Bu yazımız içerisinde Kuala Lumpur Gezilecek Yerler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kuala Lumpur; Malezya’nın hem geleneksel hem de modern yüzünü görebileceğiniz bir şehirdir. Kentin 2 milyon nüfusu bulunmaktadır. Bu nüfusun tamamı Çin, Malay ve Hintlilerden oluştuğu için şehirde kültürel anlamda büyük bir zenginlik bulunmaktadır. Doğu kültürü etkisinin sürdüğü kentte son zamanlarda modernleşme çalışmaları başlamıştır.

Kuala Lumpur uzun bir süre İngiliz sömürgesi olmuştur. 1957 yılında kendi bağımsızlığını ele geçiren ülke bir anda bölgenin finans merkezi haline gelmiştir. Kuala Lumpur Gezi Rehberi; bölge ziyaretiniz sırasında ihtiyacınız olan birçok bilgi içermektedir.

Petronas İkiz Kuleleri

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Petronas İkiz Kuleleri yer alıyor. 1993 ile 1998 yılları arasında inşa edilen kulenin tasarımı mimar Cesar Pelli’ye aittir. İkiz kuleleri ziyaret ettiğinizde aslında Kuala Lumpur’un ne kadar modern mimariye sahip olduğunu görebilirsiniz.

Arjantin asıllı mimar Pelli, İkiz kuleleri tasarlarken ağırlıkla İslami motifleri ele almaya çalışmıştır. İkiz kuleler Petrol ve doğalgaz ticareti yapan Petronas şirketinin genel merkezidir. 452 metre yüksekliğe sahip olan yapı 2004 yılına kadar dünyanın en yüksek yapısı konumundaydı.

88 katlı kulenin dışı tamamen paslanmaz çelik ile kaplıdır. Kuleyi bütünü ile gezmek istiyorsanız 45 dakikalık turlara katılabilirsiniz. İkiz kulelerin girişince bulunan gişeden biletler satılmaktadır. Ancak yıl boyunca çok yoğun ilgi gördüğü için bilet bulmak çoğu zaman imkansız olabiliyor.

 • Adres: Concourse Level, Lower Ground, Kuala Lumpur City Centre, 50088 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 21.00
 • Giriş Ücreti: RM 80
 • Web Sitesi: petronastwintowers.com.my

Batu Caves

Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler listemizin ikinci sırasında Batu Caves yer alıyor. Kent merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan bu tapınak dünyanın en büyük mağara tapınağı olarak gösteriliyor. Şehir merkezinden kalkan KTM trenleri ve otobüsler yardımı ile tapınağa çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Hindular için bu tapınak oldukça önemlidir. Tapınak Hindular için çok ama çok önemlidir. Ancak; son zamanlarda dünyanın dört bir yanından gezginler tapınağı görmek için Malezya’ya gelmektedir.

Tapınağa ulaşmak için öncelikle 272 adet çok dik basamak çıkmanız gerekmektedir. Bu basamakları çıktıktan sonra kültürel anlamda oldukça zengin bir tapınak sizi karşılayacaktır. Tapınak ziyaretinizi Thaipusam festivali zamanına denk getirirseniz çok renkli görüntüler görebilirsiniz.

Batu Mağaraları girişince gördüğünüz heykel Lord Murugan’a aittir. Tapınağa girdiğinizde sizleri 3 bölüm karşılayacaktır. Zemin katta yer alan Art Gallery Cave ile 2. Katta bulunan Temple Cave bölümlerine girdiğinizde Hinduizm’e özgü birçok nesnenin sergilendiğini göreceksiniz. Birinci kat Dark Cave bölümünde ise daha çok keşif yapmak isteyen bireylerin ilgisini çekebilecek detaylar bulunuyor.

Menara KL Tower

Kuala Lumpur Gezi Rehberi listemizin üçüncü sırasında Menara KL Tower yer alıyor. Petronas Kulelerinden daha kısa olsa da Kuala Lumpur’un en iyi şehir manzarası bu kuleden izlenebilmektedir. Bukit Namas’ın en yüksek noktasında yer alan bu kulenin toplam yüksekliği 421 metredir. Menara KL Tower inşaatına 1992 ile 1994 yılları arasında başlanmış ve o günden bu yana şehrin en popüler yerlerinden birisi olmuştur.

1996 yılında hizmete açılmış olan kule içerisinde birçok cazibe noktası bulunmaktadır. Upside Down House, Blue Coral Aquarium ve KL Forest Eco kule içerisindeki en popüler cazibe noktalarından birisidir.

Menara KL Tower aynı zamanda dünyanın en büyük dördüncü telekomünikasyon kulesi olarak gösterilmektedir. Kulenin en tepesine çıktığınızda göreceğiniz manzara sonrasında buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Aynı zamanda kulenin 276. metresinde bir restoran bulunmaktadır. Bir yandan yemek yerken diğer yandan şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Kulenin 300. Katında tamamen açık gözlem terası bulunmaktadır. Bu bölüm tamamen açık olduğu için kötü hava şartlarında misafirlerin çıkmasına izin verilmiyor. Havanın güzel olduğu günlerde bu bölümden şehri izleyebilirsiniz.

 • Adres: No. 2 Jalan Punchak, Off, Jalan P Ramlee, 50250 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 22:00
 • Giriş Ücreti: RM 49 – RM 99
 • Web Sitesi: menarakl.com.my

Merdeka Meydanı (Dataran Merdeka)

Merdeka Meydanı; Malezya’nın İngiliz sömürgesi olduğunu gösteren en büyük kanıtlardan birisidir. Geçmişte İngilizlerin kriket oynadığı bu alanda şu an dünyanın en uzun bayrak direkleri bulunuyor.

