Bursa’nın Keleş ilçesinde bulunan Kocayayla, Marmara Bölgesi’nin en yüksek yaylası konumundadır. Bursa Nilüfer’den Keleş yolu boyunca gittiğinizde 1 saat içerisinde Kocayayla’ya ulaşabiliyorsunuz. Kocayayla çadır ve karavan kamp için oldukça elverişli bir alana sahiptir. Oldukça büyük bir alana sahiptir ve bu da insanlarla kısmen daha mesafeli bir şekilde kamp yapmanıza olanak tanıyor.

Kocayayla kamp alanı orman içerisinde bulunmaktadır. Burası kampçı gezginlerin henüz çok bilmediği yerler arasındadır. Temizliğini ve dingilini de bir bakıma buna borçludur. Burada çadır kiralayabileceğiniz bir işletme mevcut değildir. Eğer çadır kampı yapmak isterseniz yanınızda çadır getirmeniz gerekecektir. Ayrıca burası karavan kampı yapmak için de uygun bir bölgedir. Üstelik hiçbir giriş ücreti ödemek de gerekmiyor.

Kocayayla’ya gelen ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğu günübirlikçilerden oluşuyor. Aynı zamanda bir mesire alanı olduğundan piknik yapmaya gelen ziyaretçilerin sayısı da bir hayli çok. Hafta sonu kamp yapacağınız alan bulmakta da zorlanabilirsiniz. Eğer sezon dışı bir zamanda giderseniz piknikçilerin akınından korunabilirsiniz. Ancak yaz aylarında burası oldukça kalabalık olacaktır.

Ağustos sonu eylül ayları gibi Kocayayla’ya gelirseniz yağmurla karşılaşmanız muhtemel. Aynı zamanda bu durum mayıs ayı için de geçerli. Sıcaklık öğleden sonra birden düşebiliyor. Eğer bu dönemlerde kamp yapmak isterseniz hazırlıklı gelmenizde fayda olacaktır. Çünkü Kocayayla, Uludağ’a yakın bir konumda yer alıyor. Bölge ormanla iç içe bir alan bulunduğundan ormandan bazı hayvanların sesini duyabilirsiniz. Ormanda yaban domuzu, tilki, çakal ve ayı gibi hayvanların mevcut olduğu bilgisini aldık.

Kamp Alanındaki İmkanlar

  • Günübirlikçilerin uğrak yeri olmasından dolayı buranın temizliği ve bakımı her gün düzenli olarak yapılmaktadır. İnsan kalabalığı olsa da yerde çöp vs. gibi atıklar görmeniz ihtimali düşüktür.
  • Çeşmeler mevcut ve hepsinden su akıyor. Her mevsim su aktığı bilgisini aldık. Ayrıca çeşmelerdeki su da içilmeye uygun. Yanınızda su getirmeye gerek yoktur.
  • Tuvaletler yer almaktadır. Buranın da temizliği tıpkı kamp alanı gibi günaşırı yapılmaktadır.

  • Kamp alanının içinde market, bakkal vs. yoktur. Ancak Keleş yolu hizasında birçok köy olduğundan alışveriş yapabileceğiniz birçok yer vardır. Eğer birkaç günlüğüne kamp yapmak için geldiyseniz alışverişinizi oradan yapabilir ya da özel aracınızla kamp alanından köylere gidebilirsiniz. En yakın köy arabayla 10 dakika kadar bir uzaklıkta yer almaktadır.
  • Kamp alanında ne yazık ki elektrik sağlanacak bir kaynak mevcut değildir. Ancak kamp alanı içerisinde bir tesis olduğundan telefonunuzu oradan şarj edebilirsiniz.
  • Kamp alanın bir diğer eksik yönü ise telefon şebekesinin çekmemesi ya da çok az çekmesidir.
  • Kamp alanında yer ateşi, mangal ve kamp ateşi yakmak serbesttir.
  • Kocayayla kamp alanının sunduğu bu imkanların tamamı ücretsizdir.

Keleş’teki Diğer Kamp Alanları

Baraklı Gölü Kamp Alanı

Baraklı Göleti Bursa Merkez’den yaklaşık 50 km kadar uzaklıkta yer almaktadır. Gezginlerin karavan kampçılığı, çadır kampçılığı olarak sık tercih ettiği bölgelerden biri olan Baraklı Göleti’nde olta balıkçılığı da yapılabilmektedir. Sakin, temiz, huzurlu bir havası vardır. Tuvalet, çeşme gibi imkanları vardır. Kamp ateşi yakmak serbesttir. Girişler ücretsiz olmayıp 30 TL’dir.

Gököz Göleti Natural Park Kamp Alanı

Maremşah Yaylası’nda bulunan Gököz Göleti harika bir doğaya ve manzaraya sahiptir. Yapay bir gölettir ve Gököz Köyü’ne çok yakın olduğundan dolayı bu ismi almıştır. Gölün hemen yanında konaklayabileceğiniz bungalovlar yer almaktadır. 1 gecelik 2 kişi konaklama ücreti 450 TL’dir. Sabah, akşam yemekleri mevcuttur. Odalar son derece hijyenik ve personelleri çok güler yüzlüdür. Çadır kampı yapmak isterseniz ücretsiz olacaktır. Su bisikletine, kayığa binip ATV sürebileceğiniz imkanlar mevcuttur.

Boğazova Çayyaka İnegöl Kamp Alanı

Havası tertemiz egzozdan sanayi dumanlarindan uzak, yeşiliyle ağaçlarıyla toprak kokusuyla muhteşem manzarasıyla insanı dinlendiren bir yer. Suyu tertemiz. Trekking ve kamp çadırı yapmak isteyenler için çok müsait bir ortamı vardır. Ailece vakit geçirmek, semaverde çay demleyip manzaranın tadına çıkarmak ve sohbet etmek adına mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir. Bu bölgeye kışın gidecekseniz araçla çıkmanız biraz zor olabilir. Çünkü yolu patikadan oluşmaktadır. Çevrede birkaç alabalık tesisi vardır ve konaklayabileceğiniz otel, bungalov tarzı imkanlar bulunmamaktadır.

Kocayayla Kamp Alanı | Hakkında Bilgi, İmkanları, Diğer Kamp Alanları ve Ulaşım