Peynir, yoğurt ve süt gibi süt ürünlerinde bulunan laktoz, insan vücudunda bulunan laktaz enzimi ile parçalanarak sindirilir. Bazı kişilerde doğuştan, bazılarında hamilelik döneminde veya yaş ilerledikçe laktaz enziminin sayısında azalma veya işleyişinde bozulma meydana gelebilir. Bu durumda laktoz intoleransı denen hastalık ortaya çıkar. İnsan nüfusunun büyük bir çoğunluğunda görülen bu rahatsızlık, normal süt ürünlerinin tüketiminden sonraki ilk iki saat içinde vücutta çeşitli şikayetlerin oluşmasına neden olur. Sindirilememiş olan süt şekeri sonucunda vücutta gaz, şişkinlik, bulantı ve karın ağrısı gibi etkiler görülür. Bunların önüne geçmek için içeriğine laktaz katılarak laktozsuz hale getirilmiş süt ürünleri mevcuttur. Tıpkı süt ve yoğurtta olduğu gibi peynirde de laktozsuz ürün seçenekleri mevcuttur. Özellikle kahvaltının vazgeçilmezlerinden olan peynirden vazgeçmemek için İçim laktozsuz peyniri tercih edebilirsiniz. Dilediğiniz kadar peynir tüketip; herhangi bir sindirim problemi yaşamadan doya doya kahvaltı keyfi yapabilirsiniz.

Laktozsuz Peynir Nedir?

Laktozsuz peynir, içeriğindeki laktozun laktaz enzimi yardımıyla parçalanarak yok edildiği peynir türüdür. Normal peynir tükettiğinde bulantı, şişkinlik ve gaz gibi sorunlar yaşayan kişilerde laktoz toleransı düşüktür. Vücutları süt ve süt ürünlerinde bulunan süt şekerini tolere edemez. Bu durumda ya peynir tüketimini sonlandırması ya da laktoz içermeyen bir peynir tüketmesi gerekir. Laktozsuz peynir, bu tarz sindirim problemleri olan, laktoz intoleransına sahip kişiler için üretilen bir peynir çeşididir. Laktaz enzimi bulunmayan veya düzgün çalışmayan kişiler, laktozsuz peynir sayesinde peynir tüketimini sürdürebilmektedir.

Laktozsuz Peynir Nasıl Yapılır?

Peynir, sütten üretilen bir besindir. Laktozsuz peynir üretiminde de laktozsuz süt kullanılır. İçeriğinde bulunan laktozun, laktaz enzimi ilavesi ile parçalandığı sütleri kullanarak farklı peynir çeşitleri üretilebilir. En çok tüketilen türlerden birisi laktozsuz beyaz peynirdir. Bunun yanında lor peyniri için de laktozsuz seçenekler mevcuttur. Kaşar peyniri, süzme peynir ve diğer türlerde de laktozsuz ürünler üretilebilir.

Laktozsuz Peynir Yemenin Faydaları Nelerdir?

Laktozsuz peynir normal peynirin faydalarına ek olarak sindirimi kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Laktoz intoleransı olan bireylerin normal peynir çeşitlerinin faydalarından yararlanabilmelerini sağlar. Aksi halde bu kişilerin peynir tüketimini azaltması ve hatta durdurması gerekebilir. Normal peynirin faydaları ile birlikte laktozsuz peynir faydaları şu şekildedir:

  1. Diş gelişimini destekler. Mevcut dişlerin güçlenmesini sağlar.
  2. Sinir sistemi için faydalıdır.
  3. Bağışıklığı güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücudu korur.
  4. Kemikleri güçlendirir. Kemik erimesini önleyici etkiye sahiptir.
  5. Diyabete karşı koruyucu özellik taşır.
  6. Uyku problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
  7. Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkili rol oynar.
  8. Strese ve yorgunluğa iyi gelir.
  9. Laktozsuz peynirin sindirimi son derece kolaydır. Bu sayede sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlar.

Laktozsuz Peynir Yemenin Herhangi Bir Dezavantajı Var Mıdır?

Laktozsuz süt ürünlerinin normal süt ürünlerinden tek farkı laktozsuz olmalarıdır. Ürünlerin içinde bulunan laktozun yok edilmesinde ise kimyasal işlemler veya zararlı katkı maddeleri kullanılmaz. İnsan vücudunda laktozun sindirilmesi ile görevli olan laktaz enzimi, normal süt ürünlerine eklenerek laktozsuz süt ürünleri oluşturulur. Dolayısıyla da laktozsuz ürünlerin içeriği, normal süt ürünlerinden farklı değildir. Normal süt, yoğurt ve peynirin sağladığı faydaları aynı ürünlerin laktozsuz olanları da sağlamaktadır. Bu durum diğer süt ürünlerinde olduğu gibi peynir için de geçerlidir. Laktozsuz olan ürünün kıvamında ve tadındaki ufak farklılıklar, “laktozsuz peynir zararları” konusunda merak uyandırabilir. Ancak bu farklılıkların tümü laktoz adı verilen süt şekerinin parçalanıp glikoza veya galaktoza dönüşmesinden kaynaklıdır. Normal peynirden başka bir farkı olmayan laktozsuz peynir, tıpkı normal peynirler gibi sayısız faydaya sahip olmakla birlikte, herhangi bir zararlı etkisi de bulunmamaktadır. Siz de İçim laktozsuz peynir ile kahvaltı keyfinize gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz.

Laktozsuz Peynir Nedir? Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?