Yerel halkın Datara Merdeka olarak adlandırdığı meydan İngilizler öneminde Selangor Club Padang olarak adlandırılıyormuş. Malezya 1957 yılında bağımsızlığını ilan edince bölgedeki tüm sömürge güçler ülkeden çıkarılmıştır. Her yıl bağımsızlığın ilan edildiği gün meydanda geçit töreni gibi etkinlikler yapılmaktadır.

Meydana giriş yaptığınızda sizleri ilk olarak 95 metre yüksekliğe sahip dünyanın en uzun bayrak direği karşılayacaktır. Daha sonrasında meydanın çevresine bulunan yapılar dikkatinizi sırası ile çekecektir.

St Mary’s Anglikan Katedrali, Sultan Abdıl Samad Binası, Royal Selangor Club ve Kuala Lumpur City Gallery meydanın çevresinde bulunan görkemli yapılardan sadece birkaçıdır.

Central Market (Pasar Seni)

1888 yılından bu yana hizmet vermekte olan Central Market, Kuala Lumpur’da Gezilmesi Gereken Yerler listenizde kesinlikle yer almalıdır. Petaling Caddesi ile Chinatown’a 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan bu Pazar yerinin kendisine has oldukça özel bir atmosferi bulunmaktadır.

Pazar yeri ilk kurulduğunda sadece yaş gıda satışı yapıyormuş. Zamanla turistlerin Pazar yerine ilgi göstermesi ile beraber yaş gıda ürünlerin yanında tarım, el işi ürünler ve hediyelik eşyalar da gelmeye başlamış. Kuala Lumpur’da birçok kişi bu yeri Pasar Seni olarak adlandırmaktadır.

Kuala Lumpur’daki Hint, Malay ve Çin etkilerini en fazla hissedebileceğiniz yer bu Pazar yeridir. Pazarda dolaşırken ekonomik olarak satılan hediyelik eşyaları, giyim ürünlerini görecek, ülkelerin kendilerine özgü lezzetlerinin tadına bakacaksınız.

Kuala Lumpur’da her yıl birçok etkinlik düzenlenmektedir. Eğer ziyaretinizi festival zamanına denk getirirseniz Pazar yeri başta olmak üzere şehrin birçok yerinde renkli eğlenceler düzenlendiğini göreceksiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 21:30
 • Web Sitesi: centralmarket.com.my

Chinatown

Doğu kültürünü merak ediyorsanız Malezya’nın bir cennet olduğunu göreceksiniz. Bildiğiniz üzere Malezya Çin ve Hint gibi birden fazla milletten oluşan karma bir ülke. Şehirdeki en yüksek nüfus Çinlilere ait olmasından dolayı Çin mahallesi olmasının oldukça normal karşılandığını göreceksiniz. Chinatown Çin kültürünü, yemeklerini, ekonomik alışveriş fırsatlarını görebileceğiniz oldukça şirin bir yerleşim bölgesidir.

Çin Mahallesi daha çok ucuz alışveriş için tercih ediliyor. Mahallenin alışveriş konusundaki en çok tercih edilen yeri ise Petaling Caddesidir. Kasturi Walk sokağında da çok ucuza ürünler satıldığını göreceksiniz. Çin mahallesi aynı zamanda tapınaklar bakımından da oldukça zengindir.

Thean Hou Temple

Kuala Lumpur Gezi Rehberi listemiz içerisinde manzara seyredebileceğiniz bir yer eklemek istiyoruz. Thean Hou Temple 1989 yılında ziyarete açılmış otantik bir tapınaktır. Federal Bölge Hainan Derneği ile Selangor tarafından inşa edilen tapınak Çin’in Cennet Kraliçesi olarak kabul ettiği Thean Hou’ya adanmıştır.

Tapınak normal zamanlarda asıl işlevini sürdürmeye devam etmektedir. Aynı zamanda düğün ve organizasyonların da düzenlendiği bu yer özelliği Çin yeni yıl zamanında ve tanrıları doğum günlerinde tam bir festival alanına bürünmektedir.

Tapınak küçük gibi görünse de toplamda 4 kattan oluşmaktadır. İlk katta küçük bir restoran ve mini bir hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Ziyaretçiler daha çok yapının son katında bulunan ibadet alanını ziyaret ediyor. Tapınak yüksekte olmasından dolayı tüm şehri çok rahat bir şekilde görebiliyor.

 • Adres: 65, Persiaran Endah, Taman Persiaran Desa, 50460 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 22:00
 • Web Sitesi: hainannet.com.my

Little India (Brickfields)

Malezya’da Çin halkından sonraki en büyük topluluk Hintlilerdir. Ülkeye kültürel anlamda birçok zenginlik getiren Hint halkı gezginler tarafından oldukça fazla merak edilmektedir. Malezya’daki Hintliler ile tanışmak istiyorsanız rotanız Kuala Lumpur’da bulunan Little India yerleşim bölgesi olmalıdır.

Brickfields yerleşim bölgesinin ana caddesine (Jalan Tun Sambanthan) girdiğinizde birçok fırsatın sizi beklediğini göreceksiniz. Öğlen caddeye girdiğinizde restoranların Hint yemekleri servis etmek için birbiri ile yarıştığını göreceksiniz. Akşamın çökmesi ile beraber ise eğlenceli, renkli sokaklar sizi beklemektedir.

Birçok gezgin bu yerlim bölgesini ucuz alışveriş ve lezzetli yemeklerinden dolayı ziyaret etmektedir. Ancak bölge Hint tarihini öğrenmek için de oldukça elverişlidir.

