Sakarya hem İstanbul hem Ankara'ya 3-4 saatlik kısa bir mesafede olduğu için birçok İstanbullu ve Ankaralı hafta sonu kaçamaklarını Sakarya'dan yana kullanmaktadır. Marmara Bölgesinin en temiz kalmış yerlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda kampçılar için de oldukça iyi bir alternatif oluşturmaktadır.

Sakarya'nın bu kamp bölgelerinden bir tanesi de Karasu. Adapazarı’na girdikten yaklaşık 500 metre sonra zaten Karasu yol ayrımını göreceksiniz. Bu yola girerek kısa bir süre içinde Karasu'ya ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Sakarya merkez ve Adapazarı’ndan da Karasu'ya giden birçok araç yer almaktadır.

Maden Deresi ve Şelalesi Kamp Alanı

Bu kamp alanı yalnızca Sakarya ve Marmara Bölgesinin değil bize göre Türkiye'nin en iyi kamp alanlarından bir tanesi. Şelalenin eşsiz görüntüsü ve ormanlık alan birleşince ortaya harika bir görüntü ortaya çıkıyor. İnsan uzunca süre bu manzarada yaşamak istiyor bu sebeple buraya gelirken fotoğraf makinesini getirip bu doğanın harikası yerlerin fotoğrafını çekmek isteyebilirsiniz.

Şelaleye ulaşım iki türlü yapılmakta. Ya dereyi takip edip şelaleye ulaşmak ya da patika yoldan kestirme olarak ulaşmak. Fakat bu patika yol oldukça zor ve tehlikeli. Eğer profesyonel bir doğa sporcusu değilseniz bizim önerimiz ilk yolu yani dere yolunu tercih etmeniz olacaktır.

Maden Deresi ve Şelalesi Kamp Alanı Konaklama

Burası oldukça büyük bir alan. Bildiğiniz üzere genellikle bu tarz yerlerde bir işletme olmaz ve dilediğiniz yere çadır kurarsınız. Fakat burada durum biraz değişik ve bu kamp alanında iki ihtimaliniz var.  Ya bu işletmenin kamp alanını kullanıp kişi başı 15 lira gibi bir ücret ödeyerek tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ya da ben tamamen doğal bir kamp yapmak istiyorum deyip farklı bir yerde dilediğiniz gibi çadırınızı kurabilirsiniz bu tamamen size kalmış.

Maden Deresi ve Şelalesi Kamp Alanında Yapılabilecekler

  • Piknik: Burada dilediğiniz gibi piknik yapabilirsiniz. Özellikle şelale kenarında piknik yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.
  • Zipline: Çok büyük olmasa da küçük ama şirin bir zipline deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu zipline deneyimi için yaklaşık olarak 15 lira ödemeniz gerekmektedir.
  • Yürüyüş: Buraya gelip de yürüyüş yapmamak olmaz. Fakat ayakkabı tercihi yaparken daha spor ve bu tarz yerlere uygun bir ayakkabı seçiminde bulunmalısınız.
  • Şelalede Yüzmek: Şelalenin döküldüğü yerde yüzmek olmazsa olmaz. Buraya kadar gelmişken bu yeşilliğin içindeki şelalede yüzmek birçok plajda bulamayacağınız bir konfora sahiptir.

Maden Deresi ve Şelalesi Kamp Alanı Hakkında Merak Edilenler

  • Restoran ve piknik alanları mevcut. Siz hangisini tercih edeceğinizi kendiniz bilirsiniz fakat buradaki restoranda alabalığın tadının oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz denemek isteyebilirsiniz.
  • Yakınlarda herhangi bir market bulunmuyor. Bu sebeple buraya gelmeden önce market alışverişlerinizi halletmeniz iyi olacaktır.
  • Ateş yakmak için özel alanlar mevcut. Bu alanlarda dilerseniz kamp ateşi yakın dilerseniz mangal yapın bu tamamen size kalmış.
  • Telefon çekme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Aynı zamanda da karavan için de bu kamp alanının oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz.
  • Tuvalet, elektrik gibi ihtiyaçları da paralı kamp alanında kalmanız durumunda giderebilirsiniz.

Karasu Sahilleri

Evet dağda, ormanda kamp yapmak şehrin gürültüsünden uzak bir kamp yapmak güzel olabilir. Fakat bazen de 1-2 günlüğüne sahil kenarında merkeze yakın bir kamp yapmak da güzel olabiliyor. İşte mavi ve yeşilin birleştiği Sakarya'da bu tanıma en uygun kamp alanları hiç şüphesiz Karasu Sahilleri olacaktır.

Karasu Sahilleri mavi bayrak ödülüne hak kazanmış Marmara Bölgesindeki sınırlı yerlerden bir tanesidir. Burada denize sıfır çadırınızı kurabilir ya da karavanınızda kalabilirsiniz. Sabah deniz sesiyle uyanıp akşam denizi izlerken uyuyabilirsiniz. Aynı zamanda Karasu Sahilleri merkeze de yakın. Tuvalet, elektrik ve yemek gibi ihtiyaçlarınızı merkezde karşılayıp sahillerde yalnızca denizin ve kampın tadını çıkarmak size de oldukça iyi gelecektir.

Harita ve Konum Bilgisi

Karasu Kamp Alanları | Hakkında Bilgi, İmkanları, Konaklama, Ücreti ve Ulaşım