Köyceğiz, Muğla’nın güzelliğine güzellik katan turistik ilçelerden bir tanesidir. Köyceğiz çok zengin bir tarihi mirasın ortasında yer almaktadır. Şirin sokakları, tarihi mekanları, huzurlu ortamı ve misafirperver halkı ile ülkemizin en güzide bölgelerinden bir tanesidir. Köyceğiz, dağlardan inen 7 nehir ile beslenen Köyceğiz Gölü çevresinde yer almaktadır. Köyceğiz’e gelip de göl kenarında dinlememek, kamp yapmadan dönmek hata olsa gerek.

Köyceğiz’e ulaşım zor değildir. Dalaman Havalimanı’ndan Köyceğiz yaklaşık 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Dalaman Havalimanı’ndan kalkan MUTTAŞ, HAVAŞ otobüslerini kullanarak buraya direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Köyceğiz’e çevre illerden karayolu ile ulaşım sağlayacaksanız Fethiye karayolu istikametinden devam etmelisiniz. Köyceğiz; İstanbul’a 740 km, Ankara’ya 615 km, İzmir’e 271 km, Fethiye’ye 70 km mesafede yer almaktadır.

Köyceğiz’de Kamp

Köyceğiz Gölü’nün tam karşısında yer alan Delta Plajı kamp yapmaya en müsait alanlar arasında yer alıyor. Bu kamp alanı Köyceğiz Belediyesi’ne ait olmakla birlikte hem mesire alanı hem de düğün organizasyonları amacıyla da kullanılmaktadır. Bu alanda kamp yapan insanların sayısı mevsime göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında bir hayli yoğun olmaktadır. Göl kenarına çadırınızı kurup ya da karavanınızı çekip kamp yapmaya başlayabilirsiniz.

Delta Plajı’nda gönül rahatlığıyla yüzebilir hatta yürüyebilirsiniz. Yürüyebilirsiniz çünkü göl hemen derinleşmiyor. Gönül kenarında kamp yapabileceğiniz alan Atatürk Kordon’u olarak anılıyor. Burada doğa yürüyüşleri yapabilmeniz mümkündür. Burada birkaç haftalık kamp yapmak istiyorsanız öncesinde çok da tedbirli gelmiş olmanıza gerek yoktur. Çevrede alışveriş yapabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz birçok mekân yer almaktadır.

Köyceğiz’de kamp ücretleri hakkında maalesef net bir bilgi yok. Yöre halkı ücretsiz olduğunu dile getirirken kamp alanında ücretlendirme olduğunu öğrendik. Ancak birkaç günlük konaklama boyunca gelip ücret talep eden birileri olmayınca kamp ücretsiz olmuş oldu.

Kamp Alanında Sunulan İmkanlar

  • Kamp alanında kullanabileceğiniz tertemiz duş, lavabo ve soyunma kabinleri yer almaktadır.
  • Çevrede alışveriş yapabileceğiniz büfe, market tarzı yerler mevcuttur.
  • Konum olarak köy merkezine uzak olmadığından alışveriş için köyü tercih edebilirsiniz.

Çeşitli efsane ve rivayetlere göre Köyceğiz köyü gölün alanı üzerinde olan bir alana kurulmuş. Bilinmeyen bir sebeple ve bilinmeyen bir zamanda söz konusu ovayı sular basmış. Felakete tanık olanlar gölün doğu tarafında kalan birkaç yapı ve evi görünce: “Bütün şehir yok olmuş, sadece kıyıda köşede bir ‘Köyceğiz’ kalmış.” demişler. Günümüzde hala Köyceğiz Gölü’nün altında bir batık şehir olduğuna inanılmaktadır.

Köyceğiz’de Neler Yapılabilir?

Kaunos Antik Kenti’ni Ziyaret

Dalyan üzerinden tekne ile yola çıktıktan sonra yaklaşıp 10 dakika yürüyüp Kaunos Antik Kenti’ne varabilirsiniz. Burası dönemin önemli bir liman kenti konumunda. Aradan geçen yıllar sonrasında alanın alüvyon dolması sebebiyle liman özelliği kaybolmuştur. Bu bölgede birçok tarihi yapıya rastlayabilirsiniz. İlgi çeken eserlerden bir tanesi de kaya mezarlarıdır. Burayı ziyaretinizde görmenizde fayda olacaktır.

Sultaniye Kaplıcası

Sultaniye Kaplıcası Ekincik tarafında yer alıyor. Şifası dillerden dillere dolaşarak önemini yüzyıllardır koruyor. Kaplıca suyunun sabit derecesi 39 derece olmakla birlikte suyun çeşitli mineralleri bünyesinde barındırdığı biliniyor. İçerdiği mineraller sayesinde kadın hastalıklarına, cilt hastalıklarına, siyatik hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Ekincik Bölgesi

Burası Köyceğiz’e yaklaşık 30 km mesafede bulunan, koyu ile ünü olan bir bölgedir. Ekincik’i gezdikten sonra buraya daha önce neden gelmediğiniz konusunda pişman olabilirsiniz. Eğer Muğla’yı gezmek için 1 haftanız varsa bu sürenin büyük bir çoğunluğunu burada geçirmeniz muhtemeldir. Zeytin ve çam ağaçları ile dolu olan köyde konaklayabileceğiniz birçok pansiyon yer alıyor. Buraya ulaşım için Dalyan’dan kalkan tekneleri kullanmalısınız.

Köyceğiz Gölü

Tektonik bir çukurluğun sularla dolması sebebiyle oluşan Köyceğiz Gölü, 54 km’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Gölün suyu oldukça acı ve kükürtlüdür. Gölde çeşitli su sporları yapmak mümkündür. Burası ayrıca Türkiye’nin en büyük alabalık çiftliğine sahiptir. Kargıcak Çayı, Yuvarlak Çay, Namnam Çayı Köyceğiz Gölü’nü beslemektedir. Göl çevresinde yer alan ormanlık alan göle ayrı bir güzellik katmıştır. Ayrıca gölün üzerinde çeşitli büyüklüklere sahip adacıklar da yer almaktadır. Gölün seviyesi deniz seviyesinden 10 metre daha yüksektir ve içerisinde her türden tatlı su balığı bulmak mümkündür.

Özetle Köyceğiz küçük ve sakin bir yerleşim yeridir. Burada gürültüye pek rastlanmaz. Eğlence mekanı, pub gibi yerler bulmak olanaksızdır. Doğa ile iç içe yaşamı seviyorsanız, insan karmaşasından uzak yerler arıyorsanız Köyceğiz birinci tercihiniz olmalıdır. Trekking, kamping yapabilir bisiklet sürebilirsiniz. Kısacası burası doğaya dair tüm aktiviteleri yapabileceğiniz güzide bir yerleşim yeridir.Köyceğiz Kamp Alanı | Hakkında Bilgi, İmkanları, Gezilecek Yerler ve Ulaşım