Kuş Parkı (Bird Park)

Kuala Lumpur’da en çok ziyaret edilen yerler arasında Kuş Parkı da yer alıyor. Şehir merkezine 10 dakika mesafede olan bu park içerisinde 200’den fazla türünden 3000 kuş yer alıyor. Özelikle kuş gözlemine ilgi duyan, kuş gözlem evleri ile ilgilenen kişiler, buraya geldiklerinde benzersiz bir ortam ile karşılaşıyorlar.

1991 yılında ziyarete açılan Bird Park amatör doğa severlerin de yeni ilgi alanları arasında yer alıyor. Park bütünü ile ağaçlarla kaplı tam bir doğal ortamdır. Park içerisinde yürümeye başladığınızda rengarenk kuşlarla karşılaşacak, kuluçka odalarında nasıl çoğaldıklarını göreceksiniz. Farklı tür kuşları görebileceğiniz bu park aynı zamanda kuş beslemek için de ideal bir yerdir.

Kuala Lumpur Kuş parkı toplamda 21 hektarlık bir alana sahiptir. Park içerisinde şu an için 4 farklı bölüm bulunuyor. Bu bölümlerin ilk ikisinde kuşlar tamamen özgürce uçabiliyorlar. Parkın üçüncü bölümü sadece boynuzgaga adındaki yerel bir türe ayrılmıştır. Son bölümde ise daha çok kafes kuşkarı beslenilmektedir.

 • Adres: 920, Jalan Cenderawasih, Perdana Botanical Gardens, 50480 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: RM 63
 • Web Sitesi: klbirdpark.com

Bukit Bintang

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler listenize hem gece hayatı deneyimleyeceğiniz hem de alışveriş yapabileceğiniz bir yer eklemek istiyoruz. Bukit Bintang ya da bizdeki anlamı ile Yıldız Tepesi bölgenin en başarılı alışveriş merkezlerine sahiptir. Aynı zamanda 5 yıldızlı oteller, gece kulüpleri, restoranlarla dolu olan bu bölge bile tatilinizi daha eğlenceli ve keyifli hale getirecektir.

Eğlence hayatı bakımından genelde birçok kişi tercihlerini bu bölgeden yana kullanmaktadır. Gece kulübü ve bara gidecek olursanız tercihinizi Changkat Bukit Bintang’dan yana kullanabilirsiniz. Bu bölgede çok başarılı, güvenilir ve eğlence dolu bar ve gece kulübü olduğunu göreceksiniz.

Malezya yemek kültürünü merak ediyorsanız sizi Jalon Alor bölgesine davet ediyoruz. En lezzetli en taze yöresel yemekler bu bölgede pişirilmektedir. Eğer tatilinizi gastronomik bir deneyime dönüştürmek istiyorsanız Starhill Culinary Studio’ya gidebilirsiniz.

Bukit Bintang sokaklarında yürürken Gucci ve Prada gibi dünyanın en ünlü markaları yer almaktadır. Hem lüks hem de orta segmentten ürünle alabileceğiniz alışveriş merkezlerinin bulunduğu bu cadde istediğiniz her konuda yardımcı oluyor.

Masjid Jamek

Malezya’nın tümünde tuğla ile inşa edilmiş ilk cami Masjid Jamek olmuştur. 1905 yılında tamamlanmış olan cami, Klang ve Gombak nehirlerinin tam birleştiği noktada yer almaktadır. Cami 1905 yılında tamamlanmış olsa da ibadete açılması ancak 1907 yılında olabilmiştir.

Masjid Jamek camisinin projesi o dönemlerin en meşhur İngiliz mimarlarından birisi olan A.B. Hubback tarafından çizilmiştir.  Tasarım aşamasında Mağribi ve Moğol tasarımlarından oldukça fazla ilham alınmıştır. Oldukça zarif bir görünüme sahip olan cami, günümüzde dahi güzel görünümünden asla ödün vermemiştir.

1965 yılında Ulusal Cami inşa edilene kadar Kuala Lumpur’un İslami ibadet merkezi olan bu cami, Ulusal Cami ile beraber bu unvanı elinden kaybetmiştir. Masjid Jamek camisi ibadet saatleri dışında ziyaret etmek mümkündür.

 • Adres: Jalan Tun Perak, City Centre, 50050 Kuala Lumpur

Islamic Art Museum (İslami Sanatlar Müzesi)

Islamic Art Museum 1998 yılından bu yana hizmet vermektedir. Milli Cami ile Göl Bahçeleri arasında yer alan müze Güneydoğu Asya bölgesinin en büyük İslam sanat müzesi olarak gösterilmekte. 30 bin metrekarelik bir alana sahip olan müzede 7 binden fazla İslami sanat eseri, kitap ve çeşitli tekstil ürünleri sergileniyor.

İslam tarihinde önemli bir yere sahip olmuş tarihi yapıların maketlerinin de bulunduğu müzede aynı zamanda küçük, mini boyutlu mücevherler de bulunuyor. Sahip olduğu koleksiyon çeşitliliği aslında bu müzeyi türdeş müzelerinden bir adım daha ön plana çıkarıyor.

İslami Sanatlar Müzesi içerisinde Hindistan, Çin ve Malezya’dan getirilen eserler özel bir bölümde misafirlere sergilenmektedir. Müze içerisinde yer alan eserler genel olarak coğrafi kökenlerine ve kronolojik tarih sıralamasına göre yerleştirilmiştir. Müze içerisinde karnınız acıktığınızda yemek yiyebileceğiniz bir restoran, alışveriş yapabileceğiniz hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır.

