Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 Ağustos 1998 tarihinde kurulmuştur. Park, Uyanış Mahallesi’nde 18 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Türkiye’nin ilk evcil hayvanlar parkı konumundadır. Özellikle kümes hayvanları ve akvaryum balıkları ile parkın çeşitliliği artmıştır. Nisan 1999 tarihinden itibaren, akvaryum üretim bölümü ile yeni türler parkın çeşitliliğine ayrı bir zenginlik katmıştır.

İçerisinde çok sayıda hayvan dostlarımızın olduğu bu parkta;

 • 1 tane personel binası,
 • 1 adet 3 katlı klinik,
 • 1 adet idari bina,
 • 2 adet güvenlik kulübesi,
 • 1 adet depo,
 • Çok sayıda hayvan barınağı yer almaktadır.

Parkta yer alan hayvan çeşitliliği oldukça zengindir. Bu hayvanlar arasında; Ankara kedisi, lama, cennet papağanı, Hint bülbülü, Ankara keçisi, cüce keçi, kanguru, hörgüçlü deve, deve kuşu, ördek, flamingo, kanarya, Amazon papağanı, hindi, kınalı keklik, yaklaşık 30 çeşit balık, tatlı su köpekbalığı, su kaplumbağası, iguana gibi hayvanlar bulunmaktadır. Akvaryumda üretilen canlı çeşitleri ve sayıları ise her geçen gün artmaktadır. Bunların yanı sıra burada yabani yaşam hayvanlardan oluşan bir park daha mevcuttur. Park bütünüyle evcil hayvanlardan oluşmamaktadır.

Neler Var?

Şelale

Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı’nı ziyaret ettiğinizde parkın tam ortasında yapay bir şelale bulunduğunu göreceksiniz. Bu şelaleden akan sular bir göl oluşturmuş durumda ve bu göl içerisinde pek çok canlı yaşamaktadır. Bu canlılar arasında flamingolar, ördekler, kazlar, hindiler ve kuğular bulunmaktadır. Bu su üzerinde bir de seyir terası yer almaktadır. Bu seyir terasının üstüne çıkarak sudaki canlıları izleyebilir, fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ayrıca bu terasta oturma yerleri de bulunmaktadır. Buralarda oturarak hem dinlenir hem de güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Flamingolar suyun içerisinde ancak daha özel bir bölümde yer alıyor. Mutlaka bu eşsiz, çok asil canlının da fotoğrafını çekmelisiniz. Bu alanı gezdikten sonra karşınıza bir tünel çıkacaktır. Bu tünelden geçerek kapalı akvaryuma ulaşacaksınız.

Akvaryum

Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı içerisinde 25-30 tane akvaryum bulunmaktadır. Her bir akvaryumun içerisinde çeşit çeşit balıklar, deniz canlıları yaşamaktadır. Bu canlılar arasında; su kaplumbağaları, köpekbalıkları, çiklit, tropikal ve labirent grup canlıları sayılabilir.

Piknik Alanı

Parkın içerisinde mini de olsa bir piknik alanı yer almaktadır. Buraya evden ya da kafeden getireceğiniz yemekler ile küçük bir piknik keyfi yapabilirsiniz. Burada mangal, ateş vs. yakmak kesinlikle yasaktır. Eğer hafta sonu hem hayvanları seyredelim hem de açık havanın keyfini çıkaralım diyorsanız burası sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Kümes

Yapay şelalenin tam karşısında kalan alanda sıra sıra dizilmiş kümeslerin olduğunu göreceksiniz. Bu kümeslerin içerisinde pek çok türde hayvan görebilmek mümkündür. Keçi, kanguru, koyun, kuzu, deve kuşu, tavus kuşu, kınalı keklik…

Oyun Alanı

Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı içerisinde birkaç yerde konuşlanmış çocuklar için oyun alanları da mevcuttur. Bu oyun alanlarında çocuklarınız yeni arkadaşlıklar kurabilir, eğlenceli vakit geçirebilir.

Kuş Evi

Park içerisinde çeşit çeşit kuşların olduğu bir kuş evi de bulunmaktadır. Bu kuş evinde papağanın her çeşidini görebilirsiniz.

