Polonya’nın en büyük ikinci şehri olan Krakow, son zamanlarda birçok gezginin tatil destinasyonlarından birisi haline geldi. Geçmişi 7. Yüzyıla kadar dayanan bu şehrin oldukça görkemli bir mimariye, hareketli bir tarihe sahip olduğunu göreceksiniz. Sosyal medyada şehir ile ilgili paylaşılan resimlerden sonra Krakow Gezilecek Yerler üzerine bir dizi araştırmalar yapıldığını göreceksiniz.

Budapeşte, Prag gibi şehirlere alternatif olarak sunduğumuz Krakow, uygun fiyatlı eğlence, yeme-içme ve konaklama seçenekleri ile doludur. Geçmişte çok kısa bir süre Polonya’ya başkentlik etmiş olan bu şehri kesinlikle gezi listenize dahil etmenizi öneririz. Krakow Gezi Rehberi konusunda hazırladığımız rehber, şehir içerisinde daha rahat hareket edebilmenize olanak sağlayacaktır.

Wawel Castle (Wawel Kalesi)

III. Kazimierz tarafından 13. Yüzyılda inşa edilmeye başlanmış olan Wawel Castle 16. Yüzyılın sonuna kadar Polonya’nın kalbi konumundaymış.  Kale hem aktif olarak kullanılmış hem de inşaat çalışmalarına devam etmiştir. Yapı ancak 17. Yüzyılın ortasında tamamlanmış ve akabinde müzeye dönüştürülmüştür.

Wawel Kalesi müzesini ziyaret ettiğinizde birbirinden nadir eserlerin ve koleksiyonların sergilendiğini göreceksiniz. Yaklaşık 200 yıl kadar Polonya Krallarına ev sahipliği yapan bu kalenin bahçeleri de yine saray kadar dikkat çekicidir. İtalyan tipi bahçelerin bulunduğu saray bu özelliği ile de dikkat çekmektedir.

Wawel Kalesinin en çok ilgi gören kısımlarına gelecek olursak; Kraliyet hazinesi, resmi salon, silahlık, Meissen Porselenleri sergi salonu, The Lost Wawelbölümlerini ziyaret etmeden asla saraydan ayrılmayın.

 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 25 PLN
 • Web Sitesi: wawel.krakow.pl

St. Mary’s Basilica (Meryem Ana Kilisesi)

Wawel Kalesinden çıktından sonra rotanızı St. Mary’s Basilica dini yapısına yöneltebilirsiniz. Gotik mimari stil ile tasarlanmış olan bazilikanın inşasına 14. Yüzyılda başlanmıştır. Bazilikanın bulunduğu bu alanda daha önce küçük bir kilise bulunuyormuş. Bu kilise maalesef Tatar akınları sırasında yıkılmıştır.

Barok mimariye sahip olan bazilikaya giriş yaptığınızda sunak bölümünün arka bölümünde yer alan ahşap oyma eserler göreceksiniz. Bu eserlerin tamamı Veit Stoss tarafından yapılmıştır. Meryem Ana Kilisesi içerisinde aynı zamanda Dünyanın en büyük Gotik sunak eserleri bulunmaktadır. Her saat başı geldiğinde kilisenin uzun kulelerinde trompet sesleri duyulmaktadır.

Krakow için trompet sesi oldukça önemlidir. Eskiden trompetler Tatarların şehre yaklaştığını haber ediyormuş. Günümüzde ritüele dönüşen trompet dinletisi radyo başta olmak üzere her yerde karşınıza çıkabilir. Kiliseyi gezdikten sonra kulelere çıkarak şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

 • Adres: plac Mariacki 5, 31-042 Kraków
 • Ziyaret Saatleri: 11:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 10 PLN
 • Web Sitesi: mariacki.com

Kazimierz (Eski Yahudi Mahallesi)

Krakow Gezilecek Yerler bölümünün üçüncü sırasında Kazimierz adındaki Eski Yahudi Mahallesi yer alıyor. Şehrin en popüler konaklama ve gece hayatı merkezlerinden birisi olan bu bölgenin geçmişi oldukça değişiktir. Geçmişte 500 yıl boyunca kendi başına bağımsız bir şehir olan Kazimierz, günümüzde Krakow’un en popüler destinasyonlarından birisidir.

Bu bölge aslında III. Kazimierz tarafından kurulmuştur. 15. Yüzyılda Krakow şehir merkezinde meydana gelen büyük yangın sonrasında Yahudiler açıkta kalmıştır. Açıkta kalan Yahudiler, Kral Jan Olbracht tarafından bu bölgeye yerleştirilmiştir.

500 yıl kadar bağımsız bir şehir, bölge olan Kazimierz, 19. Yüzyılda yeniden Krakow’a bağlanmıştır. Kültürel anlamda oldukça zengin içeriğe sahip olan bu bölgede birbirinden güzel, değerli kitapçıların bulunduğunu göreceksiniz.

Eski Yahudi Mahallesi aynı zamanda dünyanın en başarılı filmlerinden birisi olan Schindler’in Listesi filminin de çekildiği yerlerden birisidir. Bölgeye giriş yaptığınızda Galicia Jewish Museum ve Eski Sinagog yapılarını ziyaret edebilir, birbirinden başarılı mutfaklarda yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Rynek Glowny

Krakow Gezi Rehberi listemizin sıradağı durağı Rynek Glowny meydanıdır. Old Town bölgesinin merkezinde yer alan bu meydan, Avrupa’nın Orta Çağ döneminden kalma en geniş meydanlarından birisidir. Krakow’da bulunan sosyal ve ticaret 13. Yüzyıldan bu yana bu meydanda yürütülmektedir.

Kare biçiminde inşa edilmiş olan bu meydan Moğolların 1241 yılında gerçekleştirdiği akın sonrasında inşa edilmiştir. Moğollar şehri yerle bir ettikten sonra 1257 yılında bu meydanın inşa edilmesine karar verilmiştir.