 • Adres: Perdana, Jalan Lembah, Tasik Perdana, 50480 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: RM 14
 • Web Sitesi: iamm.org.my

Sultan Abdul Samad Binası

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler listemizin bu durağında Sultan Abdul Samad Binası yer alıyor. 1894 ile 1897 yılları arasında inşa edilen saray ülkedeki ilk Hint-Saracenik mimarisi ile inşa edilmiş kamu binası olarak gösteriliyor. Saray 1970’li yıllarda İngiliz sömürgesi altındayken kullanılmıştır. Ülke bağımsızlığını eline alınca ilk iş olarak yapıyı hükümet binasına dönüştürme kararı almıştır.

Yapının içerisinde aynı zamanda 41 metre uzunluğunda bir de saat kulesi bulunmaktadır. Kubbesi ve dantelli kemerleri ile dikkatleri üzerine çeken yapı akşam saatlerinde açılan ışıklandırması ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

 • Adres: Jalan Raja, City Centre, 50050 Kuala Lumpur

Sri Mahamariamman Tapınağı

1873 yılında kurulmuş olan Sri Mahamariamman Tapınağı bugün dahi misafirlerine görkemli bir karşılama sunuyor. Girişinde 23 metrelik anıtsal giriş kulesi bulunduran tapınağın ismi Hintli tanrıça Mariamman’dan geliyor. Tapınağın kuruluş tarihine baktığımızda bölgedeki en eski tapınaklardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Tapınağın tanrıça için ayrılmış olan bölümü en arka kısımda yer alıyor. Onun önünde ise Lord Murugan ve Ganesh’e adanan bölümler bulunuyor. Tapınağa genel olarak baktığımızda girişinin mısır piramitlerine benzediğini göreceksiniz. Tapınağın girişinde buluna figür ve benzetmelerin tamamı Hindu tanrıçalarına adanmış parçalardır. Sadece bu tapınak bile her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Gezginler daha çok bayram zamanları burayı ziyaret etmeye çalışıyor.

 • Adres: Jalan Tun H S Lee, City Centre, 50000 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 – 20:30

Jalan Alor

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler listenizde olmasını istediğimiz bir diğer yer ise Jalan Alor bölgesidir. Bukit Bintang hakkında bilgi verirken az da olsa bu bölge hakkında konuşmuştuk. Bu bölge Kuala Lumpur yerel lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz en iyi yerdir. Üstelik lezzetlerin tamamı orijinal lezzetleri ile beraber sunuluyor. Bu bölge haricinde yerel lezzet yememenizin üstüne özellikle basmak isteriz.

Changkat’a yürüyüş mesafesinde yer alan bu bölge, gece hayatının yoğun olduğu eğlence mekanlarına oldukça yakındır. Sabaha doğru eğlence mekanlarından çıkan kişiler açlıklarını bu bölgede yer alan restoranlardan çıkarmaktadır.

Bu bölgede yer alan restoranlarda özellikle deniz mahsullerinin tadına bakmanızı istiyoruz. Bu bölgede yer alan restoranlar, deniz mahsulleri konusunda oldukça başarılıdır. Üstelik fiyatların da ekonomik olduklarını göreceksiniz. Şehirde göçmen nüfusu oldukça fazla olduğundan dolayı yemek çeşitliliğinin çok fazla olduğunu göreceksiniz.

Kuala Lumpur ziyaretiniz günü birlik dahi olsa buraya kesinlikle uğramanızı öneriyoruz. Burada kurulan tezgahlarda bölgenin en lezzetli ızgaraları, erişteleri pişirilmektedir. Aynı zamanda egzotk meyveler hem tane hem adet hem de kilo hesabı ile satılmaktadır.

Butterfly Park

Kuala Lumpur Gezilmesi Gereken Yerler içerisinde Butterfly Park yer almaktadır. İçerisinde 1,100’den fazla kelebek türünün bulunduğu park Lake Gardens sınırları içerisinde yer alıyor. Rengarenk kelebekleri görmek isteyen gezginler için vazgeçilmez bir konumda yer alan bu parkın dünya üzerinde çok az örneği bulunuyor.

Kelebekler Parkı içerisinde gezmek hem eğlenceli hem de dinlendirici bir aktivitedir. Park içerisinde aynı zamanda egzotik bitkilerin bulunduğu devasa bir alan da bulunuyor. Tesisin sadece kelebeklerle dolu olduğunu düşünmeyin. Tesis içerisinde Malezya’ya özgü birçok canlı, örümcek ve kırkayaklar bulunuyor.

Kelebek koleksiyonu bakımından oldukça zengin olan tesis içerisinde aynı zamanda böcek tesisi bulunuyor. Toplamda 80 bin metrekarelik bir alana sahip olan park içerisinde aynı zamanda tatlı su kaplumbağaları ve koi balıkları da bulunuyor.

 • Adres: Taman Tasik Perdana, Jalan Cendarasari, 50480 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: RM 24
 • Web Sitesi: klbutterflypark.com

National Mosque of Malaysia

Kuala Lumpur modern mimarisinin en güzel örneklerinden birisi de National Mosque of Malaysia’dır. 1965 yılında hizmete açılan cami aynı anda 15 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği bu cami, ülkede İslamiyet’in ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir.

Malezya Ulusal Cami; Eski tren istasyonunun hemen yanında yer almaktadır. Modern mimari ile inşa edilmiş olsa da süsleme ve hat sanatından da detaylar görebilmeniz mümkündür. Camide bulunan 18 uçlu yıldız İslamiyet’in 5 şartı ile beraber Malezya’nın 13 eyaletini temsil etmektedir. Caminin yapılışı sırasında anlatılanlara göre Mescid-i Haram’dan ilham alındığı belirtiliyor. 74 metre minare uzunluğuna sahip olan camiden okunan ezan şehrin birçok yerinden duyulmaktadır.

