Yemek

Korykos Tantuni, Ankara

Beşevler – Anadolu civarında bulunan Korykos Tantuni bana göre Ankara’da yiyebileceğiniz en lezzetli tantuni mekanlarından biridir. Oldukça temiz, ilgili, salaş ve samimi bir mekân. Özellikle gece saatlerinde acıkınca hemen arayıp bir acılı tantuni ve şalgam suyu sipariş ediyorum. Çok kısa süre içerisinde geliyor.

Korykos Tantuni ’de hem tavuk hem de et tantuni denedim. Ancak tavuk tantunisinin, et tantuniye oranla biraz geride kaldığını belirtmeliyim. Arkadaşlarımla öğle saatlerinde acıkınca aklımıza ilk gelen mekanlardan biri burasıdır. Porsiyonu diğer tantuniciler ile aynı fakat ben genelde ikinci tantuniyi istemeden yapamıyorum. Burada bir tantuni ile karnım doysa da ikinciyi mutlaka söylüyorum.

Tantuninin asıl yeri bildiğiniz gibi Mersin. Ben Mersin’de en meşhur tantuni mekanlarında defalarca kez tantuni yedim. Ancak bu mekânı denediğimde buranın da onlar ile pek bir farkının olmadığını gördüm. Gerçekten tantuni konusunda uzmanlar. Lavaşlar hem taze hem de oldukça sıcak geliyor. Önceki gün pişirilip de bugün ısıtılmış gibi asla durmuyor.

Tantunide benim en çok dikkat ettiğim noktalardan biri etin yumuşaklığıdır. Etin lastik kıvamında olmasından nefret eden biriyim ve asla bu tür mekanlara ikinci kez gitmem. Buradaki tantunilerin etleri gerçekten çok iyi derecede pişiriliyor. Dürüm içerisine dilerseniz soğan, domates gibi sebzeler ekletebiliyorsunuz. Ancak bu mekâna giderseniz tantuninizi sade yemenizi tavsiye ederim. Bu sayede etin lezzetini daha iyi alacaksınız.

Mekânın bana göre tek eksiği çay servisinin olmayışıydı. Bunun sebebi de sanırım mekânın küçüklüğünden kaynaklanıyor. Ye ve kalk usulü bir tantunici. Onun dışında diğer her şeye tam not verdiğimi söylemeliyim. Fiyat konusu ise oldukça makul diyebilirim. Bu lezzette bir tantuniyi Ankara’da bulmak zordur, mutlaka gidip denemelisiniz.

İletişim ve konum bilgileri

Mebusevleri, Dögol Cd. 25-A, Maltepe – Çankaya/Çankaya/Ankara
03122150403

R