İçerisinde tarihi belediye binasının bulunduğu bu meydana giriş yaptığınızda Meryem Ana Kilisesi ve Kumaş Pazarı gibi çok önemli yapıları göreceksiniz. Meydanın tam ortasında ise Polonya edebiyatının en ünlü isimlerinden Adam Mickiewicz’i temsil eden bronz heykel bulunmaktadır.

Rynek Glowny meydanının çevresine baktığımızda birbirinden güzel kafeler, alışveriş mağazaları ve tarihi yapıların yer aldığını göreceksiniz. Aynı zamanda meydanın hemen altında geçen tünelleri de keşfetme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Auschwitz-Birkenau

Krakow Gezilecek Yerler listenize Auschwitz-Birkenau tarihi mekanı eklemenizi öneriyoruz. II. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybetmiş binlerce insanı anmak için ziyaret edeceğiniz bu mekan, tarihin en büyük insanlık suçunu gözler önüne sermektedir. Mekan kasvetli bir mekan olmasından dolayı misafirlerine çok farklı duyguları aynı anda hissetmelerine olanak sağlıyor.

Krakow kent merkezine oldukça yakın bir mesafede bulunan Oswiecim kasabası içerisinde Naziler toplama kampı kurmuşlardı. O kampa getirtilen 1,1 milyon çocuk ve yetişkin Naziler tarafından tereddüt edilmeden katledilmiştir.

Auschwitz ve Birkenau kampları II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin işledikleri suçları görebileceğiniz yerlerden birisidir. Her iki kampı otobüs ile ziyaret edebilir, kamp içerisinde bulunan müzelerde Nazilere ait sergileri görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 07:30 – 19:00
 • Web Sitesi: auschwitz.org

Oskar Schindler’s Enamel Factory

II. Dünya Savaşı ve tarihi sizi heyecanlandırıyorsa Krakow’da bulunan Oskar Schindler’s Enamel Factory yapısını ziyaret etmenizi öneririz. 1993 yılında Steven Spielberg bu binada film çekince ünlenmiş, günde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmeye başlanmıştır.

Krakow Müzesinin en dikkat çeken bölümlerinden birisi olan bu fabrikanın sahibi isminden de anlayabileceğiniz üzere Oskar Schindler’dir. II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin gerçekleştirdiği soykırım sırasında birçok Yahudi’nin hayatını kurtaran Schindler, savaşın sembolü haline gelmiştir.

Oskar Schindler’in Emaye Fabrikası olarak da bilinen bu yapının yönetim binası 2010 yılında bu yana müze olarak kullanılıyor. Bu bölümde 1939 ile 1945 yılları arasında Nazilerin Krakow işgaline ait oldukça detaylı bir müze bulunuyor.

 • Adres: Lipowa 4, 30-702 Kraków
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: 24 PLN

Wieliczka Salt Mine (Wieliczka Tuz Madeni)

Krakow Gezilecek Yerler listenize günübirlik ziyaret edebileceğiniz cazibe merkezleri de eklemek istiyoruz. Wieliczka Salt Mine, kent merkezine 14 kilometre kadar uzaklıkta yer almaktadır.

Wieliczka Tuz Madeni aslında madenciler tarafından cazibe merkezi haline gelmiştir. 1722 yılına kadar basit bir tuz madeni iken cazibe merkezi haline gelen tuz mağarası içerisine bir de müze kurulmuştur. 327 metre derinliğe sahip olan tuz madeni toplamda 9 kattan oluşmaktadır. Tuz mağarasının tamamı 300 kilometrelik bir alan kaplamaktadır. Dünya üzerindeki tuz madenleri esas alındığında aralarındaki en eskisi olanı olduğunu söyleyebiliriz.

Lehistan Krallarının bile evlilik törenlerini yaptıkları Wieliczka Tuz Madeni, dört farklı rota üzerinden ziyaret edilmektedir. Eğer madeni ilk kez ziyaret edecekseniz Turist Rotası turunu tercih etmenizi öneririz. Tuz madeni ve müzesini görmek size çok iyi gelecektir.

 • Adres: Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 94 PLN
 • Web Sitesi: wieliczka-saltmine.com

Krakow Cloth Hall

Ana Pazar Meydanına görkem katan bir diğer önemli yapı ise Krakow Cloth Hall yapısıdır. Gotik mimariye sahip olan bu yapının temelleri 13. Yüzyıla dayanmaktadır. Pazar alanının günümüzdeki görünümü ise 14. Yüzyılda yapılan restorasyon çalışmaları sırasında kazandırılmıştır.

1875 ile 1879 yılları arasında yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında binadaki ticari faaliyetlere son verilmiştir. Ticari etkinlikler yerine yapıda daha çok kraliyet kutlamaları ve baloların düzenlenmesine karar verilmiştir.

Krakow Kumaş Pazarı Binası 1901 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Müze içerisinde 15. Yüzyıl ile 19. Yüzyıl arasında üretilmiş çok değerli sanat eserlerinin sergilendiğini göreceksiniz. Mekan ile ilgili daha fazla spoiler vermek istemiyoruz. Bizzat kendinizin keşfetmesi daha anlamlı olacaktır.

 • Adres: Rynek Główny 1/3, 31-042 Kraków
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 25 PLN

Wawel Cathedral

Krakow’da Nereye Gidilir? listenize yine tarihi bir yapı eklemek istiyoruz. Wawel Cathedral ilk olarak 11. Yüzyılda inşa edilmiştir. Polonya için oldukça önemli bir yere sahip olan bu katedral 900 yıl boyunca Polonya hükümdarlarının en mutlu ve en mutsuz günlerine şahit olmuştur. Başta hükümdarlar olmak üzere soyluların taç giyme törenleri bu katedralde yapılmıştır. Yine keza cenaze törenleri de bu katedralde yapılırmış.