 • Adres: Jalan Perdana, 50480 Kuala Lumpur

Suria KLCC

Kuala Lumpur Gezi Rehberi listenizde alışveriş yapacak yer bölümü eksikse onu tamamlamaya geldik. Petronas İkiz Kulelerinin hemen yamacında yer alan Suria KLCC, bölgede alışveriş yapabileceğiniz en başarılı yerlerden birisidir.

1999 yılında ziyarete açılan Suria KLCC, bünyesinde birçok markayı barındırıyor. İçerisinde çok fazla marka barınması alışveriş merkezinin kısa süre içerisinde yerel halk tarafından benimsenmesini sağlamıştır. Buranın sadece alışveriş merkezli bir yer olmadığını içine girince anlayacaksınız.

Suria KLCC içerisine girdiğinizde bilim merkezi, keşif merkezi, akvaryum gibi her yaş grubundan insanın saatlerce eğlenebileceği yerler göreceksiniz. Alışveriş merkezi hem lüks ve orta segment alışveriş yapmak isteyen kişilere eşit fırsatlar sunuyor.

 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 22:00
 • Web Sitesi: suriaklcc.com.my

KLCC Akvaryum

KLCC Akvaryum; Güneydoğu Asya bölgesinde bulunan en büyük akvaryumdur. Sualtı dünyasına karşı merakınız var ve daha önce hiç büyük bir akvaryuma girmediyseniz bu yer tam da sizlere göre! Akvaryum içerisine girdiğinizde 150 farklı türe ait 6,000’den fazla deniz canlısı sizleri karşılayacaktır. Bu canlıların bir kısmı tuzlu su da yaşarken bir kısmı da tatlı su da yaşayabilme özelliğine sahiptir.

Akvaryuma girdikten sonra nasıl vakit geçireceğiniz tamamen size kalmış. İçerisinde süre sıkıntınız yoktur. İster tüm canlıları görmek için zamanınızı harcayabilir, isterseniz köpekbalığı gibi türlerin beslenme zamanlarında onlara eşlik edebilirsiniz. Merak etmeyin; adrenalin tutkunlarına özel aktiviteler de bulunmaktadır.

Adrenalin tutkunları eğer isterseler özel kafes içerisinde köpekbalıkları içerisine girebilmekteler. Bu dalış sırasında tüm güvenlik önlemleri alınmış olup herhangi bir risk unsuru bulunmamaktadır. Eğer adrenalin tutkunuz yoksa akvaryumun 2 bölümünü ziyaret etmenizi öneririz.

KLCC Akvaryumunda ziyaret etmenizi istediğimiz ilk bölüm 90 metre uzunluğa sahip tünel bölümdür. Tamamen camdan oluşan bu tünele uygun bir yere oturup vatoz ve köpekbalıklarının geçişlerini izleyebilir, onların dünyasını keşfedebilirsiniz.

Ziyaret etmenizi istediğimiz ikinci bölüm ise KLCC Akvaryum bölümüdür. Akvaryum içerisinde sualtı amazon ormanı bölümü oluşturulmuştur. Burada at nalı yengeçleri, kırmızı kuyruklu kedibalıkları gibi çok nadir, endemik deniz canlıları görebilirsiniz.

 • Adres: Kuala Lumpur Convention Centre, Jalan Pinang, 50088 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: RM 69
 • Web Sitesi: aquariaklcc.com

Sunway Lagoon Tema Parkı

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Sunway Lagoon Tema Parkı yer alıyor. Hemen hemen her yaş grubunun keyifle eğlenebileceği bu tema parkı içerisinde toplamda 6 adet tematik alan bulunuyor. Sunway Lagoon içerisinde aynı zamanda otel vb. konaklama seçeneklerinin olması, ziyaretçilerin burada doyasıya vakit geçirmelerine olanak sağlıyor.

Sunway Lagoon Tema Parkına giriş yaptıktan sonra özellikle çocuklara yönelik çok fazla eğlencenin sunulduğunu göreceksiniz. Göster sırasında eğlenceli ve renkli şovların kullanılması burayı daha da cazibeli hale getirmiştir. Aileniz, çocuklarınız ile beraber akşama kadar burada kalabilir, akşam yemeğinizi yedikten sonra konser alanında eğlenceye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 • Adres: 3, Jalan PJS 11/20, Bandar Sunway, 47500 Petaling Jaya, Selangor
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: RM 202
 • Web Sitesi: sunwaylagoon.com

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler listemizin ilk bölümünü tamamladık. Listemizin bundan sonraki kısmında ise şehir ile ilgili diğer detaylar hakkında bilgi vereceğiz. Örneğin nerede kalabileceğiniz, ne yapabileceğiniz, ne yiyebileceğiniz gibi detaylar rehberin devamında yer alacaktır.

Kuala Lumpur’da Nerede Kalınır? Kuala Lumpur Otel Tavsiyesi

Kültürel açıdan oldukça zengin olan Kuala Lumpur, otel seçimi konusunda misafirlerine oldukça fazla seçenekler sunuyor. Öncelikle seçim yapacağınız otelin tatilinize büyük oranda etki edeceğini asla unutmayın. Malezya’nın başkentinde emin olun ki açıkta kalmazsınız. Modern tasarım oteller olduğu gibi geleneksel motiflere sahip konaklama merkezleri de bulunmaktadır. Rehberin bu bölümünü bütünü ile Kuala Lumpur’da Nerede Kalınır? Bölümüne ayırdık.

