Marmara bölgesinin en güzel şehirlerinden birisi olan Kocaeli, ticari gücünün yanı sıra turistik değerleri ile de adından sıklıkla bahsettiriyor. 2 milyona yaklaşan nüfusu ile Türkiye’nin en başarılı sanayi ve üretim merkezi olan şehir, liman konusunda da çok aktiftir. Kalabalık olmasından dolayı birçok kişi Kocaeli’nin sıkıcı olduğunu düşünür. Ancak; hem doğa hem de tarihi güzellikler bakımından bu şehrin tam bir cennet olduğunu söyleyebiliriz. Kocaeli Gezilecek Yerler ile ilgili hazırladığımız listeye ulaşmak için;”

Darıca Hayvanat Bahçesi

Kocaeli Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Darıca Hayvanat Bahçesi yer alıyor. 1993 yılında halka açık olarak faaliyetlerine başlayan hayvanat bahçesi, Türkiye’nin bu alandaki en büyük merkezlerinden birisidir. Hayvanat bahçesi özelliğinin yanı sıra kuş cenneti ve botanik bahçe de olan Darıca, her gün binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

İş Adamı Faruk Yalçın’ın yoğun uğraşları sonucunda açılan Hayvanat Bahçesinden hiçbir şekilde kar amacı beklenmemektedir. Zarar edilse de faaliyetlerine devam edecek olan hayvanat bahçesi tamamen halka açıktır. Mesai saatleri içerisinde buraya gelebilir, yüzlerce hayvan türünü tek tek inceleme altına alabilirsiniz.

İzmit Saat Kalesi

Kocaeli seyahatiniz sırasında elbette şehir merkezinde de vakit geçireceksiniz. Bu esnada İzmit Saat Kulesine de kesinlikle uğramanızı öneriyoruz. Şehre gelen her ziyaretçinin karşısında selam durduğu bu kule II. Abdülhamid Han’ın 25. Saltanat yıl dönümü şerefine yaptırılmıştır. Mimar Vedat Bey tarafından yapılan saat kulesi 1970 yılına kadar yıkılma tehlikesi yaşamaktaydı. SEKA tarafından başlatılan bakım ve onarım çalışmaları, kulenin bugün ki halini almasını sağlamıştır.  

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi

Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirliğini yapmış olan Çoban Mustafa Paşa, Osmanlı’nın en önemli devlet adamlarından birisi olarak gösterilmektedir. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan külliye bizzat Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Bölgeye hakim bir tepe üzerinde yer alan külliyenin mimarisine hayran olmamak elde değil. Bazı kaynaklarda Çoban Mustafa Paşa’nın Yavuz Sultan Selim’in damadı olduğu belirtilmektedir.

Kocaeli’nin en çok ziyaret edilen noktaları arasında yer alan Çoban Paşa Külliyesi içerisinde cami, türbeler, kervansaray, şadırvan, semahane, tekke, medrese, misafirhane, imaret, kütüphane, tabhane, ve ahşap evler bulunmaktadır. Görkemli mimariye sahip bu yapıyı Kocaeli’ne kadar gelmişken kesinlikle görmenizi öneririz. 

Kasr-ı Hümayun Sarayı

İzmit Saat Kulesinin hemen yamacında yer alan Kasr-ı Hümayun Sarayı Kocaeli’nde görmenizi istediğimiz bir diğer önemli yapıdır. İki katlı ama bir o kadar da ufak olan bu saray, padişahların özel kullanımı için yaptırılmıştır. Kasr-ı Hümayun Sarayı IV. Murad döneminde ilk olarak tamamen ahşaptan yapılmıştı. Ancak zamanlla tahrip olmaya başlayan ahşap bina tamamen yıkılmış ve bugün gördüğümüz Kasr-ı Hümayun sarayı yapılmıştır

Birçok Osmanlı Padişahı, Osmanlı Devlet Adamı ve önemli şahsiyetlerin ağırlandığı bu sarayın iç ve dış tasarımlarına gerçekten önem verilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı döneminde Kasr-Hümayun Sarayını birçok kez karargah olarak kullanmıştır. Barok ve Neo-Klasik mimari özelliklerine sahip olan sarayın günümüze ulaşan taş yapısı Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmiştir.

Selim Sırrı Paşa Konağı

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde Hacıhasan Mahallesine girdiğinizde tüm ihtişamı ile Selim Sırrı Paşa Konağının karşınıza geleceğini görebilirsiniz. Konak; 1892 yılında dönemin İzmit Valisi olan Selim Sırrı Paşa tarafından yapılmıştır. Selim Sırrı Paşa aynı zamanda Osmanlı’nın ilk köprü ve yol mühendisidir. Konağın tasarımını tek başına yapan Selim Sırrı Paşa, 19. Yüzyıl mimarisini çok iyi bir şekilde yansıtmıştır.

Eskihisar Kalesi

Kocaeli’nin balıkçı köylerinden birisi olan Eskihisar, tamamen doğal güzelliklere sahiptir. Gebze’ye bağlı olan Eskihisar, sizlere kalabalık bir şehirde huzurlu ve sessiz bir yaşantıyı sunuyor. Bizans döneminde inşa edilen Eskihisar Kalesini kesin olarak görmenizi öneriyoruz. Yüksek bir tepede kurulu olan kale içerisinde aynı zamanda Osman Hamdi Bey Müzesi de bulunmaktadır.