Gotik mimari tarz ile inşa edilmiş olan Wawel Cathedral’in günümüzdeki görünümü 1364 yılındaki çalışma ile sağlanmıştır. Polonya tarihinin ve kültürünün gelişmesinde önemli yere sahip olan katedral birçok kişinin de ebedi istirahatgahıdır.  Katedralin içine girdiğinizde birbirinden güzel şapeller sizi karşılayacaktır.

Wawel Kraliyet Katedrali ziyaretiniz sırasında Sigismund Şapelini de gezmeye özen gösteriniz. Şapeli ziyaret ettiğinizde Jagello Soyuna ait son temsilcilerin mezarları bulunmaktadır. Şapeli ziyaret ettikten sonra katedraleait müzede dini öneme sahip birçok eşyayı görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Wawel 3, 31-001 Kraków
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 16:00
 • Giriş Ücreti: 12 PLN
 • Web Sitesi: katedra-wawelska.pl

Planty Park

Krakow bir zamanlar Avusturya – Macaristan İmparatorluğu hakimiyetinde olan kısmı bağımsız bir şehirmiş. 1820’li yıllarda bölgeye hükmeden I. Franz, Old Town bölgesinin etrafında bulunan tüm surların yıkılmasını istemiştir.

Yıkım süresi sırasında surların önünde bulunan hendeklerin boşaltılması sağlanmıştır. Hendeklerin boşaltılması ile beraber ortaya çıkan 4 kilometre uzunluğundaki çukurlara ise Planty Park bahçesinin kurulması sağlanmıştır.

Eski Şehir bölgesinin etrafını çevreleyen bu park turistlerin en gözde yerlerinden birisidir. Parkın en çok dikkat çeken bölümü ise kuzey bölümüdür. Zira parkın kuzey bölümünde eski savunma surlarının son kalıntılarına dair izler bulunmaktadır.

St. Florian’s Gate (Aziz Florian’ın Kapısı)

Orta Çağ döneminde Krakow kent merkezine giriş ve çıkışlar 8 bölgede bulunan kapılardan yapılıyormuş. I. Franz’ın 1820 yılında verdiği surları yıkın emri sırasında St. Florian’s Gate kapısına dokunulmamıştır.

Gotik mimari tarza sahip olan Aziz Florian’ın Kapısı 1300’lü yıllarda inşa edilmiştir. Bölgedeki en güzel yürüyüş merkezlerinden birisi olan bu kapı aynı zamanda Kraliyet Yolu’nun da başlangıç noktasıdır. Osmanlı Döneminde yapılan saldırılara karşı şehrin en önemli savunma noktalarından birisi haline gelen kapı, ihtişamlı görünümünü korumaya devam ediyor.

Aziz Florian’ın Kapısıbir dönemler Krakow Kürkçü Loncası tarafından kullanılmıştır. Yıllar boyunca savunma gücü sürekli arttırılan kapı gün içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Florianska Street

Old Town bölgesinin en hareketli, en ünlü yerlerinden birisi de Florianska Street caddesidir. Genelde turistlerin şehir içerisinde zaman geçirmeye değer verdiği en popüler cadde olan Fiorianska Street, birçok güzelliğe de ev sahipliği yapıyor.

Caddede yürümenin de keyif verici olduğunu görecek, alışveriş konusunda birçok seçenek olduğunu göreceksiniz. Şehir içerisindeki birçok tarihi ve turistik yapı gibi bu cadde de Tatar istilası sonrasında 1241 yılında inşa edilmiştir. St. Florian’s Gate’den başlayan bu cadde Rynek Glowny’a kadar devam ediyor.

Cadde içerisine girdiğinizde oldukça zengin bir alışveriş seçeneğinin sizi karşıladığını göreceksiniz. Bu cadde çerisinde hem eski hem de yeninin çok güzel bir şekilde karıştığını göreceksiniz. Konaklama konusunda da zengin seçeneklere sahip olan cadde üzerinde Starbucks, McDonalds gibi zincir markaların da bulunduğunu göreceksiniz.

Krakow Barbican

Krakow Gezilecek Yerler listenizde yer alması gereken bir diğer önemli yapı ise Krakow Barbican yapısıdır. 1498 yılında inşa edilen Barbican’ın amacı Florian Kapısının güvence altında olmasını sağlamakmış. Barbican bizlere Orta Çağ döneminde savunmaya ne kadar önem verildiğini göstermektedir.

Barbican’ın toplam kalınlığı 3 metre kadardır. Daire biçiminde olan tahkimat içerisinde 7 adet top yuvası bulunmaktadır. Gotik tarzda inşa edilmiş olan kapının koruduğu kale en az kale kadar ihtişamlıdır. Askeri yapıyı güçlü kılmak adına inşa edilen kapı, günümüzde hala ihtişamını korumaya devam ediyor.

Krakow Barbican içerisinde aynı zamanda Şehir Savunma Duvarları adında bir müze de bulunmaktadır. Bu müze içerisinde Krakow savunmasının tarih boyunca nasıl geliştiği gözler önüne serilmektedir.

 • Adres: Basztowa, 30-547 Kraków
 • Ziyaret Saatleri: 10:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 9 PLN

Rynek Underground Exhibition

Rynek Underground Permanent Exhibition Ana Pazar Meydanı içerisinde de karşımıza çıkmıştı. Eski Şehir Bölgesi içerisinde yer alan bu sergi Krakow’un 700 yıl önce halini gözler önüne seriyor.

6,000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan bu sergi alanını dolaşmak bile baştan sona bir nimettir. Sergi alanları içerisinde şehir içerisinde yapılan arkeolojik kazılardan çıkarılmış bazı eserler bulunduğunu göreceksiniz.