Parka Dair Notlar

 • Ankara’da yapacak bir aktivite bulamayan insanlar için Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı oldukça ideal olacaktır. İçeride vakit geçirilebilecek pek çok alan vardır. Buraya hafta sonu çocuklarıyla gelen insanlar son derece keyifli saatler geçiriyorlar.
 • Atatürk Orman Çiftliği’nde yer alan hayvanlar bundan birkaç sene önce kaldırıldıktan sonra Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı, Ankaralı hayvan severler için tek seçenek olarak yer almıştır. Burası da Ankaralıların tüm beklentisini karşılamıştır.
 • Burası çok büyük bir park değil ancak içerisinde birçok canlı türünü görebilme imkânı bulunmaktadır. Ayrıca tüm parkı gezdikten sonra çok da yorulmuyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında parkın çok da büyük olmaması sizin için bir avantaja dönüşüyor.
 • Ankara’da şu an halihazırda 2 adet hayvanat bahçesi yer alıyor. Bir tanesi burada bir diğeri ise Sincan’da. Ancak Sincan konum olarak Ankaralıların ilk olarak tercih edeceği bir semt olmuyor. Ayrıyeten Sincan’daki hayvanat bahçesinin canlı çeşitliliği buranın neredeyse yarısı kadar. Bu bakımdan Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı daha çok tercih ediliyor.

 • Burası açık hava müzesi tadında bir parktır. Ankara’da bu tarz yerlerin neredeyse tamamı ücretlidir. Ancak Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı tamamen ücretsizdir. Hafta sonları çocuklarınız ile gereksiz para harcamadan, oldukça da değerli vakitler geçirme imkânı vadeden bu park seçeneklerinizin ilk sırasında yer alabilir.
 • Hafta içi okul saatlerinde bu parka gelmeyi düşünüyorsanız bir kez daha düşünmenizde fayda olabilir. Buraya hafta içinde ilkokul öğretmenleri, öğrencilerini getirebiliyor. Bu sebepten ötürü de park aşırı kalabalıklaşabiliyor. Eğer parkı sakin bir şekilde gezmek istiyorsanız cumartesi günü sizin için oldukça ideal olacaktır. Pazar günleri de kısmen daha kalabalık olmaktadır.
 • Eğer Keçiören’e bir şekilde yolunuz düştüyse mutlaka bu parkı gezmelisiniz. Keçiören’de bu tarz yerlerin sayısı oldukça azdır. Evcil Hayvanlar Parkı da Keçiören civarında gezilebilecek en güzel yerlerden biridir.

Çevrede Bulunan Diğer Parklar

Uyanış Parkı

Burası belki de Ankara’nın en iyi manzarasına sahip parklarından biridir. İçerisinde yıllanmış pek çok ağaç yer almaktadır. Her yer tıpkı bir vadi gibi yemyeşildir. Üstü kapalı oturma yerleri mevcut olmasına rağmen içlerinde masa bulunmamaktadır. Parkın en altı ile en üstü arasında biraz yükseklik farkı bulunmaktadır. Yani biraz yokuş mevcuttur. Ancak yine de pek yorucu değildir. Burası Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı’na yaklaşık 400 m mesafede yer almaktadır.

Akça Kışla Parkı

Bu park biraz mahalle arasında yer alsa da genellikle kalabalık olmaktadır. İnsanlar buraya serin yaz günlerinde çaylarını getirip saatlerce oturmaktadır. Oturma alanları, banklar, kamelyalar vs. mevcuttur. Park biraz tepe bir noktada yer aldığından kışın kar manzarası oldukça güzel görünmektedir. Evcil Hayvanlar Parkı’na yaklaşık 700 m mesafede yer almaktadır.

Giriş Saatleri ve Günleri

 • Burası her gün açıktır.
 • Tatil günü yoktur.
 • Çalışma saatleri 10.00 – 22.00 aralığındadır.

Ücret

 • Keçiören Evcil Hayvanlar Parkına giriş tamamen ücretsizdir.

Ulaşım

 • Kızılay – Ziya Gökalp Caddesi’nden Güvenpark önüne çıkınız. Güvenpark’ın önündeki 12219 numaralı durakta bekleyiniz. 481 numaralı otobüse bininiz. 22 durak sonra “Evcil Hayvanlar Parkı” durağında ininiz. Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı buradan yaklaşık 800 m uzaklıkta yer almaktadır.
 • Beşevler – MEB Şura Salonu önünde 339-7 numaralı EGO otobüsüne bininiz. 6 durak sonra Sıhhiye’de ininiz. 421-7 numaralı otobüse bininiz. 20 durak sonra “Evcil Hayvanlar Parkı” durağında ininiz Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı buradan yaklaşık 800 m uzaklıkta yer almaktadır.
 • Ulus’tan 411-7 numaralı EGO otobüsüne bininiz. 15 durak sonra “Piri Türkistan Camii” durağında ininiz. Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı buradan yaklaşık 800 m uzaklıkta yer almaktadır.
 • Kızılay – Güvenpark’ın arkasında yer alan dolmuş duraklarından Keçiören’e giden dolmuşa bindiğiniz taktirde parka yakın bir konumda ineceksinizdir.

Harita ve Konum BilgisiKeçiören Evcil Hayvanlar Parkı | Hakkında Bilgi, İçerisinde Neler Var? Giriş Saatleri ve Ulaşım