Yemek

Liman Balık Restoran, Eceabat, Çanakkale

Birinci Dünya Savaşı sırasında nice kahramanlıkların yaşandığı, savaşın seyrini değiştiren ve Osmanlı açısından neredeyse çeyrek milyonu insanı etkileyen Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı toprakları görmek her Türk vatandaşının mutlaka yapması gereken şeylerden birisidir. Naçizane tavsiyemiz, Gelibolu Yarımadası’nı 18 Mart ve 25 Nisan dışında bir tarihte ziyaret etmenizdir. Zira bu iki tarih, tarihi yarımadanın en yoğun olduğu iki gündür. İstanbul üstünden gelirken Silivri, Tekirdağ, Keşan üstünden ulaşılabilir. Ankara ve İzmir yönünden gelirken ise Çanakkale’den feribotla karşı kıyıya ulaşılabilir.

Tarihi yarımada ziyaretini bir güne sıkıştırmak olanaksız olsa da, dönüş yolunda Eceabat ilçesinde bir mola vermek isteyebilirsiniz. Çanakkale Boğazı’na nazır bir şeyler atıştırmak için önerebileceğimiz yerlerin başında Liman Balık Restoran geliyor. İşletme, Eceabat Feribot İskelesi’nin güney tarafında kalıyor. Cadde üstünde benzer birçok işletme daha mevcut; ancak deneyimleme şansı bulamadığımız için şimdilik sadece Liman Balık Restoranı yazıyoruz.

İstediğiniz balığı kendiniz seçip hazırlatabilirsiniz. Balık fiyatları biraz yüksek geldi. Hatta mezelerin fiyatları için de aynı şeyi iddia edebiliriz. Gel gelelim sadece mezeler ve ara sıcaklarla da bir öğünün rahatlıkla geçiştirilebilmesi mümkün. Mezeler lezzetli ve açıkçası porsiyonları da oldukça bol. Tahminimizce akşam saatlerinde ve özellikle de Cuma ve Cumartesi akşamları doluluk oranı yüksek olan bu işletmeye giderseniz aperatiflerle de yetinebileceğinizi paylaşmak isteriz.