Ballıkayalar

Kocaeli ile Gebze arasında olan Ballıkayalar, İstanbul’a 1 saatlik bir uzaklıktadır. Haftasonu İstanbul halkının akın ettiği bu bölgede bol miktarda gölet, dere ve şelale bulunduğunu göreceksiniz. Bulunduğunuz ortamın verdiği huzur tüm yılın olumsuz enerji ve stresini üzerinizden atacaktır. 1994 yılında milli park olarak ilan edildikten sonra dikkatleri üzerine çeken Ballıkayalar, tüm güzellikleri ile ziyaretçilerini bekliyor.

Kaiser Wilhelm Köşkü

Kocaeli, bulunduğu bölgeden dolayı yılın 12 ayı ziyaret edilebilecek, tatil yapılabilecek bir şehirdir. Şehrin bir ucunda tarih kokusu yer alırken bir ucunda doğal güzellikler yer almaktadır. Kocaeli seyahatiniz sırasında körfeze inerseniz Kaiser Wilhelm Köşküne uğramanızı öneririz. 

Kuzu Yaylası

Kocaeli bölgesinin eşsiz güzelliklerinden bir diğeri de Kuzu Yaylasıdır. Eşsiz bir Sapanca Gölü manzarasına sahip olan bu yaylada tüm güzelliklerin insanlardan gizlendiğini görüyoruz. Kocaeli Gezilecek Yerler listenizde olması gereken bu lokasyon, doğaya olan özleminizi giderecektir.

Seka Park

580 dönüm arazi üzerine kurulan Seka Park, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin projelerinden birisidir. İçerisinde 6,000’den fazla ağaç bulunan park içerisinde bol miktarda yeşil alan olduğunu görebilirsiniz. Doğa ile iç içe olunmasını sağlayan Seka Park, sahil boyunca palmiye ağaçları ile doludur.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan bu proje sonrasında şehirde kişi başı düşen yeşil alan 4 kat kadar artmıştır. Park içerisinde Macar Dostluk Evi, Mevlevihane gibi birçok özel yapılaşmalar da bulunmaktadır. 

Gayret Gemi Müzesi

Türk Deniz Kuvvetlerinin 1973 ile 1995 yılları arasında kullanmış olduğu Amerikan yapımı TCG gayret Gemisi, İzmit’te görülmesi gereken yerlerdendir. İzmit marinada bulunan gemi şu an için müze olarak kullanılmaktadır. TCG Gayret Gemisi aynı zamanda Türkiye’nin ilk müze gemisi olduğunu da hatırlatmak istiyoruz 

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, İzmit’in Kozluk Mahallesi içerisinde yer almaktadır. Geçmişte Gar binası olarak kullanılan yapımın restore edilerek müzeye dönüştürülen yapının etrafında çok fala tarihi yapı bulunmaktadır. 

Aslında müze bölümünün büyük bir bölümü 2 adet tekel deposunun birleşimi ile de oluşturulduğunu görüyoruz. Müze içerisine girdiğinizde içerisinde Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait birçok eser yer aldığını görebilirsiniz. Müze içerisinde aynı zamanda kafeterya ve lokanta olarak kullanılan tarihi tren vagonları da bulunmaktadır.

Gölcük Deniz Müzesi

Kocaeli seyahatiniz sırasında Gölcük’e de uğramanızı öneririz. Çıkacağınız bu yolculuk sırasında Gölcük’e de uğramanız durumunda kesinlikle Deniz Müzesini gezmenizi istiyorum. İçerisinde 11. Yüzyıl ile 21. Yüzyıla kadar denizlik alanında meydana gelen tüm gelişmelerin yer aldığı bu müze, bizlere denizlik tarihimiz hakkında detaylı bilgiler veriyor.

Gölcük Deniz Müzesini ziyaret etmeye başladığınızda içerisinde ünlü Türk denizcilerinin tanıtıldığını göreceksiniz. Bununla beraber ünlü deniz savaşları, bazı denizcilik olayları, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul fethi sırasında gemileri Haliç’e indirişi, Alanya Tersanesi gibi birçok konu anlatılmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi

Kocaeli Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Kartepe Kayak Merkezi yer alıyor. İstanbul’a oldukça yakın olmasından dolayı oldukça fazla ziyaretçi potansiyeline sahip olan bu kayak merkezi, yılın her dönemi bambaşka renk tonlarına sahip olmakta. Hem Kocaeli hem de İstanbul halkının hafta sonları gitmek istediği yerler arasında ilk sırada Kartepe Kayak Merkezi yer alıyor. 

Dünya’daki cennet olarak gösterilen Kartepe, Türkiye’nin en gözde, en çok ziyaret edilen kayak merkezlerinden birisidir. Çevresinde oldukça fazla konaklama seçeneği bulunan kayak merkezi, İstanbul’a 115 kilometre uzaklıktadır. Aralık ayı gibi başlayan kayak sezonu mart ayı gibi bitmektedir. Her zorlukta kayak pistlerinin bulunduğu kayak merkezinde 1 adet teleksi, 3 adet telesiyej ve 4 lift bulunmaktadır.

Kocaeli Gezilecek Yerler | Kocaeli’nde Gezilecek 15 Yer!