Gezi

Kapadokya Aşk Vadisi

Kapadokya’ya gidip Aşk Vadisini görmeden gelen var mıdır ya? Bölgenin en iyi yerlerinden birisi olan aşk vadisi yerli halk tarafından Bağlıdere Vadisi olarak bilinen bu vadinin görselliği sizi kendisine aşık edebilir. Doğa ile bir bütün hale gelmek, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, güzel bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız sizleri de Kapadokya’ya aşk vadisine bekleriz. Ben bir zamanlar her hafta sonunu aşk vadisinde geçirirdim. Cidden burada bulduğum huzur ve ortamı hiçbir yerde bulamadım.

Kapadokya turlarında genel olarak aşk vadisinin önünden ya da içinin bir bölümünden geçersiniz. Araç ile girişi zor olduğundan dolayı özel turlar sadece kapının önünden geçip gitmeyi tercih etmektedir. Daha çok balon turları yapanlar tarafından işgal edilmiş olan aşk vadisinde kamp yapabilmek de mümkündür. Sabah erken saatlerinde güzel bir yürüyüş yaptıktan sonra gün doğumu ile beraber tüm balonların buraya doğru geldiğini göreceksiniz.

Aşk Vadisi Turu

Kapadokya demek aşk vadisi demek. Öncelikle bunun farkında olmanız gerekiyor. Kapadokya denilen bölgenin en az 60 milyon yıllık bir geçmişi bulunuyor. Erciyes dağında meydana gelen şiddetli volkan patlamasından ortaya çıkan lavlar, Kapadokya denilen bölgeye düşerek burada taştan bir oluşum meydana getirmiştir. Yıllar içerisinde yağmur, rüzgar gibi etmenler ile meydana gelen aşınma günümüzde peri bacası ve Kapadokya’nın oluşmasını sağlamıştır.

Kapadokya aynı zamanda “Güzel Atlar Ülkesi” olarak da bilinmektedir. Bölgede yapılan at turları ile aşk vadisini gezebilir, bu bambaşka coğrafyanın farklı bir yüzünü görebilirsiniz. 4,900 metre uzunluğa sahip olan vadinin araç girişi maalesef bulunmuyor. Araçlarınızı park ettikten tüm parkuru yürüyerek gitmeniz gerekecektir. Etrafınızda çadır kuranlar, doyasıya koşan, koşturan insanlar olacaktır. Onları çok fazla dikkate almayın. Eğer isterseniz sizde bir gece burada konaklayabilir, çadır kurup ateş yakıp etrafında oturabilirsiniz. Bildiğiniz üzere bölgenin aynı zamanda şarabı meşhur. Satın alacağınız şarapların tadına yine bu bölgede bakabilirsiniz.

Aşk Vadisine Nasıl Gidilir?

Bunun için sizlere harita lokasyonu verdik ama yine de biraz ayrıntıya girmek istiyorum; Aşk Vadisi, Kapadokya’nın kalbi olan Göreme’de yer alıyor. Tüm Kapadokya güzelliklerini görebileceğiniz bu vadiyi birçok seçenek üzerinden gezebilirsiniz. Göreme – Ürgüp Karayolunun hemen 5. kilometresinde yer alan bu vadi, Ortahisar’ı geçtikten hemen sonra yolun solunda yer almaktadır. Milli Park benzeri bir girişi olan Aşk Vadisini arabaları park ettikten sonra yürüyerek devam etmeniz gerekecektir. Kapadokya’ya kadar geliyorsanız aşk vadisine uğramadan kesinlikle dönmeyiniz.

P