Kumköy, İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı bir yerleşim alanıdır. Aynı zamanda Karadeniz’e de kıyısı da vardır ve Kilyos mevkiinde bulunmaktadır. Kilyos; Sarıyer’e 11 km, Taksim’e 32 km, İstanbul Havalimanı’na 50 km ve Maslak’a ise 20 km uzaklıkta yer almaktadır.

Kilyos’ta yerleşim eski çağlarda başlamıştır ve küçük bir balıkçı köyü olmasına rağmen o dönemde de büyük bir rağbet görmüştür. Sonralarda Roma İmparatorluğu döneminde gelişme göstermiş ve Roma İmparatorluğu tarafından Bizans topraklarına katılmıştır. Konumu itibariyle denizcilikle uğraşan bölge uygarlıklarının paylaşamadığı bir yer haline gelmiştir. Haçlı Seferleri döneminde yaşanan bu gibi karışıklıklar sonrasında Osmanlı hakimiyetine girmesiyle huzur bulabilmiştir. Cumhuriyet döneminde de Sarıyer’e bağlanmıştır. 1960’lı yıllardan itibaren gelişme göstermiş ve o dönemin İstanbul’un zenginlerinin en popüler tatil mekanına dönüşmüştür.

Kumköy Kilyos; İstanbul’un yoğun trafiğinden, kargaşasından uzaklaşmak ve sakin, huzurlu bir ortamda doğa içinde vakit geçirebileceğiniz ideal bir yerdir. Kilyos denildiğinde akıllara önce plaj ve deniz gelmektedir. Ancak denizin dalgalı olduğunu söylemekte fayda var. Kilyos’ta çok sayıda plaj vardır ve bu plajlar İstanbul’un en büyük ve en temiz sahil şeridinde yer almaktadır.

Kilyos, İstanbul’da ikamet edenlerin hafta sonları kaçamağı yapabileceği en yakın ve en güzel yerler arasında gelmektedir. Kumköy Kilyos kamp alanı ise deniz kenarında bulunan kamp alanları içerisinde en çok tercih edilenler arasındadır. Bu kamp alanı hem deniz tatili hem de çadır kampı yapabileceğiniz harika bir alternatif olacaktır. Şehrin trafiğinden ve gürültüsünden uzak olması, ulaşım bakımından rahatlıkla ulaşılabilir olması burayı daha da cazip bir seçeneğe dönüştürmektedir.

Kumköy Kilyos kamp alanında hiçbir ücret ödemeden dilediğiniz gibi konaklama yapabilirsiniz. Yeme – içme gibi gereksinimleriniz için çevrede yer alan marketleri kullanabilirsiniz. Sahil boyunca sıralanan işletmelerin plajlarını da tercih edebilirsiniz. Bu plajlarda kamp yapmayı düşünürseniz ücret ödemeniz gerekebilir. Ancak kamp süreniz boyunca da ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabileceksinizdir.

Kamp Alanının Sunduğu İmkanlar

  • Kamp alanında ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz kamp alanları mevcuttur.
  • Elektrik, lavabo, tuvalet, duş, şemsiye ve şezlong gibi olanaklar için alanda yer alan ücretli plajları kullanmanız gerekecektir.
  • Ücretli plajlarda günübirlik ücretler alınmakla birlikte ücretler kişi başıdır.
  • Ücretler tüm plajlarda aşağı yukarı aynıdır.
  • Çadır kampı yapmayı düşünüyorsanız çadırınızı kendiniz götürmeniz gerekecektir.

Kumköy Kilyos’ta Görülecek Yerler ve Yapılabilecek Aktiviteler

  • Kumköy Kilyos’ta görülecek yer denince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Kilyos Kalesi’dir. Bu kale Cenevizliler döneminde inşa edilmiştir. Askeri bir saha içerisinde konuşlanan kale, Sultan 2. Mahmut döneminde restore edilmiştir. Ortasında bulunan su sarnıcı ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken unsurlar arasındadır. Bir yanı orman diğer yanı ise deniz olan Kilyos Kalesi görülmeye değecek bir yerdir.
  • Tarihi Çınar Ağacı, Kilyos’ta görmeniz gereken bir diğer yerdir. Bu çınar ağacının 550 yılı aşkın bir geçmişi vardır. İstanbul’un fethi sırasında dikildiği bilinen rivayetler arasındadır. Boyu 28 metre, çevresi 34 metre olan çınar ağacına turistlerden büyük bir ilgi olduğu görülüyor.

  • Kilyos mevkiinde orman yolu boyunca piknik alanları, kendin pişir - kendin ye kır lokantaları göze çarpıyor. Buralarda hafta sonları ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte güzel vakitler geçirebilirsiniz.
  • Boğaziçi Üniversitesi’nin Kilyos Kampus Plajında, Kiteboard (Uçurtma) Şampiyonası düzenleniyor.  Kiteboard; windsurf benzeri olan ancak windsurfteki yelken yerine kite denen uçurtma – paraşüt benzeri bir ekipmanla rüzgâra dayalı olarak yapılan son derece keyifli ve adrenalini bol bir spor dalıdır. Eğer şampiyona zamanı Kilyos’a giderseniz muhteşem bir görsel şölene tanıklık edebilirsiniz.
  • Kilyos – Kumköy çevresinde taze deniz ürünleri sunan ve mangalda pişen et yemekleri hazırlayan pek çok nitelikli kır restoranları yer almaktadır. Burası yaz – kış demeden misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz güzel bir tercih olacaktır.

Harita ve Konum Bilgisi

Kumköy Kilyos Kamp Alanı | Sunduğu İmkanlar, Yapılacak Aktiviteler, Ücretleri ve Ulaşım