Serginin kalıcı eserler bölümünü ziyaret ettiğinizde Tatar döneminden kalma ok uçları, deri ayakkabılar, kilden yapılma heykeller, madalyon, boncuk ve deri ayakkabıların sergilendiğini göreceksiniz.

Sergi alanı içerisinde aynı zamanda 11. Yüzyıldan kalma mezarlar bulunduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra Orta Çağ döneminden kalma atölyelerin de aslına uygun olacak şekilde burada yer aldıklarını göreceksiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 22:00
 • Giriş Ücreti: 21 PLN
 • Web Sitesi: podziemiarynku.com

Saints Peter and Paul Church (Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi)

Saints Peter and Paul Church; 1957 ile 1619 yılları arasında inşa edilmiş bir dini yapıdır. Şehir içerisinde Barok mimari tarz ile inşa edilmiş ilk yapı olma özelliğini taşıyan bu kilise, mimari açıdan İtalyan ruh esintilerinin hissedilmesini sağlıyor.

Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi dini yapısının iç mekan ve kubbe tasarımı Giovanni Maria Bernardoni’ye aittir. Bunun yanı sıra Giovanni Battista Trevano kilise üzerinde ufak değişikliklere imza atmıştır.

Krakow Gezi Rehberi listelerinde yer alan kilise içerisinde 1949 yılında yerleştirilmiş bir Foucault Sarkacı bulunmaktadır. Sarkacı işlevsel olarak görmek istiyorsanız perşembe günü sabah saatlerinde kiliseyi ziyaret etmeniz gerekmektedir.

 • Adres: Grodzka 52A, 31-044 Kraków
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00

Polish Aviation Museum

Krakow Gezi Rehberi listenize Polish Aviation Museum merkezini de eklemek istiyoruz. Krakow’un Eski Şehir bölümünde yer alan bu müze Krakow-Rakowice-Czyny Havalimanında bulunuyor. 50 yıldan fazladır kullanılmayan bu havalimanı 1912 yılında şehir Avusturya-Macaristan İmparatorluğu hakimiyetinde iken kurulmuştur.

1963 yılında kurulan havacılık müzesi içerisinde 200’den fazla uçak bulunuyor. Bu uçakların bir kısmı bombardıman, avcı, planör ve helikopterden oluşuyor. Eğer havacılığa karşı ilginiz varsa bu müzenin tam da sizlere göre olduğunu göreceksiniz.

Havacılık müzeleri içerisinde oldukça başarılı bir yerde yer alan Polonya Havacılık Müzesi içerisinde çok nadir uçaklarda bulunduğunu göreceksiniz. Eskiden çok meşhur ancak günümüzde hiçbir örneği bulunmayan bu uçaklar sadece bu havalimanı içerisindeki müzede bulunmaktadır.

 • Adres: al. Jana Pawła II 39, 31-864 Kraków
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 15 PLN
 • Web Sitesi: muzeumlotnictwa.pl

St. Francis’ Basilica

St Francis’ Basilica 1237 ile 1369 yılları arasında Prag’dan Krukow’a göçmek durumunda kalmış olan Fransiskan Keşişleri tarafından kurulmuştur. Günümüzde hala ayakta kalmayı başarmış olan dini yapı, şehirdeki en eski yapılarda birisi olarak gösteriliyor.

Bazilika, ilk inşa dönemden bu yana birçok felaket geçirmiştir. Ancak her felaket sonrasında yapılan restorasyon çalışmaları, yapını cazibesini koruma konusunda oldukça başarılı olmuştur.

Aziz Francis Bazilikası olarak da bilinen bazilika her restorasyon çalışması sonucunda daha zengin ve güzel bir mimariye sahip olmuştur. Krakow’da dini yapı ziyaret edecekseniz buranın çok iyi bir. Seçenek olduğunu göreceksiniz.

 • Adres: pl. Wszystkich Świętych 5, 31-004 Kraków
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 16:00
 • Web Sitesi: franciszkanska.pl

Dragon’s Den (Ejderha Mağarası)

Dragon’s Den ya da bizim dildeki anlamı ile Ejderha Mağarası, büyük bir mitolojik hikayeye sahiptir. Anlatılan efsaneye göre Wawel Tepesi eteğinde bulunan bir mağarada çok acımasız bir ejderha yaşıyormuş. Bu ejderha yaşamını sürdürmek için yerel halkı avlamak durumunda kalıyormuş. Halkın yaşamış olduğu bu sıkıntı ve zulme son vermek isteyen bir ayakkabıcı, ejderhanın beslendiği bir yemeğin içerisine sülfür dökmüştür. Zehirlenen ejderha ölünce halkın çektiği acıların da sona erdiği görülmüştür. Hikayenin anlatıldığı, ejderhanın kaldığı mağara günümüzde ziyaret edilebilir. Doğa tutkunu insanların ziyaret etmekten keyif aldığı bu mağarayı kesinlikle gezi listenize eklemenizi öneriyoruz.

 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 06:00
 • Giriş Ücreti: 5 PLN

Stained Glass Workshop and Museum in Krakow

Stanislaw Gabriel Zelenski, 1902 yılında bu müzeyi, Stained Glass Workshop and Museum in Krakow müzesini kurmuştur. Çam işleme sanatının en iyi örneklerinin sergilendiği bu müzede asırlar öncesine dayanan eserler görebilmeniz mümkündür.

Günümüzde ziyaret ettiğiniz bina 1904 yılında inşa edilmiştir. Başarılı mimarların imzalarını taşıyan bu yapı içerisinde aynı zamanda cam işleme atölyesi de bulunuyor. Müzenin kalıcı koleksiyonunun yanı sıra ara ara değişen sergi salonlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Vitray Atölyesi ve Müzesi anlamına gelen bu müze Krakow’un tüm tarihi atmosferini içerisinde barındırıyor. Krakow kent merkezinde 200’den fazla binanın tasarımında bu atölyelerden çıkan camlar kullanılmıştır.

