Sebze yemekleri kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Özellikle vitamin ve mineraller yönünden zengin olan sebzeleri tüketmek soğuk havaların olumsuz etkilerinden korunabilmemiz ve sağlığımızı koruyabilmemiz için elzemdir. Brokoli, lahana, ıspanak, havuç, karalahana, pancar, karnabahar, pırasa gibi lezzetler bir arada ve ayrı ayrı enfes tatlar olarak kış sofralarımızı süsler; hem bizi hem de sevdiklerimizi doyurur. Kış sebzeler, yalnızca yemeklerde değil aynı zamanda çorbalarda da kendisini gösterir. Bu sebzelerle yapabileceğimiz çorbalarımızı evden dışarı çıkarken bir içecek kabına koyabilir ve ara öğünümüzde değerlendirebiliriz. Kışlık sebzelerle ayrıca lezzetli mi lezzetli, sofralarımızın rengi olan salatalarımızı da yapabiliriz. Bu yazımızda birbirinden lezzetli kış yemeklerini sizler için derledik, siz de bu lezzetler içerisinden dilediklerinizi seçebilir ve yemek sofralarınızda enfes tatlar yaratabilirsiniz.

Sofralarımızı Tatlandıracak Kış Sebzelerinin Faydaları

Kış sebzeleri deyince akla gelen ilk lezzetlerden birisi de havuç. A vitamini açısından oldukça zengin olan bu sebze gözlerimizin sağlığı için de fayda sağlıyor. İçerdiği K ve C vitaminleri ile zengin bir vitamin desteği sunan havucu hem yemeklerimizde hem salatalarımızda kullanabiliriz. Lahana, fosfor ve kalsiyum yönünden oldukça zengindir. Düşük kalorisi ile de sık sık tercih edilen lezzetler arasında kendisine yer bulur. Karnabahar ise önemli bir kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Kemik sağlığı açısından artı değerler sağlayan karnabahar, bağırsaklarımızın faaliyetleri üzerinde de düzenleyici etkiye sahiptir.  Pırasa, antioksidan özelliği sayesinde hem yemeklerde hem de detoks içeceklerde sık sık tercih edilir.

Kış Sebzeleri ile Hazırlayabileceğimiz Sebze Yemekleri

Serinliği ile içimizi üşütebilen bu mevsimde, kış sebze yemekleri sayesinde ısınabilir, enerjimizi yükseltebiliriz. Kışlık sebzeler ile yapabileceğimiz birçok pratik ve lezzetli tarif sayesinde karnımızı doyururken aynı zamanda bu sebzelerin olumlu etkilerini de vücudumuza taşıyabiliriz. Havuçlu kereviz püresi, kışın en lezzetli sebzelerinden olan havuç ve kerevizin birleşerek ortaya sağlıklı bir alternatif çıkartmasını sağlar. Bu yemeği ara öğünde değerlendirebileceğimiz gibi aynı zamanda küçük bebeklerin ek gıdası olarak da düşünebiliriz. Kerevizi hepimiz çok sevmeyebiliriz ancak çeşitli lezzetlerle birleştirdiğimizde kereviz harika bir besindir. Bulgurlu kereviz yemeği, kerevizin en leziz hallerinden biri olarak kış aylarında tüketebileceğimiz lezzetler arasında kendisine yer buluyor.

Karnabahar, hem haşlaması hem de kızartması ile sebze yemekleri içerisinde keyifli bir alternatif olarak değerlendirebileceğimiz bir başka lezzet. Sodalı karnabahar kızartması tarifi ise alışılmışın biraz dışında bir ara yemek olarak sofralarımızda yer edinebilir. Lezzetli bir seçenek olan bu tarifle çocuklar da karnabahar ile barışabilir. Karışık sebze yemekleri içerisinde Karnabahar çorbası da kendisine güzel bir yer bulur. İsmi karnabahar çorbası olsa da içerisindeki soğan ve havuç ile sebzelerin bir araya geldiği lezzetli bir seçenek olan bu çorbayı yemeklerimizin önüne servis edebiliriz. Karnabahar yemeği de yine karnabaharı değerlendirebileceğimiz tariflerin başında geliyor. Patates, karnabahar, havuç ve soğan gibi besin değeri yüksek sebzeleri bir araya getiren bu yemeği kış sofralarımızda hem kendimize hem de evimize gelen misafirlerimize yapabiliriz.

Brokoli, sağladığı besin değerleri ve leziz tadıyla haşlanarak hemen hemen birçok tarifte kullanabildiğimiz sağlıklı besinlerden biri. Mücveri her zaman kabakla yapıyor olsak da brokoli mücveri tarifini denedikten sonra bu şekilde tüketmeyi de tercih edebiliriz. Kış aylarında sofralarımızı tatlandıracak birbirinden lezzetli sebze yemekleri tarifleri arayan herkes Bizim Tarifler’in birbirinden lezzetli Sebze Yemekleri kategorisindeki lezzetleri inceleyebilir ve bu eşsiz lezzetlerle kış sofralarını canlandırabilir.

Kışlık Sebze Yemeği Tarifleri