Gezi

Kefken Kamp Alanları | En İyi Kamp Alanları, Bilgileri, Gezilecek Yerler ve Ulaşım

Kefken, Marmara Bölgesi’nde Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı küçük ve bir o kadar da tatlı bir yerleşim alanıdır. İstanbul’a en yakın tatil yerlerinden biri olması sebebiyle ziyaretçilerinin büyük bir çoğunluğu İstanbul’dan olmaktadır. Eğer sakin, sessiz bir tatil planlıyorsanız rota alternatifleriniz arasında mutlaka burası da olmalıdır. Dört duvar arasında sıkıldıysanız ve doğa ile iç içe bir konaklama deneyimi yaşamak istiyorsanız Kefken’de kamping yapabilirsiniz.

Kefken’de turizm işte tam da bu noktada başladı diyebiliriz. 80’li yılların başında burada kamp sevdalıları burada çadır kurmaya başladılar. Özellikle Nihat Erim Tepesi çadırlardan adım atılamayacak derecede doluyordu. Ayrıca sahil boyu da yine çadırlarla dolmaktaydı. Ancak burada ilerleyen yıllarda yapılaşmalar hız kazanınca kamp turizmi biraz geriledi. Kamp yapmaya gelenlerin önemli bir kısmı da yerleşik düzene geçti. Kefken’de kamping yapabileceğiniz pek çok nokta vardır. Buraları genel hatlarıyla bilgi sahibi olmanız için tanıtmak isterim.

Kovanağzı Ağaç Altı Kamp Alanı

Kefken Merkez’e 5 dakika kadar yürüme mesafesinde yer almaktadır. Kovanağzı askeri kamp karşısında yer alan ağaç altı, kamp alanıdır. Burada su, elektrik, çadır kiralama yerleri ve yiyecek içecek satın alabileceğiniz bakkal tarzı mekanlar mevcuttur. Ayrıca plaj buraya 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Kumcağız Orman Kamp Alanı

Kefken Merkez’e yaklaşık 2 km kadar uzaklıkta yer almaktadır. Burası eskiden askeri bir bölgeymiş ancak sonradan sivilleştirilmiştir, zamanla da kamp alanına dönüşmüştür. Ön tarafı korunaklı bir sahil, arka tarafı ise ormanlarla çevrili ağaç altı kamp alanıdır. Elektrik, su, lavabo, çadır kiralama yerleri ve bakkal imkânı mevcuttur. Bunların dışında burada çay, kahve içebileceğiniz butik mekanlar da yer almaktadır. Su, elektrik, bakkal, lavabo gibi imkanlar mevcuttur.

Cebeci Çadır Kamp Alanı

Cebeci sahilinin iki yanında konuşlanan bu kamp alanı diğer kamp alanlarına göre küçük olsa da oldukça sakin bir yapısı vardır. Pembe Kayalar’a yakın olan kampın arka tarafı çam ağaçları ile kaplıdır. Ön tarafı ise plajdır. Su, elektrik, bakkal, lavabo gibi imkanlar mevcuttur.

Kerpe Ömerağzı Çadır Kamp Alanı

Eski Kerpe olarak da bilinen Ömerağzı koyda konumlanmış bir alandır. Yeşillik bakımından zengin bir bölgedir. Alanın arka tarafında ormanlık bir alan mevcuttur. Su, elektrik, bakkal, lavabo gibi imkanlar mevcuttur.

Kerpe Valilik Yanı Orman Kamp Alanı

Kerpe’nin merkezinde bulunan bu kamp alanı ağaç altı bir kamp bölgesidir. Denize karşı kuracağınız çadır ile keyifli bir kamping deneyimi yaşayabilirsiniz. Su, elektrik, bakkal, lavabo gibi imkanlar mevcuttur.

Gezilebilecek Yerler

Kefken Adası

Karadeniz üzerinde yerleşimin olduğu tek ada burasıdır. Adaya ulaşım ancak Cebeci’den tekne ile mümkündür. Buranın tarihi Helenistik döneme kadar uzanmaktadır. Adada; Roma, Bizans ve Yunan uygarlıklarından kalıntılara tanıklık etmektedir. Sit alanı olarak koruma altında tutulan bu adada antik su kuyuları ve surlar bulunmaktadır. Yıllar önce 10 evin bulunduğu bu bölgede şu an yalnızca 1 ev yer almaktadır. Adada tutunmayı başarabilen tek kişi ada fenercilerinden Osman Bey’in oğlu Mustafa Bey’dir. Mustafa Bey balıkçılık yaparak babasından kalma bu evde yaşamını sürdürmektedir. Adaya çıkmak yasak olsa da kıyısına tekne ile yanaşıp denize girmek mümkündür.

Pembe Kayalar

Kefken’in en ilgi çeken bölümlerinden bir tanesi de Pembe Kayalar’dır. Tarih boyunca gemilerin uğrak merkezlerinden biri olmuştur. Bu kayalar, Karadeniz sularından yumuşak olarak çıkartıldıktan sonra sertleşmeye bırakılır ve mevcut halini alır. Bu kayaların insan gücü ile kesildikten sonra Sultanahmet Camii ve Rumeli Hisarı’nda kullanıldığı bilinmektedir. Pembe Kayalar, Kefken’in güzelliğine güzellik katan müthiş manzaralar sunmaktadır.

­Kapri

Kapri bir koydur. Etrafı adalarla çevrilidir ve bir de küçük bir koya sahiptir. Yapısı itibariyle doğal bir havuzdur. Batıdan esen sert rüzgarlar dışında sakin, dingin bir yapısı vardır. Suyun derinliğinin 3 m olduğu bilinmektedir.

Kumcağız Plajı

Plajın bir yanı Kumcağız Muhtarlığı diğer yanı ise Kefken Muhtarlığıdır. Burası bölgenin en büyük ve en korunaklı plajıdır. İncecik kumları ile birçok kişi tarafından tercih edilen bu plaj çadır kampı meraklıların en uğrak yerlerinden biridir.

R