Müzeyi ziyaret ettiğinizde binalarda kullanılan camların örneklerini de görebilirsiniz. Vitray işçiliği konusunda ön bilginiz yoksa müzeyi kesinlikle rehberli olarak gezmenizi öneririz.

 • Adres: aleja Zygmunta Krasińskiego 23, 31-111 Kraków
 • Ziyaret Saatleri: 11:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 37 PLN
 • Web Sitesi: muzeumwitrazu.pl

Town Hall Tower (Krakow Belediye Binası Kulesi)

Krakow’da Gezilecek Yerler bölümünün son sırasında Town Hall Tower yer alıyor. Krakow’da yapılmış ilk belediye binasının yanına 14. Yüzyılda inşa edilmiş olan kulenin 75 metre yüksekliği bulunuyor.

Krakow Belediye Binası 1820 yılında yıkılmış olmasına karşın kule binası ayakta kalmaya devam etmiştir. Krakow Belediye Binası Kulesi Gotik mimarisi ile her gün binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. İsminin kule olduğuna bakmayın. İçi oldukça geniş bir yerdir.

Kule içerisine girdiğinizde alt bölümlerde Orta Çağ döneminden kalma hapishane bölümünü göreceksiniz. Bu hapishaneler insanlara işkence yapılmak için kullanılmış. Günümüzde ise bu bölümler tiyatro amacı ile kullanılıyor.

Krakow Belediye Binasına ait olan kulenin tam tepesine çıktığınızda ise harika bir şehir manzarası sizleri karşılıyor olacaktır. Etrafı seyredip bol bol fotoğraf çekmek için 110 basamak çıkmanız gerektiğini unutmayın.

 • Ziyaret Saatleri: 10:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 9 PLN

Krakow Gezilecek Yerler bölümünün sonuna gelmiş bulunuyoruz. Krakow’da gezebileceğiniz 20 destinasyonu sizlere sunmaya çalıştık. Krakow ile ilgili diğer detayları yazımızın devamında belirtmeye çalıştık.

Krakow’da Nerede Kalınır? Krakow Otel Tavsiyesi

Gelelim rehberimizin en önemli bölümüne; Krakow’da Nerede Kalınır? Sorusunun yanıtı oldukça önemlidir. Zengin tarihi, göz alıcı mimarisi, hareketli gece hayatı ve mutfağı ile oldukça başarılı bir tatil destinasyonu olan bu şehri gezmeye doyamayacaksınız. Ülkenin en büyük ikinci şehri olmasından dolayı binlerce otel sizleri beklemektedir.

Konaklama konusunda aklınızda soru işaretleri varsa doğru yerdesiniz. Krakow Otel Tavsiyesi bölümünde kalabileceğiniz oteller konusunda bazı önerilerimiz olacaktır. Şehirde konaklama yapacağınız 5 bölge bulunmaktadır. Bunlar; Stare Miastro, Kazimierz, Kleparz, Podgorze ve Grzegorzki şehirde kalabileceğiniz bölgelerdir.

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Stare Miasto bölgesinde bulunan Hotel Ibis Krakow Centrum ve Hotel Legend otellerinde, Kazimierz bölgesinde bulunan Hotel Kracow Residence ve Hotel Columbus otellerinde, Kleparz bölgesinde bulunan Hotel Lavender ve Corner Hotel otellerinde, Podgorze bölgesinde bulunan Best Western Hotel Galicya ve Domus Mater Hotel otellerinde, Grzegorzki bölgesinde bulunan Hampton by Hilton Krakow ve Hotel Batory otellerinde konaklayabilirsiniz. Tarihi ve turistik bölgelere yürüyüş mesafesinde bulunan bu oteller Booking üzerinden 8 ve üzeri puana sahiptir.  Otellerin fotoğraflarına Booking üzerinden ulaşabilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Stare Miasto bölgesinde bulunan Hotel Imperial ve Novotel Krakow Centrum otellerinde, Kazimierz bölgesinde bulunan PURO Krakow Kazimierz ve INX Design Hotel otellerinde, Kleparz bölgesinde bulunan Mercure Krakow Stare Miasto ve Hotel Indigo Krakow – Old Town otellerinde, Podgorze bölgesinde bulunan Plaza Boutique Hotel ve Qubus Hotel Krakow otellerinde, Grzegorzki bölgesinde bulunan DoubleTree by Hilton Krakow Hotel & Convention Center ve Galaxy Hotel otellerinde konaklayabilirsiniz. Turistik merkezlere oldukça yakın mesafede bulunan bu otellerin Booking üzerinden 9 puan civarı puanlara sahip olduğunu görebilirsiniz.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Krakow’da oldukça fazla 5 yıldızlı otel var. Ancak gezginlere yönelik lüks, konforlu ve ekonomik olarak hizmet veren 1 otel önerisinde bulunacağız. Stare Miastro bölgesinde bulunan Radisson Blu Hotel Krakow oteli 5 yıldızlı otel konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Krakow’dan Ne Alınır? Krakow Alışveriş Rehberi - Krakow’dan Alınacak Şeyler

Yurtdışı alışverişlerinin en keyifli noktası alışveriştir. Bir dönemler Polonya’ya başkentlik etmiş ülkenin en büyük ikinci şehri Krakow mükemmel mimarisinin yanı sıra alışveriş konusunda da zengin içeriğe sahiptir. Krakow’dan Ne Alınır? Listemiz, şehrin en gizli ürünleri ile doludur. Krakow Alışveriş Rehberi konusunda öncelikle bilmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor.

Para Birimi: Polonya AB ülkesi olması olmasına karşı Euro para birimini kullanmayan bir ülkedir. Polonya Zilotisi (PLN)para birimini kullanan Polonya’da 2020 Aralık sonu itibari ile 2,05 TL 1 PLN’ye denk gelmektedir.

