine az da olsa benzemektedir. Lizbon ciğeri pişirilmeden önce ince şeritler halinde kesilerek güzel bir şekilde marine edilir. Kızgın yağda pişirilen ciğer oldukça lezzetli bir şekilde servis edilir. Bazı yerlerde ciğer ile beraber pişmiş salam da servis edilmektedir.

Beef Rosto

Lizbon’da et yemeklerine oldukça fazla ilgi gösterildiğini göreceksiniz. Portekiz’in geleneksel lezzetlerinden birisi olan Beef Rosto; kesinlikle denemeniz gereken lezzetlerden birisidir. Izgara olarak hazırlanan Beef Rosto’da daha çok oğlak, dana ve kuzu eti kullanılmaktadır.

Ahtapot Salatası

Lizbon’da yiyebileceğiniz ilginç ürünler mi arıyorsunuz? O halde tercihinizi Ahtapot Salatasından yana kullanabilirsiniz. Lizbon’da bulunan restoranların tamamında Ahtapot salatası bulabilirsiniz. Hem lezzetli hem de doyurucu özelliğe sahip olan bu salatanın yılan balığı versiyonu da bulunmaktadır.

Acorda Çorbası

Çorba içmeken keyif alıyorsanız Lizbon’daki tercihinizi Acorda Çorbasından yana kullanabilirsiniz. Ekmek içerisinde servis edilen sebze çorbası bu şehirde tadabileceğiniz en güzel lezzetlerden birisi olacaktır. Acorda Çorbasına özel olarak üretilen ekmeğin ağzı özel olarak açıldıktan sonra içi çorba için özel olarak doldurulur. Lizbon’da iken kesinlikle denemeniz gereken bu çorba bile tek başınıza karnınızı doyuracaktır.

Feijoada

Portekiz’in en popüler yöresel lezzetlerinden birisi de Feijoada yemeğidir. Siyah fasulye, pirinç, acı biber sosu ve lezzetli bir etin bulunduğu bu yemeğin tadına aşık olacaksınız. Yüksek besin oranına sahip olan bu yemek oldukça doyurucu olması ile ön plana çıkmaktadır.

Leite Creme

Lizbon’da yiyebileceğiniz tatlılardan bir diğeri ise Leite Creme tatlısıdır. Bol miktarda yumurta ve süt ile hazırlanan bu tatlı oldukça hafif ve lezzetlidir. Eğer bu tatlı hafif gelirse Pasteis Belem deneyebilirsiniz.

Pasteis Belem

Lizbon’da Ne Yenir? Listenize çok popüler bir yerel tatlı eklemek istiyoruz. Lizbon yerel halkı tarafından oldukça sevilen Pasteis Belem pastası, turistlerin de yeni gözdesi olmaya başlamıştır. Dış bölümü sütlaç iç bölümü ise muhallebiye benzeyen bu tatlı Lizbon’un her yerinde rahatlıkla bulunabilmektedir. Hatta bu tatlı için birçok işletmenin kapısında kuyruk oluştuğunu göreceksiniz.

Vişne Likörü

Lizbon’da hem ucuz hem kaliteli hem de lezzetli likörler de satılmaktadır. Vişne likörü bukonudaki en güzel tercih olacaktır. Oldukça lezzetli olan vişne likörü günün her zamanı gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir.

Şarap

Lizbon’da Ne Yenir? Listemizin son sırasında şarap yer alıyor. Portekiz şarapları ile ünlü bir ülkedir. Lizbon sokaklarında gezerken sokak ve caddelerin irili ufaklı birçok şarap dükkanı ile dolu olduğunu göreceksiniz. Dilerseniz tadımlık bardaklarda şarapların tadına bakabilirsiniz. Bu şehirden ayrılırken alabileceğiniz en güzel hediyelik ürünlerin başında yine şarap gelmektedir.

Biraz yorulduk mu ne :) Lizbon Gezilecek Yerler listemizin sonunda sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bütünü ile bir rehber hazırladığımızdan dolayı yazı bazı kişilere uzun gelebilir. Listeyi kendinize göre kısaltıp daha özgün bir seyahat planı oluşturabilirsiniz.

Lizbon Gezilecek Yerler: Lizbon’da Gezilecek 20 Yer