Kuala Lumpur’un birçok yerinde otel bulunmaktadır. Ancak gezginlere yönelik hizmet veren oteller şehrin sadece 5 bölgesindedir. Otel seçimini önceden yapacaksanız önerilerimizi kesinlikle dikkate almanızı isteriz. Otel seçimlerinizi Bukit Bintang, KLCC, Chinatown (Peeling Street), KL Sentral ve Bangsar bölgesinde bulunan otellerden yana kullanabilirsiniz. Kuala Lumpur Otel Tavsiyesi konusundaki listemize geçecek olursak;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Bukit Bintang bölgesinde bulunan City Comfort Hotel KL City Centre ve Melange Boutique Hotel otellerinde, KLCC bölgesinde bulunan Holiday Inn Express KL City Centre ve Flora by Crossroads Hotel otellerinde, Chinatown (Petaling Street) bölgesinde bulunan Avenue J Hotel, Central Market otelinde, KL Sental bölgesinde bulunan Easyhotel otelinde konaklayabilirsiniz. Şehirde 3 yıldızlı otel sayısı gerçekten fazladır. Ancak temiz, güvenilir ve gezilecek yerlere yakın olmasından dolayı bu otelleri listemize dahil etmek istedik. Listedeki oteller ile ilgili Booking’te araştırma yaptığınızda en düşüğünün 8,1 puana sahip olduğunu göreceksiniz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Bukit Bintang bölgesinde bulunan Mercure Kuala Lumpur Shaw Parade ve The Kuala Lumpur Journal Hotel otelinde, KLCC bölgesinde bulunan Concorde Hotel Kuala Lumpur ve Impiana KLCC Hotel otellerinde, Chinatown (Petaling Street) bölgesinde bulunan Cosmo Hotel Kuala Lumpur otelinde, KL Sentral bölgesinde bulunan Aloft Kuala Lumpur Sentral otelinde, Bangsar bölgesinde bulunan VE Hotel & Residence ve Nexus Regency Suites & Hotel otellerinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı otellerin bir kısmı kent merkezinde yer alırken bir kısmı şehirden uzakta yer almaktadır. Oteller oldukça başarılı hizmetlerini Booking puanlarından anlayabilirsiniz. 4 yıldızlı otellerin Booking puanlarına baktığınızda en düşük 8,5 puan aldıklarını göreceksiniz.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Bukit Bintang bölgesinde bulunan Pullman KL City Centre Hotel otelinde, KLCC bölgesinde bulunan Shangri-La Hotel Kuala Lumpur otelinde, Chinatown (Petaling Street) bölgesinde bulunan The Majestic Hotel KL otelinde, KL Sentral bölgesinde bulunan Hilton Kuala Lumpur otelinde, Bangsar bölgesinde bulunan Pullman Kuala Lumpur Bangsar otelinde konaklayabilirsiniz. 5 yıldızlı oteller tam kompleks olup oldukça lüks hizmet vermektedirler. Booking derecelendirmelerine baktığımızda otellerin minimim 8,5 ile 9 puana sahip olduklarını görüyoruz.

Kuala Lumpur’da Ne Yapılır? Kuala Lumpur’da Yapılacak Şeyler

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur son yıllarda turizm konusunda büyük patlama yaşamıştır. Her yıl ziyaretçi sayısını giderek artıran bu şehri görmek istemek en doğal hakkınızdır. Nüfusunun büyük bir bölümü Tami, Malay ve Çinlilerden oluşan Kuala Lumpur birkaç günlük Asya gezisi için oldukça uygundur. Bu yazımız içerisinde Kuala Lumpur’da Ne Yapılır? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Kuala Lumpur’da Yapılacak Şeyler listesi;

Tarihi Yapıları Görün

Kuala Lumpur’da Ne Yapılır? listemizin ilk sırası tarih sevenler için özel olarak ayrılmıştır. Şehri ister bireysel olarak gezebilir isterseniz de tamamen gezginler için özel olarak ayrılmış hop on hop off otobüslerle şehrin tarihi yönlerini görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Kuala Lumpur tarih yolculuğuna ilk olarak bölgedeki en eski Hindu tapınağını görerek başlamanızı istiyoruz. Sri Mahammariamman bölgede bulunan en eski tapınaklardan birisi olarak gösterilmektedir. Buradan çıktıktan sonra Kuala Lumpur Eski Tren İstasyonu, Jenek Camii, Istana Negra, Sultan Abdul Hamad Sarayı ve  Thean Hou Tapınağı bölgede bulunan en popüler tarihi yapılardandır.

Petronas Kuleleri’ne Çıkın

Malezya denildiğinde birçok kişinin aklına dünyanın en büyük ikiz kuleleri Petronas Kuleleri gelmektedir. 88 kata sahip olan kulelerin yüksekliği 452 metredir. İkiz kuleler 41. ve 42 katta bulunan Sky Bridge Köprüsü ile birbirine bağlanmıştır. Şehri ziyarete geleng ezginler genel olarak ilk olarak kuleyi görmeye gelmektedir.

Petronas Kuleleri içerisine girdiğinizde dünyanın en büyük şirketlerine ait ofislerin bulunduğunu göreceksiniz. Ofislerin yanı sıra sanat galerisi, alışveriş merkezi ve konser salonu bulunmaktadır. Sky Bridge köprüsünden geçmek isterseniz 80 MYR (150 TL) ücret ödemeniz gerekecektir.

Kuala Lumpur Kulesi’nden Şehri Seyredin

Kuala Lumpur’da Yapılacak Şeyler listemizin üçüncü sırasında Kuala Lumpur Kulesi yer almaktadır. 335 metre yüksekliğe sahip olan bu yapı yerel halk tarafından Menara Kuala Lumpur olarak da bilinmektedir. Yapının en üst katına çıktığınızda tüm şehrin ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz.