Döviz Bozdurma: Krakow’un dört bir yanında bulunan döviz bürolarından ve ATM’lerden oldukça kolay para bozdurabilirsiniz. Ancak bunun için yanınızda Euro ve Dolar bulundurmaya çalışın. Euro ve Dolar kuru TL’ye nazaran daha yüksek olacağı için zarar etme ihtimaliniz çok azdır.

Kehribar

Krakow’da Ne Alınır? Listemize kehribar ile başlamak istiyoruz. Amber olarak da bilinen kehribar değerli taş olarak görülür. Oysa; fosilleşmiş cam reçinesi olan kehribar Polonya’da Baltık denizinden çıkarılmaktadır. Kehribarın ana vatanı olarak gösterilen Polonya, ülkenin en büyük geçim kaynaklarından birisidir.

Dünyanın en büyük kehribar ithalatçısı olan Polonya, kehribar temalı birçok ürünün satışını yapmaktadır. Kehribarın işlenmesi ile yapılan ürünlerden bazıları; yüzük, kolye, küpe, tespih, süs objeleri ve iğnedir. 

Kehribar fosilleşirken bazen içerisinde böcek ya da yaprakların da fosilleşerek sonsuza kadar ölümsüz kalmalarını sağlıyor. İçerisinde fosil bulunan ürünlerin fiyatları aşırı pahalı olabiliyor. Polonya’dan bir şehre kadar gelmişken kehribar ürün almadan kesinlikle geri dönmeyin.

Gingerbread

Polonya’nın hemen hemen tüm şehirlerinde satılan bir yiyecek türü olan Gingerbread, hediyelik konusunda iyi bir seçenek olabilmektedir. Hafif tatlı olan bu yiyeceğin içerisinde bol miktarda zencefil bulunmaktadır. Zamanla kayısı, portakallı, erili, vişneli ve çikolatalı versiyonları çıkan bu ürünü hem denemeli hem de hediyelik olarak almalısınız.

Eklediğimiz resimden bu ürünün bir kurabiye olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak ismi içerisinde “bread” bulunduğunu görerek bu ürünün bir ekmek olduğunu bilerek alın. Ürünün içerisinde çokça zencefil bulunduğundan dolayı tadı biraz acı gelebilmektedir. Önce tadına bakıp sonra alım yapabilirsiniz.

Porselen

Krakow’dan Ne Alınır? Listenize yine çok güzel bir ürün eklemek istiyoruz. Kehribar ile beraber porselen konusunda da oldukça başarılı olan Polonya, misafirlerine oldukça güzel hediyelik ürünler sunuyor. CMELOW ülkedeki en popüler porselen markalarından birisidir. Ürünlere baktığımızda üzerinde yöresel desenlerin bulunduğunu göreceksiniz. Yüksük, fincan, süs objeleri ve çan en ekonomik porselen ürünleridir.

Porselen ürün alacaksanız çok ama çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Her an kırılabileceklerini düşünerek seyahat etmeniz gerekmektedir. Çok büyük ürünler alacaksanız seyahatinizin son günü alıp güzel bir şekilde paketleme yapmanız gerekmektedir.

Seramik

Polonya’nın gelirleri içerisinde seramik satışı da yer almaktadır. Ülkenin güneyine doğru inmeye başladığınızda Boleslawiec adında bir şehir sizi karşılayacaktır. Bu şehirdeki seramikler öyle ünlüdür ki tüm Avrupa’dan insanlar buraya seramik almaya gelmektedir. Krakow’da da satın alabileceğiniz seramikler her bütçeye uygun olacak şekildedir.

Şal

Birbirine tam zıt renklerle tasarlanan şal modellerine aşık olabilirsiniz. Krakow’dan alabileceğiniz en güzel ürünlerden birisi olan şallar genelde gül desenleri ile ön plana çıkmaktadır. Sokak satıcılarından mağazalara her yerde bulabileceğiniz şallar üstelik çok uygun olabilmektedir.

Yelek

Polon yerel halkının yöresel kıyafetleri üzerinde göreceğiniz yelekleri sevdiklerinize hediyelik olarak satın alabilirsiniz. Alacağınız bu ürünleri günlük hayatınız içerisinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Nakışlı, parlak, düz ya da renkli, her zevke uygun ürün olduğunu göreceksiniz.

Ahşap Objeler

Krakow’dan Ne Alınır? Konusundaki bir diğer önerimiz ise ahşap objeler olacaktır. Şehir merkezini gezerken dikkat ederseniz ahşaptan yapılmış kutuların dikkat çektiğini göreceksiniz. Hepsi birbirinden güzey oyma kutular, tabaklar, kaşıklar, ağaç dalından yapılma kalemler ve süsler satın alabilirsiniz.

Ürünleri ister doğal isterseniz de cilalanmış olarak satın alabilirsiniz. Şehrin dört bir yanında bütçenize ve zevkinize uygun ürünler bulabilirsiniz.

Wedel Çikolata

Polonda denilince akla ilk olarak Wedel Çikolata markası gelmektedir. Polonya’nın hangi şehrine giderseniz gidin markaya ait şubeler göreceksiniz. Şubelerinde daha çok özel üretilmiş çikolatalar, el yapımı çikolatalar, butik çikolatalar sizleri karşılayacaktır. Özel üretilmiş olan çikolatalar gerçekten pahalı olabilmektedir. Marketlerde bitter ve sütlü başta olmak üzere greyfurt ve portakallı ürünleri de satılmaktadır.

Kredens Çikolata

Fiyat/performans konusundaki en başarılı ürünlerden birisi de Kredens Çikolata ürünleridir. Wedel’e rakip olabilecek derecede lezzetli olan bu ürünün özellikle bitter çikolatalarını denemenizi öneririz.

