Trakya bölgesi içerisinde yer alan Kırklareli, sahip olduğu coğrafi konum nedeni ile her zaman merak edilmiştir. İstanbul’a yakın olmasından dolayı her hafta sonu İstanbul’dan bu bölgeye gelen insanlar, sessizlik içerisinde stresten az da olsa uzaklaşmak ister. Yüzlerce yıl yerleşim yeri olarak kullanılmış olan bu bölgede birçok medeniyetin hakimiyet sürdüğünü görüyoruz. Tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bu şehri gezip görmek istediyseniz sizlere az da olsa yardımcı olmak istiyoruz. Bu yazımız içerisinde elimden geldiği kadar sizlere Kırklareli Gezilecek Yerler listesi oluşturmaya çalıştım.

Kırklareli Müzesi

Kırklareli Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Kırklareli Müzesi yer alıyor. Trakya bölgesinin doğal tarihini görmek, bölgedeki insanların kültürel yaşamlarına dokunmak istiyorsanız müzeye kesinlikle uğramanızı öneririm. İçerisinde birçok etnografik ögenin yer aldığı Kırklareli Müzesinde aynı zamanda arkeolojik kazılardan elde edilen eserlerde sergilenmektedir.

Beğendik Köyü

Kırklareli’nde uğramanızı istediğimiz yerler içerisinde doğa güzelliklerinin ağır bastığını göreceksiniz. Eğer yolunuz düşer de Beğendik Köyü’ne uğrarsanız kumsalı ve denizin ne kadar güzel olduğunu canlı canlı görebilirsiniz. Oldukça sakin, kalabalıktan mümkün olduğunca kendisini korumuş olan bu bölge stresten biraz da olsa arınmanızı sağlar. Bu bölgenin sahili çok fazla bilinmemesinden dolayı deniz keyfinizin de oldukça kaliteli olacağını söyleyebilirim.

Kıyıköy Plajı

İstanbul’un neredeyse dibinde olan Kıyıköy Plajı ne hikmetse sadece belirli bir kesim tarafından bilinmekte, ziyaret edilmekte. Cennetten bir köşe olan Kıyıköy Plajı, güzelliğinin tamamını korumayı başarmış. Plajı gezerken yer yer  Bizans döneminden kalma kalıntılara da rastalayacağınızı unutmayın. 

Balkaya Köyü

Kırklareli doğa ile iç içe kalmak isteyen kişilere oldukça fazla seçenekler sunuyor. Tatil planınız içerisinde eğer bu köy yoksa kesinlikle eklemenizi öneririm. Her yıl birçok kişi çadırını ve malzemelerini hazırlayıp bu köye kamp yapmaya geliyor. Doğa içerisinde 2 günlük kamp tatili gerçekten size, ailenize çok iyi gelecektir.

İğneada Longozu

Kırklareli Gezilecek Yerler listelerinin olmazsa olmazlarından birisi de İğneada Longozu’dur. Doğanın bizlere en büyük emanetlerinden birisi olan bu bölgede ırmakların muhteşem güzelliklerinden faydalanabilirsiniz. Türkiye’de eşi ve benzeri çok fazla olmayan İğneada Longozu, kamp tatili için en uygun bölgeler arasında yer alıyor.

Cehennem Şelaleleri

Kırklareli’ne bağlı Vize ilçesinde bulunan Cehennem Şelaleleri bölgede ziyaret etmeye değecek ender güzelliklerden birisi. Oldukça dik bir yamaçtan aşağı doğru akan şelale, ziyaretçilerine güzel ve serin bir ortam oluşturmaktadır. Sanırım şelalenin dik ve yüksek kayalıklardan oluşmasından dolayı bu ismi aldığını söyleyebiliriz.

Dupnisa Mağarası

Kırklareli’ne gelen ziyaretçiler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden birisi de Dupnisa Mağarasıdır. Tahminlere göre 180 milyon yıl önce oluşmuş olan bu mağara insanlık tarihi ile ilgili bazı ipuçlarına sahiptir. Mağaraya girip gezmeye başladığınızda birçok işaretin sizleri yönlendirdiğini göreceksiniz. İnsanı tedirgin eden bu izler arasında yalnız olmadığınız bilmek bu seyahatin en eğlenceli kısımlarından birisidir.

Kıyıköy Deniz Feneri

İstanbul’a yakın olmasından dolayı Kırklareli bölgesinin her geçen gün daha popüler olmaya başladığını görüyoruz. Doğal ve tarihi güzelliklerini korumayı başarmış olan bu bölge Trakya’nın göz bebeği olarak gösterilmektedir. Tarihte büyük işlere imza atmış, savunmanın bel kemiklerinden birisi olan Kıyıköy Deniz Feneri, Kırklareli seyahatinizde görmeniz gereken önemli bir yerdir.

Vize Kalesi

Kırklareli'nin Vize ilçesinde gezip görmeye değer birçok doğal ve tarihi güzellikler bulunuyor. Vize ilçesine geldiğinizde şehrin tepe noktasında ihtişamı ile göğüsleri kabartan Vize kalesini göreceksiniz. Ziyaretçilerden yoğun ilgi gören Vize Kalesi, şehir manzarasını izlemek için de oldukça ideal bir bölge.

Aya Nikola Manastırı

Kayalıklar içerisine oyularak oluşturulan Aya Nikola Manstırı, Kırklareli Gezilecek Yerler listemizin son sırasında yer alıyor. Bizans’ın en hareketli olduğu 6. ile 9. yüzyıl arasında kullanılan bu kaya manastırı, türünün en iyi örneklerinden birisi olarak gösteriliyor. Zemin katında kilise bulunan yapının depo gibi adlandırılan bölümünde ayazma, ikinci katında ise keşiş odası bulunmaktadır.

Aya Nikola Manastırının devasa büyüklükte bir kayanın oyulması ile oluştuğunu görüyoruz. Kademe kademe hücre şeklinde oyularak oluşturulan kilise her dönemde aktif olarak kullanılmıştır. 19. yüzyıla kadar bu yapıya yeni bölümler eklendiği görülmüştür. Günümüzde ziyarete açık olan kilisede ibadete geçici süre ile ara verilmiştir.

Kırklareli Gezilecek Yerler | Kırklareli’nde Gezilecek 10 Yer!