Kuala Lumpur Kulesi şehirde bulunan en yüksek gözlem evidir. Ancak bilmeniz gereken çok önemli bir konu var; yapının gözlem terasına çıkmak için 50 MYR (90 TL) ödemeniz gerekecektir.

Merdeka Meydanı’nda Su Perdesinden Geçin

Kuala Lumpur’da eğlenceli olabilecek aktiviteler de yapabilmeniz mümkündür. Merdeka Meydanı; şehir merkezinde ziyaret edebileceğiniz en popüler meydanlardan birisidir. Meydana giriş yaptığınızda yapay zeka ile yönetilen şelaleler ve birçok çağdaş eseri göreceksiniz. Kuala Lumpur ile bol bol fotoğraf çekmek istiyorsanız kesinlikle bu meydana uğramanızı öneririz.

Tropikal Parklara Gidin

Kuala Lumpur’da Ne Yapılır? listemizin beşinci sırasında tropik parklar yer alıyor. Aslına bakacak olursak Malezya’da onlarca hatta binlerce tropikal park bulunmaktadır. Kuala Lumpur’a kadar gelmişken çok kısıtlı zamanınız varsa bile en azından birisini gezmenizi öneririz. Bu parklardan bazıları;

Kuala Lumpur Kuş Parkı içerisinde 300’den fazla kuş türü bulunmaktadır. Kuala Lumpur Kelebek Parkı içerisinde ise 120 çeşit kelebek türü bulunmaktadır. Kuala Lumpur Hayvanat Bahçesi içerisinde ise 500 hayvan türü yaşamaktadır. Son olarak ise Perdana Boranik Bahçesine uğrayabilirsiniz.

Sunway Lagoon’da Eğlenin

Gezginler her zaman yalnız ya da çift olmuyor. Bazı aileler çocukları ile beraber yurtdışına çıkabilmektedir. Sunway Lagoon; Kuala Lumpur’u çocuğu ile gezen aileler için oldukça etkinlik dolu tema parkıdır.

Kentin 15 kilometre kadar güneyinde yer alan tema parkı içerisinde birbirinden başarılı tematik oyun alanları, surf havuzu, interaktif havuzlar ve dalga havuzları yer alıyor. Eğlence alanlarının yanı sıra cafe, restoran ve hayvanat bahçesine sahip olan tema parkı tüm gün eğlence imkanı sunmaktadır.

Aquaria’ya Gidin

Kuala Lumpur’da Yapılacak Şeyler sayısı bitmez! Convention Center’ın hemen altında yer alan bu akvaryum sanki devasa bir okyanusu andırmaktadır. Aquaria içerisine girdiğinizde okyanus, nehir ve deniz canlılarının yaşadığı birçok farklı alan göreceksiniz. Sualtı dünyasını merak ediyorsanız bu akvaryum size istediğiniz her türlü bilgiyi verecektir.

Aquari içerisinde 150’den fazla deniz canlısı yaşmaktadır. Mercan balıkları başta olmak üzere köpek balıkları, deniz yılanları gibi birçok canlının yaşadığı bu akvaryum sayesinde tüm deniz canlılarını görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Pasar Seni’den Alışveriş Yapın

Kuala Lumpur ziyaretinizin bir kısmını alışverişe ayıracaksanız tercihinizi Pasar Seni’den yana kullanmanızı istiyoruz. Pasar Seni 1800 yılından bu yana kurulan oldukça eski bir pazar yeridir. İlk kurulduğunda sadece sebze ve meyve satışının yapıldığı bu pazarda artık kıyafet, yerel ürünler başta olmak üzere her kategoriden ürün satışı yapılmaktadır.

Pazarın yer aldığı bina 1928 yılında inşa edilmiştir. Haftanın her günü 10:00 ile 22:000 arasında ziyarete açık olan bu pazarı alışveriş yapmayacak olsanız bile ziyaret etmenizi öneriyoruz. Bu Pazar sayesinde Kuala Lumpur yerel hayatını yakından tanıyabilir, yöresel ürünlerin tadına bakma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Yerel Lezzetleri Tadın

Kuala Lumpur’da Ne Yapılır? listenize lezzet dolu bir madde eklemek istiyoruz. Jalan Alor ve  Hutong bölgelerinde bulunan işletmelerden yerel lezzetlerin tadına bakmanızı istiyoruz. Yerel lezzetleri deneyimlemek istediğinizde dikkatli olmanızı öneriyoruz. İlk gördüğünüz seyyar tezgahtan hemen yemeğe atılmamanızı istiyoruz. Ülkenin yerel ve yöresel lezzetlerini öncelikle kaliteli bir dükkandan yapmanızı istiyoruz.

Kuala Lumpur’da Ne Yenir? Bölümünde bölgeye ait yöresel lezzetleri dile getireceğiz. Burada tek dikkat etmeniz gereken tek nokta yemekleri kaliteli yerlerde yemenizdir. Aksi halde bu ülkede çok kötü lezzetler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gece Hayatını Keşfedin

Kuala Lumpur’un kendisine has oldukça güzel bir eğlence hayatı bulunmaktadır. Şehirde Altın Üçgen adı verilen Golden Triangle bölgesi eğlence hayatının merkezi olarak gösterilmektedir. İçerisinde birkaç caddenin bulunduğu bu bölge özellikle Jalan P. Ramlee caddesine yönelmenizi istiyoruz. Zira caddelerde her zevke uygun bar, pub, bulabilir, sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Ateşböceklerini Seyredin

Kuala Lumpur Yapılacak Şeyler listenizin belki de en özel maddesi ateşböcekleri olacaktır. Kentten 1 saat kadar dışarı çıktığınızda sizleri Kuala Selangor balıkçı köyü karşılayacaktır. Bu köyün en büyük özelliği nehir kıyısında milyonlarca ateşböceğine sahip olmasıdır. Balıkçı köyünden çıkan bir tekne tamamen spontane bir şekilde ateşböceği turuna çıkmaktadır. Bu tur şehrin en popüler etkinliklerinden birisidir.