Zubrowka

Polonya’da votka tüketiminin bir hayli fazla olduğunu göreceksiniz. Milli içkilerinden olan votka şehirde oldukça popülerdir. Kendinize ya da alkol tüketen yakınlarınıza alabileceğiniz en güzel hediyelerden birisi de Zubrowka marka votkadır. İçerisinde %40 oranında alkol barındıran bu votka sek tüketilmektedir.

Dünyanın dört bir yanında ünlü olan bu votkayı Krakow’da bol bol tüketmenizi öneririz. Türkiye’ye geri dönerken 100 ml şişelerden bir adet hediyelik olarak getirebilirsiniz.

Krenden Votka-Likör

Krakow’dan Alınacak Şeyler listenize Zubrowka alternatifi bir ürün eklemek istiyoruz. Krakow’un bizzat yerel ürünlerinden birisi olan bu likör çeşidini oldukça seveceksiniz. Üstelik 100 ml ebadında şişeleri olmasından dolayı gümrükten çok kolay bir şekilde geçmektedir.

Ancak; bu ürünü tüketirken oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. En hafif türünün bile içerisinde %30 oranında alkol bulunmaktadır. Yerel halk en hafifinden başlayarak en sertine doğru gitmektedir. Alkole dayanıklı bedeniniz yoksa hiç bulaşmamanızı öneririz.

Chopin

Paris ve Varşova gibi şehirlerde oldukça popüler olan Chopin Krakow sınırları içerisinde de oldukça popülerdir. Chopin temalı t-shirt, CD, kalem, ajanda not defteri gibi birçok ürünü sevdiklerinize ya da kendinize hediyelik olarak satın alabilirsiniz.

Tuz

Krakow’dan Ne Alınır? Listemizin son sırasında Tuz yer alıyor. Şehir merkezinde oldukça yakın mesafede bulunan Wieliczka Tuz Madeninden çıkartılan tuzlar hem gıda hem de hediyelik ürün olarak satılmaktadır. Aynı bizdeki Çankırı Kaya Tuzu gibi Krakow’un da tuzu oldukça meşhurdur. Kaya tuzunun şekillendirilmesi ile ortaya çıkan lamba, abajur, takı gibi ürünleri sevdiklerine hediyelik olarak alabilirsiniz.

Krakow’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Rehberimizin son bölümünde Krakow’da Ne Yenir? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Coğrafi yapı olarak tarih boyunca Tatar, Alman, Yahudi, Macar ve Rus mutfağından etkilenen Krakow mutfağı, oldukça güzel lezzetler ortaya çıkarmıştır.

Krakow’da ağırlıklı olarak protein ağırlıklı bir beslenme stili bulunmaktadır. Polonya’nın bulunduğu coğrafi konum ve iklim bu bölgedeki insanların daha çok kök sebzeler tüketmelerini sağlamıştır. Et konusunda oldukça başarılı olan Polonya’da oldukça güzel lezzetler sizleri beklemektedir.

Krakow’da Yeme ve İçme

Krakow’da ağırlıklı olarak domuz eti tüketilmektedir. Bunun yanı sıra tavuk eti, sığır eti, bizon ve av etleri, ördek, kaz etleri tüketilmektedir. Balık da yine en çok tüketilen lezzetler arasında yer alıyor.

Yemeklerin olmazsa olmazlarından birisi de lahanadır. Lahana ile beraber patates, pancar ve pırasa gibi sebzeler tüketilmektedir. Patatesin haşlanarak, kızartılarak, püre olarak servis edilmektedir. Hemen hemen her öğünde patates tüketildiğini görebilirsiniz.

Krakow’da Ne Yenir?

Krakow’da Ne Yenir? Üzerine bir liste oluşturacaksanız doğru yerdesiniz. Polon halkı kahvaltıda genel olarak sosis çeşitleri, jambon, yumurta, salam, ekmek ve tereyağı tüketilmektedir. Bunun yanı sıra turşu ve çeşitli sos ürünleri de kahvaltıda yaygın olarak tüketilmektedir.

Krakow halkı için günün en önemli öğünü öğlen yemeğidir.  Öğle ile akşam arasında genelde 15:00 gibi tüketilen bu yemek oldukça sağlam tüketilmektedir. Akşam yemeğinde ise daha hafif seçenekler tercih edilmektedir.  Tüketilen yemeklerden bahsedecek olursak;

Çorbalar

Krakow yerel halkı yemeklerine aynı bizler gibi çorba ile başlamaktadır. Çorbayı bizler gibi seven Polon halkı daha çok sebzelerden yapılma çorbaları tüketmektedir. Örneğin; kapuśniak çorbası lahanadan, zupa ogórkowa çorbası salatalık ve patatesten, grochówka çorbası ise bezelyeden hazırlanmaktadır.

Chlodnik ise haşlanmış katı yumurta, pancar, dereotu ve ekşi krema ile hazırlanmaktadır. Aynı zamanda Krakow’da kökleri Ukrayna’ya kadar dayanan özel çorbalar tüketilmektedir.

Sadece sebze ağırlıklı çorbalar bulunduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aynı zamanda et ve et ürünlerinden yapılan çorbalarda yaygın olarak tüketilmektedir. Flacki ve żurek et ve et ürünleri ile hazırlanan en popüler çorbalardır. Marketlerde paket olarak bile satılan Zurek çorbasının ana maddesi ekşi mayalı çavdarlı undur. İçerisinde sosis, patates, haşlanmış yumurta ve mantar bulunan bu çorbanın çok lezzetli olduğunu göreceksiniz. Kullanılan sosis sığır ya da domuz eti olabilmektedir. Bunun dışında içebileceğiniz çorbalar;

Rosol: Rosol aslında tavuk suyu ile hazırlanmış olan bir tür şehriye çorbasıdır. Bazı restoranlarda içerisine sebzeler ilave etmektedir. Ancak orijinal tarifini içmek isterseniz sığır eti suyu, tavuk eti suyu ve sığır eti suyunun karışımı ile hazırlanmış olanını içmelisiniz.

Flacki: Polonya’nın oldukça eski bir çorbası olan Flacki bir nevi işkembe çorbasıdır. İçerisinde haşlanmış yumurta, maydanoz, defne yaprağı, bul biber, karabiber bulunan bu çorbanın oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Ana Yemekler

Krakow’da Ne Yenir? Listemize ana yemeklerden de bahsetmek istiyoruz. Çorba kültürünün ne kadar gelişmiş olduğunu görüyorsunuz. Ana yemeklerde en çok kullanılan malzeme tahmin edebileceğiniz üzere patates ve lahanadır.

Tüm et yemekleri içerisinde ince ince doğranmış lahana görebilirsiniz. Bunun yanı sıra yemekler içerisinde bol miktarda garnitür, yanında ise salata ikram edilmektedir. Türk mutfağına en çok benzeyen yemekleri ise Golabki ve Bigos yemekleridir.

Golabki: Türk mutfağındaki lahana dolmasına oldukça fazla benzeyen bu yemekte lahana yapraklarına sarılmaktadır. Domates, kıyma, salça ve pirinçten hazırlanan harcın bulunduğu bu lezzetin tadını oldukça fazla seveceksiniz.

Bigos: İlk başlarda avcılar tarafından yapılmış olan Bigos bir tür kapuska yemeğidir. İçerisinde lahan ya da lahana turşusu, sosis ve av eti bulunan bu yemek daha sonradan geleneksel hale gelmiştir. Av eti olmaması durumunda ördek ve domuz eti ile yapılmaktadır.

Pierogi: Krakow’da tüketebileceğiniz en güzel ana yemeklerden birisi de Pierogi yemeğidir. Leh yemekleri içerisinde belki de en popüler olanının bu yemek olduğunu göreceksiniz. Eğer ziyaretiniz Ağustos dönemi ortasında olursa bu yemek adına düzenlenen bir festival olduğunu göreceksiniz.

Pierogi yemeğinin hazırlanışı oldukça zahmetlidir. Bu nedenle Krakow’da birçok aile bu yemeği sadece Paskalya ve Noel gibi dönemlerde yapmaktadır. Şehir merkezinde bulunan birçok restoranın menüsünde bu yemeğin var olduğunu göreceksiniz.

Patates, kıyma ve ıspanaklı olarak yapılan bu yemeği karışık olarak tüketebilirsiniz. Aslında mantıya benzeyen bu yemeğin önce kaynar suda haşlandığını daha sonrasında ise tereyağında kızartıldığını göreceksiniz. Kızartma olması ağır olduğu anlamına gelmez. Yemek oldukça hafif ve lezzetlidir.

Tatlılar

Yemeğini bitiren kişiler lezzetli tatlıların da tadına bakmak isteyecektir. Krakow’da tatlı denildiği zaman öyle bizde olduğu gibi zengin seçenekler gelmesin. Bu şehirde daha çok hamur işinden olma hafif tatlılar yapılmaktadır.

Szarlotka adındaki bu tatlı kuru üzüm, tarçın ve elma hazırlanan bir tarttır. Bunun yanı sıra Sernik adında bir tatlı göreceksiniz. Bu tatlı da Twarog adındaki bir peynir türünden yapılmaktadır. Paczki tatlısı ise Araplardan Polonya mutfağına geçmiş bir tatlıdır. Mini hamur toplarının lokma şeklinde kızartıldığını düşünün. Halka şeklinde şekillendirilen bu hamurların içerisi kuşburnu, erik gibi lezzetler ile doldurulmaktadır.

Makovic tatlısının ise haşhaş tohumundan hazırlanmış bir kek türüdür. Favorki ise yağda kızartılmış hamurun üzerine pudra şekeri dökülmesi ile elde edilir. Sekacz ise Tatar mutfağına ait bir lezzettir. Son olarak ise Kremowka tatlısından bahsedebilirsiniz. Milföy hamurunun arasına pasta kreması konulduğunu düşünün. Üzerine pudra şekeri döküle bu tatlının oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Peynirler

Krakow’da oldukça başarılı bir peynir kültürü bulunmaktadır. Oscypek isli peyniri, Bryndza koyun peyniri, Twarog adındaki lor peyniri sevilerek tüketilen peynirlerden bazılarıdır. Kahvaltılarda bu peynirlerden özellikle denemenizi öneririz.

İçecekler

Krakow’da Ne Yenir? Bölümümüzün son sırasında içecekler yer alıyor. Ruslar gibi Polonların da milli içkisi votkadır. Krakow’un en popüler votka markası ise Żubrówka adındaki votkadır. Baharatlı, beyaz ve sarı seçenekleri bulunan bu votka oldukça fazla tüketilmektedir. Geleneksel tariflerle hazırlanan bir votka içmek istiyorsanız zoladkowa gorzka tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Krakow’da tüketilen bir diğer alkollü içecek ise biradır. Zywiec, Warka, Tyskie ve Tatra en popüler bira markalarıdır. Bizdeki gibi bir çay içme kültürleri maalesef yok. Ancak; kahve konusunda oldukça başarılı olduklarını söyleyebiliriz.

Polonya ve Krakow ile ilgili paylaşacaklarımız bu kadardı. Krakow Gezilecek Yerler yazımızın bütünü ile bir rehber olduğunu göreceksiniz. Şehir içerisinde gezerken bu rehberi dikkate almanız durumunda tüm işlerin kolaylaştığını göreceksiniz. Keyifli ve mutlu gezmeler 

Krakow Gezilecek Yerler: Krakow’da Gezilecek 20 Yer