Batu Mağaralarını Görün

Kuala Lumpur’da Ne Yapılır? listemizin son sırasında ise Batu Mağaraları yer almaktadır. Kent merkezinin 15 kilometre kadar dışarısında yer alan Selangor bölgesinde yer alan mağaralar bölgenin en turistik yerlerinden birisidir. Burada göreceğiniz kayaların, kalkerlerin hemen hemen tamamının yaşı birkaç milyondan fazladır.

Kayalıkların arasına doğru girince gizlenmiş Hindu tapınaklarını görme fırsatına sahip olacaksınız. Günümüzde bölge Hindular tarafından oldukça önemli olup resmi haç merkezlerinden birisi olarak gösterilmektedir.  

Kuala Lumpur’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Lezzetler

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler rehberimizin son bölümünü yerel lezzetlere ayırmak istedik. Malezya’yı keşfetmek üzere çıktığınız bu yolda bölgenin lezzetlerini de tatmak isteyeceksiniz. Her ülkede olduğu gibi Malezya’nın da kendisine özgü lezzetleri bulunmaktadır. Kuala Lumpur’da Ne Yenir? Listesi ağırlıkla Hint ve Çin yemeklerine benzer lezzetlerden oluşacaktır. Bölgeye özgü lezzetlerden bazıları;

Kaya Toast

Malezya’nın hangi şehrine giderseniz gidin sabah kahvaltılık atıştırmalık olarak Kaya Toast ikram edilecektir. Kuala Lumpur’da da kahvaltıda sevilerek tüketilen bu lezzete kesinlikle bir şans vermenizi öneriyoruz.

Mee Goreng Mamak

Kuala Lumpur yerel halkının severek tükettikleri yemeklerden ilki Mee Goreng Mamak lezzetidir. Hazırlanan karideslerin kızartılmış erişteyle birleştiren yerel halk ortaya bu güzel lezzetin çıkmasını sağlamıştır. Bu yemeğin en büyük özelliği içeriği bakımından hafif olmasına karşın oldukça doyurucu etki bırakmasıdır.

Rendang

Malezya mutfağının yanı sıra Endonezya mutfağında da bulunan Rendang, Asya ile özdeşleşmiş bir lezzettir. İçerisinde kullanılan etler helal kesim olmasından dolayı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Nasi Kerabu

Kuala Lumpur’da Ne Yenir? Listenize oldukça ilginç bir lezzet eklemek istiyoruz. Nasi Kerabu yemeğini sipariş ettiğinizde önünüze gelen tabaktaki pirinçlerin mavi renkte olduklarını göreceksiniz. Normalde mavi renkte bir pirinç dünyada bulunmuyor. Pirinç pişirimi sırasında içerisine eklenen çiçekler pilav renginin maviye dönmesini sağlıyor. Eğer şehirdeki vaktiniz kısa ise yanında tavuk ve garnitür de servis edilen bu yemeğin tadına kesinlikle bakmanızı öneriyoruz.

Laksa

Amacının doymak ise Laksa tam da sizlere göredir. Haşlanmış yumurtanın erişte ve baharatlar ile pişirilmesi ile hazırlanan bu yemeğin en üstüne tavuk, karides ve balıktan birisi ilave edilmektedir. En sonunda gerekli kıvama gelen bu yemek aslında oldukça lezzetli bir çorbadır.

Roti John

Malezya’nın hangi şehrine giderseniz gidin Roti John atıştırmalık lezzetini görebilirsiniz. Hazırlanan omletin sandviç haline getirilmesi ile hazırlanan bu lezzet hem kahvaltı hem de ara öğünlerde tercih edilmektedir.

Ikan Bakar

Kuala Lumpur’da Yenilecek Şeyler listenize deniz ürünleri de eklemek istiyoruz. Ikan Bakar tek bir balıktan hazırlanan bir yemek değildir. Şehrin en popüler tatlı su balıklarını ızgarada bir güzel pişiren yerel halk, pişen balıkları soya sosuna batırarak tüketmektedir.

Ais Kacang

Malezya her zaman sıcak bir ülkedir. Bazen sıcaklardan bayılacak hale gelen turistler, serinlemek istemeleri durumunda Ais Kacang lezzetinden destek alabilirler. Yazın sıcak ve nemli günlerinde tıraşlanmış buzun bölgeye özgü meyveler ile tatlandıran yerel halk, ortaya oldukça lezzetli bir buzlu tatlı çıkarmışlardır.

Air Bandung Juice

Kuala Lumpur’da Ne Yenir? Listemizin son sırasında Air Bandung Juice yer alıyor. Malezya’nın en popüler içeceklerinden birisi olan bu içecek içerisinde gül şurubu ve buharlaştırılmış süt bulunuyor. Pembeye yakın oldukça güzel bir renge sahip olan bu içeceği kesinlikle denemenizi öneriyoruz.

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Malezya gerçekten görülmeye değer bir ülke olduğunu bizlere bir kere daha göstermiştir. Rehber ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum bölümü üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler: Kuala Lumpur’da Gezilecek 20 Yer